Zondag 14 October 1906. 50ste Jaargang No. 4195 Dit blad vertchijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTKNTIEN in het eergtuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephooa Xo. 20. Uitgevers TRAPMAN Co. Prijs per jaar f 8,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 ct. Groots letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. INGEZONDEN. Buitenlandsch Nieuws. Politiek overzicht der week. SGHA6E AIiinii Nieiws-, COURANT. AfluriBDtiB- kLuNiiilliL Burean ICHAGKW, Laan, D 4. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Uemeente behagen. BEKENDMAKINGEN. Sluiting Tappeiijen. Bnrgsmeeater co Wethouder» der gemceiite Schigeu, Orerwegendr, dat bij gelegenheid der loting too- de Nationale NIilitia in den regel vele lotelingen aieh •cbnldig m -ken aan miibtnik van aterken drank; Vattocken bjj date balanghebbenden om'op den dag der loting voor de Nationale Militie albie-, cijnde Vrjjdag den 19 October a gean ate ken drank te schenken tot des namiddag» 2 nar, nalka ter voor koming van de noodaakeljjkheid, dat krachtens art. 11 der algenaeene politieverordening lij lelijke al ai ing van k ffiiOuiten en tapperijen ton worden brvolea. Scbagen, den 12 October 1906. Burgemeester en Welbonderii H. J. POT. De Sec eterie, ROGGEVEEN. Miiiitgasverbruikers. Ter voorkoming van misverstand, naar aanleiding van het ingezonden stuk in Uw blad van 11 Oct.j.1., wensch ik de ingezetenen mede te deelen dat voor een muntgasmeter sedert gomeente- exploitatie nimmer| huur is of zal worden geheven (zie raadsbesluit van 20 Mrt. 1906). Verder wordt een muntgasklant gratis geïnstalleerd, ook wat betreft lampen en eomforen. Alleen wordt f 2.50 gestort als waarborgsom voor de installatie, terwijl de gasprijs evenals voor gewone verbruikers is 8 ets. per Kub. meter. Dankzeggend voor de plaatsruimte, G. V. ANDRIESSEN, Dir. Gem.-Gasfabr. Verschillende bijzonderheden over het een en ander wat er zoo in Rusland pas seert, geven zulk een treffend inzicht in den stand van zaken daar en het innerlijk leven van dien grooten staat. Zoo bijv. ook het volgende Het bestuur van de plaatselijke ambulance te Petersburg maakte een statistiek openbaar over het aantal doóden en gewonden gedu rende de laatste vier maanden. Daaruit bleek, dat de bajonet toch altijd nog sterker is dan de revolutionnaire revolver. Terwijl 32 soldaten en politieagenten godood werden was het aantal gesneuvelde burgers 132. Verder werden 107 soldaten en agenten ge wond en 389 burgers. Verreweg het grootste gedeelte van deze burgers waren volkomen onschuldig; bij ongeluk kwamen zij in een straat, waar juist geschoten werd. Elke maand worden er hier dergelijke statis tieken opgemaakt. Voor de regeering was gedurende dat tijdperk hot verlies aan gel den, gestolen uit de post en uit gouverne- ments-depêts, een goede 1.300.000 rbls. En de Russische regeering blijft maar steeds met straffe hand regeeren. Volgens de bladen zijn er sinds 3 October weer niet minder dan 100 doodvonnissen voltrokken, en er wordt bericht van 1000 deportaties naar Siberië op één dag. Maar de gestrengheid baat niet veel, gelijk de dageljjksche berichten uit het groote Czaren- rÜk getuigen. Re Russische boeren worden ons altijd be schreven als vol eerbied voor de kerk en hare dienaren. Ook hierin komt verandering. Het groote klooster op een heuvel aan de Bo ven-Wolga is door troepen boeren overrom peld. Een dokter te Saratof heeft dit geval beschreven. De monniken, wetende dat er wat gaande was, hadden de poort van het klooster gebar ricadeerd, maar de boeren brachten groote lad ders mee en kwamen zoo binnen de hooge mu ren. Alles was doodstil en scheen verlaten, maar in een lange processie kwamen de mon niken uit de kerk. De boeren knielden en maakten het teeken des kruises. Toen stond een hunner op en Jegde uit, dat de tijden veranderd waren, al net land den boeren in handen viel en de monniken hun domein ook hadden te ver- toti. ^*?zen richtten daarop een vermaning V* nun aanvallers, maar dit maakte de wis'1 plotseling zoo verbolgen, dat de .roeders niet wisten, hoe gauw z|j zich uit boeten zouden maken naar hun cellen. volkomen op hun plaats acht. Koeropatkin's stuk begint met oen niet oneigenaardige critiok op den man, die haar uitvaardigt. De generaal erkent, zonder er doekjes om te winden, dat hij niet in staat is geweest, de fouten der legerorganisatie te verbeteren, en ook van de goede eigen schappen van den Russischen soldaat eon niet zoo goed gebruik heeft weten te maken, als hij wel gewenscht had. De oorzaken nagaande van den ongun stigen loop der dingen, splitst Koeropatkin die in twee groepen. Als materieele oor zaken noemt hij: het groote getal van niet- combattanten, de geringe sterkte der berg- artillerie, het gebrek aan mitrailleuses en de minderwaardigheid der middelen van vervoer. Als intellectuéele oorzaken noemt hy het gebrek aan eenheid in de wijze van oefenen der troepen, het geheel en al onvol doende van de taktische voorbereiding, de oppervlakkige verkenning vóór den strijd, die bovendien met te kleine troepenmassa's werd aanvaard en niet beslist genoeg, met te veel aarzeling vooral bij den aanval, werd begonnen. Een heel ernstige fout ook was het gebrek aan initiatief bü de onderaan voerders. De laatste foutenreeks schrijft de generaal geheel en al toe aan de onwetend heid en de luiheid dar officieren en aan de zorgeloosheid van het oppercommando „Wij zijn" zegt de generaal ten slotte „arm aan mannen die zich door onaf hankelijkheid, energie en kracht tot hot nemen van initiatief onderscheiden. In vredestijd achtte men zulke menschen on duldbaar in het Russische leger, vond het en menschen, met wie niet viel om te gaan, en velen werden genoopt vóór hun tijd ont slag uit den dienst te nemen. Tegelijkertijd heeft men andere, karakterlooze officieren promotie laten maken, als zij maar bereid bleken de denkbeelden en daden van hun chefs na te praten en goed te keuren." Er zullen waarschijnlijk niet veel legers zijn, in wier annalen een dergelijke dagorder staat vermeld. Eenigen tijd geleden hebben we jnelding gemaakt van een ernstige ziekte van den Sultan van Turkije, en nu komt het Fran- sche blad de Petit Parisien er de ware oor zaak van vertellen. Luisterde hooge ge bieder zou namelijk de jaloezie van een zijner favorites hebben opgewekt, en deze dame zou aan haar ergernis hebben uiting gegeven door een revolverschotDe wond werd eerst voor gevaarlijk gehouden. Nadat echter dr. Schraeder er in geslaagd was den kogel te verwijderen, was aldra een belangrijke verbetering ingetreden. De „Manchester Guardian" heeft vernomen dat de gezondheid van den Sultan de laatste dagen weder meer te wenschen overlaat; men vreest, dat zijn ongesteldheid een ern stige wendig zal nemen, Als de „zieke man" eens mocht sterven, zal dat bepaald heel wat werk geven aan den politieken winkel. Een elk zal probeeren, daar de noodige munt uit te slaan. de De ongenoode bezoekers liepen hen achterna, aan het refter gekomen, deden zy zich h^nrf eera'i ^anig te goed aan ruim voor- ri jUen ?PÜzen en dranken. Vervolgens toiiM kloosterlingen bijeen en ge- dezen naar buiten. Alvorens echter nr P°°rt: te openen, knielden de moejiks ■st^aals en vroegen om den zegen der A1L enen' <*'e werd Dun gegeven, ri-rr er °P? Doe inwendig daar alles r &t vergaan is. Hoe lang nog? «militaire kringen in Rusland wekt het Det dat de „Russische Invalide", oorC w'e orgaan van het ministerie van Koer^' tDan3 dagorder publiceert, die gedurende den oorlog tot het üatmrH11 *audsjoerije heeft gericht. Dat die raer nu wordt gepubliceerd, bewijst, dat R-oorrf lni8terie Tan °°rlog de afkeurende deze dagorder, gebruikt voor "mende legertoestanden, eek nu nojf China wordt gemoderniseerd, men wordt er liberaal. De Keizerin-weduwe, die zooals inen weet, namens haar zoon de lakens uit deelt, heeft zich nu gekeerd tegen de aloude gewoonte van de Chineezen, om de voeten van hun dochters zoo in te snoeren, dat deze haar heele leven niet tot ontwikkeling kunnen komen. Reeds eenige jaren geleden had de Keizerin, op aandringen van een En- gelsche dame, mrs. Archibald Little, een vermaning aan de Chineesche ouders uitge vaardigd, om dit insnoeren na te laten. Men gelooide toen algemeen, dat het wel bü die platonische vermaning zou blijven. Dezer dagen informeerde de Keizerin echter bjj een mandarijn uit het binnenland, hoe het met die gewoonte stond, en toen deze verklaarde, dat aan die keizerinneljjke vermaning lang niet zooveel gevolg was gegeven, als wel behoorde, geraakte zjj in groote woede. Zy richtte krachtige verwijten tot de aanwezige leden van den Grooten Raaddeze staken daarop de gestaarte hoofden bijeen en be sloten, ter voorkoming van een nieuwe uit barsting van woede bjj de heerscheres, een besluit uit te vaardigen voor het heele Rijk, dat niemand voortaan eene staatsbetrekking kon krjjgen, die zijn dochters de voeten snoerde. Daar iedere Chinees, tot den minsten koelie toe, in stilte hoopt, dat een zjjner zonen nog eens mandarijn zal worden, bestaat er wel eenige kans, dat over eenige tientallen van jaren deze Chineesche ge woonte, die bjj de Mandsjoe's echter niet in zwang is, allengs in onbruik zal geraken. Nog andere teekenen en wonderen geschie den in het hemelsche rijk. Ontwikkelde Chineezen trekken thans openlijk te velde tegen het bijgeloof hunner landslieden: De eerste plaatselijke mandarijn van Sjanghai heeft n.1. van de Chineesche vereeniging voor opvoeding en van dp Chineesche han- delsvereeniging daar ter stede het verzoek ontvangen, de groote sommen gelds, die op de drie jaarlijksche doodenfeesten worden uitgegeven voor bjjgeloovige doeleinden, liever te willen bestemmen voor de oprich ting van moderne scholen. En de mandarijn heeft met de grootste bereidwilligheid zich gevoegd naar dit verzoek. Op deze drie dagen mogen, volgens het volksgeloof, de geesten der afgestorvenen weder op de aarde verschijnen en dan worden hun allerlei gaven gewjjd, die alleen aan de stad Shanghai op f300.000 per jaar te staan komen. Daarbij is nog niet eens gerekend het geld, dat voor hetzelfde doel in de gildehuizen, waar de gildeleden uit de provincie bijeenkomen, wordt verbruikt. kulliurii. Den 10 October j.1. hield de Maatseh. tot N. v. 't Algem. hare eerste "Wintervergade ring. Dr. Beeker, de nieuw benoemde Voorzitter, opende en sprak den wensch uit, dat de be langstelling voor dit departement moge blijken door een drukke opkomst op de maandvergaderingen. De heer Rempt werd n» ballotage tot lid aangenomen. In de plaats van den hoer K. Breebaart, die als Secretaris meende te moeten bedanken, werd gekozen, de heer G. A. Evenwel. De heer A. Droog deed verslag van den teekencurcus 19051906, waaruit bleek dat 15 leerlingen 17 achtereenvolgende weken de lessen met vrucht gevolgd hadden. Voorzitter bedankte de teekenonderwijzers voor hunne belange- looze moeite. Deze stelden zich voor den volgenden cursus weer disponibel, doch tegen een ho norarium van 50 ct. per persoon en per uur, en meenden ook, dat de leerlingen meer moesten bijdragen. 3 uur onderwijs ontvangen per avond en daarvoor 10 ct te betalen, werd te weinig geoordeeld. Aangenomen werd, dit bedrag te brengen op 25 ct. pér avond en als zich minder dan 7 leerlingen aanmeldden, de zaak op te heffen. Mocht het blijken, dat met de ontvangsten het honorarium en de teeken behoeften niet kunnen bestreden worden, dan zal, daar de Nutskas niet bijspringen kan, subsidie aangevraagd worden. In het belang van Tuberculose-Ujders werd wenschelijk gevonden, dat nog een draaibare ligtent ter beschikking komt. Voorzitter stelt voor, 90 gulden bij het Hoofdbestuur aan te vragen. Uit de besprekingen blijkt echter, dat een grootero tent meer aan het doel zal beantwoorden. Aangenomen wordt, 125 gulden aan te vragen. Na nog besloten te hebben een flink be zetten Nutsavond te organiseeron en daartoe een spreker(ster) van buiten uit te noodigen, wordt deze eerste vergadering, die in 't be lang van 't Departement vrij vruchtbaar genoemd mocht worden, gesloten. Wanrd eu («roet. Van het aanhoudend schoone weder is uitstekend geprofiteerd. Landerijen, voor beploeging geschikt, liggen meerendeels al om. De wintertarwe is niet alleen aan den grond toevertrouwd, maar staat al weer vroolijk boven den grond, netjes op regel. De karwjj heeft in geen jaren zoo voorlijk gestaan als thans. Bemesting heeft overal zonder moeite plaats. Waar de suikerpenen gerooid worden, praat men slechts over het mooie weer waaronder dit geschiedt. Kortom, een eenig mooi najaar. Kolhorn. Teneinde een ernstige zieke, wier levens omstandigheden niet toelaten datgene te ontvangen, wat tot leniging of herstel noodza-1 keljjk is, te helpen, heeft de zangvereeniging I aldaar besloten, een tweetal uitvoeringen te geven, een by den heer Rempt en een bjj den heer Smit: De baten zullen een com-1 missie tor hand gesteld worden, die daarmee j zal doen wat in Det belang der zieke I mogelijk is. Zoo mogelijk zal nog in deze maand de le uitvoering plaats hebben. Kolhorn. In het begin dezer maand werd alhier een sociëteit opgericht, die meer dan 30 leden telt en hoofdzakelijk de beoefening van het kolfspel ten doel heeft. Donderdag werden door eenige boeren uit Anna Paulowna melkcontracten met de fabriek te Hoorn afgesloten. In het geheel bedroeg het getal koeien 100, doch wanneer het volle beslag gekocht is, rekent men, dat de melk van 175 a 200 koeien naar Hoorn zal gaan. De bedongen prijs bedraagt cent per L. De melk wordt per wagon naar Barsingerhorn gebracht en van daar per tram verder vervoerd. Vervoer van zieke runderen. De minister van waterstaat heeft aan de Maatschappij tot Expl. v. Staatsspoorwegen, de Holl. IJzeren Spoorweg Mij., de Ned. Centraalspoorweg Mij. en de Noord-Brabantsch- Duitsche Spoorweg Mij. ontheffing verleend van het verbod, om zieke dieren ten vervoer aan te nemon, bedoeld in art. 29, derde lid van het Algemeen Regl.v. Vervoer 1901, ten behoeve van runderen, welke op tuberculose duidende verschijnselen vertoonen en inge volge de bepalingen van het Kon. besluit van 2 Sopt. 1904 (Stbl. no. 219) door het rijk ter slachting zijn overgenomen en bestemd zijn om aan de openbare slachthuizen te Amsterdam, Rotterdam en Utrecht te wor den onderzocht, onder bepaalde voorwaarden, oa dat de runderen niet met andere dieren in eenzelfden wagen mogen worden geladen of vervoerd. die liefde. In de Birkt onder Amersfoort, woont een stak hü hem een groot broodmes achter in den hals. Terwijl de gewonde door een in allerijl ostboden geneesheer werd verbonden, meldde de dader zich aan het politiebureau aan, waar hij een volledige bekentenis aflegde. Het mes, dat hij weer in den zak had ge stoken, werd in beslag genomen. Wierlngerwaard. De heer G. J. de Vries, onderwijzer alhier, is No 1 geplaatst op de voordracht om een betrekking als zoodanig te Zwolle. De heer J. Hop heeft voor zijne benoeming tot onderwijzer te Noord-Scharwoude be dankt. Men schrijft uit Winschoten. Naar wij vernemen, heeft het gerechtelijk onderzoek naar den dood van Mej. Kostwinder, welke voor eenige dagen met de fiets in 't Noordbroeksterdiep geraakte en op zoo jam merlijke wijze is verdronken, niets bijzonders opgeleverd, (Zie 3e blad.) Men meld uit Friesland In Friesland is de lystervangsk in vollen gang. Te Leeuwarden worden dagelijks ge middeld 3000 stuks aangevoerd en voor den prijs van 10 tot 12 cent per stuk aan de han delaars van de hand gedaan. Ongeveer vier vijfdedeel van den voorraad wordt verzonden naar België, het overige gedeelte naar de provinciën Holland en Noord-Brabant. Enkel „strikkers" vangen soms 200 lijsters op één dag en maken dan bijgevolg een mooi daggeld. Donderdagavond vergaderde in't lokaal van moj. de Wed. Swarthoff, de IJsclub „Eendracht", te Scliagerbrug. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er een batig saldo was van f 136.94. Tot nieuwe bestuursleden, (als commissa rissen) werden benoemd, de heeren H.G.W. Stöve en S. Groot, in plaats van den heer J. Marees, aftr. en niet-herkiesbaar en een vacature. Tot afgevaardigde naar de vergadering van den IJsbond Holl. N.-Kwarcier is benoemd de heerTh.H. J. Odend&al, tot plaatsvervanger de hoor H. de Graaf. Besloten werd om de bestaande contributie ad. f 0.50 per lid te handhaven.] Bij de rondvraag werd, na eenige discussie besloten, om 6 dreggen aan te schaffen, welke aan de baanvegers zullen worden verstrekt, en voornamelijk aan hen, die post hebben bjj bruggen of wakken. Krnstig ongeluk. Te Haarlem heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in de kleerbleekery van de firma Vasen aan het Zuider-Buiten-Spaarne 13a. Voor de eerste maal werd in gebruik ge nomen een door de firma M. A. Spronk te Rotterdam geleverde centrifugaal-machine, die in de bleekerjjen gebruikt worden om het goed droog te aiaan. De zoon van den heer Sprong en twee monteurs waren bij de beproe ving aanwezig. De machine had reeds drie maal met goede resultaten gedraaid doch de vierdemaal sprong, waarschijnlijk door over belasting, de binnenbak uit elkaar. Destuk ken koper en ander metaal drongen door den buitenbak, met het noodlottig gevolg, dat de metselaar Zuidwyk, die bezig was steenen in te metsolen, ernstig aan slapon en voorhoofd gewond werd en bewusteloos neerstortte. Hij werd onmiddellijk in emstigen toestand naar het Elizabethsgasthuis gebracht. Den zoon van den heer Vasen, een 16-jarigen jongen, werd een been verbrijzeld, zoodat zijn opneming in de Maria-Stichting noodig was, terwijl de monteur Nic. Nieuwstraten een slag tegen de borst kreeg, die echter geen ernstige gevolgen heeft gehad. De politie heeft onmiddellijk eon onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het gebeurde en beslag gelegd op machinedeelen enz. Het perceel, j.1. Woensdag door den heer Baekx te Winkel geveild, heeft 290 gulden opgebracht. -- De hoeveelheid gewonnen stroo in den Anna 1'aulow ua-poldcr wordt dit jaar op een millioen K.G. geschat. Bijna de geheele handelsvoorraad is reeds verkocht, tegen 18 a 20 gulden per 1000 K.G. De opkoop ge schiedde voor Alkmaarsche rekening. de droave mare verspreidend„De school staat in brand." Groote paniek onder de bewoners van de Baarsjes, die één of meer spruiten ter schole hadden. Zij snelden naar het schoolgebouw en ook de brandspuit, in allerijl in gereed heid gebracht, was reeds halverwege om hulp te bieden, toen men zekerheid kreeg dat het gerucht onwaar en er van brand niet in het minst sprake was. De moeders, die bevend en huilend bü de school arriveerden, eischten haar kinderen op. Al was er niets te doen, ze moesten mee naar huis, zoodat dien dag de kinderen aan de Baarsjes een geforceerden vryen achtermiddag hadden. Schandelijk. Men schrijft uit Veendam: Het aardappelrooien is zoo goed als gedaan in deze omgeving. Het zesweeks verlof ein digt voor vele schoolkinderen deze week. Half verwilderd komt het volkje dan terug. Het heeft gedurende het verlof heel wat ruwe manieren geleerd en heel veel goeds vergeten. Deze week kwamen op een der scholen in deze gemeente eenige kinderon terug, die den dag te voren gedaan werk hadden gekregen. Zoo'n slotstuk wordt „feestelyk" gevierd. De jenevorflesch speelt dan de hoofdrol en de kinderen krygen er hun portie van. Eon jongetje van 11 jaar had 4 glazen jenever gehad, zijn grootmoeder had ze hem toegediend. Zwaar beschonken is hy thuis gebracht. De andere kleinen hadden ook van het vocht geprofiteerd en hierby waren ook meisjes. Een ervan was even 10 jaar. Toen ze 's anderen daags op de schoolbanken zaten, waren de gevolgen van den drank nog te merken. En zulke voorbeelden zjjn er legio. Van automobiel tot kruiwagen. Men schryft uit Barneveld In het begin dezer week kwam alhier een Scheveningscho familie, die, een tocht per automobiol willende maken, onderweg een defect aan haar stoomrytuig gekregen had. Ongelukkig bevond zich onder ,de inzitten den ook een dame, die wegons een gebrek aan haar beenen niet loopen kon. Begrypely k was het dus, dat men in het stationskoffie huis alhier, in welks nabyheid men zich be vond, informeerde of er geen gelegenheid bestond, de dame naar het station teryden, ten einde verder de reis per spoor te kunnen voortzetten. Het antwoord van den koffiehuis- houder luidde echter, dat hy er geen paard of rytuig op nahield, maar wel in het bezit van een sterken kruiwagen was. Wilde de dame hierop plaats nemen, dan had zy dit slechts te zeggen. En zoo geschiedde het, dat de automobiliste van straks thans op een kruiwagen vervoerd werd. Keu wandelaar. Een 15-jarige jongen wandelde dezer dagen alleen van Balk (Friesland) naar Duisburg, waar zyn vader werkt. landbouwertje met een knecht; niet ver van geslagen. Paniek tijdeus het onweer. Een correspondent van het „Leidsche Dbl." schryft By het hevige onweer, dat dezer dagen in den middag boven een deel van Noord-Hol land woedde, is in de school aan de Baars- jesweg, gemeente Sloten, by Amsterdam, een geweldige paniek ontstaan. Tot nog toe heeft geen der bladen \hier- van iets gemeld en toch is het feit van genoegzame beteekenis om in de courant te komen. De donder had zich reeds met zoo'n ge weld doen gelden, dat enkele kinderen za ten te beven op de schoolbanken en met betraande oogen, toen opeens, des middags te half drie, zich een slag deed hooren, die in de onmiddellyke nabyheid moet zyn in- hen woont een boerinneke. De rest laat zich raden baas èn knecht kregen een goed oogje op het boerinnetje, dat allengskens meer toenadering toonde voor den baas dan voor 't knechtje, waarvan 't gevolg was, dat de knecht hevig jaloersch werd en zich zelfs zóó zeer vergat, dat hy Zondag den baas dreigde te zullen dooden. De baas lachte wat met die bedreiging doch Woensdag is 't er toch van gekomen. De knecht zocht ruzie met zyn heer en De uitwerking hiervan was verbazend. In een paar klassen richtten de kinderen als geëlectriseerd zich gelyktydig op en spoed den zich naar de deur, zonder zich door den onderwyzer en de onderwyzers te laten terug houden. Na hun geroep: „Brand! Brand!" waren ook de leerlingen in de andere loka len niet meer te houden. In een oogwenk was de school leeg en snelden heel wat kin deren zondor zich don tyd te hebben gegund de klompen aan te trekken, op meester en toen deze zich van hem afwendde, kousen in den regen de straat op, onderweg Treurig. Uit Winschoten meldt men aan de Prov. Gr. Crt. Een hoogst treurig ongeval had hier plaats. De 21-jarige Albertine Veldhuis wilde met eon vriendin per fiets naar Veendam ryden om haar moeder te bezoeken, die daar gelogeerd is. By de Oudewerf viel het meisje, dat voor een hond wilde uitwyken, met hot ongeluk kig gevolg, dat zy in het kanaal geraakte en weldra zonk. Eerst na langdurig dreggen slaagde men er in, haar weder op het drogo te brengen. Dr. Sissing, die inmiddels te hulp was ge roepen, deed al het mogelyke om de levens- geesten weder op te wekken, doch te ver. geefs. Hy kon slechts den dood constateeren Telefoouwee. Vóór enkele dagen is melding gemaakt van het feit, dat mr. Herman Keyzer te Amsterdam, de gemeente Amsterdam by exploit had aangemaand, om de noodige herstellingen aan zyn telefoontoestel te komen verrichten; aanstonds zyn toon vanwege den gemeente-telefoondienst de noodige voorzie ningen getroffen. Mr. Keyzer is, naar men aan „De Echo" meldt, niet de eerste, die op meer indruk wekkende wyze het gemeentebestuur aan het verstand tracht te brengen, dat het zyn telefoonklanten nu al maanden lang zóó erg te kort doet, dat ze zeker allen zouden weg- loopen.... als ze maar by een ander terecht konden. Geruimen tyd geleden reeds deed een medicus hier ter stede op hoogst origineele wyze blyken, dat zyn geduld door al het telefoonwee, dat hy te doorstaan had, volle dig was uitgeput. Op een goeden dag, toen vele telefoonbe ambten vele malen naar zyn toestel waren komen kyken; er wat aan hadden geschar reld; verklaard hadden, dat 't nu wel beter zou gaan, zonder dat 't echter beter ging schroefde de dokter het instrument los van de draden, die het air hadden van hem in telefonische gemeenschap te houden met zün aangesloten medeburgers, pakte het voor zichtig in watten in een kistje in, en zond het per kruier aan den directeur van den gemeentelijken telefoondienst, met de bood schap erby, dat, als men by geval te avond of te morgen weer eons kans mocht zie' oin werkelyk wat ordentelyks van d ,1 telefoondienst terecht te brengen, hy zich aanbevolen hield om dan zyn toestel terug te mogen ontvangen en dan ook van die in do laatste paar jaar ongokondo zogoningun te mogen profiteeren.... Het sucees van den dokter was volledig Denzelfden dag nog bad hy zyn toestel^

Schager Courant | 1906 | | pagina 1