mms. Buitenlandsch Nieuws. - Vergadering van den raad der gemeente Hoogwoud, op Dopderdag-27 December 1906, nam. 2$ uur. Voorz. de heer J. Breebaart. de Burge meester-secretaris. Allen present. Na voor lezing der notulen volgt goedkeuring daarvan. Naar aanleiding dezer notulen deelt voorz. mede, den Burgemeester der gemeente Nieuwe Niedorp te hebben gesproken in zake het verzoek betreffende 't gebruik maken van de aan de Langereis staande brandspuit dier gemeente. De zaak was in dien gemeente raad aanhangig gemaakt en het verzoek toe gestaan. Een regeling daaromtrent is ech ter nog niét itigekomen, doch wol te ver wachten. Ter bespreking van „De Zeevarende Beurs", een stuk land in of nabij Aartswoud heeft voorz. zich bij den heer Pluister ver voegd, om hem te vragen of hy genegen is mee te werken om daar een overpad te ver krijgen. De, heer Pluister stond er echter beslist op, eerst* te weten of de vaart daar is èen ge- meene vaart. De heer Hartog meent van niet, aangezien de sloot dood loopt. De heer Vel vindt haar al is het eene molensloot, te ondiep als vaart; met een praam, volgeladen met hooi, men er by v.niet kunnen,wegkomen. Voorz. heeft met wethouder Koorn een onderzoek „in loco" ingesteld en bevonden dat het wa ter als vaart ook te smal is. Spreker wijst op art. 715 van 'tBurgerl. Wetboek, dat be- vpegdheid geeft, onder bepaalde omstandighe den, een uitweg ts vorderen, tegen vergoe ding, geëvenredigd aan de schade er door veroorzaakt. Blijkt nu het water in quaestie een vaart een gemeene vaart te zijn, dan is er bezwaar om overpad te vorderen. In 't tegenoverge stelde geval echter zou zulk eene vordering gegrond zijn. Voorzitter zou wel machtiging willen vra gen om rechtskundig advies by een of ande ren advocaat in te winnen, zonder voorshands nog een procedure te beginnen. De heer Koorn wijst er op, dat varen hier gèen gebruik is en de plaatselijke gebruiken dienen hierbij ook overwogen te worden. Ook deze spreker is bij den heer Pluister over de quaestie wezen beraadslagen en merkte dat Pluister, zoo het uitgemaakt ;s, dat er geen gemeene vaart is, bereid zal zijn om medewerking voor 't verkrijgen van een pad te verleenen. Is zulk een vaart er wel, dan moet men zich daarmede vergenoegen. De heer Koorn opperde het idéé om zes scheidslieden aan te stellen, n.1. diie door den gemeenteraad en de andere drie door dèn heer Pluister. De bedoelde molensloot is tevens polder sloot en loopt tot den weg, maar niet aan de Zeevarende Beurs toe; men komt er langs bij 't Aartswouder brandspuithuis op en ze begrenst het land van den heer P. Glas aan de Oostzij, 't Pad is echter oor spronkelijk over 't land en vroeger jaren ging men dat ook altijd. Een 25-tal jaar geleden echter, meent de heer Hartog, is het pad verlegd. 't Voorstel, straks door Voorz. gedaan, n.1. om advies in te winnen, wordt ten slotte door den raad met algemeene instemming begroet. Naar aanleiding van het verhandelde op eene vergadering van de Noordervereeniging van Burgemeesters en Secretarissen, gehou den te Amsterdam, deelt Voorz. mede, dat in zake het 'verzoek om vergoeding voor de ujtkeering voor tijdelijke onderwys-krachten het adres, om adhaesie te betuigen aan het daarover ingezonden adres dier vereeniging nog niet is verzonden. En daar inmiddels op het adres der Noordervereeniging afwijzend beschikt is geworden, wou Voorz. nu de adhaesie-betuiging van den raad maar niet naar Ged. Staten opzenden.Welk plan de goed keuring van den raad wegdraagt. In Januari a.s. zal bovendien te Schagen door de Noordervereeniging worden verga derd; daar kan dus zoo noodig andermaal de zaak worden besproken, Van Ged. Staten is ingekomen: a. het goedgekeurd besluit tot de voorgestelde betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, bestemd voor de kleeding van den veldwachter en voor de bijdrage ten behoeve van pensioen-vorming voor gehuwde onder wijzers verminderd met het bedrag, daar voor uitgetrokken voor den heer Halbertsma, die ongehuwd was. b. Suppletoir Kohier Hoofd. Omslag mede door Ged. Staten goedgekeurd. c. Ingekomen van de herbenoemde leden der commissiën tot wering van schoolver zuim in de verschillende wijken, de diverse berichten, dat zij allen 't aannemen. d. Tot hooistekers zijn benoemd, de heeren D. Saai, K. Glas, K. Slagter, C. Klaver Cz. en Joh. Beerepoot. Deze laatste bedankte voor de benoeming en voor hem in plaats werd benoemd de heer A. Groot Jbz., die óók bedankte, zoodat daarvoor opnieuw be- nóeming moet plaats vinden. e. Van Ged. Staten bericht, dat de rijks bijdrage over 1904 aanvankelijk f 103.33$ was, doch de zaak werd door Ged. Staten by den Minister van Binnenlandsche Zaken aanhangig gemaakt, die bepaalde, dat zulk een bedrag de gemeente f 4.16$ te veel zou doen genieten. Dientengevolge werd door Zijne Excellentie de Hoornsche betaalmeester gemachtigd om f99.17 uit te betalen. Voorz. vindt dat de zaak mooi is afgeloopen en' de missive wordt, voor kennisgeving aan genomen. f. Van 't zelfde college de verordening voor het brand wezen, die is goedgekeurd. Bepaald wordt, er 200 te laten drukken. De jongste kasverificatie by den gemeente ontvanger gaf aan: ontvangsten f 18670.56$, uitgaven f 15979.90$, in kas f2690.66. Alles in orde en voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen een verzoek van den heer H. Rol te Hoorn, die eene woning in Hoogwoud Wil houwen en daarvoor vergunning verzocht onder overlegging van teekening, bestek en voorwaarden. B. en W. gaven voorwaardelijk vergun ning, daar het bestek enkele bepalingen bevatte, afwijkende van de voorschriften der bpuw verordening. De deskundige is daaromtrent geraadpleegd en bracht advies uit. Voorz. legt de zaak nu ter beoordeeling aan den raad voor. De heer 'Vijn is er sterk tegen om Rol zijn zin te geven, want, beginnen we nu al toe te geven, dan kunnen we de heele bouwver ordening wel over boord gooien. Bovendien is 't Rol wel niet te doen om een zuinig heids-maatregel toe te passen. Noodzakelijk heid daarvan althans is by hem niet zoo direct te veronderstellen. Als 't nu een bepaald arme drommel gold, was het nog e'émgszins anders. [je heer Hartog is 't met Vyn eens. Laatst- É&iioemde vraagt 't advies van B. en W. in deze. Niet, dat hy zich daar ook maar eenigs- zlns aan zal storen, maar toch wou de heer Vyn 't wel eens weten. Welnu, 't Dagel. Bestuur heeft er vrede mee, als de raad afwijzend wil beschikken en kan meegaan met dat idóe. By stem ming zijn allen, uitgezonderd de heer Koorn, tegen inwilliging van 's heeren Rol's ver zoek, dat dus werd afgewezen. Voorz. deelt meê, dat aan de Langereis een huis staat, toebehoorende aan den heer Jacobus Burger te Nieuwe Niedorp, welk gebouwtje, klein als het is, aan een duize lingwekkende reeks artikelen der bouw- en woningverordening niet voldoet. De wed. Cs. Hoogland, die er het laatst in woonde heeft 't sinds eenigentyd verlaten en thans is het onbewoond. Daarom hadden B. en W. het een mooie gelegenheid gevon den, dat perceel onbewoonbaar te verklaren. Hierby zou natuurlijk van de gezondheids commissie advies moeten worden gewon nen. De bouw- en woning-opzichter had het j gebouw gemeten en opgenomen en advies uigebracht. De heer Kooi zou afkeuring wel wat erg vinden voor den eigenaar. En dan 't perceel er naast is ook zoo'n prachtstuk niet en er zouden mogelijk wel meer gebouwen in de gemeente zyn, die 't zelfde lot dienden te ondergaan. Speker zou willen, dat den eigenaar werd aangezegd, het gebouw te verbeteren zoodanig als de verordening eischt. By de vraag op wiens grond 't gebouw staat, ryst de idéé dat 't Koggegrond is. De heer Kooy vindt, dat de Gezondheidscom missie niet vlug werkt, want daar by Jan Bart, waar wel een half voet water boven den deurdrempel kan staan, is 't toch wel erg en nóg maar geen verbetering 1 Eindelyk bepaalt men, dat Voorz. den eigenaar van het huisje by zich zal ontbieden, om met hem over de zaak te spreken. Aan de orde is pensioenveldwachter. Bepaald wordt dat voor f 400,-- pensioen de veldwachter en de gemeente elk voor f 200, premie zullen betalen ad f 9.50 jaar lijks ongeveer per f 100; dus voor elk der partyen ongeveer f 19. per jaar. By over lijden van den verzekerde wordt 94 der betaalde premiên terugbetaald. De verze kering wordt aangegaan by de Onderlinge Levensverzekering My. „Eigen Hulp." In de Weere moet eene school-schoon- maakster worden benoemd salaris f 50, per jaar. By oproeping van sollicitanten zyn er drie geweest by den voorzitter, die mededeelt, dat Bregje Spil als schoonmaak ster had bedankt. De sollicitanten zynde vrouw van Jan Groot, zy deed 't al eens tydelykde vrouw van Klaas Bakker, Betje Dudink genaamd, en de dochter der weduwe D. Rood. De vergadering wordt ter nadere bespre king even geschorst. By heropening volgt stemming en met vijf stemmen voor de vrouw van Groot, tegen twee voor vrouw Bakker wordt vrouw Groot benoemd. Ingekomen van Ged. Staten een schrijven, om de herzieningsverordening vast te stellen, nadat eerst de politieverordening, waarvan een algemeene herziening aanhangig is, is vastgesteld geworden. Yoorz. stelt voor, aan 't verzoek te voldoen en 't besluit van 28 Nov. j.1. waarbij de politieverordening van kracht was, in te trekken en die verordening later opnieuw vast te stellen. Volgt mededeeling dat dat gedeelte der politie-verordening, waar de Gezondheidscom missie meer noodig heeft, aan haar is toe gezonden. Advies daarop is ingekomen. Over besmettelijke ziekten en het begraven van lyken zouden, wat het maken van be palingen betreft, de desbetreffende voor schriften van Berkhout ten voorbeeld kun nen worden gestelddie zyn best. Wat keuring van vleesch en visch betreft, de vaststelling van de toegezonden ont- werp-verordening in verschillende der onder het ressort der gezondheidscommissie van Hoorn vallende gemeenten, zou de unifor miteit zeer bevorderen; overleg te plegen door meer gemeenteraden onderling, zou goede werking kunnen hebben. Maar 't onthaal, dat het ontwerp heeft gehad, doet de commissie aan ernstige be zwaren denken. En ze beveelt ten slotte aan, eenige artikelen van de in 1901 te Abbekerk vastgestelde politieverordening. Voorz. vindt het 't beste, de politie-ver ordening nog maar eens van a z na te gaan het meest radicale middel om tot een goed resultaat te komen. De heer Vyn wil dat nu wel, als 't niet te lang duurt. Ja, zie je, 't is wel 91 artikelen. De heer Kooy zou liever dit punt tot een volgende vergadering aanhouden. Voorz. is daar niet tegen, maar wijst er op, dat 't toch moet gebeuren en uitstellen brengt de zaak niet tot klaarheid. Nu zal men dan niet de heele verordening by den hals ne men, doch nog behandelen de idééën der Gezondheidscommissie. Ten opzichte van keuring van vleesch en visch heeft voorz. een conceptverordening van de Gezondheidscommissie van Schagen, die hy gaat voorlezen. Na het houden van eenige beschouwingen gaat men de discus sie over een en ander sluiten. De heer Schilder is onder al die bedrijven voor by- zondere reden door een paar zijner stam houders opgeroepen, om direct thuis te verschijnen. Hy gaat, aan die dubbele roepstem gehoor gevende, weg. By de rondvraag merkt de heer Kooy op, dat met 't verschynen van nieuwe heeren ook nieuwe wetten komen; nu hebben we een nieuwen burgemeester en vroeger mocht de heer Kooy de sneeuw laten op ruimen als zulks noodzakelijk was, maar of dat nog zoo is Voorz. antwoordt hem, dat 't bedrijf van sneeuwopruimen eigenlijk door de Banne wordt betaald. daarvan uitgaat. 't Verlof om te laten opruimen is echter wel doorloopend voor den heer Kooy Boven dien zou hy even met den Voorz. der Banne (den heer C. Pijper Sr.) kunnen spreken over dit punt. Voorz. is, daar de rondvraag verder niets oplevert, aan 't eind der werkzaamheden en wenscht den raadsleden een pleizierig uiteinde dezes jaars, hopende in 't volgende weer eene aangename en nuttige samen werking te kunnen hebben. De raadsleden danken voor die hartelijke woorden en uiten een dergelyken wensch, waarna deze laatste vergadering des jaars wordt geslo ten. Winkel. De rederijkerskamer „Aurora" voerde op den eersten Kerstdag in de kolf baan van den heer P. Buy op„de Vodden raper van Parys". De zaal was van voor tot achter bezet. Een sterke matiging van het rooken zou zeker een volgend maal alle aanbeveling verdienen. Het tooneel was voor de achter- aanzittenden, door den dikken rookwalm, bijna niet te zien. Winkel. De uitvoering door de zangvereeniging „Crescendo", directeur de heer A. Egmond, op 23 dezer, in de kolfbaan van den heer C. Kieft, was matig bezocht. Behalve een aantal zangnummers werden eenige voordrachten ten beste gegeven. Winkel. Op den middag van den eersten Kerstdag was voor de kinderen van de Zondagsschool weder de Kerstboom opgericht. Een aantal cadeaux was voor velen de belooning voor getrouw bezoek. Winkel. Op Zondag 30 December a.s., des namiddags half drie, zal door de Afdee- ling „langereis en Omstreken" van den bond van miliciens, oud-miliciens, reservisten en landweermannen oene openbare vergade ring worden gehouden in het lokaal van den heer C. Kieft. Als spreker treedt op de heer H. N. ter Veen van Amsterdam, met het onderwerp „16 jaar soldaat". De entreeprijs van lOcent zal zeker geen beletsel zyn, om deze verga dering by te wonen. Tq Anna Panlowna is tot Ambtenaar ter Secretarie benoemd de heer J. R. Mees, te Nieuw-Lekkerland. Woensdag 26 December vierden de Catechisanten in de kerk der N. H. G te Anna Panlowna hun kerstfeest. Het ge bouw was stampvol met ouders en belang stellenden. Welk een heerlijken indruk maakte de kerstboom op de aanwezigen, toen het voorhangsel was terzyde gescho ven. Nog nooit was hij zóó mooi geweest. Na eene korte toespraak van den predikant,' den heer Toxopeüs, die de leiding van dien avond in handen had, liet het zangkoorden kerstzang „Vrede op Aarde" hooren, die prachtig klonk binnen de wanden van het Kerkgebouw. Heel lief zongen toen de kin deren een kerstlied onder leiding van den heer A. de Boer en diens echtgenoote, waar na bereidwillige handen chocolademelk rondbrachten en speculaas uitdeelden. Trac- tatie en zang wisselden elkander af en onder hielden de prettige stemming, die nog verhoogd werd door eene kerstvertelling van den heer A. de Boer, waarnaar tot het einde toe met aandacht werd geluisterd. Het hoofdmoment van den avond was voor de kleinen zeker de prysuitdeeling. Hoe straal den die oogen van verlangen, om aan de beurt te komen en van verwachting: „Wat zou ik krijgen Ook van spanning, (als één der kinderen aan het kiezen was); welk voorwerp zou worden weggenomen. Immers, het kon datgene zyn, waar de oogen van een opvolgende al .lang met begeeren op getuurd hadden. Op dat oogenblik de kleinen gade te slaan, om op het gelaat te lezen wat in de ziel omging, was wel de moeite waard. Eindelyk waren de prijzen, mooi en met zorg gekozen, in de handen der kinderen overgegaan, die ook nog moesten gebruikt worden om een bijbeltje en een sinaasappel te dragen. Zoo was het einde van het Kerstfeest gena derd, dat goed geslaagd mag heeten. De heer Toxopeüs sprak een slotwoord, waarin hy in het bijzonder den heer A. de Boer en echtgenoote dank bracht voor hunne bemoeiingen, terwijl ook de anderen die een daadwerkelijk aandeel in het feest hadden gehad, niet werden vergeten. Opgetogen verlieten de kinderen met hunne ouders het Kerkgebouw en daar zal nog wel heel wat zyn nagepraat, vóór „Klaas Vaak" zijn schepter zwaaide. Op den avond van den 2en Kerstdag is te Barsingerliorii in de Ned. Herv. kerk de gewone kerstfeestviering gehouden met den kerstboom, voor de kinderen der Zondags school. Door de heeren Ds. v. Loon en Ds. Kooiman werden kerstverhalen voorgedra gen, het kindergezang werd uitgevoerd onder leiding van den heer J. de Groot en het orgel werd bespeeld door den heer J. Spaans Dz. i De renteniers woning met boet, erf, tuin en houtsingel aan de Schagerbrug, eigenaars de heeren W. Blaauboer Gz.en Am. Schrieken aldaar en op 28 dezer ten overstaan van no taris Vrijburg in veiling gebracht, is verkooht aan den heer W. Blaauboer Gz. voornoemd voor f2960. Uitslag der aanbesteding voor het bouwen eener boerderij te Schagerbrug, voor rekening van den heer S. Schermer aldaar op 28 December j.1. Timmerwerk G. Jonker, Oudesluis, f 2555,—. G. Plevier, Schagerbrug, f 2400,—. Metselwerk C. Volder, Keinsmerbrug, f 1455,—. C. Schuyt, Schagerbrug, f 1394,—. Schilderwerk W. Langerveld, Oudesluis, f 230,—. S. Renooy, Schagerbrug, f 224,—. Gegund aan de laagste inschrijvers. TweedenKerstdag hadden wjj het genoegen in de zaal van den heer P. Ruis te 't Zand den heerKroonenburg en diens zoon te zien op treden, tot aller tevredenheid. Hy wist de flink bezette zaal aangenaam bezig te houden, daarin bijgestaan door zyn zoon, die in be kwaamheid zyn vader evenwel nog niet heeft ingehaald. Een recht gezellig bal hield de aanwezigen nog geruimen tjjd bijeen. Te Veenhuizen hebben de stemgerech tigde manslidmaten der Hervormde Gemeente tot notabel gekozen den heer K. Kroon, in de plaats van den heer C. Tromp, die be dankt heeft, tot ouderling den heer G. Smit Az. (oud-h. d. s.), en als diaken herkozen den heer C. Kroon. De heer N. Groot had te kennen gegeven, voor een herbenoeming tot ouderling niet in aanmerking te willen komen. Daar de heer G. Smit Az. op dit oogenblik diaken is, moest er een nieuwe diaken ge kozen worden. Als zoodanig is de heer P. Blauw benoemd. De kerkeraad herkoos den heer C. Kroon als lid van het kringbestuur der Gezinsver pleging en koos in de plaats van den heer C. Pool, die bedankt heeft, den heer P. Blauw. De Kostverlorenpolder onder de ge meente Nieuwe Niedorp groot 372.03.72 H.A. waarvan 363.48.98 H.A. belastbaar zjjn, wordt bemalen door een vjjzelmolen. Daar deze bemaling niet altyd aan de eischen voldoet, zjjn heeren Molenmeesters er op bedacht, om tot een betere bemaling over te gaan. j Ingelanden zyn opgeroepen om daarover met het bestuur van gedachten te wisselen. De heer C. Bypost te Dirkshorn is herkozen tot Secretaris-Penningmeester van den polder Schagerwaard. Station Xoord-Scharwoude. Nieuw- leven. Zaterdag 22 Dec. Roode kool le soort f 4.25 a f 4.75. 2e soort f 3.50 a f 4, kleinere f 2.50 a f 3, gele kool le soort f 3.75 a f 4.25, 2e soort f 2.75 a f3.25, kleinere f 2.30 a f2.70; deensche witte kool f 2.50 a f 6. per 100; uien f 0.95 a f 1. per 50 K.G. Maandag 24 Dec. roode kool le soort f4.50 a f 4.75, 2e soort f 3.50 a f 4. kleinere f 2.50 a f 3.25; gele kool le soort f 4. a f 4.25, 2e soort f 2.75 a f 3.50, kleinere f 2.40 a f 2.70 per 100; uien f 0.95 a f 1. per 50 K.G. Donderdag, 27 Dec. Roode kool le soort f 4.75 a f 5, 2e soort f 4 a 4.50, kleineren f 1.90 a f 3.75gele kool le soort f 4 a f 4.50, 2e soort f 3.25 a f 3.75, kleinere 2.10 a f 8; Deensche witte kool f 8 a f 4. per 100-, uien f 0.95 a f 1.05 p. 50 K.G. Vrydag 28 Dec. Roode kool le soort f4.25 a f 4.75, '2e soort f 3.50 a 4, kleinere f 2 a f 2.90gele kool le soort f 4 a f 4.25, 2e soort 3.50 a f 3.75, kleinere f 1.80 a f f 3; Deensche witte kool f 3.25 a f 5 per 100, uien f 1 a f 1.10 per 50 K.G. Broek op Laiigendijk, 28 Dec. 1906. Heden werd besteed voorRoode kool f 2.00 a f6.50, gele kool f2.00 a f6.00, witte kool f2.50 a f7.00. Het winterweer brengt wat meer handel m de dorschkool, de pryzen zyn nog wel niet veel stijgende, doch enkele partijen zjjn reeds verkocht, hoofdzakelijk voor direkte levering. De ysboeiers te St. Pancras zyn reeds druk in de weer om de vaart naar de laadplaats te Broek op Langendjjk, open te maken en te houden. Hazelen. Te Sandpoort woedt een mazeienplaag, die geen huishouden vrijlaat. In sommige gezinnen zyn er zelfs drie, vier patiënten, en het blijft niet bjj mazelen alleen, doch by velen komt er longontsteking bij. Ook gevallen met doodelyken afloop komen voor. De bewaarschool was reeds voor de vacantie gesloten. Dat gaat niet voorspoedig. Van de zes geïnundeerde polders te Oud- Vossemeer verkeert de kleinste, n.1. Slabbe- coorn,'nog in den meest treurigen toestand van uitzaai is hier haast geen sprake en het grootste deel der gronden heeft het uitzicht van de kale slikken langs de meeste onzer Zeeuwsche stroomen. Enkele landbouwers zyn bezig het zand, dat op sommige plaatsen er meer dan een hal ven meter op ligt, er af te graven en te vervoeren naar de ontstane geulen; andere hebben er tot heden niets aan gedaan en daarop zyn nog de geslonken derriebonken, welke by den stormvloed zijn uitgeworpen, zichtbaar. Hier zal in 1907 ongetwijfeld nog niets geoogst worden. (Midd. Ct.) Wat zou dat zyn Wegens een te Ouddorp heerschende ziekte rheumatische aandoening van het hartvlies is deze gemeente Zaterdag: door den inspecteur van de volksgezondheid en twee dokters bezocht. Van eenige patiënten werd een weinig bloed afgetapt, dat bacte riologisch onderzocht zal worden. Het aan tal zieken is reeds boven 70 gestegen. Gevaar voor inensch en dier. In het algemeen belang vestigen wy de aandacht op het volgende De wet hier te lande verbiedt niet het vryelyk uitvoeren van honden uit door hondsdolheid besmette plaatsen. Nu is nog voor eenige weken te Nijmegen een collie, die uit Eindhoven kwam, dol geworden, en worden uit Eindhoven en omstreken her haaldelijk honden te koop aangeboden en verzonden. Dit is een gevaar. Over het ge- heele land wordt op deze manier de ziekte verspreid, misschien voor jarenlang gevaar voor mensch en dier. „Tyd". Hevige brand te IJiiiiiiden. Een hevige brand woedde daar Zaterdag nacht. Aan het einde van de Kanaalstraat, in het verlengde van de Voorstraat, verhieven zich op een zandig terrein naast de nieuwe Ryksvischhal een drietal groote pakhuizen, tevens voorraadschuren, toebehoorende aan de firma Wed. S. I. Groen. In het middelste der drie, „De Ooievaar" brak te ruim -elf uur brand uit het is onbekend door welke oorzaak doch juist in dit pakhuis bevonden zich de meest brand bare voorwerpen, n.1. netten, touwwerk, teer enz. Het dak was bedekt met asphaltpapier. In ongelooflijk korten tyd stond ditgansche pakhuis in lichte laaie. Als vurige ballen vlogen de brandende stukken asphalt door het luchtruim, een wolk van schitterende vonken over het terrein verspreidende. Op de „Ooyevaar" volgt de „Zwaluw"; op de „Zwaluw" de „Vink" en te half drie des nachts, is het heele uitgestrekte terrein een vuurpoel, zóó grootsch, zóó angstwekkend, dat omstanders sidderen by zulk een schouw spel. Voor meer dan een ton gouds is in de vlammen opgegaan. Alles was verzekerd. Gelijk had ie. Een dorpscommissie ging naar de notabelen met een inschryvingslyst voor een nieuwen muur om het kerkhof. Ze kwamen ook by den rentenierenden oud-molenaar, die „ze maar zat had." Deze man was wel goéd- geefsch, maar slechts voor doeleinden, die ook nuttig waren in zyn oogen. Toen het hoofd der commissie voor de zoo- veelste maal had afgedreund: „U zal ook den deplorabelen toestand van den kerkhofmuur opgevallen zjjn en nu heb- ken wy het plan een fonds te stichten, waaruit een nieuwe muur bekostigd en onderhouden zou kunnen worden," toen was 't antwoord „Jullie krygt van my niks los, hoor, 'n muur is daar niet noodig, die d'r leggen kunnen d'r toch niet uit, en die d'r buiten zyn, die willen d'r niet in." (Bred. Crt.) Voorzanger en Dominéé. Tydens de godsdienstoefening in een der Wemeldingsche kerken werd Zondag, schrijft de „Midd. Crt." het volgende afgespeeld Dominee had opgegeven te zingen Psalm 36. De voorzanger, een gewone veldarbeider, begon met het vers veel te laag in te zetten, zoodat de predikant van deq preekstoel den voorzanger toeriep: „Jan, Jan, je zingt veel te laag Nijdig keerde zich daarop de voorzanger tot den dominéé en voegde dezen toe „Dan kan ik het niet goed meer zeker, hè dan zal je een ander op moeten zoeken!" Twee uiensehen dood gevonden. In het perceel Blauwburgwal te Amster dam is een treurige ontdekking gedaan Op de le etage woonde namelijk het echt paar Orlemans, reeds bejaarde menschen van ruim 60 jaar. De kinderen zyn allen getrouwd. 's Morgens werd door bakker en melk boer tevergeefs gescheld, wat de aandacht trok van de bovenburen. Des te vreemder was dit, omdat het licht in de voorkamer nog brandde, achter de neergelaten witte gordynen. Politie werd gewaarschuwd, die dadelijk een onderzoek instelde en beide oudjes dood in de kamer vond. Vermoedelijk zyn de menschen door gasdamp gestikt. Het echtpaar moet des avonds knusjes *an tafel hebben zitten praten. Toen ziin ze blykbaar door het ontsnappende gas be dwelmd en bewusteloos van hun stoelen op den grond gevallen. - Woensdagavond, 2en Kerstdag, had te eien van hier alsmede van elders waren gekomen, om getuige te a$n van dit voor velen alhier geheel nieuwe feest. Deprach tig verlichte en keurig versierde boom wekte dan ook ieders bewondering. By deze gelegenheid verleende de Zang vereeniging „Nieuw Leven" haar welwillende medewerking door het zingen van een vier- tal gewyde 'liederen; ook hebben de schoot kinderen een tweetal liederen gezongen" Men kon hooren, dat deze kleinen opgewekt waren, want, hun stemmetjes klonken frisch De schoolkinderen werden onthaald en na afloop kreeg elk nog een paar prijsjes mede naar huis, ter herinnering aan dit voor hen zoo heerlijke feest. Een woord van lof aan die heeren die al hun best gedaan hebben tot het'wel slagen van dit voor de kinderen zoo heer" lyke feest. Sneeuw, sneeuw overal sneeuw Van alle kanten komen berichten'over sneeuwstormen. j In Duitschland is het verkeer op de Kerst dagen totaal in de war gestuurd. De treinen hadden overal vertraging. oi«en In <le Palts was de sneeuwstorm zoo hevig dat het verkeer op allo spoorwegen gestremd werd. De expres naar de Riviera bleeHn I een sneeuwbank steken en moest vriiJ, i maakt worden. Ook op de lyn van Munchfn ;naar Antwerpen zyn 's nachts verscheidene treinen ingesneeuwd. uen& i Te Elberfeld lag de sneeuw op Tweeden Ke/St?a? £ne kwart meter hoog In het Frankenwoud lag de sneeuw ™i j gens een bericht uit Bamberg, tTe meï ineféw"0 n?0mmige plaatsen had de wind de an™ acht meter hoog opgewaaid. Heel Engeland heeft met de Kerstdagen dik onder de sneeuw gezeten. Dat was In 25 jaar niet gebeurd. Op enkele ZnM stremde hef treinverkeer, en in em nltr steden konden de trams niet verder en daar leed de telegraaf. Hler Tengevolge van den zwaren sneeuwval stond het geheele tramverkeer in Boedapest stil. De stad was zonder verbinding met de omstreken. Uit alle deelen van Hongarije komen trouwens berichten van grooten sneeuwval, 't Spoorwegverkeer ondervindt veel stoornis. In de Ardennen zyn verscheidene dorpen door de sneeuw geheel van de buitenwereld afgesloten. De stad Antwerpen was totaal ontredderd Aan de haven lag alle werk stil. De troepen werden gerequireerd om de sneeuw op te ruimen. Toen de dooi intrad, warén de straten slykpoelen gelijk. Het sneeuwopruimen kostte in Londen in twee dagen meer dan f186.000 Men schryft uit Eindhoven: Een hevige sneeuwstorm heeft gedurende de Kerstdagen over deze streken gewoed. Op sommige dorpen zakte men tot aan de knieën in de sneeuw, terwyl zy te Eind hoven hier en daar voeten hoog lag. De openbare middelen van vervoer onder vonden van het euvel den meesten last. De stoomtramlyn Eindhoven—Helmond- Asten was eergisteravond zelfs geheel ver sperd, zoodat reizigers uit de dorpen Eind hoven niet konden bereiken. Een uitgereden tram bleef onder Stratum steken. Naderhand werd de lyn onder persoonlijke leiding van den directeur vrij gemaakt. De trein die eergisteravond uit de rich ting Aehel (Belgische grens) ongeveer 5$ uur moest binnenkomen, bleef onder Aalst Waalré staan. Door den slechten toestand van het weer was door groote stoomont- wikkeling de watervoorraad verbruikt. La ter werd de trein door hulp-locomotieven binnengebracht. Dat het in Frankrijk minstens een burger oorlog zou geven, als de regeering de soheidingswet doorvoerde, deze veronder stelling is niet bewaarheid geworden. In tegendeel, het is overal ook met Kerstmis stil en rustig gebleven. De bevolking maakt zich blykbaar in 't geheel niet druk. Het Fransche ministerie van binnenland sche zaken maakt bekend, dat tot 24 dezer 225 door geestelijken bewoonde huizen ont ruimd zyn, w.o. 69 aartsbisschoppelyke en bisschoppelijke paleizen, 73 groot-seminaries en 83 klein-seminaries. En dat alles is zonder stoornis van eenige beteekenis ge schied. Toch blyven we nieuwsgierig, welke de eindoplossing van deze ingewikkelde kwestie zal zijn. Nog altoos zyn Rusland en Japan aan het vrede-sluiten. Dat de onderhandelingen- zoo langdurig en zoo moeilijk zijn, wordt geweten aan de vaagheid der termen van het artikel in het vredesverdrag van Portsmouth, waarin de visschery-quaestie wordt geregeld. In het verdrag van Portsmouth is den Japanneezen het visschery recht (droit de pêche) in de Japansche Zee, de Zee van Ochotsk en de Behringstraat toegestaan. Met het oog op de afneming van den visch- rykdom aan de Amerikaansche kust van den Grooten Oceaan en by den overvloed van visch in genoemde wateren, is deze vraag van groote beteekenis, vooral omdat bij de vischvangst nog de jacht op zoogdieren van de zee, als walvisschen, zeehonden enz-, komt. De Japanneezen willen de jacht cp laatstgenoemde dieren onder het begrip van vischvangst brengen en steunen daarin! op een met Engeland gesloten verdrag, waarin de jacht op walvisschen met oe uitdrukking „fishing" wordt aangeduid. Hierby wyst Japan er op, dat de in h verdrag genoemde Behringstraat arm 88 visch is en enkel vele zoogdieren deen, de vermelding van de Behringstraat zou <m onnut geweest zyn, wanneer deze niet d doeld waren. Verder vloeit nog eene moe - lykheid hieruit voort, dat Rusland degr0?1 rivieren, hun mondingen en de baai (in het Fransch anses, in het Engelseh mie voor de Japanneezen wil sluiten. Hunnerzu. verstaat) dezen onder „anse" en „inlet stó zoodanige baaien, welker ingang niet gro is dan 2 mylen. Ofschoon nu het Fran woord in den oorspronkelyken tekst v,au verdrag van Portsmouth niet geheet gelyke beteekenis is als de Japansche v. ling, blykt uit geografische werke' onder „inlet" baaien van zeer verschil grootte verstaan worden (bv. in R-eI£a iniet by den ingang een halve myl, Cooxs echter 48 mylen breed). „-orden Hierover zal nog wel een Poo8J0.,.,ien is. gekibbeld totdat men het eens geve en. Oorlog zal er ditmaal wel niet van_er6. De toestand in Mandsjoerye w°r wat gelder. Alleen heeft men daar 'r^scbe last van de nog in omloop zijnde J»p oorlogs-banknoten. By verschillenae s ^e- heden wordt zulk een oorlogsbiljetn ra^eel. nomen en dan volgt natuurlyk o0r- Het eenige middel is, dat Japan

Schager Courant | 1906 | | pagina 2