De LAPPEN zijn weg Th. ma f s Voorradig bij Hfl. SMIT, OPRUIMING van Murwe Lijnkoeken T. D., LANDBOUWHUIS, mm m b. keet. opru MANTELS BOA'S. Ch. van J. Eerste soort P« Kreijger Jzn., tegen spotprijzen uitverkocht NIEUW! NIEUW! ACHTTIEN Donderdag 2 Feb. 1905. 49sto Jaargang. No. 4015. TWEEDE BLAD. Plaatselijk Nieuws. de nieuwe anti-militaristische ADVERTENTIÈN. Binnenlandscb Nieuws. verkrijgbaar bij il II. Prijs 60 cent per 5 Kilo. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor ftVrzefierill&esi tegen ongelukken, invaliditeit en ziekten, ongelukken en ziekten bij vee, ook paarden van hooge waarde, tegen brandschade, enz. Molenvaart, Anna Paulowna. JONGENS- cn nit worden nog slechts enkele alle WINTERJASSEN, JEKKERS, JASSEN, CACHENEZ, HANDSCHOENEN, WIN TERSTOFFEN, BLOUSEN, COSTUUMROKKEN, TUSSCHENROKKEN, FLANELLENROKKEN, PELTERIJEN, enz., enz., meeste goederen worden 50 °/0 beneden de waarde, dus voor opgeruimd, om plaats te maken voor de Voorjaars artikelen. De half geld Hen ilfif dus zijn voordeel en prolere i Schagen, Lagezijde. De origiiieele „KelchV' Waschketel. Speciaal gemaakt voor het gebruik op eiken keukenhaard. De origineele „KelchV' Waschketel is zoowel voor de kleinste als voor de grootste huishouding geschikt en bespaart 75 pCt. aan tijd, z-iep, brandstof enz Hij is gemaakt volgens het systeem der waschmachines, in stoomwasscherijen in gebruik, waarin de wasch door stoom gereinigd wordt. Deze Stoomwaschketel werkt direct op het vuur; men kookt het water en gelijktijdig wordt het goed schoon Hierdoor verricht zulk een ketel het werk eener waschvrouw in gedeelte van den tijd en kan men er even goed het fijne als het grove goed in wasschen. De behandeling er van is zoo eenvoudig, dat zelfs de meest ongeoefende hand hem kan bedienen. die gaarne alle Inlichtingen vertrekt. Heerenstraat, Seliasen, ld' IIuime collectie KONT. KIN DE RKLEEDING, VOILES, enz. Beleefd aanbevelend. Behagen. Firma Wed. Jf. Keddea. s t de groote Landbouwtentoo te E n k h u i toegekend aan vee, zen werden P R IJ Z E N gevoederd met 9 van T. Duijvis Jz., Koog a.d. Zaan. 6 Prijzen (8 eerste) voor Rundvee met melkstaten 2 prijzen voor verzame ling van 12 stuks Rundvee met grootste melkopbrengst. Alkmaar, Zaadmarkt 79, heeftsteeds voorradig Vee VOCder- Wertetuigen, als: Stroo- en lage prUte^ DÊ DIRECTIE. Vertefenwoordipr J, WONDER ft. roote van alle Hoogzijde, 8CHAGEN. Aanbevelend, INTERNATIONALE. Den 28eten trad in het N.-Holl. Koffiehuis alhier de heer F. Domela Nleuwenhuls op met bovenstaand onderwerp. Eén van de nit vier leden bestaande vrije-socialistengroep alhier opende de vergadering, waarna de heer Nleuwenhuls ziju rede uitsprak. De gruwelen van den oorlog werden door spreker vóór d9 Afwezig de heer J. Stam wegens ongesteld heid. De Voorz. opent de vergadering, daarna worden de notulen gelezon en goedgekeurd. Van H. M. de Koningin-Moeder is de bekeude dankbetuiging ingekomen. Van den Rijksbetaalmeester te Alkmaar is ingekomen een schrijven d. d 21 Jannarij 1., dat door hem Is uitbetaald aan den Gemeente ontvanger de som van f 1054.92Vj. Vervolgens werd gelezen een missive van Z.Exs. den Comm. der Koningin d.d. 12 Jannari j. 1., houdende verzoek tot 't honden eener colleote ter stenning van het fonds voor den ge wapenden dienst hier te lande. Wordt goedgevonden om, evenals gewoonlijk, op of omstreeks 18 Jnnl aanstaande voor het honden van bedoelde collecte zorg te dragen Een verslag van de Hoofdcommissie tot het brengen van eene buitengewone hulde H. M. de Koningin-Moeder ter gelegen- pauze aangeduid en de oorzaak van alle oor- logen door hem gezocht ia onze kapita'is tlsche samenleving. Het kapitalisme heeft den oorlog noodig. Dat Port Arthnr, Japan, Rus land en de Gajoelauden niet werden vergeten, spreekt vanzelf. Ook China niet, waar men van den Europeaan zegteerst zendt hij een zwarten man tot ons, den zendeling dan een witten, den koopman, die ons bedriegt, en met den zwarten samen moeilijkheden verwekt, die den bonten man doen opdagen, den soldaat, j die ons van erf en bezit ontrooft. Er bestaat geen geel gevaar voor oaA zeide Spr., maar een blank gevaar voor den gelen man. De vredesconferentie noemde Spr. een comedle, en de schenking van Carnegle betaalt deze volgens hem met het geld, dat de oorlog dezen staalfabrikant oplevert. Vrede van boven af is nooit te verwachtenvan onder op moet de vredes-idée verkondigd worden. De produceeiende arbeider moet beseffen, dat hij oorlog en vrede in de hand heeft. Geen schepen laden voor oorlogvoerende I natiën, dan is de oorlog wegens gebrek aan materiaal onmogelijk. Ook vredesbonden, die j oorlogen willen verminderen, komen nooit tot het doel van algemeenen vrede. De nieuwe internationale, die tot devies heeft: „G3en man en geen cent voor den oorlogstreeft daarmeê alleen naar dit schoone doel. De soldaat, die het schild voor de brand kast van den kapitalist Is, moet weg. Een anti-militaristlschen geest aankweeken, moet ieders doel zijn. Spr. sprak zijn eerbied uit voor dienstweigeraars. Na de pauze sprak de heer Nleuwenhuls over de middelen, die moeten en kannen worden aangewend, om den arbeider meer en meer anti-mllitarlstisch- gezlnd te maken. De opvoeding der moeders thuis kan daar I in de eerste plaats veel toe bij brengen. Geen speelgoed als trommels, blikken soldaten, sabels, enz.geen prenten met officieren, paardevolk, enz.geen militaristische lectuur. De theorie der geweldloosheid lachte Spr. niet toe. Zonder geweld is nooit iets bereikt - 8n zal ook nooit wat bereikt worden. Het De mee8ten der heeren vinden schoonste oogenbllk in de geschiedenis noemde de heer Nleuwenhuls het oogenbllk, toen de soldaten op Montmartre weigerden te schieten [18 Maart 1871] op hunne medeburgers. Daar moet het heen, door aankweeking van den anti-militaristlschen geest. De zwarte inter nationale bestaat al eenwentot haar behoo- ren de dompers en reaotionnalren. De gele of gonden internationale bestaat nlt de ban kiers over heel de wereld. De roode interna- tionale moet tot bloei komen, dat is de door Spr. behandelde, dia streeft naar den vrede, de witte internationale van de toekomst. Dat j allen eenmaal als broeders samen znllen leven, omdat de oorlog onmogelijk is gemaakt, daarvoor te arbeiden, noemde Spr. ieders plicht. Niemand maakte gebruik van de gelegenheid tot debat, zoodat de leider der vergadering deze even 10 nar kon sluiten. Vergadering van de Afdee-i binnen ling Schagen van den Bond voor Staatspen- j f60.— heid van Haar 25-jartg verblijf in Nederland wordt, evenals een ingekomen reclame op den Hoofd. Omslag, voor kennisgeving aan- De laatste zal bij 't opmaken van het Kohier meteen worden behandeld. Volgt nog een schrijven van den heer C. de Joeg, H. d. School, waarbij deze melding maakt van zijne benoeming als zoodanig te Assendelft, onder dankzegging voor het bijna 12 jaren genoten vertrouwen, met verzoek om esrvol ontslag tegen 1 April a.s. Voorz. veronderstelt, dat er bij den Raad geen bezwaren tegen dit ve.zoek zullen zjjn en stelt voor, het aangevraagde ontslag op de meeat eervolle wijze te verleenen, zoo noodig tegen 1 April, 't liefst echter tegen den 28sten dier maand, aangezien dan de Paaschvacantle intreedt en met die dagen meê men bijna tot half Mei komt en de termijn voor 't verkrijgen van een opvolger alzoo wat langer wordt. Gaarne zon Voorz. dan ook aan den Raad der gemeente Assen- delft 't verzoek richten, om 's heeren De Jong's ontslag eerst op loatstgemelden datum te mogen doen ingaan. Aan den heer De Jong zelf achtte Spr. het gepast, dat do dank van den Raad voor den ijver, waarmee 12 jaren de betrekking was bekleed, werd overgebracht. De Raad kon zich met een en ander uitstekend vereanigen. Thans moet een oproeping ter vervulling van de ontstane vacatnre plaats hebben. Bij de besprekingen,die zich hierover ontspin nen,blijkt,dat 't salaris als minimum f 800 —be draagt met vier (6-jaarlijksohe) verhoogingen telkens vanf 60.zoodat het maxlmnm f 1000. kan bedragen. Bij de vorige vacatnre [dus bijna 12 jaren geleden] was de oproeping gericht alleen tot bevoegde onderwijzers, nog geen hoofd eener school zijnde en bene den den leeftijd van 36 jaren. Over 't algemeen vinden de heeren dit echter nogal krappe, beperkende bepalingen, want ook onder resds als hoofd werkzame onder wijzers kannen n&taarlijk gansch niet te versmaden onderwijskrachten zijn. Op voorstel van den heer Hille wordt dan ook met algemeene stemmen besloten, de oproe ping in dier voege te doen, dat er geenerlei beperkende bepalingen in voorkomen. Nu restte nog de regeling der jaarwedde. 't minimnm f 800.— niet te hoog. Voorz. zon dan ook willen voorstellen, eene oproeping op f850.te doen, met dien ver stande, dat dan de eerste verhoogingstermijn vervalt en er alzoo drie overblijven, waarvan de eerste bij 10-jarige werkzaamheid als hoofd van toepassing is. De heer Hille vindt hier ook niets tegen en kan zich met 's Voorzitters idee heel goed vereenigenals de opvolger van den heer De Jong goed voldoet, dan krijgt hij toch naar alle waarschijnlijkheid binnen niet te langen tijd f 900.— salaris, om hem [wat alleszins billijk mag heeten] gelijk te stellen met het Hoofd der School te Zijdewind. De heer Van der Oord echter zon liefst f800.— zien gesteld en doet in dien geest een voorstelkrijgt men dan een Hoofd der school, dat niet goed bevalt wat toch óók mogelijk is, welnu, dan geeft men hem de eerste vijf jaren althans niet de verhooging. Bij wèl goed voldoen sionneering, op Maandag 80 Jannari 1905, behoudt men dan altijd nog vrijheid van han- des avonds 8 nar, ten huize van den heer R. C. Kaan. De heer H. Feisser opent de vergadering, waarna de heer H. A. Baron Collot d'Escnry de uitgebreide notnlen leest, die onveranderd worden goedgekeurd. Daarna wordt het jaarverslag gelezen, dat o. m. aangaf, dat het ledental was geklommen van 138 tot 140. De rekening en verantwoording sloot met een ontvang van f 114.76', een nitgaaf van f 107.88', dus met een batig saldo van f7.88 Den heer G. Metselaar, den penningmeester werd dank gebracht voor zijn net beheer, en de rekening werd op advies van de heeren Paauw en Zydewfnd door de vergadering goedgekeurd. delen om eerder verhooging toe te kennen. Na nog eenige bespreking brengt de Voorz. zijn voorstel tegen dat van den heer Van der Oord In stemming. Nu blijken alleen de heeren Van der Oord en Llgthart vóór f 800. te zijn, terwijl de 4 overige aanwezige heeren voor 's Voorzitters voorstel zijn, hetwelk al zoo wordt aangenomen. Voorz. brengt nu ter sprake eene aan den te Winkel gevestigden rijksveldwachter C. v d. Halst te verleenen gratificatie over 1904 Die ambtenaar heeft gedurende eenige nachten zjjne diensten gepresteerd f 1.50 per nacht), waarbij nog, zooals gewoonlijk, een bedrag van f 6.komt voor algemeene sur veillance; een en ander zon dan een som metje van f 21.— vormer. Algemeen wordt Tot bestnnrslld werd gekozen de heer goedgevonden, dat de Voorz. bij de bevoegde Boorsma in de plaats van den heer Oudenhoven. De Voorz. neemt in eenige hartelijke woorden afscheid van den heer Oudenhoven als lid I der afdeeling. Op Maandag 27 Februari zal de heer De Clercq optreden in Schagen. Wat de verdere propaganda betreft, wordt dit aan het bestuur overgelaten. Door het bestnnr is aan 13 afdeelingen een schrijven gerioht, om adhaesle te vragen voor de bekende wijziging der statuten, waarbij het tegenwoordige streven van den Bond als einddoel werd aangewezen en daarbij vrij heid werd gegeven, om voor andere stelsels, die tot dit einddoel leidden, propaganda te maken, en In dien zin artt. 1 en 2 dar Statnten te wijzigen. Van 4 afdeelingen n.1. Alkmaar, Nlenwe Nledorp.Onde enNienwePekela was een betuiging van adhaesie ingekomen, van drie bestaren, te Schagerbrng, Winkel en Helder, eveneens, terwijl 2 afdeelingen geen adhaesie konden betalgen en 1 haar oordeel wenschte op te schorten. Van de rest was nog geen antwoord Ingekomen. Met algemeene stemmen hecht de vergade ring haar goedkenring aan de voorgestelde wijzigingen In de Statnten. Dit voorstel zal dus voor de a.s. algemeene vergadering van den Bond op den beschrijvingsbrief worden Oord toezegging geplaatst. het reine komt. Hierna sluiting. De Roomse h-K atholieke Kies- vereenlgiDg te Sohagen houdt op Vrijdag 8 Februari a.s., des avonds te 71/» ure, In het lokaal Cérès van den heer Kaan een ver gadering van leden. Als spreker zal optreden de heer Mr. G. A. P. M. v. d. Aa van Amsterdam, met het onderwerpDe plichten en verplichtingen van den kiezer. Ook de leden van verschillende R.-K. kles- vereenigingen in den omtrek zijn tot deze propaganda-vergadering uitgenoodigd autoriteiten maehtiging tot 't verleenen van bedoelde gratificatie aanvraagt. Ook draagt de instemming van den Raad weg een voorstel van Bnrg en Weth. tot 't aankoopen van plns minos 25 Meter Dienwe slangen ten behoeve der brandspuit te Zijde wind, waarbij de kans bestaat, dat er van de dan bniten gebruik te stellen slang nog wel een gedeelte bij de spnit van Oude Niedorp zal kannen worden gebralkt. Thans ver klaarde Voorz. met de agenda ten einde te zijn, op de behandeliDg en opmaking van het Kohier voor den Hoofdelijken Omslag na, en dat wilde Spr. liefst aanhouden tot de eerst volgende vergadering, omdat de heer Stam, die daar gaarne aan wilde deelnemen, dan denkelijk weer zal kannen verschijnen. Wordt goedgevonden. Bjj de rondvraag vestigt de heer Van der Oord nog even de aandacht op de verorde ning omtrent het hebben van prikkeldraad langs den openbaren weg, hetwelk voor 1 Jannari j.1. opgeruimd diende te zijn. Spr. vraagt, of daaraan behoorlijk is voldaan en noemt een voorbeeld, waar na dien datum nog niet aan de bepaling tot verwijdering van dat gevaarlijke goedje was voldaan, doch die per soon heeft nu toch aan den heer Van der gedaan, zoodat dat in desbetreffende bepalingen, wat zekerlijk niet de bedoeling zal zijn. Ook de wachtkamer van den bode is tot nu toe steeds in de herberg, wat ook niet is, zooals 't wezen moet. Ergoóf een nieuw raadhuis, óf een doeltreffend gewijzigde inrichting van het bestaande, zal noodig blijken te zijn. Behan delen zal men dit pnnt nn niet. Hierna slnit onder dankzegging de Voorz deze vergadering. In de val geloopen. Zoo na en dan wordt, ondanks de groote voorzichtigheid, die in het algemeen aan groote bankinstellingen wordt ln acht ge nomen, door internationale oplichters getracht vervalschte wissels, die gewoonlijk in de dnizenden loopsn, te incasseeren. En het opmerkelijkste bij dergelijke gevallen la wel. dat het meestal Engelschen zij-: die dit bedrijf uitoefenen. Zoo vervoegde zich Maandagmor gen een waardig zoon van Albion aan de Twentsche Bank, ter incasseerlng van een wissel. De naam was goed, de man zag er betrouwbaar nlt, maar alleen het bedrag was tamelijk hoog, en zsker aanzienlijker dan ge wooiiiijk. Toer. de Engelscbman verdwenen was, kwam de bediende aan het loket tot deze conclusies, de kassier was 't roerend met hem eens, de chef de bnrean dito dito en het einde van het liedje was, dat aan den man, die den wissel zon hebben afgegeven, werd gevraagd, of het wel in orde was. Het antwoord luidde, dat de zaak heele- maal niet in orde was, daar hij nergens van wist, en nu werd natuurlijk de politie gewaar schuwd. Deze trok er met haar bekenden ijver ter stond op nit, zette een mannetje aan de ver schillende stoombootmaatschappijen, twee mannetjes aan de stations, en liet verder in de hotels informeeren. Het resnltaat was zeer schitterend, want 's middags verschenen drie Engelschen aan het Centraal Station, waarvan er een aan het signalement beantwoordde, afgegeven door den kantoorbediende van de Twentsche Bank, en het drietal werd inge rekend en geboeid naar St. Pietershal over gebracht, gevolgd door agenten met bagage en oitybags, toebehoorende aan het drietal. Op het politiebureau werden de heeren gefouil leerd, hetgeen zij niet bijzonder prettig von den. Maandagavond was de officier van justitie aan de Hal, die hen in verhoor Dam en vol doende termen aanwezig achtte, om hen voorlooplg aldaar te laten blijven. De charmante juffrouw W. Zij kwam geregeld aan huls bij een onzer bekende kunstschilders. Hoe zij daar gekomen was, vermeldt de geschiedenis niet, maar wel, dat zij er bekoorlijk uitzag en een zeker air van voornaamheid en deftigheid bezat, dat haar als geknipt maakte om, wanneer de jonge schilder gezelschap, waaronder dames, ontving, de honneurs waar te nemen. Op znlke avonden kweet zij zich uitstekend van hare taak, plaatste zich niet op den voor grond, toonde zioh bescheiden, kortom ieder vond haar een allerliefsts jonge dame, die blijk gaf eene uitstekende opvoeding te heb ben genoten, hetgeen af te lelden viel uit de gemakkelijke wijze, waarop zij zich in voor naam gezelschap wist te bewegen. En zoo kwam het, dat zij langzamerhand ook geïn viteerd werd door de vrienden, die haar op de soiréas bij den jongen knnstschilder aan troffen. Zoo kwam zij in de voorname kringen van Amsterdam. 's Avonds werd zij geregeld afgehaald per rijtuig door Pa. Pa bleef steed ln het rjjtnig zitten, want, ziet n, ma was een weinig be neden haar stand getronwd. En zoo zag niemand ooit Fa. Deze charmante jonge dame was niet alleen schoon van niterlijk, maar ook goed van In borst, Zij had haar armen, deed haar liefdewerk. Maar waar de ncod zoo groot was, daar schoten hare zwakke krachten natuurlijk dikwijls tekort. Om haar te steunen, schonken twee dames haar geleidelijk f 1000 voor haar armen. Het lieve kind was tot tranen toe bewogen. Dezer dagen kwam een bloemist bij onzen knnstschilder met een rekening van f 100 „Van uwe verloofde." Maar tk ben niet verloofd." „Juffrouw W. is toeh nw verloofde Én nu bleek weldra, dat juffrouw W., de charmante jonge dame, de dochter Is van een hnisknecht en haar rol zoo goed heeft ge speeld, dat velen er de dupe van zijn geworden ENKHUIZEN. De liberale kiesvereeniging Hensbroek en Obdam heeft voor de Tweede Kamer candi- daat gesteld den heer A. Roodhnijzen te Enkhulzen. Moord in de Scheveningsche Boschjes. Omtrent den stand van het onderzoek der deskundigen naar de geestvermogens van Marins Brouwers, den verdachte in zake den moord ln de Schevenlngsehe Boschjes, kan nog worden gemeld, dat de taak van den verpleger, die gedurende een viertal weken belast was met de voortdurende observatie van Bronwers, thans is geëindigd. De deskundigen zelf, de psychiaters Reeling Brouwer en Rosenatein, zetten hun onderzoek nog voort met de verzameling van gegevens omtrent den levensloop van den verdachte, waaromtrent thans ook vrij uitgebreide inlichtingen zijn ontvangen uit Amerika. Al deze gegevens znllen de psychiaters van dienst kannen zijn bij de samenstelling van hun eoneept-rapport, dat, na met den rechter commissaris besproken te zjjn, definitief zal worden vastgesteld. Het postkantoor te ANNA FAULOWNA zal met Ingang van 16 Febr. a.s. geopend worden. Tegen dien datum is aan den heer Ter Hall eervol ontslag verleend als brievengaarder. Hoenderffleel ."""Vergadering van den Raad oer gemeente OUDE NIEDORP, op Maandag öU Januari 1905, des voormiddags 10 nar. Voorzitter de heer A. Wonder Pz., Burge meester. De heer Hille eohter wees er op, dat langs den tuin van Dirk Dekker, (die aan 't bestnnr der Kerk in 't Veld behoort), nog zulk draad wordt aangetroffen. Voorz. belooft, gemeld Kerkbestuur de in dit geval verelschte aan schrijving te zullen doen. De heer Over vestigt na nog de aandacht op eene heining laiigs 't erf van 't voorma lige „Bnllenhnis", die zijns inziens noodig eens moest worden opgeknapt. Ook daarin zal Voorz. trachten te voorzien. Voorz. heeft ten slotte ook nog Iets onder de aandacht van den Raad te brengen. Door de In-werklng-tredlng van de nieuwe drankwet toch zal het raadhnis (dat binnens huis met de gelagkamer van den heer T. de Jong gemeenschap heeft), op de eene of andere wjjze moeten worden veranderd Bjj den bestaanden toestand tooh zon De Jong veel kans van proces-verbaal kannen loopen, zijnde die toestand geheel ln strijd met de Aanbevelend, Aanbevelend. J. HEIDE Op elli ii- ortelsnijders, lljnkoekbrkker8 61] Veevoederketels. Verder Sack- en Pokert-Ploegen, wanmolens, Dorsch- machines voor hand- en paardekracht op proef geleverd; voor paardenhou ders het Wedum-apparaat, Waschmachines vanaf f 10. B. HKüT,

Schager Courant | 1905 | | pagina 5