Pelterijen. Bontwerke 11, Ch. H. Th. Schmalz. Firma Wed. J. HEDDES, Schagen. WINTERHOEDEN ACHTTIEN PRIJZEN Murwe Lijnkoeken, T. D., lerkelders, Berenbakken, Kelders, Goten, Bruggen Aaamloos? Vennootschap Beton fabriek „DE Oej. A. KOOT-J Kapitaal: ten uiten inliet, ADVERTENTIÈN. Noord-Hollandsch Lan dbou wcrediet. geheel geplaatst en volgestort. De Vennootschap verleent credieten, neemt gelden in deposito, koopt en verkoopt effecten en couponssluit Meeningen enprolongatién. en verricht verder alle werkzaambedea, tot het kassiers vak behoorende. Het kantoor van den heer J. v. d. Kaaten, AGENT voor 8CHAGEN en Omstreken, zal aldaar gehouden worden a. d Laan O 63, iederen werkdag, van des voorm. 9 tot 's nam. fl uur. D» Directeur, i F. EO SN A1 Lagezijde B 66, Schagen. RUIMING van tegen veel verminderde prijzen. Schagen,Firma Wed. J. Heddes. en alle voorwerpen, welke uit Beton kunnen worden vervaardigd, worden op de bïll|Jk8te Voorwaarden geleverd door de te Nieuwe Niedorp, goedgekeurd bij Kon. besluit v„u 23 April 1906, No. 72. (Kapitaal f ao.OOO.) Groote voorwerpen worden op het terrein, waar zij geplaatst worden, gemaakt. De Vennootschap garandeert HO jaar na de aflevering de deugdelijkheid van het werk. W Iederen Donderdag zal tusschen lö en 11 oor voormiddag» namens de Directie iemand te spreken zijn in het Noord-Hollandsch Koffiehuis van J. VA DER te Schagen en iederen Vrijdag tusschen O en ÏO OOf '8 morgens bij P. CLAIJ, in de «Tabakshandkl," Waagplein, Alkmaar. Het kantoor is gevestigd te lienwe Niedorp, Laagzijde wijk D, No 49. Commissarissen; De Directie: J. STAMMES. D. KUILMAN. O. OVER Kb.. Oude Niedorp J. DE GEUS Op de groote Landbouwtentoon stelling te Enkhuizen werden toegekend aan vee, gevoederd met van T. Duijvis Jz., Koog a.d. Zaan. Prijzen (u eerstevoor Rundvee met melkstaten 2 prijzen voor verzame~ bng T">n 18 «tuks Bnndvee arrnntrfj, melkoDbrenest. Hoogzijde, SCHAGEN. Wegens gevorderd Seizoen worden alle tegen ongekend lage prijzen opgeruimd. Steeds voorradig prachtige fluweelen en zijde» stoffen en de nieuwste Japongarneeringen Depêt van Palthe's Chemische Ververij te Al®'10' HANDML IN 6BAFKBAIMW. rijtuig voor het halen en weder wegbrengen van de vroedvrouw, en of degenen, die daar voor in aanmerking komen, vooraf vergun ning moeten vragen van den Burgemeester. Afgaande op wat de couranten daaromtrent hebben vermeld, wordt vrij algemeen aan genomen, dat ieder recht heeft op vergoe ding voor rij tuighuur, omdat het hier niet bepaald geldt het steunen van de armen, doch meer beschouwd moet worden als het streven van den Raad, om goed te maken wat indertijd werd verzuimd, nJ. het aan wijzen aan de vroedvrouw van eene bepaalde plaats in de gemeente als woonplaats. De notulen worden hierop nageslagen en daaruit geconstateerd, dat alleen rijtuighuur zal worden vergoed aan degenen „die daarvoor in aanmerking komen," en uit de verdere discussie blijkt, dat niet de bedoeling is geweest, die bepaling van een verre strek king te beschouwen. Vooraf vergunning vragen wordt overbodig geacht; ondersteld woidt, dat niemand voor rekening van de gemeente over een rijtuig zal beschikken, als 't niet noodig is en met Nieuwjaar, als wanneer de rijtuighuur zal worden betaald, kan worden nagegaan, hoeveel gebruik er van gemaakt is. Dan kunnen als 't noodig is, tevens nadere bepalingen worden ge maakt. Daarna sluiting. Gedwongen winkelnering. Men schrijft aan „De Maasbode" In een dorp van de Langstraat Kaats heuvel zijn patroons, die zijde verkoopen met een winst van meer dan 200%, garen met een winst van 118, 130, 140, ja zelfs 150%. Het personeel wordt gedwongen, die artikelen bjj hun patroon te komen halen. De vrouw van een schoenmakersknecht, gezegend met een talrijk kroost en die dus elke week nogal veel noodig heeft, komt in den winkel van haar man's baas, bestelt wat, nóg wat en nóg wat. „Hou, hoor eens hier", zegt mevrouw van den schoenfabri kant, „jij moet voortaan zélf de zakjes mee brengen hoor, want jij hebt er veel te veel noodig." De vrouw van den knecht zei, dat ze die niet had, waarop mevrouw antwoordde, dat ze de vrouw dan wel wat papier zou medegeven, waarvan deze ze dan maar moest plakken. Maar hierbij bleef het niet. De vrouw, die toch zelf al de zakjes moest gaan zitten plakken, moest het papier ook peper-duur betalen. Het is hier het gebruik, dat, wanneer de werklieden trouwplannen hebben, ze enkele maanden van te voren een gedeelte van hun loon zelf mogen houden, ten einde de noodige kosten, die onafscheidelijk aan het huwelijk zijn verbonden, te kunnen bestrijden. Zoo iemand nu had hier in een week een paar gulden meer verdiend dan gewoonlijk, doordat hij halve nachten had zitten door werken. De moeder van den jongen had echter in den winkel van zijn patroon slechts het gewone bedrag gehaald. Toen het nu Zaterdag werd en hij uitbetaald zou worden, zei zijn baas„Als ge nu de volgende week weer zooveel verdient en niet meer in den winkel haalt, moet ge ook maar bij een ander gaan om werk. Ik kan niet zooveel toe geven". De meeste patroons hier zijn niet alleen kruidenier, maar ook manufacturier. Zoo worden hier handdoeken, die in een vrijen winkel 11 a 12 cent kosten, verkocht voor 25 a 30 cent; ellegoed met 80 of hooger winst; wollen doeken tot zelfs over de 100% winst. Alle patroons, enkele uitgezonderd, veree nigen met hun fabrikantschap ook nog het baantje van slijter voor een bakker, met dit verschil echter, dat zjj het brood in het ge heel niet zien. De knechts moeten het brood tot 5 cents per stuk duurder betalen dan het bij den bakker kost. Zoo is er een patroon, die met ongeveer 60 knechts werkt en het brood 4 cent per stuk duurder verkoopt. Stel nu, dat elk huishouden gemiddeld per week 10 stuks noodig heeft (wat toch zeer weinig genomen is), dan vormt dit weke lijks voor den patroon een zuivere winst van 60 X 10 X 4 cent f 24. Dan moet hü ook nog van den bakker enkele procenten kor ting hebben voor „contante betaling" (na 3—6 mnd. of langer). Andere patroons..... maar maak nu zelf de rekening op, de wijze is u aangegeven. Bij de meeste fabrikanten is van den win kel niets te zien. Sommige bewonen mooie heerenhuizen, waar dan achter een kamertje is, dat voor winkel is ingericht; anderen versieren het raam met bloemen, gordijntjes of horren, zoodat van zoo'n winkel of zeg maar van zoo'n woekerkamertje niets te zien is. Het plaatje „Margarine", dat ze volgens de wet aan hun huis moeten hebben, is zoo hoog of verborgen mogelijk bevestigd, zoodat het niet gauw in de gaten looptdaarvoor zouden de patroons zich schamen en aan de wet wordt tóch voldaan. Dan is de winkel bij enkele patroons maar een paar dagen in de week open. lederen dag, dat zou te lastig zijn voor den fabri kant. Of de werklieden soms om het een of ander verlegen zijn, och, wat geeft dat De patroons hebben hen toch in handen en dan is het voor hen veel gemakkelijker een f 40 in eens te beuren. Tijd is immers geld Haringbuizen. 17 Dec. 1906. Gisteravond trad hier de Rederijkerskamer „De Eendracht" van Dirkshorn op voor 'n op 't laatst vrijgoed bezette zaal, met een drietal tooneelstukjes. Het eerste nummer: Twee vrouwen, 'n drama in 3 bedrijven van Hendrik Peters, waarvan de inhoud nog zoo slecht niet is, werd flink opgezegd, d.w.z. de souffleur had wei nig te doen, de rollen zaten er goed in, maar diep gevoel ontbrak. En dan die boekentaalOU, gyjsn nog 'reis arj, en ver trouweling, enz.! Waarom spreekt men op 't tooneel niet, zooals men in beschaafden kring dat doet? Alles wint er bij, de tooneelist zoowel als de toehoorder. No. 2. Het levenddoode snjjderpaar, was in dat opzicht veel beter. En de pantomimeGeze gevierde Liefde was.... een mop, meer niet. Wij hopen, dat „Eendracht" niet boos zal zijn over mijn aanmerking; ik geef ze met 'n goede bedoeling. Kleingeestig. Het volgende wordt uit Zaltbommel als historisch aan de „Tielsche Crt." gemeld Mevrouw X. had van slager IJ. geen vleesch meer noodig, want slager had mevrouws hondje beleedigd! Wat was 't geval Slager IJ. wandelde met een kleine logé, toen plotseling een hond voorbij vloog; het kind schrikte en zocht hulp bij oom, die toen zeide, dat die „leelijke" hond geen kwaad zou doen. Mevrouw wandelde achter den slager, en hoorde deze ongepaste woorden, over haar lieveling geuit. Vandaar boosheid en bestraffing. Slager IJ. mag aan mevrouw X. niet meer leveren. Jacht. In Noord-Holland wordt de jacht op klein wild (met uitzondering van die op houtsnip pen) gesloten op Maandag 31 December a. s., met zonsondergang; de jacht op grof wild wordt gesloten op Donderdag 31 Januari 1907, met zonsondergang. Het verkoopen, te koop uitstallen en ver voeren van klein wild zal uiterlijk tot eii met 14 Januari 1907, van grof wild uiter lijk tot en met 14 Februari 1907 mogen plaats hebben. Uit Friesland'» X. O.-hoek. Het stormweer overviel een paar visschers uit Moddergat, zoons van H. Post, op de Engelschman-plaats. Ze waren er heen ge zeild met hun praam om er buit te zoeken, d. i. gestrande voorwerpen, om uit de pro centen hiervan een daggeld te maken. De zee was echter zoo woest dat hun scheepje los sloeg en door de golven werd weggeslingerd. De wind dreef hen op de Groningsche kust aan, doch het gelukte den beiden mannen de praam de Lauwerzee bin nen te sturen en zoo kwamen ze behouden in Zoutkamp aan. Ze hadden evenwel een nacht doorgebracht, dien ze niet licht zullen vergeten. Texel, 17 Dec. De stoombootdienst tus- schen dit eiland en Nieuwediep wordt op 1 Januari a. s. reeds 25 jaren uitgevoerd door den heer C. Bosman, stoombootondernemer te Alkmaar. De heeren W. Mets, kapitein, en H. Dogger, conducteur, zullen op dien dag tevens 25 jaren in dienst zjjn in hun tegenwoordige betrekking. Feil laagheid. Men schrijft aan do „N. R. Ct." Te Westerlee (gemeente Scheemda) hebben kwaadwilligen den djjk van het waterschap De Westerleesche Lagemeeden doorgestoken. De landerijen, door den molen van dien pol der bemalen, staan onder water. Zoo'n snotneus. Uit Den Haag meldt men Herhaaldelijk reeds werd in den paal aan de Harstenhoekstraai tegenover de stallen van De Urbaine te Scheveningon, de stroom afgesloten, waarmede de electrische trams tusschen die plaats en de remise worden in beweging gebracht. Zoo ook weer Zondag avond halfzeven, i De politie, hiervan kennis gekregen heb bende, stelde zich toen in de nabijheid ver dekt op en betrapte om halftien een 14- jarigen jongen, die in den paal klom, met behulp van een schroevendraaier het kastje opende en den stroom afsloot. De knaap werd aan het nabijzijnd politie posthuis in verhoor genomen en daarna bij zijn ouders gebracht. „Middewiuter" blazen. Het N. v. d. D. maakt melding van een eigenaardig gebruik, dat nog voorkomt op enkele plaatsen in het Ooston van Twente. In den nacht van den 22en December wordt dan „Middewinter" geblazen, waarmee het lengen der dagen en het korten der nachten wordt aangekondigd. Dit geschiedt met een langen horen, gemaakt van boombast. Meestal gebeurt het boven een put, zooals men die bij vele oude Twentsche woningen vindt, om het geluid krachtiger te doen weerklinken. Kindersterfte. Men schrijft uit Katwijk aan Zee aan het L. Dbl. De sterfte onder de kinderen is hier de laatste weken ontzettend. Wij vernamen dat niet minder dan 57 kinderen in zeer korten tijd zijn overleden, terwijl nog een 400-tal ziek moeten liggen. De bewaarschool is reeds moeten gesloten worden. Ook op de andere scholen zijn vele ledige plaatsen. Er doen zich ontzettende tooneelen voor. Een vader, die naar het kerkhof was om een zijner kinderen te begraven, vindt bij zijn thuiskomst een tweede kind overleden. In een huisgezin liggen drie kinderen ziek op een oogenblik, dat nog een kleintje ter wereld komt. Gelukkig kan men op eenigen vooruitgang wijzen. Het ruwe weer is in dezen ook van invloed geweest. Laten we hopen, dat met gunstiger weer onze gemeente weer van deze ramp wordt verlost. Benoemd tot Commissaris van politie te Alkmaar de heer W, Th. van Griethuijsen, thans als zoodanig te Wapeningen. Vergadering van de Afdeeling Nieuwe Xiederp van den Bond voor Staatspension- neering, gehouden in 't lokaal van den heer H. de Vries aldaar, op Zondag 16 December. Een tiental leden zijn opgekomen. De Voorzitter, de heer D. Kuilman, opent ter bestemder ure de vergadering en zegt Het bestuur heeft niet kwaad gezien, dat er onverschilligheid heerscht voor de zaak, onder de leden der afdeeling, waarvoor de zeer geringe opkomst van heden weer een sprekend bewijs is. Nu er op de convocatie biljetten voorkwam een bestuursvoorstel tot ontbinding der afdeeling en facultatief was gesteld, om bij niet-aanneming van dat voorstel een nieuw bestuur te kiezen, zou men toch met redenen een talrijke schare belangstellenden hebben kunnen verwachten, 't Blijkt dus dat de afdeeling zelf wel tot ontbinding wil overgaan. Niettemin blijf ik aanbevelen de Staats- pensionneering voor iedereen. Daarna leest de Secretaris, de heer P. Haringhuizen Jr., de notulen voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Door Voorz. wordt aan de orde gesteld punt één der agenda: opheffing der afdeeling en dat voorstel is, zooals Voorz. toelicht, niet alleen ontsproten uit de weinige be langstelling hier, maar ook door ervaringen, opgedaan door Spr. in eigen persoon, als afgevaardigde te kwader ure naar de Hoofd bestuursvergadering te 's-Hage. Bitter teleur gesteld in zijne verwachting, daar flinke mannen als leiders te vinden, keerde Spr. huiswaaits en anderen deelden te dien opzichte die teleurstelling. Onder de huidige leiding zal 't zaakje niet wèl marcheeren. En dan is de contributie, hoewel niet hoog, toch nog een te groot offer. Al is 't 60 cent per jaar, als 't geen effect heeft dan is 't nog te veel. De Bond echter is niet geheel vergeefs daar. Hij toch riep de idéé: pensionneering voor iedereen, in 't leven. In het volgende voorjaar zal in do Kamer de zaak worden behandeld en Voorz. twijfelt niet of binnen 5 jaar tijd U er vanwege den Staat wel Staatspensionneering. Alle 10 opgekomen leden van de 69 leden tellende afdeeling, zijn het er over eens dat deze maar moet worden opgeheven. En hiertoe wordt bijgevolg met algemeene stemmen besloten. Vóór Januari nog zal men de zaak afwikkolen en zoo er iets over is, zal dat naar 't Hoofdbestuur van den Bond worden gezonden. Voorz. hoopt, dat verder ieder het denk beeld pensioen voor ouden van dagen zal aanbevelen waar zulks kan, en spreekt ten slotte den wensch uit, dat de Bond over 2 jaren geen reden van bestaan meer zal hebben, omdat dan de Staatspensionneering daór is. De regeling van de zaken verder aan 't be stuur toevertrouwd zijnde, volgt sluiting. Provinciale Voord-llol la ndselie Boerenbond. Do Provinciale Noord-Hollandscho Boeren bond hield een buitengewone algemeene vergadering in .het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar. De vergadering was druk be zocht en werd geleid door den voorzitter van het dagelijkech bostuur, den heer A. Dekker. Met het oog op punt 2 der agenda: de op richting van een coöperatieve ljjnkoekenfa- briek in samenwerking met de provinciale bonden in Zuid-Holland en Utrecht, waren de besturen dezer bonden ook uitgenoodigd. Daarna was aan de orde het oprichten van een coöperatieve Ijjnkoekenfabriek De bedoeling is daartoe een bestaande fabriek over te nemen voor een som van f300.000. Omtrent dit voorstel werd bij monde van den heer Colijn rapport uitgebracht door een in het voorjaar daartoe speciaal aange wezen commissie. In dit rapport werd na eenige algemeene opmerkingen er op gewe zen, dat de boer tegenwoordig geen zeker heid heeft, dat hij zuivere lijnkoeken koopt. Vooral met het oog daarop, doch ook om het financieele voordeel, dat de boer er van kan hebben, doordat de waar tegen den kos- tenden prijs zal worden geleverd, moest de oprichting van een coöperatieve fabriek wor den gesteund. De mogelijkheid om tot de oprichting te komen, werd in het rapport ook uitvoerig aangetoond, en waar er geen concurrentie was te vreezen, geen klanten behoefden te worden gezocht en geen tusschenpersonen noodig waren tusschen producent en consu ment, werd er niet aan getwijfeld of de zaak zou slagen, te meer nu, zooals aanvankelijk niet de bedoeling was, de fabriek zou wor den opgericht voor de drie provinciën Neord- en Zuid-Holland en Utrecht. Dat ook financieel de zaak mogelijk zou zijn, kon blijken uit de kostenberekening. In het geheel was benoodigd een kapitaal van f 400.000, waarvan reeds f 250.000 is geplaatst, zoodat nog gevonden moet worden f 150.000, d. i. voor elke provincie f 50.000. Van die f400.000 zouden dan f300.000 bestemd zijn voor een op gunstige plaats gelegen over te nemen fabriek en f 100.000 voor bedrijfs kapitaal. De exploitatiekosten die f 1100 per week zullen bedragen, kunnen gedeeltelijk en later wellicht geheel uit de loonmaalderjj worden bestreden. Door deze fabriek zouden per week 200.000 K.G. kunnen worden geproduceerd, terwijl bjj berekening bleek, dat de 100 K.G. zou komen op f9.48. Door de commissie en het bestuur werd het nu wenschelijk geacht, dat indien men tot de oprichting besloot, men zou komen tot de oprichting van een coöpe ratieve vereeniging tot exploitatie van ge noemde fabriek, terwijl men de kosten moest zien te vinden door een obligatieleening in aandeelen van f1000, f500 en f 100, rentende bijv. 4} Voorts zal het bestuur der fa briek nader in overleg met de provinciale bonden van den Boerenbond moeten worden geregeld, en door deze bijv. ook commissa rissen moeten worden aangewezen. Ten slotte werd er de aandacht op geves tigd, dat aan de fabriek geen olieslagerij zal worden verbonden, doch dat men Ame- rikaansche koek zou vervaardigen en met een Amerikaansche oliefabriek contracten zou sluiten voor de levering van uitgeperst zaad (voorslagkoek). Op dit rapport volgde een nogal uitvoerige discussie, dié echter alleen over onderdeelen van het plan liep; principieels bezwaren tegen de zaak zelve werden niet te berde gebracht. Vandaar dan ook, dat ten slotte het voor stel yan de commissie en het dagelijksch bestuur met 113 van de 119 stemmen werd aangenomen. Do vergadering keurde het Verder nog goed, dar de commissie het bestuur blijft bijstaan bij het ontwerpen van de statuten der nieuwe coöperatieve vereeniging en de voorberei dende werkzaamheden, die met de oprich ting in verband staan. Met de opwekking om in de afdeelingen voor de zaak propaganda te maken en voor al aan te sporen om lid te worden en obli- gatiën te nemen, werd de vergadering na de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. Alles water. In Friesland is tengevolge van geweldige regenbuien in de vorige week doch mede en vooral door de opstuwende kracht der hevige stormvlagen in den nacht van Woensdag op Donderdag het waterzoo- zeer gestegen, dat de laaggelegen landerijen, welke voor het buitenwater liggen, thans alle geheel blank staan. Het is in sommige streken der provincie thans al water, wat men ziet. Ken ongeluk. In de laatste uren van haar bestaan heeft de stoomtram Rotterdam—Schiedam nog een onheil op haar geweten. Zaterdagavond tusschen 9 en 10 uur werd op weg van Schiedam naar Rotterdam een man doodge reden. Men zegt dat hij „onder den indruk" was. Daar de conducteur hem niet mee wilde nemen, liep hij de lijp langs, met het ongelukkig gevolg dat hij door de machine gegrepen en totaal vermorzeld werd. (Ned Weer aan 't werk. Met zekerheid kunnen wij meedeelen, dat de oud-minister dr. A. Kuyper hoogst waarschijnlijk nog deze week de hoofd redactie van „de Heraut" weder zal aan vaarden. Prof. dr. Geesink heeft zjjn functie als zoodanig neergelegd. Met deze vestig ik beleefd de aandacht op mjjn uit gebreide sorteering ic zooals: IJnmes Hontmutsen, Boa's vanaf 40ct., tot f 45.Handmoffen vanaf 75 ets. tot f15. Kinderstelletjes vanaf 60 ets. tot f 7.50, in alle mogelijke soorten, modellen en kwaliteiten. Voor de betere BONTWERKEN soliditeit beslist gegarandeerd. Nergens vindt men grootere keuze. Alles tegen uiterst billijke, maar vaste prijzen. Bij contante betaling 2 pCt. korting. AANBEVELEND, Beleefd aanbevelend, VAN Omviinl Beton «s ffiitcrloÉi ra tal-art#»

Schager Courant | 1906 | | pagina 6