Donderdag 4 Oct. 190(). 50e Jaargang. No. 4192. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Seiner Coaranl Alkmaar. 30 September 1906. Zaterdagavond is de ontwerp-gemeente-be grooting in druk rondgedeeld, sluitende met de volgende balansGewone inkomsten f417301.39, buitengewone id. f318000.—, totaal f735301.39; Gewone uitgaven: f417001.39, Buitengewone id. f318300.—, totaal f735301.39, zoodat het waarschynlyk batig saldo nihil zal zijn. De buitengewone ontvangsten en uitgaven wegen tegen elkaar op en zoo dus ook de gewone. In de raming van de eerste is be grepen voor de ontvangsten de opbrengst eener geldleening, aan te gaan voor het abat toir, ad f218000, benevens f 100000, teneinde tijdelijk te kunnen voorzien in de behoeften aan kasgeldvoor de uitgaven de aflossing der tijdelijke kasleeningen ad f 100000, be nevens de kosten van stichting van _het abattoir, voor zoover de werken in 1907 in uitvoering zullen komen en van de aflossing der tijdelijke leeningen, aangegaan tot dek king der kosten, voor zoover die werken reeds in 1900 en 1906 in uitvoering zijn gekomen. De verschillende posten voor de gewone ontvangsten nagaande, zien wij, dat als eerste post voorkomt het saldo der rekening, dienst 1905, voor zoover daaraan nog geen bestemming is gegeven, ad f21703.37.—. Behalve do gewone stijging der opcenten op 's Rijks belastingen, is do opbrengst van den hoofdelijken omslag f6000 hooger geraamd, die der marktgelden, wik- en weegloonen enz. f 2000 en die der uitkeering van de gasfabriek aan de gemeente, wegens ver hooging der retributie voor het buizennet in gemeentegrond van f0.75 totfl.per strek- kenden meter, f8000, zoodat de ontvangst deswege wordt geschat van f 24000 op f 32000. Bij de uitgaven merken we op, dat de jaarwedden van den Burgemeester met f 500, van elk der Wethouders met f 250, van den Secretaris met f500, van den Ontvanger met f400 en van het personeel ter secretarie in totaal met f50, zegge vijftig gulden, zijn ver hoogd. Eveneens wordt voorgesteld met f 50 te verhoogen de jaarwedden van den op zichter der plantsoenen, van een opzichter der gemeentewerken en van den nieuw te benoemen doodgraver, terwijl voor den boek houder op het bureau der gemeentewerken f100 meer wordt aangevraagd. Ter voort zetting der vernieuwing van de boomen aan de Harddraverslaan is ditmaal f 1000 uitge trokken. De uitdieping van de stadsgrachten, waarmee dit jaar is aangevangen, zal over 1907 nog eene uitgaaf vorderen van f5313. Het totaal voor onderhoud en lasten van publieke werken bedraagt f 58683.60, dat voor de openbare veiligheid en brandweer f37400, waarin begrepen f 12000 voor openbare straat verlichting. De kosten van den reinigings dienst z\jn begroot op f34862, die van het lager onderwijs op f72421 (de rijksbijdrage in deze kosten op f32885), van het Hooger onderwijs (gymnasium) op f22709, (de rijks bijdrage hierin op f8902.50) en die van het middelbaar-onderwijs op: f8890 voor de Bur geravondschool, f 3000 voor de ambachts- en f2500 voor de huishoudschool; de beide laatste bedragen zijn subsidien. Hetgeheele hoofdstuk onderwijs geeft aan f109570; dat van armenzorg f 43679, dat van renten en aflossingen f61740. Als bijdrage der ge meente tot het pensioenfonds voor gemeente ambtenaren, hunne weduwen en weezen is bereids f 10000 geraamd. Yoor onvoorzien schoot over f2370.01}. Op 1 Januari a.s. zal buiten de abattoirleening de gemeente schuld f611000 bedragen. Grilleen schap pel jjk bezit. F(rederik) van E(eden) schrijft in De Pionier o.m. „Ronduit moet ik verklaren, dat wat ik tot nu toe van Gemeenschappelijk Bezit heb gezien, altijd uitliep op verwaarloozing. Dit is een feit, een ervaring, die men even onomwonden moet constateeren en uitspreken, als iedere wetenschappelijke ervaring. Het is niet te doen om een of andere theorie te bewijzen, het is te doen om de waarheid. De waarheid nu is, dat het in onze proef nemingen met Gemeenschappelijk Bezit meestal uitliep op verwaarloozing van dat bezit. Ja, men kan wel zeggen dat wij het Gemeenschappelijk Bezit alleen maar in zeer kleine groepjes, en bij uitzondering, werkelijk hebben zien bestaan. Waar het op groote schaal werd beproefd, volgde verwaarloozing en verlies. Daar waar werkelijk bloei ontstond, daar was het bezit ook niet werkelijk gemeenschappelijk. Er zijn in G. G. B. een aantal kleine groepjes, die zich zoo ongeveer bedruipen, deze hebben nog geen feitelijk bezit. Er zijn een paar lichamen, die zich aanzienlijk uitbreiden, en daar is het bezit niet inder daad gemeenschappelijk. En dan moet ik er dit nog bijvoegen, dat in zoover dat bezit praktisch gemeenschap pelijk is, het ook inderdaad verwaarloosd wordt. Walden staat op naam van één persoon,maar in de praktijk doet men alsof het gemeen schappelijk bezit is. En het gevolg is dat Walden jaren lang feitelijk verwaarloosd is. Ik ben het best in de gelegenheid geweest het waar te nemen. Zoolang ik weet, tot dit oogenblik toe, is Walden verwaarloosd, omdat het als gemeenschapsgoed is be schouwd. De industrieele bloei is toe te schrijven aan het feit dat iemand altijd de macht behield slechte krachten te verwijde ren en goede op te nemen. Men zal dit een treurige ervaring noemen. Hat is het ook. Het bewijst dat de aller meeste menschen, al noemen ze zich nog met zulke mooie namen, onvoldoende plicht- Jjosef, energie, activiteit, verantwoordelijk heidsgevoel, ordelievendheid en gemeen schapszin hebben, om uit eigen beweging koed voor gemeenschappelijk eigendom te torgen. Dit is de duidelijkste leer, die acht jaren mng probeeren heeft opgeleverd." iln korte woorden is de uitkomst van de ervaring dezeGemeenschappelijk bezit is alleen houdbaar, en zal alleen dan niet tot verwaarloozing en achteruitgang leiden, Wanneer het geplaatst is onder streng, ver antwoordelijk, persoonlijk beheer van een degelijk, energiek, actief beheerder. Het spijt mij bizonder van al de mooie theori.-en, die natuurlijk zich hevig zullen A'trztttea tegen deze gevolgtrekking. Maar In de wetenschap leeren we de waarheid en de feiten altjjd meer liefhebben dan de mooiste theorie. Ik ben begonnen aan te nemen dat het anders kon, dat het persoonlijk initiatief onder vrije werkers wel voldoende zou zijn. Niemand kan mij er van terughouden openlijk te verklaren, welke waarheid ik onomstootelijk heb gevonden in de prak tijk. Over't algemeen is van persoonlijk initiatief zeer weinig te wachten. Alles hangt af van enkele personen, die de stuwkracht geven. Om een groote zaak, zooals onze moderne tyd ze onverbiddelijk eischt, tot stand te brengen en in stand te houden, is het noodig aan enkele daartoe bekwame menschen de volle bevoegdheid te geven alles naar hun persoonlijk inzicht te regelen. Natuurlijk zooveel mogelijk rekening hou dend met de individueele vrijheid en het initiatief." Zondag jj. hield de tiinmerlieden- vereenigiiiK „De Eendracht" gevestigd te Anna Paulowna, Zijpe, Wieringerwaard en Koegras, eene algemeene vergadering te Oudesluis. De vergadering werd geleid door den Voorzitter, den heer P. Kuiper. Bij zijne opening verklaarde de Voorz. dat de vereeniging niet die levenskracht vertoon de, die hij wenschte. De belangstelling moest niet alleen bij het bestuur bestaan ook van de leden wordt eene krachtige medewerking verwacht. Bestuur- en leden moeten samen het ge heel vormen, waarvan de actie uitgaat. Had de vereeniging geen recht van bestaan, dan moest zij ontbonden worden. De aan wezigen verklaarden zich daartegen. Enkele belangstellenden sloten zich daarop bij de vereeniging aan, zoodat de vergadering ver der met 18 leden werd voortgezet. De rekening en verantwoording werd in han den van de heerenJ. Bakker, Anna Pau lowna en D. Veter, Wieringewaard, gesteld, die alles in orde bevinden. De kas sloof met een saldo van f6.14. Daarna werd tot de benoeming van een bestuur overgegaan. Dit werd samengesteld uit de heerenP. Kuiper, Anna Paulowna, Voorz.Th. Roep, Schagen, waarnemend Sec.G. Veter, Wieringerwaard, Penm. en G. Koster, Wieringerwaard, Com missaris. Besloten werd, de Vereeniging uit te strekken tot metselaars, schilders en smeden, gevestigd in Hollands Noorderkwartier. In dien geest zal een reglement worden ontworpen, Waarna op een algemeene ver gadering nadere besluiten zullen worden genomen. Mooie herfst. Het najaar van 1906 begunstigt ons al met buitengewoon schoone dagen, dagen die als weggeknipt zyn uit den zomer, dagen die geboren worden^in zilveren nevels, en ten ondergaan in wolken van goud. De langdurige droogte doet in het loof do herfsttinten gestadig rijpen. Geen regen werpt er storend zyn droppels tusschen, geen wind schudt het loof van de takken. De ?on kan er onverpoosd aan schilderen met haar geel, haar bruin, haar brons en goud. De eene twijg na de andere verkleurt. Er komt schakeering en teekening in de compacte bladerbossen. '8 Nachts sluipt heimelijk do winter al door het land, zijn wit kristallen voetspoor achterlatend op het gras. Vroeg in den morgen vlucht hjj weg, bang voor do zon, die sterker is dan hy. Maar na ieder heimelijk bezoek aan zijn toekomstig ryk voelt hij zijn krachten toe nemen. Straks komt de tijd dat hij de zon durft tarten. Dan zal de herfstpracht verdwenen zijn en geen zilveren ochtendnevel de natuur bij het ontwaken omgeven. Dan koint de winter. Wie wijs is geniet nog wat hy kan van dit heerlijke vervolgstuk van den zomer, zoo schreef de Zutph. Ct. 2 dagon geleden. Hondsdolheid. Zaterdag werd de gemeenteveldwachter van Stratum (de heer Mandigers) gebeten door een dollen hond. Onmiddellijk werden by proclamatie perso nen opgeroepen, die wellicht ook door dezen hond konden gebeten zijn. Hierop meldde zich nog aan, de heer Joz. Wijnbergen, vee handelaar te Eindhoven. Op raad van den districts-veearts en gezondheidscommissie heeft de heer Wijnbergen zich Zondagmorgen naar Parijs begeven om zich onder behande ling van het Instituut Pasteur te stellen. Heden vertrekt ook de gemeenteveldwachter daarheen. In verband met een en ander is gisterenmorgen by bekkenslag de toepassing der muilkorvenwet in de gemeente Eindho ven voor den tyd van 4 maanden gelast. In de gemeente Stratum geschiedde zulks Zaterdag reeds. By onderzoek meende men te mogen aannemen, dat ongeveer tusschen de 40 a 50 honden door den dollen hond moeten gebeten zijn. Verdronken. Een 6-jarig zoontje van de weduwe Toet te 's-Gravenhage is Zondag spelende op langs een sprank van het Kanaal te Scheveningen opgestapelde tonnen daarvton afgevallen, te water geraakt en verdronken. Een drie jarig broertje kwam het ongeluk vertellen aan moeder, die ten vorige jare reeds zoo zwaar getroffen werd doordien haar man by een poging tot redding in zee verdronk. Warmte en melk. .Als historisch vertelt „De Avondpost" het volgende Het is een warme dag. Per stoomtram zyn een aantal blikken bussen met melk aangevoerd, bestemd voor melkloverauciers of broodfabrieken in de residentie.* Alvorens de bussen worden afgeleverd, springen eenige trambeambten op den open bagagewagen, openen, blijkbaar met goedvinden van den inontvangstnemer, die er bij staat, een paar bussen, scheppen met het deksel een hoe veelheid melk uit de bus, doen zich tegoed en keeren hetgeen er overblijft in de deksels weer om in de bus. Ook de machinist, die met sterk transpireerend gelaat van de machine is gekomen en tijdelijk zyn pruimpje tabak uit zijn mond in de hand heeft ge nomen, wordt niet vergeten. Oud mal boven al De Amsterdamsch briefschrijver van de Prov. Gron. Ct. deelt mede, dat de oudste moderne predikant te Amsterdam, dr. H. P. Berlage, zyn emeritaat heeft aangevraagd en nu op 88-jarigen leeftijd nog in het huwelijk treedt met een dame, die reeds ver de 70 jaren gepasseerd is. Deze echtverbintenis zal binnen enkele dagen in de gemeente Oosterwyk worden vol trokken. Waarvoor f Een vermogend inwoner van Noordeloos ontving dezer dagen een aangeteekenden brief, met een inhoud van f 500. Daar nóch afzender noch bestemming bekend zijn, en de geadresseerde geen vrienden of betrek kingen heeft te Breda, vanwaar die brief afkomstig is, weet men nog niet, welke bestemming aan dat bedrag moet gegeven worden. Ken misdrijf Men meldt uit Arnhem: De subsitituut-oficier van justitie mr. J. P. Hofstede te Arnhem heeft Zaterdag met den rechtercommissaris en den griffier een onderzoek ingesteld in een zeer geheimzinnige zaak, waarin het vermoeden van een misdrijf is gerezen. Den 27en September van het vorige jaar is de schipper Theodorus Willemsen op tot nog toe niet verklaarde wyze verdwenen. Willem sen kwam uit Ruhrort, was tot Zevenaar met den trein gereisd en zou vervolgens te voet naar huis gaan. By het Bergsche veer, dat hy passeeren moest, sprak hy nog met den veerbaas. By het volgende, het Panner- densche Veer, liet hy zich met twee andere personen overzetten. Hoewel de baas van dit veer eerst vertelde zich niets te herinneren, verklaarde hy later, Willemsen te hebben overgezet mot nog twee mannen. Aan den overkant waren twee rechts gegaan, één links. Sedert is Willemsen spoorloos verdwenen en ondanks alle nasporingen en het afdreggen van het water in den omtrek werd niets gevonden. Volgens geruchten zou een der personen, die Wil lemsen vergezelde, Jeen berucht individu zyn. Ook Zaterdag is de juistitie er niet in geslaagd, licht te brengen in deze duistere zaak. Ka mervacaiiire—Leiden. Het Hbld. meldt Naar wy vernemen, is aan dr. J. Th. de Visser ofticieel de candidatuur van den Tweede-Kamerzotel voor Leiden aangeboden door de Ned. Herv. Kiesvereeniging (christ.- hist.) en door Nederland en Oranje (antirev.). Naar de Tel. verneemt, bestaat er by de sociaaldemocraten het plan om den heer F. v. d. Goes, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer, in de vacature-prof. Van der Vlugt, te Leiden. De r 100.000. Naar wy' vernemen is do f 100.000 der Staatsloterij ditmaal gevallen te Rotterdam en wel ten kantore der firma Van Marle Nierstrasz. Een-tiende daarvan viel ten deel aan de loterijvereeniging „Nooit gedacht en toch verkregen", bestaande uit 6 politie-agenten en de schoonmaakster van het politiebureau aan de Meermansstraat te Rotterdam. Door eenige werklieden der dryfriemenfa- briek T. H. Haagen te Rotterdam werd een- vyfde lot getrokken. Een omije. In het Friesche dorp S. heeft een 94-jarige weduwe nog een paar toertjes in een draai molen meegemaakt. Kngelsclie rammen. Twaalf in Engeland aangekochte Lincoln- stamboek-rammen hebben te Leeuwarden, by verkoop onder leden der Friesche Maatschappij van Landbouw, gemiddeld f 195.83 per stuk opgebracht. De hoogste prys was f 300, de laagste f 155. Het dubbel woonhuis met erven te Petten, groot 8.95 Aren en nagelaten door rnej. de wed. M. Roozing, is op 29 Sept. jj. ten overstaan van Notaris Vrijburg verkocht aan den heer Jb. Wartenhorst Sr. te Petten voor f776. Aan de ringrydery, op Maandag 1 Oct. te IliirKerbruK gehouden, namen 28 paren deel. De uitslag is als volgt Ie prijs, f 17.— K. Delver en M. Brommer. 2e prys, f 13.— J. Zomerdijk en T. Schilder. 3e prys, f 10.— A.Zomerdyk enA.Zomerdyk. 4e prijs, f7.50 A. Burger en R. Brommer. 6e prys, f5.— K. Govers en N. Nieuwland. 6e prys, f3.50 K. Kooy en A. Bregman. 7e prys, f2.50 K. Metzelaaj en H. Zon. Uitslag der aanbesteding van het sloot- werk te Wieriiigfrwaitrd op 29 Sept: Perceel 1, J. Keyser, Baringerhorn, 9} cent per strekkende Meter. Perceel 2, aan massa voor f70.—, F. Wit, Anna Paulowna. Perceel 3, J. Keyser, 9} cent. Perceel 4, P. Bakker, de Kreil, 10} cent. Perceel 5, dezelfde voor 12 cent. Weer een Notaris A. N. J. Vos te Amersfoort is ge vangengenomen als verdacht van gepleegde malversatiën. Nader meldt men Reeds geruimen tyd liepen er hier geruch ten als zouden de zaken van notaris V. niet ge heel in orde zyn. Zaterdag jj. verschenen onverwachts de rechter-commissaris en de officier van justitie uit Utrecht, welke den heer V., die reeds 14 dagen, ziek te bed lag, te zijnen huize een verhoor afnamen. Dit verhoor duurde den geheelen middag en had tot uitslag, dat de heer V. werd gear resteerd. Met het oog op zyn ziektetoestand werd hy per rytuig vervoerd en onder geleide van den commissaris en den inspecteur van politie naar het huis van bewaring te Utrecht overgebracht. Het geval wekt hier groote sensatie. Er moeten tal van mensehen zyn die, als gewoonlijk by dergelijke gebeurtenissen, er hun spaarduitjes by inschieten. (N. R. Ct.) Weer anders. Het allernieuwste op het gebied van wildstrooperij is wel de automobiel in dienst van de wildstrooperij. Voorzien van een helderschynend, breed uitstralend licht aan den voorkant en aan de achterzijde, beweegt zich de automobiel langzaam over den breeden weg. Achter hem, volgend den stralenbundel, komt een tweede automobiel, die zich zigzagsgewijze over den weg beweegt en al het wild, hazen zoowel als konijnen, die op het licht afkomen en zich niet snel genoeg uit de voeten maken, eenvoudig verplettert. Deze methode wordt reeds in toepassing gebracht op de groote wegen aan de Belgische kust: de koninklijke vereeniging tot bescherming van dieren te Brussel heeft er de aandacht op gevestigd van de betrok ken autoriteiten. (Ned. Sport.) Strijd tiiMchen l.oojjers- en Willemstraters. Er heerscht spanning tusschen de bewoners van Looyers- en Wlllemstraten te Amster dam. In De Echo wordt omtrent deze rellet jes het volgende vermeld Zondagavond had de politie gezorgd, dat de jongens van de Looyersstraat de Elands gracht niet tot operatieveld zouden nemen. Telkens moesten de agenten de jongens en meiden verspreiden, die zich dan in de dwarsstraat verstrooiden, om zich oogen- blikkelyk achter den rug der agenten te verzamelen. Het was een aanhoudend gejoel en gegil en gefluit, en de grooteren begonnen zich al meer en meer te verlustigen in de relletjes, wat bedenkelijker wordt Was dus op de Elandsgracht de baan niet meer vrij. de strijd werd nu verplaatst op de Groentenmarkt. Op de brug over de Mar- nixtraat by de Bloemgracht hadden de Willemstraters post gevat en niet zoodra hadden de Looyersstraters dit bemerkt, of met stokken en latten gewapend trokken ze erop af. Daar op de brug had het treffen plaats. Daar werden werkelijk heftige slagen uitgedeeld. Een groote kerel had een plank van een kar genomen en sloeg er links en rechts meé om zich heen, aangevuurd door een troep meiden, als Jordaansche amazonen, zoo heftig. Daar op de brug viel weer een slachtoffer van den strijd. Werd Maandag een jongen met een mes een hevige snede over de hand toegebracht, Zondagavond viel een jongen plotseling neer. Had hy een slag gekregen, of was hy door opwinding bewusteloos ge worden De jongens van de Willemstraat, tot welke party hy behoorde, wilden hem meeslepen naar hun buurt, maar eenige mannen bemoeiden zich met het geval. Met behulp van eenige agenten, die verschenen, werd de bewustelooze in het groentenpak- huis in perceel Marnixstraat 230 gedragen en daar weer tot bewustzijn gebracht. Het was een doofstomme jongen uit de Lindenstraat. Later werd hy toch per brancard naar het gasthuis vervoerd. De oorzaak van den strijd wordt als volgt medegedeeld. Twee meisjes uit de Looyers straat, twee zusters, hadden verkeering met twee jongens uit de Willemstraat. Ze waren nog jong, pas 16 en 17 jaar. Ze hadden de portretten van haar uitverkorenen gekregen en zy droegen die beeltenissen op het hart. Maar niet steeds is de liefde bestendig van duur. De meisjes voelden, dat zjj niets meer voor de jongens uit de Willemstraat konden zyn en stuurden de portretten terug, de oogen van wat eens het beeld harer droo- men was, uitgebrand. De Willemstraters zonnen op wraak. Hun vrienden, over zooveel ontrouw verontwaar digd, beloofden hun hulp en steun tot in den dood en zouden eens de Looyersstraters „aftuige". Ten huize van den heer Jb. Smit te Rolliorn werd Vrijdag den 28en September 1.1. vergadering gehouden der leden van „Het Witte Kruis", Afdeeling Barsingerhorn. Het moest wel de aandacht trekken, dat er op deze vergadering slechts 12 leden tegen woordig waren en daaronder, buiten de hier woonachtig zijnde bestuursleden, 2 uit Kol- horn. De maatregel, vroeger genomen, om de leden buiten het dorp Barsingerhorn in de gelegenheid te stellen op geschikter wyze de gewono vergaderingen te bezoeken, heeft dus tot nog toe geen doel getroffen. Men zou, met het oog daarop, misschien evengoed als vóór dezen, elke vergadering kunnen houden in het middelpunt der gemeente. Gelukkig evenwel mag overigens de af deeling zich verheugen in steeds toenemende sympathie der burgerij en is haar ledental reeds gestegen tot 217, terwijl het Bestuur met vertrouwen blijft propageeren, om dat aantal nog te vergrooten. Ook stelt hot Bestuur zich voor, om circulaires te ver spreiden onder de meer gegoede ingezetenen, ter uitnoodiging om aan hunne gewone jaar- lyksche contributie een bedrag, naar wille keur, toe te voegen, ter versterking der financiën van de Afdeeling. De bespreking der Agenda voor de aan staande Algemeene Vergadering op 2 October lokte veel discussie uit, waarvan het resultaat werd, in hoofdzaak1. dat men geen nieuwen ontsmettingsoven wenschte opgericht te zien, maar uitbreiding van den bestaande te Alk maar, en 2. dat de uitgave van eene „Witte Kruis"-courant hier geen voorstanders vond. By de benoeming van 3 leden voor het nazien der rekening van den Penningmeester viel de keuze op de heeren Ds. Engelkes, Jb. Bakker Az. en G. Grootes. Er werd besloten om nog een tweede draaibare ligtent aan te schaffen; de bouw daarvan zal worden aanbesteed onder de ingezetenen, leden der Afdeeling, en de kosten daarvoor zullen op nader aan te geven wyze worden gevonden. Van de gelegenheid tot het doen van vragen of voorstellen werd gebruik gemaakt door den heer v. Loon, die de aandacht vestigde op een gebrek aan de yskist, waarin het smeltwater te lang bleef staan. Hierop werd geantwoord, dat reeds het Bestuur op verbetering was bedacht, door het aanbrengen van eene afvoerkraan aan de yskist. De hoor v. Loon wenschte de aanschaffing van nog een tweede yskist van veel grooter afmetingen dan de bestaande. Men kon het gevoelen van den voorsteller deelen in zoo verre, dat de afmetingen wel iets grooter konden zyn, zy het dan ook al niet zooveel grooter als voorgesteld werd, en daarom werd besloten tot aanschaffing van een tweede yskist. Nog vestigde de heer v. Loon de aandacht op den slechten toestand, waarin de slooten achter langs de erven van het dorp Barsin gerhorn verkeeren, door vervuiling, hetgeen niet in het belang van (jen gezondheids toestand der bevolking kan zyn. Hierop werd den spreker aangeraden, zyne klacht onverwyld onder de aandacht der Gezondheidscommissie te brengen, die daar tegen hare maatregelen heeft te nemen. Door don heer Engelkeg werd gevraagd, of er niets tegen gedaan kan worden, dat de melkslyters te Kolhorn hunne melk steeds in open emmers of vaten vervoeren. Voorzitter antwoordde, dat ongeveer twee jaren geleden met betrekking tot dezelfde zaak een adres aan den Gemeenteraad was gericht en dat daarop van den Raad ten antwoord was ontvangen, dat op de bewuste zaak by de aanstaande herziening der Politie verordening zou worden gelet. Na nog enkele bespreking werd de ver gadering gesloten. Te Itarsingerhorii is op Zaterdag jj. van Gemeentewege by inschrijving aanbe steed het aansteken en behandelen der lan taarns by de straatverlichting, verdeeld over 4 perceelen. Voor perceel Haringhuizen (6 stuks 1.) was ingeschreven door M. Kooy voor f40 en J. Struif voor f34.80. Voor perc. Barsingerhorn-westeinde (15 stuks 1.) was ingeschreven door H. Leen houwers voor f87.50 en J. Vink voor f90. Voor perc. Barsingerhorn-oosteinde, met Leekerweg (17 stuks 1.) was ingeschreven door R. de Geus voor f 79.50 en W. Keesman voor f125. Voor perc. Kolhorn (18 stuks 1.) was inge schreven door W. Pool voor f90, D. Wage- maker voor f95, H. Wagemaker voor f 103.50, L. Strijder voor f 107 en K. Kossen voor f 108. Ieder perceel is aan den laagsten inschrijver gegund. By de besteding van brandstoffen voor rekening der gemeente is alle levering van steenkolen opgedragen aan Jb. Kuiper en van turf voor Kolhorn aan L. Kaper en voor Barsingerhorn en Haringhuizen aan W. Keesman. Vergadering van den Raad der ge meente Schagen, gehouden op Dinsdag 2 October 1906, des morgens ten 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. J. Pot, Burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Medegedeeld wordt, dat gedurende de tijde lijke afwezigheid van der» onderwijzer "Wel ling in diens vacature zal worden voorzien, niet door de benoeming van een tijdelijk onderwijzer, maar doordat de andere leerkrachten zullen bijspringen. Van den heer K. de Beurs, eervol ontslagen gemeente-opzichter en marktmeester, was een bedankbrief ingekomen voor de wyze, waarop hem dat ontslag was verleend, en voor de gratificatie. De heer J. Keesman had bericht, de benoe ming van marktmeester en gemeente-opzich ter aan te nemen. Gedeputeerde Staten hadden de goedkeu ring ingezonden op de algemeene politiever ordening. By de laatste kasopname waren de ont vangsten f 125406.02, de uitgaven f 105548.08, er was dus in kas en moest zyn f 19857.94» Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Tot onderwijzers voor het herhalings- onderwijs worden benoemd de heeren J. Thie en I. Tjalkens met algemeene stem men. De verordening tot heffing marktstaan- en waaggelden, die tot 1 Januari 1907 is goedgekeurd, moet opnieuw worden vastgesteld. De Raad keurt deze opnieuw onveranderd goed en zal zy met een nieuwe memorie van toelichting worden opgezor,. den. Boonu-n snoeien. Voorz. zegt alsnu, dat de boomenbeplan ting op de Nieuwe Lagezyde zeer onregel matig is en noodig verbetering behoeft. B. en W. willen daarom een deel der boo men laten rooien en verkoopen. Zij willen dat doen op de voordeeligste wyze en dus de boomen verkoopen zooals zy daar staan en de kooper krijgt het rooien voor zijne rekening. Zooals gezegd, is de beplanting daar zeer onregelmatig, de boomen staan hier en daar te dicht by elkaar, en er staat nog een vreemde boom tusschen. Men heeft het plan, d i e boomen voornamelijk er uit te nemen, die te dicht op elkaar staan en waar noodig zal men er een andere voor in de plaatfk brengen. 18 Stuks boomen kun nen voor rooiing in aanmerking. De heer Feisser was eenigszins verrast, toen hy onder punt 4, „verkoop boomen," dit voorstel -van het uitrooien van die mooie boomen op de Nieuwe Lagezyde ontdekte. Als aan dit punt moer de bedoeling, die het inhad, was toegevoegd, dan hadden de raads leden bepaald, evenals Spr. zelf, zich meer ter plaatse op de hoogto kunnen stel len. Spr. zou het bepaald bejammeren, als men op de Nieuwe Lagezyde de gemerkte boomen ging rooien. Spr. heeft zich de moeite getroost om de afstanden te meten tusschen de boomen en dan komt hy niet tot zulke groote verschillen. Op de Nieuwe Lagezyde vanaf Hofland tot Van Thyn staan 24 boo men, onderlinge afstand 4M.; op de Ge dempte Gracht 24 boomen op een afstand van 120 M., dus afstand 5 M. Zooals het nu is aangegeven op de Nieuwe Lagezyde, wordt de afstand geen 5 M., maar 8 en daaren boven worden er dan nog mooie boomen weggehaald en er kleine boompjes voor in de plaats gesteld. Of de regelmatigheid, die men wil bevorderen, hiermede wel zal wor den verkregen, betwijfelt Spr. zeer, want men zal er krygen verschillende exemplaren, zoowel dikke als dunne. Het verschil tusschen het aantal boomen op denzelfdon afstand is op de N. Lagezyde en de Hoogzyde niet zoo groot, van 24 tot 21 boomen. Zeer gering dus, m.i., zegt Spr., te goring om tot dezen maatregel over te gaan en betrekkelijk mooie boomen op te ruimen en er dunne voor Tn de plaats te zetten. Do heer Roggeveen spreekt de veronder stelling uit, dat het de bedoeling van B. en W. is, do rood gemerkte boomen te rooien, en dan komt het Spr. voor, dat er punten zul len komen, waar de ruimte te groot wordt, en dat er 2 boomen zullen staan, waar or eigenlijk 3 behooren. 't Is waar, enkele boomen staan te dicht bij elkaar en enkele boomen zou ik daar liever niet zien. Maar 'tis zooals de heer Feisser zegt: als men nu de mooie dikke boomen weghaalt en er kleine voor in de plaats zet, zal de onregelmatigheid niet minder worden. Spr. komt tot de conclusie, dat er enkele boomen te dicht op elkaar staan en er dus enkele tusschen uit kunnen. De heer Asjes komt met het voorstel, om de beslissing in deze te verdagen, opdat elk raadslid zich eens ter plaatse op de hoogte zal kunnen stellen. Voorz. zegt, dat de boomen te dicht op elkaar staan, en dat het niet het doel is de boo men kwyt te raken, maar om ze regelmati ger te krygen. Men wil enkele groote boo men verplaatsen. De heer Feisser meent, dat de ondervin ding, opgedaan met het verplanten van groote boomen, slecht is geweest. Men zal beter doen, dan maar nieuwe jonge boomen ervoor in de plaats te stellen, ofschoon die ook jaren noodig hebben, eer zy den strijd met de andere, grootere boomen hebben doorstaan. En wat de onregelmatigheid op de N. Lage zyde aangaat, Spr. moet het tot zyn schande zeggendie is hem vanaf Hofland tot Van Thyn nooit opgevallen en toch gaat Spr. di.t eindje nogal eens eenige malen. Vanaf Van Thyn tot Kramer is er wèl onregelmatigheid die in 't oog valt. Spr. merkt nog op, dat er voor den stal van Van Leeuwen en ir boomen ontbreken. Spr. geeft aan den be staande n toestand de voorkeur. De heer Vader beweert, dat de boomen by de brug van Hofland ook te dicht op elkaar staan, slechts 4 M.6 Meter noemt Spr. een goeden afstand en de boomen op de Gedempte Gracht, die 5 M. van elkaar staan, staan z.i. ook te kort op elkaar. De heer Buis wjjst er op, dat men tegen woordig op een grooteren afstand plant dan voorheen, nu neemt men 6, 7, 8, ja tot 9 M. afstand. Men volgt meer algemeen een nieuwe wyze van beplanting en besnoeiing, men wil meer lucht en licht. Zooals nu op den Stationsweg hier de boomen zyn, geeft dit den heer Hazeloop, den rykstuinbouwleeraar aanleiding om te adviseeren, om den andere een boom %r uit te halen, daar de boomen na verloop van tyd toch elkaar wel weer zullen bereiken. Het is voor B. en W. een moeilijke zaak en daarom brengt spr. ook dit punt eens ter sprake. De een roept snoeien, 't is te donker in huis; een tweede: niet zooveel snoeien, wy moeten lommer hebben, en hu acht ik het wel eens goed uit te makeu, of de Raad voor snoeien is, ja of neen. De een is zoo voorzichtig dat hjj

Schager Courant | 1906 | | pagina 5