Alm*- ai 1 Januari Lappen, Lappen, Lappen J. II. SCIIEM r Binnenlandsch Nieuws. 2 K 9 C De overgebleven Wintermantels, lilou- ses, Costuumrokken, Ttisschenrokken, H £2 Boa's en Japonstolï'en S Schagen. tegen veel verminderde prijzen. fSi'iXï '6 bwU Zondag .30 December li*06. 50ste Jaargang No. 4217. Pit blad verschijnt tweemaal per week Wosnsdat;- eD Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 8 ure, worden APVSRTKNTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. fMliS AfilFiSS, Isaan, 4. Interc. Tdephoon No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers B Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer B ct» Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. begint de groote UITVERKOOP. EKN GROOTE PARTIJ TEGEN SPOTPRIJZEN. Uitsluitend a contant. hSS' loete' 'ütolJli"r 12 "W» SCHAKER COURANT. DU nummer bestaat uit twee bladen. BEKENDMAKINGEN. Gemeente ëchageu Politie. Ter secretarie dezer gemeente worden in lichtingen verzocht omtrent een verloren gouden ring en een zilveren horlogo. O— De Burgemeester en Wethouders van Schagen doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 11 December 1906 is vastgesteld de volgende verordening De Raad der gemeente Schagen; Overwegende dat volgens art. 178 der Ge meentewet de Raad tenminste eenmaal in de vijf jaar moet verklaren, welke verorde ningen tegen wier overtreding straf is be dreigd, als nog geldende zullen worden aan gemerkt Bceluitte verklaren, dat de verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd, die voortdurend en met uitsluiting van alle andere geldend blijven, zijn de volgende: I. Algemeene Politieverordeniug, vastge steld 11 Sept. 1906 en afgekondigd 9 Oct. 1906; II. Verordening op het bouwen en bewo nen. vastgesteld 16 Januari 1906 en afgekon digd 3 Juli 1906. Aldus vastgesteld in de openbare vergade ring van den 11 December 1906. De SecretarisDe Voorzitter (get.) ROGGEVEEN, (get.) H. J. POT. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, volgens hun bericht van den 19 December 1906, No. 65, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 December 1906. Burg. en Weth. van Schagen: P. BUIS Jz., L. B. De Secretaris ROGGEVEEN. Voorbereidend o— .Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een Beivijs van voorgeoefendheid. De Burgemeester a. i. der gemeente Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zy, die zich hebben aangemeld tot deelnoming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorge oefendheid, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Vrijdag den llden Jan. 1907, des voormiddags te 9J uren, in de Infanterie- kazerne, binnen het fort Erfprins te Den Helder. Schagen, den 28 December 1906. De Burgemeester voornoemd P. BUIS Jz., L. B. Alkmaar, 27 December '06. De Kerstdagen maakten, dat onze Raad niet kon vergaderen op den daarvoor speci aal aangewezen dag, den Woensdag; dus werd besloten dan maar op Maandag vóór Kerstmis bijeen te komen. De vergadering duurde van één uur tot na vijven en de helft van den tijd was de beraadslaging niet voor het publieke ooi bestemd, waren m.a.w. de deuren dicht. Wat er alzoo in dat „onder-onsje" is afgehandeld, valt moeilijk te raden. Naar buiten lekte er slechts weinig uit; weinig, maar toch wat. Want toen de deuren weer opengin gen werden B. en W., zonder dat er één woord discussie over viel, op hun monde ling gedaan voorstel, (de gewoonte is, dat de zaken schriftelijk behandeld worden,) ge machtigd om aan den Inspecteur van politie, voor de waarneming der betrekking van den Commissaris, een gratificatie toe te kennen van f 250, en voorts om het bureau van den nieuwen Commissaris van het noodige mobilair te voorzien. Was dit een der zaken, in besloten zitting behandeld, wij vermoeden, dat ook de voordracht van B. en W. tot verhooging en regeling van salarissen van hoofdambtenaren enz. wel een punt van overweging zal hebben uit gemaakt. Immers, uit de woorden van den Voorzitter, dat besloten was dit punt, toen het aan de orde kwam, aan te houdon, valt dit gereedelijk af te leiden. Omtrent de reden van aanhouding werden wij echter niet ingelicht. De pensioenverordeningen voor de ge meente-ambtenaren, hunne weduwen en weezen, die in de eerste lezing reeds zijn aangenomen, kunnen den weg naar het Gemeenteblad nog niet vinden. De tweede lezing, waarbij nog enkele wijzigingen zijn voorgesteld, moest worden uitgesteld. Er was door de lange geheime zitting blijkbaar 8«en t\jd voor behandeling. Hoezeer de vergadering ais openbare slechts kort duurde, beeft zij toch een paar verrassingen gebracht. In de eerste plaats zal de heer Fortuijn öen schriftelijk voorstel indienen, om te besluiten, het lezen der notulen, waar naar toch niemand schijnt te luisteren, af te schaffen. In de plaats daarvan wil hij, dat de notulen ter visie worden gelegd. In de tweede plaats werd aangenomen een motie van den heer Vonk, om de aan beveling voor een regent van het Stads ziekenhuis, ter vervulling der vacature die met i Jannari a.8. zal ontstaan door het Periodiek aftreden van den heer J. de Wit Dz., wethouder, aan heeren regenten terug te jenden, uit overweging dat do Raad het om verschillende redenen in principe, dus om redenen buiten don persoon, niet ge- wenscht acht, dat het ambt van wethouder vereenigd is met het lidmaatschap van het bestuur eener aan het gemeentebestuur ondergeschikte administratie. Regenten van het Stads-ziekenhuis hadden den heer De Wit opnieuw voort eene her benoeming aanbevolen. Met 9 tegen 4 stemmen werd de beslissing genomen. Hoe wel het geen kwestie van personen is, zal dit besluit den heer Do Wit, die reeds zoo vele jaren en met den meesten ij ver regent van het Ziekenhuis is, die deze inrichting groot heeft zien worden door de reorgani satie van de laatste jaren, waarin hü een krachtdadig aandeel heeft gehad, en welke inrichting hem dus wel lief moet zijn ge worden, naar onze meening wel eenigszins pijnlijk hebben getroffen. De kwestie van het al of niet wenschelijke der vereenig- baarheid in het midden latende, hadden de voorstanders der onvereenigbaarheid, dunkt ons, ter bereiking van hun doel een ander middel moeten aanwenden. Zij hadden den heer De Wit tijdig van hun voornemen kunnen onderrichten, opdat deze uit vrije beweging zou hebben kunnen heengaan. Het publiek was buiten de kwestie gehou den, het publiek, 't welk veeltijds zoo slecht personen van zaken weet te scheiden. Bjj de aanvulling on vernieuwing van commissiën, stelde de heer Bosman zich niet moer verkiesbaar als lid van de commissie voor de Strafverordeningen en van die voor de gasfabriek. In de laatstbedoelde com missie, waarvan de heer Bosman jaren lang lid is geweest, verklaarde hij zich niet meer op zy'ne plaats te gevoelen, wyl anderen die plaats beter zouden kunnen vervullen. De nieuwe richting in de gasfabricatie (de ver vaardiging van waterstofgas) was daaraan niet vreemd. De Raad benoemde in zijne plaats in eerstbedoelde commissie Mr.Dorbeck, in laatstgenoemde den heer Van Buijsen. By de behandeling der begrooting van het keuring der notulen van de vorige zitting. Ingekomen is van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur een schrijven, waarbij wegens periodiek aftreden van de heeren: J. Timmer man en T. Beumkes, beiden ter benoeming wederom als leden worden voorgedragen, terwijl mej. M. Beumkes—Smit opnieuw als regentesse wordt aanbevolen. Bij stemming worden de aftredende heeren herbenoemd en mej. M. Beumkes—Smit bij acclamatie herkozen. Met afwijking van het voorstel van het Armbestuur, wordt besloten, ter tegemoet koming van tijd en moeite, aan den secre taris Beumkes een salaris toe te kennen van f25.— 'sjaars. De hoer Timmerman, tegenwoordig, ver klaart zijn herbenoeming als lid van het Armbestuur aan te nemen. Hierna wordt aan de orde gesteld een voorstel van Burg. en Weth. tot aanstel ling van een onderwijzeres aan de school te Groetpolder. Terloops, zegt voorzitter, is deze aangele genheid reeds vroeger besproken, en hebben Burg. en Weth. gedacht daaraan verdere uit voering thans te moeten geven. De aanstel ling van een onderwijzeres aan de school te Groetpolder, waar nu alleen een hoofd is, zal voor de gemeente geen groote off ;rs vragen, omdat door het Rijk de mir ima- jaarwedde wordt vergoed. Het plan was, het aantal kinduren te Grootpolder te vergrooten en te brengen b.v. op ongeveer 40, wat zeer geschikt kan, door wegneming van de school alhier van die Kindoren, welke in den polder wonen. Op die manier wordt tevens het bezwaar in de school alhier ondervangen, dat de ach terste kinderen te veel van den werkmuur zouden zyn verwijderd. Burg. en Weth. stellen zich voor, dat een aanstelling van een onderwijzeres te Groet polder aan goed klasse-onderwijs ten zeerste bevorderlijk zal zyn. Het voorstel van Burg. en Weth. tot aanstel- Kolliorn. len Kerstdag gaf de Tooneel- vereeniging „Liefdadigheid" van Barsinger- horn alhier voor eene flink bezette zaal een uitvoering, die van het begin tot het einde j met de meeste belangstelling gevolgd is. „Jenny", een werkje van Mevr. Poonsvan Biene, ging vooraf en had heel wat studie vereischt, eer de verschillende tragische toe standen beheerscht konden worden. De drie dames en de twee heeren, die er mee voor kwamen, hebben zich echter kostelijk van hunne taak gekweten. „Jenny" was mooi! Van een heel ander genre was „JanOngeluk de hoofdschotel van 't program. Dit stuk hangt van kluchten en grollen aan elkander. Van den eenen ui rolt men in den anderen. En dat zoo komisch, soms zoo grappig, dat het uitgegierd werd van de pret. „Jan Ongeluk" was van 't begin tot 't eind kluchtig en de Voorzitter van „Denk en Doe" sprak na afloop dan ook zyn hartelyken dank uit voor 'tgenotene. Geheel belangeloos was „Liefdadigheid" opgetreden en de entrée's kwamen na aftrek van kosten geheel ten bate van 't schoolfeestfonds. De laatst gehouden vergadering van het Departement Knlhorn der Maatsch. tot Nut v. 'tAlg. kenmerkte zich door een vrij talrijke opkomst, zoo van Ledon als van Dames. In het huishoudelijk gedeelte van den vooravond werden de voorstellen be handeld, die vanwege het Dep. bij de Algem. Verg. zullen worden ingediend. Zjj behelzen eerstens het verzoek, gesubsidieerde dag- Iigtenten ook temogen gebruiken voor lijders (essen) aan beginnende tuberculose; tweedens, om op kosten van het Dep. dergelijke tenten voor nachtgebruik te mogen inrichten, en ten 3e de subsidie niet hooger te verleenen dan tot 50 der aanschaffingskosten. Verder deelde de Voorzitter mede, dat er door Me juffrouw C. J. Visser van Purmerend op 29 Januari a.s. een Voordrachtavond zal gehou den worden. De introductie zal voor dien avond merkelijk worden uitgebreid. Omtrent O Stads-ziekenhuis werd het voorstel van de commissie van de financiën aangenomen, om de gem.-subsidie en daarmede het eindcijfer der begrooting met f500 te verminderen, teneinde niet te voldoen aan het voorstel van de regenten dezer instelling, om de jaar wedden der beide geneeskundigen, thans voor elk f 300 bedragende, te verhoogen de eene met f200, de andere met f700, maar deze te verhoogen voor den een met f 100 en voor den ander met f300. Slechts twee leden stemden met regenten in.de heeren Van den Bosch en Wanna. De heeren geneeskundi gen, die verklaard hadden aan de regenten, met deze beslissing zich eventueel niet te zullen kunnen vereenigen, maar dan nog liever hun tegenwoordig honorarium te be houden, zullen nu moeten toonen, of deze bewering hun ernst is geweest. De vergadering eindigde met een vraag over het knallen in de nieuwe gasfabriek. De Voorzitter kon de geruststellende ver klaring afleggen,dat doze ontploffingen niet ge vaarlijk waren en hoogstwaarschijnlijk tot het verledene zullen bohooren. Zy ontston den door met de zuurstof der buitenlucht in aanraking komend gas, 'twelk vry kwam uit blijkbaar nog niet geheel afgewerkte cokes. Deskundigen hadden de machinerieën nog eens opnieuw onderzocht en alles in orde bevonden. Er wordt echter voortaan met geheel afgewerkte cokes gestookt. De heer Uitenbosch drong ten slotte aan op een spoedige inwerkingtreding van het werkliedenreglement, dat reeds in April is vastgesteld. De Voorzitter kon geen bepaalde toezegging doen. Wel deelde hy mede, dat de werklieden reeds de lusten genoten, echter niet de lasten droegen. Vergadering van den Raad der gemeente Winkel, gehouden op 24 December 1906, 'svoorm. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met het gebruikelijke welkom, waarna lezing en goed- ling van een onderwijzeres, wordt vervolgens door Voorzitter in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. Daar de verplaatsing der kinderen vóór 15 Jan. moet hebben plaats gehad en het ge- wenscht is dus, zoo spoedig mogelijk een oproeping te doen, doet zich de vraag voor: welke jaarwedde zal aan de nieuwe titularisse worden toegekend. De heer Breebaart meent dat een jaarwedde van f600.—, om een goede keuze te zullen hebben, noodig zal zyn, al3 men leest hoe in andere gemeenten wordt gesukkeld, waar de traktementen b.v. op f550.— zyn gesteld. Voorzitter denkt ook, dat, wil men goede sollicitanten krijgen, een oproeping op f 600.— alle aanbeveling verdient. Dienovereenkomstig wordt besloten. Hierna volgt: 1. Herbenoeming van de heerenJ. Koomen Hz., J. Timmerman en Abr. Sloos, als leden van de commissie van toezicht op de wegen. 2. Vaststelling van het suppl. kohier van den hoofdei, omslag tot een bedrag van f 29.52. 3. Machtiging aan Burg. en Weth. tot aan besteding van de voor 1907 benoodigde leer middelen. Tengevolge van de jaarlijks zich voordoende behoefte aan kasgeld wordt nog besloten, voor den dienst van 1907 een kasleening aan te gaan tot een maximum van f 2500.—, om af te lossen uit de gewone middelen in het dienstjaar 1907. De rondvraag levert niets op, waarna de vergadering door den voorz. wordt gesloten. Woensdag den 2en Kerstdag was in de Hervormde kerk te Kolliorn een Kerstboom opgericht, die, kwistig versierd en glansrijk verlicht, aan een groote schaar menschen en een 40-tal kinderen een paar genotrijke uren aanbood, die onder gezang en vertel lingen gepasseerd werden. De kinderon werden onthaald en verlieten met een 4-tal geschenken waaronder één van blijvende waarde, tegen half 9 het kerkgebouw. den Volksavond in Februari, die alleen voor gehuwden en meerderjarigen toegankelijk zal zyn, zullen alle maatregelen genomen worden, om dien zoo gezellig mogelijk door te brengen. Tot zoover het huishoudelijke. Wat het tweede, het hoofdgedeelte van den avond betreft, deze werd gepasseerd onder muziek, zang en verschillende letter kundige bydragen. Nadat Voorzitter zyn dank had uitgesproken aan elk, die iets had bijgedragen om het gezellig samenzijn te verhoogen, inzonderheid aan een der gasten voor zyn schoon pianospel, werd de Verg. gesloten. Levend verbrand. Men schrijft uit Zwolle Zondagavond heeft zich op den Frieschen Wal alhier een afgryselyk dramaafgespeeld. Daar woonde sinds lang de wed. Berend- sen, een vrouw, die aan den drank was ver slaafd. Zondagavond 8 uur ongeveer zagen de overburen, van de overzijde van de gracht, brand in de kamer van vrouw B. Ze spoedden er zich heen en bluschten den brand door een paar emmers water door 't vertrek te smy'ten. De lamp was niot aan en er werd niemand in huis vermoed. Men is toen de politie gaan roepen, die in 't vertrek de vreeselyk verkoolde vrouw B. vond, zittende tusschen fornuis en kast, op een stoof. Ze leefde nog, maar was niet meer dan een klomp gebrand vleesch. Ze overleed spoedig daarna. Een ongeluk. Zaterdagmiddag wilde een heer van mid delbaren leeftijd aan het Amsterdamsch Centraalstation nog in een reeds in beweging zynden trein naar Rotterdam springen, met het treurig gevolg, dat hy onder den trein geraakte en voor dood werd opgenomen. Per brancard werd hy naar het gasthuis ve/voerd. (Tijd.J Wieringen. Door Z. Ex. den heer Commissaris der Koningin van Noord-Holland is tot Gemeente veldwachter alhier benoemd, de heer Jacobus van Boven, marechaussée te Axel. Wieringen. De heer M. Eel man,Rjjks-veld wachter alhier, wordt als zoodanig van hier verplaatst naar Oostwoud, met ingang van 5 Januari 1907, terwyl op gelijken datum de heer A. Gorter, Ryks-veldwachter te Andyk, naar hier wordt overgeplaatst. Wieringen. De heer K. Timmerman.vroeger te Kolhorn, thans alhier, is benoema als conducteur op de electrische tram te 's-Gravenhage. Wieringen. Maandag vergaderde ten lokale van den heer H. C. Engel onze afdeeling der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. Be sloten werd om in 1907 vanwege de afdee ling weder een tentoonstelling te houden op nader vast te stellen datum. Lang en breed werd er gesproken over de manier om onzen veestapel te verbeteren, totdat men ten slotte besloot, over het geheele eiland verschillende commissies te benoemen, die trachten zullen te plaatsen aandoelen van f 5.Bjj genoegzame deelneming dan over te gaan tot het aankoopen van 3 a 4 gepri meerde stieren. Deze commissies werden benoemd en tevens werd besloten, in 't laatst van Januari wederom te vergaderen, om te kunnen nagaan of tot aankoop kan worden overgegaan. Dinsdagavond, lsten Kerstdag, gaf de Rederijkerskamer „Onderlinge Oefening" te Sint Maarten, eene uitvoering in de zaal van den heer J. Schermerhorn, aldaar. Opgevoerd werd het tooneelspel „Onschul dig". Een woord van lof aan de werkende leden, die zich allen met ijver van hun taak hebben gekweten, 't Gaat niet aan, om in bijzonderheden te treden, doch 't mag gezegd worden, dat de Kamer over zeer goede krachten beschikt. Wy mogen echter niet nalaten, een woord van hulde te brengen aan Mevr. Albertsen en haar dochter Louise, voor 't met gevoel vertolken van 't lied van Wanda. De leden waren goed rolvast, waaruit we mogen opmaken, dat er met ijver gestudeerd is; 't stuk liep dan ook flink van stapel, en werd tot 't einde met belangstelling ge volgd. Tot slot werd gegeven„Oproer", komi sche scène, 't Stukje viel bijzonder in den smaak, en niet 't minst werkten de cos- tuums er toe mee, om de lachspieren in beweging te brengen. Door een luid en wel verdiend applaus gaven de aanwezigen t« kennen, dat ze over deze uitvoering zeer voldaan waren. Moge dit voor de Kamer een aansporing zyn, om in de juiste richting voort te gaan en met ijver te blijven studee- ren. Van harte gaarne roepen wy haar dan ook een tot weerziens toe. Een geanimeerd bal besloot dezen gezelligen avond. Op den 27sten December had te Val. koog in het lokaal van G. van Bodegraven eene verkiezing plaats voor leden van het Polderbestuur. Herkozen werd tot lid van het Dagelyksch bestuur de heer K. Slot Sr. en herkozen tot Hoofdingeland, de heer D* Kuiper. Nederlandse!) Rundvee-Stamboek. Nelis uit den Purmer schrjjft in het Han delsblad Naar aanleiding van een tot my gericht schiyven, in verschillende bladen, ten slotte nog het volgende aan „Krelis van het Stam- boek" Myn ideaal is en blijft opheffing zoowel van het Friesche stamboek als van het stamboek Noord-Holland, en vervanging door één „Nederlandsch Rundvee-Stamboek," waarin dan een rubriek voor ons zwartbont vee dat waard is ingeschreven te worden' Daarbij scheen my de naam Hollandsch- Fnesch de brug, welke Hollanders en Frie- zen kan verbinden. Nu ray van meer dan één zijde verzekerd wordt, dat de Friezen nooit hun stamboek zullen opheffen, en nog minder den naam Friesch vee zullen ver wisselen voor Friesch-Hollandsch, schijnt het my wenschelyk, de benaming Hollandseh- Friesch voor Noord-Holland te laten varen ??,,hej Z16 in onze Provincie „Zwartbont Hollandseh te noemen. De liefde kan niet van één kant komén. Uitspraken van de Arrondissements-Recht. bank te Alkmaar. Buitengewone zitting van Donderdag 27 December 1906. Klaas de Z., Alkmaar, diefstal, f IS boete of 1 maand tuchtschool. Jan Gerrit B., Amsterdam, eenvoudige ba leed ïging, f 6 boete of 4 dagen hechtenis Arie Z., Egmond aan Zee, vernieling en wederspanmgheid, 21 dagen gevangenisstra' Pieter B., Den Helder, overtreding dei- plaatselijke belasting op publieke vermak», lykheden, vrijgesproken. Maria O., Den Helder, eenvoudige beleedi ging, f 4 boete of 4 dagen hechtenis Hendrik van der B„ Hoorn, mishandeling 14 dagen gevangenisstraf. Wilhelmus de R., Warmenhuizen, ver- Jacob A Cornelis S, Adelbertus W. Hendrik Z., overtreding der plaatselijk* iedHer'^halte de lste, die

Schager Courant | 1906 | | pagina 1