Amsterflamsclie Brieven. IJzeren Pantonen, ADVERTENTIËN. Zondag 5 Febr. 1905. DERDE BLAD. Éinnenlandsch Nieuws. 377ste Staatsloterij. onfeilbaar middel tegen het afwaaien van dakpannen, f 1.65 per 100 stuks franco, W. F. Stoel Zoon, Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor Werseliering-en tegen ongelukken, invaliditeit en ziekten, ongelukken en ziekten bij vee, ook paarden van hooge waarde, tegen brandschade, enz. P- Kreijger J*n.f Molenvaart, Anna Paulown». IV. —o—o—o— Zon het mogelijk zijn, in deze dagen een brief te echrjjven 't komt er niet op aan vanwaar of waarheen die niet ten deele beheerscht werd door gedachten aan Rusland 't Is het gerucht, dat tot ons komt als wij opstaan, ons den ganschen dag door verge zelt, en waarmede wij inslapen. Rusland, Petersburg, Czaar, arbeiders, stakingen, Gapon, Gorkl, zijn de gegevens voor al onze gesprek ken. De oorlog in het Oosten wordt er bij vergeten, en den naam van den grootsten aller Russen, Tolstoi, hoort men niet noemen. Dit is vreemd, en 't heeft mij van 't begin van 't oproer af bevreemd. Nieuwsgierig, wat eens zal blijken de oorzaak daarvan te zijn. In alle geval is er genoeg zaad in de aarde gevallen, en gestorven, om vruchten voort te brengen. Men heeft het hooren groeienen naar allen schijn is voor de arme, verdrukte, verjaagde en geplaagde Russen de oogst nabijal kunnen en zullen hagel en bliksem nog heel wat vernieling aanrichten eer 't zoover is. Maar de teerling en meer dan die is geworpen, en 't zal gaan om de heele somalles, of niets De dictator Trepof is bezig, op zijn manier lafheden van dea willoozen Nicolaas in kloek heden om te zetten, en terwijl de Keizer aller Russen al fluitend een paar kantteeke- ningen maakte op brieven van trouw en aanhankelijkheid, liet Trepof er op ingaan met soherp en blanke sabel, en vielen de honderden, die onnoozel genoeg waren heil te verwachten van „Vadertje." Hoe lang zal 't nog duren eer de revolutie volkomen is Misschien, eer deze brief gedrukt is, zijn er dingen gebeurd, die we nu nog niet zouden kunnen gelooven. Maar 't ontwakend en reeds opgestaan gevoel van recht laat zich niet meer geheel vermoorden. Jacob Cats zong terecht Als de most te nauw bedwongen, Leit en worstelt, leit en zucht, Zonder adem, zonder lucht, Zietdan doet hij vreemde sprongen, Zietdan riekt de gansche vloer Naar de dampen van de moer I1]. Alle banden, alle duigen, Die het vrij, het edel nat Hielden in het enge vat, Moeten wijken, moeten buigen Voor de krachten van den wijn, Hoe geweldig dat ze zijn. Als een Koning vrije lieden Op een ongewonen voet, Uit een trotschen overmoed Al te vinnig wil gebieden, Daar en is geen twijfel aan, Of 't en moet er kwalijk gaan. Strenge Prinsen, harde Vorsten, Die met al te nauwen band Drukken op het gansche land, Doen het &1 in stukken borsten Want een rijk van enkel dwang Duurt gemeenlijk niet te lang. Dat heeft de Familie Capet in Frankrijk ondervonden, en de Romanofs in Rusland hebben vergeten zich daaraan te spiegelen [3] Wie eens weten wil, hoe den Vorsten door hun omgeving naar den mond gepraat wordt, tot hun eigen verderf, die moet maar eens de „Redevoeringen" lezen „van Alva en Fresneda voor en tegen het straffen der Nederlanders". Die Redevoeringen zijn ons bewaard gebleven door Pleter Corneliszoon Hoeft. Ieder, die wat aan geschiedenis doet, heeft ze in zijn kast. Ze komen onder andere voor in „Hoofdpersonen der Neder- lacdsche Letterkunde" door L. Leopold. 't Loont de moeite zeer, deze „Redevoeringen" te lezen. Ge moet mij deze uitweiding vergeven. Ik weet wel, dat dit alles niets met onze Keizers- stad te maken heeft, maar alle gesprekken hier zijn Russisch getintgeen wonder, dat er een echo van gehoord wordt in al ons schrijven. Heeft het met het Amsterdamsche nieuws al niet meer nit te staan, dan met het nieuws van welke andere stad ook in Europa, dit is toch 'n brief uit AmBterdam, en in zooverre ben ik geëxcuseerd. Wat Amsterdam zelf betreft, is het tram vraagstuk nog steeds aan de orde. Verschil lende straten, hoofdstraten of dichtbebouwde straten hebben zich nog steeds heel in de verte door de tram zien passeeren, en er gaan in den Raad stemmen op, om in 't vervolg ook deze misdeelden bij de moederlijke zorgen der Stad te gedenken. Op een andere plaats is de tram een hinder geworden, n.1. in de Roeterstraat, waar ons natnni kundig labora torium staat, dat op een afstand van mis schien twintig meter steeds last van de tram ondervindt. Indertijd Is er gezegd, dat de exploitatie van deze ljjn maar tijdelijk zon wezen, maar die tijdelijkheid duurt den Pro fessoren wel wat eenwig lang. Electrfsche en magnetische metingen zijn onder den invloed der tram electrlclteit nog steeds onmogelijk. De tramlijn zal verlegd moeten worden, of het laboratorium verplaatst. Men zal moeten doen, wat men in Utrecht deed, en de electrische tram op minstens 60 Meter van het laboratorium leggen. In den Raad heette het: „Waar mannen als v. d Waals, Sissingh en Zeeman aan onze universiteit verbonden zgn, moet men zorgen, dat deze ongehinderd knnnen werken." TeD slotte werd een motie ingediend, waarbij Burge meester en Wethouders werden uitgenood.'gd, maatregelen te nemen, om aan den hinder, dien het natuurkundig laboratorium door de electrische exploitatie ondervindt, een einde te maken. En ofschoon lijn 10 nu een zeer voordeellge 'ijn Is, zal men toch op de eene of andere manier een uitweg moeten zoeken, of een zijweg moeten inslaan, om Ban de bestaande moeilijkheid een einde te maken. Ook komt hier telkens weer boven de kwes'ie der in 1903 ontslagen arbeiders, 'tls Eu bijoa twee jaren geleden, dat de arbeiders deden, wat hen in '88 door Dr. Abraham Kuy-per was aangeraden te doen. De arbeiders, zoo zeide hij toen, stonden weerloos tegen over do bezitters. Hun eenig ooilam was „de werkstaking"waarom slachtten zij het niet Hij fcad om hulp en nitreddingwant zij, ue arbeiders, konden niet wachten, „geen ae Reen nar." En toen zg eindelijk, del ijk deden, wat hun door den man Gods tn was' toen- Och, maar ge kent mmera de geschiedenis I Ga weet immers den jammer, die uitbrak over de hon derden gewinnen, toen arbeid en brood belden hen hit da handen geslagen werd ?Ge herinnert n lmmero de plaat van Hahn nog wel De men- schec moesten eens da verteiling lezen van den profeet Micha tegenover koning Achab I Kon.XXII dan zouden zij weten, dat men een profetenwoord niet altijd zoo maar klakkeloos moet aannemen. Het hoofd er bij honden. Luisteren, manr zelf nadeuken. Wie niet door den strop heen kan kijken, wordt ge hangen. En dat zijn er velen gedaan. Nu goed. die toen bij massa's ont slagen arbeiders zijn van lieverlede weer aan 't werk gekomenmaar nog altijd loopen er hier een goeie honderd rond, die zware huis gezinnen hebben en geen werk, dus ook geen brood. Daar zijn er onder, die door den loop der gebeurtenissen, door de omstandigheden iets schuws hebben gekregen. Als zij bij u aankloppen en vragen om werk, als ge met j hen aan de praat raakt, dan komt ge van alles te weten; wat ze kannen, wat ze kernen, wat ze weten. Wat ze 't laatst gedaan hebben hoe ze zonder werk geraakt zijn, zeggen ze zoo gauw niet. Ge moet als een veldheer al uw beleid aanwenden, om ze in de engte te dringen. Ea als er dan heeiemaal geen antwoord meer denkbaar is, waardoor ze kannen ontkomen aan nw vraag, dan hoort ge zacht en met een zucht het woord „werk staking." Daa is 't gebeurd, lezers, als ik met zoo'n slachtoffer liep, dat, bij zijn aan doenlijk verhaal van armoede en vernedering, mij, eveDals hem, de tranen in de oogen spron gen. Al begint zoo zachtjes-aan de zaak in 't vergeetboek te raken, de tijd ligt nog versch achter ons. dat een „staker" erger veracht was dan de „tollenaars en zondaars" in Jezus' dagen. Z3 werden geschuwd als lijiers aan besmettelijke ziekten, en waar zij durfden aankloppen, werd hun in letterlijken zin de deur voor den neus dichtgesmeten. Nu, zoo laten datum na April 1903, hebben twee Raads leden, Honri Polak en P. L. Tak, een voo stel gedaan bij den Raad, om toch eindelijk dien straftijd, die veel op wraakoefening gaat gelijken, eens te doen ophouden. Het antwoord van B. en W. op dit voor stel is ten deele bevredigend. Er zijn, zoo antwoordde de Burgemeester, ontslagenen aangesteld, die opnieuw ontslagen moesten worden, omdat zij ongeschikt bieken voor hun arbeid. In de eerste dagen dezer maand zijn nog vier stakers aangesteld. Maar de weder aangestelden zijn losse werklieden, en hebben niet de rechten, die zij vroeger als vaste werklieden hadden.Daarom deed de heer Nolting nogmaals een beroep op den Burgemeester, „omdat vele van die mannen ook elders niet aangenomen worden." Dit laaiste teekent den toestand en ook de publieke opinie, die altijd nog te gast gaat aan het kwaad en de overtredingen van anderen. De laatste verkiezingsstrijd tusschen de h.h. Korthals Altes en Ch. E. H. Boissevain voor den gemeenteraad is ten gunste van den laatste afgeloopen. Ik zal hier maar niet alles gaan ophalen, wat we te zien en te hooren kregen over de deugden van den een en de onbe trouwbaarheden van den ander. De oandidaat van de aan het woord zijnde partjj was de beste; de andere de slechtste Ik sta telkens weer versteld van de woorden, de argumenten, de kurs'jes, om er een candidaat door te halen, en zijn tegenstander af te breken. Toen de redacteur van De Groene eens een dispuut had in de couranten, werd hij zóó afgetakeld, uitgekleed en uitgemaakt, dat hij een deg of wat later zei: „'t Is me waarachtig nog meegevallenis had wel gedacht, dat ik op Veenhnizen of in de Schans zou zijn terecht gekomen." En zoo gaat het cn met allen, die publiek besproken worden. Het leelijkste wordt niet verzwegen. Ze vegen d'r voeten niet, ze loopen d'r schoenen scheef, ze knip pen zoo met d'r eene oog en kammen d'r haar zoo raar. En zoo gaat 't van weers kanten, zoodat men ten slotte tot de over tuiging komt, dat Shakespeare gelijk beeft „When everybedy must be used after his desert, nobody would escape the scourge." [k] In den tijd toen ik nog verzsn maakte, och ja, vergeef 't mij maar; ik heb ook mijn vlegeljaren gehad toen schreef ik eens Gij, die aan schoone woorden hecht In den verkiezingstijd, Ga heen en koop een ezelskleed, Eet vrij al wat een ezel eet, Wijl gij een ezel zijt. Eu dat versje komt me nu voor, een klas sieke waarde te bezitten, want 't is van toepassing telkens weer opnieuw voor elke verkiezingsperiode. Hoe 't met den Dam af zal loopen, weten we nog niet. Op 't oogenblik is 'teen treurig schouwspel. Maar 't ontworpen plan van de architecten Vorkink en Wormaer doet hopen en gelooven, dat 't eens goed zal worden. Het monument weg, de Paleisstraat verbreed, de Nieuwe Kerk ontdaan van al die smake- looze aanbouwselsen aan de tegenoverlig gende zijdehet Commandantshuis weg, een groot monumentaal gebouw op de plaats van de vroegere Beurs. Dit zijn in hoofdtrekken de veranderingen, die genoemde architecten zonden willen zien tot stand gebracht. Zij willen ook het palels weer tot Raadhuis zien verheven. Maar ik vrees, dat dit op drukke trouwdagen met de vele koetsen nogal moei lijkheden zal opleveren. H. d H. 1 mostwijn. moergrondsop, droesem. 1 Lodewijk XVI, die in 1793 te Parijs onthoofd werd, heette van zijn familienaam Capet. Het Huis Romanof regeert heden in Rusland. Wanneer ieder zou behandeld worden naar zijn verdienste, dan ontkwam er niemand aan de galg. Openbare Raadsvergadering te HARINGCARSPEL, 81 Jan. 1906. Tegen woordig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige gelezen, goedgekeurd en geteekend. De Voorz. deelt mede Dat bij de op 2 dezer gehonden verificatie der kas van den Ontvanger dezer gemeente, overeenkomstig de boeken aanwezig is be vonden f 2633.80 j dat onlaDgs eene aanbesteding is gehonden vsn de schoolbehoeften, waarbij aannemers zijn geworden voor de benoodlgdheden voor het handwerkocderwije D. Slö te te Dirkshorn, voor f77.80, voor de andere benoodigdheden, uitgenomen schoolboeken, P. Trapman te Behagen, voor f12360. Vervolgens wordt voorgelezen een schrijven van H. M. Koningin-Moeder, waarin Zij bet Nederlandsche Volk hartelijk dank zegt voor bet geschenk, bijeengebracht als Hnldebljjk bij gelegenheid van Haar 25-j»rig verblijf in Nederland, en waarin Zij verzoekt, dien dank over te brengen aan allen, die, op welke wjjse ook, tot het geschenk hebben bijgedragen. Gelezun wordt eene missive van H.H. Ged. Stater:, geleiderde een tx vsn het Prov. blad ven 1904. ro. 178, behelzende het besluit betreffende de nadere vaststelling der jaar wedde van den ambtenaar van den burgerl. stand dezer gemeebte, belast met alle werk zaamheden, uitgenomen in den regel het voltrekken dor huwelijken c.qden Leer J. Dam. De heer J. Dam betuigt den Raad zijn hartelijken dank voor de htm toegekende verhooging zijner jaarwedde. Gelezen wordt eene missive van hetzelfde college, houdende mededee'.ing, dat bij K K. besluit van 30 Dec. j 1. aan deze gemeente tot 1 Mei 1909 vrijstelling is verleend van de verplichting,voor mei'jes gelegenheid te ter echt ff en om buiten de avondaren 96 uur in het jaar herhalingsonderwijs te genieten. Dankbetuigingen van de heeren Blad en Meijer Drees voor de hnn in de vorige ver gadering toegezegde beloonicg voor het aan maken der schooikachels, enz. Al deze stnk- kea worden voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel wordt gebracht eene missive van den Directeur Generaal der Posterijen en Telegraphie, houdende herinnering, dat het K.K. besluit van 1 Ang 1904 aan de ge meenten, waar een Rijkstelephoonkactoor bestaat, de gelegenheid geeft om aan het interiooale telephoonnet te worden aangeslo ten, mits de gemeente zorgt voor eone open bare spreekcel. In verband daarmee wordt verzocht mede te deelen, of in het gebouw, waarin het telephoonkantoor te Dirkshorn is gevestigd, de gelegenheid aanwezig is voor de inrichting of de plaatsing van zulk een cel, waarvan de oppervlakte minstens 1 M1. bedraagt en welke van het dienstlokaal moet zijn afgescheiden. De Voorz. deelt mede, dat naar het oor deel van B. en W. in het telephoonkantoor te Dirkshorn wel de gelegenheid bestaat tot plaatsing van een spreekcelde kosten daar van zouden echter nog al belangrijk worden en aangezien het geringe gebruik dat thans van de telephoon gemaakt wordt, doet ver wachten, dat van interlccale aansluiting weinig of wellicht in 't geheel geen gebruik zal worden gemaakt, hebben zij gemeend vooralsnog niet tot de plaatsing van een openbare spreekcel te moeten adviseeren. De vergadering kan zich hiermede vol komen vereenigen. Ia behandeling wordt genomen het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van de afdeeling Haringcarspel van „Het Witte KruiB", om aan haar te verkoopen een stukje grond ten zuiden van h6t hnis van den heer J. Wink te Dirkshorn voor den bouw van een magazijn tot berging van het materiaal der vereeniging. In verband hiermede wordt gelezen 1. een verzoekschrift van genoemden heer J. Wink om, indien tot afstand van grond ten zniden van zijn hnis wordt besloten, den grond te geven zoo ver mogelijk tegen het straatje van den heer J. Bruin en den grond, die dan ten noorden van het te bon wen magazijn overblijft, aan hem over te dragen tegen een nader te bepalen prijs 2. een nader schrijven van denzelfde, mede onderteekend door den heer J. Bruin te Dirkshorn, waarin hij betoogt, dat, wanneer het magazijn op de bedoelde plaats verrijst, het uitzicht wordt belemmerd van de heeren C. Kuiper, J. Biuin cn hemselven dat die grond slecht gemist kan worden als oplos plaats en als staanplaats voor kramen met de kermisdat het terreintje aan den kant der ringvaart tegenover de Herv. Kerk voor het magazijn even geschikt is, aangezien het daar niemand In den weg zal staan en eindelijk, dat de plaatsing van het gebouwtje op laatst gemeld terrein bij velen instemming zou vinden. De heer Bijpost, die evenals de andere heereD het terrein beeft opgenomen, is van oordeel, dat de grond bij do boet van Kroon, waarover in de laatste vergadering met een enkel woord werd gerept, niet gemist kan worden met het oog op het verkeer met rij tnigen, eene me6ning, die door den Raad ge deeld wordt. Wat den grond ten zuiden van het hnis van don heer J. Wink betreft, is men algemeen van gevoelen, dat daar het gebonwtje het best zal staan het vrij gebruik van de op losplaats wordt door den bonw geenszins be lemmerd, terwijl voorts naar het oordeel der vergadering de omstandigheid, dat door den bonw het uitzicht van enkele personen be lemmerd wordt, geen reden mag zijn om den afstand van groDd te weigeren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt dan ook met algemeene stemmen in beginsel besloten, aan de Bfd. Haringcarspel van „Het Witle Kruis" te verkoopen onge veer 24 M1. van den hlervoren bedoelden grond tegen den prijs van f2.— de ML en den heer J. Wink in de gelegenheid te stellen, van dien grond een strookje ter breedte vsn 2 M. van de gemeente over te nemen voor den zelfden prijs. Van het voornemen om den bedoelden grond aan den pnblieken dienst te onttrekken, zal openbare kennisgeving worden gedaan, waar bij belanghebbenden uitgenoodigd worden hunDe bezwaren daartegen schriftelijk bij den Raad in te dienen. Op voorstel van B. en W. wordt voorts in beginsel besloten, aan de afdeeling van „Het Witte Kruia" voornoemd eene subsidie te verleeDen In de kosten van den bouw van het magazijn, met het oog op het greote nut, door haar in de gemeente sedert hare oprichting gesticht. Op verzoek van den Burgemeester van Urk, om in de gemeente eene collecte te doen houden voor de nagelaten betrekkingen van bij de zeerampen omgekomen visschers nit die gemeente, wordt besloten.den veldwachter met een bns voor dat doel langs de hnizen der ingezetenen te doen rondgaan. De Voorz. deelt vervolgens mede, dat de heer D. Plaatsman, h. d. school te Waar land, op 1 Jan. die betrekking 26 jaren heeft vervuld en brengt in herinnering, dat bij die gelegenheden in den regel eene gratificatie wordt uitgekeerd. B. en W. hebben gemeend, dat gebrnlk in eore te moeten honden en stel len voor, den heer Plaatsman eene gratificatie te verleenen van f26.waartoe d« vergade ring met algemeene stemmen besluit. Overeenkomstig het voorstel van B en W. wordt, behondeDS goedkeuring van Ged. Staten, besloten wederom voor 4 jaren aan den heer A. Smit te Dirkshorn onderhands te verhuren, het bij hem tot 30 April a.s in huur zijnde perceel, waarin het po6t- en telephoonkantoor is gevestigd, voor denzelfden huurprijs, zijnde f78— per jaar. De he6r Zut, aftredend lid van het alge meen burgerlijk armbestuur dezer gemeente, wordt als zoodanig herbenoemd. De be noemde verklaart, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, die benoeming aan te nemen. De verordening tot heifing van vergun ningsrecht tot verkoop van sterken drank in het klein, welke met aanmerkingen van Ged. Staten is terugontvangen, wordt overeenkom stig de wenscben vsn Ged. Staten gewijzigd. Eindelijk wordt nog behandeld eene nota van opmerkingen op de ingezonden bonw- en woningverordaping. De opmerkingen betref fen la hoófdzaak inhoudBtuitmte Vt:n regen- waterbakken, het aanbrengen van bedsteden la stallen, de afstanden tu.-schen een water- stoep en een prlvaatloozlng en het aan brengen van slaapplaatsen onder elkaar. Slechts san enkele opmerkingen meent de vergadering tegemoet te kannen komen het meereudeel der bepalingen zal onveranderd worden gehandhaafd. De agenda afgehan deld zijade, hondt de Voorz. de gebruikelijke rondyraag. De heer Bijpost bepleit nogmaals de wen- schelijkheïd, bij de Directie der Spoorweg maatschappij aan te kloppen met het verzoek, enkele locaaltreinen aan de halte Schager- waard op tijdig verzoek te doen steppen. Aan dien wensch van den heer Bijpost zal, aldus wordt besloten, voldaan worden, waarna de Voorz., met een woord van daDk voor de medewerking, de vergadering sluit. Wat er al niet gesmokkeld word Kikvor6chen-derr es nota bene. Ea dat en gros, nl mst 80 Kg. te gelijk. Het had de aandacht der kommiezen al ge trokken dat er in het laatste jaar zoo weinig kikvorschen-derr es werden geïmporteerd, ter* ijl dat vroeger toch zoo druk gebeurde. Het is nu echter geb'eken dat men deze achterdeelen smokkelde. Te WOLDER n.1. zijn door de kommiezen aldaer 3 personen aangehouden midden in 't veld, met niet minder dan 80 K G. kik- vorechenzitdeelen bevracht. De heeren verklaarden hnn aanwezigheid bepakt en wel in 't veld hiermee, dat do kommiezen wel eens meer hen ongemoeid door 't veld lieten gaan. Nu echter zijn de 80 K G. in beslag geno men en znllen door den ontvanger pnbliek worden verkocht. (L. K.) Verduisteringen. Te NIJMEGEN is gearresteerd een candi- daat-notaris, leeraar aan een instituut aldaar, wien het volgende wordt ten laste gelegd. Te Gent wist hij een paar wiaselformulieren van zekeren B. machtig te worden, die hg aan een bankinstelling endosseeide, bet bedrag gedeeltelijk ten eigen bate aanwendende. Het ging over sommen van f 3000 en f 10.000. Dan pla-atste de candidaat-notaris in Bel gische bladen advertentiën, waarin aan „Bolide personen" geld ter leen werd aangeboden. Schreef men op die advertenties, dan moest eerst 100 frs. gestort voor voorloopige kosten en deed men dit, dan werd óf niets meer van den candidaat-notaris gehoord, óf hij schreef zijn c'iëntèle brieven waarin zij met allerlei mooie praatjes om den tuin werden geleid. Bij de Belgische justitie was reeds een klacht ingediend, doch toen de oplichter in Nederland bleek te wonen, werd de Neder landsche justitie zijn aanhouding verzocht. Men schrijft uit ROERMOND aan de Tel. Maandagnacht had onder de gemeente Swslmen een droezig ongelnk plaats. De jachtopziener Beek bemerkte gisterenavond, dat er stroopers aan den gang waren op een terrein, waarover hem hst toezicht is opge dragen. Hij nam voor alle zekerheid zijn ze ventigjarigen vader mee; beiden waren met revolvers gewapend Werkelijk werden de heeren stroopers, die met een lichtbak werkten, dan ook spoedig ontdekt. Beek schoot, toen hij vlak bij hen genaderd was, zijn revolver af in de Incht, doch met het gevolg, dat het schot beantwoord werd en zijn oude vader een schot hagel vlak in het aangezicht en in de borst kreeg. Zijn eene long wrrd daardoor geraakt er ik vernam, dat de man gisteren middag om 2 ure ia overleden. Een splritusdrlnkster. Achter een hontschelf, staande langs den Soestdijkschen vreg op ongeveer een nnr af- stands van het dorp DE BILT, werd Dinsdag ochtend op aanwijzing van den gemeente veldwachter gevonden de 67-jarige vrouw H. la M., te Utrecht thuis behoorende, eene beruchte spiritusdrinkster. Het schepsel moet daar reeds van Zondag af gelegen hebben. Toen men haar vond, wes zij geheel sprake loos en bovendien verstijfd van konde. Op een hondenkar werd zij naar De Bilt gebracht, alwaar dr. K. J. Lette hare direote opneming in een ziekenhuis aanbeval. Met een ander vervoermiddel had daarop het transport naar het ziekenhuis te Utrecht plaats. Ongeveer drie maanden geleden werd zij van De Bilt eveneens vervoerd Daar dat ziekenhnis. Toen was zij in beschonken toe stand nit een hooiberg gevallen, waarbij zij zich zoodariig bezeerde, dat aan loopen niet meer te danken was. Nauwelijks was zij weder ontslagen, of drie achtereenvolgende dagen bleef zij aan den Utrechtschen weg liggen met de spiritusflasch bij zich. Den vierden dag werd zij op een kruiwagen aan de wacht gebracht. Zoo geeft deze rampzalige vrouw zich steeds opnieuw aan haar walge lijke orgiën over. (U. D.) Men schrijft uit DEVENTER: Gistermiddag ontsnapte een geacht ingeze tene aan een groot gevaar. Dr. Van der Willi gen, op weg om patiënten te bezoeken, wilde per fiets den overweg naar de voorstad pas seeren, juist toen een trein naderde. De dokter werd gewezen op het groote gevaar, dat hg liep, doordat men hem toeriep. Hij had toen de tegenwoordigheid van geest zich van zijn fiets te laten vallen, waardoor hjj zich het leven redde. De passeerende trein toch greep de fiets, die geheel vernield werd. Dr.Van der Willigen kwam met den schrik vrg. Pokken. Men deelt mede Vrouw Dte EINDHOVEN, pas van een tweeling bevallen, is lijdende aan pokken, naar het gasthnis aldaar overgebracht, waar zij thans is overleden. Door de gezondheids commissie en de autoriteiten zijn voorzorgs maatregelen genomen. Ook op 't Hof, te Bergeijk, Is een vrouw door pokken aangetast. Zij moet een aan die ziekte overleden vrouw hebben afgelegd. Er schijnt In DEN HAAG een groote buitjactat op fietsen aan den gang te zijn. Naar wij vernamen, werden in één week niet minder dan vgftig aangiften van fietsendiefstallen gedaan. (N. C.) -Verkiezingen Tweede Kamer. Naar wij vernemen, worden door liberalen en vrijzinnig-democraten in Friesland pogin gen aangewend, om over de geheele provincie tb geraken tot eene regeling inzake de kenze der candldateu voor de aanstaande Kamer verkiezing. RekeDing houdende met den poli- tieken toestand in de verschillende districten, zou hier een liberaal, daar een vrgzinnig- democraat gecandideerd worden. —I n d« rubriek „Van dag totdag" in het Hblad leest men: Onlangs was er een berichtje in ons blad opgenomen, dat mij een vingerwijzing scheen naar iets zeer machtigs, dat aanstaande is, na melijk: een Dienw China. Het berichtje luidde dus: „UeChlneezen in onzen Archipel snijden hun lange baarstaarten.af." Is dit waarlijk het geval vroeg ik in een brief aan een vriend op Java. En 't antwoord dat ik ontving Inldt: „Ja Zeker, dit geschiedt hier alom. „Onze Chineesche kassier loopt thans met een scheiding, een hoogen boord en hg verhol- landschte zijn naam „Zóó zijn er bonderden „Is dit niet merkwaardig „Een paar jaar geleden was het voor een Cnicees nog een schande, zonder staart en in de kleeding van het westen zich te vertconeD. „En na is het een teeken van beschaving als ze zich kleeden als wij Trekking van Dinsdag 31 lassari. 5e klasse. lue lijst. No. 20372i 15 000. No. 11 1251 16695: f 1000. No. 1818 2395 6789 6072 11468 18664 14984 15599: f 400. No. 2641 8943: f 200. No. 2079 3610 4158 9983 10832 16570 16884 189J6 f100. Prijzen van f 70: 71 2704 6366 8341 10848 18178 16065 18882 99 2991 5449 82 431 220 078 19006 142 3G44 6600 87 475 295 237 088 200 72 6747 8426 692 £99 295 177 262 80 97 60 839 479 808 238 3J3 84 5827 8591 887 625 342 285 690 85 6038 8626 894 e68 374 300 6t 6 3109 6331 8732 696 701 882 326 693 3311 6432 48 11018 807 384 839 747 65 88 8856 229 18') 887 430 1003 .96 6663 75 273 14009 613 438 64 3417 6642 8921 293 143 838 696 12(8 61 6730 9093 360 153 842 707 58 3517 35 9103 385 181 17061 777 1328 56 45 34 434 £45 072 933 1671 3729 70 40 469 320 121 20174 1716 37 6897 67 506 432 128 391 1860 81 6915 9272 716 627 188 600 93 3906 21 9354 815 649 291 646 21 6 4(05 7089 9473 8i7 729 496 649 64 4160 7146 98 961 786 829 684 61 63 7216 9626 12067 967 846 717 82 4331 7898 73 084 16064 894 729 2253 4401 7409 9802 837 120 18009 765 2833 25 18 20 642 137 062 779 74 4760 20 10007 716 164 089 789 81 85 7658 035 764 305 286 876 2486 4912 7808 194 812 491 416 960 94 64 71 218 838 487 462 2544 80 7906 238 924 551 618 60 5102 48 250 18130 912 708 2642 6220 8216 288 173 16069 782 5328 Trekking ven Woensdag 1 Februari. 6e klasse. 11e ijjst. No. 2928 6846 7807 13018 13482 17912 19991 f 10C0. No. 908 1414 4831 1C817 12772 12964 15129 16888 17199 :- f 400. No. 740 7629 9012 12626 13136: f 200. No. 8676 16678 17114 17472 20143 20570 C100. P<ijzen vsn f 70: 94 2021 4126 7082 1(912 13681 16075 19316 118 2107 4215 7182 918 768 398 829 162 20 4373 7207 931 785 462 483 177 42 4406 7327 993 928 601 669 271 92 4635 7262 11085 948 642 628 272 2252 e4 7625 134 14061 866 700 608 2314 4600 85 249 086 896 767 573 26 23 7729 342 244 905 881 696 2685 4949 7980 52 5 262 972 908 598 60 99 8c 02 616 306 17035 904 715 78 5214 43 671 412 116 20016 895 £828 88 8212 789 443 153 024 985 97 6313 8389 861 611 196 049 1010 2925 5636 8641 9.8 673 282 061 85 3034 5692 8865 12026 814 288 126 1276 65 5714 9C49 C59 966 290 160 1354 90 5887 9284 225 981 346 195 81 3108 60S4 9346 255 9J2 741 316 1463 3402 6106 9418 287 15021 751 883 1607 8579 6205 80 319 186 761 848 1624 3846 6479 9656 854 265 901 863 «8 60 82 9813 478 279 18090 383 1714 3700 6632 76 625 813 159 886 92 38 6607 9913 660 598 224 442 1821 76 38 10078 741 640 692 624 66 3811 48 143 811 648 694 868 76 53 6759 196 910 729 848 13667 1962 77 6343 439 996 811 931 74 4085 53 476 13221 959 19065 88 78 6999 636 391 16047 162 2017 87 7o00 559 567 060 282 Trekking van Donderdag 2 Februari. 6e klasse. - 12e lijst. No. 16704 f5000. No. 19i6 3888 f1000. No. 2085 3667 6726 7566 9681 13081 14773 16051 f400. No. 1399 1578 2581 7946 16602 f 200. No. 326 2596 6405 8819 9966 10550 14000 14370 15131 15173 16714 19819 1100. 10 P ij zen van f 70. 3161 6014 8221 11078 13866 982 18478 103 82 6103 66 100 490 16123 619 170 3435 87 8403 189 686 134 706 171 98 6204 8410 220 592 138 761 388 3628 56 8565 286 685 163 837 436 3767 91 8665 370 650 221 890 488 3822 6318 75 392 736 270 938 686 28 47 8719 626 777 614 967 706 3902 6409 93 650 994 697 19084 757 94 18 96 679 14012 710 218 814 4114 39 8824 700 036 864 504 1041 48 78 9333 866 053 868 689 1145 57 83 9441 901 076 886 622 1268 4506 6681 60 12001 097 17010 G43 1668 4631 77 9720 232 220 014 671 1713 4719 6789 21 147 229 267 674 1890 56 6856 88 549 239 271 702 1976 4820 64 9750 602 442 869 765 2127 25 7051 57 661 456 897 834 2261 84 97 9812 793 716 445 857 60 62 7233 9901 844 769 614 927 87 4986 7339 10136 860 852 666 20008 2495 6026 93 187 967 961 693 088 2579 5118 7406 228 963 16051 787 112 2724 67 7646 284 966 076 854 170 68 92 67 880 13027 873 991 281 79 5299 67 497 041 472 18088 481 2808 6496 7608 506 053 490 126 506 12 6603 7801 607 166 686 166 882 53 5614 7916 630 166 631 213 932 3008 5605 26 764 200 706 249 29 5719 78 945 256 790 276 8142 SI 8077 975 840 920 337 Alkmaar. Aanbevelend,

Schager Courant | 1905 | | pagina 9