Open brief aan lei uil de Puraer. Donderdag 8 Nov. '06. 50e Jaargang. No. 4202. TWEEDE BLAD. INGEZONDEN. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. sdii cm Geachte Vriend, Jaik zal maar zeggenvriend hoewel nog niemand mij ooit heeft weten te ver tellen, wie eigenlijk Nelis uit de Purmer is, maar dat weet ik toch wel, dat hy een warm hart voor alles heeft, wat met ons bedrijf in verband staat! Ziezoo! nou steek ik maar dadelijk van wal en val met de deur in huis, want we hebben je hulp noodig vriend Nelis, en hard noodig ook, want waarachtig, het vader land is in gevaar, ten minste als we daar onder onze naaste omgeving, onze provincie, ons geliefd Noord-Holland verstaan. Nu moet je maar zelf zeggen, of ik over drijf, als ik zeg dat ons vaderland in gevaar is, wanneer ik je ga vertellen wat ons boven het hoofd hangt. Wat doet het ons toch altijd goed, als wü op de groote tentoonstelling van onze Hol- landsche Maatschappij ons Noord-Hollandsch vee den eerepalm zien behalen, en van alle kanten hooren: „ja kijk, daar kan je toch ook niet boven Maar wat staat er nu te gebeuren Weet je het nog niet, Nelis, of heb je soms al een klokje hooren luiden De Heeren willen in ons eigen Nederlandsch Rundveestamboek, van „Noord-Hollandsch", zelfs van „Hol- landsch" of van „Nederlandsch" vee niets meer weten, en willen, dat wij ons eigen Noord-Hollandsch vee in ons eigen stamboek Friesch-Hollandsch" zullen noemen. Zooveel weet ik nog wel uit mijn vroegeren dienst bij vader Jan Wit, dat als je van „Friesch-Hollandsch" vee spreekt, dat daar onder wordt verstaan een dier, dat b.v. af stamt van een Frieschen stier en een Hol- landsche koe, of omgekeerd, dus een „ge kruist beest" en zóó doende zouden ze ons best Noord-Hollandsch fokvee, dat overal in de wereld met eere bekend is, willen ver lagen tot een gekruist veeslag. Of is dit geen verlagen? Want ik zeg maar, een gekruist veeslag is geen veeslag, althans geen veeslag dat in een stamboek thuishoort, want een stamboek van gekruist vee is geen stamboek, dat is een onding Dat het nu in Gelderland, Brabant of Zeeland de fokkers, die meer landbouwers zijn, niet veel schelen kan of hun vee „zwartbont frieseh-hollandsch" wordt ge doopt, wanneer ze het in het Ned. Rundvee stamboek laten inschrijven, kan ik best be grijpen, want die verkoopen zelden of nooit een stuk vee aan een buitenlander, maar voor ons Noordhollanders is dat toch een heel andere zaak. Wij verkoopen wèl naar het buitenland, méér dan eenige andere Provincie, en méér dan al de andere samen de buitenlander komt hier op onze stallen in persoon of op de groote fok veemarkten, of hij koopt door een commissionnair; en nu vraag ik jou in gemoede, vriend Nelis, wat jij er wel van zoudt denken, als zoo'n man nu een stamboek-extract krijgt van een stier of vaars van friesch-hollandsch veeslag. Ik zeg, dat hü bij hoog en bij laag: zal te keer gaan tegen zijn commissionnair, dien hy zal verwijten misbruik van zijn vertrou wen gemaakt en voor hem gekruiste beesten gekocht te hebben; en of die man nou nog zoo eerlijk is en zweert, dat hij hem heusch eerlijk behandeld heeft, en dat dit heusch de nieuwe naam voor echt noordhollandsch fokvee is, het zal hem niets helpen en de buitenlander zal hem niet gelooven en in 9 van de 10 keeren denken dat hy bedrogen is. In het allergunstigste geval zal hy mis schien zeggen: „Nou, dan wil ik ten slotte „wel gelooven, dat jij een eerlijke vent bent, „en dat alles heusch zoo is, zooals je mij „gezegd hebt, maar als jullie stamboekver- „eenigingen dan zulke dingen doen, dan kan „ik dat toch niet ook weer alles aan my'ne „klanten oververtellen 1 dan moet je my niet „kwalijk nemen, dat ik toch in toekomst „liever naar Friesland ga en koop daar zui- „ver friesch vee!" Dat kan toch een kind begrijpen 1 Juist daarom zei ik, dat het vaderland in gevaar was, omdat met dien naam „friesch- Hollandsch" heel de Noord-Hollandsche vee fokkerij en onze heele beste veestapel in discrediet gebracht wordt, omdat Friesch- Hollandsch'beteekent „gekruist". We hebben toch, en onze besturen hebben tóch voor de belangen van het Nederlandsch Rundveestamboek te waken en niet voor die van het Friesche, want dat is wel aan de Friezen toevertrouwd Nu zou ik nog een boel kunnen zeggen over onze oude beroemde veefamilies en fok- families in Amerika, waarvan ik de portretten zoo dikwijls bij mijn ouden vriend heb ge zien, en aan wie ons Ned. Rundveestamboek zijn naam in den vreemde te danken heeft, maar dat kan ik later wel nog eens doen; laat ik je nu vertellen, waarom ik zoo op mijn paard zit. Er zal in het jaar 1907 een groote nationale en internationale Landbouwtentoon stelling in Den Haag gehouden worden daarvoor zou de Regeering prijzen uitloven en nu wilde zjj weten, hoe haar programma in elkaar te zetten en daarvoor riep zij de verschillende besturen op tot een Vergade ring, om die zaak te bespreken. Daar hebben nu de friesche afgevaardig den verklaard, dat zij in Friesland hadden nen afzonderlijk veeslag, het zuiver friesche ras, dat zij dus niet wilden mededingen in de rubriek „zwartbont Hollandsch veeslag" en dat er geen enkel friesch beest naar de tentoonstelling zou komen, wanneer dit niet werd veranderd en toen ja, toen heeft het bestuur van het Nederl. R. S. zich door die bedreiging van de Friezen hang laten maken en heeft voorgesteld, om dös lieven vredes wille, dan toch weer den Daani friesch-hollandsch, die op de Commis- sarisvergadering van 5 Juli voor goed ver ballen was verklaard en door zwart Hol landsch was vervangen, weer maar aan te nemen. M'anneer allee zóó blijft als het nu is, dan ordt het Friesche vee in de hoogte gesto- ®n, ons noordhollandsch vee in de laagte vel-0 als «Bekruist friesch-hollandsch Ken/ °P deze tentoonstelling en op de vol- zeif tentoonstellingen, èn door dien naam aan t 0n8 e^en Stamboek op te nemen en die w nemen, wordt voor de heele wereld net 'eest verkondigd, dat de veefokkerij in Noordholland toch eigenlijk niet veel zaaks is. Wanneer alles zoo blijft, en wanneer onze Noordhollandsche veefokkerij kwijnt, dan kwynt het heele Ned. R. Stamboek, dat zonder Noord-Holland niet bestaan kan, dat op de krachtige medewerking der fokvereeni- gingen gerekend, daarvoor na vele vroegere tegenstribbelingen, eindelijk gunstiger bepa lingen gemaakt heeft, maar die Vereenigingen daardoor nu voor altijd van zich vervreemd zou hebben. Die vereenigingen, die uit eigen beweging zich gevormd, een krachtig leven getoond en zich nooit aan het Stamboek hebben aange sloten, omdat zy het meenden wel zonder dit te kunnen, die nieuw leven zouden heb ben aangebracht, die denken er niet aan eigen zelf gefokt vee te laten inschrijven als friesch-hollandschZelfs als het niets kost, bedanken ze er nog voor, want dat zou hun eer te na zijn! Noord-Holland blyft altijd en zal altijd blyven de Provincie, by wier belangen het Ned. R. St. in de eerste plaats betrokken is, omdat zy die door hare veefokkerij waardig is en alle andere Provincie overtreft. En omdat zy die plaats inneemt, moet zy toonen zich daarop te willen handhaven Er is wè! rekening gehouden met de eischen van Friesland, maar om Noordhol land heeft men niet gedacht en gedaan alsof het er niet was. Maar wanneer wij dat nu maar zoo bedaard en kalmpjes aanzien en ons op zy laten schuiven, dan raakt niet alleen Noord holland in verval, maar heel het Stamboek en daartegen moeten we toch vechten, tot we niet meer kunnen. Als er zóóveel op het spel staat, mogen we ook niet voor buitengewone maatregelen terugschrikken. Nu is er nog één groot lichtpunt, en dat is dat het „Stamboek Noördholland" er óók nog is, zich toch ook wel met handen en voeten weren en ook wel krachtig optreden en weigeren zal zjjn allerbeste fokvee, onder den naam van gekruist friesch-hollandsch naar Den Haag te zenden, want dan ver schijnt op die Tentoonstelling, die heel wat buitenlanders zal lokken, hun vee ook als een „tweedehandszoodje". En dan is er nog een derde macht, een derde kracht en dat zyn de fokvereeningingen. De weg is ons nu door de Friezen gewezen, maar daarover zullen wy het later nog wel eens hebben. Wij moeten nu eerst eens een heele week over niets anders denken en praten, als over dat wat ons boven het hoofd hangt, of zou hangen wanneer we alles maar blauw-blauw lieten, en als we nu in de Purmer, in de Beemster, in de Scher mer, de Waard en Groet, de Wieringericaard, de Streek, in Hollands Noorderkwartier en overal daarover spreken en onze provinciale bladen nemen dezen brief over, dan zullen wy, als wij pal staan, man aan man, voor onze Noordhollandsche veefokkerij en voor ons zwartbont Hollandsch fokvee opkomen, ook wel een weg vinden. Eendracht maakt macht, tweedracht verzwakt. Uw vriend, KRELIS VAN 't STAM BOEK. Oiioiitvlambnnr hout. Uit Amsterdam meldt men aan de N. Rott. Ct. Op een terrein achter den Koninginneweg hebben de vertegenwoordigers der „Fire resisting Corporation Ltd.", te Fulham by Londen, de betrouwbaarheid gedemonstreerd van het procédé dier fabriek, waardoor hout onontvlambaar kan worden gemaakt. Dit procédé is eene Amerikaansche vin ding van de laatste jaren, het eerst toege past door het marine-departement der Ver- eenigde Staten, dat thans meer dan 80 oorlogsschepen van onontvlambaar hout deed vervaardigen. De gemeenteraden van Londen en Birmingham stelden het gebruik van dit procédé in alle schouwburgen verplichtend; de ondergrondsche spoorwegen te Londen en te Parijs laten hun wagons bouwen uit hout naar dit systeem behandeldin het Britsche Museum te Londen, op Windsor Castle, in het Museum voor natuurlijke historie te Birmingham, het koninklijk jacht „Victoria and Albert", overal werd onontvlambaar hout toegepast. In Nederland tot dusver echter niet. Waaruit de behandeling bestaat kan na tuurlijk niet in bijzonderheden worden mede gedeeld dat is het geheim van den uitvinder. Maar in groote trekken is het proces aldus: 1. eene behandeling in eene besloten ruimte, waarbij de poriën van het te prepa reeren hout worden geopend en gedeeltelijk gereinigd 2. eene behandeling waarbij deze poriën en het geheele weefsel van het hout met een mengsel worden gedrenkt en doortrokken, dat het hout hare onontvlambaro eigenschap verleent 3. de droging van het hout in daarvoor bestemde droogovens of in de open lucht, waardoor de waterbestanddeelen van het sub 2 genoemde mengsel weder worden ver wijderd. Voor bewerking schijnt het hout even ge schikt te blijvenhet prijsverschil met niet- geprepareerd hout wordt gering genoemd. Men had voor het nemen der proef twee bouten gebouwtjes gezet in het open veld een vervaardigd uit geprepareerd hout en een van gewone planken. In een wijden kring stonden daaromheen vele belangstel lenden, waaronder de heer Tellegen, direc teur van het Bouw- en Woningtoezicht, en eenige andere ambtenaren van dien tak van dienst. De brandweer was vertegenwoordigd door een hoofdbrandmeester. Beide huisjes werden tegelijk aan de vlam men prijsgegeven. Het eene stortte na 14J minuut verteerd ineen; het andere ge bouwd uit onontvlambaar hout weerstond den vuurgloed op hardnekkige wijze. Wel iswaar was de buitenzijde eenige millimeters diep verkoold, maar zy had geen vlam gevat, en van binnen waren geen sporen van het vuur aanwezig. De wanden waren zelfs niet oververhit. Daarna werd in het huisje een brandstapel gestookt, op en om een kistje met docu menten. 14J Minuut liet men het vuur wederom woeden, maar evenmin als de eerste maal vatte het gebouwtje vlam, en de papieren kwamen onverlet voor den dag. Als brandstof werden gebruikt krullen, stukken hout en petroleum. Het procédé schijnt wel afdoend. Aanvaring. Maandagmorgen heeft voor de Boompjes te Rotterdam een ernstige aanvaring plaats ge had. Het binnenkomende stoomschip „Elve" van Hamburg luisterde niet naar de machine, zoodat het schip inplaats van achteruit, voor- uitging en terecht kwam tusschen twee Bata vier-booten die mede voor de Boompjes lagen vastgemeerd. Hierdoor knapten de trossen dezer twee schepen, die tengevolge van den hevigen wind toch al aan veel spanning weerstand hadden te bieden, en beide vaar tuigen die de Luikboot „Victor Chainaye" en een Walepont op zijde hadden, gingen op drift. Op laatstgenoemde rivierschepen wist men niet anders te doen dan ook onmiddellijk los te werpen, doch beide hadden reeds ernstige schade gekregen. Voor de „Victor Chainaye" werd deze nog vermeerderd door dien, het schip door den stroom gegrepen en tegen een der pijlers van de Maasbrug werd aangeslingerd. Dientengevolge zonk het schip. De Walepont werd met behulp van stoompompen boven water gehouden. De „Elve,"die het ongeval veroorzaakte, kreeg een groot gat, terwijl het remmingwerk voor de kade aan de Boompjes werd ingedrukt. Zij" naain stond er op. Janmaat heeft ook weer van zich doen spreken. Ik zat mij er al over te verbazen, dat ik nog niets van hem gehoord heb, vertelt een correspondent te Sanoer van de „Javabode". Dagelijks komen hier in het bivak hoopen volk uit Gianjar het een of ander verkoopen, soms ook komen zy uit pure nieuwsgierigheid. Vooral de groote paarden van de cavalerie schijnen hunne belangstelling te hebben gaande gemaakt. Telkens als een Australiër hen voorbijgaat, wijken zij eerbiedig op zy, doch hunne oogen drukken een en al bewondering uit. Een van hen kwam binnen het bivak lomboks ver koopen aan een officier. De man sprak een paar woorden Maleisch. „Mijnheer", zei hy, „ik ben een orang Gian jar. Mag ik morgen weer komen om eend eieren en vruchten aan u te verkoopen?" Dat was alles goed en wel, „Maar hoe zal ik je herkennen?" vroeg de officier hem, waarbij het antwoord luidde: „O, mijnheer, heel eenvoudig. Ik ben aan boord van de oorlogsschepen geweest en daar myn hoed in zee viel, hebben de matrozen my een anderen gegeven, en myn naam er op ge schreven." De man nam zy'n hoed af en wees er met een trotsch gebaar naar. Natuurlijk keken wy allen nieuwsgierig toe. En wat stond nu op den hoed geschreven? „Dief". Dat was een grap van onze Jantjes. Zaterdagavond trad in het lokaal van den heer Tuinman te Scliagerbrug als spreker op de heer L. den Broeder van Amsterdam, met hot onderwerp: „Het doel van don Bond voor Staatspensionneering". Weinigen maar woonden deze bijeenkomst by (slechts een 20-tal personen). En dit is wel jammer, daar de geachte spreker op een aangename en duidelijke wyze uiteenzette het doel van den Bond, en dat het voor ieder weldenkend en waar Christen een plicht was te zorgen voor de ouden van dagen. Hierin kan voor een groot deel worden voor zien door hen op zekeren leeftijd, b.v. 60 of 65 jaar, een pensioen te verschaffen uit de Staatskas, opdat zy daardoor in hun behoeften kunnen voorzien. Hoewel er tegenwoordig al veel, heel veel geld wordt opgeofferd voor de armen-bedeeling, is het toch op geen einde na voldoende, en daarbijde wyze waarop er wordt go werkt (armenhuizen, diaconie huizen) is beslist af te keuren. Zy toch, die in genoemde instellingen zy'n opgenomen, missen te veel. Neem aan, dat ligging en voeding goed zijn, dan toch ontbreekt hun de vrijheid. De vrijheid, waar ieder mensch, jong of oud, waar ieder levend wezen naar haakt. Spr. twijfelde niet of ieder der aanwezigen had wol eens gehoord van een oude„nou, het gaat zoo als het gaat, als ik maar in myn huisje kon blyven, als ik myn eigen potje maar kon koken". Wel een bewijs dat, hoe schraal dat potje ook zou zijn, dit toch geprezen wordt boven een liefdadigheids instelling, waar het helaas ook veel zal voor komen, dat de pot schraal of niet voldoende kan heeten. Spreker vertelde, dat in 't Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Amsterdam 13 cents per dag per persoon werd besteed, wat toch wel niet te veel zal zijn. Voor iemand die in de gevangenis zit, wordt ten minste veel meer uitgetrokken. Spreker moedigde ieder aan, om als lid toe te treden. De Bond beoogt toch enkel en alleen, dat wij ons van een plicht kunnen kwijten, een waren Christenplicht„de ouden van dagen te steunen." En door het toetreden vormt zich toch een vereeniging van personen, waarmede ten slotte de wetgever terdege rekening moet houden, want het zal dan zijn een stem uit het volk, die eischt dat den ouden van dagen, man en vrouw, op 60- of 65-jarigen leeftijd een Staatspensioen wordt verstrekt. Over het flnanciëele punt verklaarde Spr., dat het doel van den Bond was, de kosten te bestrijden uit belastingen, inzonderheid successie-rechten, zegelrecht op effecten, enz.zonder dat er door de arbeiders zelf moet worden bijgedragen, want deze hebben doodeenvoudig geen draagkracht. En even goed als er 50 millioen voor leger en vloot kan bijeengebracht worden, twijfelt spreker niet, of de ettelijke millioenen minder voor deze schoone zaak zullen wel uit bedoelde belas tingen zy'n te vinden. Nadat spreker was geëindigd, werd er ge legenheid gegeven om vragen te stellen of iets in 't midden te brengen. Hiervan maakte echter niemand gebruik. De Voorz., de heer M. Bossen, sloot daar na deze bijeenkomst, met den spreker zy'n dank te brengen voor de gehouden lezing en met de woorden„Burgers van Nederland, sluit U aan, toont, dat het kleine Nederland groot kan zijn: groot in daden, groot in Christenplicht!" Toen namen ze hein. Bjj de marechaussees te Breda meldde zich Maandagochtend een man, S. geheeten, die in kleeding en uiterlijk niet te herkennen was als behoorende tot het landloopersgilde. Hij verlangde te worden opgezonden naar Veenhuizen, om in die inrichting de winter maanden door te brengen. De marechaus sees keken zijn strafregister na, maar con stateerden, dat hij niets te goed had, zoodat zij aan zijn verlangen niet konden voldoen. Toen ging de man heen, kaapte in de Nieuwe Boschstraat een rijwiel, toebehoo- rende aan den heer R. uit Ginneken, en keerde met de vehikel terug naar de mare chausseeskazerne. Ik heb een flets gestolen, zei hij, zie maar. Nu zul je me toch wel nemen. Inderdaad namen ze hem, De eerste tegenspoed. Men schrijft uit Doetinchem: Hoezeer men ook in deze streken nog aan oude gebruiken gehecht is, ondervond dezer dagen een bruidspaar, dat breken wilde met de gewoonte op het huwelijksfeest de buurt uit te noodigen. Het toeval wilde nl., dat de stoet een weg moest passeeren, die particu lier eigendom is van een der buren. De eige naar liet de ledige rijtuigen kalm passeeren, doch toen deze terugkwamen met bruidspaar en familie op weg naar het gemeentehuis, vond men de passage door een boom versperd en kon de stoet niet eerder verder gaan, dan nadat aan den eisch van den'buurman, hem f 5 voor de armen ter hand te stellen,voldaan was. De vereeniging „Nut en Genoegen" te Srhagt-rbrtig, besloot in haar laatstgehou den vergadering, om de eerste vergadering met dames te houden op Dinsdag 27 No vember a. s. Voor de herhalingsschool te Burger- brug hebben zich 8 leerlingen aangemeld. Wieringen. J.l. Zaterdag werd ons eiland vereerd met een bezoek van Minister Kraus, in gezelschap van het Eerste Kamerlid, den heer Breebaart en nog een paar andere autoriteiten. Per rijtuig werd Wieringen met zijn zeeweringen en havens bekeken. Naar wy van dezen en gene vernamen, wer den de voornaamste deelen van 't eiland in verband met vroegere ontwerpen der droogmaking van de Zuiderzee, goed in oogenschouw genomen. Vooral de afstand van af de Quarantaine-plaats tot de Van Ewycksluis of andere gedeelten van den Anna Paulownapolder werd goed opgenomen. Of het bezoek in verband staat met nieuwe plannen tot drooglegging der Zuiderzee Krnstig treinongeluk. Zondagavond is er te Amsterdam op den Weteringschans een ernstig tramongeluk voorgevallen, zooals we dat sinds de in voering der electrische tractie gelukkig nog niet gekend hebben. Het ongeluk had plaats op de kruising vóór de Vijzelgracht. Een wagen van lyn 4, komende van de Vyzel gracht richting Ferdinand Bolstraat, reed met volle vaart op den bijwagen van lyn 10, komende van het Frederiksplein, richting Leidscheplein. De oorzaak van het ongeval schijnt te zyn de gladheid der rails. Althans dit geeft de wagenvoerder van den motorwagen, rijdende op lijn 4, op, ofschoon men meent dat hij niet zonder schuld is. De motorwagen op lyn 10 had twee volgwagens, beide vol met menschen. De 24-jarige onderwijzeres, mej. J. Lenain, die met hare ouders naar huis terugkeerde het gezin woont op de Nassaukade was daardoor verplicht met haar vader op het vóór-balcon van den achtersten wagen te gaan staan. Dat werd haar ongeluk. Want bij de hevige botsing werd dit vóór-balcon ernstig beschadigd, zoodat mej. L. en haar vader beiden gewond werden. De heer L. kwam er intusschen nog betrekkelijk goed af; maar zijn dochter geraakte tusschen de stukken van den gedeeltelijk vernielden wagen beklemd. Men had tien minuten noodig, om het ongelukkige meisje uit dien toestand te verlossen. Zy werd toen onmiddellijk naar het Binnengasthuis vervoerd, maar bleek by' aankomst reeds te zijn overleden. Haar vader, die zich eveneens derwaarts had begeven, kon zich, na verbonden te zy'n, spoedig weer verwijderen. Hy was, naar zich begrijpen laat, evenals zijn echtgenoote, diep onder den indruk van het gebeurde. Mevr. L., die in den wagen had gezeten, Kwam met den schrik vrij, maar minder gelukkig verging het vyf andere passagiers. Zy werden allen meer of minder gewond. Een heer kneusde zich de ribben en moest per ry'tuig naar huis worden vervoerd; de anderen liepen bloedige verwondingen op, die zij by den apotheker Hempenius op de Vijzelgracht lieten verbinden. Het was daar tegen middernacht een huis met gewonden. Daar hun getal intusschen nog niet met zekerheid vast te stellen is, verschillende hunner liepen dadelijk weg, zal de commissaris van politie, de heer Kummer, die het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk leidt, een oproeping in de bladen plaatsen. Op het vóór-balcon stond ook een politie agent buiten dienst. Hy werd ruggelings door de ruit van de deur gedrukt, maar blesseerde zich weinig of niet. Zonderling genoeg zyn voornamelijk de ruiten aan de andere zijde van den wagen gebroken. De wagenbestuurder is voorloopig geschorst. Des nachts werden de sporen van het ongeval zoo spoedig mogelijk opgeruimd, zoodat de dienst den volgenden dag geen vertraging ondervond. Ken vervolging. De Nederlandsche Tooneelvereeniging heeft by' den Officier van Justitie te Alkmaar een aanklacht tegen den heer T. Bakker, be stuurslid van het „Vry'e Tooneel", ingediend, wegens de opvoering door deze vereeniging van „Allerzielen", tooneelspel van Herm, Heyermans Jr. (N. R. Ct.) Keu mooie belooiiing. Een strandjutter van Texel vond op 28 October jl. een flesch met een briefje er in, waarop het verzoek aan den vinder, om het op te zenden aan mr. Zimmerman te New-York. Aan het verzoek werd voldaan. De vinder ontving daarvoor als belooning 10 dollars. Strafzaak-I.e Févre <lc >1 ontigny en De Geer. Dinsndagmorgen te half 11 is in een open bare zitting van de vierde kamer der Recht bank te Amsterdam; waarin als beklaalde alleen jhr. De Geer verecheen, medegedeeld, dat wegens ongesteldheid van den tweeden beklaagde, Le Fèvre de Msntigny, de verdere behandeling dezer zaak is geschorst tot 18 Nov. e.k. Vele kleintjes maken een groote. Om als wintervoer te dienen voor de herten, worden op den huize Twickel by Delden jaarlijks de eikels opgekocht, die door de schoolkinderen in hun veertiendaagsche October-vacantie in de bosschen van gemeld landgoed worden verzameld. Dit jaar werd daarvoor niet minder dan f1600 uitbetaald. De dienstweigeraar Kriller. By den onwilligen landweerplichtige Kriller is in de gevangenis te Haarlem een lichaams gebrek geconstateerd, dat hem ongeschikt maakt voor den militairen dienst. Na ommekomst van zyn straftijd, 13 De cember, zal hy worden vrijgesteld. -- Aan het hulppost- en telegraafkantoor te Wariiienliuizen werden gedurende de maand October behandeld o.m. 43 inlagen spaarbank f 1600.66, 17 terugbetalingen f 5774.68 en 39 telegrammen. Twee graskalveren waren van een klein bedry'f gekocht in de Moerbeek onder N. Xiedorp en werden in eene drift vee ge bracht naar de groote Alkmaarsche markt. Het scheiden van de mooie wei en de goede vrouw, die ze eiken dag toesprak, viel aan de dieren zeker wel zwaar. Onder Alkmaar tenminste wisten ze ongemerkt uit de drift achter te blyven en keerden zé op hunne schreden terug. Den volgenden dag 's mid dags kwamen beide beesten, welbehagelyk loeiend, weer en dit is juist merkwaardig voor een kalf terug aan het klein bedrijf dat ze had zien geboren worden. Hoe is het mogelijk, dat de stomme dieren den weg hebben kunnen vinden. In don jare 1906. Men schrijft aan de Nbr. De lotingsdag naderde te H. met rassehe schreden, en nog had ze geen naald, waarmede een doodskleed was gemaakt om die haar jongen, die ook loten moest, in zyn kleeren te naaien, want dan lootte hy er zeker uit. Wat toch begonnen De gewone doodskleedmaakster had er geen. Toen had ze de stoute schoenen aangetrok ken en was naar de Zusters gegaan, want nog zoo pas was toch die en die gestorven, waarvoor toch zeker ook een doodskleed was gemaakt. Maar helaas, wat bittere teleur stelling. In plaats van een naald ontving zy' ten antwoord, dat zulks bijgeloof was. Wat verregaande snoodheid, dat durfde men bijgeloof noemen dien reddenden engel in lotingsgevaar. Nog één dag en Daar ried haar een buurvrouw, al had ze geen naald toch maar voor den overledene te doen wat ze er anders voor zou hebben gedaan, en ziet, haar derde zoon loot even als de twee eersten er uit, ook zonder doods- naald in zy'n kleeren. Aldus geschiedde omtrent lotingsty'd van het jaar 1906. In S. had men gelukkig wel zoo'n naald desniettegenstaande lootte de drager er van ongelukkig er toch mede in. Wieringen. De Onderlinge Yee- en Paardenverzeke- ring Maatschappij ..Helpt Elkander" boekte in het eerste halfjaar 1906-'07, van 68 deelnemers, 89 paarden, ter waarde van f 20.450.—. Uitkeering moest geschieden van één gestorven paard. De hiervoor te heffen premiën is in de j.l. Zaterdagavond gehouden bestuursvergadering bepaald op f 0.70 per verzekerde f 100.—. Tevens werd besloten pogingen in het werk te stellen, het ledental te vergrooten. Ontslagen. Aan den conducteur bij de brievenmalen le klasse R. Hofman te Enkhuizen, die by het spoorwegonluk op 5 Sept. 1905 naby Purmerend ernstig aan het hoofd werd ver wond, is op grond van ongeschiktheid voor de vervulling zijner betrekking ten gevolge van in de uitoefening van zijn ambt bekomen verwondingen, tegen 1 December eervol ontslag verleend. By de j.l. Zondag gehouden ringrydery op fietsen bij den heer P. Wit te Valkoog was de uitslag als volgt: le prys J. v. d. Oord, 2e pry's S. Jonker, 3e prijs, J. Krom hout. 15 Personen namen aan dezen wedstrijd deel. Na afloop werd er gezellig gebald. Die vlieger gaat niet op. Gemeld werd dat het klassicaal bestuur te Leeuwarden een onderzoek instelde naar aanleiding eener beschuldiging, ingebracht tegen ds. Boers, predikant te Roordahuizum. Deze zou nl. in eene arbeidersvergadering medegewerkt hebben om over iemand den boycot uit te spreken. By' het onderzoek is gebleken dat deze predikant niet de minste schuld heeft. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 26 Oct. 2 Nov. 1906. GeborenGeene. OndertrouwdJan Wit, weduwnaar van Neeltje Vries, 45 jaar, en Vrouwtje van Buuren, j. d., 20 jr., beiden te Zijpe. Getrouwd en OverledenGeene. Gemeente Noord-Scharwonde. Ingeschreven van 1—31 October 1906. GeborenHermanus Jozephus, z. v. J. A. Brügemann en J. M. van den Berg. Gerarda Cornelia, d. v. P. Tromp en C. Bekker. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Martinus Steffens en Trijntje Keeman. OverledenMaria Beenken, 5 maanden. Hendrina Smit, wed. van C. Duin, 65 jaren. Levenloos kind van P. van Dijk eri T. Wortel. Gemeente Broek op l.angendijk. Ingeschreven van 1—31 October 1906. GeborenJan Hessels, z. v. Johannes Mulder en Herm. Jac. van Dieren. Aagje, d. v. Cornelis Moerbeek en Wilhelm. Mar. Roozing. Jacob, z. v. Arie Boon en Antje Kostelijk. Anna Maria, d. v. Adrianus van Duimen en Mina Fraajjen. Cornelia Geer- truida, d. v. Jan Strjjbis en Trijntje Deute- kom. Jacob, z. v. Jacob Glas en Hilletje v. d. Molen. Anna Willem, z. v. Frederik ten Cate en Anna Christ. Bern. Ledeboer. Wiggert, z. v. Dirk Vooys en Maartje de Boer, Ondertrouwd en GetrouwdGeene, Overleden: Lena Kauwen Nd., 6 mnd, Amerenoia Engel J.Jd., 1 jaar. Gemeente Oudkarspel, Ingeschreven van 1—31 October 1906, GeborenAlida Geertruida, d. v. Jan Brammer en Catharina Zut. Antje, d- V. Jan Kroon Cz. en Aaltje Strooker. OnderttouwdGeene. GehuwdCornelis Wals en Imnqetje Duyves. Dirk Kleyer en Trijntje Kuiper. OverledenWillem Biesboer, oud 22 jaar. Wouter de Jager, oud 27 jaar. Jan Visser, oud 8 jaar. Jacob Hart, oud 56 jaar, echtgen. van Wilhelmina van Steeg, Gemeente Oude Xiedorp. Ingeschreven van 1 -31 October 1906. GeborenNicolaas, z. v. Petrus Kok en Aaltje Bakker. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenJoanna Maria Portegijs, d. v. Klaas Portegys en Maria Borst, 3 weken, Gemeente Warmeuliuizeii. Ingeschreven van 1—31 October 1906, GeborenMaria, d. v. Wilhelmus Mekken en Elisabeth Habbé. Manus, z. v. Jacob de Groot en Jantje Scheid. Ondertrouwd en GehuwdGeene. OverledenNoowna Burger, 27 jaar, d. v, Cornelis Burger en Maartje Rozendaal. Gemeente ('allautsoog. Ingeschreven van 1—31 October 1906. GeborenCornelia, d. v. Cornelis Hemmer, overleden en Geertruida Cornelia Vis. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. OverledenTrijntje Bakker, 61 jaar, echt genoote van Dirk de Boer. Gerrit Visser, 58 jaar, echtgenoot van Aaltje van der Oord. Wel wat al te ver gezocht. Te Brailg in Roemenië had een arbeider Jalba zyn werkgever, een groothandelaar in graan, op straat doodgeschoten. Jalba stond terecht voor een jury van grootendeels ar beiders. De verdediger van den beklaagde voerde als een verontschuldiging van dezen moord aan, dat het slachtoffer de graan elevators in Roemenië had ingevoerd en daardoor duizenden werkloos had gemaakt. Blijkbaar maakte dit argument een groo- ten indruk op de jury. Op grond van deze overweging toch lieten de gezworenen den beklaagde vry uit gaan, verhaalt de „Eve- ning Standard".

Schager Courant | 1906 | | pagina 5