iSiïijié Brieven lau Jaap. Zondag 7 Oct. 1906. 50e Jaargang. No. 4193. Arrondissements Recht bank te Alkmaar. Kantongerecht Schagen. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. DERDE blad. die als boerenknecht in Hollands Noorder kwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaan streek gebleven is. XVII. Gü weet wel, Klaashoe onze Meester Laatst klaagde over 'tdiep verval Van onze Noordersocialen, In kwaliteit en in getal Welnu, dat ventje was nu vrooltjk, Hij toonde mij een Schagerkrant, Waarin A. Koning had geschreven Een stuk. met zeer bekwame hand. Toen Meester 't mij had voorgedragen Met forsche stem en breed gebaar, Toen zei hjj„dat is een artikel, „Zoo rein als goud, 't is alles waar; „En wat een stjjl, waar haalt toch Koning, „Waar haalt,waar haalt hij dien vandaan?— „Wat kan hü fijn, en hoe gevoelig. „Die Heeren om de ooren slaan; „Zoo'n taal, zoo pittig en zoo innig, „Hier vloeiend zoet, daar trotsch en lier, „Daarvan zou onze Praeses zeggen „Die „is mij haast te moeilijk schier." „Wat zal die Groueman geschrikt zijn „En Visser, Kuilman, Van der Stok, „Die allen heel graag wat beteek'nen „En tocli, na lang en zwaar gublok, „Geen óën van vieren zouden halen „Kon onderwjjzersanto, als wij'; ÜL „Zoo'n acte, Jaapgetuigt van kennis, „Daar haalt geen Raadslidswijsheid bij „Hóe schoon zou 't in de toekomst wezen, „Als Koning's wenscji eens werd vervuld „En als in Burgemeesters mantel „Dfc onderwijzer werd gehuld; „Als Koning dan te ïjieuwe Niedorp „Eens onderwijzer borden kon „En tegelijk ook Burgemeester, „Dan s.-heen daar dag en nacht de zon! „En wat het mooiste nog zou wezen Prins" staat er nu al voor de klas, „Zóodat de heele erfopvolging „Al dadelijk geregeld was. „Het stelsel was nog uit te broiden „En 't gansche Dagelij ksch Bestuur „Kon bost bestaan uit onderwijzers, „Het was doelmatig en niet duur; „Nu zijn de B/s en W.'s meest boeren, „Zij weten maar een beetje vaak, „Terwijl de klasse-onderwijzers „Berekend zijn voor elke taak. „Dan zouden alle tractemanten „Als die te Hamburg zijn, met spood; „Dan zouden wij vacantie krijgen „Driekwart van 't jaar, zóó was het goed; „Als dan een Stammes uit den Polder „Weer aan de onderwijzers komt,' „Moet hij betalen alle lasten - „Totdat zijn forsch geluid verstomt." TrotsWi als een pauw ging Meester henen Jk keek onnoozel als oen schaap, Maar dacht het mijne van zijn rede; Adieu, de groetenis van JAAP. Zie Ridder Magnus van Schagen, Zang spel in drie bedrijven, door M. Visser, bladz. 14, regel 5 van onder. Zitting van Dinsdag 9 Üotober 't Was 'n zaakje in hooger beroep, waar voor allereerst onze aandacht werd gevraagd. De 48-jarige veocastreerder Jacob van Won deren van Bergen, die daarin als beklaagde speelde, was wegens dronkenschap veroor deeld door 't Kantongerecht te Alkmaar. De gemeen te-v eld wachter van Bergen, J. v. d. Kerk deed 'n prachtig boekje van onzen Japik open. Op een heerlijken zomer- schen avond liep Japik dronken en vol in de Jan Jaeobslaan te waggelen, om zijne woning op te zoeken. Heel vlug ging dat niet. Toch was hij zijne woning binuengestrom- peld vóór Vam der Kerk hem had ingehaald, dus ging de ambtenaar ook maar 't huis binnenstappen om Jaapje er wegens open bare dronkenschap bjj te lappen. Als de veldwachter echter op een liarteltjke ont vangst had gerekend, sloeg hij den bal deer lijk mis, want ie beer des huizos beduidde hem, zij het dan ook met niet al te radde tong, dat hq „vort" moest, want hij had hier niets te maken. Met dat al kreeg echter het procos-verbaal behoorlijk zijn beslag eu den 23sten Augus tus werd Jaap opgeknapt met 3 dagen hechtenis. Hij ging den 14den Sopt. in verzet en, daarmee nog niet tevreden, nu in hooger beroop. Jaap traeliite nu zijn beste beentje voor t zetten dooi' te beweren, dat hij den 17den Juni j.1. niet dronken was en dat hij wel door minstens 100 boeren een lijst onder- toekeud kan krijgen, dat hij voor den landbouw onmisbaar is, maar dat baatte hom ook al niet veel want do O. v. J. meende, aat 't nu zoo ver met Jaap lVas, dat hij maar eens opgezonden moest worden. Z.E.G. hoopte, dat zulks wel uit werking zou uitoefenen op bekl, en zoo al '}'et, dan toch zou hot eon heijzamen schrik u"nen teweegbrengen voor anderen. De etech luidde dan ook8 dagen hech- Jm?. en 1 jaar opzending naar een Rijks, "•^inrichting, vaat Kei, een kermisreizigertje zonder r,|ft: woonplaats, gedroeg zich den 13den JJ- ook al verre van aardig. i ft Mom kS 10011 Wieringer kermis, waar de c hekende Alkmaarsche draaimolenbaas '■tak natuurlijk niet mocht ont- row*j Hü was er dan ook met zijn ca- vr»i en we' 6611 8tuk v'er knechts a'thanemtle snuiters- Op genoemden datum 't eilat i1161 was de laatje kermisdag op wit en waren ze geen van allen zwaan- "laken uit v,"ees dat de kereltjes mot zouden volki..'' lnec ^et publiek elk kent zijn mont c gaf Schoenmaker het heele regi- HWffen. wiaar verlof om even uitte de gebeurde niet veel van en toen - iet r,re/ .„'fgon te draaien, waren de heeren dien noo on tlX,n ei>n lm"ner, Kei, boven- e eon groot woord begon te voeren, was 't den baas mooi genoeg. Hjj was de heeren zóó moe, dat hij de politie requireerde om hem van zijne bedienden te ontdoen. Maar heel gemakkelijk ging dat niet, het verztt wiis hevig vooral van de zijd- van Kei. Die werd dan ook als de ergste belhamel het minst zoetsappig behandeldde anderen hadden 't niet zóó bont gemaakt en daarom, en ook omdat zulke klantjes trekvogels als ze zijn zoo moeilijk zijn op te duiken, zullen ze voorloopig onvervolgd blijver., zei de O. v. J. Maar tegen Kei eischte Z.E.G. wegens wederspannigheid, met toepassing van art. 180 van 't \V. v. Strafrecht, 14 dagen gevangenisstraf, Alle Haagsma, een andere rondzwervende, niet minder zeluzaine specialiteit, hield zich in Augustus jl. te Enkhuizen op. Daar beviel het den reizenden koopman nogal goed. Voorzien van een rjjkbeladen trommel met lucifers, zwavelstokken, poets ingrediënten, enz. was Alle dan ook op een goeden mórgen ('t was de 9e dier maand) al vroeg zeer welgemoed op stap gegaan en had al menige woning bezocht, toen hij te ongeveer half 12 terugkeerde in de aloude loggerstad. Juist was deze .heele kleine man" in diep gepeinzen, toen hem iets overkwam, waar aan ook elk ander sterfelijk wezen bloot staat. De zaak was zeer urgenten Alle, die niet van lang dralen houdtzette zich. Maar, o groote Goden, welk onheil dreigt hem daar? Sieuwert Klauwers, een politie man, vindt Alle daar in deze „nederige houding Nu was er geen pardonMaar toen Alle zag, dat hij meê moest naar 't „bero", verzette hij zich zóó hevig, dat de O. v. J. wegen» wederspannigheid heden tegen het kleine kereltje, dat al geen onbekende is op het beklaagdenbankje, een week gevang, eischte. Piet Jes van l.angedijk was absent en is geen hieuweling meer in de rechtszaal. Nu had h(j er weer _'n boodschap", omdat hij 's nachts tussehen 12 en 13 Augustus zoo bezig is geweest. 't Was toen kermis op den hoek van den Ooster- en Kalverdijk, in de herberg van Boon, alzoo iir de gemeente Harenkarspel. Daar mag Piet nog al graag wezen. HU heeft er tenminste wel eens meer een verbaaltje opgeloopen en had dan ook al gauw de .hoogte". Hoewel klein, daagde de stevige Piet, die, als hü te veel aan Bacchus heeft geofferd, verdraaid graag ruzie heeft, iedereen tot vechten uit en spoedig had hü 'n wat aardigsucces. Maar Boon vond dat niks aardig en liet de politie halen. Veldwachter Homan en brigadier-titulair v. d. Meijden waren er spoedig bij en hielden Piet het beste voor, maar niets mocht baten en ten slotte moest Piet 't arrestantenhok in. Met gooden moed pakten de dienders aan, maar o, dat viel tegen. Piet wou sturen noch trekken en ook niet loopenBij dit en dathjj vertikte 't om verder te gaan. Ein delijk was hot cachot bereikt en ging Piet de gezéllige verblüfplaats in I Wegens weder spannigheid werd beklaagde's veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf gev raagd. Thans kwam er een klein bewegelijk dametje naar 't beklaagdenbankje tippelen, met oen zóó innemend voorkomen, dat de bevoegde ambtenaar, gedachtig hot„Hon- neur aux dames", haar heel voorkomend verzocht plaats te nemen en mej. Cor- nelia Bakker, de 81-jarige ega van Piet Knol, nam met onnavolgbare gratie op 't stevige zeteltje, als ware 't een met fluweel bekleede fauteuil plaats. Haar man is kastelein op de Kaasmarkt to Medemblik en den 12en Aug. j.1. kwam in zün café zekere Makkes, zooals beweerd werd dronken, aan wien Piet's vrouw een borrel tapte; doch Tramper, de gemeente-veld wachter, verbaliseerde haar des wege. Ze ontkende wel on zei, dat ze water had getapt, maar Tramperhad die water-flosch ook zien bezigen bij 't schenken van borreltjes aan nuchtere klanten. Cornelia's verklaring, die naar 's heeren Gfficier's meening met leugens rijkelijk doorspekt was, leek dan ook niet zeer aannomelijk en Mr. Cnopius eischte tegen haar wegens 't toedienen van sterken drank aan 'n beschonkene, f 14 boete of evenveel dagen hechtenis. Piet Onener en Jan Rijs, de eerste van Haarlem, de tweede van Uitgeest, hadden ook wat op hun boekje. De Haarlemmer ver zette zich tegen do politie, de Uitgeester roste oen tweetal burgers af. Eischeneen week gevangenisstraf en f 15 boete of 10 dagen hechtenis. Piet Zwaan 'n visscher van Eginond aan Zee was ook afwezig. Piet's heldendaden worden hoe langer hoe grooter. Nu durft hij zelfs met jonge dames te vechten. Tijdens de Egmonder kermis, op 14 Augustus j.1., sloeg hü zonder veel aanleiding oen paar Egmonder deerntjes Mientje Krab en Neeltje Zwart, de laatste zelfs met een glas, zoodat deze bewusteloos neerviel. De v. J. vond zün optreden ergerlük endaar hü bovendien al 4 maal wegens mïshan Jbling heeft terechtgestaan, had Z. E G. niet veel medelijden met Zwaan en eischte wegens mis handeling 2 maal gepleegd, met toepassing van art. 300 van 't AV. v. S.. wel 2 maanden gevangenisstraf tegen hem. Willem Wulp een arbeider uit Castricum, was Zondag 12 Augustus jj. aldaar ook al bezig. Zü'n broers hadden toen met steenen de woning van "C. Evers gebombardeerd en toen diens vrouw Rika Timmerman, daar wat van zei, kwam Willem met veel lawaai bij haar binnenstappen. Evers was niet thuis en Rika, die al weer naar boven was, waar zekere Alida Koot bü haar inwoonde, kwam, toen ze volk hoorde, te voorsehün, maar kreeg al heel gauw slaag en scheldwoorden van Wulp te genieten. En op hare vordering ging hü niet eens weg, waardoor hü art. W- v. S. overtrad, wat hem een eisch van den O. v. J. tot f 7 boete af 7 dagen hechte nis op den hals haalde. Jan van DUk, een assuradeur uit Hoorn, reed den 22sten Augustus jJ. per fiets door Wervershoof, waar een 8-jarig knaapje, Jacob Koman hem met een stuk peer tegen den neus gooide. De fletser werd, zooals te begrijpen is, drif tig en zette onmiddellük den jongen na, kreeg hem bü de kladden en 't ventje kreeg er terdege van langs. Te erg naar den zin van 'n paar getuigen, die 't niet konden dulden en A an Dpk van den jongen afscheurden. Er werd aangifte gedaan en de O. v. J., hoewel hü zich A an Dük'8 drift best kon begrijpen, vond toch dat er te forsch was opgetreden en (onder mededeeling dat de jongen ook terecht moet staan voor 't gooien met de peer en wel te Medemblik voor 't kantongerecht* eischte Z. E. G. wegens mishandeling tegen A'an Dük f 10 boete of 5 dagen hechtenis. Trijntje Kooü, de 41-jarige vrouw van Kiaas Leien izc is geboren te Ahbekerk en woont aan de Langereis te Hoogwoud) had 't den 23sten Augustus j.1. erg aan den stok met Arie de Beurs, een 12-jarig Laugtieizei brooubakkersleerlüig, dien ze met een stok een zoo geduchte kastijding gal, dat er rechtszaken van kwamen. Arie liep op dien uoodlottigen dag met de broodmand en toen schold Trgntje's zoontje hein uit, waarop Arie hein dreigde zün hen gel in de ringsloot te zullen smeten. 't Jongetje naar moe, die op het hooren van die Jobstüding over haar lieveling's hengel, drommels gauw kwam opdagen. Zü noemde heden n J. dien Arie een echte rakker. Arie weet zeker wel, hoe Trün over hem denkt, want zoo gauw als hü merkte, dat ze in aantocht was, stapte hü met zün brood- mand op de nets en wou zün heil in de vlucht zoeken. Maar vrouw Leien pakte die mand, waardoor Arie viel, de fiets op zich kreeg en zoo voor zün vervolgster bereikbaar was. Doch zü takelde hem zóó toe, dat de vrouw van Jan Schotten en ook Jan Bart's vrouw, buurvrouwen van Trijntje Kooü er bü kwamen om Arie te verlossen. De O. v. J. vond dat Trüntje niet als eigen rechter mocht optreden, ook meende Z.E.G., dat de piagerüen, waarover zü klaagde, wel niet veel van beteekenis waren. De eisch wegens mishandeling tegen Trüntje ingesteld, luidde f 6. boete of 6 dagen hechtenis. A.s. Dinsdag uitspraken in alle vandaag behandelde zaken. Uitspraken van 11 October 1906. J. G., Züpe, politieovertreding f0.60 of 1 dag. C. G., Scliagen, in dronkenschap orde verstoren, f 7 of 4 dagen. AA'. K. Kerkabuurt, in dronkenschap orde verstoren, f5 of 3 dagen. C. J., Noord-Scharwoüde, in dronken schap orde verstoren, f 5 of 3 dagen. H. M., Broek op L., overtreding Motor- en Rïwiel- reglem., f 2 of 1 dag, D. AA'., St. Maarten, rütuig zonder licht, fl of 1 dag, AV. K., Schagen, rütuig laten staan op openb. weg, f 1 of 1 dag. J. G., Züpe, loopen in de duinen zonder ver gunning, vrijgesproken. A. d. B., Züpe, rü tuig zonder licht, f2 of 1 dag. L. S., Scha- gerbrug, overtreding Motor- en Rpwielregle- ment, f2 of 1 dag. A. Z., Nieuwe Niedorp, overtreding Motor- en Rüwielreglement, f2 of 1 dag. F. d. B., Aartswoud, overtreding Motor- en Rüwielreglement, f2 of 1 dag. P. A'., Harenkarspel, overtreding Motor- en Rüwielreglement, f2 of 1 dag. G. G., Zü per- sluis, overtreding Motor- en Rüwielreglement, f2 of 1 dag. 0. K., Züpe, i thans zonder vaste woonplaats) jachtwet, 4 maal f 10 of 5 dagen voor elke boete. G. B., Züpe, dronkenschap, f 1 of 1 dag, J. K., AVinkel, straatschenderij, berisping en voorwaardelü'ke plaatsing tucht school. R. d. V., Wieringerwaard, over treding Motor- en Rüwielreglement, 12 of 1 dag. J. B., 't Zand, overtreding Motor- en Rüwielreglement, f'2 of 1 dag. P. D., Broek op Langendük, overtreding Motor- en Rü wielreglement, f2 of 1 dag. J. S.) Züpe, rütuig zonder licht, f2 of 1 dag. J. F., Eenigenburg, in dronkenschap orde versto ren, fa of 3 dagen. H. M. K., Anna Pau- lowna, overtreding Motor- en Rüwielregle ment, f2 of 1 dag. P. v. d. W., Zuid-Schar- woude, overtreding Motor- en Rüwielregle ment, f2 of 1 dag. J. C. M. Nieuwe Niedorp, overtreding Motor- en Rü wielreglement, f 2 of 1 dag. J. L. K., Nieuwe Niedorp, overtreding Motor- en Rüwielreglement, f2 of 1 dag. A'ergadering van den Raad der gemeente lieer lliigowiiard op Woensdag 10 October 1906, 's namiddags 2 uur. Voorzitter de heer P. AVonderAz., burgemeester. Allen present, ook de nieuwbenoemde leden, de heeren J. Plevier en P. D. van Rün. Voorzitter opent met welkom de verga dering. Daarna worden den heer Van Rün de vereischte eederi afgenomen, om geïnstal leerd te worden als raadslid. Na afloop dier plechtigheid ontvangt deze heer onder dank de felicitatiën der andere heeren. Voorzitter spreekt de hoop uit, dat de pas beëedigde mede zal streven, zooveel in zijn vermogen is, om de. belangen van Hoer Hugowaard voor te staan en te behartigen. Daarna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomena. schrijven van H.H. Ged. Staten, dat het suppletoir kohier Hoofd. Omslag 1906 (in de vorige vergadering in comité opgemaakt op f 124.68) is goedgekeurd, 't Is aan den gemeente-ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. b. schrüven van den Rüksbetaalmeester te Alkmaar, dat door hem aan den gemeente ontvanger is uitbetaald een bedrag van f2762.65. Voor kennisgeving aangenomen. c. een reclame Hoofd. Omslag (straks in comité te behandelen.) d. schrüven van H.H. Ged. Staten, be treffende do Bouw- en Woningverordening. Daarin wordt opgemerkt, dat deze verorde ning gedeeltelik door den Raad en gedeelte lik door (led. Staten is vastgesteld, voor zoover noodig onder goedkeuring van H. M. de Koningin. En daarvan had wat niet is geschied moeten blijken in 't formulier van afkon diging. Daarom verklaart dit college, dat dit for mulier aan duidelükheid te wenschen overlaat en om te vernfijden dat de rechter de bedoelde Bouw- en AVonlngverordening niet verbindend verklaart raden Ged. Staten aan, haar geheel in te trekken en opnieuw vast te stellen, om haar daarna andermaal ter goedkeuring toe te zenden. Voorz. stelt voor, hetafkondigingsformulier naar deze aauwüzing van Ged. Staten te bezigen, de verordening thans in te trekken en opnieuw vast te stellen, wat de alge- meene instemming wegdraagt. Maar nu dit onderwerp toch in behandeling is, zou Voorz. graag een paar bemerkingen van den deskundige A. Groot in bespreking brengen. Die wilde, wat betreft artikel 37, wel zien opgenomen eene bepaling, waarbij schoor- steenen niet van drüfv of kalksteen mogen worden gemaakt. Na eenige bespreking wordt besloten zulk eene bepaling er toch maar niet aan toe te voegen, doch 't art. maar te laten zooals 't is. Wat betreft art. 43 zou de deskundige de bepaling omtrent 't trasraam onder gebouwen wel willen zien aangevuld in dier voege, dat de dikte er van -- waarvan niet wordt gerept minstens 22 cM. moet zün. Men besluit met algemeen goedvinden, deze bepaling aan artikel 43 toe te voegen. De verordening zal alsnu, na behoorlük te zün ingetrokken en opnieuw te zün vastge steld, ter goedkeuring aan Ged. Staten wor den toegezonden. Voorz. deelt mede, dat de gemeente-be" grooting, dienst 1907, 14 dagen ter visie heeft gelegen, zonder dat er bezwaren tegen inkwamen. Deswege stelt spreker voor, haar thans vast te stellen op de aangegeven cüfers, zijnde: in ontvangst en uitgaaf f26058.17, met een post voor onvoorziene uitgaven van f3385.94. De begrooting zal aldus onder al- gemeene instemming der raadsleden aan H.H. Ged. Staten ter goedkeuring worden toegezonden. Rondvraag nihil. De Raad gaat in comité tot behandeling reclame Hoofd. Omslag. Typlui*. De Stand, vermeldde, dat van het deta chement huzaren, te Amsterdam thans in garnizoen, dat een eskadron sterk is, niet minder dan 15 man in het Militaire Hospi taal liggen. Bü acht hunner was typhus geconstateerd en zü waren dus in de barak voor besmettelüke ziekten opgenomen, terwül de overigen in observatie worden gehouden, t „Men vermoedt", zoo voegde het blad er j bü, „dat een en ander het gevolg zou zü'n van slecht drinkwater, tüdens de manoeuvres in Brabant door de manschappen gebruikt." Op informatie uitgegaan, schrijft het Hbld., vernamen wü, dat deze mededeeling juist is, zelfs is reeds een der patiënten overleden. Omtrent de bron dezer ernstige infectie de ziekte vertoont een zeer boosaardig ka rakter is men echter nog in het onzekere. Een nauwkeurig onderzoek wordt daarnaar ingesteld en met de besturen van alle ge meenten, waar de troep bü de manoeuvres vertoefde, wordt een uitvoerige correspon dentie gevoerd. Voor elk huisgezin een rijwiel. Uit Andpk (N.-H.l schrijft men In ons dorp, met eene bevolking van om streeks 2700 zielen, zyn ongeveer 500 rij wielen in gebruik. Bü'na geen huisgezin is er, waar een fiets ontbreekt. Weleenbewü's, dat vooral ten plattenlande het rijwiel een onmisbaar vervoermiddel blikt te zün. Ken hondenbeet. Een merkwaardig geval heeft zich te Ermelo, op de A'eluwe, voorgedaan. Een jaar geleden werd een meisje door een hond in den arm gebeten, die steeds pünlïk bleef. Nu zü zich dezer dagen liet operoeren, bleek het, dat in het been van den arm een tand van den hond indertïd was afgebroken. Fijne vleesohwnren. Verleden Zaterdag werden te Vaals in verschillende families de leden van het huis gezin, voornamelük de kinderen, plotseling ongesteld. Door den dokter werd de onge steldheid aan het gebruik van aldaar ver kochte leverworst toegeschreven. Nader schrijft men De vergiftiging te A'aals door het eten van bedorven worst moet veel erger zijn, dan eerst bericht werd. Er wordt nu gemeld, dat er 230 menschen ziek zün, te A'aals zelf 130 en in de omgeving ongeveer 100. De kinderen zü'n er het slechtst aan toe. Xog meer onregelmatigheden. Het blïkt, dat de te Heerenveen gear resteerde F. P., die ook als zaakwaarnemer fungeerde, meer dingen heeft uitgehaald, die niet in orde zü'n. Zoo zou hü voor iemand, die geid in Duitschland te vorderen had, dit incasseeren. Hü kreeg f40 voorschot, om naar Duitschland te gaan, ten einde een onderzoek in te stellen. Het blykt nu, dat hï daar niet geweest is. Later liet hü niets I meer van zich hooren, en de cliënt is zü'n f40 kwtft. Verdronken. Te N'oordbroek (Gr.) is een ongeluk gebeurd. Vrijdagavond kwamen de heer en mej. G. Kostwinder per fiets van Slochteren, toen mej. Kostwinder door een tot heden onbe kend ongeval in het Noordbroeksterdiep ge raakte. Zï verdronk in dat diep, dat vrü ondiep is, want er staat 3 a 4 voet water. Algemeen verkeerde men in de meening, dat iemand, die in dat ondiepe water terecht kwam, wel te redden zou zün, ook omdat het niet duister was geweest en de beide fietslantaarns brandden. Op de gemeonte-secretarie teN oord broek wer den niet minder dan 16 verklaringen van over- lïden gevraagd door levensverzekeringsmaat- schappïen, waarbü bet leven van mej. Kost winder verzekerd was, en wql 15 ieder van f 50 en één a f 250. Dat was tezamen een uitkeering van f 1000. Daarom kwam gister het gerecht uit AVinschoten te Noordbroek, om een ondorzoek naar den dood der echt- genoote in te stellen. De heer Kostwinder moet de verklaring hebben afgelegd, dat het hem niet mogeli'k is geweest, zün vrouw te redden. De dood was ingetreden, vóór hï haar de reddende hand kon toesteken. Het dorp is geheel onder den indruk van dit onverwachte sterfgeval, want de echte lieden K. stonden zeer gunstig bekend. De liberale kiesvereeniging ..Eensge zindheid" te Alkmaar stelde Dinsdagavond tot candidaat voor lid van den gemeente raad in de plaats van den heer J. P. Kool, die ontslag nam, den heer mr. B. v. d. Feen de Lille, griffier der Rechtbank (nat. hist. partü i. - Alkmaar. 11 Oct. De antirevolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft tot candidaat voor lid van den Gemeenteraad in het le kiesdistrict alhier gesteld den heer H.L. Dingeiuans, ontvanger der registratie. Late zomer. Te Emnes staan nog pereboomen in vollen bloei en de zwaluwen hebben nog jongen. Gevaarlijk plantensap. Te Enkhuizen krabde een meisje, dat bezig was met het plukken van bloemzaden, een puistje aan de lip open, waarbü waar- sehünlïk een weinig plantensap in het wondje is geraakt. Spoedig begon de lip op te zwellen en na eenigen tüd het geheele hoofd, zoodat zü büna niet meer kon zien en j slecht- met moeite en alleen vloeibare spï- zen, kan nuttigen. Gelukkig huishonden. Woensdag trok ook de jongste zoon van den he r P. van het Kaar, te Westzaan een vrü nummer voor de Nationale Militie;daar mede h-bben alle zoons, 5 in getal, vrïge- loot, voorwaar eene zeldzaamheid. KuiistvalkeM. De jagers te Dalen hebben zich bü hun jacht op patrijzen voor 't eerst be diend van een kunstig nagemaakten valk. Het su ses was volkomen. De patrpzen waren zoo angstig, dat ze niet durfden opvliegen. De jager» konden zelfs tot op 1 M. afstand nader ii. Dat de kunstvogel heel natuurlük nageb.i -tst was, kan o.a. hieruit bli'ken, dat enkel boeren, die de jagers en ook den valk b -zig zagen, maar niet konden begrüpen, waarom de jagers toch dien valk niet dood- schot n Over hpt wel of niet mogen gebruik maken van zou ii valk wordt zeer verschillend ge oordeeld, (Ass. Crt.) Een steiger ingestort. Een vrü ernstig ongeluk gebeurde Woen- dagmorgen omstreeks halfnegen aan den Overtoom hoek Staring te Amsterdam. Al daar staat een blok huizen in aanbouw. De steiger aan de achterzüde van de perceelen was bLükbaar door een vracht metselsteenen te zwaar beladen, want opeens stortte het gevaarte in elkaar. Op het geraas en ge kraak kwamen ontsteld van alle kanten werklieden en hulpvaardige voorbügangers toeschieten, want het werk was juist weer begonnen, en 't eerst werd dus gedacht aan de arbeiders, die weer naar boven gegaan waren. Inderdaad lagen er helaas eenigen gekwetst in het stoffige puin, half onder steenen, balken en planken bedolven, 't 't Waren drie opperlieden, die gewond waren. Zü werden dadelük naar het dicht in de buurt zünde Wilhelmina-gasthuis gebracht. Daar bleek, dat twee van de gekweesten niet ernstig er aan toe waren. Zü konden, na verbonden te zü'n, naar hun woningen vervoerd worden. De toestand van den andere, hoewel gelukkig niet bedenkelük, was toch van den aard dat zün opneming in het gasthuis noodzakelïk bleek. Hoogwoud. Bü gelegenheid der najaarskermis werd Maandag aan de Langereis een ringrüderü met paard en kar gehouden, waaraan door 16 paarden werd deelgenomen. De le prüs werd behaald door den heer T. Pluilaar en Mej. A. Hooyveld, de 2e door den heer H. Kossen en Mej. K. Langendük, de 3de door den heer J. Jes en Mej. D. Vis en de 43e door den heer H. Lodder en zü'ne echtgenoote. Donderdag werd door het Prov. Bestuur van Noord-Holland te Haarlem aanbesteed Bestek 196 voorziening der boorden van het Noordhollandsche kanaal, in 3 perc. en in massa. Aannemer den massa werd de heer C. Eecen Az. te Edam voor f22.990. Vuurwerk in den tuin. Heusch, 't is waar, zonder Ruysch uit Utrecht kunnen wü vuurwerk in den tuin hebben en dit bü warme avonden afsteken ook. Brand of ongelukken zün buitengesloten. De plant, die ons het vuurwerk kosteloos levert, heet in onze taal het Esschekruid en in de wetenschap is zï bekend als Dictam- nus fraxinella. Zü behoort thuis in het zuidelük gedeelte van ons werelddeel en groeit in ons klimaat op een zonnige stand plaats in den open grond uitstekend en blijft zonder bedekking over. Zü behoeft dus tot de vaste planten. De bladeren zün gevind en verschillen in grootte naarmate zü hooger of lager aan den steel geplaatst zü'n. De stengel wordt afgesloten door een bloemstengel, waaraan een aantal licht purper of wit gekleurde bloemen komen. In vollen bloei is de plant hoogstens een halven meter hoog en is dan het best gbschikt om ons het vuurwerk te toonen. Men moet n.1. weten, dat èn stengel èn bloeinsteeltjes, bloembladeren en meeldraden bezet zün met een aantal kliertjes, die vol met olie gevuld en licht ontvlambaar zü'n. AVanneer het nu warm weer is en men houdt een lucifer bü den stengel, dan ontstaat een violetkleurige vlam, die sissend langs alle deelen der plant gaat en een verrassend effect te weeg brengt. AVie dat voor het eerst doet, denkt dat zün plant verbrand iskomt men den volgenden morgen bï de plant, dan staat deze frisch en fleurig alsof er niets gebeurd ware en met een paar dagen kan men 's avonds weer vuurwerk laten zien. Het is nu tpd om deze even merkwaardige als fraaie plant te planten, waarom, wp er de aandacht op vestigen. (Hdbl.) Uit den inniltreiii gevallen. Zondagochtend is nabï 's Heer Arends- kerke een 23-jarige Duitscher, student te Berlïn die na eenigen tïd in Engeland vertoefd te hebben, huiswaarts keerde, uit den mailtrein gevallen. Bewusteloos, met gebroken arm en vermoedelïk hersenschud ding, werd hü gevonden. Hü is naar het gasthuis te Goes overgebracht. Zün toestand is bedenkelü'k. Eikels. Men schrïft uit Eemland Dit jaar is er een overvloed van eikels, waarmee^ oud en jong een aardig duitje ver dient. A'ooral in de omstreken van Baarn is men reeds druk bezig met het inzamelen in de bosschen of langs de wegen. Een H.L. van deze glanzige vruchtjes, die als veevoeder zeer gezocht zü'n, brengt den in zamelaars omstreeks een gulden op. 't W«re te wenschen. Sedert jaren hebben de bacteriologen tevergeefs getracht, de specifieke microbe van den kinkhoest te vinden. Aan de doctoren J. Bordet en O. Gingou van het Institut Pasteur te Brussel, is het volgens de Annales de 1'Institut Pasteur gelukt, in de afschei dingen van het strottenhoofd van kinderen die aan kinkhoest lüden, een kleine microbe te vinden, waarvan de culturen eigenschap- nen vertoonen, die recht geven haar als de oorzaak van den kinkhoest aan te nemen. Genoemde onderzoekers meenen dat er ge gronde hoop bestaat, een serum te bereiden om die ziekte te bestrüden. iN. R. Crt). Tandenstokers. Bü een zeer iqjk hotelhouder in een Oost- pruisische stad. die als zonderling bekend staat, nam eenigen tijd geleden een reiziger zpn intrek, die een fabriek van tandensto kers vertegenwoordigde. In een overmoedige luim riep de hotelhouder hem toe„Stuur u mü ook een wagonnetje tandenstokers!"' De reiziger beloofde dit te zullen doen en tot leedwezen van den besteller hield hü woord. Op een goeden dag kwam de wa gon met tandenstokers aan en de hotelhou der kon na eenig tegenstribbelen niet anders doen, dan de bezending aannemen. Hï deed er, zooveel hp maar kon, aan andere hotel houders over, maar werd natuurlük danig geplaagd. Later kwam een reiziger die voor een fabriek van wollen goederen reisde, in het- zelfde hotel en vroeg den hotelhouder dade- j lijk„U bent immers de man, die een heelen wagon tandenstokers heeft laten komen?" Met zekeren trots bevestigde de hotelhouder die vraag en voegde erbijU kunt mi' ook een wagonnetje zenden'" Tot overgroote verbazing van den hotelhou der kwam na eenige weken de tweede wagon tandenstokers. De reiziger had de bestelling dadelük schriftelïk aan de fabriek opgegeven. Maar ditmaal weigerde de telhouder de bezending te aanvaarden. Het kwam tot een geding en het eind van de zaak was, dat de hotelhouder veroordeeld werd. ook den tweeden wagon aan te ne- nu zooveel tandenstokers dat huzelf. zïne kinderen en kindskinderen er hun leven lang genoeg aan zullen hebU-n.

Schager Courant | 1906 | | pagina 9