ÏÏMIG- k LllllllVlIlL mmd mijnneer lou Bi Donderdag 13 December 1906. 50ste Jaargang No. 421*2. Dit blad verechijnt tweemaal per weekWoensdag- «n Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. moreauICHACK11, Isaan, II 4. Interc. Telephoon \o. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8 60. Afzonderlijke nummers B Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 et* Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. BEKENDMAKINGEN. Gemeente ISchngen Kantongerecht Schagen. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Wieriiigi'ii. SCH UT. SB Dit nummer beslaat uil twe? bladen. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat in de Kerstweek de kaasmarkt aldaar zal worden gehouden,op Donderdag den 27 December 1906. Schagen, 8 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Zitting van 10 Dec. 1906 B.O., Kolhorn, vrygesp. J.N., Zijpe, Jachtwet, 2 maal f 2, subs. 1 dag voor elk. G. S., Scbager- waard, Art. 425 2o Sw., f20 subs. 4 d. A.T., 't Zand, Regl.op de wegen, f 1 subs. 1 d. W. S., Warmenhuizen, Jachtwet, f5 subs. 2 d. J. F., Burgerbrug, Art. 426 Sw., f5 subs 2 d. J. B., Zijpe, Jachtwet, f5 subs. 2 d. C. B., Zijpe. Art. 426 S., f3 subs. 2 d. C. S., Moer beek, Leerplichtwet, fl subs. 1 d. J. S., Züpe, Art. 453 S., f 1 subs. 1 d. J. H., St. Maartens brug, Art. 426 S., f3 subs. 2 d. J. v. d. O., Zijpe, Art. 453 S., f 1 subs. 1 d. J. P. d. W., Zijpe, Motorregl., f2 subs. 1 d. D. B., Scha gen, Motorregl., f0.50 subs. 1 d. J. C. G., Winkel, Leerplichtwet, f3 subs. 2 d. J. K., Anna Paulowna, Art. 453 S., fl subs. 1 d. J. V.Jz.,Callantsoog, Art. 453 S., f2 subs.' 2 d. P. T., 't Zand, Motorregl., f2 subs. ld. J. K., Zuid-Scharwoude, Motorregl., fl subs. 1 d. G. W. J., Zijpe, Jachtwet, f 3 subs. 2 d. J. J., W., C. S. en C. T., Oudkarspel, Art. 431 S., Ie f2 subs. 2 d., 2e f2 subs 7 d. tuchtsch., 3e en 4e elk f2 subs. 2 d. J. K., Anna Pau lowna, Jachtwet, flO subs, 4 d. D. E. Tolken, Regl. op de wegen, 2 maal f 1 subs. 1 d. voor elk. K. B., Tolken id., f 1 of 1 dag. D. S., 't Buurtje, Motorregl., f2 subs. 1 d. S.W., Nieuwe Niedorp, Motorregl., fl subs. 1 d. J. G., Zijpe, Art. 460 S., f2 subs. 2 d. K. K., St. Maartensbrug, Art.453 S., f 2 subs. 2d. C. v. E., Anna Paulowna, Art. 453 S., f 1 subs. 1 d. P. B. en P. K., St. Maarten, Motorregl., ieder f2 subs. 2 d. G. K., Oude- sluis, Art. 453 S., f2 subs. 2 d. A. M., Schagen, Motorregl., fl subs. 1 d. J.B., Oudesluis, Art. 453 S., f 1 subs 1 d. M. P., Schagen Motorregl., f 2 subs. 1 d. A. D., Haarlem, P. J. R. en J. C. v. V., Am sterdam, Spoorwegwet, ieder f2 subs. 2 d. K. V., Wieringerwaard, Motorregl., f2 subs. 1 d. D.K., Schagen, Art. 453 S., f2 subs. 2 d. A. D., Haarlem, P. J. R. en J. C. v. V., Am sterdam, Jachtwet, ieder fl subs. 1 d. Zondag 9 December j.1. herdacht de heer Arie Arts (thans in betrekking bij mej. de wed. R. H. Langedijk) te Nieuwe Niedorp, den dag, waarop hij voor 45 jaren als zoo danig bij de familie Langedijk zijne werk zaamheden aanving. Zondagavond j.1. gaf de Rederijkerska mer „Westfrisia" van Hoorn in de zaal van den heer Kooiman te Nieuwe Niedorp een uitvoering. Opgevoerd werd Martin de Kruier, een stuk dat volop gelegenheid geeft voor goed en meesleepend spel. „Westfrisia" heeft een uitnemende uitvoering gegeven van dit be kende drama en het succes, hiermee behaald, was dan ook groot. Tot slot volgde„De knappe vrouw," een aardig blijspel, dat good gespeeld als het werd, niet naliet, eveneens in te slaan. Een 150-tal belangstellenden waren aan wezig. Zaterdag 8 December j.1. is te Nieuwe Niedorp de school No. 2 (in de Moerbeek) gesloten wegens het in die school wjjk heer- schen van roodvonk. 86. Zy liepen samen den hoofdweg af, de tuintjes en de lage huisjes voorbij, later «enige verlaten erven. Beiden spraken geen *oord. Slechts eenmaal vroeg Heli„Mor den gaat u dos reeds weg, mijnheer Von harthausen «Morgen, gravin." Het „zuster' wilde niet meer over de lippen. «u een smal voetpad langs, dat naar het k6rkhQf voerde. - En beiden zagen, hoe het landschap den laatsten regen in één nacht als getooverd was- Het was een wonder, beiden in sprakelooie verbazing *^®sloegan. Waar een naakte bodem was "0co-i waar dor gras had gestaan, dekte In de vergadering van het Kerkelijk Kiescollege te ('allantsoog, gehouden den 9 December j.1. ter verkiezing van een Ouder ling en Diaken, zijn gekozen als Ouderling de heer Kt. Hoornsman en als Diaken de hoer Adr. Vos Jbz. Op de algemeene vergadering van liet Nederland»!*!! Paardenstamboek te Rotterdam werd meegedeeld, dat hot aantal ingeschreven paarden 61 minder bedraagt dan het vorige jaar, in verband ook met de strengere eischon door de verschillende afdeelingen gestold. Er werden ingeschre ven in 1905 29 hengsten, 132 merries, 169 veulens. Het ledental bedraagt 1271. Het volgende voorstel van de afdeeling Noordholland werd aanomen, nJ.. „dat de Vereeniging zich tot de bevoegde autoriteiten zal wenden met aandrang om het toezicht van rijkswege betreffende het gebruik van afgekeurde hengsten voor de fokkerij zoodanig uit to voeren, dat de desbetreffende bepalingen der wet toegepast worden." Voorgesteld wordt hierin te voegen óók de niet-gekeurde hengsten. Over de maatregelen die hiertoe konden leiden, werd druk gediscussieerd, maar het gaf geen resultaat. Vervolgens kwam aan de orde het volgen de voorstel van dezelfde afdeoling: „de afdeeling wenscht eene bespreking en, zoo noodig, een onderzoek betreffende de ondervinding opgedaan met resultaten verkregen door de oornagekeuring, en een overzicht te verkrijgen van het voorkomen van cornage bij afstammelingen van hengsten, lijdende aan dit gebrek." Er bleek verschil van gevoelen te bestaan. De een acht het bewezen dat afstammelin gen van bedoelde hengsten aan cornage lijden, de meesten althans. De ander acht zulks minder bewezen en achtte in elk geval noodig ,te weten, hoeveel aan cornage lijdende hengsten worden voortgebracht door gezonde hengsten, terwijl bovendien in verband hiermede keuring noodig is ook van de merriën. Het resultaat was, dat men besloot het voor heden by deze gedachtenwisseling te laten, terwy'1 de afdeelingen zullen worden uitgenoodigd voor de volgende vergadering van hare bevindingen ten deze mededeeling te doen. Door het hoofdbestuur was het volgende voorstel aanhangig gemaakt „Terwijl Nederland, volgens traktaat met Duitschland, als meest begunstigde natie wordt beschouwd, zyn de invoerrechten in Duitschland lager voor paarden komende uit België, dan voor gelijksoortige paarden uit Nederland. Het hoofdbestuur stelt voor dat de vergadering machtiging verleene om namens de vereeniging er op aan te dringen, waar zulks zal behooren om gelijkstelling van inkomende rechten in Duitschland voor paarden uit Nederland te verkrijgen." Dit voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Ijsbond „Hollands Noorderkwartier." Zondag hield bovengenoemde Bond in het Parkhotel te Hoorn zyn algemeene vergade ring onder presidium van den vice-voorzitter, den heer Van Vliet te Krommenie, daar de voorzitter, de heer S. Th. Minnema van Amsterdam, door ziekte niet aanwezig kon zijn. Op het adres aan de Ged. St. van Noord- Holland in zake het in het leven roepen van een provinciale verordening op het ijsbreken, of maatregelen te treffen, dat de „ijspolitie" in de gemeentelijke verordeningen goed worde geregeld, is nog geen antwoord gekomen. De heer P. Preyer Jr. werd herkozen tot lid van het Hoofdbestuur. Aan de orde was thans de motie van de afdeeling Purmerend, luidende: De alg. verg. van den IJ. H. N. noodigt het hoofdbestuur uit voor het dienstjaar 1907—1908 wederom het oude model bonds- kaarten voor de afdeelingen beschikbaar te stollen. De afdeeling Purmerend n.1. acht de nieuwe kaart te lastig, te gevaarlijk (aange hecht met een speld), te duur en te onprac- tisch. Na eene lange discussie werd deze kwestie in handen van het Hoofdbestuur gesteld. Herkozen werden tot districtsvoorzitter de heerenP. Preyer Jr., Zaanstreek, en B. H. Jurgens, Purmerend, terwijl in district Hoorn de heer J. Reek Pzn. is gekozen in plaats van den heer H. S. de Vries, die bedankt had. Met algemeene stemmen werd besloten, op voorstel van het Hoofdbestuur, de jaar wedde van de penningmeester te bepalen op f 50. Hierna werd de rekening en verantwoor ding van don penningmeester goedgekeurd ten bedrage van f 742.37 in ontvang, f 713.45$ in uitgaaf, saldo f 28.91$. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van f 851.26$ in ontvang en uitgaaf. De heer W. C. Visser te N. Niedorp, lid van het hoofdbestuur, leidde in het punt; „uniforme ijsborden en wegwijzers." Daarby wijst hy vooral op hetgeen de Alg. Ned. Wielr. Bond doet. Een voorgeschreven ver plichting kan het by den ijsbond om de hooge kosten niet zyn, maar de wenschelyk- heid worde uitgesproken, dat den afdeelin- gon in overweging worde gegeven by wijzi ging en verandering der borden over te gaan tot uniformiteit. Dit werd na veel gepraat by acclamatie aangenomen. Volgde een lezing van den heer Schellekens over ijssport-kiekjes uit oude tyden. Na deze interessante bijdrage volgde sluiting. Hoe gemeen. Te Drempt (by Doesburg) kwam de land bouwer D. J. Besseling bij bet knollenplukken tot do ontdekking, dat in vele knollen stop naalden waren gestoken. Indien men deze niet had gevonden, zouden zy natuurlijk door het vee ingeslikt zyn. Hoewel de politie reeds enkele personen in verhoor heeft genomen, is men den be drijver van deze laaghartige daad (vermoede lijk eene wraakneming) nog niet op het spoor. (N. v. d. D.) Gestikt. Toon Zaterdagmorgen do schippersknecht Vermeulen aan boord kwam van de tjalk Op Hoop van Zegen, liggende te Haringvliet, vond hy den schipper tot zyn verwondering nog niet op het dek. By onderzoek bleek, dat deze met zyn vrouw bewusteloos door kolen damp in de kajuit lag. De vrouw kwam eonigen tyd later weder by, doch de schipper is bezweken. De tentoonstelling in 1907. In de jongste vergadering van het hoofd bestuur der Holl. Mij. van Landbouw werd, met het oog op de vele drukten en voorbe reidingen voor de tentoonstelling in 1907, waarbij menigmaal dadelijke beslissing noodig is, besloten 0111, nu de voorzitter door langdurige ziekte en de onder-voorzitter door zyn verafgelegen verblijf verhinderd worden aan het werk deel te nemen, den heer S. C. Korteweg onder die omstandigheden te benoemen tot waarnemend voorzitter, inge volge het daaromtrent bepaalde by de wet van de Holl. My. van Landbouw. - Marktbericht van Winkel, II Dec. '06 Rapen f0.85 a f0.90 per 100, uien fl.— a f 1.10 per baal. Mond- en klauwzeer. Gelyk men zich herinneren zal, heeft de Minister van Landbouw, Nyverheid en Han del, in antwoord op de vragen, onlangs in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal door den heer Beckers ge daan met betrekking tot het mond- en klauw zeer, o.a. geantwoord, dat hy gemeend heeft alsnog het advies van het Nederlandsch Landbouw-Comité te moeten vragen alvorens eene beslissing te nemen over de vraag of het wenschelyk is eerlang in te trekken de vergunning tot wederinvoer van Nederlandsch vee dat in België wordt geweigerd, omdat het in de quarantainestallen daar te lande heeft gereageerd op de tuberculinatio. Uit dat advies van het Landbouw Comité hieromtrent blykt, dat het comité van oor- deel is, dat het vee, dat uit België wordt teruggevoerd (als gereageerd hebbende op de tuberculinatie en dus verdacht) een groot gevaar oplevert voor overbrenging van mond en klauwzeer, dat thans in Belgiö veelvuldig blykt voor te komen. Wij erkennen gaarne luidt het advies verder dat handelaren daardoor wellicht eenig nadeel kunnen ondervinden, maar be halve dat deze toch percentsgewijze rekening moeten houden met de kans op afkeuring in de quarantainestallen in België, weegt dat nadeel in de verste verte niet op tegen het algemeen nadeel dat voor onzen veestapel zou ontstaan, wanneer ons land opnieuw door die terecht zeer gevreesde ziekte mocht worden geteisterd. De herinnering daaraan ligt nog versch in het geheugen. De gelukkige gezondheidstoestand van onzen veestapel maakt het dubbel gewenscht de waakzaamheid te verscherpen, nu het gevaar zoo duidolyk van over de grenzen dreigt. Wij moeten u dan ook met beslistheid ad- viseeren te willen bevorderen, dat die weder invoer zonder verwijl worde verboden en daartegen zoo scherp mogelijk worde gewaakt. Dat deze maatregel tevens bevorderlijk zal zyn aan de doeltreffende bestrijding van de tuberculose onder ons rundvee, schijnt on betwistbaar. Getallen, die spreken. R. W. in de Gemeente-Werkman De brander maakt van een mud koren, met behulp van schadelijke toevoegselen, een vaatje jenever, dat in 't klein wordt uitver kocht voor honderd en twintig gulden. De boer, die het koren zaaide, krijgt er f4 van. De Regeering die den jenever belast, krijgt f32. De distilleerder die 'm maakt, krijgt f27.50. De Spoorwegmaatschappij die 'm vervoert, krygt f6.50. De herbergier die 'm uitverkoopt, krijgt f47.50. De drinker krygt hoofdpijn. Zyn vrouwkrygtslaag. Zyn kinderenkrijgen honger en lom pen voor kleeren. Uitvoer van kaas naar Duitschland. De Vereeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den Boter- en Kaashandel heeft tot den minister van buitenlandsche zaken een adres gericht met het verzoek, dat er krach tige pogingen zullen worden aangewend, om het daarheen te leiden, dat alsnog aan Nederland, als bevriende natie van Duitsch land, dezelfde vermindering wordt toegestaan op het, by het nieuwe Duitsche toltarief voor kaas vastgestelde invoerrecht van 30 mark per 100 kg., evenals dit door Zwitserlanden Italië is verkregen, namelijk tot op 15 of 20 mark per 100 kg. Meiischensehiiw. In het jaar 1848 was het dat op zekeren morgen een byna 10-jarig meisje, te Nieuwe Pekela, schrikte van een troepje soldaten, die het dorp doortrokken. Zy nam de vlucht naar het buiten de bebouwde kom staande ouderlijk huis en verschool zich in eene bedstede. Ze werd menschenschuw. Byna niemand, behalve de huisgenooten, heeft haar sedert gezien. De bedstede heeft haar als eenig verblijf gediend gedurende ruim 57 jaren. In dien tyd zyn de ouders en broers overleden en nu ook de laatste zuster. De vraag was zeker, hoe de raenschenschuwe Marie nu wel verder zou moeten leven. De buren waagden een bezoek aan 't sterfhuis. En wat vond men? De menschenschuwe, byna 70-jarige Marie was zoo flink en cor- daat zelfs, dat ze den besten man wel troef durfde bieden. Ze zeide, dat zy alleen wilde blijven wonen op de boerderij, die zy wilde behouden zoolang ze leefde. Hoe dat gaan zal? De tyd zal het leeren. (Winsch. Ct.) au een groen tapijt de aarde. De boschjee warea vol roode ea witte bloesemknoppen, en de aarde geurde. Warm schitterde de zon, Ean zacht brommen en soemen ging er door de lucht. Dan stonden zjj aan het graf vanBollin. Heli had aan den graszoom een paar bloemen geplukt, die legde zjj nu op bet ruwe houten kruis, „Ik breng aan zyn ouders eene kleine fotographie van dezen grafheuvel. Zjj moe ten toch weten, hoe de plaats er uitziet, waar bun lieve jongen rust Zy boog het hoofd. „En ik geef u een brief aan de moeder mee Troost kan ook ik haar niet geven, maar ik kan dien ouden menschen toch zeggen, dat hy zacht, zonder smart is heengegaan. Troost I Die kan slechts uit ons eigen binnenste oprjj- zen. En by den ouden soldaat misschien uit het bewustzijnde zoon stierf in zyn beroep, getrouw aan de traditie ejjner familie, getrouw aan zyn krjjgmznsaer Dan wendden zjj hunne schreden weder en gingen nogmaals door het groene tapjjt, dat als met millioenen bloemen overzaaid was. Eindeloos deinde de vlakte voort tot aan den horizont. Voor hun voeten steeg, Voor het bekende doel gaf het gezel schap Liefdadigheid te Barsiiigerliorn ten huize van den heer N. de Jong op Zondag 9 en Dinsdag 11 December 1.1. eene tooneel- voorstelling. Er werden dezen keer 2 stukken opgevoerd. Vooraf ging het ernstige tooneelspel „Jenny" van Elise Poons-van Biene en daarop volgde het kluchtspel „Jan Ongeluk" van Blumen- thal en- Kadelberg. De voordracht van „Jenny", dat zulke innig gevoelige tafereeltjes bevat, zoowel als de voordracht van het grootere stuk met zyne dol vermakelijke scènes, werd met evenveel aandacht gevolgd, zoodat voor da werkende leden het gewenschte succes niet uitbleef. De muziek van T.O.N.I.D.O. bracht afwis seling in de pauzen. Op belde avonden was de zaal geheel bezets Alkmaar, 11 Dec. '06. Hedenmorgen werd hier het bericht ont vangen dat de heer W. G. E. Bertram, sinds 16 Januari 1906 Directeur van het Telegraaf kantoor alhier, te Amsterdam in den ouder dom van 54 jaar is overleden. Gedurende den korten tyd dat hy deze betrekking bekleedde, had hy zich de achting verworven van het onder hem dienstdoende personeel. Arroiidisscmenfs-Rechlbank Ie Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag II Dec. 1906. Joseph van den B., 's Gravenhage, gedeti neerd in het huis van bewaring te Alkmaar, diefstal van een horloge, 4 maanden gevan genisstraf. Allewyn O., Blokker, mishandeling f 15 boete, subs. 8 dagen hecht. Gerritje van D., wed. W. D., Wilhelmina K., echtgenoote van H. D., beiden ts Hoorn, bedelarij, ieder 3 dagen hechtenis. Dominicus Jacobus H., Petrus H., beiden t# Enkhuizen, huisvredebreuk, vrygeproken. Nicolaas de G., Hoorn, mishandeling, 3 maanden gev. Thamis B., Hoorn, opruiing, 2 maanden gev. Dirk K., Koegras (den Helder), verduiste ring van een paardedeken, vrijgesproken. Klaas V., Oudkarspel, mishandeling, flO boete, subs. 5 dagen hechtenis. 1. Jacobus de G., 2, Gerrit H., 8. Maarten H., 4. Johannes S., 5. Aris S., 6. Klaas F., allen te Hoorn, overtreding plaatselijke hondenbelasting, de le f 8 boete, subs. 1 dag hecht., de 2e en 3e ieder f5 boete, subs. 1 dag hecht., de 4e f 6 boete, subs. 1 dag hecht., de 5e en 6e f5 boete, subs. 1 dag hecht. Wlerlngen. Naar wy vernemen heeft Z.E. de heer Minister van Koloniën onzen vroegeren plaats genoot den heer Lucas Asjes, ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot adjunct-Ingenieur by den dienst der Staatsspoorwegen daar te lande. Voorde vacante betrekking van gemeente veldwachter alhier, op een salaris van f450 met vrije bovenkleeding en emolumenten, hebben zich maar eventjes 72 sollicitanten aangemeld. Bouw meester vertrokken. Uit Amsterdam meldt men Louis Bouwmeester is Dinsdagmorgen met den Paryschen trein (6.32 spoortyd) van hier naar Genua vertrokken, om zich daar met zyn gezelschap naar Indië in te schepen. Er was, •- gezien het vroege morgenuur héél wat publieke belangstelling aan het Weesper- poortstation. Vertegenwoordigers van offici- eele lichamen ontbraken, evenals het vorige jaar, op het appèl. Vóór het vertrek werden nog twee kiekjes genomen, één in de wachtkamer, en één in den D-trein. Dat is dus alles wat ons van hem blyft! Een oud gebruik, dat in geheel Weeter- wol de sedert eeuwen in eere ia gehouden is het ophangen van een schaats in de' dorpsherberg, waar de jongelingschap zyn bijeenkomsten houdt. Dit is een toeken, dat de jongelingen van het eene dorp zich, ijs en weder dienende, willen of aullen meten met de jongelingen uit het andere dorp. Ook in dat dorp wordt een schaats opgehangen. Daarmee is bepaald, dat een wedstrijd zai worden gehouden. In 't dorp waar de schaats het eerst werd opgehangen, heeft de wedstrijd plaats, die door een groot publiek wordt bijgewoond. Des avonds is het dan feest en heeft de uitreiking van de prijzen plaats. De winnaar van den tweeden prys daagt meteen den pryswinner tot een tweeden zwart-wit-rood, een ryksvogel op, door de hoscbjee zwermden allerlei kleine vogels. Ia den teerlila tinteler den hemel stonden geurige, mosgroene wolkjes. „Welk een pracht daarboven Heli wees naar den horizon. „Ik heb zelfs aan de Middellandsche Zee nooit iets dergelyks gezien. Wat een plotselinge omwenteling in de natuur en in het plantenleven, 't Ia, of een fee haar hoorn des overvloeds over dezen bodem heelt leeggestort." „En toch is het zonder duur, gravin. Wie dit land hier zóó ziet, zooals wy vandaag, dien echjjnt het een paradjjs toe. Weinige maanden later is het weer in een arme woesteny veranderd." „Zeker, maar men moet aich over deze heerlijke oogenblikken kunnen verheugen. Dit bloeien en geuren I Thuis zal nu spoe dig de eerste sneeuw vallen. Ik heb het lief gekregen dit land Hem klonk dit woord als da weerklank van wat hy den laatsten tjjd eelt zoo menig maal had gedacht en gevoeld. Zy waren bljjven staan aan den waterstroom die naar het dal voerde. Voor weinige dagen was het nog enkel zand en steenen geweest, nu bruischte de vloed krachtig naar beneden en een nevel van druppelen stoof omhoog, door de ion beecbezen, als een zilverregen. Egbert moest de gravin aankijken, zooals zy daar stond met het hoofd een weicig voorover gebogen, aandachtig in het water kijkend. Geen oog kon hy van haar af wenden. „Hoe heerljjk hoe mooizeide zjj nog eenmaal. In hem werd het verlangen grooter. Maar er was ook nog iets als trots in zjju ziel, een sterk gevoel vaa verantwoordelijkheid. Ea 100 herhaalde hy „En toch zoo be- driegelyk. Korte tjjd en die stroom ligt weer verzand. Gaen water, uren in de omgeving, menech en vee versmachtend, de boer in vertwijfeling Een armzalig land Zjj keek nog steeds voor zich heen. „Nu, al is dat zoo," zeide zjj, „wilskracht en vlyt en tevredenheid zullen ook aan dezen grond den zegen afdwingen, wanneer eerst de ru9t en de vrede maar is weer gekeerd. Ik sprak met een landverhuizer, die hier zyn woonplaats hoeft gevestigd. Zjjn boerdeijj is verwoest, zjjn vee ge roofd, hjj heeft geleden wat een mensch maar eenigszins ljjden kan. Maar vertwij feld is hjj nist. Hjj zal verder strj(d*B. Hjj gaat dit land niet verlaten, dat hg heeft lief gekregen, zjj verpandden hna trouw daaraan en bljj ven Toen afroomde het bloed hem vurig 4oer de aderen. En hjj trad op haar toe en eprak „Heli, lieve Heli, willen wy ots hier eea huis bouwen, een nieuw vaderlaed ver overenHeli strijden en gelukkig zgn?" Zjj hief het hoofd op en keek hem in het gelaat, met haar heldere, goede oogen. Er was geen schrikken, of verwonderen daarin. Slechte goedheid, en vertronwen, eo liefde. En zjj stak hem de hand toe „Ja Egbert ik wil. En dan dadeljjk met haar vrooljjk, zonnig lachen en met een jubeltoon in haar etem„Wanneer de vrede komt en ik vrfl ben ia Egbert ik wil I" Toen trok hjj haar naar zich toe, drukte haar aan zjjn borst en kuste haar. EINDE.

Schager Courant | 1906 | | pagina 1