afcfèSST T Donderdag 18 Oct. '06. 50e Jaargang. No. 4196. TWEEDE BLAD. INGEZONDEN. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke nogmaals een plaatsje in uw blad. Eerst Vrijdag kwam mij het blad Uitgaande van de militairen, is een krach tige poging op touw gezet, om het verbod in uniform den schouwburg te bezoeken, te dotii intrekken. Een gewoon matroos Meft dé kat de bel aangebonden. Hy had een kaartje gekocht, doch werd aan den zaal-ingang teruggewezen, omdat hy in uniform was. De matroos liei proces-verbaal opmaken tegen de onderne ming, de „Newport Amusement Company", en liet een eisch van schadevergoeding in dienen, wyl hem de toegang tot een publieke inrichting was ontzegd, nadat hy voor den toegang betaald had. Op den matroos is een van zijn hoogste chefs, de admiraal Thomas gevolgd. In groot gala begaf hy zich op zekeren avond naar den schouwburg, doch ook hem werd de toegang geweigerd, waarop natuurlijk ook deze een vervolging liet instellen. n..in I in han den, waarin ik een ingezonden stukje had geschreven en tot mijn leedwezen bemerkte daarin een abuishet was onderteekend een reclamant", dat moest zyn „opmer ker"; hiermee zy dat dus verholpen. Hier mede wil ik ook berichten aan eenige ingezetenen van den Polder, dat R. v. Mulleni niet de schrijver van dat ingezonden zooals enkelen hem daarvoor ik met Men schrijft aan „Het Volk" Maandagavond 1 October keerde de mili cien W. Biesenboom, die als huzaar te Roermond in garnizoen was, met groot verlof te Oiidkarspt-I terug, na twee jaren in dienst te hebben doorgebracht. Maar hoe kwam hy terug 's Nachts twaalf uur klopte hy zijn moeder, een weduwe, op. Hy was ziek, suf en vermoeid, te ellendig om te spreken. Langzamerhand kwam zy van hem te weten, dat hy de laatste week in dienst ziek was geweest en onder geneeskundige behan deling. Toen men hem wegzond had hij een uur te loopen van de kazerne naar den trein, daarna reisde hy den heelen dag, en eerst met den t .kwam, door een vergissing Het Amerikaansche leger en de vloot stel- laatsten trein te Noord-Scharwoude aan, Ien buitengewoon veel belang in den uitslag vanwaar hy nog een uur had te loopen voor van deze processen, welke moeten uitmaken pu thuis was. of gebroken zal worden met den wel wat al 1 Twee dagen stukje was, hebben aangesproken. Tevens doe ik een oproep aan de men schen, welke soldateh in hunne woning hebben gehad en nog geen geld daarvoor hebben ontvangen, een briefje te zenden onder letter R. bureau Schager Courant, om dan daarna gezamenlijk een request in te dienen aan den Min. van Oorlog. De burgemeester, mynheer Telles, groot gedeelte van dat geld te strengen maatregel van eenvoud, waaraan het Amerika van heden zich overigens al lang niet streng meer houdt lly keek naar de luelit. Gisteren stond te Brentford, aan de weste lijke grens van Londen, een man voor den politierechter, beschuldigd van wanordelijk gedrag, op den openbaren weg. Wat had hy gedaan Een politieagent vertelde, dat de man Donderdagavond op straat stond en al maar naar de lucht keekgaandeweg verza melde zich toen een groote menigte om hem. Maar wat deed hy vroeg de rechter. ^^HNiemendal, zei de agent; maar de eenige heeft manier om de menschen uit elkaarto krijgen, aan de f was, den man op te brengen. De griffier zei: later was de toestand van den iongen man zóó verergerd, dat de dok ter inoest worden gehaald, die dadelijk het ergste vreesde. Ook een tweede arts kon geen hoop geven, en na een week van smartelijk lijden bezweek de eens zoo flinke jonge man aan hersenvliesontsteking. Door den geneesheer en den burgemeester wordt nu een onderzoek ingesteld naar de oorzaak der ziekte, die aan een ongeval in I betrokken personen, door den gemeente-veld- j een volksoploop veroorzaken is als wanorde- gevangenisstraf. wachter laPton thu'is bezorgen, dus vind ik, lyk gedrag strafbaar. Maar als de man niets V, dienst word toegeschreven. Dat kan toe. Voor de Rechtbank te Winschoten heeft voor de 114e maal terechtgestaan de 61-jarige Albertje H., vroiiw van Harm S., te Léta, gem. Bellingwolde, wegens gedistilleerd. De verdieping van pand no. 70 op de Plantage- weg te Rotterdam een brandlucht en zag kort daarop rook komen uit de portaaldeur der eerste etage in hetzelfde perceel. Een agent van politie van den post in de Van der Leckestraat, die gewaarschuwd werd. trapte de portaaldeur, die gesloten was, in, snelde de wuiilng binnen en ontdekte dat er brand in de keuken woedde. Hy bluschte het vuur met emmers water met behulp van andere lieden die toegeschoten waren. De keuken was reeds gedeeltelijk uitgebrand. Op den vloer zagen zy voorover liggen het vreeselyk verbrande en grootendeels reeds verkoolde lichaam van de bewoonster, de 58-jarige juffrouw M. K., huisvrouw van C. K., die geheel alleen thuis was. Een tien minuten vóór de brand ontdekt werd, had zy nog met de bewoonster der bovenver dieping staan praten. fijne vleesch waren. Te Veenendaal is door den brigade-com mandant der marechaussee weder beslag gelegd op een aan vlekziekte gestorven var keu, dat te Eist voor f4.2ö gekocht was. Het doode dier woog 270 pond, en was voor den schijn nog geslacht (gestoken). Het heette i>estemd te zyn voor hondenvoer, doch zelfs daarvoor was het bederf reeds te veel inge treden, en bovendien zyn alle honden te Veenendaal e.o. niet in staat te verorberen wat aan gestorven vee voor hen bestemd De gezondheids-commissie, wetende smokkelen van éisch is thans 4 maanden wachter laten uium M,v_ Do dat hy het aan de overige personen ook deed, zei de réchter, veroorzaakte hy ook laten bezorgen; hy mag daar geen oploop. En hy sprak hem vry. .HyuoiitploriiiiK in KiiKt-laml. Westhartlepool, 15 Oct. Er heeft eon myngasontplofflng plaats gehad te Wingate thuis moet - - mijns inziens geen uitzondering maken. Ik hoop dat de menschen niet zullen tal men om hunnen naam op te zenden naar bovengenoemd adres. Nogmaals mijn dank voor de opname, Opmerker. Alles In 't groot. In Amerika gaat alles in het groot, ook de rampen en ongelukken.De laatste statistiek heeft alles overtroffen. In den jaarkring die afgesloten werd met 30 Juni 1905, werden op de spoorwegen in de Vereenigde Staten 9703 personen gedood en 86.000 gewond. Daarvan waren niet meer dan 537 dooden en 10.457 gekwesten, behoorende tot de passa giers. Typisch voor de Amerikaansche toe standen lijkt het, dat 5805 menschen gedood en 8718 gewond werden by overwegen. Al de overige dooden en gewonden waren spoor wegambtenaren. Volgens deze cijfers wer den er in dat jaar in de geheele Unie eiken dag 26 menschen gedood en 238 gewond, tengevolge van de onvolledigheid bij het spoorwegvèrkeer. Ken vreemde zelfmoord, Een jonge Braziliaan, bekend door zyn vreemde invallen en buitensporigheden, heeft zyn leven op schrikkelijke en opzien barende wjjze geëindigd. Dezer dagen gaf Graaf Louis Almeida, naar men vandaar seint, te Rio Janeiro een groot en luisterrijk diner. Het was geheel ingericht op de manier van een oud-Romeinschen maaltijd met een over dadige weelde en keur van kostbare lekker nijen. Aan het dessert, toen de champagne stroomde, werd een kooi binnengebracht met drie leeuwen er in. De Graaf had die laten komen van een kermis vlak in de buurt. De gasten dachten aan «en vertooning; zy lachten en klapten in de handen, geloofden zelfs niet aan den ernst van het geval, toen de gastheer de deur van de kooi opende en naar binnen stapte. Toen volgde een vreese lyk schouwspel. Brullend wierpen de leeuwen zich op den indringer en verscheurden hem voor aller oogen. Later eerst vernam men, dat de Graaf na groote verliezen by bet spel tot deaen schrik» kejyken zelfmoord had besloten, D<- uitvinder der revolveF. Onlangs is te Lancaster, in Pennsylvanië, in noodlijdende omstandigheden en in ver getelheid een man overleden, die naar men meenen zou, schatten had moeten verdienen. Deze man, I. Shirk geheeten, was de uit vinder van de revolver. Vijftig jaar geleden was hij helper bij een mechanicus. Toen hij een pistool uit elkaar nam, kwam hij op het denkbeeld een wapen te maken, dat ge makkelijk tp hanteeren was en waarmee men meermalen achtereen kon schieten. Zoo vond hy de revolver uit, maar hy heeft in 't geheel niet geprofiteerd by zyn ontdekking. Zij, die dit denkbeeld uitwerkten en toe pasten, zijn zeer rijk geworden, Shirk zelf stierf arm, bet einde van de meeste uit vinders, llat was verdiend. Gedurende zijn tweede verblijf te St. Pe tersburg werd Frans Liszt door den Tsaar op een feest genoodigdby die gelegenheid vroeg keizer Nicolaas I aan den beroemden kunstenaar, iets voor te dragen. Liszt ging aan de piano zitten en speelde, maar weldra bemerkte hy, dat de Tsaar druk in gesprek was met een generaalnog eenigen tijd speelde hy voort, maar toen hy zag, dat de Keizer niet luisterde, hield hij eensklaps op. Verbaasd zagen de aanwezigen op; Nico laas liet vragen wat den pianist verhinderde verder te spelen. „Wanneer Zijne Majesteit spreekt," zeide Eiszt met vlammenden blik, „m i"1- ander zwijgen." En hij verliet de zaal. Die gaat de armoede In, Een der rijkste erfdochters van Colorado, Miss Margaret Palmer, dochter van Generaal 'mam Palmer, heeft het besluit genomen, afstand te doen van hare millioenen en haar jj'eeldeleven, om zich aan de armen te wijden. Eu gaat eerstdaags met dat doel in de Lon- n&che wyk Whitechapel wonen. Keu kleiuiglieid. Krupp treedt Maandag in het Jjwely'k. Alle werklieden krijgen dan ge- r^önken in geld van 6 tot 10 Mk., wat de n"dde kleinigheid van600.000Mk.zal kosten. Geen toegang voor militairen Tcrwyl men er in Europa op uit is, mili- bUr„n m uniform den toegang tot schouw- is m en.°°ncertzalen gemakkelijk te maken, 111 de Mer. Staten van een juist tadem*.^6816^ gevoelen. Ten onzent den uugetwjjfeld, dat de uniform j Wijl d^ri'inal^ 6611 zaai verlevendigt, ter» wonit J de oude gewoonte nog hoog sereii dut ailee den eenvoud te Evénw i umformenpraal. brichten,' °°k in Ameri*a veranderen de in Durham. Tot "dusver zijn tien lijken gevonden, doch men heeft de zekerheid dat tweehonderd mijnwerkers in do mijn begra ven zyn. Dwaze menschen. Een merkwaardig staaltje van bureaucra tisch idiotisme vermeldt een der te .Rangoen verschijnende bladen. Een ambtenaar, wiens standplaats een der binnenplaatsen van Bir- mah was, werd zwaar ziek en verzocht verlof tot herstel van gezondheid. Te dien tyde verdronk eon ambtenaar in de buurt. Daar tusschen die veraf gelegen plaatsen en de hoofdplaats van het gewest geon dage- lyksche postverbinding bestond, moest de zieke ambtenaar, die door koorts verteerd werd, ontzettend lang wachten vóór hy ant woord kreeg 'op zijn verzoek om verlof. By aankomst der post ontving hy twee brievenin den eenen werd hem verzocht, per ommegaande een medisch certificaat te willen zenden, dat liy werkelijk ernstig on gesteld was, lerwiji hy in den anderen benoemd werd in de plaats van zijn verdron ken collega, met verzoek onmiddellijk een medisch certificaat te willen zenden met de verklaring, dat hy volkomen gezond was en er uit dien hoofde geen beletsel bestond tot vervulling der opengevallen plaats. Deze beide documenten, waarin van hem twee dingen geëiseht werden, volkomen met elkander in strijd, waren op denzelfden dag geschreven en met dezelfde post verzonden en waren goteekend door hetzelfde weorga- looze gonie, dat zeer goed wist, dat er in een omtrek van 200 mijlen van do stand plaats van den geadresseerde geen dokter aanwezig was, om welk soort van certificaat ook af te geven. Verontwaardigd over zooveel dwaasheid, verliet de zieke zonder verlof zyn standplaats on verloor, daar hy nog niet tot het vaste korps behoorde, zyn betrekking. Spoorwegongeluk in België. Brussel, 15 Oct. Een ernstig spoorweg ongeluk is hedenmorgen voorgevallen tus schen Mechelen en Antwerpen, nabij Ste. Cathérine. Een goederentrein, bestaande uit 20 wa gens, is door het instorten van den bodem in een mijn gevallen. De machinist en de hoofdconducteur zyn doodelijk gewond twee werklieden ernstig gekwetst. De ma- terieele schade is aanzienlijk. 150 Werk lieden zijn uitgezonden om den weg vry te maken. Spoorwegongeluk. 15 October. Aan het station waar een personentrein stilhield sneltrein te laten passeeren, reed een losse machine dwars door den personen trein. Negen personen werden gedood, 17 gewond, van wie twee zeer ernstig. Een groot aantal menschen werden ge kwetst. Duur vleesch. De vleeschduurte in Duitschjand blijft aanhouden en de Ryksregeering blijft zich doof houden voor de tallooze verzoekschrif ten, die uit alle dealen des lands haar wór den toegezonden, oyr maatregelen te nemen tot voorziening in de behoefte aan vleesch. De stedelijke overheid te Frankfort a. M. heeft, nu voor de groote massa van het volk vleesch een onbereikbare weelde is geworden, hij den gemeenteraad het voorstel ingediend, om gedurende de wintermaanden op ver schillende plaatsen van de stad van gemeen tewege vischverkoopplaatsen in te richten, waar zeevisch tegen den kostenden prys zal worden verkocht. De Raad heeft met groote meerderheid dit vooratel aangenomen, ieder Schandelijk. j De Petersburgsohe correspondent van het erschrikkeiyk. Te Heolsum, gem. Renkum, liep Zondag avond mej. M. Jansen uit Velp tegen een waterput. Door den schok viel het kindje, dat zij op den arm had, in den put. In hare verbijstering sprong de moeder het na. Een halfuur later werden beiden levenloos opge haald. i De Gemeenteraad van lloorn heeft be sloten tot bestendiging van de heffing van wik- en weegloonen na 31 December 1906. Liberale Unie. De algemeene vergadering van de Liberale Unie is definitief vastgesteld op 10 Nov. en zal gehouden worden te Amsterdam, in „Eensgezindheid", 's morgens 10} Uur. Behalve de gewone jaarwerkzaamheden en het openingswoord van den voorzitter, staat op de agenda vermeldBespreking van de by de Tweede Kamer ingediende Belasting voorstellen. Inleiders daarbij zullen zijn de heeren Mr. N. G. Pierson en K. de Boer Czn.. leden van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal. De laatstgenoemde zal die belastingvoorstellen hoeveel dergelijk vleesch van daar en om streken langs zijwegen en over kleine sta tions vervoerd wordt naar Amersfoort, Amster dam enz., heeft aangedrongen op krachtige medewerking tot wering daarvan by het hoofd der politie en den commandant der marechaussee. i Ken sensatie-bericht. De Berlynsche correspondent van „De Nieuwe Courant" seinde: „Het Avondblad van het „Berliner Tage» blatt" meldt het volgende: „In het te Rome verschijnende „Giornale del Lavori Publici" komt het sensatiebericht voor, dat Japan de oogen heeft geslagen naar het Hollandsohe eiland Java. In de Japan- sche arsenalen en werven zou koortsachtige werkzaamheid heerechen, een werkzaamheid, die met een nieuwe mobilisatie van het leger niets heeft uit te staan. „De regeering van den Mikado zou een maritieme demonstratie tegen Java voor bereiden. Talrijke Japansche spionnen en agenten zouden zich reeds op het eiland Java bevinden en het eiland in alle rich tingen doorkruisen, terwijl in de hoofdsteden van Java dagelijks incidenten zouden voor vallen, waarvan de beteekenis niet moeilijk is te raden. Japansche matrozen hebben herhaaldelijk met Hollandsche burgers twist en zyn reeds handgemeen geweest. „Te Batavia en andere groote steden van het. eiland zouden zich Japansche zendelingen bevinden, die ijverig bezig zyn de openbare ItlitbölKCUGÜlUUV ÖU' "iv w -»J V f 1 j meer bepaaldelijk bespreken met het oog op; meening voor de regeering van den Mikado Pary's, Epernon, om een den Landbouw. Donderdag 18 October a.s. wordt de bibliotheek van het depart. Winkel der „Maat schappij Nut van 't Algemeen" weder geopend, des avonds van half zeven tot acht uur in het Gymnastieklokaal aldaar en voorts geregeld om de veertien dagen, op denzelf den dag, plaats en uur. Dank. zy eene bijdrage van vyftig gulden voor aankoop en onderhoud van boeken, door het Hoofdbestuur der Maatschappij verleend, is de bibliotheek met een vijftigtal goede werken verrijkt. Oudere en nieuwere schrij vers zijn daardoor beter vertegenwoordigd. Edison, Tolstoï, Dickens, Bulwer„ Bosbooni- Toussaint, Frenssen, Wolf, Deken, enz., enz. Wij noodigen den lezers uit, oin met hunne degelijke pennevruchton kennis te maken. Aan de leden van het dep. en aan on- on minvermogende ingezetenen worden gratis boeken ter lezing verstrekt. Zy. die geacht worden wèl de contributie van f3, aan het lidmaatschap van het dep. verbonden, te kunnen betalen en niet tot de Maatschappij zyn toegetreddh, kunnen boeken ter lezing bekomen, tegen vergoeding van f0.75 per loesseizoen, bij vooruitbetaling te voldoen. Bloembollenteelt. Uit HarenKarspel schrijft men aan hetN. y. 'd. Dgtf; f. Hoewel de vrees voor de nadeelige wer king der Duitsche toltarievon op den prijs onzer groenten, bepaaldelijk die van de kool, dit jaar, door het misgewas in Duitsehland niet bewaarheid is geworden, hóeft hot toch zyn goede zijde, dat onze landbouwers bytijds zijn gaan uitzien naar iets anders, dat des- 1 noods de groententeelt gedeeltelijk zou kun nen vervangen. Daartoe heeft men o.a. het oog geslagen op den verbouw van bloembollen, hoofdza kelijk van tulpen. De meening, dat deze al leen op geestgronden in de duinen kunnen gedijen, behoort vrijwel tot het verleden, sinds men de prachtige uitkomsten, welke daarmee op klei- en zavelgronden verkre- heeft kunnen bewonderen. In ver te winnen. „Het bezit Aan Java zou zoowel door zyn gunstige ligging als door zyn groote rijk dommen de regeering van Tokio van de westelijke mogendheden financieel onafhan kelijk maken". Het bericht noemt „De Nieuwe Courant' zoo dwaas, dat men er zich over verbazen moet, het door een blad als het „Berl. Tage- blatt' elders dan in de humoristische rubriek opgenomen te zien. „Waar wij het echter in de groote buiten- landsche pers aantreffen, mogen wij er ons niet zonder een kantteekening, zy het ook slechts enkele regels, afmaken. „Daarom zij hier geconstateerd, dat uit de Indische bladen van de laatste maanden hoegenaamd niets bJijkt van eenige buiten gewoon merkbare Japansche propaganda of spionnage op Java. Nu en dan, heel enkel, duikt er wel eens een berichtje op betreffende een veronderstelden Japanschen spion, maar dit is ook alles. Van kibbelarijen of op stootjes, door Japanners verwekt, o( van onaangenaamheden, van welken aard ook, op de verhouding tusschen Ned.-Indië en Japan betrekking hebbende, hebben wy nooit iets gelezen. ^Het denkbeeld, dat Japan Java in de on middellijke toekomst zou wenschen in te palmen, moet wel ontstaan zyn in het brein van den Italiaanschen orgeldraaier, die het aan het Romeinsche blad mededeelde. Voor zoo iets zyn de Japanners werkelijk veel te gewiktst. Zy hebben er al werk genoeg aan om geld voor eigen leeningen los te krijgen en zy zullen geen land begeeren, waarvoor zy dadelijk opnieuw zouden moeten gaan leenen". Vergadering van den Raad der ge meente Anna Paulowua. op Dinsdag 16 Octobjr 1906, des morgens te 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter: de heer J. Jelles, Burgemeester. Na opening der vergadering volgt do lezing en goedkeuring der notulen. Daarna wordt in behandeling genomen de artikels-ge- gedempt moest worden. Dat ging niet anders. De heer Van Mullemkan dat nu wel goed keuren, maar spr. constateert dat het eind cijfer der begrooting kolossaal stijgt, van 1901 van ongeveer f 20.000 tot nu ongeveer f 26.000 is een bedrag van f6000. De heer Geerligs vraagt, of een bedrag van f225 voor onderhoud begraafplaats on salaris doodgraver en opzichter, voldoende is. Spr. meende, dat de begraafplaats zou wor den vergroot en is dan dit bedrag voldoende? Voorz. zegt, dat het kerkhof er fatsoenlijk uitziet, alles is in orde gebracht en om dit jaar de begraafplaats te vergrooten, acht spr. te ingrijpend, te kostbaar. De heer Metzelaar meende, dat, met het oog op de beplanting, het beter was nu de begraafplaats te vergrooten, dan om later alles weer in wanorde te moeten brengen. En bovendien is de begraafplaats wel groot genoeg De heer Rezelman zegt, dat een paar jaar de begraafplaats nog groot genoeg is en dat de groote uitgaaf, die de vergrooting zou vor deren, dit jaar niet kan worden gedragen. De heer Van Mullem informeert waar de aarde blijft, die overschiet als een nieuw graf is gegraven. Vroeger bleef dat liggen en vandaar het ongelijke kerkhof. De heer Stammes zegt, dat toen het op zicht slecht was. maar nu zal de opzichter wel zorgen, dat die aarde weggekruid wordt. De heer De Mazure maakt by den post hooistekers, f 5, de opmerking, dat dit bedrag zeer laag is. Voorz. zegt, dat de Commissaris der Ko ningin indertijd gezegd heeft, dat een post voor hooistekers op de begrooting moest voorkomen. Dat is steeds geschied. De heer Van Mullem zag liever f 50 dan f 5 voor hooistekers op de begrooting. Spr. vindt het noodig, dat er hooistekers rond gaan. Hy wilde dit evenwel net als de kosten van spuit enz., door de brandassurantie- maatschappijen, die het meeste belang heb ben by weinig brand, laten betalen. De heer De Mazure voelt ook veel voor het aanstellen van hooistekers. Er is hier wel veel bouwerij, maar Spr. zijn toch wel voorbeelden bekend, dat door eigen schuld door het hooi brand ontstond. Als nu de hooistekers 2 maal rondgaan, kan toch toezicht worden uitgeoefend. De heer Rezelman is er wegens de hooge kosten, die dit voor de gemeente zou mee brengen, omdat zij zoo uitgebreid is, niet voor. Bovendien zijn de branden, doorhooi- broei ontstaan, wel te tellen hier en gaat het zelfs beter hier, dan in gemeenten waar hooistekers zyn. Hooistekers zijn niet af doende, zelf oppassen dat is beter. De heer Van Mullem wil de kosten voor brandspuit lieden enz., de brandassurantie- maatschappyen laten betalen. De heer De Graaf vindt f 80 voor onder houd van brandspuiten enz. te laag. De brandbluschmiddelen verkeeren in een zeer slechten toestand, daarvan zyn B. en W. ook wel overtuigd, zij hebben tenminste getracht er een spuit by te koopen. Boven dien zyn er voor onze twee spuiten geen huisjes om ze te bewaren. De een staat in een gebouwtje by Mej. de Wed. van Wyk, die het ding liever niet meer heeft, en daarom zou Spr. er voor zijn, dat twee brandspuithuisjes werden gemaakt, twee eenvoudige gebouw tjes van f 400 of 500. En daarom geeft Spr. in overweging den post met f 300 te ver- hoogen. Voorz. zegt, dat ook B. on W. dit punt hebben behandeld. De eene spuit, die bij Wed. van Wijk, staat nu bij Wissekerke uitstekend geborgen; de tweede aan de Ewyksluis, staat in het polderhuis, eveneens goed geborgen. Die spuit is evenwel zeer slecht en het zou beter zijn die te vernieu wen, maar dat zal hooge kosten meebrengen. De heer De Graaf is meer voor een eigen gebouw, dan af te hangen van de goedgun stigheid van anderen. Voor de spuiten, lad ders, haken enz. behoort een vaste plaats te zyn, een ieder moet dat kunnen vinden. Heeft men een spuithuisje, dan is dat het geval. g6n zy n, uov» schillende gemeenten van West-Briesland ziet au „i Verleden week werden in de gemeente Harenkarsppl, en wel in polder Waarland waar tot duaver nooit bloembollen verbouwd werden onder toezicht van den Rykstuin- bouwleeraar in NoordiHolland de eferete bollen aan de aarde toevortroüwd. Vóór ge meenschappelijke rekening hebben een aantal kleine bouwers, op aansporing van den voorzitter der Groentenvereeniging „Waar land en Omstreken", den heer Plaatsman, een proefveld aangelegd, om zich by wel slagen daarvan in het vervolg ieder afzon derlijk op den verbouw toe te leggen. Strekte het gebied der bloembollen zich tot voor korten tyd met verder uit dan Alk maar, titans is wellicht de tyd niet meer ver af, waarin ook West-Friesland gedeelte- Journal seinde Zaterdag naar Parijs bizonder- ïuk in «.n bloemhof zal herschapen zijn. 1 J -nAU 4 ra /Ia». 1 G w* nfrrA heden over de terechtstelling der 19 matro zen te Kroonstad. Er woei dien ochtend een hevige, ijskoude wiud. De veroordeelden, die een revolution- uairen treurmarsch hadden aangeheven, werden ap een ry geplaatst en aan een vóór hen langs gespannen lijn gebonden. Op het bevel vuur! gaf het executie-peloton Voor algemeen kiesrecht. Vanwege den Vryzinnig-Democratiachen Bond is Zaterdagavond te Utrecht een ver gadering gehouden van afgevaardigden van j verschillende organisaties, ter voorloopige bespreking van de stichting eener nieuwe P. --j organisatie voor de propaganda tot grond- geen salvo op de veroordeelden af. maar wetsherziening t®r verkrijging van algemeen schoot er maar op los. Drje slechts dar kiesrecht en vrouwenkiesrecht. Op het twaalftal voor predikant by de veroordeelden waren op slag doodde overigen alleen gewond en deze vormden een onbeschrijfelijk verwarde massa, waar uit jammerkreten, smeekingen en vervloe- kingen opstegen. De soldaten vuurden opnieuw, maar konden niet mikken indien krioelenden menschen- hoop. Er moesten nieuwe patronen worden rondgedeeld aan de soldaten, die a bout portant bleven doorschieten tot er geen leven meer in den hoop te bespeuren viel. Terstond daarna werden de lijken in zee geworpen. oo Ned- Éerv. Kerk te Tiel komen o. a. voor Ds. A. Groeneveld te Schagerbrug en Ds. P. R. A. van Meurs Az. te Ondkarspel. Van een ll«a*>ehe loting. Men had hem wijs gemaakt, dat devry'e nummers lagen aan den kant van de Pavil- joensgracht, en voor zoover hy bemerkte kwam het ook uit. Nu echter was de by- geloovige er ingeloot, en meer huilend dan lachend verzekerde de dienstplichtige, dat hy zyn zegsman wel op zijn d.zal geven. Die moet er dus aan gelooven. Ken vrouw verbrand. Maandagmiddag omstreeks kwart over twaalven rook de bewoonster der tweede By de ontvangsten informeert de heer Van Mullem, hoe het komt dat er geen huur van de dokterswoning staat vermeld. Voorz. deelt mede, dat een jaar of 6 gele den het salaris van den dokter met de huur van het huis is verminderd en de woning toen is geworden de ambtswoning voor den geneesheer. De heer De Graaf acht den post voor too- neelvertooningen wat laag. f 50 geraamd. 1 Er is nu een verandering in de heffing geko men en zal ook de ontvangst daarvoor wel i vermeerderen. Voorz, wyst er op, dat men de inkomsten niet zeker weet en het dan beter is niet te hoog te ramen. Bovendien is deze post niet zoo belangrijk. i De heer Van Mullem vraagt, hoe of het komt dat de begrafenisrechten zoo hoog geraamd zijn, n.1. 226. Er is in 1905 maar f 16.50 voor ontvangen. Voorz. zegt, dat de heer Van Mullem abuis is. In ,11905 gaf die post f255.50, voor 1906 is zjj gdteamd op f 150 en nu meenden B. en W. daar maar tusschen te moeten gaan, n.1. f 225. i Bij de uitgaven oordeelt de heer Van Mul lem den postonderhoud torens, huizen enz. f 645, verschrikkelijk hoog. Voorz. zegt dat hieronder is begrepen het ver ven van de plafonds en muren van het postkan toor. Als dit geschied, zal het witten, dat elk jaar veel geld kost, achterwege kunnen blijven, en deze uitgaaf voor het postkantoor voor 10 a 12 jaar voldoende zijn. Bij den post onderhoud voetpaden f200, maakt de heer Van Mullem dito opmerking, waarna Voorz. meedeelt, dat dit komt door het in-orde-brengen van den toegang tot het raadhuis, het dempen van de sloot enz. Er is op dien post reeds f65 betaald. De heer Van Mullem veroordeelt het, dat er reeds op een post is betaald, vóórdat de begrooting is goedgekeurd. Voorz. zegt dat toen de Kerk het terrein De heer Stammes is het gedeeltelijk met den heer De Graaf eens, maar hy achtte het toch beter, eerst een goede spuit aau te schaffen. Wat hebben we er aan een goede bergplaats te hebben voor een spuit, die niemendal waard is? De heer De Mazure is ook voqr een nieuwe spuit, boven een spuithuis. Spr. vraagt, of het wol verantwoord is, op een plaatsje als Ewijcksluis, een bebouwde buurt, een spuit te hebben die niet deugt. Als daar brand komt, zyn er 3 a 4 huizen verbrand vóór de spuit van de Kleine Sluis er is. Voorz. zegt, dat de spuit nog wel dienst kan doen, maar te klein is, wat den heer De Mazure genoegen doet, daar het anders niet verantwoord zou zijn. De heer Van Mullem wil op verschillende plaatsen der gemeente ladders' en haken ge- stationneerd zien. Voorz. zegt, dat dit reeds zoo is, maar met die brandbluschmiddelen wordt raar rond» gesprongen. De heer Van Mullem oordeelt, dat derge lijke dingen toch op bun plaats behooren te zyn en dat men daar bij voorkomenden brand niet naar behoort te moeten zoeken. De post verlichting en verwarming en schoonhouden schoollokalen enz., f700, acht de heer De Graaf wat hoog. Spr. vraagt, of dat alles verstookt en verbrand wordt. Voorz. deelt mee, dat er vorig jaar f728 voor is uitgegeven. Onder dezen post is ook begrepen het schoonhouden der school lokalen, ook de groote schoonmaak, witten der lokalen, enz., enz. De heer Bakker informeert, of ook het schoonhouden der kachels daaronder behoort en na ontvangen bevestiging zegt Spr., dat de bestaande kachels ondoelmatig en onge schikt zyn. Dit wordt algemeen beaamd en op voor stel van den heer Bakker in beginsel beslo ten, elk jaar 2 oude kachels op te ruimen en er vulkachels voor in de plaatste koopen. De heer Stammes informeert, of zooveel kinderen in. de Zype schoolgaan, dat f250 daarvoor benoodigd is. Voorz. zegt, dat daar vorig jaar f222 voor is betaald. De begrooting wordt nu in haar geheel goedgekeurd als volgt Ontvangsten. Batig saldo rekening dienst 1900 f 1563.19 Huur van huizen 980.— Aandeel My. voor Gem.-Crediet 15.— Grasverpachtingen 14. 40 opc. gebouwde eigendommen 1428.68 10 ongebouwde 678.73 20 r personeel 1701.02 Hoofdelijke Omslag 6300.— Hondenbelasting 800.— Belasting tooneelvertoon. etc. 50.— Vergunningsrecht 320.— Leges Secretarie 16.— Begrafenisrechten 225.— Schoolgelden 600.— Vergoeding ouders van kinderen, die te Zype schoolgaan in orde bracht, de sloot voor het raadhuis Opbrengst verkoop oude materialen 90.- 10.-

Schager Courant | 1906 | | pagina 5