INGEZONDEN. PLAATSELIJK NIEUWS. TRANSVAAL. i Gemengd Nieuws. wieringerwaard. zijn er van overtuigd, dat menig bezoeker daarmede oen dienst zou worden bewezen lat de zangers veel gemakkelijker werk xmden hebben, is natuurlijk onnoodig te zeggen. Door een ongelukkige vergissing zal de lezing van den heer Reimers van Wageningen niet op Donderdag 23. maar reeds hedenavond 22 Januari plaats hebben. WIEREN'OERWAARD. Zondag 19 Jan. j J. werd een buitengewone tooneelvoorstelling gegeven door het Holl. Tooneelgezelschap van Amsterdam, directie Potharst c. s. Opgevoerd werd: „KleineWillem tooneel- spel in 3 bedrijven, door Eva Westenberg Dat er goed gespeeld zou worden, verwachtten we: het gezelschap heeft een uitstekenden naam. En onze verwachtingen zijn niet teleur gesteld. Er werd meesterlijk gespeeld, pakkend in hooge mate, dit kan gezegd worden van het geheele gezelschap. De jongejuffrouw Til 1 v Lns. die als Willem optrad, heeft ons allen voor zich ingenomen door haar lief spel. Ofschoon wij liever geen sterfscènes op het tooneel zagen, was het derde bedrijt treffend. Mej. H. van Kuyk. optredende als freule Van den Borgh. bracht ons door haar meesterlijk spel onder den indruk. Na de pauze werd nog opgevoerd„Leer om leer", blijspel in 1 bedrijf, door W. Potharst. welk stukje door den heer en mevr. Potharst zoo eenig werd afgespeeld, dat er menigmaal hartelijk gelachen werd. De zaal was tamelijk goed bezet. Door het Bestuur der Afd. BARSENGERHORN van Het Witte Kruis is de heer J. Kalf van Kolhorn gekozen om tot desinfecteur voor rekening van genoemde afdeeling te worden opgeleid. Het Fanfarecorps T. O. N. I. D. O. te BARSENGERHORN heeft dezer dagen een aardig fortuintje genoten. In den alom bekenden instrumenten-handel van Kessels te Tilburg, wordt op iedere be stelling van boven de f 10 een bon gratis verstrekt en die bon is een lot In eene ver loting van muziekinstrumenten. En nu kreeg T. O. N. I. D. O. kort geleden bericht, dat zij bij die verloting den derden prijs gewonnen had, bestaande in eene pianino; nog wel een kostbaar stuk. Dinsdagavond omstreeks buur brak brand uit in de boerderij van den heer K. Laan aan de Pade te OPMEER. Binnen en kele oogenblikken stond het geheele gebouw aan alle zijden in lichtelaaie, zoodat bijna niets gered kon worden. Menschen en vee echter kwamen gelukkig bijtijds in veiligheid. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. De heer Laan begint zoo zoetjes aan te weten, wat een brand is. Toen hij nog bij zijn vader thuis was, brandde diens boer derij af en 6 jaar geleden zijn eigen hoeve op dezelfde plaats, waar die nu weer is afgebrand. Twee turven. In de Friesche gemeente O. is eene gehuwde onderwijzeres geverbaliseerd wegens het ontvreemden van turf uit de openbare school, waarin zij werkzaam was. De politie hoorde er van, visiteerde haar na 't verlaten der school, vond bij haar twee turven, die zij onder hare kleeren had verborgen, en nam deze in beslag. De juffrouw heeft het zeker niet te breed. Plant en dier van de wijs. Het buitengewoon zachte weder noodzaakt de Haarlemsche bloembollenkweekers, hunne velden reeds van een gedeelte der bedekking te ontdoen. De hyacinten en tulpen komen reeds boven den grond. In de gemeente Tietjerksteradeel heeft eene kip van den veehouder Boonstra reeds eieren uitgebroed. De kuikens trippelen naast de moeder in de schuur. Te HOORN is in Kamer van Koophandel en Fabrieken de wensch uitge sproken naar het tot standkomen van een stoomtramweg, welke Midden-Beemster en zijne welvarende bevolking over Avenhorn en Berkhout met Hoorn zal verbinden. W LERINGEN. J.L Zaterdagavond te 7'/i uur gaf de Zang- vereeniging „Excelsior" in 't lokaal van den heer M. Tijsen hare 2e winter-uitvoering voor de gehuwde kunstlievende leden. De veel te kleine zaal was spoedig met belangstellenden bezet. De beer O. J. Bosker, Voorzitter der vereeniging, opende met een hartelijk woord de bijeenkomst, waarna met het programma een aanvang werd gemaakt. Daarop kwamen een 8-tal zangnummers, 12 nummertjes voor strijkkwartet en 2 tooneelstukjes voor. Ónder de zangnummers muntten uit Zomerochtend en Zomeravond van F. Silcher, en Aan de Koningin van J. C. Schartlich. Van de Strijkmuziek vonden vrij Unruhiges Herz van C. Franke, Priester-Chor aus der Zauberflöte van W. A Mozart en Pariche, Marche van G. Bachman, heel aardig. De tooneelstukjes liepen vrij goed van stapelwel werd er somwijlen wat al te haastig gesproken. De heer Spaander had wel eer van zijn kluchtspel, getiteldDe Tandarts. Na afloop sloot de Voorzitter met een woord van dank de bijeenkomst. WIERINGEN. Naar wij vernemen, zal op Vrijdag a. s. een bijeenkomst worden gehouden van ons plaatselijk Nut „Eensgezindheid". Voor deze maal wordt een tooneelstuk opgevoerd, ge titeld: „De Bruid daarboven", in 6 bedrijven, van Multatuli, opgeluisterd door het strijk kwartet van de zangvereeniging „Excelsior". WIERINGEN. Bij den landbouwer S. J. Koorn, op Smerp alhier, is reeds een lam geboren. WIERINGEN. Na afloop der godsdienstoefening werd Zondag 19 dezer tot notabel gekozen de heer P. J. Koorn te Westerland en als lid van het kiescollege gekozen de heer N. J. Mulder. Beide vacaturen waren ontstaan door vertrek van den heer Ooms. Door de Sociaal-democrati sche Arbeiderspartij is een demoustratie ge organiseerd voor algemeen kiesrecht. Daartoe werden zooveel mogelijk op 21 Jan. over het geheele land meer dan 60 openbare vergaderingen gehouden. Eén dier vergade ringen had Zondag te PETTEN plaats, een dorpje met nog geen 40 kiezers. Verweij van Hoogwoud trad er als spreker op, voor een publiek van ongeveer 60 personen, met het gevolg, dat aldaar een volkskiesvereeniging werd opgericht met aanvankelijk 17 leden. De Afdeeling „Hoogwouden Omstr." van de Nederl. Vereen, tot Afsch. van alcoholhoudende dranken heeft het voor recht, a.s. Zondag in een openbare vergade ring te HOOGWOUD voor zich te zullen zien optreden de weleerw. heer Pater Alb. Weijers van Utrecht, met het onderwerp: „De Drankbestrijding en de Encycliek Rerum No varum". terwijl een week later te OPMEER voor dezelfde vereeniging zal optreden de heer A. K. Noyons, secretaris van het Utrechtsch Kmisverbond, met het onderwerp Na het Heden een Toekomst". LUTJE WINKEL. De Vereeniging „Nat en Genoegen" hield haar Janaari-ver- gadering Dinsdag 21 dezer, ten huize van den heer W. Fijnheer alhier. De gewone lezing werd gehouden door den heer C. Weder. Verder week deze bijeen komst van de vorige af. doordat er in plaats van een vaste bijdrage, een blijspel werd opge voerd door mej. J. Korff en de heeren K. Boekei. J. Spaans en G. Nobel. Ver schillende vrijwillige bijdragen vulden het verdere van den avond aan. Een woord van waardeering aan mej. Korff voor hare rolvastheid en voor de flinke wijze, waarop zij aan het verzoek van het bestuur heeft voldaan. WINKEL. Maandag j.L trad de heer J. H. Rovers van Amsterdam In de kolfbaan van den heer A Wit op, voor het Departement Winkel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De heer Rovers is voor ons geen onbekende meer. 't Was reeds de derde maal, dat hij optrad voor ons Departement. Toch was de toeloop van leden en geïntroduceerden zoo groot, als we zelden op onze Nutsavonden zien. Ook het onderwerp, dat helaas nog steeds nieuw blijft, n.1.„De worstelstrijd in Zuid-Afrika", was reeds de vorige keeren behandeld. Spr. releveerde de geschiedenis van dezen oorlog, daarbij latende uitkomen, hoe de Boeren in dezen strijd strategisch en tactisch waren vooruitgegaan, hoe hun leger beter gedisciplineerd was en hoe de tegenwoordige wijze van aanstelling der aanvoerders meerdere waarborgen opleverde voor het verkrijgen van voor hun taak berekende voormannen. Het weergeven der improvisatie van den heer Rovers, die van grondige studie en ver bazingwekkende feitenkennis getuigde, achten we overbodig, vooral voor een publiek, dat geregeld de couranten bijhoudt. Het aantrek kelijke bestond hier meer in de wijze van voorstelling, dan in de nieuwheid der feiten. Van meer belang achten we het, mede te deelen, wat de spr. van de toekomst ver wachtte. Spr. bleek in dit opzicht zeer op timistisch gezind te zijn. Hij noemde dezen oorlog voor het Britsehe Rijk het bodemlooze vat der Danaïden, dat op uitputting zou uit- loopen voor Engeland. „Het is de klip, waar op het Britsehe Rijk te gronde gaat. Eenmaal, verwacht spr., zal het geweten vhn het Britsehe volk worden wakker geschud. De toestand van de Kaapkolonie is voor Engeland veel zorgwekkender, dan de officiëele berichten doen voorkomen. De opstand heeft daar grooter afmetingen aan genomen, dan men wil erkennen. Afgaande op het karakter der Boeren en de gesteldheid des lands, oordeelt spr., dat Transvaal en Oranje-Vrijstaat in staat zijn, Engeland op den duur machteloos te maken. Groot is ook de invloed der vrouwen zij vuren hun mannen aan, den strijd nooit op te geven. In schrille kleuren teekeD de spr. de „moord kampen". Deze zullen geene verzoening brengen, zooals de Britsehe huichelaars doen voorkomen, maar zullen een geslacht kweeken, dat met bitterheid den strijd tot het uiterste volhoudt. Wat de houding der Europeesche volkeren betreft, noemde spr. onthouding van inmen ging hier gelijkstaande met medeplichtigheid aan roof en moord en dus misdadig. De leden van ons Harmonie-gezelschap hebben op zeer verdienstelijke wijze er het hnnne toe bijgedragen, dat deze avond een echte „Transvaalavond" mag worden genoemd. Nu de vorst nog niet is inge treden, behoefden de werkzaamheden aan de lijn van BROEK OP LANGENDIJK naar de lijn der Holl. Spoor niet te worden ge staakt en zijn er flinke vorderingen gemaakt. De weg is reeds gelegd en wordt door den zandtrein bereden tot in het zuidelijk deel van Broek op Langendijk. Een begin is reeds gemaakt met het leggen van den spoordijk door het „Zuiderdel", wat nog wel een ge- ruimen tijd zal eiscben. Vele nieuwsgierigen begeven zich dagelijks naar het zoideinde om zich van een en ander op de hoogte te stellen. Op Maandag 27 Januari 1902, '8 middags half één ure, zal in het café „Krasnapolsky" te AMSTERDAM de alge- meene vergadering worden gehouden van do afd. N. H. van het „Het Nederl. Rundvee- Stamboek." t Punten van beschrijving Verkiezing van drie leden van het bestuur, die 1 Jan. 1903 in functie treden, in de plaats van wijlen den heer L. Visser Cz. en van de heeren G. Kruseman en J. Glijnis, die niet dadelijk herkiesbaar zijn. Verkiezing van een lid van het bestuur in de plaats van den heer C. Wijdenes Gz., die bedankte. Benoeming van twee afgevaardigden naar de eerstvolgende Algemeene Vergadering der Vereeniging. Bepaling van de plaats, waar de volgende vergadering der Afd. zal worden gehouden. Rekening over den dienst 1901: ontvangst f705.545, uitgaaf f 497.86, batig saldo f207.685. Bespreking van voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de eerstvolgende Algemeene Vergadering der Vereeniging. Concept-begrooting voor den dienst 1902, sluitende in ontvangst en uitgaaf op f709.685. Zondag 19 Jan. had te BUR- GERBRUG de aangekondigde buitengewone tooneelvoorstelling plaats in het lokaal van den heer Biersteker, door de dames Ida Möllinger en Jonkvr. Sophie Wichers van Amsterdam. Was het veler verwachting iets goeds te zullen hooren, ditmaal zijn wij niet teleurgesteld. Met genoegen constateeren wij, dat de dames uitmuntend hebben vol daan. Het programma bevatte zes nummers (tooneelstukjes), welke alle voortreffelijk werden vertolkt. Daarbij waren de costnums keurig netjes, zoodat het geheel een uit- nemenden indruk heeft achtergelaten. In uit voerige beschouwingen zullen wij niet treden, het publiek toonde door ruime bijvalsbetui gingen, dat het zeer voldaan wasde optredende actrices zullen hierin wel het bewijs willen zien van waardeering voor ont vangen kunstgenot. De zaal was tamelijk goed bezet, en zeker zal men gaarne deze artisten nogmaals alhier zien optreden, en zeker ook zullen velen, die nu afwezig waren, de gelegenheid iets schoons te hooren, niet ten tweeden male laten passeeren. Een nieuwe weekmarkt. Te MTDDEN-BEEMSTER worden pogingen in het werk gesteld om eene weekmarkt te verkrijgen. De jaarmarkten aldaar worden steeds zeer druk bezocht en men hoopt door de medewerking der Noord-Holl. Tram-Mij. voor snel en goedkoop vervoer te kunnen zorgen. Eene commissie van 6 leden, de h.h. H. de Goede Az.. C. Hoeve, G. Köhme, K. Dekker en Jb. Edel Kz., zal trachten de zaak tot een goed eind te brengen. Op de gehouden vergadering oordeelde men algemeen den Maandag als den meest geschikten dag. Zoo mogelijk zal in April de markt aanvangen. -Dinsdag is te CALLANTSOOG uit zee een scheepsbootje aangespoeld, gemerfc Mersey -)- Grimstad. Droevig schouwspel. Een droevig schouwspel had, naar men aan de Midd. Ct. meldt, dezer dagen te DUKE plaats. Een man, een Belgisch deserteur naar men wil, had in den loop van het vorige jaar zich metterwoon daar gevestigd, was nu eenigen tijd zonder werk, en stond op het punt armlastig te worden. Hij bood aan, terug te keeren naar Budel, waar hij vroeger op een fabriek had gewerkt, wanneer hem eenig reisgeld werd verstrekt. Klokke vijf des mor gens. toen een der kinderen nog rustig op den killen grond lag te slapen, stond de veldwachter met de tochtpenningen gereed, maar vóór de overgave moest eerst het hnis ontruimd worden. Deze verrichting eischte niet veel tijd: immers het meubilair was gedurende den nacht, aan het afscheid voor afgaande, opgestookt en de weinige balen, waarmede men zich des nachts dekte, en de plunje, die tot kleeding diende, waren in een oogwenk saamgebonden en met poes in een kistje op den rug geslagen. Zoo togen man, vrouw en drie kinderen, op klompen, over Sas van Gent naar Walsoorden, om zich van daar in te schepen naar Zuid-Beveland en de reis verder te voet voort te zetten tot aan de eindbestemming. Door een der weinige toeschouwers bij dit treurig gchouwspel ondervraagd over den duur der reis en het nachtverblijf, verklaarde de man het voornemen te hebben die te volvoe ren in 18 a 19 dagen, ongeveer zooveel als toen hij de reis ondernam van Bndel naar Oostburg, waar hij zich aanvankelijk gevestigd had, en de nachten door te brengen in boeren schuren, desnoods in het open veld, als wan neer zij zich met de mêdegevoerde balen of versleten zakken dekken konden Het schijnt, dat de daders van den moord te ROOZENDAA1, waarbij een der gebroeders Ginneken het leven verloor, bekend zijn. Het moeten wezen de gebroe ders Gorschot, ten minste tegen hen is bevel tot gevangenneming verleend en, naar ver luidt, heeft de jongste bekend. Het gerecht heeft het onderzoek gestaakt voorloopig. Voor vegetariërs. De sterkste dieren voeden zich uitsluitend met planten. De leeuw wordt meer om zijn wildheid gevreesd, dan om zijn lichaamskracht. Hierin overtreft hem de olifant, die een vegetariër is, verscheidene keeren. De snel- voetigste dieren met het grootste volhardings vermogen het paard, 't rendier, de antilope e.a., zijn eveneens vegetariërs. Kracht en vlug heid zijn ook goede eigenschappen voor den mensch. Nu niet meer noodig. Als eene bijdrage tot de kennis van de cour toisie in de eerste helft der 19e eeuw, vindt men in den Groningschen Volksalmanak het volgende, ontleend aan een stuk, dat gevonden is in de archieven van het Ministerie van Financiën W aarschuwing. De WelEdele Gestrenge Heer Mr. Bernard Wichers, Advocaat bij het geregtshof van de Provincie Groningen, Ontfanger van de Directe belastingen en accijnsen in de gemeente Baflo, vind zich verpligt om aan de ingezetenen bekend te maken Navolgende bepalingen ten zijnen kantore. lo. Het zal niemand geoorloofd zijn om het kantoor binnen te treden, alvorens aan de deur geklopt te hebben en van binnen hoorende roepen met luider stemme Binnen. 2o. Zal men de deur mogen openen en met ongedekte Hoofde binnen treden zonder te rooken of op eenige andere wijze tabak te gebruiken, vermits het zwakke caliber van de ondergeteekende zulks niet gedoogt. 3o. Een ieder zal verplicht zijn om de ondergeteekende in deze wijze aan te spreken, namentlijk Uw dienaar Mijnheer Ontfanger Hoe vaart UEdele Kan ik geholpen worden 4o. Evenmin zal niemand de stoutheid mogen nemen om op een stoel te gaan zitten, alvorens hem zulks worde gepresenteerd en eindelijk ten 5o. Heb ik gemeend als een man van opvoeding deze bovenstaande wellevendheid aan een onbeschaafd publiek onder het oog te moeten brengen en ik vertrouw, dat nie mand mij zulks ten kwade zal nemen, aange zien ik het van ganscher harte meene. B. W. Wichers. Zijn eigen glazen ingooien. Te NIEUW-WEERDINGE (Dr.) verklaarde een man, die er last van had dat zijn ruiten wer den ingesmeten, aan zijn vrouw dat hij zich een revolver zou aanschaffen en dat hij bij de eerste de beste gelegenheid, dat de ruiten weer vernield werden, „de daders een kogel door hun ribbekast" zou jagen. De man kocht het vuurwapen en toen hij dezer dagen door het rinkelen van glaswerk werd gewekt, was zijn eerste daad het moordtuig te grijpen en in 't donker door de ramen heen op de aan randers te vuren. Toen er licht was opgestoken om de „doo- den" te gaan zoeken, bleek het echter, dat een ham, aan de zoldering opgehangen, was losgeschoten en op het theeservies was neer gekomen. Vandaar het gerinkel, dat gevolgd was door het stukschieten van zyn eigen glazen. Men meldt: Se Een geheimzinnige misdaad is Vrijdagmor gen bij WTLP, gemeente Voorst, gepleegd. Terwijl de landbouwer H. Benssink en zijn vrouw naar de markt te Deventer waren, vond hun zoontje van 7 jaren achter de hoeve liggen zijn broertje van 5 jaren. Hij ging den 21-jangen broeder, die aan het melken was, waarschuwen; het bleek dat het knaapje, Hendrik geheeten, dood was. Het bleek dr. De Roock, die na thuiskomst der ouders om half een geroepen werd, dat het kind met geweld van 't leven was beroofd. Zaterdagmiddag kwam de justitie uit Zut- phen een onderzoek instellen. Door het publiek wordt een gehuwde buur vrouw, die op 't oogenblik ziek te bed ligt, van de misdaad verdacht. De justitie echter zette haar onderzoek ook in andere richting voort. Het geval is echter nog vrij duister. Vreemd wordt het gevonden, dat de klompjes een meter van het lijkje af in een plas gier drij vende werden gevonden. Ook wekt het al gemeen verwondering, dat niemand van de buren iets van de misdaad, bijv. hulpgeroep, heeft vernomen. Schagen, 22 Januari 1902. i Onze Reder ij kerskamer zal op 9 Februari hare 2de uitvoering geven. In studie zijn Onschuld en Misdaad, drama in 6 bedrijven, en Jochem Pezel, wat ben ie vooreen Ezel, blyspel in 1 bedrjjf. Het moet gezegd worden, dat de afd. „West-Friesland" van de Vereeniging S c h u 11 e v a e r" al hare krachten inspant, om verbetering in de vaarwaters van W«t- Friesland te brengen. Menig voorstel hare hand is bij het hoofdbestuur ingekomen nog onlangs werd een bezoek bij den Com missaris der Koningin afgelegd; meermalen poogden de leden in eigen kring de gemeente- en waterechaps-besturen voor beter vaarwater te interesseeren, doch behoudens enkele kleimg- heden, bleef de toestand gelijk hij was. Zon dag j.1. werd ten lokale van den heer W. Rog geveen Cz. door de vereeniging eene nieuwe poging voor deze levenskwestie der schippers gedaan. Aan hare bij circulaire en advertentie ge dane uitnoodiging was door een 25-tal be langstellenden gevolg gegeven. De voorzitter der vereeniging, de heer H. J. K. v. d. Steen, bnrgem. van Spanbroek, leidde de bijeenkomst en sprak in zijne openings rede den wensch uit, dat het deze vergade ring gegeven mocht zijn, een stap in de rich ting der verbetering te doen. Eenige zaken van huishoudelijken aard, gingen de openbare vergadering vooraf. De Penningmeester, de heer O. Dekker, gaf een korte schets over den toestand der vereeniging. Zij telt thans 32 leden en een donateur. Hare uitgaven bedroegen f 57.87, de inkomsten f 53.98, waardoor een nadeelig saldo van f3.89 ontstond. Wegens het bedanken van den heer Eecen te Oudkarspel, werd de heer P. Meurs alhier tot bestuurslid gekozen. De heer Meurs, ter vergadering aanwezig, nam de functie aan. Nog werd besloten, geen afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Zierikzee te zenden. Alsnu ging men over tot het doel der bijeenkomst. De heer Groot te Dirkshorn schilderde den toestand der vaarwaters met de donkerste kleuren. Sluizen, bruggen en diepte zijn bijna overal onvoldoende. De vaart in de Scha- gerwaard behoort aan niemandniemand is tot het- onderhond verplicht. Zoo is het ook bij den hoek van den Huigendijk. Wanneer elders de molens malen, dan kan de schipper wachten, gelijk in de Schermervaart gebeurt. Overal tijd- en geldverlies. Wegens gemis aan lichten heeft menig schipper al belangrijke schade beloopen. Die bedraagt voor spreker alleen meer dan vijfduizend gulden. De kleine verbeteringen, hier en daar aan gebracht, zijn geheel onvoldoende. Te Alkmaar heeft men aan den Holland- schen Tuin thans stoppalen aangebracht, doch wegens hunne afmetingen beteekenen ze niets. Wie kan en moet hier helpen vraagt spr. Voorz. meent, dat de eigenaars van het water dat zijn dat de besturen van de Vier Noorder Koggen, Geester Ambacht en de Schager en Niedorper Koggen in de eerste plaats in den arm moeten worden genomen. Verder zal men bij de verschillende polderbesturen om mede werking en bijstand moeten aankloppen. Ook moet de steun der gemeentebesturen worden ingeroepen. De beer Meurs zou de burgemeesters van gemeenten en voorzitters van waterschappen ten Noorden van Alkmaar tot eene corporatie willen vereenigen. Dat zon een lichaam zijn, dat veel zou vermogen. De heer W. Roggeveen is tegen eene nieuwe vereeniging. Ook vreest hij, dat heeren burge meesters van gemeenten en voorzitters van waterschappen niet gemakkelijk tot één lichaam vereenigd znllen worden. Hij wil aan genoemde heeren eene circulaire richten, waarin om hunne medewerking zal worden gevraagd. Verder zullen de leden van „Schnttevaer" door een persoonlijk bezoek voor hunne zaak moeten strijden. Door verschillende aauwezigen werd betoogd, dat het in hunne gemeente niet aan belangstel ling ontbreekt. Het is aan de sprekers in bezoe ken en toevallige besprekingen gebleken, dat menig burgemeester in de verbetering van het vaarwater levendig belang stelt. Besloten wordt, dat het bestnur der af deeling over 14 dagen bijeen zal komen, om dan eene circulaire samen te stellen, waarin de burgemeesters in de Vier Noorder Koggen, Geestmer-Ambacht en de Schager en Niedor per Koggen om hunne medewerking zal wor den verzocht. Daarna zal de vereeniging nadere besluiten nemen. Hierna leest de Voorz. een schrijven van het Hoofdbestuur voor,waarin van de Afd. eene bijdrage voor een gedenkteeken op het graf van -wijlen den heer J. Varenkamp, secr. van het Hoofdbestuur, wordt gevraagd. Eenstem mig wordt daartoe besloten. Aan het eind der vergadering dankte Voorz. de aanwezigen voor hunne belangstelling. Wel had Voorz. een talrijker vergadering ver wacht, doch hij was er van overtuigd, dat ook de afwezigen de genomen besluiten van harte zouden toejuichen. In 't bijzonder dankt Voorz. de heeren Breebaart en Raat, bestuurs leden van den motordienst Schagen—Kolhorn, voor hunne tegenwoordigheid. De Afdeeling Schagen van den Bond van Nederl. Onderwijzers hield Zondag j.1. eene algem. vergadering, waarin tot secr. in de plaats van den heer K. Schoorl, die bedankt had, de heer K. Zeeman alhier werd verkozen. De heer Zijlstra werd lid van de Weer- standskas, terwijl de heer M. Visser als cor respondent van de Bode, het orgaan der Vereeniging, zal optreden. Nog werd beslo ten, dat, wanneer Ged. Staten de tractements- regeling in Schagen mochten goedkeuren, de vereeniging zich dan in hooger beroep tot H. M. de Koningin zal wenden. Met genoegen verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie, omtrent het optreden van de dames Ida Möllinger en Sophie Wichers, in het Noord-Hollandsch Koffiehuis, op Zon dag a.8. Met genoegen doen we dat omdat ook wij ons verheugen, (bepaald met allen die de vorige uitvoering hebben bijgewoond,) dat de dames nogmaals een avondje hier geven. Vooruit weten we, te zullen genieten van echte kunstgeen flauwiteiten, geen misse lijke voorstellingen, neen, hier lacht men hartelijk om iets echt geestigs, hier bewondert men spel, mimiek en voordracht kortom, hier kan men van veel moois genieten. We hopen dan ook op een volle zaal De le Coöperatieve Vereeni- ging, administrateur de heer C. Kooij, heeft tegen 30 Jan. aanbesteed de levering van ongeveer 60.000 kilo Superphosphaat. Onze plaatsgenoot de heer T. Schenk is aangesteld tot kleik aan het station alhier van de Holl. U. Sp. Maat schappij. Zaterdag hield de Sociëteit „De Vereeniging' hare jaarvergadering. Uit de mededeelingen bleek, dat de sociëteit thans 35 leden telt. Er was een batig saldo van 72 gulden aanwezig. De aftredende be stuursleden^ de heeren Muijs, Oudenhoven en Van der Wal, werden bij acclamatie herkozen. Gelijk in vorige jaren zal ook na weder het Bestuur voor een feestavond zorgen De Jaarvergadering van he'f Veefonds alhier, is uitgeschreven teo-o Donderdag 30 dezer. n (Niet-geplaatste ingezonden stukken u:ord immer teruggegeven.) M. de Red.! Naar aanleiding van het laatste antwoord van Uwen verslaggever aan den heer Groot waarin hij schrijft, dat de heer Groot na„ noeg alleen de stukken kiest en ze metd verdeeling der rollen erbij aan „Cicero" 0p 7® voeren geeft, onverschillig of de leden ingenomen zijn of niet, wensch ik te verVi ren, dat dit NIET waar is. Het kiezen der stukken en het verdeeld der rollen wordt en is steeds gedaan door alle leden van het bestnur. Ik ben c.a. zeven jaar lid der vereeniging, en zoo ver ik Weet en volgens de verklaring der oudste leden i» het steeds zoo gegaan de menschen, die U anders verzekerd bebben, hebben U ter goe der trouw of moedwillig voorgelogen. ARIE BAKKER J.Cz. bestuurslid van „Cicero" Nieuwe Niedorp, 21 Januari 1902. De Engelsche beulen hebben hun brutaliteit ten top gedreven. Ze hebben commandant Scheepers tot den kogel veroordeeld, en het vonnis is voltrokken. Scheepers is de wakkere Boerenaanvoerder die den Engelschen zoo menigen fikschen klap heeft toegebracht in de Kaapkolonie Hij werd „gevangen genomen," toen hii na een succesvollen tocht naar het Zuiden moest terugtrekken voor de Britsehe over macht en uitgeput door ziekte niet langer kon rijden. Hij was lijdende aan typhus en werd in een der hospitalen ter verpleging opgenomen. Zoodra hij aan de betere hand was, werd hij naar de gevangenis over gebracht en moest hij terechtstaan wegens hoogverraad, rebellie, moord en opruiing tot moord, en wat de Britsehe militaire overheid ai meer voor punten van beschul diging weet te bedenken tegen de mannen die in Zuid-Afrika kampen voor de vrijheid en de onafhankelijkheid van hun ras. Tweemalen moest het proces worden afge broken, omdat de beschuldigde te zwak was om de vermoeienissen der verhooren te door staan, maar de zaak vorderde en den 27sten December droeg Scheepers voor het hof van Graaff Beinet persoonlijk zijn verdediging voor. Hy sprak vier uren achtereen. Van de zeven beschuldigingen van moord wees hij de verantwoordelijkheid van zes van zich, die naar zyn zeggen ten deele door Van der Merwe's volk waren bedreven, terwijl andere natnrellen, die aan het verkennen waren, in een gevecht door het volk van Fonché gedood waren. Hij erkende een spion uit de natnrellen, bij Worcester te hebben doen doodschieten, maar eerst nadat deze was schuldig verklaard door een krijgsraad. Hij had treinen vernield die gebezigd werden om voorraad aan de troepen toe te voeren, en had er op doen vuren. Zijn gevangenen had hij steeds op menschlievende wijze behandeldzij moesten te voet gaan, maar kregen paarden als de weg door een lastig land liep, en hun voedsel was hetzelfde als dat van zijn manschappen. Hii ontkende, dat hij zijn gevangenen aan het vuur der Britten had blootgesteldintegendeel, had hij hun bescherming verleend. Bij twee gelegen heden had hij kleurlingen doen afranselen, omdat zij bericht gaven van de aanwezigheid der Republikeinen op plaatsen en dit had hij gedaan op verzoek der Boeren, die door die verklikkers in moeilijkheid geraakten. De Wet's bevelen waren, om zulke verklikkers streng te behandelen. Eenmaal had hij een naturel die aan het verkennen was, met de geeseling laten gaan, toen hij hem had moe ten doodschieten als hij zijn orders was nagekomen. Van het verdere onderzoek is geen woord uitgelekt en op welken grond het schuldig is uitgesproken wordt verzwegen. Als opstandeling hebben ze Scheepers onmogelijk kunnen veroordeelen, want hij is werkzaam geweest aan het Departement van Onderwijs in den Oranje-Vrijstaat en hij kon dat nooit zijn geweest als hij geen burger was van Oranje-Vrijstaat, dus nogmaals: als rebel heeft men hem niet mogen behan delen. Deze bom zal wel weer bepaald verkeerd springenhet vonnis verlost Engeland van één vijand, maar duizenden znllen er voor in de plaats komen. Oorlogsnieuws is er niet noemens waard. Wel weer de noodige vredes-geruchten, maar die zijn voor de zooveelste maal gebleken leugens te zijn. Londen, 21 Jan. Een telegram van lord Kitchener uit Johannesburg van gisteren meldt, dat de voortdurende regens overal de operaties belemmerden. De colonnes melden, dat 31 Boeren werden gedood, 13 gewond, 170 gevangen genomen, en dat 41 Boeren de wapens neerlegden 79 geweren, 3450 rounds ammunitie, twaalf wagens, 250 paarden en 1600 stuks vee werden buit gemaakt. French meldt, dat de Boeren in het Noord- j oosten van de Kaapkolonie teruggebracht I zijn tot ongeveer 160 man, in verspreide afdeelingen. onder Fouché en Mybuzghï ongeveer 130 onder Wessels ontsnapten wes telijk van Sterkstroom, in de Stormberg-lijn- In het Zuidwesten trok de hoofdmacht der Boeren naar den driehoek Frasersburg-Car- narvon-W illeston. Ten noorden van de Oranje-rivier en te0 noorden van de Thaba 'Nchu lijn word®11 kleine afdeelingen Boeren vervolgd door de Engelsche colonnes. In het noordoosten wordt de aanleg der blokhuizen linie krachtig voortgezetde m0" biele colonnes die er op zullen steunen, zijn bijna in staat om uit te rukken. Iu het oosten van Transvaal zijn d0 f Boeren meerendeels verspreid door de jongste operaties. In het westen rukte lord Meihuen den 13 Januari van Vrijburg naar Ventersburgi ten einde tegen De la Rey en Kemp te i opereeren. De stad Chilpaneingo, inde8 Mexicaanschen staat Guerrero, is door een aardbeving grootendeels verwoest. Er moete" 300 menschen omgekomen en evenveel ge wond zijn. Te Iguala werd ook een sterke aardbeving waargenomen. De zitting van het Pan-Amerikaausche congres werd d°°f het natuurverschijnsel verstoord, echter niet voordat een groot struikelblok: vraagstuk van de verplichte arbitrage, den weg was geruimd door het besluit 0® toe te treden tot de besluiten van het Haag' sche vredescongres.

Schager Courant | 1905 | | pagina 2