Buitenlandsch Nieuws. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Predik beurten. Zondag 28 Ootober 1900. Marktberichten. Yoorz. vermoedt, dat de pensionneering f 25 ongeveer zal kosten In beginsel is de Raad vóór pensionnee ring en verder wordt de zaak in handen van 't Dagelyksch Bestuur gesteld. Voorz.: Maarmorgen of overmorgen denkelyk komt hij al! En waar zal hij nu wonen?" De heer Kooij.Nou, is er al geen woning voor hem gehuurdVoorzitter iwien waar schijnlijk de besprekingen over des veldwach ters salaris op de jongste vergadering nog versch in 't geheugen liggen): „Neen, neen.... dat zouden we niet buiten den Raad willen doen!" De heer Rooker stelt voor fl.50 per week eene woning disponibel, doch dokter Pool heeft er eene nóg beter in zijn huis voor f 1 wekelijks, tot Mei a. s. toe beschikbaar. Allen zijn.er voor, laatstbedoelde woning voor den veldwachter te huren. En nu zyne kleeding Voorz. verklaart, dat hij als agent van politie goed van kleeding is voorzien en leest ettelijke kleedingstukken op, die onder Bood's berusting zijn en waarvoor deze f67 kan ontvangen in Amsterdam Voorz. zegtNeem aan. dat 't met elkaar f75 zou worden, wat we voor al die kleedingstukken zouden moe ten betalen, inclusief 't aanbrengen van mogelijk ontbrekende knoopen enz., dan nog vind ik het 't beste, hem dat alles te laten behouden en 't hem te vergoeden. De heer Vijn vindtEn als 't dan hóó- ger mocht worden dan f 75, dan moet Bood er 't restje bijleggen. Algemeen goedgevonden. Nu is er nog de woning! Die is aan Kos verhuurd tot Mei a. s. De heer Vijn meent, als daar geen huur- ceel van is, zou men den bewoner, als het zoover kwam, er gerechtelijk uit moeten laten zetten. De heer Van Diepen zou liever vrijwillig verlaten van de woning zien. Voorz. zegt: „Ik wil 't aan den Raad onderwerpen, want ik wil d'r later geen gezanik over hebben, als de bewoner er niet uit wil". De heer Vijn, „Ja... als hij d'r met Mei niet uit wil, dan zit je d'r mee zonder huurceel. 't Vertrouwen, dat de raadsleden in den heer Kos stellen, is echter nog al groot. en houdt zich overtuigd, in hem een man te hebben die van goeden wille is. Er wordt dan ook in de?e bepaald, het eenvou dig met een schrijven af te maken. Voorz. brengt nu een punt ter sprake dat piet op de agenda staat, n.1.: benoeming van pen doodgraver. Omtrent de benoeming zelf heeft Spr. niets kunnen vinden, maar de Raad stelt de instructie vast. Een instructie, in Januari 1870 vastgesteld, wordt gelezen en voldoende gevondeneen afschrift er van zal worden verstrekt. Het idéé was, den nieuwen veldwachter tot dood graver te benoemen hetgeen dan ook met algemeene stemmen geschiedt. m Wordt nog met goedvinden van den ge- heelen Raad bepaald, dat Simon Kuin f25 zal ontvangen (zooals B. en W. voorstellen) voor 't waarnemen van de werkzaamheden zijns vaders. 't Salaris van wijlen den ouden C. Kuin gaat tot 1 Sept. door, de datum waarop 't pensioen van zijne weduwe ingaat. Komt ter sprake de gratificatie voor mej. de Boer, die 4$ maand (dat is drie-achtste jaar) is de Weere-school in de plaats van den heer Van Wjjk is opgetreden. De heer Hartog zou haar gewoonweg volle bezoldiging willen geven 't salaris van 't H. d. S. in f 925, daar drie-achtste van is 346.87$ gulden, drie-achtste van haar salaris (f 7501 is 281.25 gulden, dus 66.62$, voor meer effen cijfers wordt gezegd f 65.50, zou dan de toe te kennen gratificatie zijn. De heer Hartog zou dat bedrag gaarne toe kennen omdat het haar eerlijk toekomt en zij 't werk uitstekend deed. De heer Vijn zou f50 wel genoeg vinden. Andere heeren ookdaartoe wordt besloten. 't Zal uit den post onvoorziene uitgaven worden voldaan. Een desbetreffend besluit zal naar Ged. Staten ter goedkeuring worden gezonden. Voorz. brengt in herinnering dat over 1904 f 103.33$ is gekort op de rijksbijdrage in 't lager onderwijs, omdat met 1 Nov. van dat jaar de heer Ronner, Hoofd der school, en mej. Hansen zijn vertrokken. Bij de oude wet kreeg men voor de plaats vervangers vergoeding; nu niet meer. Voorz. vindt 't echter onbillijk, als daar geen ver goeding voor terecht komt en andere ge meenten 't wel krijgen, redenen waarom spreker een schrijven daarover aan Ged. Staten wenscht te zenden om medewerking in deze. De Raad vindt na voorlezing goed, dat dit schrijven wordt verzonden. Nog heeft de Noordervereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen, gevestigd te Sohagen, een adres toegezonden aan den Minister van Binn. Zaken, waarin wordt gewezen op de nadeelige werking van geen vergoeding te geven voor waarnemend onderwijzerspersoneel; aangedrongen wordt dan ook op eene wijziging van art. 48 der wet op 't lager onderwijs. Ook verzoekt deze Noordervereeniging aan andere vereenigingen, alsmede aan gemeente besturen, om een adres van adhaesiebetuiging aan dit adres aan den Min. van Binn. Zaken in te zenden, waartoe de Raad spoedig met algemeene stemmen besluit. De nog niet afgehandelde gemeentebe- grooting, dienst 1907, komt thans aan de beurt, om te beginnen, de post onderhoud en schoonhouden van gebouwen, waarvoor B. en W. een bedrag van f 1100.— blijven voorstelleu. De heer Vijn blijft f 600.— genoeg vinden. Om den Hoofd. Omslag steeds op te drijven tot f 5000 vindt spreker niet goed. Hoe andere heeren denken, moe ten zij weten. Er is zooveel anders in de gemeente, dat óók noodzakelijk is. Voorz. verklaart dat de Hoofd. Omslag moet worden geraamd op f5000.— (thans is ze f 4800.—), wil men f 1100.— voor onder houd gebouwen hebben. De heer Hartog is er tegen, den Hoofd. Omslag te verhoogen. En, als 't raadhuis dan zoo erg aan onderhoud toe is, moet 't andere de scholen en zoo er dan over schieten? 1 Voorz.: Voor de scholen is er f 500.— ge raamd. 't Dagel. Bestuur stelt bedoelde f 1100.— voor, meenende dat bij de heeren het idee voorzit om, als er iets wordt gedaan, het dan ook niet ten halve te doen. En 't Raadhuis, 't is toch het hoofdgebouw van de gemeente. De heer Kooij vindt f1100.— te veel, f 600 is genoeg. De heer Hartog wil vooral eerst 't gebouw flink herstellen,, vóór er aan 't meubilair wat geschiedt. De heer Kooij„En als je dan stroffelt over de meubelen als je in 't gebouw komt Voorz. wijst er op, dat als de H. Omslag f4800 bleef, er dan maar f80 voor onvoor ziene uitgaven was, en dat is tekort, want daar moeten óók nog de pensioenbijdragen voor 't onderwijzerspersoneel uit worden betaald. gij stemming zijn de heeren Kooij, en Vel tegen f 1100, de heerenKoorn. Hartog, van Diepen en Schilder er vóór, dusaan genomen. Nu wordt, dat is er zoo in opgesloten, de Hoofd. Omslag op f5000 geraamd. „Maar ik ben er bepaald tegen om dien te verhoogen". zegt de heer Hartog. „Ja maar dat was toch 't idéé-1, .vindt de Voorz. De heer Vijn (tegen den heer Hartog): Zie je. daar heb je 'tnu al. Nu struikel je over je eigen stem De heer Vel is ook sterk tegen verhooging. Voorz.: O, maar 'tis begrooting. Nu moe ten we, gaat deze voort, de kleeding van den veldwachter nog hebben. Ik heb er tegen, om maar f40 voor kleeding te stellen voor den veldwachter. In verschillende andefe gemeenten is er een hooger bedrag voor betaald en 'k vind. dat de man knap gekleed dient te zijn. Voor dit jaar zou 't kunnen, omdat hij nu goed voorzien is, maar volgende jaren zou spreker gaarne hooger bedrag zien gesteld. B. en W. adviseeren thans om f40 te stellen. De heer Schilder had voorgesteld er f35 voor te betalen. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen aan genomen. Voorz. Nu zitten we nog met den Hoofd. Omslag, nu moet er meer -af- en overge schreven worden. De heer Vijn (eropisch) „Van die 80gulden met 4 en een halve cent zeker?" „Nu ben ik er niet voor, om den Hoofd. Omslag te verhoogen, hoordan maar f 80 onvoor zien." Ook anderen zijn tegen verhooging. Bij stemming zijn 4 heeren er voor en 3 er tegen om de onvoorzienê uitgaven op f 80.04$ te laten. Dus met meerderheid van stemmen wordt alsnu de begrooting op f 22734.51 vastgesteld, met f 80.04$ voor onvoorziene uitgaaf'. Daarna wordt de verordening op het brand- wezen onder handen genomen en toen het laatste artikel de revue had gepasseerd, was er niemand die er iets op tegen had. Vervolgens moest de politieverordening er aan gelooven. Er werd maar weer van voren af aan begonnen en het slot is goedkeuring. Rondvraag. De-heer Kooij constateert, dat er nu wel een nieuw urinoir is, maar acht het nuttig een klein,derwaarts leidend straatje aan te brengen. Voorz. zegt, dat als de boel hier wordt gesloopt, er voldoende steenen zullen zijn tot aanleg daarvan; die kosten dan niets. Goedgevonden. - De heer Schilder merkt op, dat er een nieuwe (en wat een mooie) grenspaal tusschen Hoogwoud en Opmeer staat. Maar of Opmeer daar nu ook aan betaalt? Voorz. zegt: 't was wél het idéé, maar het is geen officieel besluit. Aan het bestuur der gemeente Opmeer zal de zaak worden voorgelegd en worden gevraagd, of ze daar in de kosten van die paal, die nog al duur wordt geacht, willen bijdragen. Hiermeê zijn de zaken afgeloopen. Vergadering van den Raad der ge meente Winkel, gehouden Dinsdag 23 Oct. 1906, 's voormiddags 10 uur. Afwezig de heer Breebaart. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden gelezen de notulen van de vorige vergadering en deze onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn een paar verzoeken van de erven van mej. B. van Nienes en J. de Vries, om afschrijving gedeeltelijk van de betrokken aanslagen in den hoofdelijken om slag over 1906. Wordt besloten afschrijving te verleenen tot een bedrag in verband met de datums van overlijden. Ofschoon als punt van behandeling op de convocatie geplaatst, wordt beter geoordeeld de herziening der algemeene politie-verorde- ning in een volgende vergadering ter hand te nemen, teneinde dit onderwerp door Burgemeester en Wethouders eerst te doen voorbereiden. Het in verband met deze a.s. herziening der algem. politieverordening, ingekomen verzoek van het Bestuur der IJsclub Winkel, om bepalingen omtrent de ijspolitie ook in die verordening op te nemen, wordt dientengevolge ter latere beschikking voor kennisgeving aangenomen. Het bekende adres van de Afd. Schagen van den Bond van Ned. Onderwijzers betref fende de herziening der salarisregeling der onderwijzers, wordt met algemeene stemmen eveneens voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van Voorzitter, om nog een lantaarn te plaatsen aan den westkant bij den overweg van de tram in het dorp, wordt met eenparige stemmen goedgekeurd. Door Voorzitter wordt hierna medegedeeld, dat door het bepleisteren van den voormuur van het postkantoor voor een goed aanzien daarvan, noodig bleek te zijn dat een paar lijsten van portland wei-den aangebracht, te meer waar in het bestek is bepaald, dat zoo danige lijsten in den nieuwen muur moesten worden gemaakt. In overleg met den op zichter hebben Burgemeester en Wethouders gemeend dit lijstwerk aan den metselaar Muller te mogen opdragen, de kosten zouden f55.— bedragen. Tevens bleok, met het oog op den localen toestand, een wijziging omtrent het plaatsen der privaten zeer wenschelijk, hetwelk door Voorzitter op de teekening wordt toegelicht. Ook dit zal eenige bijkomende kosten medebrengen. De Raad betuigt instemming met hetgeen door Burgemeester en Wethouders te dezer zake is gedaan. In behandeling wordt nu genomen de gemeentebegrooting voor den dienst van 1907. Tegen de voor dat dienstjaar door Burgemeester en Wethouders op de begroo ting uitgetrokken posten blijken na onder zoek en toelichting geene bedenkingen te bestaan en wordt deze alzoo onveranderd vastgesteld op een eindbedrag van f 21627.97, uit een post voor onvoorziene uitgaven ad f460.28. Hierna volgt rondvraag, waarbij de heer Timmerman mededeelt, dat geen ladder bij de brandspuit te Lutjewinkel schijnt te zijn, terwijl deze toch soms heel noodig is. De leden zijn dit volkomen eens en krijgt de heer Timmerman In opdracht een ladder te bestellen, zoo er niet een bij de brandspuit aanwezig mocht zijn. Met dank voor de opkomst, wordt de ver gadering door Voorzitter gesloten. Zaterdagavond kwam ten lokale van den heer C. K. Slikker te Oudesluis de Sociëteit Burgerkring bijeen. Nadat de rekening en verantwoording in orde was bevonden, werd de bestuursver kiezing gehouden. Gekozen werd de heer W. Metzelaar en als penningmeester, door het bedanken van den heer J. v. d. Steen, de heer J. Delver. De eerste nutsavond zal gehouden worden 20 December a.s. Ile straf'zaak-Le Fevre de Montigiiy en De Geer. Voor de vierde kamer der Rechtbank te Amsterdam is Dinsdag een aanvang ge maakt met het veelbesproken, uitgebreide strafgeding tegen de beide ontslagen directeu ren der Hollandsche Hypotheekbank, Johan Jacob le Fèvre de Montignv, geboren te Berkel en Rodenrijs, 17 Maart 1868, wonende te Amsterdam, en Jhr. Theodoor Anne Carel de Geer, geboren te Batavia, 5 Febr. 1845, wonende te Hilversum, beiden gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Wat beiden beklaagden ten laste wordt ge legd komt in 't kort hierop neer Aan beide beklaagden te zamen wordt ten laste gelegd, dat zy te Amsterdam op verschillende dagen in of omstreeks het begin van December 1905 in hun qualiteit' van directeuren van de naaml. vennootschap „Hollandsche Hypo theekbank", te zamen en in vereeniging met elkander en in onderling overleg en afspraak, zich wederrechtelijk hebben toegeëigend een aan die vennootschap toebehoorend bedrag van f 183.000, althans van f 145.000, deel uit makende van de kasgelden dier vennootschap. Wat den beklaagde De Geer betreft, boven dien, dat hij omstreeks hetzelfde tijdperk in eens of in gedeelten zich een bedrag aan kas geld van f 12.000 heeft toegeëigend. Bovendien worden ten aanzien van de beide beklaagden nog verschillende strafbare feiten genoemd. Ten opzichte van den bekl. Le Fèvre de Montignv bevat de dagvaarding er een twaalf tal wederrechtelijke toeëigening van aan zienlijke bedragen ite zamen voor meer dan 7$ ton) geld of geldswaardig papier in zijn qualiteit van directeur van de Naaml. Venn. „Ned. Maatschappij van Zekerheidsstelling voor Ambtenaren en Beambten," en in zijn 1 qualiteit van directeur der Hollandsche Hy potheekbank; het doen boeken van valsclïe posten in de kasboeken (tot een gezamenlijk bedrag van ruim vier ton) en het zich toe eigenen van de zoogenaamde „pandbrieven in portefeuille", welke pandbrieven in de boeken van de Holl. Hypotheekbank waren'geboekt alsof derden, die bjj haar hypothecaire geld- leeningen hadden gesloten en deze geheel of ton deele in contanten hadden afgelost, deze aflossing in deze pandbrieven hadden gedaan, na ze te voren van de vennootschap te hebben gekocht. Ten aanzien van bekl. De Geer worden eveneens nog een twaalftal afzonderlijke feiten genoemdtoeëigening van kasgelden, pandbrieven en „pandbrieven in portefeuille" der Hollandsche Hypotheekbank in zijn qualiteit van directeur.toeëigening van gel den, hem ter aflossing van gesloten prolon gaties ter hand gesteld, en van effecten die hem als onderpand van gesloten prolongaties waren gezonden; het als onderpand voor op prolongatie opgenomen geld, geven van reeds uitgelote pandbrievenhet doen verrichten van valsche boekingen in het kasboek. De hier genoemde bedragen1 bereiken een totaal van omstreeks vier ton. De dagvaarding, in deze zaak uitgebracht, beslaat niet minder dan 21 folio getypte pagina's. Te ruim half elf werd toegang verleend tot de rechtszaal. Een stroom advocaten en getuigen en verslaggevers der pers werden binnengelaten. In de zaal zelf ontstond groote beweging, toen de beklaagden werden binnengeleid. De Fèvre de Montigny was doodsbleek, toen hij de zaal binnentrad. Maar over zijn geheele wezen lag een groot zelfbedwang, dat niet naliet indruk te maken. De Geer had een hoogroode kleur en was zeer zenuwachtig. Na de noodige formaliteiten werd met het getuigenverhoor begonnen. de meest treffende wijze uit de volgende op somming. Van de leden der ontbonden Doema z(jn tot dusver: vermoord 1, krank zinnig geworden 1, aan den lijve getuchtigd 2, gevlucht 10, verbannen 5, onderworpen aan huizoeking 33, in de gevangenis geworpen 24, onder gerechtelijke vervolging gesteld en daardoor vervallen van het recht zitting te nemen in zemstwo's, stedelijke doema's enz., 182. In Frankrjjk heeft, zooals in ons vorig nummer is gemeld, minister-president Sar- rien zijn ontslag genomen. De president van de Republiek, Fallières, heeft minister Clémenceau met de vorming van een nieuw ministerie belast. Binnen enkele dagen zullen we wel vernemen,wie de opvolgers zijn. Het ministerie dat nu komt, zal bepaald meer linksch zijn, meer radicaal. Het optreden van Clémenceau vindt niet allerwege bewondering;, bij de gematigde groepen vindt zijn persoon weinig sympathie, maar ook de socialisten wenschen hem niet, omdat Clémenceau weinig vriendelijks aan hun adres heeft gezegd. Clémenceau is een man met vurig tem perament, van wien men wel wat mag ver wachten. De clericalen zien in hem hun beslisten vjjand en de uitvoering van de wet op kerken en kloosters, die straks aan staande is, zal onder zijn regeering wel niet met zachtheid geschieden. De toekomst kan in Frankrijk nog heel wat strijd brengen. De telegrammen meidén, dat Clémenceau met zfj 11 ministerie gereed is. Twee beken den in zijn ministerie zijn Millerand, buiten- landsche zaken, en Picquart, oorlog. Prins Peter Kropotkin, de beroemde Rus sische geleerde, schrijver en revolutionnair die nog steeds verbljjf houdt in Engeland schetst in een brief aan de „Times" op sobere, maar aangrijpende wijze.het lot dei- ongelukkige Russische ballingen, die de laatste maanden weer bjj duizenden naar Siberië worden verbannen, langs den z.g. „administratieven weg". Dat is, zooals men weet, de uitdrukking voor de verbanning zonder voorafgaand gerechtelijk onderzoek of vonnis, maar bjj eenvoudige beschikking van een minister of van een gouverneur- generaal eener provincig, Kropotkin geeft taf vap-voorbeelden dezer barbaarsche verbanningsmethode. Nog te vreeselijker is het lot van dé gezinnen der bannelingen. In de Russische boerenfamilies is het gewoonte, het verbannen gezinshoofd naar de Siberische sneeuw- en ijsvelden te volgen te voet. De reis leidt dikwijls niet tot het doel, want onderweg komen vele vrouwen en kinderen om van honger en kou. En dat alles wordt door de heerschende klasse in Rusland volgehouden om zooals Kropotkin bitter opmerkt nog een paar maanden langer aan het bewind te kunnen blijven. „Tienduizenden" schrijft Kropotkin zijn den laatsten tijd op deze wijze verban nen; en nog slechts een paar dagen geleden kon men in de Petersburgsche bladen lezen, dat op een bepaalden dag drie treinen met bannelingen uit de hoofdstad waren vertrok ken naar Archangel, Wologda en Siberië, met onderscheidenlijk 860, 283 en 500 ver- bannenen, meer dan 1000 op één dag." Diep schokkend is de beschrijving, welke Kropotkin geeft van de onvruchtbaarheid, barheid en volkomen desolaatheid der oorden, waarheen deze slachtoffers van een „admi nistratieven maatregel" worden gebracht. Geestelijke afstomping en fysieke ellende wachten hen. Soms zijn deze armen in de droeve noodzakelijkheid zich te behelpen met de schamele woningen van Jakoeten j en andere laagstaande bewoners van de noordelijke steppen en toendra's van Siberië. 1 Het is in Rusland een bedenkelijke, maar levensgevaarlijke eer, te behooren tot de ge kozen volksvertegenwoordigers. Dit blijkt op Ken woordje aan den Anistcr- dainM-hen Briefschrijver. Mijnheer! Is het toeval of een hoogere beschikking dat mij uw verslag in de courant van 14 October 1.1. omtrent de voorstelling in Circus Carré te Amsterdam in handen kwam In 't bijzonder interesseerde mij uwe opinie omtrent „Koning 'k Ziezoo wat", die getuigt van een zeer eigenaardige opvatting. U houdt 't my ten goede wanneer ik u verklaar dat uw episteltje mij én vele anderen in een zeer vroolijke stemming bracht. Immers, welke normale journalist in den jare 1906 krijgt het in zijn hersen pan, een oppervlakkig schetsje, gespeeld door Variété-artisten zonder pretentie, te vergelijken bjj een drama van Shakespéare, Ibsen en andere letterkundigen? Ik zal echter vele uwer vaderlijke raad gevingen getrouw opvolgen, en zoodra ik daartoe gelegenheid vind, met alle aandacht de oeuvres van Louis Bouwmeester gaan bostudeeren, misschien verlies ik daardoor mijne plebeïsehe eigenschappen. Echter ga ik niet zoo ver, een corres pondent van de „Schager Courant" te willen vergelijken met verslaggevers van Handels blad, Telegraaf, Nieuws v. d. Dag en andere grootere organen. Deed ik dat, dan zou ik u eveneens den raad moeten geven, eens hunne verslagen omtrent het bewuste stukje te dqorlezen, opdat u in 't vervolg een scherpe ljjn kondet trekken tusschen hunne, van tooneelkennis en gezond oordeel ge- j tuigende recensie's, en uwe provinciale waanwijsheid en kortzichtigheid. Met dezelfde brutaliteit, waarmede ik de planken betreed, om zonder een flinke dosis kennis der klassieken mijne medeburgers i eenige genoegelyke oogenblikken te ver schaffen, geeft g;j uw lezers pennevruchten 1 te slikken, die sommigen terecht zich doen afvragen, of de vader dier geestesmisge- boorten niet aan epileptische aandoeningen 1 lijdt. Koud water, waarde heer! Een flinke douche en gij zyt wellicht genezen. Anders, gij weet wel, de tegenwoordige juris prudentie verklaart iemand zoo licht ontoe rekenbaar. Mjj aanbevelende in uwe verdere be scherming, groet ik u, Met de meeste achting, LOUIS DAVIDS Jr. —0— Antwoord van U. de H. aan den lieer I.ouis Davids. Waarde Heer Davids! Dat was om maar bij 't begin van Uw brief te beginnen geen „toeval". Dat was 'n hoogere beschikking"en 't verheugt mjj te mogen vermoeden, dat 't door U ook als zoodanig beschouwd zal worden. Hóe ter wereld zou zoo'n blaadje, als de Schager krant", in handen komen van groot-stede lingen, als niet 'a Hoogere Macht daar de hand in had En dat 't juist U dien ik zoo graag wenschte dat 't lezen zou in handen kwam, neemt voor mij eiken twijfel daaraan weg. Gij erkent dit met mij, en waardeert 't. -t Gebeurt zelden, dat wij zóó duidelijk 'n vinger zien,' die ons 't goede pad wijst, dat wij te gaan hebben. 't Verheugt mij dan ook zeer, dat Gij vele mijner vaderlijke raadgevingen zult opvolgen, en dat Ge ook, zoodra Ge daartoe gelegenheid vindt, met alle aandacht de oeuvres van Louis Bouwmeester zult gaan bestudeeren." En voortgaande in Uw eigen brief, durf ik voor Uw „misschien" wel met „zekerheid" zeggen, dat, Ge daardoor Uwe plébéische eigenschappen" verliezen zult. Want, 0, vriend Davids, er gaat van zulke nien- schen zoo'n opvoeding uit. Dat zult Ge ondervinden, als Ge eenmaal met 't leeren begint. Natuurlijk gaat 't niet aan 'n „Correspon dent van de Schager Courantte vergelijken met verslaggevers van Handelsblad of Telegraaf." Natuurlijk niet! Maar daarom lees ik toch wel hunne verslagen; ook zonder Uw advies. En ik weet wel, dat er 'n „scherpe lijnis tusschen hunne, van tooneelkennis en gezond oordeel getuigende recensies en mijn provinciale waanwijsheid en kortzichtigheid". Dat alles weet ik wel, en daarom lees ik ze ook, zelfs zoo nauwgezet, dat ik mjj soms afvraag Zijn zij nu gek of ben ik het? Ik denk wel, dat 't laatste 't geval zal wezenal spijt 't my, dit te moeten beken nen. En 't is ook, zooals gij veronderstelt Menigeen vraagt zich af, of de vader van mijn „geestesmisgeboorten niet aan „epileptische aandoeningen lijdt". Wekelijks ontvang ik dan ook brieven, waarin mij wordt aan geraden naar Koudewater te gaan of naar 'n andere zenuw-inrichting, 't Is echter niet zoozeer epileptie dan wel neuralgie, en 't is gemakkelijk raadgeven voor iemand, die ex-buiten staat, maar ik zit er mee. V Uw advies van „koud water en flinke douches betrhcht ik reeds lang. Maar 't helpt niet yeèl. Wanneer zulke afwijkingen eenmaal in 't bloed of in de hersenen zitten, dan is er weinig aan te doen, schijnt 't. Niettemin dank ik U toch voor Uwen goeden raad, die vriendelijker is dan 'n andere, dien men my stuurde, n.1.om mij maar te laten afmaken", of anders „net zoo lang naar „Koning 'k Ziezoowat" te gaan kijken totdat ik mij doodergerde." Ja, er zyn onhebbelijke menschen op de wereld. an l we aanbeveling „in mijne verdere beschermingnam ik nota. Ik voldoe daar aan gaarne, vooral waar ik zie, dat deze ge- waardeerd wordt. Ik zal Bouwmeester de waarschynlyke komst van zjjn nieuwen élève meedeelen. pozo brief is veel te lang; ik had kunnen volstaan met L' '11 Engelsch spreekwoord te herinneren, n.1.: Keuls rusli iu. whcre angels fear (o tread. Met de meeste achting, U w Dw,, H. p. H. Gemeente Zij pc. Ingeschreven van 12—19 October Geboren: Anna, d. v. Pieter Dekkeren Maart)o de Graat. Aaltje d. v. Aris Nannis en Neeltje Meereboer. Cornelis, z. v. Cornelis Jongebloed en Elisabeth Donker Ondertrouwd en GetrouwdGeene Overleden Ariaantje, 6 jr„ d. v Jan Kni per en Geertje Geertrui Bas, Ul' POLITIE. By den Commissaris van Politie te TuJ Helder zijn inlichtingen te bekomenomt een zwartbonte vaars. rebt Alweer een. De loten-debitarit Twuyver kreeg nu weer een vette k Tan zyn loten van Ouder-Amstel. ln De gelukkige winners waren de J. Kweldam alhier en H. Pereboom l N. Niedorp. te Schager Kaasmarkt. Op de kaasmarkt van heden werden OVAOrH Qn ofor\nlo Vnno Station -Voord-Schar- -.f***? kool. Winkel. 23 Oct. 1906. Appelen 1.20 a 3.25 per mand, peren 1 a 3.05 per mand, rapen 2.- per 100 0.75 per 100, gele kool 3.- iiils 0.25 per zak. slaboonen 0.85 per liton D 1— a 1.10 per baal. P 100°' «wn Broek op Langendflk, 23 Oct ïonn soort1'f2 a f4 Pei9fboSUblOe"lk0,^te soort 12. a f4.— 2de soort fl.a fo Reuzenbloemkool f2.50 a f4.-, roode Q id.— a f6.— gele kool f2— a fJ:?? MWi f per 10°- »ienfU5 a 1000 Pef Bi6ten f4'50 a f4-7b T** „Nieuw Leven1 wonde. 20 Oct. Aangevoerd Roode le soort 5.- a 5.50, 2e soort V'Jt 4.75, kleinere 0.90 a 3.75 cre]P a a 4.25, 2e soort 8.- a K75 2.75, witte 2e soort 6 a 6.25' kle norÜ 3 5.75 per 100, uien 1.10 a 1.20 per 50 V'A 8 22 Oct. Aangevoerd 22000 i Roode le soort 4.25 a 4.50, 2e soort q^°'' 4.—, kleinere 2.90 a 3.25, gel- ie roJ^o- a 3.50, 2e soort 2.50 a 3 wittf^. 5- a 6.-, kleinere 4.- a 4175 ^00^ an1;05- uien !•- a 1.10 per 50 K.G. P 23 Oct Aangevoerd 20000 stuks kool on- geveer. Roode le soort 4.— a 4 75 2e snert 3.25 a 3.75, kleinere 2.50 a 3.-. gele le soort 3.50 a 4.25, 2e soort 2.50 a f 3.- whte 21 soort 5.50 a 6.—, kleinere 4.— a 4.50 per lóo nep L— a 1.10, uien 1.— a 1.10 per50K.fi Dorp Vooi'd-Srhnrwoiide. 22 Oct. Bloemkool le soort 3.50 a 5.50 2e soort 1.50 a 2.—, roode 3.50 a 6.—. witte h a 9-—gele 3.— a 4.50, uien 1.20 a 1.30 23 Oct. Bloemkool le soort 3.a 5.— 2e soort L— a 1.50, roode 3.— a 5.50, witte 6.— a 8.50, gele 3.— a 4.50, uien 1.20 a 1.30 24 Oct. Bloemkool le soort 3.— a 5.-' 2e soort 1.— a 1.50, roode 3.— a 5.— witte 5.50 a 7.50, gele 2.50 a 3.50, uien 1.20 a 1.30. V/bki AWIg" 16 Koeien en ossen f 160. 79 Vette kalveren f 40.a 112.—Pet 1.80 a 0.90, 51 nuchtere idem P. x t 20.1187 vette schapen f20.— vette varkens f' .44 a f 189 vette varkens !5 magere idem f 16. a f 19.— NED. HERV. GEMEENTE te: behagen, v.m. 10 u., Ds. Herman. Wieringerwaard, v m. 9'/j u.. De. Haringoarspel c.a., n.m. Da. K»018 Kerkebnurt. Noord-Zijpe, geen dienst' a Idem, 31 Oet's avonds 6'/, u-> gerbrug, Ds. Bosch. Valkoog, Da. Tinholt. (Avondinaajl Idem, Woensdag 31 Oct., Da Tio Callanlaoog, v m. 10 uur, Da. D® Gedenkdag der Hervorming. InnaPaulowna, v.m. 10 Winkel, Da. Witkop van N.-9char# ïolhorn, n.m. 2 uur, Da. Herm»D Jchagen. j, T Idem, Woensdag 31 Oct, a s^||eC(e uur, Herdenking Hervorming!. -_Djg- en bate van het comité voor Vrj) lervormden in Noord-Holland- Raraingerhorn, v.m. 91/» uur> u; DOOPSGEZINDE GEMEEN"^ Raraingerhorn c. a., Da. Kooiman, Nieuwe Niedorp, Da. Haara. Q0{t. N.- en Z.-Zijpe, v.m. 10 uur' Vla Jnz., Ëurgerhorn. tjjnp. Wieringen, Da. M, Onnes Mb«- Aan Engelsche bladen wordt geseind over een ernstig mijnongeluk in Johan- nesburg in de Simmer-East-myn. Een mand, waarin 23 Chineesche mijnwerkers- naar beneden werden gelaten, viel- door het breken van den kabel 1000 voet naar bene den, met het gevolg dat alle 23 arbeiders werden gedood. Outplolling van een gasfabriek. Eergisteravond had aan de gasfabriek van Ribe, in Denemarken, een hevige ontploffing plaats, waardoor bijna alle gebouwen instort ten. De ontploffing is waarschynlyk door op hooping van knalgas veroorzaakt. Menschenlevens zyn niet te betreuren. Alle ruiten in de omgeving en die van het station zyn vernield. Gisteren was de stad zonder gas en gedeel telijk ook zonder water, daar ook de water werken beschadigd zyn. PURMKREND, 28 Oct. Aangevoerd 718 runderen, waaronder vette f 0.62 x f 0.76, pryah. matig, melk- en eldekceien f ai prijshoudend stieren, 129 vette kalveren f 0.70 a i 0.90 matig, 169 nuchter» 1-110 a f 26 per stok, matig, 81 paarden, 1797 echapen en lammeren prijshoudend natig, overh., f a f prijeh. uatig, 286 vette varkens, 46 a 60 ct er KG., matig, 60 magere id. 22 a 81.—, aatig,818 biggen 8 a 12, stug, lC60ganiei 2.26 a 8.1100 sak appelen, f 1.60 a f 4.— 1000 zak peren 125 a 8 60. Kaas, 220 stapels, 28.— 88.— p 60 K 0" 1208 KG. boter f 1.40 a 1.60 kipeieren 5.60 a f 6.—, eendeieren f0.— 8 9.— ALKMAAR, 22 Oct. Aangevoerd üA/l

Schager Courant | 1906 | | pagina 2