1 Alurtiitit- St. Nicolaas De kinderen m mijnheer Galanterieën. Lampen. Speelgoederen. Nikkel waren. Parapluies. Djiiderdag 29 November lirtrti. 50ste Jaargang No. 4208 Interc. Telrphoon No. 20. Uitgevers TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. B innen iaiidsch Nieuws. FEUILLETON. Hit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden APV BRTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. ISureau •CHAC3I5JÏ. Laan, l£ 4. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 8 60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTSNTIEN van 1 tot 5 regels f 0 25 iedere regel meer 6 et. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DU nummer bestaat uit t ee bladen BEKENDMAKINGEN. O ©meerite Wchngen P O L 1 T I F.. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gevonden gouden kettinkje met slootje, een dauies- portemonnaie inhoudende eenig geld, een witte damesblouse, een geelachtigen hond, terwijl inlichtingen worden vorzocht omtrent oen verloren gouden manchetknoop. INRICHTING E X, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van W. H. Roggeveen, tabaks fabrikant aldaar, om in het perceel kadastraal bekend in sectie E, No. 508, een gasmotor to mogen plaatsen, door hen in toegestaan. Schagen, den 28 Novomber 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. De uitslag van den op 26Nov. te Anna Paulowna gehouden verkoop ten overstaan van Notaris Gottmer, van do eigendommen van wijlen mej. de wed. J. de Boer-Platvoet, is als volgt: 1. Een huis met 5.36.60 H.A. land, voor de som van f 4370, kooper de heer S. R. Spigt te Helder. 2. Een huis mot ongeveer 0.70.40 H.A. land, kooper de heer J. P. H. Neuvel voor f1690. 3. Ongeveer 0.35.20 H.A. land voor f 670, kooper de heer H. Visser. 4. 5.10.88 H.A. land, in eigendom bij den heer A. Asjes te Alkmaar, voor f 3335, kooper de heer J. Smit Cz. 5. 1.83.38 H.A. land, in eigendom bij den heer J. Muys c.s., kooper de heer P. Leen- derts voor de som van f 1100. De Rederijkerskamer Eendracht maakt macht" gaf Zondagavond aan Hei Zand tiaar eerste uitvoering, in hetlokaal van mej. Wed. de Wit. Opgevoerd werd het drama Pierre de galeiboef. De wijze van opvoering legde getuigenis af van ernstige studie. De hoofd rollen werden vervuld op een manier, die alle hulde verdient en het daverend applaus bowees, dat de aanwezigen het goede werk waardeerden. Het nastukje was „Jeremias Pieterman", een vroolyk slot, dat veel succes had. Het Dept. Winkel der „Mjj. tot Nut van 't Algemeen" benoemde in zijne verga dering van Maandag den heer W. Melchior als medebeheerder der dept.-spaarbank, die als zoodanig aan do beurt van aftreding was, en als nieuw lid den heer P. Strijker, beiden met algemeeno stemmen. Voorts trad voor de vergadering op de heer B. Belnionte van Amsterdam en mevrouw M. Kiehl, die met een reeks voordrachten het vry talrijke audi torium aangenaam bezighielden. Mond- en klauwzeer. Men meldt uit Den Haag Zooals bekend is werd in den laatsten tijd in de ons omringonde landen op verschillende plaatsen mond- en klauwzeer geconstateerd, en ook, dat deze ziekte onze grenzen wederom nadert. Aangezien 't mond- en klauwzeer in de laatste jaren in Nederland niet meer is voorgekomen, wordt het, inzonderheid mot het oog op de belangen van onzen veeuit voerhandel in hooge mate wenschelijk geacht, dat er alles worde gedaan oin die ziekte buiten ons land te houden. Ook in verband daarmede zou 't bij de regeering oen punt van overweging uitmaken, den wederinvoer van hot in België goweigerde Hollandsche vee te verbieden. In elk geval wordt onzen veehouders de raad gegeven om, wanneer zich onder hun vee een goval van bovenbedoelde ziekte mocht vertoonen, of wanneer één van hunne dieren hun ver dacht mocht voorkomen, dadelijk daarvan aangifte te doen en onmiddellijk alle maat regelen to nemen, die strekken kunnen om te beletten, dat de ziekte zich uitbreidt. Tot die maatregelen behooren vooral af zondering van het dier en verwijdering van den stal. Uitspraken van de Arrondisseinenfs- Rechtbank tc Alkmaar, van Dinsdag 27 November 1906. Johan K., Amsterdam, Kinderwettenzaak Verduistering van een flets, zal ter beschik king der Regeering gosteld worden, zonder toepassing van straf. Hendrikus van den B., Castricum, mis handeling 2 m. gev. Cornelis Hendrik K., gedetineerd in het huis van bewaring, 3 d. hecht, en opzending naar een Rijks-werkinrichting, voor den tyd van 5 m. Reyer Pieter Cornelis Z., Texel, diefstal van lijsters, f 8 boete subs. 8 d. hecht. Pieter B., Wielingen, beleediging van een ambtenaar, f 7 boete, subs. 7 d. hecht. Jacob D., Hoorn, beleediging van politie agenten, vrijgesproken. Theodorus B., Oude-Niedorp, mishandeling, f 20 boete subs. 10 dagou hecht. Pieter R,, Aartswoud, wederspannigheid, 1 m. gev. Cornelis L., Wervershoof, stroopory, f 5 boete sub. 3 d. hecht. De heer D. J. Brouwer, pontwachter te /.ijpersluis, is bevorderd tot eersten pont- wachter te Buitenhuizon aan het Noordzee- ^anaal. Rectificatie. In een berichtje van Wieringen, voorko mende in deSchager Courant van j.1. Zondag, staat vermeld, dat de rekening van het Visschersfonds sloot met een batig saldo groot f 17; dit moet zijn f 1700, welke gel den zy'n belegd op de Rijkspostspaarbank. Sedort onze Polderboeren de waarde van de ier hebben loeren waardeeren, zyn in allo deelen van den Anna Panlowiia- polder met bekwamen spoed ierkelders ge bouwd. De 25ste is roeds voltooid. Thans zal oen geheel nieuw bouwstuk van beton worden opgotrokken. Hot is een geheel huis, muren, zolders, balken vloeren, drem pels, alles van beton. De vorschillende dee len worden op de plaats zelve vervaardigd. Wieringen. Zaterdagavond ten 7 uur gaf onze muziek- vereeniging „Harmonie" in de concertzaal „Concordia" de eerste uitvoering voor haro ongehuwde kunstlievende leden. De zaal was geheel gevuld. Behalve een zestal mu zieknummers werd nog opgevoerd een too- neelstuk, getiteld: „Moederzegen of de Parel van Savoye", drama in vyf bedrijven van d'Ennery. Alles had veel succes en werd met aandacht gevolgd, waaruit we mogen aflei den dat alles in don smaak viel. Een gezellig bal besloot de uitvoering. Verkiezing Eerste Kamer. Do Prov. Staten van Gelderland hebben herkozen als lid der Eerste Kamer generaal Van Löben Seis, met 39 steinmon en 20 blanco. De aardfl'illillgeii. Men is er thans achter, wat de oorzaak is geweest van de in de vorige week te Helder voorgekomen aardtrillingen. Ze werden ver oorzaakt door het springen van drijvende mijnen in do nabijheid van Kijkduin, waar mode de torpedodienst bezig is geweest. De heer Joh. v. d. Molen Cz. van N. Niedorp, klerk dor Ned. Nering-verzekering Mij. te Amsterdam, sinds Mei j.1. aldaar als milicien bij de infanterie in dienst, is bij het op 22, 23 en 24 Nov. j.1. gehouden examen geslaagd en j.1. Maandag aangesteld als onderofficier bij de infanterie te Amsterdam. De groep groenteteelt om te komen tot j gezamenlijke inzendingen opde Internationale tentoonstelling in 1907 in Den Haag te houden, zal 18 December te Hoorn verga deren. Tot molenmeester van den Hooglands- polder is herkozen de hoer J. v. d. Horst te Barsingerhorn. Zondagavond 1.1. trad de zangvereeniging „de Burcht" te Eenigcnburg in het lokaal van den heer A. Nottelman op met een zestal zangnummers en twee kleine tooneel- stukjes. Hoewel wy nooit in de gelegonheid waren een uitvoering dier vereeniging by te wonon, hadden we moermalen over het succes hooren spreken, dat die vereeniging, waarvan de leden te veel in ouderdom ver schillen om een goed ensemble te verkrijgen, by die gelegenheden inoogst. Nu wy het gezelschap gehooid hebben, brengen wy den leider, den heer Teensma, gaarne een woord van lof voor hetgeen hy ons heeft doen hooren. Er waren natuurlijk stukken by, die beter hadden gezongen kunnen worden, maar daartegenover stond, dat andere, ook wat de voordracht betrof, hoel aardig ten gehoore werden gebracht. Jammer is liet, dat de zaal voor een zanguitvoering nü juist niet zeer geschikt is. De tooneelstukjes bevielen ons minder goed dan de zangnummers. Toch zullen de spelers by voortdurende oefening ook op tooneelmatig gebied goen slecht figuur maken. In bewerking. By Prof. Ritzema-Bos en zijn assistent Dr. Quanjer zyn de plannen in bewerking voor de proefnemingen tegen de ziekten in de kool voor het jaar 1907. Uitslag der stemming, j.1. Maandag ge houden ter verkiezing van één Notabel by de Ned.Herv.Gem. to Dirksliorn c.a. Herko- zon de heer G. Kuiper met 48 stemmen. Op don heer R. Boon waren 39 stemmen uitgebracht. Nog nimmer was do opkomst van stemgerechtigden zoo groot als bij deze verkiezing; was dit misschien een gevolg hiervan, dat aile lidmaten eene schriftelijke kennisgeving hadden ontvangen? Winkel. Vrijdagavond had alhier in het café „'t Fortuin" eene welgeslaagde uit voering plaats van „Winkel's Harmonie", onder directie van den heer A. Egmond, voor kunstlievende leden en hunne genoo- digden, die talrijk waren opgekomen en door het zeer goed ten uitvoer gebracht en afwisselend programma een genotvollen avond doorbrachten. In don nacht van Zondag op Maandag 1.1. strandde tengevolgo van den dikken mist een Zweedsch stoomschip (tweemaster) op een der hoofden tusschen Petten en Kamp. Het vaartuig was geladen met stuk goederen en steenkolen, maar wist, na een deel der lading over boord geworpen te heb ben, zelf vlot te komen, niettegenstaande vier sleepbooten in de nabijheid waren om hulp te verleenen. Het hoofdbestuur der Naamlooze Land bouw- en Handelsvereenigmg„Laiigeilijk en Omstreken" heeft eene vergadering gehou den te Alkmaar. Als eerste punt van behandeling kwam ter sprake oen schrijven van het bestuur der Afdoeling Noord-Scharwoude, waarin gemeld werd, dat in eene vergadering dier afdeeling was besloten zich van de vereeniging af te scheiden. In dat schrijven wordt met geen enkele reden toegelicht, waarom deze afdeeling zich wil afscheiden, en het hoofdbestuur heeft alzoo die kennisgeving aanvaard, zoodat de Naamlooze met ééne afdeeling is verminderd en haren weg dus zal vervolgen met zeven afdeelingen. Ook werd bekend gemaakt, dat de ver eeniging „Nieuw Leven", te Heer-Hugowaard, eone oproeping heeft gezonden aan de ver schillende afdelingsbesturen tot het bijwonen van eene vergadering met verschillende ver- eenigingen, te houden op Woensdag 28 No vember a.s. te Noord-Scharwoude, in welke vergadering federatie-plannen zullen worden besproken. Het bevreemdde het hoofdbestuur, dat de vereeniging als zoodanig hierin niet was ge kend, en daarentegen wel de afdeelingsbe- sturen als vereenigingen waren opgeroepen. Hot hoofdbestuur achtte het daarom wen schelijk, dat de afdeelingsbesturen deze ver gadering niet officieel zullen bijwonen. In eene volgende vergadering van het hoofdbestuur zal als punt op de agenda komen de bonoeming van een algemeenen secretaris, wyl de heer De Geus, lid van het hoofd- i bestuur voor de afdeeling Noord-Scharwoude, I door het uittreden dor afdeeling deze be trekking niet meer kan vervullen. j —Zondag jl. hadden te Valkoog na afloop der Godsdienstoefening de jaarlyksche ver kiezingen plaats. Tot Ouderling, aftredend de heer P. Wit, werd gekozen de heer F. S. van de "Velde, en herkozen tot Diaken de heer T. Rens; tot Notabel, aftredend de heer J. Groet, ge kozen de heer D. Burger. Zondag j. 1. gaf de Rederijkerskamer „de Eendracht" van Dirkshorn in hetlokaal van den heer G. v. Bodograven te Valkoog eene openbare uitvoering. Opgevoerd werden „Tweo vrouwen," drama in 3 bedrijven. De verschillende karakters werden heel goed uitgebeeld en het aanwezige publiek was vol aandacht; er werd genoten. Het stuk werd goed afgospeeld, dat mag zonder over drijving worden gezegd. DaarnaHet levenddoode Snyderspaaf, blijspel in 2 tafereelen. Ook dit stukje werd goed opgevoerd en de acteurs hebben het publiek door hun leuke gezegden hartelijk doen lachen. Het laatst», dat opgevoerd werd, was: Daar is Mijnheer, blijspel in één bedrijf. Voor dit stuk komt de Kamer een extra pluimpjo toe, hior hebben de optredenden getoond wat te kifnnen, en tevens dat er met ernst gerepeteerd wordt; dat bleek recht duidelijk door de goede houding en gestes. Een woord van lof voor de leden, maar in zonderheid voor Trippel man en Jan, deze hadden geen gomakkelyke rollen. Jammer dat de opkomst van publiek niet grooterwas. Misschien ligt de reden hiervan wel in het „onbekend maakt onbemind." Wy roepen de Kamer „de Eendracht" een tot weerziens toe en twijfelen niet, of de opkomst zal dan wel grooter zyn. Na afloop werd er nog lang gebald. Den 24sten Nov. hield de Afdeeling Koiliwrn van den Bond van Staatspension- neering eene openbare vergadering. Als spreker trad op de heer H. N. Schuitema 82. o De kapitein van den troep ziet scherp voor zich nit, met de hand boven de oogen. Oppassen, Harthaoaen I Kjjk maar Mos hoa er leven komt in die slangels daarginds. Die kerels vertrouw ik niet. Zooeven hingen zjj nog als zakken in den **del, maar nn zyn zjj één en al attentie. Zjj stellen nergens anders belang in, dan 'n vee koopen, Dergeljjk volk moest men liet onder zich hebben. Langzaam gaat het voorwaarts, het pad jft» tQ3schen het dichte struikgewas door, Plotseling van nit de verte een dof ge dreun en opdaverend geechntsvnur. Alles luistert. Dat kan onmogelijk anders dan van de colonne Hejjde zyn, die van ds andere zjjde den opmarsch ia begonnen. l« heeft bepaald den vjjand reeds aan gegrepen. Bravo, kameraden I De harten kloppen sneller. Bet is niet voor de eerste maal dat de ^^pagnie vlak voor den stryd staat. Van- d^g glimlacht Eg bert over de ontroering j" er in zyn binnenste was, toen hy voor 7® eerste maal het geschutsvuur hoorde, <*n de eerste kogels door een onbekenden T8 «rnd afgezonden, hem langs de ooreua fl jten, Het was als een hevige koorts geweest. En de tanden had hy opeen moeten klemmen, alle k rechten moeten inspannen om rustig te bijjven en met overleg te fandelen. Dat was reeds lang voorbjj Ook aan het gevaar gewent men zich Slechts een korte prikkeling blyft, een korte polsslag. Maar de wensch wordt krachtiger om den vyand aan te grjjpen met het bevrydend en aanvarend: er op los hoera I 't Is of allen dezelfde begeerte, dezelfde stijgende wensch bezielt. De gestalten rekken zich, de oogen schitteren. „Een weinig had vader wel geljjk I" dacht Egbert menigmaal. „Ia ons allen woont toch iets van het menschdier, van den last om er op los te stormen en er op in te hakken. Op den marsch, in het bivak vervliegt menigmaal de vroolfjke moed, en te verwonderen is dat niet Maar vóór het gevecht krygt men steeds weer een ander gevoel, ja, dat keft een mensch weder op doet hem het hart vlugger kloppen. De omgeving werd ruimer, Een wjjde, groote grasvlakte. „Daar hebben wy het spectakel. Harthausen," meende de kapitein. „Afgeweid, kaaltjes 1 Dos hier moeten kort geleden nog kudden vee gegraasd hebben." Voor aan de spits doemt, nog ver verwjj- derd, weer de zoom op van een nieaw doornenbosch. Adjudanten reonen weer rechts en links, aan alle zyden ziet men hunne vaantjes wap peren. De balion met de vlag van den commandant stygt in de hoogte, ver zicht baar in de jjle lacht. Een paar schoten weerklinken vooraan. Nog eens, en nog eens Links, in de tl ank. byna gelyk daarop een levendig geknetter. Daar ratelen en knetteren opeens de ma chinegeweren. Voorwaarts Dan wordt er weer halt gemaakt. De battery wordt ia stelling gebracht en be stookt de? zoom van het woad. Maar de kerels houden stand. Laf zyn ze niet, die mannen. Achter een battery heeft Harthausen post gevat. Met den verrekjjker zoekt hy de beste positie. De eerste gewonde valt naast hem neer. Een korte uitroep „mjjn been I" Terug naar het veldhospitaal. „Kalm maar aan, kerel, dat maakt de dokter wei weer spoedig in orde Dan de tweedeschot door den boven arm. En niets van den vyand te zien. ,'t Is of zjj in den grond zitten, die lamme kerels," zegt de kapitein. Hoor 1 scherp lit er weer een kogel langs hun hoofd. Steeds schynt het, komen de kogels ait dezelfde richting. Daar heeft Harthausen den schatter eindelek in de gaten. Ia den top van een alleenstaanden boom. ver voor het front, zit de baas. „Lag daar eans op aan, jongens, daar boven in het groen. Achthonderd meter schat ik het." Het bevel ia verstaan. Een kort ge knetter en dan tuimelt er een lichaam uit den boom. „Bravo INeee, stop. Munitie sparen." En telkens denkt Egbertdat men onder dergelyke omstandigheden zoo roetig kau overleggen Taais stelt men zich dat zoo anders en moeilyk vcor en eigenlyk is het slechts het beheerschen van zyn wil, wat als vanzelf gaat. „Voorwaarts marsch I" Een eind voor uit gerokt. Het vuur wordt heviger. Uit het bosch flikkert het vuur doorloopend op. Het ge vecht komt tot staan. De kanonnen moeten wat ruim baan maken. Dien braven artille risten, kan men het aanzien, hoe zwaar hun werk is. „Luitenant da kapitein Flink rechtop had hy tot dusver gestaan, de oude Afrikaner, op eenmaal sloeg hy voorover. Schot ia het voorhoofd „Schiat goad ea dan vooruit," riep hy nog. Daarop stierf hy. Arme, goede kameraad Ook dat is slocuts een vluchtigs ge dachte„Je moedertje zrl over je weenen. Maar je hebt dea echten soldatendood snel en zonder pjjn." zoo denkt Egbert Een paar minuten slaat hem het hart onstui miger. Dan is het zaak, al zyn oplettendheid op het gevecht te concentreeren. Nu dubbel, waar hst geldt het aanvoeren van de compagnie. „Voorwaarts marsch 1" En de schuttere vooraan, met den vinger aan den trekker, met een luiden kreet op den vyand af. Midden in den rzzenden loop voelt Egbert plotseling het ritselen van het papier op zyn borst. Alsof die brieven hem een vermaning wilien geven. Een seconde aarzelt hy, dan stormt hy verder. Wanneer het een vermaning was, dan kon het alleen deze z jn wees ons tot eer I De boschrand is bereikt, maar het bosch zelf is byna ondoordringbaar. Die vermale- deide doornen, die ellendige dingen, die de huid kwetsen, de kleeren verscheuren elk uitzicht onmogelyk maken en dos doi zenderlei plekjes bieden om zich te var schuilen. Men ziet het rist, maar men merkt het: trots al die hindernissen gaat de gev: chts- lioie voorwaarts. „Voorwaarts, mannen I laat de anderen ons niet voorkomen." Dat was eea mooie stryd, deze wedjjver onder elkaar. Men had nauweljjks een aacsporirg noodig, Elke compagnie wilde het eerst aan het doel zyn 1 Een kleine open plek. Op eenmaal een kevige tegenstand I SnelvuurDaar is ook reeds een machine geweer, die de hindernis opruimt. „Bravo! goed gedaan, 86rgeaiit. Juist op het rechte oogeabLk." Eoa poosje stilstand, tyd om eens adem te halen, terwyl de voorsten den vyand achtervolgen, een oogenblik bazinnen, ean haastige blik op het horloge. R-eds mid dag heelt de tyd dan vleugels vandaag Rondom liggen de soldaten. Deze ea gene kauwt op een brok brood of schuift **n kameraad de drinkfl>sch toe. Driak Fiita. maar laat er nog een slokje in. En daar is Kuiter ook. Steeds en altjjd met eea opgeruimd gezicht. Hier, lai- tenant, en hy schommelt uit zyn tasch een stuk chocolade te voorechyn. Egbert veegt zich het zweet van het gelaat en dan eet ook hy. Het smaakt heerljjk een mensch blyft een mensch. „Waar heb je de paarden?' „Alles in orde luitenant. Achter by de bagagewagens. Zy hebban juist onzen goeden kapitein weggebracht, en toen dacht ik ik zal voor alle mogelyke gevallen maar naar voren gaan naar den luitenant,' Voor alle gevallen WOBDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1906 | | pagina 1