Aimititit- Liolliiillafl. ie Petenliri. OPROER Zondag 5 Februari 1005 49ste Jaargang No. 4016. EERSTE BLAD. Buiteiilaiidsch Nieuws. Politiek overzicht der week. Binnenlandsch Nieuws. De Kiezerslijst. SGHAGER AIiiicei Uitlij-, COURANT. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Stureaia ftCHAGlSJSU JLaan, P 4. Uitgever 5 P. TRAPMAN. Medewerker J. 1 K E L, Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderliike nummers 5 Cent. ADVERTKNTIEN van 1 tot 5 regels 1 0.25 iedere regel meer 6 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bit nummer bestaat uit drie bladen. (iemeen te Sctiagen BEKENDMAKINGEN. POLITIE. Ter Secretarie dezer Qemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een op Donderdag j.1. verloren horlogeketting. o- o Openbare vergadering van den RAAD der gemeente Schagen, op Dinsdag den 7 Februari 1906, des voor middags te 10 nar. De onderwerpen van beraadslaging zjjn: 1. Ingekomen stnkken. 8. Voorstel tot het verleenen van een gratificatie aan den alhier gestationneerden Brigadier der Ryksveldwacht- 3. Idem tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven dienst 1904 en 1905. 4. Idem tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer J. J. Baale als onderwijzer aan de openbare lagere school. 5. Idem tot het verleenen van subsidie aan de Naaml Vennoottch. „Motorbootdienat Kolhorn- Schagen 6. Idem tot wijziging der verordening Ver gunningsrecht. 7. Idem tot wijziging van het besluit tot het aaogaan eener geldieening. 8. Idem tot opzegging der concessie gasfabriek. 9. Idem tot het verleenen van machtiging aan B. en W. tot de aanbesteding gasfabriek, en het geen verder zal worden voorgedragen. Schagent den 2 Februari 1905. De Burgemeester, H. J. POT. Minister Tisza heelt het oordeel van de Hoogaarsche natie over zjjne politiek in geroepen. Het antwoord is zeer beslist geweest. Met groote meerderheid heelt de natie haar veto over de regeeringsdaden van dezen premier uitgesproken. De nationale party, onder aanvoering van Kos- suth, die op eene persoonlijke Unie met Oostenrijk aanstuurt, heeft over de geheels linie gezegevierd. Deze partij zal in den nieuwen Rijksdag over 161 zetels beschik ken, terwijl de regeeringspartij van Tisza er 153 in bezit neemt. Verder tellen de clericale volkspartij 24, de algescheiden liberalen 22, de Bauffy-mannen, die een zelistandige handelspolitiek willen volgen, doch overigens een liberaal program heb ben, 11, de verschillende nationaliteiten 8 stemmen. Daar dus geen der partijen over een volstrekte meerderheid beschikt, is het een lastige vraag, wie met de samen stelling van een nieuw kabinet belast zal worden. Eigenlijk moest die opdracht aan Kossuth worden gegeven, doch daar zal de Keizer niet gemakkelijk toe te bewegen zijn. De nationale partij toch wenscht de overeenkomst van 1867 te verbreken en van Hongarije een zelfstandig koninkrijk te scheppen, Doch met de ontbinding di9r overeenkomst zouden zoovele andere ge wichtige kwesties aan de orde komen, dat het ondenkbaar wordt geacht, dat zulk een program met de goedkeuring des Keizers aan de orde zou kunnen komen. Kossuth en zijne voormannen zouden er niet tegen opzien, om de teugels van het bewind in handen te nemen. Ook laten ze in hunne organen doorschemeren, dat ze er niet aan denken hunne idééën terstond door te voeren. Kossuth althans heeft in zjjn blad gezegd, dat de onafhankelijkheid niet tegen de dynastie is gericht. Doch eenmaal aan het bewind, zal ze hare poli tiek toch zulk een richting kunnen geven, dat ze verplicht is toe te passen, wat zij heden zoo afkeurt. Waarschijnlijk zal een kabinet uit de afgescheiden liberalen ge vormd worden. Tot deze groep behooren de zeer bekwame staatslieden Julius Andrassy en Szell. Met de regeeringspartij en de aanhangers van Baufly zonden zij over 184 stemmen kun nen beschikken. Zelfs indien deze laatsten zich b\j de oppositie zouden willen aan sluiten, zou een kabinet-Andrassy nog over eene kleine meerderheid kunnen beschikken Het zal dus wel dien kant opgaan. Heel prettig is het vooruitzicht voor dat nieuwe kabinet evenwel niet. Aan den eenen kant zal de onafhankelijkheidspartij, die zich gepasseerd ziet, niet nalaten, op allerlei wijze haar oude politiek van obstructie te voerenvan den anderen kaut zijn er onder alle groepen tal van mannen, die met het afgesloten handelstractaat met Duitschland niet tevreden zyn. Zij achten die overeenkomst in strijd met de land bouwbelangen van Hongarije. Zij meenen, dat deze opgeofierd zijn aan de voordeelen, die de Oostenrijksche industrie heeft weten te behalen. Daar zal du» In het Hongaarsche parlement een zeer harde noot over gekraakt worden. En dan moet men nog weten, met hoeveel moeilijkheden het Duitgch-Ooatenrijksche handelstractaat tot stand U gekomen. Minis ter Von Biilow heeft ln den Doltschen Rijks dag daar een en ander van medegedeeld Reeds vanaf 1878 is de Duitsche regeering er op bedacht geweest, landbouw ea veeteelt krachtig te beschermen. De daling van de graanprijzen was te wijten, meende de minister president, aan de toenemende mededinging van goedkooper voortbrengende landeD, ver betering van de middelen van vervoer en goedkooper vrachten per spoor en over zee Ten einde de nationale productie te bescher men, werden voor de vier voornaamste graan soorten minimam rechten vastgesteld. Daar mede werd het bnltenland te kennen gegeven, dat de Dnltsche landbouw bescherming noodfg had, en tevens dat de regeering niet beneden deze rechten kon gaan. Bij haar gebonden standpant was dit cijfer van de graanrechten bij de afsluiting der handelstractaten een der grootste struikelblokken. Het was dan ook met veel moeite, verklaarde Von Bülow, dat Duitschland in de onderhandelingen met Rusland en Oostenrijk-Hongarije do minimam- rechten kon handhaven. Ook voor da belangen van de veeteelt had de regeering een zwaren strijd moeten voe ren. De Daitsche veestapel vertegenwoordigt een belangrijk deel van het nationaal ver mogen. De waarde ervan wordt geschat op ruim zeven milllard. Geen wonder dus, zoo verklaarde de Rijkskanselier, dat de regeering met groote zorg voor deze bron van wei vaart waakte. Waar moet het na heen, wanneer Hongarije niet genegen is, zich bij het afgesloten handels7erdiag neer te leggen Uit de mededeelingan van Von Eü ow blijkt, dat Dnitschlacd geen verlaging, van graanrechten zal toestaan, terwijl Hongarije zich van zijn overproductie alleen door lager invoerrechten op de Dnitsche markten kan handhaven. Deze overwegingen hebben reeds vroeger baron Bauffy er toe geleid, voor Hongarije een zelfstandig toltarief te eischeu. Voor de betrokken landen ie het te vreezen, dat, wan neer de economische band wordt verbroken, ook de politieke verbinding zal beginnen te rafelen. Innig zijn de betrekkingen tnsschen de leden van het drievoudig verbond toch al niet meer. Het is tnsschen de onderdanen van Oos tenrijk en Italië langzamerhand eene zeer natuurlijke zaak geworden, om elkander de grofste verwijliDgen naar het hoofd te slin geren. Wel denken de regeeringen er nog niet aan, elkander los te laten, dooh het kan niet anders, of met de verwijdering tnsschen de volken, moet de kracht der politieke ver bintenissen verminderen. Er doen zich hier en daar reeds verschijn selen voor, die eene wijziging in de Europeesche politiek voorspellen. De machtige democratische groepen in Frankrijk verlangen een nadere aansluitiDg bij Engeland en Ital.ë, waarmede eene verbreking der relaties met Rnsland gepaard zon moeten gaan. Het blad de Temps wijdt aan deze zaak een zeer lezens waardig hoofdartikel. Dit blad meent, dat eene alliantie tnsschen Frankrjjk, Italië en Engeland zoo maar niet voor 't grijpen ligt. Italië heeft altijd getracht, het evenwicht tnsschen West- en Midden-Europa te vormen. Mocht het voor eenigen tijd deze politiek den rug hebben toegedraaid, door zich bij Duitschland aan to sluiten, dan is daarmede volstrekt niet gezegd, dat het straks lust zal hebben zich bij Frankrijk aan te sluiten. Wanneer Italië straks zijn vroegere zelf standige positie herneemt, dan zal het die herkregen vrijheid niet ter wille van Frankrijk opofferen. Engeland, zegt de Temps, denkt aan geen alliantie met Frankrijk. Nog onlangs heeft de Engelsche minister Cranborne ver klaard, dat geen Engelsche minister ooit gestreefd had naar een ander bondgenootschap in Europa, dan met Portugal. De Temps roept de socialisten toe, toch niet aan het verbond met Rusland te tornen. Het verbond tns schen Frankrijk en Rusland is gebaseerd op wederzijdsche belangen. Deze belangen liggen geheel buiten de staatsregeling in belde landen. Hoe uiteenioopeDd die ook moge zijn, toch is het bondgenootschap door de meening des volks in Rusland en Frankrijk bezegeld. Rusland dankt zijn tegenwoordig weerstandsvermogen van den geldelijken en zedelijken steun van FrankrijkFrankrijk de opheffing van zijn isolement aan Rusland. Zonder eikaars steun znllen belden spoedig tot hunne oade positie vervalleD, en daarom dient het tweevondig verbond met kracht gehandhaafd te worden. De 53 jarige boerenknecht J. H. liep op Zondag 22 Jannari weg nlt het huis van zijn-veder onder VEENENDAAL. Men wist niet, waar bij was gebleven, doch een paar dagen geleden Is hij ontdekt op den zolder van den landbouwer J. V. onder Amerongen, geheel verzwakt,voorover liggende op de planken. Al dien tijd was hij zonder eten gebleven. De reden van deze zonderlinge handelwijze is onbekend. Alle zeilen bij!! Er is een beweging op touw gezet, om In alle vlsschersplaatsen aan de Zuiderzee adres sen te deen rondgaan, teneinde aan den minister van binnenlandsche zeken te verzoe ken zoodanige schikkingen te trefien, dat ook de visschers aun de stemmingen kunnen deelnemen. Het adres luidt aldus Ondergeteekeuden, alle visschers, kiezers in de gemeentehet betreurende, dat zij bij de meese stemmingen voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten van hun, door de wet hnn verleende, rechten geen gebruik kunnen maken, doordat zij zich van Maandag tot Zaterdag op zee bege ven, komen bij dezen tot U.E. met het vrien delijk, doch dringend verzoek, eene schikking te treffen, dat ook zjj In de gelegenheid ge steld worden, om van hncne rechten gebruik te maken. Drankbestrijding en gevan- genen. De „St. Panlusvereeniging" te 's-HERTO- GEN BOSCH zal zich tot den minister van justitie en tot het college van regenten over de gevangenissen aldaar wenden, met het verzoek, maatregelen te willen nemen, volgens welke aan de gedetineerden in die gevange nissen opzettelijk onderwijs zal worden geven in het alcohol-vraagstuk.Genoemde vereeniging wenscht mede, dat aan de bestnren van drank- bestrijders-vereenigingen, gevestigd in plaat sen, waar ontslagen gevangenen znllen gaan wonen, tijdig kennis zal worden gegeven van hnn ontslag, zoodat mag worden verwacht, dat de goede voornemens in de gevangenis in zake onthouding van sterke dranken op gevat, door die vereeniging zullen worden gesteund. De R.-K. geestelijke, met de bedieniDg van meergenoemde gevangenissen belast, deelde uit zijn ervaring mede, dat van een ter beschikking van de gevangenen aanwezig boekje, handelende over drankmisbruik, alleen uit verveling en om den tijd te dooden door de gedetineerden gebruik wordt gemaakt, en dat van de door hen in de gevangenis opge vatte goede voornemens om zich van het gebruiken van sterken drank te onthouden, bitter weinig terecht komt. Woensdagavond te ruim 9 uur ontving de politie te DORDRECHT telefonisch bericht, dat aan den 's Graven- deelschen dijk een onbekend manspersoon dood langs den weg was gevonden. Onmid dellijk begaf een inspecteur zich met een paar agenten daarheen en werd ook de geneesheer der politie gewaarschuwd. Bij onderzoek bleek dat bedoelde persoon menschlievend was opgenomen in de woning van A. v. d. W., baas der creosoteerfabriek van den heer Corn. Gips aldaar. De onbekende lag geheel stijf, zonder dat er de minste beweging in hem was te krijgen, in een kamertje, maar opeens scheen er leven in hem te komen en begon hij woest om zich heen te slaan en te bijten, terwijl hij een deurstijl vernielde. Toen de politie kwam, lag hij weer doodstil als tevoren. De geneesheer der politie maakte zich echter hoegenaamd niet ongerust en verklaarde, dat de verschijnselen slechts waren voorgewend. De man bleek dat goed verstaan te hebben, want teen de politie hem daarna eens hartelijk toesprak, koos hij de wijste partij, rees overeind en stapte tnsschen twee agenten naar het bureau. Daar bleek hij te zijn J. F. KBelgisch varensgezel, volgens zijn beweren op w9g van Rotterdam naar België. Aangezien hij slechts één cent in zijn bezit had, werd hem nachtverblijf verstrekt en werd bij heden, als vreemdeling zonder middelen van bestaan, in de richting van België op transport gesteld om over de grens te worden gezet. Wel opmerkelijk is, dut de man ook een Belgische courant bij zich droeg, waaruit bleek, dat hij ock in zijn vaderland dergelijke stelletjes heeft uitgehaald, blijkbaar om medelijden op te wekken. In de plaats van wijlen den heer D. Raat is tot Dijkgraaf van de Strijk molens der Schager Kogge gekozen de heer J. Rijkes te BABSINGERHORN en tot Heemraad werd gekozen de heer C. Kooij te Haringcarspel. Men schrijft uit HOLZET-VAALS aan de „L K": Hoe gevaarlijk het is, mat niet goed bekende lichtwerktuigen onvoorzichtig om te gaan, on dervond de restaurateur Th. K. te Holzeterheide. Genoemde K. had sedert eenige dagen zijn restauratiekamer verlicht met een nieuw soort gaslamp, die met vloeibaar gas gevuld werd. Terwijl in een ander aangrenzend vertrek eene petroleumlamp brandde, wilde K de herberglamp vullen in het bijzijn van den tninier C. te Vaals. Plotseling had er eene geweldige ontplof fing plaats, dat deuren en vensters kraakten een barstten, tapijt en gordijnen in brand raak ten. De restaurateur zelf werd slecht op eenige plaatsen licht gewond, doch de tninier C. werd vreeselijk met brandwonden, vooral in het gelaat, overdekt. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen, die den toestand van C. erg zorgwekkend vond, en hem naar Vaals deed transporteeren. Alhoewel niet levensgevaarlijk verwond, is zijn toestand erg zorgwekkend. Daar in deze omstreken znlke lampen op verschillende plaatsen zijn aange bracht, is voorzichtigheid niet genoeg aan te bevelen. Ned. Hervormde Kerk. Door het onlangs opgetreden provinciaal college (bestaande uit 8 predikanten, president ds. W. Schuurman, te Hauwert), tot beharti ging van de godsdienstige en kerkelijke be langen der vrijzinigen, behoorende tot de Ned. Hervormde Kerk in Noordholland, Is thans aan vele kerkvoogdijen, kerkeraden en parti culieren ln die provincie eene uitvoerige oir- culaire gezonden, waarin om geestelijken en Btoffelijken steun wordt gevraagd, ten einde zich tegen het opdringend confesslonalisme te verzetten, doch vooral ook, om In de Ned. Herv- Kerk te handhaven de vrijheid van ge dachte en geweten. Jon g-L i b e r a 1 e n. Te Alkmaar zal, met het oog op de a s. verkiezingen, een club van Jonge Liberalen worden opgelicht. In de N. R. Ct. schrijft een bestuurslid van Vooruitgang een ingezonden stuk, om zijn geestverwanten toch vooral de zorg voor de kiezerslijst op het hart te binden. We ont- leenen er deze regels aan „In het veertiendaagsche iijdvak, dat Woens dag 1 Februari aanvangt, kunt gij, burgers van Nederland, die den 25-jarigen leeftijd bereikt hebt, bewerken, dat Nederland zijn vrijheid en zijn verdraagzaamheid behonde. Ik zie a! schouder ophalen, lk zie al ver wondering bij menig lezer. Wat beteekent dat nu hoor ik vragen, de verkieziDgen zjjn toch in Juni. Ja juist, de verkiezingen hebben plaats In Juni, maar.de aangifte om kiezer te wor den, geschiedt van 1 tot 15 Februari, en dat wordt door d8 vrijzinnigen maar al te zeer vergeten. Men strjjdt, men bekampt elkander onder ling, tot groote vreugd der tegenpartijen, over algemeen kiesrecht, maar men vergeet, dat wij op het oogenblik In ieder geval geen algemeen kiesrecht hebben, men vergeet, dat er thans zijn belastingkiezers, die ambtshalve kiezer worden, en voorts huarkiezers, loon- klezers, spasrbankkiezers, examenkiezers, die aangifte moeten doen om het kiesrecht te bezitten verhuisden uit andere gemeenten, die hun voldaan geteekende aanslagbiljetten uit do onde gemeenten moeten overleggen. Vrij zinnigen staakt een oogenblik nw onderling gekibbel en doet aangifte voor nw kiesrecht, vertoont uwe voldane belastingbiljetten. Ik hoor alweer allerlei gezegden klinken nit de verschillende deelen der miatschappij. „Och, mat al dien omsisg kan ik me niet bezig honden, ik heb wel wat anders te doen". „Maar dan moet lk belasting betalen". Enzoo voorts. Vast staat, dat men honderd redenen heeft om geen aangifte te doen. En zoo zal men veimoedelijk ook weer denken, als men dit leest. Maar dan zou ik u willen vragen, vrijziunigen, ontwaakt toch, hebt ook eens iets over voor nwe beginselen, laat ieder werken in zijn kring, opdat al degenen onzer kleur, die kiezer kunnen zijn, op de kiezerslijsten geplaatst worden." Wij hebben hier niet veel aan toe te voe gen, het bovenstaande spreekt duidelijk ge noeg Met aandrang vragen dan ook wij alleen, dat allerwege alles gedaan wordt, om onze vrijzinnige gelederen zoo sterk mogelijk aan to vullen, wetende dat de tegenpartij alles in het werk stelt om zoo sterk mogelijk tegen over ons te staan. Men bedenke, dat elke kiezer die nu onze gelederen versterkt, ln Juni as. bij de groote verkiezing ons de overwinning gemakkelijker zal maken. Als men nu niet zorgt kiezer te worden, hoe gaarne men dan straks wil helpen, dan gaat j het niet meer, dan is het te laatEen elk, die den 25-jarigen leeftijd heeft bereikt, in- formeere, of bij kiezer kan ziin Dus vóór het nog te laat is, aan het weik Aan het Hulpkantoor ST. MAARTENSBRUG werden gedurende de maand Jannari behandeld 69 inlagen in de Rijkspostspaarbank tot een bedrag van f1217.91 - DIRKSHORN. In de vergadering van het Veefonds voor de gemeente Haringcarspel, Vrijdag 3 Febr. alhier gehouden, werd tekening gedaan over de maanden Nov., Dec. en Jan.Gedurende dien tijd waren 1165 stnks vee verzekerd. De nitgaven van administratiekosten over 19C4 en gestorven runderen gedurende genoemde maen- den bedroegen f 641.82. De omslag werd per rund vastgesteld op 56 cent. 1 - HEER HUGOWAARD. Op de „Witte Kruis"-vergaderlng, bij den heer Van Rijn gehouden, mochten wij van den Secretaris nit zijn jaarverslag vernemen, dat het ledental al mooi over de 300 loopt en dat de rekening met een batig saldo sluit. Als bestuursleden werden gekozen voor de aftredendende heeren P. van Rijn, W. Molenaar en J. Zuurbier, en voor den herr C. de JoDg wegens vertrek, de heer T. de Jong- Eenige huishoudelijke besprekingen kwamen aan het einde der vergadering. De wind begint in de omgeving van den Czaar te draaien. Het Petersburgsche Tele- graaf-sgentschap weet te vertellen De Czaar ontving Woensdagmiddag een arbeiders-deputatie, bestaande nit 34 werklie den van Peterburgsche fabrieken. Zij waren vergezeld door den minister ven financiën en den gouveneur-generaal Trepof De arbeiders kwamen langs de keizerlijke spoorlijn te Tsarskojé Sélo. Aan het keizerlijk paviljoen wachtten rijtuigen, die hen brachten naar het Alexandra-paleis, waar de arbeiders in een der zalen gelaten werden. 's Middags te drie uur verscheen de Czaar, begeleid door grootvorst Georg Mlchaelowitsj, minister Frederichs en den paleiscommandant Hesse. De arbeideis bogen voor den Czaar. die hen aansprak met „Goeden dag. mijn kinde ren 1" De werklieden zeiden „Wij wenschen Uwer Majesteit een goede gezondheid Daarop richtte de Czsar de volgende toe sprank tot do arbeiders „Ik heb u hier ontboden, opdat gij mijne woorden van mijzelf kunt vernemen en hiervan mededeellng doen aan uwe kame raden. „Beklagenswaardige gebeurtenissen met de treurige onvermijdelijke gevolgen hebben plaats gehad, omdat gij n door verraders, vijanden van ons vaderland, hebt laten ver leiden en bedriegen. „Toen zij u opriepen, een smeekschrift over uwe nooden lot mij te richten, hitsten zij u op tot opstand tegen mij en mijne regeering, daar zij u dwongen uwen eerlijken arbeid voor een tijd te verlaten, thans, nu alle op rechte Russen onafgebroken werken moeten om onzen hardnekkigen vijand te overwinnen. „Stakingen en opruiende betoogingen leiden de menigte steeds tot ordeverstoringen, die door de autoriteiten bedwongen zijn en in de toekomst ook bedwongen znllen worden door militairen, wat tot resultaat heeft, dat onschnldigen als offer vallen. „Ik weet, dat het leven van de arbeiders niet licht is. Vele,diDgen moeten georganiseerd en verbeterd worden. Doch hebt geduld Gij begrijpt zelf, dat het noodzakelijk is, recht vaardig te zijn tegenover werkgevers, te letten op de verhoudingen in onze industrieën. „Doch mij uwe nooden kenbaar te maken in den vorm van eeD opgeruide menigte, dat is een misdaad. In mijn zorg voor de arbeiders zal ik maatregelen treffan, al het mogelijke doen om den toestand van de werklieden te verbeteren, hun langs wettelijken weg een onderzoek nsar hunne eischen te verzekeren. „Ik geloof aan de eerlijke bedoelingen van de arbeiders, aan hnn oprechtheid jegens mij, en ik schenk hun vergiffenis voor hun wan daad. „Ksert terug naar uwen arbeid, vervult uw plicht met uw kameradeD God helpe u 1" Nadat de Tsaar zijn toespraak geëindigd had, maakte hij de opmerking, dat de ar beiders den inhond moesten mededeelen aan hun kameraden, en beloofde, dat later de tekst gedrukt gegeven zou worden. Nadat de arbeiders het paleis verlaten had den, gingen zij naar de kerk, waar zij gebe den zeiden, heiligen-beelden kusten en gewijde kaarsen neerlegden. Daarop werden zij in een huis gebracht, dat vroeger een school was, waar hun een lunch werd aangeboden. Een arbeider dronk onder „Hoera's" van zijn kameraden op het welzijn van den Tsaar. Te half vjjf werd de deputatie in rijtuigen gebracht naar het keizerlijke paviljoen en ondernam den terugtocht naar Petersburg. Maar er komt nog grooter nieuws. Minister IJarmolof, het hoofd van het landbouw- departement, heeft den Czaar onder het oog gebracht, dat een wijziging in het Russische regeeriogssyateem met den dag meer noodza kelijk werd. „Zonder de hulp van het Rus sische volk," zoo zeldo hij, „Is het voortaan onmogelijk, het land te regeeren. Troepen mogen orde kannen bewaren, maar een rijk besturen kunnen zij niet. De natie verlangt van gacsoher harte naar een nauwer verbat d tuaschen haar en den monarch. Zulk een verband zou slechts de dynastie, zoowel als het volk ten goede komen." In hevige ontroering hoorde de Czaar deze woorden van zijn minister aan, wien hij beval in een aangrenzend vertrek te wachten. Na verloop van geruïmen tijd riep hij hem terug, vroeg hem, of hij een middel kende tot pacificatie van het land, en ge bood hem ten slotte papier, pen en inkt te nemen en een concept voor een Oekase aan minister Witte op te maken. De minister van landbouw trok zich daar op weder in de andere kamer terug en keerde na negentig minuten, zoo sohrijft de corres pondent, terug met een constitutie in de hand Hij las deze voor met een vaste stem. De Czaar, die met groote stappen op en neer liep, deed geen enkele vraag, en toen de voorlezing geëindigd was, nam hjj een pen ter hand en teekende de Russische „Magna Charta". In die Oekf-se beveelt de Tsaar den minister Witte, in zijn hoedanigheid van president van den ministerraad, de hervormingen, in de Ot*kafie van 27 December aangekondigd, uit te breiden. De Tsaar beveelt, dat het volk zal worden uitgenoodigd om deel te nemen aan de Regeeringhij laat de wijze, waarop die deelneming zal worden geregeld, aan de beslissing van den heer Witte over. De Tsaar beveelt, dat de orde overal in hot Rijk zal worden hersteld met vreedzame middelen, en dat stenn zal worden gegeven aan de weezen en de gewonden op 22 Junuari. De ministerraad beraadslsagde Maandag over den nieuwen toestand. Witte wierp zijn geheele gezsg in de schaal ten gunste van het vtlk. De gevangenen znllen worden in vrijheid gesteld. De vrijheid der pers zal worden afgekondigd. Trepof zal binnenkort naar Mandsjoerije worden gezcDden. Een vertegenwoordigende raad zal worden ingesteld. Nadere bevestiging vsn al dit groote nieuws ontbreekt nog ten éécenmale, zoodat wij het bij de mededeellng alleen moeten laten. Is de toestand ln Petersburg rustig en kalm, in Polen en vooral te Warschau is dat niet het geval. Uit Berlijn wordt gemeld, dat graaf Wol ken, de commandant van Warschau, Is ver moord. Volgens de laatste berichten heerschen in Warschau anarchistische toestanden. De plun dering dnurt voort, politie en soldaten plunde ren mee. Het dlstrictsbestnur heeft protest aangeteekend tegen de houding der ordebe waarders De soldaten plunderen bij voorkeur schoenwinkels. Het aantal gedoodon gedurende de onlusten Is zeer groot en bedreagt vo'gens opgaven van de geneesheeren 600, terwijl het aantal

Schager Courant | 1905 | | pagina 1