Alnrlsilit- LulliiTllai Mr. Z. v. clBERGH. Zondag 30 Juli 1905. 49ste Jaargang No. 4(J66 Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 «re, worden ADVERTËNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BtsreatiSCH16M, Laan, I® 4. Uitgever - P. TRAPMAN. SSedewerkcrJ. W 1 K E L. Prijs per jaar f 3.—. Eranco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Gemeente Schagen. BEKENDMAKINGEN. OP POST!!! Mr. v. «1.15 Buitenlandsch Nieuws. Politiek overzicht der week. Binnenlandseh Nieuws. SGHAGEft COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een op Donderdag den 27 Juli 1.1. op de markt achte-gebleTen atier en een alhier gevonden horloge met ketting. oOa LANDWEER. De Burgemeester der gemeente Schagen Gezien bet 8e lid van 10 der Landweerinstrnctie I Brengt ter kennis van een ieder, wien zulks aangaat lo. de dienstplichtigen bj) de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het alge meen zij, die bebooren tot de lichting 1897, znllen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweerechter gaan niet over naar de Landweer de plaatsver vangers, de noinmerverwisselaars. zij die behooren tot een der bereden korpsen of tot het korps Torpedislen en zij. die in het genot zjja van onlhe lag van den werkelijken dienst; 2o. zij, die overgaan naar de Landweer, mosten zich voor 81 Augustus a.s. in persoon aanmelden bij den Burgemeester hunner woonplaats en daarbij inleveren hun zakboekje met daarin gehechten verlof pasde verlofgangers evenwel, die buitenslands verbluf houden, behoeven zich niet in persoon aan te melden, doch zullen hun zakboekjes met daarin gehechten verlofpas bij aangeteekenden brief (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe *te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woon plaats binnen het Rjjk; 3o. zij, die overgaan naar de Landweer, zijn van af 1 Augustus a.s. onderworpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven; Vestigt met nadruk de aandacht op de navolgende bepalingen der Landweerwet: Artikel 24. De verlofganger van de Landweer meldt zich binnen derlig dagen na den dag van zijn overgang naar de Landweer of na dien, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den Burgemeester zijner woonplaats aan, teneinde deze den verlofpas, hem by de Landweer of laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger vaD do Landweer, die luiten het Rijk woont of vei blijf hondt, of die zich bij zijn vertrek met verlof builen bet Rjjk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in bet vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termija zijn verlofpas bij aan geteekenden brief ter afteekening toezenden aan den Burgemeester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien Burgemeester bij aangeteekenden brief teruggezonden. Artikel 25. De verlofganger van de Landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den Bu gemrester zijner woon plaats. Binnen dertig dagen na den dtg, waarop hij komt in de gemeen e. waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan by den Burgemeester dier gemeente, ten einde deze zyn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van de Landweer mag zich zonder toestemming van Onzen Minister van Oorlog niet langer dan gedurende een jaar buitenslands begeven. Aan den verlofganger van de Landweer die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zy ge vraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van nitoefening van of opleiding tot landbonw, handel of nyve-heid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toes'emming kan de verlofganger worden vrygesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bij wonen van het bij artikel 29 roorgeschreven onderzoek en tot het komen in werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan digheden. Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden, als in het beling van den dienst noodig worden geoordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de Landweer, die Vrijdag a s., kiezers van Let district Helder, moet ge binnen kort tijdsverloop voor de tweede maai naar de stembus, om U eea afgevaardigde te kiezen, die uw belangen in de Tweede Kamer zal behartigen. De vorige maal, Liberale kiezers, is met schitterende meerderheid de naam van den heer Gerritsen uit de bus gekomeneen meerderheid van 850 stemmen werd door hem behsali boven Staalman. De overwinning door de vrijzinnigen in Den Helder behaald, heeft door het gansche land een j uichkreet deen opgaan I Het district Helder, van oudsher liberaal, sinds heugenis aan de linkerzijde, had nu toch weer de oude plaats ingenomenhad aan Staalman duidelijk gezegd niet langer kunt, niet langer moogt G IJ onze afgevaardigde zijn. Niet alleen het district Helder, maar ook de meerderheid over het gansche land heeft den kerkelijken den rug toegekeerd, heeft Dr. Kuyp3r aangezegd met zijn partijwetten, met zijn zaaien van godsdiensttwist en verdeeldheid, op te houden. Aan de linkerzijde in de Tweede Kamer is nu de meerderheid.1 Maar kiezers, vergeet dit toch nietdie meerderheid is klein. Twee stemmen bedraagt de meerderheid der linkerzijde. Gaat er van die zoo kleine meerderheid nog iets verloren, zou het district Helder bijvoorbeeld weer Staalman afvaardigen, een man die volgens eigen zeggen Kuyper's beginselwetten steeds heeft gesteund, dan werd het regeeren voor een vrijzinnig ministerie onmogelijk I Kiezers, als ga DIT scherp voor oogen houdtdat het stemmen op Staalman het onmogelijk maken van eenvrii zinnig ministerie i sals ge steeds bedrukt, dat het stemmen op Staalman het in 't leven roepen van een kerkelijk ministerie bevordert, als ge dAt de dagen die ons nog van Vrijdag scheiden ernstig bedenkt, dan kan het niet anders, of ge stemt als één man den candidaat Wie Gerritsen heeft gestemd en daardoor geprotesteerd heeft tegen Dr. Knyper, moet ook nu Van den Bergh stemmen, 'slands belang, ons aller vrijheid eischt het. De kiezer, die vorig maal geroepen heett: „leve do openbars school!" en daarom Gerritsen heeft gestemd, zal nu eveneens dien kreet aanheffen en Van den Bergh stemmen. De kiezer, die 4 weken geleden geroepen heeft: weg met den gods dienststrijd, weg met dat verdeelen van ons volk in twee vijandige kampen, en daarom Gerritsen heeft gestemd, moet nu wederom die leuze doen hooren en Van den Bergh stemmen, De kiezer, die in Juni gezegd heeftweg met de tariefwetten, die verfoeilijke belasting voor den kleinen man, die ons volk drukt ea knijpt daar, waar het minst zal kunnen worden gedragen, en daarom Gerritsen heeft gestemd, zal nu eveneens die belasting verfoeiend naar de stembus gaan en zjjn stem uitbrengen op Van den Bergh. Denkt er om kiezers Staalman neemt uw openbare school vergif. Staalman steunde het ministerie in zjjn partijwetten. Staalman wilde de tariefwetten nog verzwaren. Komt Staalman in de Tweede Kamer, hij zal er optreden als een vijand van een vrijzinnig ministerie, hjj zal de meerderheid van twee tot één doen dalen, hij zal het vrijzinnig ministerie het regeeren onmogelijk maken, °Pgepaat, dat zulk een man uit de Kamer blijft geweerd. Onoverwinnelijk is li u1®*1 de V0"Ke verkiezing heeft het getoond. Maar ook is toen aangetoond, dat alle «ezers naar de bus moeten, dat er niemand thuis mag blijven. Weeet ervan verzekerd, dat door Staalman en zjjn aanhangers alles zal worden aangewend cm te zegevieren. Laat de overwinning in Juni, vrijzinnigen U Diet ver banden, maar gaat even getrouw op, geeft even krachfig blijk van uw beginselen, b den k0er Van den Bergh vindt go een eminent man, die met al zijn werk- racht en gaven 'sLands belangen zal bohartigen. Diegenen die hem op de kiezersvergaderingen hebben gehoord, zullen het u onomwonden zeggen, hoe ge don heer Van den Bergh met alle gerustheid uw be langen kunt toevertrouwen. Allen dus, die het regeeringssysteem van Dr. Kuyper veroordeelen, warm voelen voor het heil van ons Vaderland, den weg van vooruitgang opwillen, hooghoudend de banier van vrjjheid van godsdienst, dia ALLEN Vrijdag dan ook naar de bus, en gestemd op den candidaat, die een waar voorstander is dier beginselen, op artikel 24, 25 of 27 niet nalseft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eene maand gehouden. De dunr ran dezen dienst wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het legei aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. Schagen, den 25 Juli 1906. De Burgemeester voornoemd, H J. POT- Openbare vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Dinsdag 1 Augustus 1905, des voormiddags te 10 uur. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Ontslag onderwijzer. 8, Adres - bewoners Nieuwe Laagzjjde. 4. Idem Atdaeling Schagen der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. 5. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw- gekozen Raadsleden. 6. Aanbieding gemeenterekening 1904. 7. Verzoekschriften betreffende Hoofdc- Ijjken Omslag en Hondenbelasting. Schagen, den 28 Juli 1905. De Burgemeester, H. J. POT. Het is bepaald zeker, dat in de kooge politiek sedert eeaigen tjjd hoog spel wordt gespeeld. Wat er wordt voorbereid is nog onzeker, doch dat er een of ander groot plan wordt uitgewerkt, wordt in vele krin gen aangenomen. Enkelen meenen, dat er een zet tegen Japan wordt beraamd. Duitschland en Frankrijk zouden aan Rus land hunne diplomatieke hulp verloenen, cm aan Japan de vruchten zijner over winningen te onthouden. De bezoeken, die de heer Witte te Parijs en Berlijn bracht, zouden met dit plan in verband staan, 't Is mogelijkde waarschijnlijk heid, dat dit verhaal uit zuivere tantasie bestaat, is evenwel veel greoter. Het is bijna niet aan te nemen, dat Engelahd en Amerika zulks stilzwijgend zouden goed keuren. Dat zou gelijk staan met een bank roet van Japan, waarbjj Engeland cn Amerika, als grootste crediteuren, de meeste schade zouden lijden. Men moet niet ver geten, dat de oorlog aan Japan dagelijks een miliioen dollars kost. Dit geld is voor namelijk door buitenlands he leeningen verkregen, die uitsluitend te Londen en Naw York geplaatst zijn, Ook heeft de handel in beide landen, groote bestellingen naar Japan uitgevoerd, waarvan de beta lingen door de regeoricg op langen termijn bedongen zijn. Japan zal en moet daarom van Rusland eene groote oorlogsschatting eiechen, al is dit nóg zoo ia strijd met den Russiechen trots. Bij deze zakelijke zijde van de vredesvoorwaarden zal Japan politieke en economische eischen stellen, waarbij het op den steun van Engeland en Amerika zal kunnen rekenen. Het is hierom ondenkbaar, dat opnieuw een toestand als na den vrede van Simoniseki geboren zal worden, Die toestand is een van de oor zaken van dezen oorlog geworden, en het zou opnieuw den vrede in het Oosten voort durend in gevaar brengen, zoo hij besten digd werd. Het bezoek van den heer Witte aan Berlijn zal wel een andere reden gehad hebben. Juist omdat Japan eene groote oorlogsschatting zal vragen, ligt de conclusie voor de har.d, dat Witte bespre kingen over eer.e groote oorlogsleening heeft gevoerd. Ia deze meening worden wij versterkt, omdat na Witte's aankomst te Berlijn, de kanselier Von Bülow op Hel- goland besprokingen met bankiers, heeft gehad. Daar in Duitschland geen groote j buitenlandsche leeningen buiten de toe stemming der regeering mogen worden geplaatst, wordt het bezoek van Witte alleszins verklaarbaar. De diplomatieke actie, waarvan wij in den beginne spraken, moet zeer zeker in eene ardero richting worden gezocht. En dan zijn wij het met hen eens die meenen, dat nieuwe staatkundige combinaties worden voorbereid en gezocht. Het uitgangspunt daarvan moet in Parjjs worden gezocht. Frankrijk heeft sedert jaar en dag ge tracht, Duitschland te isoleeren. Nsdat Risland in den ongelukkigen oorlog met Japan was gewikkeld, heeft het zich regel recht op een bondgenootschap met Enge land toegelegd. Eindelijk is Duitschland, dat gekonkel moede geworden en bet heeft Marokko gebruikt om de Republiek do tan den te laten zien. Noch docr het Engel- scbe vlootbezoek aan Brest, noch door het aanstaande tegenbezoek van een Fransch eskader aan Engeland,leeft Duifschlard zich van dien weg teruggetrokken. De opzienba rende bijeenkomst van keizer Wilhelm met Tsaar Nicolaas in de Finsche Golf is het antwoord op de Fransch-Engelsche demon stratie. In Frankrijk laat men het voor komen. dat men de samenkomst van zeer onschuldigen aard beschouwt. Maar de spjjt, die tusfehen elke twee regels door straalt, toont duidelijk, hoe ongerust men zich in Frankrijk over die samenkomst maakt. De Engelsche Jingcpcrs spuwt haar venijn naar alle kanten uit. Zij beschouwt eene toenadering tusechcn Duitschland en Rusland als in 't bijzonder tegen Engeland gericht. Wanneer bij eeite mogelijke botsing tusschen Engeland en Duitschland, dit laatste land op den steun van Rusland kan rekenen, dan zou Engeland daardoor in eene moeilijke positie komen. Rusland is wel verslagen, doch niet vernietigd, Te land kan bet nog over verbazende krach ten beschikken en zonder eenige moeite ot inspanning is het nog elk oogenblik in staat, om een dspper leger van een half miliioen soldaten naar de grenzen van Engelsch Indië fe zenden. Wanneer straks da vrede met Japan tot stand komt, dan zal het leger met genoegen den strijd met Eageland aanvaarden. Geheel Rusland weet, dat Engeland achter Japan slaat ;Enge- land is de ware vijand van Rusland. Tegen een vereen: gd Rusland en Duitschland heett een Fracech-Engelsche overeenkomst geen waarde. Dat is de conclusie, die men trekt, al zegt men het niet met zulke ronde woorden. Nu kan het heel wel zijn, dat tusschen Duitschland en Rusland nog geen wederzijdsche verplichtingen zijn vastgesteld, doch alleen do hartelijke bijeenkomst is reeds voldoende, om de Engelsche pers in hooge mate te prikkelen. Wie den hond vreest, ziet overal zijn schaduw. Het bezoek van den Duitschen Keizer aan Zweden en zijn aangekondigd bezoek aan De nemarken worden ook al door een donkeren bril bekeken.Zelfs spreekt men erinEngelacd reeds van, om in bet voorjaar eene vloot naar de Oostzee te zenden, teneinde den indruk weg te nemen, dien de reis van keizer Wilhelm in het Noorden heeft gemaakt. Als extra-nieuwtje weet de Engelsche pers te vertellen, dat de Keizer een prins uit het huis van Hofcenzollern op den troon van Noorwegen denkt te plaatsen. Alsof de Noren zich een opge drongen kroon-candidaat zouden laten wel gevallen. Er is geen enkele reden voor, dat Duitsch land zich met de Noorsche kwestie zal bemoeien. Vooral nu zich die in een ernstig stadium bevindt, zal Duitschland er zich wel voor wachten, door zijne inmenging dat gevaar te vergrooten. Dat da toestand ernstig is, is zeker, Nu de Zweedsche staatscommissie eischen heelt gesteld en door eeD credietaanvrage van 100 miliioen kronen aan die eischen kracht poogt bjj te zetten, is een conflict mogelijk. Wanneer Noorwegen zich niet kan vereenigen met de ontmanteling van zjjne grensvestingen, of het weiderecht der Zweedsche Lappen in Finmarken niet wenscht te erkennen, dan ja, wat dan gebeuren ksn, zou vree- salijk zijn. Intusschen zullen de Noren straks bij volksstemmlrg uitmaken, ot zij de ontbinding van de „Unie" goedkeuren. De uitslag is niet twijfelachtig. Die zal j „ja" zjjn. Vergadering van den Raad der gemeente HEER HUGOWAARD, op Donderdag 27 Juli 1905, des voor middags te 11 ure. Voorzitter de heer P. Wonder Az., Bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeuring der notulen, j Als ingekomen stukken worden aebter- oenvolgens behandeld a. een schrijven van den heer J. Zwart te Midsland (Terschelling), dd. 28 Juli jl-, met mededeeJiDg, dat hjj de benoeming als onderwijzer aan school no. 4 (te Veen- huizen) aanneemt. Naar aanleiding van dit schrijven deelt Voorz. mede, dat hij Zwart vooraf diens benoeming had gemeld en dat met het oog op de vacantie aan die school door hem (Voorz.) de ia-dienst-treding is bepaald tiet op 1 Aug., doch op den 7en dier maand, sis wanneer ds vacantie juist is geëindigd, wat door den Raad algemeen wordt goedgevonden. Een schrijven van den Schoolopziener wordt nog gelezen, waarin deze verklaart zich met de benoeming van den h8er Zwart (die overigens no. 8 was van de voordracht) te kunnen vereenigen. Voorz. verklaart verder, dat de kinderon van school no. 4 een zeer orgunsfigen indruk op hem hebben gemaakt, toen hij daar onlangs voorbijreed. Vele leerlingen zaten op het hek bjj de school, terwijl sommige anderen zich zelfs in de boomen hadden begeven, en zij keken de voorbij gangers aan als wilden en gedroegen zich in 't kort vry onbetamelijk, wat spreker aanleiding gaf, den heer Appel (welk raads lid te Veenhuizen woorarhtig is) te ver zoeken, den keer Molenaar [het Hoofd van School no. 4] dit gedrag zijner leerlingen eens onder 't oog te brengen. De heer Appel neemt cp zich om den heer Molenaar er mtê in kennis te stellen. b. een verzoek van den heer K. Raat om afschrijving van zijnen aanslag in den Hoofd, Omslag voor 8 maanden, daar hjj 15 April jl. uit de gemeente vertrok hiertegen bestaan geen bezwaren, dus zal het verzoek worden ingewilligd, c. schrijven van den heer E. Weesbcff van Schermerhorn [die no. 1 op de voor dracht voor de school te Veen- huizen stond en aldaar is benoemd], met mededeeling, dat bij, hoewel hg zich door de beroeming gevleid gevoelde, zich toch terugtrok, daar hij, 2 weken geleden als tijdelijk onderwijzer te Krommenie aan gesteld zijnde met het oog op zjjne studie en vooruitzichten liever aldaar bleef, hopende dat hem dit "niet ten kwade werd geduid. Voor kennisgeving aangenomen. Voorz deelt wijders nog mede, dat van eene geldleening [aangegaan in 1881] is uitgeloot [om met 1 Nov. a.s. af te lossen] obligatie no. 83 ad f 1000. Ingekomen zijn nog de geloofsbrieven van de herbenoemde raadsleden Appel en Van der Oord. Voorz. stelt voor, om deze stukken door eene Commissie te laten nazien. De Commissie wordt samengesteld uit de heeren Van Slooten, Gelder en De Boerde stukken behoorlijk onderzocht hebbende, rapporteert de Commissie bij monde van den heer Van Slooten, dat een en ander in goede orde is. Gezegde Commissie adviseert alzoo tot toelating van ds heeren Appel en Van der Oord, terwijl de Raad geenerlei beswaren heeft. Daarna wordt in behandeling genomen de gemeente-rekening over het dienstjaar 1904. Voorz. stelt voor, eene Commissie van 4 leden te benoemen, tot naziening dezer rekening met alle daarbij behoorende bescheiden. Als leden dezer Commissie worden de heeren Van der Oord, De Boer, Gelder en Van S'ooten benoemd. Nu wordt goedgevonden alleen de bedragen der ver schillende posten van ontvangst en uitgaaf na te gaan, die bleken uit te maken een totaal in ontvangst van f 23186 30 en in uitgaaf van t 22436 50', zoodat de rekening sloot met een voordeelig saldo van f 699.79®. Algemeen werd goedgevonden de rekening aldus voorloopig goed te keuren, terwijl ze verder da vereischte 14 dagen tsr visie zal liggen. Te ongeveer l1/, ure ve-schijnen de heeren Ploeger en Steur ter vergadering en doen rekening en verantwoording namens da Armvoogdg over 't dienstjaar 1904. Ontvangsten f 4202.3C®, uitgaven f 3856.52, batig sslio f 845.78®. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting volgt. B ij don heer W. M. te WIE- RINGERWAARD is een geval van bout- vuur onder da kalveren geconstateerd. Ten einde uitbreiding der ziekte te voor komen zjjn de andere kalveren door den heer G. Mujjs tegen houtvuur inge spoten. Omtrent het muziekfeest te WINKEL kunnen wij nog mededeelen, dat zes zangvereenigingen aan het festival zullen deelnemen en wel de vereenigingen gevestigd te Schellinkhout, Abbakerk, Me- demblik, Nieuwe Niedorp en twee van Andjjk. Da feestcommissie bestaat uit de heeren J. Kooman Hz., eere-voorz., E. Wind, voorz., C. Strijker, W. Koetman, T. Beum- kes, J. Dekker, K. Knecht, A J. Onne- kes, N. Loder, C. Meurs, P. Schaap en L. Koelman, Secr. Te Amsterdam is geslaagd voor de hoofdacte de heer H, Volger te SCHAGERBRUG. Alweer een paar. Woensdagavond is door eea wagen van de E S. M. tusschen de viaduct en bat stoomgemaal aan de Leidsche vaart te HAARLEM een man overreden. Hjj was 75 jaar oud. De man moet aan den berm van don weg gelegen hebben en vervolgens, toen hij deli wogen der E. S. M. hoorde aankomen, de rails zjjn overgestoken. Do wagenvoerder remde uit allo macht, doch wat kan men doen, wanneer iemand vlak voor don wagen, plotseling do rails over steekt? De wagen greep don mstu die, zwaar verminkt, terstond een lijk was. Uit SNEEK Tusschen Njjland en Snoek heeft de tram den zoen van den vrachtrijder Piso te Bola- ward doodgereden ook het paard van den vrachtwagen werd onmiddellijk gedood en de kar met inhoud geheel vernield. De crisis. Aan het s'ot van de „Haagsche Corres pondentie" in de Zu'phensche Courant zegt de schrijver „Aacgi&cde do oplossing der ministeri- eele crisis nog steeds geen nieuws. Den eenen dag komen de grooto bladen met

Schager Courant | 1905 | | pagina 1