Alisicm Hiem-, TEricBtit- Liiilmklii Zondag 23 December 1906. 50ste Jaargang No. 4215, EERSTE BLAD. liuitenlandsch Nieuws. Binneulandsch Nieuws. AMT. Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- bd Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AD VERTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau W'HIWES, Laan, I* 4. Intetc. Telephoaa X». 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar f S.Franco per post f 8 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVBRTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 6 et» Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uil twee bladen. BEKENDMAKINGEN. Gemeente Nchagon NIEUWJAARWEXSCHEX. De Burgemeester der gemoente Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat bet aanbieden van en het rondgaan met zoo genaamde Nieu wj aar wenschonhetzij ge drukt, hetzij geschreven, langs de huizen, niet zal worden toegelaten, alsmede, dat de verschillende armbesturen eene inzameling van vrijwillige giften langs de huizen zullen houden, teneinde uit de opbrengst bij het einde dezes jaars eene buitengewone bedee ling van levensmiddelen aan de onvermo- genden te kunnen houden. Schagen, den 21 December 1906, De Burgemeester, H. J. POT. i=s_ Nu in Duitschland de slag is gevallen, is men in alle partijen druk aan den arbeid, om manifesten te richten tot de kiezers. Elke partij zal zijn zaakjes zoo goed moge lijk behartigen, om zoo sterk mogelijk in den Rijksdag terug te komen, en dan be gint het poppenspel opnieuw. In Rome, op het Vatikaan, waren de hooge geestelijken, met den Paus aan het hoofd, niet zeer gesticht over de houding van het Katholieke Centrum in Duitschland. De ver houding tusschen Keizer en Paus is te goed, dat moet, als het half kan, zoo blijven. Er wordt dan ook al uit Rome geschre ven, dat men daar in Kerkelijke kringen ervan overtuigd is, dat de breuk tusschen het Centrum en de Duitsche regeering op de voortreffelijke betrekkingen tusschen den Pauselijken Stool en Duitschland geen terugslag zal oefenen. Men brengt in herinne ring dat het Vatikaan het Centrum in staat kundige aangelegenheden steeds volkomelf de vrije hand heeft gelaten. Nog kort ge leden heeft de Paus in een brief aan aarts bisschop, kardinaal Fiseher, weer uitdrukke lijk verklaard, dat hij in geen enkel opzicht invloed dacht te oefenen op de staatkundige werkzaamheid van de Duitsche katholieken. Deze uiting heeft bjj voorbaat de mogelijke verdenking, dat het Vatikaan soms verant woordelijk zou zijn voor de nieuwe opposi tioneels houding van het Centrum, ter zijde gesteld. Verder stelt men in het licht, dat het godsdienstige vraagstuk bij de tegen woordige verschillen van meening tusschen het Centrum en de regeering geen rol speelt. De Duitsche regeering heeft zoovele bewijzen van gematigdheid en tegemoetkoming jegens den Heiligen Stoel geleverd, dat men haar de bedoeling, om den voor een kalme ont wikkeling in het Duitsche rijk noodzakelij ken godsdienstvrede te verstoren, niet kan toeschrijven. Vele personen uit Vatikaansche kringen verhelen hun spijt niet, dat het Centrum de regeering de gehoorzaamheid heeft opgezegd, waardoor zekere gunstige uitkomsten, die op kerkelijk gebied voorgoed bereikt schenen, misschien in gevaar kunnen gebracht worden. Overigens is het een zaak die vanzelf spreekt, dat het Vatikaan zich van alle inmenging in den aanstaanden Duitschenverkiezingsveldtocht zal onthouden. De liberale pers merkt snedig op, dat men deze mededeeling tegenover elke poging kan plaatsen, om den verkiezingsstrijd als een strijd voor de belangen der Roomsche kerk voor te stellen. In Frankrijk is het* nog woelig, ofschoon het volk zich zeer kalm houdt, en alleen een zekere categorie van menschen, wat verwoede clericalen en adellijke volgelingen van de geestelijkheid, doen hun best wat opgewondenheid te vertoonen. Dat bleek ook verleden Dinsdag toen kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, zijn prachtige woning ging verlaten. De oude, reeds 87-jarige prelaat had gezegd, niet dan voor het geweld te zullen wijken, waarop minister Briand antwoordde, dat de oude man met het oog op zijn slechte gezondheid geen haast behoefde te maken met het paleis te verlaten. Maar nu was de gelegenheid tot een heftig protest verdwenen en is de kardinaal uit vrijen wil verhuisd. Dat gaf natuurlijk aanleiding tot een groote betoo ging van zijn aanhangers. Alles liep nogal kalm af. Dinsdag zijn de ontvangers der domeinen, aangewezen als beheerders van de bezittingen der kerkfabrieken te Parijs, begonnen met die in beslag te nemen. De aangiften voor het houden van gods dienstoefeningen in de Parijsche kerken bljjven voortduren, zoodat haar getal nu reeds meer dan 20 bedraagt. Zooals men weet, heeft het Vaticaan deze aangifte ver boden. Doch er heerschte verschil van ge voelen over, of ze alleen voor de geestelijk- beid of wel ook voor leeken verboden was. Een stellige uitspraak van den paus is er niet, maar blijkens verklaringen van andere 2'jde is ook de aangifte der leeken niet naar den wensch van het Episcopaat. Er worden nu geen processen-verbaal nieer opgemaakt over overtredingen in de berken, voor welke geen verklaring voor association cultuelle was afgelegd. De vegeering is van oordeel: ten eerste, dat het voorgestelde doel is bereikt, d. w. z., dat de ^^gehoorzaamheid aan de wet voldoende ia vastgesteld; en ten tweede, dat verder het constateeren van dergelijke overtredingen overbodig is, wegens het indienen van het nieuwe wetsontwerp op de uitoefening van den eeredienst. Volgens officieele mededeeling zijn tot dusver 29 aartsbisschoppelijke en bisschoppe lijke paleizen, 31 priester-seminariën en 23 z.g. kleine seminariën d.i. opleidingsgestichteu voor geestelijken, krachtens de Scheidings- wet ontruimd, benevens 83 kerkgebouwen. De vraag hoe de Fransche geestelijken zullen worden onderhouden, nu, hetzij on middellijk, hetzij na verloop van een paar jaren, hun betaling door de regee ring ophoudt, schijnt opgelost te zullen worden, doordat de Paus zelf en andere hooge geestelijken hulp zullen verloenen. Na de uitzetting van Mgr. Montagnini door de Fransche regeering heeft de Paus een poging gedaan om Spanje tot interventie te bewegen. De onderstaatssecretaris mgr. Della Chiesa begaf zich op last van kardi naal Merrv del Val naar den Spaanschen gezant bij het Vatikaan, De Ojeda, en ver zocht dezen den Spaanschen gezant te Pa rijs last te geven, de zorg voor het archief der Parijsche nunciatuur op zich te nemen. Doch de Spaansche ministerraad besliste anders. Aan den gezant te Parijs werd last gegeven zich van iedere bemoeiing met de zaken van Frankrijk te onthouden, en op geenerlei verzoek van het Vaticaan acht to slaan. Bovendien besloot de regeering te Madrid oen telegram te zenden aan den gezant bjj het Vatikaan, De Ojeda, en hem haar afkeu ring te kennen te g#ven over zijn optreden; de gezant heeft niet ten taak de opdrachten van vreemden uit te voeren. Zeer verstan dig van Spanje. In Engeland loopen de twee politieke mach ten het Lager en het Hoogerhuis, tegen elkaar. De reden is, dat de onderwijswet, door het Lagerhuis aangenomen, door het Hoogerhuis is verworpen. Het gevolg hiervan was, dat deze onderwijswet naar het Lagerhuis terug moest, maar de Hooge heeren hadden er zooveel in gewij zigd, dat de Lage heeren, die veranderingen „en bloc" verwierpen. De eigenlijke oorzaak van dit verschil is, dat het Lagerhuis, nu liberaal zijnde, een Hoogerhuis tegenover zich vindt dat Arthur Balfour, den vorigen minister volgt en aan hangt, en zoodoende kan een liberale wet in het Hoogerhuis geen genade vinden, vooral indien ook zooals bij ons, de godsdienst, of liever het godsdienstonderwijs het hoofd verschil is. Een poging van eenige leden van het Hoogerhuis en de regeering om de zaak te schipperen, is afgestuit op den onwil van het Hoogerhuis en het wetsontwerp zal wel de doos in moeten. De conservatieve Lords en vooral de bis schoppen van de Staatskerk, die in het Hoogerhuis zulk een overwegenden invloed hebben, zien niet in, dat zij met vuur spelen. Maar het Hoogerhuis zal dan spoedig er varen, dat een strijd met het Huis der Gemeenten nog andere gevolgen kan hebben. Het Lagerhuis toch houdt in Engeland de koorden der beurs, den sleutel van de schatkist. In een financieele wet mag het Hoogerhuis geen wijzigingen brengen. En daarin ligt de kracht van het Lagerhuis een kracht, waarmede het Hoogerhuis weldra zal kunnen kennis maken. In het Lagerhuis is op voorstel van den minister-president besloten, de boodschap van het Hoogerhuis niet in behandeling te nemen; deze motie werd onder daverende toejuichingen aangenomen en het wetsont werp derhalve verworpen. De minister-president achtte het onduldbaar, dat, omdat een partij de bovenhand heeft in een Kamer, de andere Kamer haar gewil lige dienares zoude zijn, wanneer die partij nog wel onomwonden door het land veroor deeld is. Het Hoogerhuis zou daardoor in staat zijn, de staatkunde, voor welke de kiezers zich hebben verklaard, te dwarsboo- men en te niet te doen; maar de hulpmid delen van de grondwet en van het Lagerhuis zyn nog niet uitgeput. Er moet en er zal. een middel gevonden worden om den wil van het volk, uitgesproken door de gekozen vertegenwoordigers, te doen zegevieren. (Luide toejuichingen.) Dc teelt en de handel in \ederlandsehe zaai- en pootuien. Aan verschillende vereenigingen werden toegezonden verslagen en mededeelingen van de Directie van den Landbouw. Zoo ook werd dezer dagen aan de ver schillende groentenvereenigingene en verslag verzonden, waarin ondermeer behandeld wordt de teelt en handel in uien, en wel voornamelijk wordt hierin gewezen op de gebreken in den buitenlandschen uienhandel, speciaal die op Engeland. Verschillende besturen van vereenigingen in Hollands Noorderkwartier kwamen Donderdagmiddag 20 December in het lokaal van den heer D. Stam te Noordscharwoude bij elkaar, om deze zaak te bespreken. Vertegenwoordigd waren de volgende vereenigingen: „Groentencultuur" te Broek- op Langendijk, de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereniging „Langedjjk en Om streken", de vereeniging „Tuinbouw" te Grootebroek, „Waarland en Omstreken", „Landbouwbelangen" te Noordscharwoude en „Nieuw Leven" te Hoer Hugowaard. De vergadering werd geleid door den heer Jb. Kostelijk, voorzitter van „Groenten-cul- j tuur". Het ontvangen regeeringsverslag werd in deze vergadering als leidraad genomen j en voornamelijk de punten, behandelende de gebreken in den uienhandel in Neder land, welke gebreken in hoofdzaak kunnen worden onderscheidonten eerste, in het niet leveren van een constant, uniform ge wicht; ten tweede, levering van ongesor teerde of slecht gesorteerde waar; en ten derde, levering van ongewenschte kwaliteit, door aanwezigheid van lange staarten, aarde, vuil, stek en rot. Verschillende discussiën werden in de vergadering over deze drie voorname punten gevoerd en ernstig besproken, daar het uit het regeeringsverslag duidelijk blijkt, dat door deze gebreken onze uienhandel op Engeland in de laatste reeks van jaren sterk is gedaald. Te moer springt dit in het oog, daar er in Engeland zoo veelvuldige en dikwijls maar al te zeer gegronde klach ten worden geuit over de wijze, waarop vele Nederlanders hunne verplichtingen in deze opzichten nakomen. Te meer wordt hierop de aandacht gevestigd, omdat zel den of nooit klachten worden gehoord van andere dan van Nederlandsche exporteurs. In de vergadering gingen nog al stemmen op, dat ook do handelaren op deze bijeen komst uitgenoodigd hadden moeten worden; doch het meerendeel was van oordeel, dat de vereenigingen in deze moeten voorgaan, zullende de handelaren zeker gaarne hieraan hun stem willen verleenen, zooals ook al reeds door verschillende handelaren was verklaard; en wanneer door de vereenigingen en handelaren deze zaak flink wordt ter hand genomen, kan er ook zeker in deze op den steun van de Regeering worden ge rekend. De wyze om tot uitvoering te komon, werd in deze bijeenkomst ook al lang en breed besproken, doch hierover waren de meoningen nog vrij verschillend; maar dat deze zaak ter hand moet worden genomen, daar waren alle afgevaardigden het over eens en elk bestuur zou deze zaak als een punt van ernstige bespreking brengen in de komende algemeene ledenvergaderingen. Do heer S. "VVagenaar, Secretaris van „Groenteneultuur", kreeg van de vergade ring de opdracht, om aan de groepen „Groen- tenteelt" en „Handel" van den Nederland- schen Tuinbouw Bond kennis te geven van de besprekingen in deze bijeenkomst, opdat ook daar deze zoo algemeen belangrijke zaak zal worden ter hand genomen. Alle besturen, op deze bijeenkomst vertegenwoordigd, zul len deze zaak in hunne vereenigingen voor staan en wilden gaarne de volgende vier conclusiën van het regeeringsverslag onder schrijven: le. De uienhandel lijdt onder de minder zorgvuldige behandeling der uien door een groot deol der telers, door verkeerde prak tijken van enkele commissionnairs en door de omstandigheid, dat de tegenwoordige wjjze van verkoop niet mogelijk maakt, een prijs to bedingen, die evenredig is aan de kwaliteit. 2e. De uienhandel op Engoland lijdt sterk door het feit, dat er handelaren zijn, die te laag gewicht per baal leveren en die boven dien menigmaal uien in een niet goed ver handelbaren staat exporteeren. 3e. Het verdient overweging, na te gaan of het mogelijk is de wjjze van verkoop in dier voege te regelen, dat den handelaren gelegenheid wordt gegeven, de kwaliteit der uien vooraf te beoordeelen, hetzij door veilingen in cultuur- of exportcentra door verkoop op monster, of anderszins. 4e. Het is gewenscht dat van Regeerings- wege bevorderd wordt, dat bij den export van uien streng de hand wordt gehouden aan een uniform gewicht. Met het grootste genoegen en den mees ten ijver zjjn dezen middag door de ver schillende besturen uit Hollands Noorder kwartier hun aller belangen endiederledon van hunne vereenigingen besproken en hot zal zeker hun aller streven zjjn, om deze zoo belangrijke zaak tot een goed einde te brengen. Bjj het geneeskundig onderzoek van lotelingen uit verschillende Friesche gemeen ten, die een dienstplichtig nummer getrok ken en lichaamsgebreken opgegeven hadden, zijn door den Militieraad te Heeren veen wel 80 pCt. voor den dienst afgekeurd, zoo dat lotelingen met hooge nummers nu in hunne plaats moeten treden. Van de 30 lotelingen in West-Stellingwerf, die lichaams gebreken hadden opgegeven, werden slechts 4 goedgekeurd. In de gemeente Baarderadeel is nu een adres loopende, waarbij een herkeuring wordt aangevraagd. Xederlandsche kaas in Duitschland. De poging van do Amsterdamsche kaas handelaars, om den Nederlandschen minis ter van buitenlandsche zaken te verzoeken bjj de Duitsche regeering aan te dringen op een verlaging van het invoerrecht op Ne- derlandschekaasvan30opl5of 20 Mark per 100 K.G., zooals voor Zwitserscho en Itali- aansche kaas, wordt door verschillende Duitsche bladen met weinig instemming begroet. De „Voss. Ztg.", die er op wijst dat de Nederlandsche kaashandelaars hun verlan gen gronden op het feit, dat Nederland het recht van de meest begunstigde natie bezit, beredeneert dat het verlangen der Neder landsche kaashandelaars onbillijk is. Hol- landsche kaassoorten worden niet ingevoerd in den vorm van Zwitsersche kazen en be hooren evenmin tot de soorten, in het j Duitsch-Italiaansche verdrag genoemd. De heffing van 30 Mark op Hol landsche kaas is dus volstrekt niet in strijd met het recht van meest begunstigde natie. Het gerecht vaardigde belang, dat de Nederlandsche kaashandelaars bij een verlaging van het Duitsche invoerrecht hebben, kan slechts door onderhandelingen tusschen heidelanden over een handelsverdrag worden bevredigd, i Ook de „D. Tagesztg." meent, dat de Duitsche Regeering op het verlangen der Nederlandsche kaashandelaars niet kan in gaan. Bedwelmd door kolendamp. In een perceel in do Claorenbeekstraat te Haarlen zjjn Woensdag man, vrouw en kind bewusteloos gevonden. Bij onderzoek bleek, dat hier alweder een geval zich voordeed van het niet behoorlijk regelen van de vulkachel. Nader doelt men' aan de O. H. Ct. mede, dat het kind roeds overleden is, terwijl man en vrouw naar hot Gasthuis zijn overgebracht. Het Ilaarl. Dbl. geeft een andere lezing van het geval. Dat blad moldt: Er heeft zich te Haarlem weer een geval van vergiftiging voorgedaan. Een huisgezin in de Claerenbeekstraat aldaar, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, is Dinsdag onwel geworden, tengevolge van het gebrui ken van het middageten. Het jongste kind is reeds overleden, terwijl de andere patiënten naar het gasthuis zijn overgebracht. Eerst Donderdagmorgen werd de vergiftiging ont dekt. Do levoranciers ontvingen bij hun bellen geen gehoor. Dit werd vreemd gevonden, waarop men van achteren hot huis binnen drong en de bewoners onwel te bed vond. Dadelijk werd toen een geneesheer gehaald, alsook de politie. Waaraan de vergiftiging is to wijten, is nog onbekend. Er wordt echter een onderzoek ingesteld. Naar wjj vernemen was de toe stand van de twee echtelieden en het andere kind gistermorgen twee uur vrij gunstig. Waarschijnlijk zal het dus bjj één sterfgeval blijven. Ruiidvccstaiuboek. De afdeeling Groningen van het Ned. Rundveestamboek vergaderde dezer dagen onder voorzitterschap van den heer R. P. i Dojes, lid der Eerste Kamer. Door don voorzitter werd medegedeeld dat l het afdeelingsbestuur zich niot wenscht neer te leggen bij de regeling van het hoofdbestuur ten aanzien van het nieuwe puntenstelsel, waartegen de afdeeling be zwaren heeft ingebracht. Ook zal het afdee lingsbestuur tegen het plan van het hoofd bestuur opkomen om voor Groningen geen afzonderlijken inspecteur te benoemen, doch de inspectie van het Groningsche vee aan een inspecteur uit Gelderland op te dagen. Voor deelneming aan de tentoonstelling van vee to 's-Gravenhage in 1907, werden door de daarvoor benoemde commissie reeds 15 stallen zwartbont en 24 stallen zwart blauw vee uitgezocht, die opnieuw aan een onderzoek zullen worden onderworpen. Bij de besprekingen van de door de nieuwe statuten van 't Nederl. Rundveestamboek noodzakelijk geworden wijzigingen in de statuten der afdeeling, lokte de vraag, of ook leden van stierenhouderijen en controle- vereenigingen als lid der afdoeling zouden worden opgenomen, langdurige bespreking uit. Met 25 tegen 10 stemmen werd ten slotte besloten, ze niet als lid toe te laten. Het reglement werd daarna aldus gewijzigd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat de com- mississie voor de rundveefokkerij wil trach ten voorkouringen te houden in iedere ge meente dezer provincie. Het daar goedge keurde vee zal dan kunnen worden toege laten tot de 5 districtskeuringen t. w. 3 voor zwartblauw, en 2 voor zwartbont vee. Daardoor zullen dus 5 districts-keuringen worden gehouden; de centrale keuring te Groningen zal bljjven behouden. Tegen deze vermindering der districts- keurjngen werden verschillende bezwaren ingebracht, ook tegen de voorkeuringen. Een der leden gispte sterk het plan van het hoofdbestuur tot het benoemen van een inspecteur uit de IJselstreek. Hij stelde zelfs voor, om, als het hoofdbestuur dat plan doorzette, de afdeeling zich te laten afscheiden. Besloten werd echter een af wachtende houding aan te nemen. Het oordeel van de afd. zal echter aan het hoofd bestuur worden medegedeeld. De opbrengst der verhuring, gehouden 19 December 1906, van wegen, dijken en bouwakkers bohoorende aan het Polderdis trict Oude Xiedorp, en in die gemeente gelegen bedraagt: van de dijken, in 5 perceelen f 229.—,; van de wegen in 20 per- ceelen f 333.—,van de bouwakkertjes in 8 perceelen f 87.25. Totaal f 649.25. Het totaal van de verhuring ten vorigen jare bedroeg f 524.25. Minister Staal en de dames. ('n Dinergesprok.1 Heer tot z'n buurdame, officiers vrouw „Interesseert u u ook voor de politiek, mevrouw Dame: „Ik hoop ten minste hartelijk, dat generaal Staal zal vallen, de oppasser heeft tegenwoordig haast nooit tijd om jets voor ons te doen". (Historisch.) (L. en V.) In de vergadering op den van de 20en dezer gehouden vereeniging „Nut en Genoegen" te St. Maartensbrug; werd be sloten de eerstvolgende bijeenkomst voor leden en geïntroduceerden te houden op Donderdag 21 Febr. a.s. Tot dijkgraaf van hot Heemraadschap derfNiedorper Kogge Strijkmolens is herkozen de heer J. Koomen Hz. te Winkel. In de plaats van den heer J. Butter te Winkel, Öi® bedankt had, werd als heemraad gekozen de heer P. Koopman te X. Xiedorp. Op den trein HelderAmsterdam die te ongeveer halfzeven 's avonds te Zaandam aankomt, is gisteren even voor het station Koog-Zaandijk een schot gelost, waardoor alleen twee coupé-ruiten werden vernield. De reizigers kwamen met den schrik vrjj. In eene vergadering van leveranciers aan de Kaasfabriek te Slol pervlotbrug werd voor eon paar dagen de vraag bespro ken, of het gewenscht is dat de melk op gehalte wordt uitbetaald. Uit de bespre kingen viel op te merken, dat het idéé ver scheidene voorstanders telde. Men zal lich mot een controleur in contact stellen, om voorloopige proeven te doen. Daarna zal dit punt andermaal in bespreking komen. Het te leveren aandeel in de lichting der Nationale Militie voor 1907 is voor Anna Paulowna bepaald op 13 man. Hiervan gullen 9 ter volledige en 4 tot korte oefening worden ingelijfd. In de vergadering van Nut en Genoe gen te Burgcrhriie;, op 20 December 1.1. is besloten een afdeeling op te richten van de Maatschappij tot Nut van 't Alg. Naar wjj vernemen, zal de heer N. v. Keppelte Petten zijn ontslag aanvragen als onderwijzer aan de Openb. Lagere Sehool aldaar. De heer D. Dekker, hootd eener Open bare School in de Beemster, voor vele ouderen uit deze omgeving geen onbekend®, heeft tegen 1 Mei s. eervol ontslag aan gevraagd. Onder leiding van den onderwijzer Stieltjes is deze week opgericht te Hcer- II iig»waard eene zangvereeniging, aanvanke lijk met 32 dames- en 8 heeren leden. De oefeningen zullen worden gehouden in een der lokalen van School No. 2. Heer Hugowaard. De gemeente zal aan de Nat. Militie voor de lichting 1907 moeten afleveren 17 manschappen, waarvan 5 voor verkorten diensttijd. De gehouden verpachting van het grasgewas langs de dijken en wegen van den polder llcer-llugowaard bracht voor 1907 op f 7583.—het vorige jaar f 7585. De nieuwe wyze van verpachting, bij afslag, heeft geen invloed gehad op het eindcijfer der opbrengst. Voor de betrekking van onderwijzeres te Waarland gem. Harenkarspel, ontstaan door het a. s. vertrek van mej. M, A. Ploe ger, hebben zich vier sollicitanten aange meld. Winkel. In de plaats van den heer J. Breebaart Kz., die bedankte, werd tot Voorzitter van den Nederlandspolder alhier gekozen de heer P. Strijker Jz. Tot molenmeester van den Weerepol- der is herkozen de heer J. Wit, en in plaat® van wylen den heer J. Kistemaker werd ge kozen de heer J. Homan beiden te Winkel. Wieringcn. Het aantal manschappen voor de Nat. Militie voor de lichting 1907, door deze ge meente te leveren, is bepaald op 8 man en wel 6 voor volledige en 2 voor korte oefe ning. Wieringen. Woensdagavond stelde de Naaivereeniging „Dorcas" voor belangstellenden ten toon d® door haar in dit seizoen vervaardigde klee- dingstukken. Groot was de collectie, die op tafels was uitgespreid en voor zoover wy van dezen en gene vernamen, van degelijke kwaliteit en keurig nette afwer king. Het bezoek was tamelijk goed. Wij kunnen niet nalaten, een woord van hartelyken dank te brengen aan de leden van „Dorcas", voor de vele opoffe ringen,tot't vervaardigen derkleedingstukken, zich getroost, en aan hen, die deze" vereeni ging met een geldelijke bijdrage steundon en zoodoende „Dorcas", in staat stelden, aan hare roeping te voldoen. Mogen by een vol gende gelegenheid de beurzen dan ook weder flink geopend worden. Donderdag werden de kleedingstnkken, 236 in getal, onder 71 behoeftige gezinnen verdeeld. Een varkenshistorie. 't Was een ernstige zaak, die reeds ver schillende dagen in onderzoek was by 't schoolhoofd van 't dorpje Ot bü Nijme gen. Meermalen toch was 't gebeurd, dat d® kinderen, die wegens het te ver afwonen overblijven, 's middags hunne boterham*** misten, die wie weet op welke sluwe wyze werden gestolen. Ernstiger was 't bovendien omdat de verdenking viel op eenige scheel' jongens, die dan ook al een paar malen by 't hoofd in hoog verhoor ware* geweest. Allen waren natuurlijk onschuldig! Maar „de dief zou wel gevonden worden Op een morgen, 't was half twaalf, opeen® uitbundig gejuich van de schooljeugd. P® dief werd op heeterdaad betrapt, 't Hoofd schiet toe en vindt den booswicht nog juist bezig zy'n slag te slaan. De laaghartige was ontmaskerd, 't ^as niemand minder dan. 't losloopend varken van 't hoofd. („Geld.")'

Schager Courant | 1906 | | pagina 1