il' j JollaÉ Noorderkwartier", Een prachtige sorteering Cadeaux, Blouses, Zijden en Laken Tusschenrokken, Onderrokken. JaiïcÉii, OierlifiÉn, Sporthemden, Truien, (Mits, Caelienez, Ceinlnirs, Zakdoeken en alle soorten Dames- en kiuderboezelaars. SCHAGEN. Solide Naaimachines, "machines vanaf f is.- Zondag 2 Dec. '0(5. 50e Jaargang. No. 4209. DERDE BLAD. als: Groote keuze Handmoffen, Boa's en Bontmutsen, B13SSS-, EWW- m lrapniachines - 42.50 SSOOÏS YQOSIAAD Mei FSM2SM Arrondissements Recht bank te Alkmaar. SÉ! Najaarsvergadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van don Landbouw in op Woensdag 28 November 1906, des voor middags half elt, in de Doelen te Purinerend. De heer J. Koopman, voorzitter, opent met een hartelijk woord de vergadering, daarbij de meening uitende, dat het jaar 1906, dat bijna ten einde is, voor den land bouw is geweesteen gunstig jaar. Alle aanvoer op allerlei gebied van den landbouw, wordt steeds grooter en de oorzaak daarvan noemt spr. niet, zooals in de jaren 1600 en 1700, de vergrooting der vruchtbare gronden, omdat groote plassen werden droog gemaakt, maar alleen, omdat de wetenschap en de praktijk elkaar de hand hebben gereikt. Uit die samenwerking is deze gunstige toestand voor den landbouw geboren geworden. Spr. eindigt met den wensch, dat de vergadering, die heden gehouden wordt, aan dat goede doel mag medewerken en verklaart, met een hartelijk welkom, de vergadering voor geopend. Hierna leest de heer W. Teongs, secretaris, de zeer uitvoerige notulen, die zonder eenige opmerking, onder applaus worden goed gekeurd. Daarna doet de voorzitter eenige mede- deelingen, waarvan wij vermelden: le. Het ledental bedraagt 185 leden en 3 zoons van leden. 2e. De gewijzigde Statuten zyn koninklijk goedgekeurd. 3e. Van de brochure voor goed melken zijn 8200 exemplaren verkocht. 4e. Op de marktplaatsen te Alkmaar en Hoorn zijn drinkplaatsen voor vee gemaakt, te Purmerend werden de 2 pompen voldoende geacht. 5e. Het monsternernen van voeder- en meststoffen is voorloopig geëindigd, omdat het bekendmaken der monsteropnamen tot moeilijkheden aanleiding gaf. 6e. De proeven voor het inenten van varkens tegen pestziekte werden voortgezet door de ryks-seruminrichting, met behulp der com missie van Noorderkwartier. 7e. De beproeving met den elevator was niet doorgegaan, omdat dit werktuig voor de kleine bedrijven in ons land niet geschikt geacht werd. Op raad van den heer Grone- man te Wieringerwaard zal men hoogstwaar schijnlijk reeds dezen winter een proef nemen te Anna Paulowna met een dorschmachine, tevens pers, in Groningen in gebruik. 8e. De veebascule te Schagen wordt nog weinig gebruikt. 9e. Voor de opleiding tot veeverloskun- dige bjj den heer Pronk, hadden zich 11 sollicitanten aangemeld en was de heer Stelling te Enkhuizen aangewezen. Ingekomen was de mededeeling, dat den heer C. Nobel, rijkslandbouwleeraar te Scha gen, wegens gezondheidsredenen, 3 maanden verlof was toegestaan, en dat de heer Hui- zinga tot plaatsvervanger was aangewezen. Voorzitter uit den wensch, dat de heer Nobel weer spoedig gezond mag zijn (applaus.) Het Hoofdbestuur der Holi. Maatsch. van Landb. vraagt financieëlen steun voor de ten toonstelling in 1907. Wordt bij de begrooting behandeld. Kennisgeving der regeering, dat de subsidie voor de entingsproeven bjj varkens is ge bracht van f 300 op f 600 en dat voor de voederproeven bjj mestvee f 150 is toegestaan. Door het bestuur van Hollands Noorder kwartier was inlichting gevraagd aan het bestuur van de Holl. Maatsch., over de hooge kosten, verbonden aan de inzendingen van vee enz. op de tentoonstelling te 's-Graven- hage. Geantwoord werd nu, dat de inleg- en stalgelden niet verlaagd konden worden en ook geenszins hoog genoemd konden worden. De inzendingen zouden beslist niet daaronder lijden, een bewijs waren de vele aangiften, vóór October reeds ingekomen. Op voorstel van den heer Avis werd punt 9, op deze zaak betrekking hebbende, van de agenda afgevoerd. Verder waren eenige circulaires en brochu res ingekomen. Alsnu worden verschillende rapporten uit gebracht le. Het bevorderen van goed melken, inleider de heer Dr. Schejj. Er was een onderzoek gehouden naar de bekwaamheid in goed melken bij jongelieden van 15—18 jaar. Deel namen er 23, n.1.: 7 meisjes en 16 jongens. Er werd proefgemolken op 21, 22 en 28 Mei j.1. te Hoorn. Aan 19 deel- nemenden, n.1.: 5 meisjes en 14 jongens werd een diploma uitgereikt. Aan 2 meisjes en 2 jongens kon dat niet gebeuren, hoofd zakelijk voor het onvoldoende uitmelken. 2e. De beoordeeling der uitkomsten van de in het vorig jaar ingevoerde Wensleydale- rammen. De inleider, de heer C. Mol, brengt in een zeer uitvoerig en zaakrijk betoog rap port uit en behandelt de inzendingen op de drie keuringen te Alkmaar, Hoorn en Scha gen ieder afzonderlijk, de verschillende in zendingen de revue latende passeeren. De algemeene conclusie der commissie van be oordeeling is, dat de kruising van Wensley- dale-rammen met gekr. Tesselsche schapen beter slachtschapen bracht, de kruising met gewone schapen betere weideschapen. De commissie concludeert verder, dat de Wensleydale-rammen wel geschikt zjjn voor de kruising, maar dat bjj den aankoop van rammen meer gelet moet worden op de per soonlijke eigenschappen van de rammen, dan op die van het ras. Het blijkt toch, dat bjj de afstammelingen de persoonlijke eigen schappen der rammen meer invloed hebben. Dit rapport zal om zijn groote belangrijk heid in zjjn geheel opgenomen worden in bet jaarverslag der Vereeniging. Daarna worden de verschillende bekro- Wngen uitgereikt Deze commissie van be- sprdeeling bestond uit de heeren: C. Mol, henhuizen; W. v. d. Oord, Barsingerhorn en D. de Boer, Schermer. 3e. De beproeving met Visser's weide- Ploeg. De heer D. Brander zegt, dat de be proeving heeft plaatsgehad op hetzelfde land sis vorig jaar, met dezelfde bemesting. Nu bleek juist, in tegenstelling met vorig jaar, dat het beploegde land minder opbrengst Kaf dan het niet beploegde. De weersgesteld heid had bepaald invloed hierop. De con fusie van rapporteur is, dat het gebruik van den weideploeg op sommige landerijen PBder zekere pastaadigbedtiö wej gunstig kan zijn, maar dat een algemeen gebruik niet is aan te bevelen. 4e. Het onderzoek gierkelders, rapporteur de heer P. Schenk Dz. Uitgeloofd waren I 5 premies van f 20 en 1 premie van f 60. j Daar evenwel niet één enkele kelder goed genoeg geacht werd voor de premie van f 60, I werd deze verdeeld in 3 premies van f 20. Er waren dus nu 8 premies van f20. De kelders waren allen van beton gemaakt en hadden een inhoudde kleinste van 20000 L., de grootste 60000 L. 1 werd er lek bevonden, dus van de 15 aangegeven kelders werden 14 geschikt bevonden en werden onder de eigenaren daarvan de 8 promies verloot. De gelukkigen waren: Jrn. Blaauboer, Anna- Paulowna; D. Boontjes, Burgerbrug; J.Zyp Gz., Oost woud; J. Eriks, Petten; K. J. Govers, Stompetoren; K. Wit Dz.,Schagen; K.Zeile- makor, Winkel en P. Kaan Dz., Anna- Patilowna. 5e. Dr. Scheij doet eenige mededeelingen over de kaasproef over Boekelscheurtjes. Deze proef was nog niet afgeloopen, ngtar toch konden er reeds eenige mededeelingen i van worden gedaan. Het werkplan bestond uit 2 deelen, n.1. op de proefzuivelboerdery zjjn eenige proeven genomen, waarbij de zelfde melk op verschillende wijzen werd verkaasd. De kazen werden gekeurd vooral op het al of niet voorkomen van scheurtjes en tevens werd het uitdrogingsproces en het vochtgehalte van de jonge kazen gecon troleerd. Op deze wijze werd nagegaan de invloed van langer en korter zouten, van kruimelen en uit één stuk opmaken, van bewaren in een vochtige of droge omgeving, van langer of korter persen. De uitkomsten moeten nog worden bewerkt. Ook nu is er een kaaskeuring gehouden, waaraan 20 boerderijen en 28 kaasfabrieken deelnamen. Ieder producent zond 2 kaasjes in, die in marktrijpen toestand wei-don opge zonden aan den heer J. Boekei te Binnen- wjjzend. Het soortelijk gewicht en het vet gehalte der melk is onderzocht, ook is be paald het vet- en vochtgehalte der kaas. De kaas is gekeurd, toen ze 4 weken oud en 12 weken oud was. Het bleek-der commissie, dat de kaas, die half Juni was gemaakt, wei nig of geen last had van scheurtjes; de com missiekazen nog het meest. De fabrieks bazen vertoonden hot gebrek nog minder, dan de boerenkazen. Het vetgehalte der melk van de boerderijen bewoog zieh tusschen 2.15 en 2.85 met een S. G. van 32.6het vetgehalte der droge stof van de kaas van 42.4 tot 49.8 Dit betreft de Juni-dagkaas. vorm en spekvorm. Is het eerste of het laatste beter, voordeeliger voor den boer? Zeker is dat spek goedkooper is te for- meeren dan vleesch. Op dat gebied moeten er proeven worden genomen. De firma Avis en Co. heeft nu aangekocht een toom biggen van vleeschtype en een dito van spektype, en nu zullen deze beide toornen worden vetgemest. Een slager zal ze slachten en rapport uitbrengen. Later zal over deze proef meer worden meegedeeld. De hoer R. Visser wil een rapport niet van één, maar van meerdere slagers, b.v. van den Slagershond, dat geeft volgens spr. meer waarde aan het rapport. Van dezen wenk zal nota worden genomon en de proef wordt algemeen goedgevondon. 4. Een onderzoek in te stellen of koeien met een groote melkopbrongst naar ver houding meer voedsel gobruikon, dan koeien met minder opbrengst. De inleider, de heer V. Kaij Jz., zegt, dat hij liever had moeten sprekon niet van naar verhouding meer voedsel gebruiken, maar minder voedsel. Een koe toch heeft een zeker volume voedsel noodig voor lichaamsonder- houd. En nu zal dat voor twee koeien ongeveer van dezelfde lichaamsgrootte wel ongeveer hetzelfde zijn, maar de koe van deze twee, die het meest geeft, zal ook het meeste voedsel noodig hebben. Spr. betoogt door eenige proefnemingen uit de praktijk, dat een koe die meer geeft, dus meer voedsel noodig heeft, toch goed kooper melk levert dan eene die minder geeft. Spr. wil dit door een 4-tal proeven, door Noorderkwartier te houden, nog dui delijker laten uitkomen. Hoofdzakelijk ook om de fokvereonigingen, die reeds in deze richting werken, te steunen. Het beginsel, dat daar voorzit, zal dan meer aanhangers vinden, doordat het eigenbelang van den boer gaat spreken. De heer Dr. v. d. Zande wijst er op, dat men in het buitenland deze kwestie reeds als uitgemaakt beschouwt. Dat dit in ons land nog niet geheel is geschied, komt daaruit .voort, dat de koeien het grootste deel van het jaar in het land loopen en de opname van de voederhoeveolheid moeilijk zou zijn te contröleeren. Spr. waarschuwt er voor, dat, als een dergelijke proef als de heer Kay wil, wordt genomen, men niet te veel waarde aan de uitkomsten ga hochten. Hot Bestuur zal zich met doze zaak bezig houden. 5. Het onschadelijk maken der afval stoffen van zuivelfabrieken ter voorkoming met het inenten der varkens tegen vlek ziekte. In tijden dat de ziekte optreedt, hebben de veeartsen handen te kort. Voorz. deelt mede, dat by een conferentie, die spr. en nog 2 bestuursleden met den directeur-generaal heeft gehad, bleek deze bezwaar had tegen zulk een ingrijpen van nietdeskundigen. De heer J. Best vraagt, wat het bestuur van Noorderkwartier heeft gedaan inzake de beweging der Wik- en Weegloonen verlaging. De Bond van Zuivelfabrieken heeft deze zaak weer rollende .gebracht, maar met weinig resultaat tot dusver, daar de Minister een bestendiging van deze hef fing voor den tjjd van drie jaar weer heeft voorgesteld. Voorz. deelt mede, dat het bestuur meende dat de zaak bij den Bond van Zuivelfabrieken in goedo handen was en dus niet was opgetreden. Het bestuur was niet onge negen een adres van adhaesie te zenden aan de regeering, als de Bond soms een adres in deze kwestie aan de regeering zond. Do heer J. J. Winkel stélt voor, dat de vergadering zich direct uitspreekt of een adres van adhaesie zal worden gezonden aan een eventueel te richten adres. Met daverend applaus verklaart de ver gadering zich voor een adhaesie-betuiging. De heer J. Best deelt nog mede, dat de Bond van Zuivelfabrieken een uitvoerige schriftelijke toelichting naar den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gezonden en eon audiëntie heeft aangevraagd, maar taal noch teeken heeft vernomen. De heer K. Zijp wil pogingen aanwenden om het oudo-Tesselsche schaap, zooals hier en daar op Tessel nog wordt gevonden, in stand te houden. De heer De Gier deelt mede, dat hem bjj een jl. gedaan onderzoek is meegedeeld, dat het oude Tesselsche schaap er niet meer was. De een heeft daar dieper gekruist dan de ander, maar allen hebben gekruist. De Leidsche markt echter heeft aan deze krui sing een eind gemaakt. De heer D. Breebaart Kz. informeert, of het hebben van varkensfokkerijen vlak bjj zuivelfabrieken niet nadeelig is voor de zuivel. De heer Scheij meent, dat die opmerking wel reden van- bestaan heeft en dat die varkensfokkerijen nadeelig zijn, omdat ze steeds een onaangenamen geur afgeven en alles rondom een zuivelfabriek zoo helder en zuiver mogelijk moet zjjn, ook de lucht. Spr. meent evenwel, dat men bjj de inrichting ST. HICOLAASI vanaf de goedkoopste tot de fijnste soorten. J. II. SOHENE. De fabrieksmelk had een vetgehalte van 2.15 tot 2.70 en een S. G. van 32.7. De Juni-fabriekskaas had een vetgehalte van 41.5 tot 47.3 Deze cijfers bewijzen, dat het minimumcijfer van 40 vet voor onze Noordhollandsche dagkaas volstrekt niet te hoog is. De heer Dr. v. d. Zande merkt nog op, dat deze proef op een goed tijdstip is geno men en dat ook nu weer bleek, dat bij gekruimeld opmaken de scheurtjes niet voorkomen. Punt 7. Voorstel van het bestuur om den rijkslandbouwleeraar en den zuivelconsulent in deze provincie te benoemen tot advisee- rende leden. De inleider, de heer J. Koop man had het genoegen dit punt na een korte inleiding met acclamatie te zien aan genomen. Tot onder-voorzitter wordt benoemd de heer J. J. Winkel, die deze benoeming aan neemt, en tot commissie voor het onderzoe ken der rekening van dit en dor begrooting voor het volgend jaar, de heeren K. de Moor, C. Koojj Hz. en G. Nobel. De volgende vergadering zal gehouden worden te Benningbroek. Volgt nu de bespreking van de belangen waarvan men de behartiging voor het vol gend aanbeveelt: le. Het voortzetten van het bevorderen van goed melken, inleider de hr. Dr.Scheij. Spr. toont aan, van hoe groot belang goed melken is en komt met het voorstel, het volgend jaar weer eenige jongelieden aan een melk- proef te onderwerpen. Aangenomen. 2. Het opleiden van een veeverloskun- dige, inleider de heer A. J. Peeck. Deze spr. wijst er op, dat reeds een 6-tal jaren veeverloskundigen zjjn opgeleid en deze nu te Alkmaar, Edam, Assendelft, Midwoud, Castricum en straks te Enkhuizen zijn ge plaatst. Een deel van het Noorderkwartier is nog van hulp verstoken, waarom het voorstel wordt gedaan, nog één veeverlos- kundige op te leiden, het aan de vergadering overlatende of men straks daarmee nog verder zal voortgaan. Aangenomen. 3. Het verbeteren der varkensfokkerij, inleider de heer Avis. Deze geeft te kennen, dat er in onze provincie zijn verschillende typen van varkens en nu is het zaak, dat de landbouwer wete, welke de eigen schappen dier verschillende typen zy'n. Nu heeft de Ned. Slagershond zich ook reeds op dit terrein bewogen en het Yorks- hire-ras aangewezen als een varken van zuiver vleeschtype. Maar is 't het belang van den boer, te mesten een varken van zujvpj- vjeesclitype Me» fcwi fokken vieeseb- van verontreiniging van het polderwater. De inleider, de heer J. Zijp Hz., zegt, dat dit punt afkomstig is van de Gezondheids commissie te Hoorn, die den wensch heeft geuit, of tegen dit euvel niet iets is te doen. Zij heeft ook reeds een middel aangegeven, nl. het aanbrengen van een bedding van cokes, waardoor het afval wordt gereinigd. Te Tilburg hoeft het rijk een dergelijke inrichting gemaakt; ook te Wolvega bestaat er een. Daar deze zaak ook is in het belang der zuivelfabrieken zelf, stelt het bestuur zich voor, in de a.s. vergadering met een bepaald plan te komen. Algemeen goed gevonden. 6. Op voorstel van den inleider, den heer P. Schenk Dz., die het belang helder in het licht stelt, wordt voor den cursus in hoef beslag te Schagen f100 subsidie toegestaan. 7. Een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de uitkomsten, verkregen met de ingevoerde Lincoln- en Wensleydale- rammen. De inleider, de heer P. Schenk Dz., zegt, dat reeds een onderzoek is ingesteld naar de afstammelingen der Wensleydale- rammen, maar nu er ook een ruim aantal Lincolnrammen zjjn ingevoerd, acht het bestuur het zeer gewenscht, ook deze afstammelingen eens na te gaan en de afstammelingen der beide rassen onder ling te vergelijken, om te zien welk ras de hoogste waarde voor den landbouwer heeft. In de volgende vergadering komt het bestuur met een uitgebreid plan. Allen voor. De heer Kruiseman wil niet alleen de eerste generatie, maar ook de latere gene raties eens nagaan, terwijl de heer R. Visser verschillende bepalingen aangeeft, die bij de vergelijking op den voorgrond moeten treden. De heer Brander vestigt de aandacht op het Cotswold-ras. Bij de rondvraag vraagt de heer D. Bree baart Kz. naar do boste wjjze van suiker penen bewaren. De heer Kühn zegtkuilen op een diepte van 1 a lj voet, van onder zwaar en van boven licht bedekt. Aan den Noordkant het sterkst gedekt, maar zelfs in het vrije veld boven licht dekken. Dat geeft de minste slechte bieten. De heer Kruseman informeert naar de maatregelen, door het bestuur genomen inzake de varkenspest. De heer Avis deelt eenige bijzonderheden aangaande de lóopende proef mede, waarvan evenwel de eindresultaten nog niet bekend zijn. Twee nieuwe leden worden aangegeven. De heer Kaij bepleit de noodzakelijkheid, dat njeerdeje pejseneo zallen worde» belast dier fokkerijen en omtrent de plaats waar men ze opricht, wel rekening kan houden met de bezwaren en die zooveel mogelijk kan ondervangen. Vooral de plaats waar men de hokken plaatst, met het oog op de heerschende winden, is van groot belang. De heer J. Breebaart Kz. brengt nu als oudste lid der vergadering een hartelijk woord van hulde on dank aan den schei denden Voorzitter, den heer J. Koopman, wat met daverend applaus wordt onder streept. De heer Koopman dankt op zjjn beurt de aftredende bestuursleden, de heeren P. Schenk en Huyghens, vooral den eerste, j voor zy'n vele moeiten aan Noorderkwartier betoond, en sluit vervolgens met de gewone plichtplegingen de vergadering. De vergadering werd bijgewoond door 63 leden en 13 gasten. Zitting van Dinsdag 27 November 1906. Moge het al zijn, dat Jan Epke vanHoog- karspel, do grootste onzer eenden-wegpak- kers is, de eenige is hij blijkbaar niet. Immers, de 60-jarige Simon Kaajj van Han- wert, gemeente Nibbixwoud, toont hem heel graag „ondersteek" te willen doen en deze oude rot is niet zoo heel gemakkelijk te 1 vangen. Waar toch Jan Epke met al zy'n listig heid maanden achtereen „de kast in" draait, staat het er voor Simon heel erg mooi voor, om geheel en al te worden vrij gesproken. En toch is er in zjjns dorpsgenoots een- denvoorraad een aardige greep gedaan Niet minder dan een halfdozün jonge en één oude eend raakten zoek in 't laatst van September dezes jaars. De dorpsgenoot hier bedoeld jis Simon Sjerps en van beroep landbouwer, eendenhouder en aanverwante vakken. Toen hy zijn kwakertjes miste, begreep hy al spoedig, dat er iets niet in den haak was. Wat, dat zou hy met be hulp van den rijksveldwachter S. Ketelaar van Benningbroek trachten uit te vinden. En een onderzoek, door de beide heeren ingesteld, leverde weldra goede resultaten op. De eendjes kwamen zoowaar terecht. Met Kaay, bij wien ze werden gevonden en in beslag genomen, werd menig hartig woordje gewisseld. Zelfs is deze later met Sjerps zoodanig aan 't „bassebassen" ge. weest, dat de kampioenen wederzijds dé handjes niet thuis hielden; maar daarbij bleef het niet. Sjerps was niet in een stemming om te huldigen de stelling: „ge moet kussen de roê, die u kastijdt I" Misschien is 't heerschap niet erg bybelsch aangelegd, mogelyk ook zijn de tooneelen, tusschen hem en Kaay afgespeeld, al te onverkwikkelijk geweest in elk geval, hjj was de oorzaak, dat er proces-verbaal tegen den oüwen Sijmen werd opgemaakt. Dat Symen daar nu erg mee in zy'n schik was, zal niemand met recht kunnen beweren, want hij had 't land als een stier, te meer toen uit het getuigenverhoor duidelijk bleek, dat de by hem door Ketelaar in beslag ge nomen eenden werkelijk aan Sjerps toebe hoorden. Maar een machtige factor voor het vol ledig bewy's ontbrak. En dat was betcon- stateeren van het opzettelijk zich toeëigenen der eendon door beklaagde. Daarvan kon niemand met zekerheid iets zeggen en de mogelijkheid, dat Kaay de 7 beestjes zonder opzet had meegepakt, bleef niet geheel uitgesloten. De gewone verblijf plaats van Sjerps' eenden is de sloot langs den tuin en het erf van de Hauwerter pastorie; doch dat geliefkoosde terrein van samenkomst wordt door heel wat eenden mede -voorgetrokken bij andere slooten. Dat geeft wél aan, hoe moeilijk men het dus mag achten om daar uit te maken, wien al die eenden precies toebehooren, wiens beetjes daar hebben gebroed, van wie de jongen zyn, enz. Dit kon voor ouwe Kaay met recht een groot geluk worden genoemd, want daar zyne eenden ongeveer van dezelfde soort zy'n als die van Sjerps, kon de heer Officier het opzet by het wegnemen der eenden niet be wezen achten en dientengevolge vroeg Z. E. G. al was Kaay' brutaal genoeg ge weest de eenden alle 7 eigenhandig over te merken wegens gebrek aan bewijs vrij spraak, een resultaat waartegen Simon niet het minste bezwaar had. Filippus Bagge, een visscherman uit Oudeschild (Texel), was den 21sten October j.1. zoo geweldig onder den invloed van een groot offer dat hy' aan God Bacchus had ge bracht, dat hy ongemakkelijk met de politie in conflict raakte. De gemeenteveldwachter Beumkes oordeelde het 's morgens ten 9 ure al noodig om hem, om alle ongelukken te voorkomen, maar een veiliger plaats te geven dan de publieke straat, waar hy ondanks het vroege morgenuur al heelemaal niet meer thuishoorde, zoo 'n hevigen afkeer van de rechte lijn werd door hem aan den dag gelegd. Maar hy vloekte by het hoogste gebod op, uitte bedreigingen en beleedigingen, en maakte het kortom zóó bont, dat de veldwachter procesverbaal tegen hem op maakte. De O. v. J. eischte met toepassing der artt. 266 267 W. v. Strafr. wegens belee- diging eens dienstdoenden ambtenaars f8 boete of 8 dagen hechtenis. Klaas de Vries, een 57-jarig ventje, schildersknecht van beroep, woonachtig te Hoorn, heeft zeer lange vingersen wat binnen het bereik daarvan valt, nou da's „heb" hoor! Klaas' uitnemendheid valt je zoo direct ophy' neemt waar hy' nemen kan, uit de borden, uit de kasten, uit de schotels, uit de pan, Klaas U een uitnemend man 1 Klaas was een paar maanden geleden zoo ongelukkig om zyn horloge kwijt te raken. Wie het had Ja wie had het dat mocht de drommel wetenhij wist het niet. Maar toen hy' den 16den October j.1. by bakker Hofhuis op 't Breed eens 'n praatje kwam maken, verbeeldde hy' zich op 't spoor te komen. Hy' zag een horloge hangen aan 't raamkozijn, dat op zijn uurwerk geleek als twee droppels water. En toen hy zyn kans schoon zag, nam hy het dingetje mee; niet met de bedoeling om het te stolen, o neenhoe konden de E. A. heeren dat van hem denken? 'tWas alleen maar, om even thuis opzijn gemak te kunnen nazien of het werkelijk zy'n eigen dierbaar tikkertje was. De ket ting had Klaas voor de variatie meteen maar moegenomen. En dan was hy bar dronken geweest dien dag, dat moest hy' er ook eerlijk bijzeggen. Bakker Hofhuis echter herinnerde zich don 17den October en het verlies van zyn horloge heel goed, maar van Klaas' dronkenschap wist hy niets, hoewel hy wel 10 minuten met den boenderigon penseelridder had staan praten. Veel vertrouwen schonk de kadetjes producent hem overigens niet, want nauwe lijks was Klaas vertrokken, of de bakker, die juist bezig was geweest met bolderssnij- den, keek don voorraad eens na, bang dat de Vries er een stuk of wat mee gepakt had. Maar by' die inspectie miste Hofhuis het horloge, dat daar zooeven nog rustig den waren stadstyd aangaf. Waar was het ge bleven? „Niemand de deur uit, of eerst myn horloge terecht," bulderde de deegtrapper, vergetende dat hij alleen thuis was. Inderhaast zy'n slaapmuts op zijn lokken gedrukt en vooruit!naar 't „bero". Agent De Jong was juist voor zoo'n akkevietje disponibel, dus die holde mee naar onzen schilder Klaas en vond dien thuis, nog heel druk mijmerende over de vraag, of 't zyn horloge was, ja of neen. De Jong hielp hem gelukkig die vraag oplossen wellicht was Klaas anders nóg over dat moeilijke probleem aan 't suffen. Een vervolging we gens diefstal kon nu voor Klaas niet uit blijven. De E. A. heeren rechters waren wel zoo goed, om hem te helpen even zy'n geheugen op te frisschen, door hem te her inneren dat hij al eens vroeger eon paar maanden wegens diefstal heeft moeten brommen juist was hij toen immers uit de rijkswerkinrichting ontslagen! De smoesjes, die beklaagde nu debuteerde om vrij te komen, vond de O. v. J. te ge zocht om er lang by' stil te staan. Wegens diefstal by recidive eischte Z. E. G. 4 maan den gevangenisstraf tegen Klaas. Kees Kaag, een ander (borstelmakend) Hoornsch produkt, heeft den 2lsten October j.1. 's avonds ongeveer te 11J uur geheel zonder motief, uit louter baldadigheid, don botboer Hendrik Kramer wat afgetrommeld, bij welke plechtigheid zelfs nog eon paar ruiten van Kramer werden gebroken. Des visohventers dochter Comelia Maria, een 19-jarige deerne, zag welke vreoselyke werken Kaag in de donkere steeg volvoerde ten koste van haar vaders heele huid (en glasruiten). De ruiten betaalde hij niet op de wonden legde hij geen geneeskrach- tigen balsem, dus waren er redenen te over om hem er tusschen te plakken. Kramer liet dan ook een verbaaltje fabriceeren dat klonk als eon klok, en de heer Officier eischte tegen Kaag die dronken was toen hy 't feit pleegde wegens mishande ling JO boete pf 7 dagen hechtenis.

Schager Courant | 1906 | | pagina 9