Binnenlandsch Nieuws. vóór dat de slag is gevallen. En daarom heeft ïjpr. geen bezwaar, dat de bewuste stukken ter inzage zijn. Spr. stelt zich voor, op dit punt volgend jaar terug te komen. De begrooting wordt nu artikelsgewyze behandeld. By den post onderhoud straten komt in behandeling het voorstel van B. en W., om over een lengte van 33 M. het marktterrein op te hoogen. Na een opmerking van den heer Feisser, dat dit te ver is, blijkt, dat het cjjfer 33 bepaald op een vergissing berust en het de bedoeling is van B.en W., tot het urinoir te gaan. Hiermede kan men zich algemeen vereenigen. Bij de behandeling van f700 meer voor l>estrating, wil de heer Feisser dit voorstel verdeeld zien in f 400 voor bestrating en f 300 vooreen persoon voor het ophalen der kuilen. De heer Bij post wil over het geheele be drag beslissen en de heer Buis acht de splitsing niet mogelijk, omdat hot praktisch onmogelijk zal zijn een man hier in de ge meente te houden voor het ophalen der kuilen. De heer Roggeveen zegt dat de Commissie meende, dat juist door die kuilen de straat er minder goed uitzag en spoediger tot ver val kwam. De bedoeling is, meermalen dan nu geschiedt, de kuilen te laten ophalen. De heer Buis acht daar een bedrag van f300 niet voor noodig. Vóór f2700 voor bestrating stemmen de Jféeren Feisser en Roggeveen, de anderen legen, zoodat dit voorstel is verworpen. Om voor het snoeien van boomen en het be planten een advies in te winnen bij de Heidemaatschappij, is men algemeen voor, zoodat die post met f25 wordt verhoogd. Voor den post dempen van slooten is f 900 uitgetrokken. Hiervoor denkt men te dem pen sloot achter Dokterswoning, Landbouw school, voor oude gasfabriek en achter alge- meene begraafplaats. Hierop is reeds door de Gezondheidscommissie gewezen. Dezen post willen B. en W. met f 700 ver- hoogen. De heer Asjes steunt dit voorstel. Kpr. wil de demping niet uitstellen, maar het stinkgat zoo spoedig mogelijk dicht gooien. Men wil den H. O. niet verlagen, welnu, laat het bedrag van f700 hiervoor gebruikt worden en het overige in 3 jaar worden betaald. Voorz. deelt mede, dat het de bedoeling van B. en W. is, deze demping door te trek ken gelijk met het perceel van den gemeente secretaris. Daar blijft dan een goede door strooming door de sloot welke daar uitmondt. Dan krijgt men geen dood eind. De heer Roggeveen merkt op, dat die bedoelde sloot is particulier eigendom van spr., die hij misschien te gelegener tijd zou dempen, als men er nu toe kon besluiten de demping verder door te trekken tot de ligplaats van den schipper. Spr. is bevreesd, dat, als men dat niet doet, het kwaad zal worden verplaatst. Nu zal men juist uit die sloot vuil aangevoerd krijgen, er staan ver scheidene privaten op. Sluit men de sloot af, dan zal dat water door de landslooten elders in de Laansloot stroomen. Bovendien is er op de plek, door spr. aangegeven, méér water, méér breedte. De heer Vader deelt op een vraag van den heer Bij post mede, dat het de bedoeling is, het riool, die nu op de Laansloot van onder de Gedempte Gracht uitmondt en volgens den heer Vader allen stank veroorzaakt, daar dan af te sluiten, zoodat alléén een uitmon ding op de Nieuwe Laagzijde blijft. Legt men het riool door, dan zal men denzelfden etank krijgen. De heer Bijpost, die zijne meening voor beter geeft, meent, dat de stank op de Nieuwe Laagzijde wel niet minder zal wor, den, wat den heer Vader aanleiding geeft te zeggen, dat bij demping daar in de toekomst het riool toch zal moeten worden doorge trokken. De heer Meurs ziet geen voordeel in het idéé van den heer Roggeveen, om de dem ping een 15 M. te verlengen. Spr. acht op het punt als is aangegeven, voldoende water en breedte. Na nog eenige deliberatie wordt het voor stel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Ook om een geldleening aan te gaan van f1500, tegen hoogstens 5 Het salaris van den veldwachter Abma wordt op f650 gebracht en eigenlijk met f35 verhoogd. BU den post buitengewone politie op ker missen had de Comm. voorgesteld, dien post met f25 te verhoogen. De heer Feisser deelt mede, dat dat is gedaan om het hoofd der politie in de gelegenheid te stellen, den veld wachter om den 14 dagen een vrijen Zondag te kunnen geven. Als er dan een hulp naast .de dienstdoende politie moet blijven, kan de Burgemeester dat uit deze f25 bekostigen. Npr. zegt, dat hem van ter zijde is medege- HeelU, met Abma heeft spr. er expres niet over 'willen spreken, omdat die er buiten moet blijven, dat Abma om de 14 dagen een vrijen Zondag genoot, maar met de verplich ting dat hij in de gemeente moest blijven. Door die f25 beschikbaar te stellen kon het hoofd der oolitie iemand dan in de plaats van Abma stellen, als hij dat noodig achtte. Voorz. deelt mede, dat Abma hem nogal dikwijls om verlof heeft gevraagd, maar dat hem dat nooit is geweigerd. Doch het is meermalen gebeurd, dat hij er dan toch geen gebruik van heefl gemaakt. Er is een regeling getroffen, waarbij hem om de 3 of 4 weken een vrije Zondag werd gewaarborgd en die is hem ook altijd gegeven. Verlof is hem nooit geweigerd, ook niet als hü op een vrijen dag buiten de gemeente wil. Alleen is hem gezegd, dat als hij de gemeente uit gaat, hij mU dat moet mededeelen. Hij be hoeft het niet te vragen. Abma kan hierden dienst op zijn slofjes af, het is een zeldzaam heid als Abma een proces-verbaal heeft. De man wandelt en gaat naar huis, zooals hij wil. Zelf heeft Abma er met mij nooit over gesproken. De heer Feisser oordeelt, dat een veld wachter om de 14 dagen een vrije dag toe komt. Maar het is een zaak die het hoofd der politie aangaat en Spr. heeft als com missielid dat hoofd alleen in de gelegenheid willen stellen, als het noodig was hulp te kunnen krijgen. Spr. herinnert, hoe hij eenigen tijd geleden Abma in politiek zag, dat nooit meer meende te hebben gezien en zoodoende onderzoek heeft gedaan, Voorzitter herhaalt nogmaals, dat Abma met hem er nooit over heeft gesproken. Hij kan verlof krijgen als hij wil. maar de man weet, als hij den vrijen dag hoeft, daarmee geon raad en daarom heb ik, zegt Spr., voorgesteld aan B. en W., niet op het voor stel van de Comm. in te gaan. Is het in de toekomst evenwel noodig, dan zal Spr. het voorstellen. De Comm. trekt nu het vooratol in. De post dag- en weekgelden voor werk lieden wordt met algemeene stemmen van f 2100 op f 2400 gebracht, met het oog op de proef, door de Comm. gewild voor de reiniging der straten. Ook de verbetering van het urinoir bij de Lagere Sohool, door de Comm. voorgesteld, wordt algemeen goedgekeurd en de post onderhoud scholen met f 25 verhoogd. De subsidie aan do Vereeniging voor Bouwkunst zooals de Comm. wilde, wordt van f 100 op f 125 gebracht. De posten van ontvang worden nu gelezen, en geven weinig aanleiding tot bespreking. By den post 30 opc. belasting personeel, merkt de heer Feisser op, dat er een wets ontwerp is ingediend, om de kom der ge meente Schagen tot eene hoogere klasse te brengen waardoor de burgers met plm. f 1200.— ontlast zullen worden en de Ge meente dus hierdoor eene f 250.minder zal trekken uit de 30 opc. De bedoeling is, met 1 Jan. '07 deze wet in werking te doen treden, en zou zij dus invloed op onze be grooting hebben. Algemeen acht men echter, dat men daar nu moeilijk rekening mee kan houden. De heer Feisser merkt nog op, dat als eventuéel de opcenten door den Raad ver hoogd zouden moeten worden, het mogelijk wel wenschelijk was die verhooging te heffen van hen, die profiteeren van de wet. Voortgaande met de Ontvangposten, vindt de heer Bijpost de raming van f 150.— voor verkoop haardasch en vuilnis zeer weinig, maar vindt toch ook, dat 't goed is, laag te ramen. Alsnu komende tot 't vaststellen van den Hoofdelijken Omslag, blijkt, dat er nog een uitgaafpost bijkomt ad f 148.zijnde twee vijfde bijdrage in de kosten pensioen der onderwijzers. In 't geheel heeft de Raad zoodoende f 1223.— méér in uitgaaf gebracht, dan B. en W. voorstelden. De Hoofdelijke Omslag wordt niet verlaagd met f 1100.— de onvoorziene uitgaven worden f 100.— lager gesteld, alzoo tezamen f 1200.— De Hoofdelijke Omslag wordt vastgesteld op f 8379.45. De begrooting bedraagt na deze wijzi gingen in totaal f 43495.64$, ontvangst en uitgaaf, en wordt goedgekeurd. De Voorz. brengt aan de Commissie van Onderzoek dank voor haar onderzoek en rapport. Aan den heer Dupui wordt 2 maanden ontheffing van Hoofd. Omslag verleend we gens vertrek. Rondvraag. De heer Meurs brengt een klacht over van een buitenwonende, van de Keins, die zich vaak ongerust maakt over Zijne jeugdige kinderen, die bij donker thuis komen in de korte dagen. Spr. vraagt, of 'tniet mogelijk is, bij de korte dagen om 3 uur de school te doen uitgaan. Hij vindt daar veel voor te zeggen, Na eenige discussie wordt goedgevonden, dat B. en W. eene regeling zullen bespreken en in overleg treden met den heer Deenik en den Schoolopziener. Sluiting der vergadering. De begrooting luidt als volgt: ONTVANGSTEN. Batig saldo der rekening over 1905 f 2792.25 Huur van huizen 114.— landerijen 3000.— Renten van kapitalen 176.— Opbrengst van grasverpachtingen 1.— Erfpachten 77.75 Ontvangst exploitatie gasfabriek 3900.— 40 Opcenten hoofdsom belasting gebouwde eigendommen 2173.88 10 Idem ongebouwde eigendom men 855.77 30 Opcenten hoofdsom belasting personeel 2344.73$ Hoofdelijke Omslag 8379.45 Belasting op de honden 275.-- tooneelvertooningen en andere openbare vermake lijkheden 50.— Vergunningsrecht voor den klein handel in sterken drank 925.— Leges ter secretarie geheven 50.— Heffing voor gebruik openbare gronden en wateren 1.— Begrafenisrechten 225. Schoolgelden 1250.— Marktgelden en weegloonen 5000.— Opbrengst haardasch, vuilnis, bagger en mestspecién 150.— Vergoeding van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs 4870— Uitkeering van het Rijk overeen komstig de wet van 24 Mei 1897 6018.80 Bijdrage jaarwedde Burgemeester en Secretaris 475— Bydrage van het Rijk in de kos ten van hetherhalingsonderwljs 40— Legaten 300— Alle andere ontvangsten 1— Opbrengst verkoop gemeente eigendommen 50— Totaal der Ontvangsten f 43495.64$ UITGAVEN. Jaarwedde van den Burgemeester f 1000— de Wethouders 200— den Secretaris 900. Ontvanger 600— Presentiegeld der Raadsleden 120— Jaarwedden van de Ambtenaren ter Secretarie en van den bode 760. Schryfloonen 1. Reiskosten 100— Kosten van licht en brandstoffen 300— Schrijf- ©n bureaubehoeften, druk- en bindwerk, briefporten, vrachtloonen etc. 400— Kosten van het onderhouden en schoonhouden van het Raad huis en de Secretarie 175— Onderhoud en aankoop van meu belen daarvoor 80— Kosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den Burgerlijken Stand 90.— Idem van de bevolkingsregisters 1— Kiezerslijsten en het uitoefenen der kiesver- richtingen 150— Idem van aanplakken, omroepen, enz. 175. Idem van het Staats- en Prov. blad en andere bladen 34. Idem van zegels van registers, rekeningen, enz. 80— Jaarwedden ambtenaren van den Burgerlijken Stand 150— Kosten der vergaderingen van Burgemeester en Wethouders 100— Kosten van invordering van plaatselijke belastingen 5— Teruggave van belasting 1— Uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen 90— Vergoeding aan het Rijk van 2$ van het onzuiver bedrag der grond- en personeele belas ting ten behoeve der gemeente geheven, voor zoover de opcen ten betreft 130— Kosten van schatting van tap perslokalen 40.50 Jaarwedde van den waagineester 175— Gemeente opzichter en klokkenist 640.- Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke» 600— Dag- en weekgelden der werk lieden in dienst der gemeente f Onderhoud van straten en pleinen Onderhoud van wegen en voèt- paden Onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen Onderhoud van bruggen pompen en riolen vaarten en andere waterwerken Diep- en schoonhouden van grach ten slooten en putten Onderhoud der klok Onderhoud der Begraafplaats en kosten van begraving Onderhoud van het Rietbosch Dempen van slooten Grondlasten Polderlasten Jaarwedden van de veldwachters hooistekers Gratificatiën aan brandspuitlie- den Jaarwedde van den marktmees ter Buitengewone politie op kennis sen enz. Kleeding en uitrusting van de veldwachters en agenten van politie Onderhoud, verlichting en ver warming der wachthuizen Onderhoud der hooistekersge- reedschappen Onderhoud der brandspuiten, brandladders enz. Onderhoud der lantaarns en ver dere kosten van verlichting Kosten ophalen haardasch en vuilnis Kosten der Gezondheidscommis sie Kosten commissie uitvoering Woningwet Jaarwedde veekeurder keurmeester van vleesch enz. Kosten keuring marktvee Jaarwedden der onderwijzers Vergoeding woninghuur onder wijzers Kosten van het herhalings-onder- wijs Kosten van onderhoud van scho len en onderwijzerswoningeu Kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolmeu- belen Kosten van het aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen etc. Idem van verlichting en verwar ming en van het schoonhouden der schoollokalen Idem van het plaatselijk school toezicht Idem van vergelijkende examens schoolbibliotheken belooningen en eere- blyken Belooning doctoren, vroedvrou wen enz. Geneesmiddelen voor behoeftigen Kosten van vervoer, verpleging en geneeskundige hulp arme reizigers Kosten verpleging van arme krankzinnigen Onderstand aan behoeftigen Renten van geldleeningen Aflossing van geldleeningen Pensioen aan J. Oudshoorn Kosten van de loting voor Militie Kosten van begeleiding van mili ciens en verlofgangers Kosten van het voorbereidend militair onderricht Kosten van feesten en vlaggen Kosten van brandverzekering van gebouwen Kosten vallende op het voeren van gedingen Kosten rechtskundig onderzoek betrekkelijk instellen geding Kosten van inkwartiering Kosten vernieuwing en herstel ling waagmateriêel Kosten vernieuwing en aanschaf fing marktmateriëel Subsidie Departementale Bewaar school Subsidie Harmoniekapel Departement, school voor huisvlijt Vereeniging tot bevor dering Bouwkunst Huur aan het Rijk terrein Sta tionsweg LidmaatschapWestfriescheKanaal- vereeniging Subsidie Afdeeling Schagen H. M. v. Landbouw Huur beurslokaal „Cérès" voor de markt Subsidie Vereeniging Paaschten- toonstelling vee Verzekering tegen ongelukken veldwachters en werklieden reinigingsdienst Lidmaatschap Nederlandsch Paardenstamboek Kosten bezorging telegrammen Subsidie Afdeeling Witte Kruis Kosten aansluiting Rijkstelefoon- bureel Industrieschool Alkmaar Kosten sluiten geldleeningen verkoop van eigendommen, Voorloopig onderzoek tram Schagen—Wieringen Twee vijfde bijdrage pensioen- stortingen onderwijzers Onvoorziene uitgaven de 2400— 2000— 250— 450— 100— 100— 200— 180— 25— 60— 650. 1600— 105— 170— 1050— 100— 100— 150— 70— 125— 5. 10— 185— 1200— 1000— 102.89$ 1— 100— 100— 1— 7400— 150— 80— 350— 225— 450— 600— 10— 1— 25— 300— 805— 550— 40— 916.25 300— 3187.50 4000. 250— 25— 5— 25— 275— 145— 1— 1— 10— 30— 175— 750— 150— 60— 125— 5— 25— 50— 100— 100— 45. 2— 5— 25— 25— 10— 1— 1— 100— 148. - 1100— Totaal der uitgaven f 43495.64$ Treiu-opoiitlioiid. De locaaltrein Amersfoort—Nunspeet had Zaterdagavond 10 uur aan de halte Kleine Koppel een vrij lang oponthoud door het vin den van kleedingstukken op de lijn. Na een inspectie met fakkels reed men, zonder iets te ontdekken, verder. Bij de halte Hooglan derveen vond men lator in een afdeeling tweede klasse een geniesoldaat uit Utrecht in een toestand, die hulp noodzakelijk maakte. Wat er met hem gebeurd Is, weet men nog niet. Dit echter staat vast, dat de gevonden kleedingstukken hem toebehoorden, terwijl eene hoofdwonde de gedachte aan een ernstig ongeluk voedsel gaf. Met oen ziekenwagen werd de man naar het ziekenhnis te Nijkerk overgebracht. Hevige brakingen deden zich bij den patiënt voor, waardoor gevreesd kon worden voor hersenschudding. Vermoedelijk heeft de Amersfoortsche ker mis haar rol in dit tooneel gespeeld. Ken gruwelijk drama. Vorige week heeft zich gelijk reeds ge mold te Heerlen (Limb.j oen gruwelijk drama afgespeeld. Drie Duitschers, die naar werk zochten, hadden sedert den middag verscheidene café's bezocht en landden bij het vallen van den avond aan in het hotel De Gouden Leeuw, hotelhouder de heer Van Mechelen op 't Wilhelminaptein, zoo meldt de Tel. nader. Op dat oogenblik waren ongeveer een lu-tal Heerlenaren, de waard, zyn vrouw en een dienstbode in 't hotel aanwezig. De kerels bestelden een glas bier en boden daarna ook eentje aan de hen bedienende dienstmeid. Deze zette zich naast het drietal en begon met de sujetten een gesprek. Den waard be gon dit alras te vervelen en hij maande 't meisje aan, om zich naar haar bezigheden te begeven. Zoo geschiedde dan ook. De meid bracht de kinderen te bed. Toen zij weer beneden gekomen was en de drie Duitschers nog eenige glazen biergedronken hadden, noodigde men haar weer uit een glaasje te drinken. Weer kwam de waard tusschenbeide. Toen begonnen de drie per sonen eenig tumult te veroorzaken. De kastelein verzocht hun zich te verwij deren. Zy deden dit zonder te betalen. „U vergeet 't gelacg te betalenriep de waard hun achterna. Op dit oogenblik was de eerste van 't drietal reeds op straat, de tweede stond op de stoep en de derde bevond zich bij de deur. Plotseling trok numero 2, n.1. de man die op de stoep stond, een revolver uit den zak en schoot over den schouder heen van zün makker in de deur, 't café in. Denkelijk legde hij aan op den waard en diens vrouw. Een onbeschrijfelijk tumult ontstond toen eens klaps. De woesteling loste 6 schoten, waarna het drietal 't op een loopen zette. De waard, die op 't hooren der schoten naar achter gevlucht was, liep daarna aanstonds naar buiten om de politie te waarschuwen. De waardin schonk aan het buffet juist een glaasje spuitwater in, toen Peters, een der café-bezoekers uit Heerlen, die voor haar stond, ineen zakte. Daarna zag zy Nehssen, een anderen man uit Heerlen, ineenstorten. Peters was in 't hart getroffen. Nelissen is weduwnaar en heeft 4 jeugdige kinderen. Peters is gehuwd en heeft 3 kinderen. Door de politie werd alles in het werk gesteld om de schuldigen te arresteeren, doch vruchteloos. Door de kolonie te Mussche- migerbeek ontmoette de brigadier De Klerk eenige personen, aan wie hy vroeg of zij niet een drietal hadden ontmoet. Als ant woord ontving hy een schampschot in zjjn gezicht. Een twaalftal schoten werden nog gelost, ten gevolge waarvan een voorbijganger een schot door een arm bekwam. 's Nachts te halftwee is de hoofddader ge arresteerd, na eerst een schot in het been te hebben ontvangen. Het moet zekere Fr. Haurzer zjjn. Men meldt ons van particuliere zjjde uit Kolliorn De vergadering van de afdeeling Kol- horn van den Bond voor Staatspensionnee- ring, op 26 October, was druk bezocht; de groote zaal van den heer Smit was geheel bezet. Of de bijeenkomst geslaagd mag hee- ten, is een andere vraag. Ja en neen kan hierop worden geantwoord Ja, omdat de avond een aangename en gezellige kan heeten, omdat schoone muziek ten gehoore werd gebracht, omdat luimige voordrachten werden gegeven, omdat arm en ryk samen aanzaten, samen van ge dachten wisselden, samen leefden zonder afscheiding, zooals op geen enkele andere bijeenkomst 't geval is. Eerste en hoogste eisch voor goede samenleving dus. Neen, omdat, waar zooveel menschen bij een waren, er meer, veel meer in zake staatspensionneering ware te zeggen geweest. Ja, er waren sprekers, begaafdeen minder begaafde, echter alle warm gevoelende, over tuigde sprekers; maar waar 300 men schen bijeen zyn gekomen, heeft men recht op meer; hadden specialiteiten moeten op treden. Het Bestuur had gepoogd, die te ver- krijgen, maar 't was niet gelukt. Toch over 't geheel geen ontevredenheidveel werd nog gezegd, eenige leden werden nog gewon nen, zelfs tegenstanders tot heden, zjjn van de vergadering teruggekeerd als verzoend met onze denkbeelden. Weer zyn we gewonnen. En wat ditmaal heeft ontbroken, wordt de volgende maand vergoed; dan toch zal op Zaterdag 24 November in onze vergadering optreden de heer H. N. Schuitema, Voorzit ter van de afdeeling te's-Gravenhage. Dan zal luide en krachtig worden gezegd, wat nu is achterwegegebleven;dan zal uitvoeri ger worden behandeld, wat nu slechts be knopt kon worden besproken. Deze mede- deeling by sluiting der vergadering had tot gevolg, dat nu niemand teleurgesteld heen ging. Staatscomniissie voor den landbouw. De commissie heeft aan verschillende per sonen en vereenigingen doen toekomen een vragenlijst betreffende de landarbeiders. Wie geen lijst ontvangen heeft en het op prijs mocht stellen er een ter invulling te bekomen, richte zyn desbetreffend verzoek, met duidelijke opgave van naam, beroep en woonplaats, tot den secretaris der Staatscom missie, Tournooiveld 6, te 's-Gravenhage, of tot een der commissieleden. Leden, aangewezen voor de provincie Noord- Holland en Zuid-Holland (benoorden den Ryn) zyn de heerenH. F. Bultman te Haarlem mermeer, K. de Boer Czn. te Assendelft, Jb. Zyp Hzn- te Wieringerwaard. Ken geleerde familie. By een huwelijksvoltrekking in een Geldersche gemeente, dezer dagen gehouden, konden van de 10 betrokken personen, 7 hunne handteekening niet zetten: de bruidegom, de ouders van dezen, de ouders der bruid en twee getuigen. Ken wonderdokter. In de N. Gr. Crt. staat vermeld Er is in Den Haag een wonderdokter op gestaan, die voor alle gebreken raad weet. Het is een vleeschhouwer, in den omtrek van den Noordwal en dicht by den Geest (de straat waar 't Haagschekrankzinnigengesticht is gevestigd). In weinige dagen verlost deze vleeschhouwer-magnetiseur de lijders van alle pijnen en kwalen. Men zegt, dat hy geen handen genoeg heeft om den geldstroom, die men hem met equipages zelfs in huis brengt, in ontvangst te nemen. Mundus vult decipi Als door 'ii wonder behouden. Men schrijft uit IJmuiden De klok wijst 1.56 (Greenwich), het fluitje klinkt, de locomotief gilt, de trein naar Vel den zet zich in beweging. Daar komt nog aan- geloopen de Egmonder T., die, per sé mee willende, in den half openstaandon bagage- j wagen wil springen, de plaats voor den ge- leidenden conduoteur Fr. Deze dit ziende, snelt op den man toe, om hem dat te beletten, doch ontvangt daarbij van den Egmonder een zoo hardhandigen i duw,dathij struikelt en tusschendenrijdenden trein en den perronrand valt. Groote schrikonmiddellijk klinkt het sw sein van den chef en wordt de rem in wl king gebracht. De conducteur, uit zyn hacheliik« positie verlost, is als door een wonder <7 spaard, doordien hy languit op de treeplank was gevallen. Men vreesde niet anders dan hem vermorseld te zien. Nu kwam hii' den schrik vry. Tegen den woesten reiziger werd proces- verbaal opgemaakt. Keu Kurialistisrhc staking. Het -sociaal-democratische dagblad Het Volk had Zaterdagavond de volgende mededeeling van zijne directie: „Onze Amsterdamsche abonnees ontvangen heden het blad per post. De oorzaak is niet meer of minder, dan dat onze loopers plotse ling hebben gestaakt. Onze lezers zullen nader ingelicht worden over deze aange legenheid, waaruit ze tevens zullen kunnen bemerken, welke abnormale eisohen door „partygenooten" alzoo worden gesteld aan een arbeidersblad, dat als elk ander natuurlijk rekening moet houden met de draagkracht zijner lezers en de omstandig, heden waaronder wy allen nog moeten leven. „Voor heden slechts dit. De commissie van beheer moest de eischen der loopers afwijzen. Daarop richtte zich de Loopers- ereeniging (nl. van ons looperspersoneel) tot het P. B., en stelde tegelijk daarmede my den eisch haar voorste] aan te nemen op korten termyn. Ieder begrijpt dat \k daarop niet kon ingaan. De loopers schenen dat echter niet te begrijpen en hebben heden middag geweigerd hun wijken in te gaan. ..Zoo spoedig doenlyk zal voor geregelde bezorging gezorgd worden." Het Handelsblad zegt hierover. Vele personen, behoorende tot die kringen die in „Het Volk" gewoonlijk kapitalistisch' genoemd worden, zullen met een glimlach het bericht gelezen hebben, dat de oouranten bezorgers van dat blad het werk hebben gestaakt. Het proletariaat strijdende tegen het patronaat van het socialistisch orgaan' Wy moeten erkennen ook even gelachen te hebben. Niet, omdat wy veronderstellen, dat de loopers van „Het Volk" het zooveel slech ter hebben dan loopers by andere bladen Wy willen gaarne gelooven, dat „Het Volk" krachtig poogt de loopersloonen zoo hoog te maken als de middelen slechts veroorloven. Maar het was zulk een aardig schouwspel in „Het Volk" te lezen van „abnormale eischen" door werklieden gesteld, die niet denken aan de verschillende factoren waar mede de werkgever rekening moet houden. Wjj weten niet, wat die loopers per uur verdienen. Nemen wy aan 20 cent en dat zy, evenals de Leidsche timmerlieden, 23 cent vragen. Zullen wy nu ook hooren, dat dien loopers geen 23 cent „gegund wordt*. Zal men nu in „Het Volk" opmerkingen lezen zooals zy ten beste geven by sta kingen by kapitalistische ondernemingen dat op het ellendige weekloon van enkele guldens der loopers beknibbeld wordt, terwy'1 de heeren Vliegen en Ankersmit voor dertig gulden in de week een sigaartje qp hun bureau rooken? Wy hebben dergelijke opmerkingen steeds als dwaas en onbillijk veroordeeld. Wy heb ben echter even gelachen, omdat de bestuur ders van „Het Volk" nu de onbillijkheid van hun eigen gewone schimpscheuten aan den lijve kunnen voelen." Nog een vraag moet ons van het hart Mag „Het Volk" van onze Rijkspostambte naren vragen „onderkruipers"-diensten te verrichten? Waar blijft de solidariteit, mijne heeren? De Telegraaf zegt: Mijnheer de directeur van „Het Volk", uw standpunt is puur kapi talistisch. De heeren Stork en Van Heek, de Twent- scise fabrikanten, die bij voorkeur in uw orgaan als werkgevers van zuiver kapitalis tisch water worden gedoodverfd, op wie „Het Volk" al uit kracht der gewoonte toornt, als elders, zooals thans by u, loonen op peil moeten worden gehouden, zullen uw stand punt volkomen onderschrijven. Gy zyt het inderdaad in uw eerlijke mededeeling roerend met hem eens, en ervaart thans in de prao- tyd, dat uw standpunt als werkgever als twee druppelen water gelijkt op dat van iederen willekeurigon werkgever, „die reke ning moet houden met de draagkracht van zijn afnemers (lezers), en de omstandigheden waaronder wy allen nog moeten leven. Volkomen juist, want op deze stelling baseert zich zoolang Marx' droombeeld nog geen werkelijkheid is gewordende gansche economie. De omstandigheden waaronder wy leven, bepalen de koopkracn van het volk, en daarop baseeren zich d prijzen van het artikel, waarvan dat T0' de afnemer is, onverschillig of 't een kran dan wel een stuk linnen is, of katoen, hen nu even aan de concurrentie in de onden merswereld, en het verband tusschen. draagkracht der consumenten en de arw' voorwaarden der producenten kijkt W uit uw eigen logica. k e „Abnormale" eischen stelden de wer mers-loopers van „Het Volk", omda blijkens de eigen verklaring, geen rexe hielden met den te bedingen prijs van product. „.wrkstaking i Indien morgen ergens een weraai uitbreekt, en de patroon zegt niet. iets dergelijks, maar bewijst er uit ken tevens de waarheid van, heet ie -• „Het Volk" van overmorgen-avon ,e kapitalist, een uitbuiter, 'n fabrikan j loonen-op-peil-houdt, 'nEn nu staa I natuurlijk wel een venijnige uitvalv "jer. Volk" te wachten, maar heusch,de een ,erei neming is in haar hart precies als a CIlfee] Principieel is daar geen verscm -kap'; alleen t gradueel. (t ,t j Op de Keizersgracht alleen, neert talisme" 'n roode kleur. Dat m verschil. Ken dankbare geiiieeiiteveldw'1' De veldwachter der gemeente n„jank i tuigt in een der bladen zijn „byzon flink on hulde" aan de lotelingen, voor gedrag op den lotingsdag. Klektrtek drukken. I D'r zijn veel boerkes in stad (B<■e^e0rt 't is marktdag. Met 't lekkere OctoDe staat nog hier en daar n^ tvl"^ Achter 'n geopend kantoorraam j^;; ter bezig. Twee boeren, na j?©d, typ51^ i slenteren voorbij. Een ,,rui®.. schuift van verwondering z .g jpJ - i links naar rechts, en roept: jjjB ui"'- wat doet d'n di.en d«>r j JU i is even verbaasd t |UKen„ iaor ge ie piaono zit te speulen, meziek nie, allinig Iü^ r „sdat tt zegt de ander, „ik «tooi ®agj£ geooj. ken met elektnek W. Enalies «h.r: ook „Ze verzinnen toch gie" woordig", zegt ie bewonde e (Br- 't tweetal weer verder.

Schager Courant | 1906 | | pagina 6