Anna Paulowna. Zondag 19 Maart 1905. 49ste Jaargang No. 4028. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. S*ure«tiiKW, Laan, SS 4 UitgaverP. TRAPMAN. Medewerker.1. \V I K. E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTKNTIEN van 1 tot 5 regels t 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. en ter bekoming van Jacht- Vischakten. zoo hoop ik' dat B en W- het ChTanti0 wat later dan v*lt, Het Twaalfde Raadslid. DE UITTOCHT. Buitenlandsch Nieuws. Politiek overzicht der week. Uit en voor de Pers. SCHAKER A COURANT. Alrnrtmtlt- kLmlSimlIil. Dit nummer bestaat uit vier bladen Gemeente behagen. BEKENDMAKINGEN. De Burgemeester der Gemeente Scbagon breDgt, voor zooveel ncodig, in herinnering, dat het bureau van den BurgerhjkenStand dier gemeente op werk dagen voor het publiek is geopend alleen des voormiddags van 9 tot 12 uur. Schagen, den 17 Maart 1905. De Burgemeester H. J. POT. Openbare vergadering van den RAAT) der gemeente Schagen op Dinsdag, den 21 Maart 1905, de» voor» middags te 10 nur. De onderwerpen van beraadslaging ajjn 1. Ingekomen stukken. 2. Betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1905. 8. Vaststelling kohier Hondenbelasting, dienst 1905. 4. Adres afdeeling Scbagen en Omstreken der Vereeniging „Vergunning". 6 Missive der Naamlooze Vennootschap Noorder stoomtramweg Maatschappij 8. Adres Vereeniging „Algemeen Belang" inzake boring van een diepwelput, enz. 7. Onderhandsche verhuur van vast goed. 8. Overname toegangsweg tot terrein der te stichten gasfabriek. 9. Geldleening. 10. Eervol ontslag houder telefoonkantoor. 11. Benoeming stembnreaux. 12. Verzoek afschrijving Hoofdslyken Omslag, en hetgeen verder zal worden voorgedragen. Schagen den 16 Maart 1905 De Burgemeester, H. J. POT. VERZOEKSCHRIFTEN Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat ter Gemeentesecretarie kosteloos verkrjjgbaar zijn blanco-verzoekschriften ter bekoming i van jacht» en viscbakten en van kostelooze vergun ningen tot uitoefening der visscherjj met eén visch- tuig, voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Joli aanstaande en eindigende 30 Juni van het volgende jaar, en noodigen belanghebbenden uit, hunne aan vragen ter bekoming dier akten en vergunningen, zooveel mogelyk vóór den 80 April e.k. ter Secre tarie in te dienen. De bepaling, dat bij, die de visscherij met meer dan séo vischtnig wil uitoefenen, van eene groote vischakte moet zijn voorzien, ia ingetrokkeo. zoodat voortaan asn een en denzelfden persoon meerdere kleine viscbakten knnten worden verstrekt. Scbagen, den 7 Maart 1905. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, De Bnrgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Druk vergaderen wij, de Raad van Anna Paulowna, niet. In 1905 waren we nog niet bij elkaar geweest en dat gedurende 21/, maand, en 't is dan ook niet te veel gezegd, als ik beweer mijn baantje van Raadslid niet moeilijk te vinden. Eu al was het nu ongeveer 3 maan den geleden, dat ik aan de groene tafel had gezeten, gaf mijn convocatie-biljet nog niet veel belangrijks aan. Het rapport van do Plaatselijke School commissie was ingekomen en daarin Werd o.m. haar oordeel gezegd over de verdeeling der vacanties. Men wilde de «omer-vacantie los maken van de kermis, opdat deze vacantie verder van Pinksto- t6n zou verwijderd zijn. Volkomen ben ik het met de Commissie eeDs, dat een maand tusschen de eene de volgende vacantie te kort is, maar om met kermis geen vacantie aan kinderen te geven, dat is ietB wat Dij mij maar niet zoo grif in wil. Met kermis school, de jongens in de aese terwijl de draaimolen gaat, dat ™ch iets dat niet best denkbaar m zou dan a^een onderwijs geven oeten in de ochtenduren, of op een of ^odore wijze het zóó regelen, dat de eren vr°eger vrij-af kregen, maar men het maaktvan het onderwijs vorbazend weinig terecht komen gL jlend® de kermisdagen. In dien tijd de kinderen niet geschikt, rustig op schoolbanken te zitten en naar oosters wjjze woorden te luisteren, d 8®dachten zijn elders. znm We'en *0 regelen, dat de eigenlijke vrn „i e?ons in de twee kermisdagen 9"at «««even wordt. Zooals te denken was, passeerde veel van de agenda kalmpjes de revue en kwamen eerst bij hot adres-Van Twuijver over hef pont aan het Westeinde de tor gen los. Van Twuijver vroeg als vorig maal verandering in het tarief en B. en W. behielden hun eenmaal inge nomen standpunt. Ia 1908, als 't con tract teneinde is, willen zij helpen ver betering te krijgen,, maar thans achtten zij het daarvoor nog niet het aangewezen tijdstip. En dat voornamelijk niet, omdat het pont, dat aan de Kooi moet komen, schade kan lijden van de beweging voor het pont aan het Westeinde. Ik heb niet recht begrepen, hoe dat mogelijk was. Ik voor mij dachtjongen, als men de hooge autoriteiten opmerkzaam maakt op de verkeerdheden, die aan het Westeinde bestaan, dan zal men die weliicht aan de Kooi niet in toepassing brengen. Doet men niets, dan ben ik bang. dat men in Den Haag bet eene prentje zal knippen naar het andere modelletje, en dan wordt de zaak er niet beter op. Maar zooals gezegd, B. en W. willen niet en daarmeê basta 't Moet mij toch even van het hart, dat ik mij alweder over collega Van Mullem heb-verbaasd. Bij het kiezen van een lokaal voor de stemming wilden B. en W. de school te Breezand, de heer Van Mullem de herberg van Klok. Als nu een Liberaal, een „heiden," met dat voorstel ware gekomen, ge hadt het zoo'nmau kunnen vergeven,denkende hij weet niet bster,maar een „Christelijke," die zoo prat kan gaan op eigen verheven inzichten en beginselen, jongen, dat klonk gek Ik verkneuterde er mij dan ook in, toen collega Volder zoo recht van pas het bijbelwoord in herinnering bracht: „Leid ons niet in verzoeking!" Mij dunkt, een man als de heer Van Mullem moest een dergolijke les niet behoeven. Bij de rondvraag kwam de heer Do Graaf met een m. i. ernsige klacht. Bij den brand van Van der Woude waren te weinig spuitgasten voor hulp. Dat noemde Spr. een toestand, die beslist verbetering eischte. En dat ben ik met Spr. eens. Bij brand moet hulp niet behoeven te worden gezocht, maar moeten er mannen aangewezen zijn, die hulp moeten verleenen. 't Is een ODgeluk- kig verschijnsel, dat men zich daaraan in 't algemeen tracht te onttrekken. Het is een euvel, dat overal valt waar te nemen. En daarom juich ik het zoo van harte toe, dat men rechts en links bezoldigde brandweercorpsen opricht. Zoo juist is dit weer te Barsingerhorn ge schied en met succes. Algemeen roemt men daar de eerste kennismaking met deze nieuwe brandweer. Dezelfde onder vinding wordt ook elders opgedaan. Voorz. was het volkomen met de be weringen van den heer De Graaf eens en beloofde onderzoek. Welnu, mijnheer de Burgemeester, onderzoek nu deze zaak voor de gemeente, waarvan u het hoofd is, eens terdege. Ga eens te gast bij uw buren, die een bezoldigde brandweer hebben, vraag daar eens in lichtingen en dan geloof ik, dat een bezoldigde brandweer voor Anna Pau lowna een bepaalde weldaad zal blijken te zijn. Kosten zal het met zich brengen, doch niet zoo heel veel meer dan nu, en dat geld zal zeer nuttig besteed zijn, dat is de meening van Een Schets van MAXIM GORKI, den Ruesischen schrijver, die met de troebelen van 22 Jan. fn de gevangenis werd geworpen. 't Is In de dorpsstraat, waar tnsschen de witgepleisterde leemhutten zloh onder woest- wild gehuil, een vreemdsoortige processie voortbeweegt. Een dioht opeengedrongen volksmenigte schrijdt langzeam voorwaartp, oen geweldige watergolf gelijk, en voor haar nlt strompelt een ellendige oude knol, komisch-stug de rechtopstaande haren, don kop knorrig ten bodem gezonken. Wanneer bij een der vcor- beenen opheft, schudt hij zonderling met den ruigen kop, als wilde hij met den bek het gtraatstof vegen brengt hij de achter- pooten naar voren, dan zinkt de rug ganschelyk ter aarde en schijnt het alsof hij zoo at; aks in elkaar zal zakken. Aan de voorste as van den boeren-wagen, welken hot paard trekt, is eene tengere, geheel naakte vrouw, een meisje nog bijkans, door middel van een om de handen geslagen strik gebonden. Zij gaat op eigenaardige wijze bezijden de kar, haar door donkerblonde, losgerukte haren omwaaid hoofd ten hemel gericht, de oogen zijn star-wijd geopend en turen voor zich uit in de verten met leege, gedachtelooze uitdrukking, waar niets men- schelijks meer in is haar gansche licharm is met blauw-purperen ronde en langwerpige vlekken bedektde maagdelijke, eens veer krachtige linker-borst is murw geranseld en het bloed sijpelt uit de wondein wreed- roode streep vliet het over haar lichaam en verder langs het linkerbeen, naar de knie dan, bij het scheenbeen lekt het weg achter een kaneelbrnineu stofkorst. Het is, alsof men nit het lijf dezer vrouw een lange, smalle hnidlap heeft weggesneden en gedurende geruimen tijd moet men wel met knotsen haar bebeukt hebben, zoo onnatuurlijk is haar korper gezwollen, zoo afschuwelijk blauw. De welgevormde, nietige voeten van dit wezen beroeren ternauwernood het stratenstofhec gansche lichaam is als in ontzetting en vreeze gekromd en waggelt heen en weer. Men begrijpt niet, hoe de al even wreed als het lijf met wonden overdekte beenen haar nog kunnen dragenwaarom zij zich niet ter aarde werpt, zich met gekromde grijp-vuisten aar, den wagen vastklemt; neen, zich op den stoifigen, heetgloeienden wersld- grond laat voortsleepen. Op de kar evenwel staat een reusachtige boer, in lang, wit hemd, het hoofd gedekt met een zwarte muts van lamsvel, van waar onder een bos vuurrood haar dwars over zijn gelaat valtin de eene hand houdt hij de teugels, met de andere bestuurt hij de zweep, die afwisselend over den rug van den knol striemt, of zich om het nietige vrouw-meisje kronkelt, dat alreeds meer dan onmenschelijk toegetakeld is. De oogen van den rood- gelokten boer zijn met bloed doorloopen, fl ;sen in dnivelschcn zegelach. Schel steekt hun groenachtige tint bij het ruige hoofdhaar af. De tot ean de ellebogen opgestroopte hemdsmouwen laten een paar krachtige, gespierde voorarmen zien, dicht met rood dong bedektde geopende mond vertoont twee rijen scherpe tandjes en af en toe klinkt het rauw-heesch „N—naleelijke heks 1 Qeidaar 1 N—na 1 Aha Pats 1Voel je 'm, broertje Eu achter den wagen en de daaraan gekluisterde vrouw, dwarrelt, dichtaaneen- gesloten, de menigte en schreeuwt, huilt, lacht, gilt en hitstklein-futiele straat jongens hollen er naast. Vaak rent een dezer dwerg-kinderen naar voren, en krijt het naakte vrouw schepsel cynische schimp woorden toe. Dan breekt oe massa in scha terend lachen uit, dat alle andere geluiden, ook het zwiepen der zweep, overstemt Ook vrouwen loopen mee, de gezichten in vuige opwinding, de oogen glanzend van genoegenDo ruwe kerels, die zich onder den optocht bevinden, roepen den boer op den wagen weerzinwekkende dingen toe Dan keert hij zich naar hen om en lacht, luid-brullend, uit volle borst. Eon zweepslag knalt tegen het lichaam der naakte vrouw het dunne, lange koord slingert zich om hare schouders, wikkelt zich venijnig rond de borst... Ruw, heftig trekt de ellendeling de zweep naar zich toe; zij, het slachtoffer, huilt krjjtend van smart, valt dsn achterover op den grondettelijken uit den blced- doiBtigen hoop storten zich op haar, haar pletterend met hunne zware lichamen, ont trekkend het halfveimoorde schepsel aan de blikken der anderen. Het paard blijft staan,voor een w ijle slechts.... dan strompelt het verder en het vrcuw- meifjo, bloedig geranseld aan al hare leden, sleept zich mede voort, naast de kar, als te voren. Langzaam stapt de ellendige knol heen, voortdurend den ruigen kop schuddend, als wilde hij zeggen „Kijk, hoe afschuwelijk is het, een dier te zijn Bij iedere laaghartigheid, welke de men- schen begaan, kannen ze een stuk vee tot deelname dwingen Eu de hemel, de hittige hemel ven het zuiden, ia zoo onbevlekt en rein niet één wolkje zweeft langs het firmament en de zomer zon zendt mild haar stralen naar beneden Wat ik daar neersohrijf is geen allegorische voorstelling van de vervolgingen en kwel lingen, welke een in zijn vaderland niet ge- eerd profeet te dulden heeft helaas neen 1 Het is d8 schilderij eenor Russische zede, welke men den „uittocht" noemt. Zco bestraffen de echtgenooten de ontrouw hunner vrouwen het is een gebruik, dat ik den 18 Juli 1891 in het dorp Koudybawka, gouvernement Cherson, met eigen oogen aan schouwd heb. Tel. Het verloop van den oorlog in Mantsjoe- rjje wordt vooral in Vrankryk met groote spjjt gadegeslagen. Van alle kanten gaan stemmen op, die op een spoed igen vrede aandringen Frankrijk gevoelt.dat met de ver zwakking der posilie van zjjn bondgenoot ook zjjn eigen standpunt onder de Euro- pcesche rjjken wordt verslecht. Een vleugellam-geslagen Rusland verbreekt het evenwicht, dat met veel moeite tusschen den drie- en t'veebond was tot stand ge bracht. Welke stille vooruitzichten de Republiek ook voor de toekomst heeft mogen koesteren, ze zullen thacs in geen jaren, ja misschien wel nooit meer, verwezenlijkt kunnen wor den. Toch wil men nog redden, wat nog te redden valt, en daarom wordt van alle kanten op vrede aangestuurd. Openlijk wordt door mannen van naam verkondigd dat Frankrijk verplicht is, om Rusland op zijne verplichtingen jegens Europa te wijzen. Naast de politieke, tracht Frankrijk ook tevens zijne financieele belangen bij Rus land te behartigen. Ter wille van de vriendschap, en ook om Rusland krachtig aan de Republiek te ver binden, heeft Rusland leening op leening in Frankrijk kunnen plaatsen. Helgrootste deel van dit geld is voor Oost-Azië ge bruikt. Daarvan is de Siberische spoorweg met zijn vertakkingen aangelegd, daarvan werd Port-Arthur met een mantel van forten omgeven, daarvan werd de prach tige vloot gebouwd, die thans op den bodem van de zee rustdaarvan verrees de haven stad Dalni met hare prachtige handelshaven, daarvan werd in de vlakte van Mantsjoerjje de stad Kharbin met zijn breede straten en groote pleinen, met zijn kerken, schouw burgen en paleizen geschapen. Milliarden zijn daaraan opgeofferd. En wat is er van dat alles overgebleven? Verrietigd, ver nield en verwoest is al dat trotsche werk. Doch ook Frankrijk'a kapitaal is daarbij ondergegaan. En wanneer de oorlog wordt voortgezet en nieuwe miilarden bjj de oude worden gevoegd, wanneer zal Rusland dan in staat zijn, die gelden terug te geven? Wil men te St. Petersburg niet naar onze raadgevingen luisteren, is men daar doof voor onze welmeenecde wcorden, dan moeten wij den oorlog onmogelijk maken, door onzen financiëelen steun san Busland te onttrekken, zoo zegt men vrij-uit ia alle politieke kringen in Frankrijk. En geld is de ziel van den oorlog. Zonder nieuwe leeningen zal Rusland niet iu staat zijn, om den strijd voort te zetten. Als ver liezende partij is zijn crediet geschokt, zoo dat, wanneer de Fransche beurs gesloten blijft, het heel moeilijk zal vallen, elders nieuwe leeningen te plaatsen. Zoo zou op die wjjze de Czaar gedwongen kunnen wordeD, een niet-gewilden vrede te sluiten. Zeker gelooven wij, dat men in Frankrijk alles aan zal wenden, om tot eene schik king te komen, Wat nog gered kan wor den, móét gered worden Natuurlijk wordt de buurman aan gene zijde van de Vogezen verdacht, Frankrijk tegen te werken. Een verzwakt Rusland ontneemt aan Duitschland al zijne zorgen voor de oostelijke grenzen. Duitschland kan daardoor al zijn aandacht aan het Westen schenken, Want bij alle vriendelijke attenties en beleefdheden, die zoo nu en dan worden uitgewisseld, is de innerlijke verhouding koel. Met eon hart vol spijt ziet Frankrijk de verloren provincies al meer en meer van zich vervreemden. Met leedwezen moet het waarnemen, dat de bewoners van Elzas en Lotharingen in Duitschland opgaan. Het sprekend bewijs daarvan is in deze week geleverd Namens het Centrum, waarbij de afgevaardigden uit Elzas en Lotharingen zich hebben aangesloten, werd in den Duitschen Rijksdag voorgesteld, om dit rijksgebied onder de Bondsstaten op te nemen. Volgens den Kanselier waren aan deze opname eenige moeilijkheden van formeelen aard verbonden. Het betrof de benoeming van de Bondsafgevaardigden. Wettelijk was daarin nog niet voorzien en zo door den Keizer te laten benoemen, giDg ook niet. Dat zou aan Pruisen een belangrijk overwicht kunnen geven. Toch juichte de heer Von Billow het verzoek van Elzas-Lotharirgen toe. Hij zag daarin het bewijs, dat zij zich bjj het onvermijde lijke hadden neêrgelegd, Hij hoopte den weg te zullen vinden die tot de inwilliging van het verzoek zou leiden. Arm Frankrijk, dat zoo vast op Rusland rekende en nu è.1 zijn hoop in de vlakten van Mantsjoerije ziet begraven. Eu al!één bestaat er voor Frankrijk geen kans, om den sterken tegenstander te overwinnen. Wat in 1870 nog mogelijk was, is thans onmogelijk geworden. Toen stonden de krachten nog vrjjwel gelijk. Thans telt Frankrijk 85 millioen inwoners en het Duitsche ruk bijna 60 millioen. De bevol king van Frankrijk staat daarbij stil, ter wijl die van Duitschland alle jaren met 900.000 personen vooruitgaat. Wü we zen er op, dat de kracht van den Twee- bond door den Aziatischen oorlog geducht wordt ondermijnd. Doch de macht van den Driebond bestaat ook meer in schijn, dan in werkelijkheid. Steeds meer komt aan het licht, dat er tusschen Oostenrijk en Italië vele en ernstige vraagstukken zijn op te lossen. In Weenen komt men er oponlpk voor uit, dat Italië verdacht wordt, te streven naar het bezit van Albaniëzoo mogelijk ook van dat van Trente en Triëst. Hoe lieflyk de verhouding van die beide bondgenooten is, kan men waarnemen uit de aanvrage in Italië van een crediet van 20.000 000 francs, ter versterking der ves tingen in het Noorden. Oostenrijk heeft deze stilzwijgende bedreiging beantwoord met een besluit, om de groote keizerma- noeuvres dit jaar aan de Italiaansche gren zen in Tyrol te houden. Dan kunnen de troepen alvast met het terrein bekend worden- Hoe aardig zou het zijn, als Victor Emanuol ea Frans Jozef elkander bij die gelegenheid eens ontmoetten en in broeder lijke teederheid van het geluk en welzijn hunner volken spraken Alles komedie Intusschen hebben beide vorsten thans te zorgen voor de samenstelling hunner regeeringen. Voor Hongarije is door nie mand eeu oplossing te vinden Men spreekt er nu van, dat de Keizer naar Buda-Pesth zal gaan, om daar een schikking te treffen. Met de vormiDg van het Italiaansche kabinet gaat het ook niet bijzonder vlug. Eerst scheen het, dat de heer Fortis in 'n ommezientje met zijn ministerie klaar zou zijn, Daar evenwel de nieuwe premier Diot in de voetstappen van Giolitti wilde treden, trokken ook de andere leden van het kabinet zich voor en na terug. Fortis heeft nu van de leiding afgezien. Daarop heeft de Koning den minister van buitenland- sche zaken Tittoni met do leiding belast. Het Hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem.Bond heeft besloten, om in districten, waar den zetel innemen liberalen, die niet tot de Unia- llberalen behooren, zoogenaamde oud-liberalen van de richting van Foroest, onzen afgevaar digde, eigen candidatnn te stellen. De Zutphensche Courant schrijft hierover „Wat ons betreft, wij hebben, behalve de bezwaren van Het Vaderland er nog één, en wel een dat voor ons zwaar weegt. Men kan heel mooi vooraf decreteeren, dat de vrijzinnige kiezers die bij de eerste verkiezing elk voor hun eigen candidaten optrokken, bij herstemming zich. moeten ver- esnigen op denzelfden candldaat. Maar dan neemt men als uitgangspunt vari het betoog een soert theoretischen normaalkiezer aan, een ding waarvan het begrip heel zuiver is afgerond iu de hoofden van sommige politici, maar dat in werkelijkheid niet bestaat. De kiezer Is geen abstractie, maar een zeer concreet menseh van vleeech en beeD, met menechelijke deugden, menschelijke gebreken en menachelijke zwakheden. En ai redeneert men nuzóo en zoo moet bij volgens de logische conse quentie van zijne beginselen handelen, de ondervinding leert, dat hij soms zeer fncoust quent die verwach tingen teleurstelt door accers te handelen. Bij een verkiezing vallen altijd herde woorden alleen een ideale verkiezingsstrijd wordt gevoerd zonder te verbitteren, zonder kwaad bloed te zetten, zonder verwijdering tosechen personen en groepen te brengen. En daarmeê houdt het hierboven aange haalde recept geen rekening. Als de verbitterde kiezer mokkend tehuis blijft, of nog liever op een ander stemt dan op den cendidaat van zijne naastaangrenzende geestverwanten, die bij eerste stemming oor zaak zijn geweest, dat zijn eigen candidaat is gevallen en die d i t hebben gezegd, dat beweerd van d i t hem hebben beschuldigd, dat zijn vrienden aangewreven, ja, dan kan men, als de stembus geopend wordt, op theoretische gronden volhouden dat men het winnen moet. Maar dan bestaat er niettemin een groote kans, dat men, ondanks deze overwinning in theorie, met een niet nlt de bus komt. Dit vergeten de politieke geneesheeren, die dit nieuwe recept voorschrijven. Wij voor ons zien meer heil in het oude, beproefde huismiddeltje: „Eendracht maakt macht," dan door tweedracht tot eendracht Het Vaderland zegt: „Alleen in die dis tricten, waar verondersteld wordt, dat geen lid der rechterzijde het bij eerste stemming reeds van den aftredenden oud-liberaal kan winnen, zal men een vryzinnig-democraat candidaat stellen. Zoo kan blijken, wie van de twee fracties in het district de meeste stemmen achter zich heeft en bij deherstcm- I micg zal dan natuurlijk in ieder geval de candidaat der linkerzijde gesteund worden, tegenover den clericaal. „Iu theorie lijkt dit heel eenvoudig en j gemakkelijk uitvoerbaar. Maar hoe zal de praktijk zijn? Wie zal bij de groote wijzi- gingen, die de kiezerslijsten dit jaar hebben ondergaan kunnen uftmeken, of een district voor de linkerzijde gevaar oplevert of niet, en hoe ::al de uitslag der stemming zijn, wan neer behalve de kerkdijken, oud-liberalen en vrijz.-dem., ook soclasl-dem. met een eigen candidaat komen Man zon den wel eens het verrassend resultaat kunnen hebben, dat liberaal en vrijzinnig-democraat beiden uit vallen en de herstemming gaat tnsschen clericaal en socialist." Over den twist tusschen de verschillende vrijzinnige fracties hoeft natuurlijk de tegen partij groot plezier. Het roomsch-katholleke blad Hot Huisgezin verkneutert zich reeds ter dege, luister maar „Op deze wijze gaat het goed. voor de Regeering wel te verstaan. Want, natuurljjk, zal bij de herstemmingen het parool wel zijnals één man tegen de candidaten der reohrerzijdemaar wanneer de heeren van links eikaar te voren flink hebben genegerd en gejudast, dan zal er bjj de

Schager Courant | 1905 | | pagina 1