60IS- AlntlWUt' k Zondag 25 November 1906. 5üste Jaargang No. 4207. Interc. Telephuon No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. SCHA A UT. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zat0rdagavond. Bij incending tot 's morgens 9 ure, worden AOV BRTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. üureaa ACJKgJV, Laan, It 4. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen. In Frankrijk is het ministerie weer begon nen met de boedelbeschrijvingen in de ker ken; die nog niet aan de beurt waren ge weest. Minister Clémenceau heeft nu door gezet, wat zijn voorganger half had laten bakken. Natuurlijk is er verzet gepleegd, al is het niet heel erg geweest. De kerkdeuren waren zoo ongeveer overal gesloten en spuitgasten en soldaten moesten den ambtenaren van het gerecht menigmaal toegang verschaffen. Op sommige plaatsen is het vrij ruw toege gaan en kwamen er eenige gewonden. Vooral sommige „dames" gaven blijk van grooten heldenmoed. Een geliefkoosd middel om de gewapende macht buiten de kerk te hou den, is, deze te vullen met zwaveldamp, zoodat het een paar uur duurt eer men in de kerk kan verkeeren. Te begrijpen is het,dat minister Clémenceau de noodjge aanvallen heeft te doorstaan. In den Senaat heeft een debat plaats gehad tusschen hem en de Senator Gaudin de Vil- laine, waarbij Clémenceau weer blijk gaf van groote slagvaardigheid. Over de toepassing der scheidingswet zeide Clémenceau „Gy hebt beweerd dat ik van meening veranderd ben in de zaak der inventarisatie. Ik heb alleen gemeend, dat men hen, die zich verzetten, tijd moest geven om tot be zinning te komen. Thans zijn de inventa risaties hervat en dat gebeurt, omdat wij op ons genomen hebben de kerken geopend te houden, in uw belang en uit liefdevoorden binnenlandschen vrede. „Ik moet het leger gebruiken om de wet te doen eerbiedigen, en ik zal dien eerbied eischen, zoowel van de Katholieken als van de werkstakers. „Dat is de geheele dictatuur, waarover men spreekt. Heel sterk is zy niet, want een enkele stemming in het parlement kan haar omverwerpen. „Maar ik zal de scheidingswet doen eer biedigen. Ik maak de vrijzinnige woorden van den minister Briand tot de mijne; hy maakt myne daden tot de zijne. „Wy wenschen niet, dat de katholieken van ons geduld misbruik maken om in ver zet te komen en ik heb daarvoor de noodige maatregelen genomen. Als men tegenover de soldaten van de wapenen gebruik maakt, zullen de soldaten schieten op de oproer makers. Dat heb ik gezegd en dat houd ik vol. „Gy hebt een revolutie voorspeld. Uw voor spelling zal niet uitkomen. „Ik heb vertrouwen in het volk, dat weer stand zal bieden aan uwe ophitsing. „Maar ik herhaalde regeering zal niet overwonnen worden. „En verder heb ik de eer u te groeten." Waarop de heer Glaudin de Yillaine ant woordde „Daar ik in beleefdheid niet wil achterblijven, beantwoord ik uw groet." Een motie van vertrouwen in de ver klaringen der regeeriug werd met 213 tegen 32 stemmen aangenomen. De opvolger van minister Pod is in Duitsch- land benoemd. Het is Van Arnim-Crieuwen. De toestand zal door dezen nieuweling niet veel veranderen. Het is een protégé van minister Pod en hy zal dus de agrariërs wel te vriend houden. Een scherp partyman is hy niet. De toekomst zal wel leeren. Niet alleen in Duitschland, maar ook in Oostenrijk heerscht een vleeschnood en ook j daar zijn de gewone gevolgenvloeschduurte en protesten van alle kanten tegen de slui ting der grenzen en de hooge vleeschrechten. Dagelijks, zoo wordt uit Weenen geseind, hebben vergaderingen plaats, waarin vaak zeer scherpe moties tegen de regeering wor den aangenomen. In agrarische kringen slechts poogt men met alle middelen een, zy het nog zoo ge ringe wijziging van de „Grenzsperre" te voorkomen. En daar de ultra-agrarische minister graaf Auersberg dit verdedigt, is or kans dat voorloopig de vleeschnood nog wel zal aanhouden en toenemen. I Zooals men ziet, de plaats van handeling is verschillend, de personen verschillend, maar de toestand dezelfde. i Servië heeft altijd bekend gestaan om zyn rare vorsten. Dat land is met zyn regeer ders verre van gelukkig. Al hooren we over den tegenwoordigen koning niet zooveel kwaad, —wat van den kroonprins, den oudsten zoon van koning Peter, wordt verteld is zooveel te erger. Van verschillende zijden wordt beweerd, dat de kroonprins krank zinnig is, en de streken, die van hem worden meegedeeld, zijn niet die van een wijs mensch. De correspondent van de Tel. te Weenen verteld er van Zoo is een van'z'n geliefde spelen: honden gevecht. Hy laat twee honden op mekaar t^nhitsen, tot ze mekaar tot bloedens bijten. aarby bromt ie als een buldog. In den «'erentuin van Belgrado, „Koschutnjak" en dierentuin met enkel herten hitste 6fns 'n heel koppel hofhonden op de on- nuidige reeën aan. Hy ging pas lekker nuis, toep drie herten vaneengereten lagen. Op een eendenjacht in de buurt van I Belgrado zag de kroonprins oen Macedoniër in het oeverriet van den Sawo staan. Ik schiet den kerel een oog uit z'n kop van hier. Wedden, majoor zei de veelbelo- vende majesteit der toekomst, mikte en pang. De Macedoniër was zyn oog kwyt. In de couranten kwam het verhaal als een I „ongeval". Maar majoor Pesjitsj heeft in Boedapest verteld, dat Z. K. H. enkel een bewys van zyn juisDmikken had willen geven, i Dat juist-mikken overigens komt Z. K. H. van pas by zyn tweede geliefde sport. D.i. zyn adjudanten en den lakeien tusschen de beenen door schieten. De prins verzoekt zyn adjudanten met de beenen wyd uit mekaar stil te staan. En schiet door deze I levende poort op een schyf hoog daarachter. I Driemaal moet Z. K. H. hierbij een nestel man zwaar gewond hebben. Gesproken wordt er ook van, dat het hart van Z. K. H. warm klopt voor de vrouwen zijner adju danten. Feit is het, dat achtereenvolgens de majoors Posjitj en Pawlowitch 't eereambt neerlegden en dat er op het oogenblik uit de heele Servische armee geen officier meer valt op te jagen, die voor de betrekking in aanmerking wenscht te komen. Maar dat is meer, omdat de prins zyn adjudanten als vee-knechten behandelt Men weet, dat de Fransche gouverneur Levasseur by den prins weg is gegaan, om dat deze hem oorvygde, en dat de koning zyn spruit by die gelegenheid tien dagen garnizoensarrest oplegde. Dat was verleden en de jongen was toen luitenant. wyze in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo is opgetreden, dat een resultaat is verkregen met kleine macht, wat door specia liteiten voor onmogelijk was verklaard in die wildernissen Het belang van don dienst brengt mee, dat zulk een buitengewoon man, buitenge woon wordt beloond. Daartegen kunnen zyn collega's geen be zwaar hebben. In ieder geval gaat het dienst- bolang voor. Do 3e militaire specialiteit, de heer Van Vlijmen, stond hier aan 's ministers zyde, jaar en de jongen was toen luitenant. Om het den prins niet te zuur te maken, werden van den heer Bosch in „het Volk", een in Konak-meubelen in het arrest-lokaal gebracht.1906 uit Atjeh teruggekeerd controleur; de Toen Z. K. H. dit zag, keilde hy al de goede heer Male fijt steunende op oen officieel rap- gaven door de ruiten. Hy wou écht port, waaruit blijkt dat by den aanleg der „brommen". Atjeh-tram 382 Koelies stierven aan allerlei Sinds oefent ie zich op de heele nestel- ziekten, omgeving in 't oorvijgen, en hy heeft zich 1 De minister erkent dit laatste en excuseert zelfs aan den chef van het geheim-cabinet, het met er op te wyzen, dat men niet bekend dr. Dilmitsj, durven vergrijpen. By denver- was met den zeer ongezonden bodem. Hy jaardag van Z. M., dit jaar, was er gala- zal den Gouv.-Gen. ten ernstigste op de feiten diner ten hove. De hofmaarschalk zeiwijzen. Kroonprins George is onpasselijk. Hy was f De heer Schaper was daarmee niet zeer bezig zyn pa te be-tyranniseeren. En ver- tevreden, wilde de schuldigen gestraft heb- scheen 'savonds champagne-dronken op het*ben, wat de minister hem niet beloven kon, Spr. iszelf 3J jaar daargeweesten kan dus oor- lieden.De vasto hebben van f 12.30 totfl4.40 deelen over de moeilijkheden, die Christoffel had te overwinnen.Hy is over luit. Christoffel's manoeuvreeren opgetogen en acht de buiten gewone bevordering ten volle verdiend. De hooren Thomson en Duymaer v. Twist bly'ven van meening, dat hy op andere wyze had kunnen beloond worden, byv. met een lintje. Een andere zaak bracht nog de heer Van Vlijmen ter sprake, die van belang schijnt. We zyn tot op den huidigen dag niet in staat voor onze ammunitie in Indiü zelf te zorgen. Alles moet uit het moederland komen. Dit is gevaarlijk en er moet ten spoedigste voor gezorgd worden. De minister antwoordt, dat de samenstel lende deelen naar Indië worden verzonden en daar verwerkt. De h.h. Schaper en De Waal Malefijt wyzen op de onrustbarende sterfte onder de Koelies op Sumatra by den aanleg van tramlijnen; do heer Schaper aan de hand van een artikel tot onbewoonbaarverklaring van woningen stichten, één bestemd om aan de hoogste en aankoop van terreinen. j eischen te voldoen, de tweede met matiger Het schijnt dus, dat ten opzichte der wo- eischen. ningtoestanden het in Indië ook al niet beter 1 Een juiste opmerking maakte verder de is gesteld dan by ons. j heer Van Kol, toen hy er op wees hoe ge- Deze zaken kunnen rekenen op de warmevaarlyk het is, de toekomst van een jong sympathie van den Minister en hij zal de ambtenaar afhankelijk te stellen van het oprichting van gemeenteraden in grootere subjectief oordeel van den controleur, plaatsen bevorderen. Maar dit zal tijd kosten. I De heer Van Deventer wyst er op, dat nog Nog bepleiten de heeron Nolting, gesteund pas bleek op het jongst gehouden examen door Troelstra, verhooging vari loon der voor groot-ambtenaar, dat de opleiding on- werklieden aan het Koloniaal etablissement voldoende is. Er dient verbetering te komen te Amsterdam, speciaal voor de losse werk- èn voor do Europeesche ambtenaren ènvoor per week met een 10-urigen werkdag, pen sioen, uitkeering by ziekte. Ik vind dat nog zoo slecht niet, aldus Z.E. De heer Van Nispen tot Sevenaer bepleit behoud van het koloniaal werfdepot te Har derwijk en bouw van een nieuwe kazerne voor de Kolon. reserve te Nijmegen. Uit 's Ministers antwoord blijkt, dat er noch van 't een, noch van 't andere vermoedelijk iets komen zal. Daarby toont Z.E. een bizondere handigheid in het goochelen met kazernes. Die van Nijmegen naar Utrecht, van Harderwijk naar Nijmegen en die van Utrecht naarde maan; of de Minister de kazernes op z'n nek naar hunne respectieve stand plaatsen zal sleepen, dan wel of hy eenvoudig j de administraties wil verleggen, bleek niet. De aanleg van een spoorlijntje, uitgaande van den Sumatra-Staatsspoor naar Pariaman, welke aanleg een millioen zal kosten, wordt officiers-bal in het Casino. Er moet dus een uitweg voor dit exem plaar gezocht worden en broer Alexander schynt beter geschikt. Van andere zijde zegt men, dat de jonge man onverdiend zwart is gemaakt. Levendig van karakter als hjj inderdaad is, gevoolde hy, pas bevrijd uit de banden van het Rus sische kostschoolleven, (hy behoorde tot het page-corps aan het hof), lust nu en dan eens een streek uit te halen, hetgeen waar lijk niet te verwonderen is. Maar dit werd hem kwalijk genomen door de vijanden der Karageorgewitzen en zoo kwamen de praat jes in de wereld. Bovenal echter ondervond hij de waarheid van: ce n' est quo la vérité qui blesse. Want, waarheidlievend bovenal, en niet gewend een blad voor den mond te nemen, maakte hy zich onder de huichelende vleiers ten hove vele vyanden. Opbruischend en spoedig toornig, kan by ook met zyn jongeren broer Alexander, die koel en gesloten is, niet goed overweg. En de vry aanzienlijke schulden, die hy heeft gemaakt, fcyn ontstaan, niet uit groote uit gaven voor zichzelf, maar doordat hy ver schillende van zyn landslieden heeft voort geholpen. Toen hy hoorde wat er omtrent hem werd gelasterd, heeft hij zich tegenover een zyner vertrouwelingen uitgelaten, dat hij van nu af aan er naar zou streven, een man te zyn in den vollen zin des woords. En het is te verwachten, dat hy woord zal houden. Wat er van dit alles de waarheid is, zal spoedig genoeg uitkomen. omdat dan toch eerst schuld moest worden vastgesteld. Do heer Blooker wyst op het manco aan officieren van gezondheid. Zy staan in som mige opzichten achter by andere officieren, vandaar de weinige animo om militair dokter te worden. De minister brenge verbetering I in Indië in dien toestand. Spr. wenscht terugkeerDe heer bestreden door de h.h. Van Karnebeek en voorstel reeds Van Kol. De laatste beroept zich op hetvoorbereid. De oordeel van den Ass.-Resident van Pariaman, die er tegen is, en van enkele hoofden, 't Is ook geen voordeelig zaakje. Daarentegen is de heer IJzerman zeer voor den aanlog. Spreker is persoonlijk met den toestand daar bekend en acht den aanleg zoo al niet noodzakelijk, dan toch zeer ge- wenscht. De lyn komt goedkoop tot stand. Die Ass.-Res. is altyd in de binnenlanden geweest en tegen nieuwigheden. De hoer Van Kol is met diens oordeel niet zeer gelukkig. De Minister had dezen steun wel noodig. Z.E. keurde scherp af het optreden van den Ass.-Res. Tiviss, die met voorbijgang van de Regeering zulke adviezen aan Kamerleden geeft. Zulk een ambtenaar verdient geen vertrouwen. Het ontwerp wordt aangenomen met 43 tegen 20 stemmen. By hoofdstuk „middelen komen de belastingen ter sprake. Van Kol diont met zyn soc.-dem. de Inlandsche ambtenaren. Immers, het ligt in de bedoeling dat de hoofdtaak van het bestuur wordt gelegd in handen van Inland sche ambtenaren, terwijl een keurcorps moet belast worden met dagelyksch toezicht over den bestuurslast. Spr. keurt het goed dat van de gedachte wordt uitgegaan, dat slechts de besten tot de hoogere bestuursfuncties geroepen zullen worden. Indien er echter jongelieden zyn, die door eigen studie het ver gebracht hebben, moeten deze in de ge legenheid worden gesteld, zich in het buiten land of de Koloniën zelfstandig te bekwamen. Op het oordeel van een persoon by de aan wijzing der ambtenaren mag niet worden afgegaan. Als zetel der academie acht hy Den Haag aangewezen. Verscheidene sprekers voeren nog het woord, zonder veel nieuws te vertellen. Ten slotte komt de minister kort zyn voorstel verdedigen, opmerkend dat dit tot den vroegeren toestand, toen onbemid- collega s een motie in delde personen tot officier van gezondheid „Do Kamer, de heffing eener nieuw in te konden worden opgeleid aan de pupillen-„voeren bedrijfsbelasting in Atjeh en onder- school te Amsterdam. Uit deze school zyn „hoorighedon ontijdig en niet wenschelyk „achtende, gaat over tot de orde van den De dag van heden, Woensdag, gaat rustig voorby. De Minister had de aanmerkingen van de heeren Thomson, Duymaer van Twist, Van Vlijmen en Ter Laan te beant woorden, die het hadden gehad over gebrek een Kon. B, .-„j*- J veel hoogstaande mannen gekomen De Minister, erkennende dat pogingen tot verbetering gefaald hebben, zal alsnog over wegen wat moet gedaan worden om in het ineompleet te voorzien. Het nieuwe Instituut tot opleiding van Inlandsche officieren wordt besproken door den heer Van Vlijmen. Dit instituut lijkt hem nuttig wijl het zal voorzien in hot in compleet aan luitenants, dat het een groote kosten-besparing zal meebrengen en de onder luitenants zullen verdwijnen. Hy hoopt dat de Europ. officieren met tact tegen hun Ind. collega's zullen optreden. Het blijkt verder uit een gedachtenwis- seling tusschen den Minister en den heer Duymaer van Twist, dat de inl. officieren voorloopig den rang van hoofdofficier nog niet zullen bereiken. De heer Boogaarilt wil de pupillenschool te Nieuwersluis, die al zooveel jaren leeg staat, gebruiken voor de opleiding van In dische pupillen. Dan kon het Gombongsche Instituut vervallen en we waren er beter en zuiniger aan toe. De heer Schaper vindt, dat die „zwarte jongens" het met zouden kunnen vinden met de Europeesche en kant zich daarom tegen het voorstel. Z. E. is het daarmee eens en wijst er op, dat de besparing niet groot zal zyn, wyl toch heen en weer moet gereisd worden. De heeren Van Wassenaar en Jansen (Haag) komen met den Minister in discussie over „dag." door zyn voorganger was denkbeelden van den heer Van Kol vindt Z. E. practisch onuitvoerbaar. Aan nepotisme mag niet gedacht worden by de aanwijzing van ambtenaren om de lessen te volgen. Dit zou wantrouwen zyn in de Indische autoriteiten, waarvoor geen aanleiding bestaat. De hoogere opleiding is ook gewenscht om ons onafhankelijk te maken van het buiten land. Morgen, Zaterdag, er is besloten ook Zaterdag te vergaderen komen de arti kelen aan de orde. Nu krijgen we nog een langdurige discus sie omtrent de regeling der werkzaamheden. De Voorzitter deelt mee, dat de centrale sectie besloten heeft de aanhangige belas ting-ontwerpen in de sectiën te onderzoeken. Dat valt niet in den smaak der heeren Kolkman, Heemskerk, De Savennin Lokman, die van meening, zijn dat urgentie noodig is voor zulk een ontijdige behandeling. Zy wenschen de plannen van de regeering ge heel te kunnen overzien, alvorens tot behan deling over te 'gaan en de ouderdomsver- zekering ontbreekt nog. De heer De Sav. Lohman wil de leden die buiten Den Haag wonen, niet dwingen voor 2 dagen in Januari naar Den Haag te komen. TT. -- p- De bevolking van Atjeh zal volgens minis- Het eer.ige argument voor de haast die men ters voorstel aan bedrijfsbelasting f 1.900.000 Reeft, is, dat men de rbelastingwetten nog moeten opbrengen. Dit, gevoegd bydeAeeren- dit jaar wil tot stand brengen. Dit is het diensten en de „tiende penning" die 15000 recht der meerderheid, maar het doel is mensehen in bloed geofferd hobben, is te evengoed te bereiken als het sectie-onderzoek erg. Verleden jaar werd heffing van hoofd- wordt gehouden onmiddellijk na het reces van 1897, 't welk eischt een aan discipline, misstanden in het officiers- eskader van 6 schepen van Indië. De h.h. corps, bestrijding van het concubinaat—onge- wyzen er op, dat er tegenwoordig maar 5 zijn. huwd samenwonen de promotie bjj keuze Er zijn er nooit meer dan 5 geweest, zegt van luit. Christoffel tot kapitein, en de positie de Ministei^ ondanks het Kon. besluit, en de der onder-officieren en minderen, benevens Kamer heeft altyd aangedrongen op ver van hunne weduwen en weezen, De Minister keurde, evenals de heer Van Vlijmen af, feiten van wreedheid en ruw heid der marechaussees, indien deze voor komen. Hy houdt zich overtuigd, dat de Gouverneur-Generaal ze zal weten te voor komen. Uit een rapport is hem gebleken dat gewonde kinderen uitnemend verpleegd zyn. (Wel, wel!!) Het lijkt ons voor een Minister, die geen militair is, moeilijk in te gaan op al die vragen, welke betrekking hebben op toestan den in het leger en de huishoudelijke in richting daarvan. Zoo iemand moet de kla gers wel met een Jantje van Leiden naar huis sturen. „Het Legerbestuur zal de misstanden indien zy bestaan, tegengaan." 0.i. kon Z. E. gerust een stapje verder gaan en zeggen op al die op- en aanmerkin gen: „De aandacht van den Gouverneur Generaal zal op deze zaken gevestigd worden." De Minister betuigt er zyn spijt over dat2 militaire leden dezer Kamer de buitengewone bevordering van luit. Christoffel hebben gecritiseerd, weet de heer Duijmaer v. Twist wel, dat luiten. Christoffel een unicum is in het Indische leger? dat hy op zoo kranige minderen. De Gouv.-Generaal denkt er even zoo over. De Minister van Marine komt zich ook in de discussie mengen. Hy vertelt dat „de Ruyter" in West-Indië opgevolgd is door „de" Kortenaer" en daarvoor was personeel noodig en toen er 8 schepen in Oost-Indië waren tydens den Jap.-Russ. oorlog, eveneens. Daarby komt dat de uitzending van jonge matrozen naai- de tropen ongewenscht wordt geacht. Dus er is gebrek aan jantjes, blykt nu. De Minister maakt van de gelegenheid gebruik iets van zijn plannen mee te deelen Voor de Oost 4 schepen, plus een krachtige torpedovloot. Reeds is op de begrooting voor 1907 geld geld van Atjeh afgestemd en thans wordt verlangd een hooge belasting voor Atjeh met de onderhoorigheden. De heer Thomson valt VanKol by in zoover hy sympathie voor het denkbeeld gevoelt; maar vervalt de bedryf- belasting, dan blyvon de heerendiensten en dat moet niet. Ook de Minister en de heer Van Deventer verzetten zich voornamelijk op dien grond tegen de motie. De heer Thomson echter heeft een ander bezwaar, ook reeds by de algem. beraadsla gingen door hem besproken, te weten de hooge boeten in Atjèh geheven, die hy een voudig schandelijk noemt. Die moeten afge schaft, als zijnde een onrechtvaardige en drukkende belasting. De heer Van Kol vult daarna op Thomson's verzoek zyn motie aan met: „zoolang het tot dusver gevolgde „stelsel van boeteheffing in Atjeh en onder horigheden bestendigd blijft'" Dit dwong den Minister tot de verklaring dat hy de Ind. Reg. instrueeren zou met de P - -- r boeten matig te werk gaan. De motie-Vanevengoed als het vorig ministerie dit inzag Kol wordt verworpen met 51 tegen 16 stem-1 bijhet stellen van de tariefwet vóór of op 29 Januari. De heer Lely, voorzitter der centrale sectie verdedigt o.i. vry slap het denkbeeld der sectie; niet alzoo de heer Troelstra, die zich blijkbaar voorgenomen had om de heeren der rechterzijde want het verzet kwam uitsluitend van dien kant de les eens te lezen. Hy vindt het een argument van ge makzucht, om niet begin Januari te willen vergaderen. Met den steun der heeren werd midden in de begrootingsdebatten het ont werp voor de snelvuurkanonnen aangenomen de dwangwetten zyn doorgedreven voordat zelfs de leden alle stukken in handen had den, en nu het wetten betreft, die in 't belang zjjn van de arbeidende klasse, nu hebben de h.h. geen haastnu hebben de christen democraten geen haast, de volksbelangen te behartigen. De rechterzijde schijnt niet erg gesteld op het tot standkomen der belastingwetten; toch is er geld noodig voor de sociale wetten, I rr rv» -1-1- men. Aan de orde is het ontwerp tot opleiding van Indische bestuurs-ambtenaren. De bedoeling is beter onderlegde Indische ambtenaren te krijgen, zoowel voor Indische jongelui als voor Europeesch-Indische amb- tenaren. Er wordt voorgesteld 2 afdeelingen in te richten, waarvan de eene voor Indische jongelui, de andere als Bestuurs-academie voor ambtenaren met verlof bestemd is. De heer Pierson is ingenomen met het tariefwet vóór de ouderdomsverzekering. We schijnen dus te doen te hebben met een politieken tegenstand, waaraan toch zeker de heeren Passtoors' en Talma niet zullen meedoen. Maar daarin vergiste zich de heer Troel stra; tenminste de heer Talma bestreed de samenkomst op 15 Januari, gebruik makende van woorden des heeren Borgesius, dat het fataal was voor het tot-stand-komen van sociale wetten „millioenen ter beschikking van de regeering te stellen"; hy vond dat w._ o - VUilU UctL voorstel en geeft eenige practische wenken de heer Troelstra zich nog slecht bewoog in voor de opleiding. Noodig zal zijn een oplei- zijn huidige ministeriëele rol. Onder veel ding voor bureau-ambtenaar en voor best uu rs- rumoer wordt gestemd; de uitslag is dat de ambtenaarer zal dus een schifting in dien stemmen staken43 tegen 43, Een 2e stern- zin moeten plaats hebben naai- do karakter- ming zal worden gehouden op een nader te eigenschappen van de ambtenaren, waarover bepalen dag. den regel de controleur zal moeten ge-aH.öe? I'aar. vragen van den heer Mees naar hoord worden. De afdeeling B. had spreker betreffende emigratie van Javaantjes nnni.n/v ninn T-ntnrnl "Mzx/1 \Tinn nf 1 aangevraagd ciaal type. voor 2 torpedobooten van spe- gaarne zien vervallen. Ook de heer Boogaardt toont zich ingeno men, terwijl de heer Van Kol vindt, dat we in plaats van een nieuw schip, een oude trekschuit zullen krijgen. De Minister schip pert met halve maatregelen te nemen, waar alle eischen niet kunnen vervuld worden. De heer Van Deventer, later geholpen door waarop later de minister o. i. ter snede on- 1T TTT .1 1l'i. 1.1. i: I i. ii i i ii. den heer Van Kol, bepleit krachtige voort zetting der„decentralisatie" in Indië en wel in den vorm, dat het bevestigen van gemeenterad n wordt in de hand gewerkt. Daardoor zou aan vele slechte toestanden een eind komen. Deze raden zouden bevoegdheden moeten hebben, onteigeningsrecht byv., om te komen merkte, dat we ons tevreden moeten stellen met het bereikbare; beter een half ei, dan een loege dop. Verder wyst de heer Van Kol erop dat alle ambtenaren nu over één kam geschoren wor den, alsof aan allen dezelfde ei=chen worden ge steld. „Z. i. ware hpt beter 2 cursussen te -..UUIHJOO Ned. Nieuw-Guinea en het verzook om over legging der rapporten, 't welk de minister toezegt, gaan we huiswaarts met hot drin gend verzoek van den Voorzitter maar wo trekken er ons niet te veel van aan om toch vooral morgen, Zaterdag, present te zyn. Er zyn zulke belangrijke ontwerpen aan de orde 1 I)i' diefstal te tumuli. De Ams-terdamsche recherche is de inbre. kers van jj. Zondagavond by den liyksont,

Schager Courant | 1906 | | pagina 1