Prijsbiljarten mooie Leesboeken, Eerste Kamer. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. RECLAMES, Alkmaar en Schagen. Menigeen lijdt aan de nieren en aan pijn in den mg, doch het onderstaande bericht bevestigt onze meening, dat hier kortbij een geneesmiddel daarvoor be staat, dat met sncces aangewend wordt. Mej J. Hating, wonende Drebbel- straat 16 te Alkmaar, meldt ons: Het doet mg genoegen U te kannen melden, dat ik het aan Foster's Rugpijn Nieren Pillen te danken heb, dat ik eindelijk genezen ben van een verschrik kelijk lijden. Sedert gernimen tijd was ik aangedaan met hevige pijn in den rag en de zijden, gepaard met een ellendig, afgemat, vermoeid gevoel, dat alles voor mij onaangenaam maakte en mij zeer terneer drakte. Vooral 's morgens liet zich die vermoeidheid het meest gevoelen het kostte mij dan moeite om op te staan. Afgaande op de goede berichten, die ik overal vernam over Uwe pillen, liet ik hiervan een doosje komen. Ik nam ze geregeld in en kon reeds na een paar dagen de goede werking bemerken, want de pijn begon te verdwijnen en ik knapte heelemaal op. Met den dag werd ik beter en een week later kon ik niet meer het minste der vroegere kenteekenen mijner ziekte waarnemen. Uit dankbaarheid zal ik, waar ik kan, de goede qaaliteiten van Uw geneesmiddel bekend maken Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt. De ziekten der nieren zijn te meer ernstig en ellendig, daar zij gewoonlijk niet begrepen wordenhet is slechts aan weinig menschen bekend, wat de nieren zijn, waar zij zich bevinden en wat hun werking is. Bijgevolg, wanneer zich een teeken van nierziekte voordoet (zooals rugpijn, troebel water, gezwollen voeten en handen, blazen onder de oogen, enz.) wordt dit zeer dikwijls voor een andere kwaal gebonden, wat intusschen de nierziekte tijd geeft zich te ontwik kelen in rfaeumatiek, waterzucht, suiker ziekte, eiwitverlies, enz. Verzeker U, dat men U de échte Foster'sRugpijn NierenPillen geeft, dezelf de die mej. Huting gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en ma ken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foeter voor komt. Ze zijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel h f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. In plaats van op den ge wonen Woensdagavond, zal op Oudejaarsavond, Maandag 31 December, de Courant verschijnen. In dat blad zullen Predikbeurten. NED. HERV. GEMEENTE te: Noord-Zijpe, Oudejaarsdag, 's av. 6 7, uur, Ds. Groeneveld te Schagerbrug. Eolhorn, Zondag 30 Dec., v.m. 10 uur, Ds. Herman. Idem,Oudejaarsdag,'s av.7 u.,Ds.Engelkes. Id.,Nieuwjaarsdag,v.m. 10 u.,Ds.Engolkes. Barsingerhorn, Zondag 30 Deo v.m. 9 Va uur, Ds. v. Loon. Bevestiging van Ker- keraadsleden. Idem, Oudejaarsdag, 's av. 7 uur. Oude- jaarspreek. Collecte voor de Gezinsver pleging. Haringhuizen, Nieuwjaarsdag, v.m. 9Va uur, Ds. Van Loon. Bevestiging van Kerkeraadsleden en Collecte voor de Ge zinsverpleging. Callantsoog, Oudejaarsdag, 's av. 7 u., Ds. De Boer. Collecte voor Noodlijdende Eerken en Personen. Idem, Nieuwjaarsdag, geen dienst. Harenkarspel c.a., Oudejaarsdag, 's av., Ds. Damsté, Dirkshorn. idem, Nieuwjaarsdag, geen dienst. Oude Niedorp, Oudejaarsdag, 's av. 7 uur, Ds. Kanis. Veenhuizen, Nieuwjaarsdag, v.m. 9Va uur, Ds. Kanis* DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn o.a., Oudejaarsdag, Ds. Kooiman, Barsingerhorn 's av. 6Vj aar. N.- en Z.-Zgpe, Zondag 30 Deo., 's av. 7 uur, Ds. Corn. Vis JnzOudesluis. Oudejaarspreek. Idem, Oudejaarsdag, 'e av. 61/] u., Ds. Corn.Vis, Burgervlotbrug,Oudejaarspreek. Wieringen, Oudejaarsdag, 's av 7 uur, Ds. M. Onnes, Hipp. Nieuwe Niedorp, Oudejaarsdag, 's av. 6 V, uur. Da. Haars. Collecte voor de Ge- zizsverpleging. Idem, Nieuwjaarsdag, geen dienst. L okaal BETHEL, Hoep, Schagen, in en ten bate der Ned. Herv. Kerk, Zondag 30 Dec. v.m. 10 uur, de heer H. Meijering, Evang. Godsdienstonder wijzer. Oudejaarsdag, 's av. 7 uur, dezelfde. Nieuwjaarsdag, v.m. 10 uur, dezelfde. worden opgenomen, a 25 Cents a con tant. DE UITGEVERS. Marktberichten. ADVERTENTIÈN. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hunnen oprechten dank aan den heer Dokter A. C. Melchior te Schagen, voor de zorg volle behandeling van hunnen beminden broeder en behuwdbroeder, den heer Klaas de Beurs, tijdens diens ziekte aan Burgemeester en Wethouders der ge meente Schagen en aan het Bestuur van de Banne en den Polder Schagen, voor de welwillende bejegening en talrijke bewij zen van waardeering, welke de overle dene van hen mocht ondervinden, gedu rende de vele jaren, dat hg als Opzichter onder voormelde Besturen werkzaam wasen verder aan allen, die tijdens de ziekte en het overigden van onzen Broeder van hunne belangstelling en deelneming deden blijken. C. DE BEUR8. Den Helder. J. SMIT. G. 8MIT-De Beurs. Petten, J. DE BEURS. 30 Deo. 1906. om Wild, bij H RAVEN te Schagen. Opruiming 5 cent per stuk TRAPMAN Co., logsbiljetten inwisselt. Dat zal evenwel- nog wel een poosje duren. Nog een punt om nog eens over te redekavelen. Over China hoort men niet anders, dan dat het zich beschaaft. Niet alleen door het vergrooten van legers en vloten, door het sterker maken van de weerkracht naar buiten, maar door het stichten van scholen, die geschoeid zyn op de leest der heden- daagsche methoden van onderwijs. In een daarover opgemaakt rapport wordt gezegd Krachtens een Keizerlijk edict is er in de laatste maanden in dit land een alge meen systeem van vrije publieke scholen op hedendaagschen grondslag aangenomen, en verplichte opvoeding zal ingevoerd wor den zoo spoedig mogelijk als er in scholen kan worden voorzien. Ze beginnen met de kindergarden en eindigen met de Keizerlijke Lniversiteit te Peking. Eenigen tijd gele den vaardigde de keizerin-weduwe een edict uit voor de oprichting van een univer siteit in de hoofdstad van ieder der een-en- twintig provinciën, en zestien van de een- en-twintig hebben reeds stappen genomen om aan dat bevel gevolg te geven. Hoogere, Burgerlijke Scholen en Academies onder officieel toezicht ontstaan overal, zoo snel als er bekwame onderwijzers kunnen ge vonden worden. i Geljjk in zake de krijgskundige en al de andere hervormingen, wordt ook de invloed van Japan het meest gevoeld in de opvoed- kundige belangen. En dit is zeer natuur lijk, want het is het eenigste land, waarvan men onderwijzers bekomen kan, die de Chineesche taal verstaan. Zij kunnen ook voor veel minder salaris verkregen worden, dan de Europeanen ofAmerikanen zouden vragen. Japansche leerboeken kunnen met weinig moeite veranderd worden voor Chineesch gebruik, en zouden desnoods on vertaald dienst kunnen doen, dewijl de ta len zoo veel overeenkomst met elkander hebben. En wat meer van belang is, de Japanners verstaan hunne buren. Een groot ding in deze beweging is, om te komen aan voldoende geld. In de meeste gemeenten bestaan hiervoor algemeene fondsen, en men heft speciale belastingen, of brengt bezuinigingen op ander gebied. De voortdurend toenemende landverhuizing uit Italië begint de regeering zeer te veront rusten. Sinds eeuwen hebben weliswaar Italianen hun zonnig land verlaten, om in andere streken beter betaalden arbeid te zoe ken, dan hun vaderland hun bood, maar de landverhuizingen op groote schaal begonnen eerst in 1876. In dat jaar vertrokken 100.000 Italianen, grootendeels naar Amerika, en het volgende jaar zag Italië 200.000 van zyn zonen hun geluk in andere streken beproeven. In het jaar 1905 trokken 726.000 personen uit Italië weg en in de eerste tien maanden van dit jaar was dit cijfer al overtroffen. Weliswaar verlaten velen hun vaderland niet voor altyd. Ongeveer 50 proc. komt terug, nadat een bescheiden fortuintje is verworven. Zoo kan dan voor sommige streken van Italië de landverhuizing een weldaad worden genoemd, bijv. voor de omgeving van Venetië. De emigrant uit die streek keert in den regel na 5 of 10 jaar terug met een meer of min der gevuld spaarpotje, koopt zich dan een stukje grond, dat hy gaat bebouwen, en versterkt zoo het aantal der kleine grond eigenaars, die door vlytigen arbeid zich een rustig en onafhankelijk bestaan verzekeren. In andere streken, waar de landverhuizers gewoonlijk langer wegblijven, zenden zy hunnen bloedverwanten het door hen over gespaarde geld, zoodat bijv., volgens eene matige berekening; alleen in de provincie j Udine elk jaar 20 a 30 millioen op deze wijze binnenkomen. Maar de medaille heeft een keerzijde, de teruggekeerde landverhuizers I brengen bij hun terugkeer gasten mede, tot dusverre minder bekend en heelemaal niet gewild, nl. drankzucht en tuberculose. En daar bovendien vooral Amerika slechts de allerbeste werkkrachten toelaat, blijft voor Italië slechts minderwaardig menschenmate- riaal over, zoodat verschillende streken on bebouwd blijven uit gebrek aan geschikte I landbouwers. Tegen de misstanden nu, voortspruitende uit de ongebreidelde vrijheid van landverhuizing, wil de Italiaansche regeering front maken. Hoe zij de landverhui zing te keer zal gaan, is nog een raadsel, alleen dit is bekend, dat de heer Pompili, ondersecretaris van buitenlandsche zaken, in de Kamer heeft medegedeeld, dat de regeering binnenkort een wetsontwerp zou indienen tot wijziging van de wet van 1901 op deze materie. De Indische begrooting en Middelenwet moeten klaar zijn voor 1 Januari. De eerste werd heden reeds afgedaan. Een 5-tal sprekers had de Minister te beantwoorden en hij had zeer gemakkelijk werk. Want eigenlijk had hij slechts te herhalen, wat hij nog pas in de 2e Kamer gezegd had en niets dan loftuigingen in1 ontvangst te nemen over zijn beleid, en last j not least, over de sluitende begrooting en den gunstigen financieelen toestand. Alleen de heeren Franssen, afgev. voor Overysel, en de heer Van Houten bespraken 's Ministers beleid in zake onderwijs en eeredienst en decentralisatie van het bestuur in Indië. De antir. heer Franssen oordeelde, dat van het neutrale openbare onderwijs geen zede lijke kracht kon uitgaan en vroeg daarom meer steun voor de christelijke scholende heer Van Houten drong sterk aan op zelf bestuur ook in de buitenbezittingen. De Minister verdedigde zijn onderwijs plannen en verzekerde, dat hy gaarne be reid was ook het bijzonder onderwys te steu-_ nende Minister zou overwegen by zyn plan-' nen tot uitbreiding van zelfbestuur in Indië, of j hy kan voldoen aan des heeren Van Houten's wensch om de opbrengst van de directe be lastingen aan de in te stellen provinciën af te staan. Na de Indische begrootingen werden nog aangenomen die voor Curofoo en Suriname, de wyziging van art. 75 Regeringsreglement en het ontwerp tot invoering van het nik kelen stuiverstukje. Tegen het laatste was veel oppositie, omdat men het geldstukje erg onpractisch vond en wijl men vreesde voor verwarring met het kwartje. Het werd toch met 21 tegen 14 stemmen aangenomen. Zaterdagmorgen gaat de Kamer voort. Bij de regeling van werkzaamheden, gepas- seerden Zaterdag, had de heer Tydeman voorgesteld op Maandag 24 Dec. te vergade ren om nog vóór de Kerstdagen met dege- heele Staatsbegrooting klaar te komen. De heer Troelstra had toen te kennen gegeven dat hy zich daartegen niet verzetten zou, mits Hoofdstuk X fatsoenlijkkon worden behandeld. De begrooting is vóór de Kerstdagen klaar; maar of het fatsoenlijk ging, durven we niet verklaren. Wat van belang is, wat teekening moet geven aan dit hoofdstuk, werd er een voudig uitgelicht tot nadere behandeling in het volgend jaar. Op voorstel van den heer Van Kol werd besloten, begin volgend jaar te behandelen 1. Staatsexploitatie van mijnen. 2. Enquête naar den toestand der zee- visschers. 3. Arbeidsverzekering en Arbeidswet geving. 4. Personeel der Ryksverz.bank. 5. Werking der arbeidsinspectie. 6. De Kamers van arbeid. Do heer Schaper voegde daaraan nog toe de behandeling eener motie, welke de wen- schelykheid uitspreekt van de grootst moge lijke beperking van nachtarbeid, betere be scherming van hinderen en een maximum werktijd voor alle arbeiders van 10 uur. Toen de begrooting afgehandeld was we releveeren er straks nog eenige punten uit deelde de voorzitter mede, waarmede de heeren het volgend jaar beginnen konden Verhooging hoofdstuk III 1907. Wetsvoorstel omtrent onderzoek naar 't Vaderschap. Wyziging Indisch tarief. Aanvulling middelenwet. Afschaffing der tienden. Accijns op het gedistilleerd. Bepaling van het B. W. omtrent het pro cesrecht, Klassenverdeeling der gemeenten voor personeele belasting. Afwerking van de Amsterd. Stelling. Behalve deze ontwerpen, die in 't openbaar kunnen behandeld worden, zijn nog tal van ontwerpen voor afdeelingsonderzoek gereed. Als de Kamer dus op 29 Januari terugkomt, behoeft ze niet naar werk te zoeken. En nu nog een paar punten, behandeld by hoofdstuk X, die de aandacht vragen. By een loftuiting aan Minister Veegens, als zy'nde een man vol energie, ware van per soonlijke eerzucht, een man die krachtig de hand aan den ploeg slaat, wijdt de heer Plate uit over den concentratiegeest by dit departement. De Minister en zyn ambtena ren mogen in „jeugdigen overmoed" niet denken, dat ze alles weten en zich liever niet met handel en nijverheid bemoeien. De heer Hubrecht wil gesplitste aanbestedingen waardoor het mogelyk zal worden dat groote werken niet uitsluitend in handen van bui tenlanders komen. De Minister acht overleg tusschen ver schillende departementen soms bepaald noodig en zal ernstig des heerenHubrecht's raadgeving overwegen. Z. E. maakt van de gelegenheid gebruik om mede te deelen, in verband met de motie-Tak, betreffende het uitzenden van werklieden by werksta king, dat hij en ook de Minister van Buitenlandsche Zaken voortaan geen aan kondigingen dienaangaande in de Staats courant zullen opnemen. De heer Tak dankt en trekt zyn motie in. De heer Roodhuyzen wordt door den Minister, die er in den regel geen doekjes om windt en juist zegt zooals hy 't meent, op den vinger getikt, wyl hy voor een speciaal ambtenaar, met name genoemd, verhooging van salaris vroeg, Dat gaat niet, aldus Z. E.; het is aan my, dat te beoordeelen. De heer Reyne komt warm op voor Ryks- tuinbouwwinterscholen, hoogere subsidie voor de wintercursussen en detacheering van goede krachten als tuinbouwleeraren maatregelen ter bevordering van het practisch nut der proefvelden. De Minister gaat hierin met Spr. mede en zal ernstig overwegen, wat er te doen valt. Met een anderen wensch werpt de heer Reyne een twistappel in de tot rust gekomen vergadering. Hy wil namelijk alleen subsi dies zien toegekend aan die boeren-leenban- ken, die niemand uitsluiten wegens gods dienstige of politieke richting. Hy keurt het af, dat die banken met rijkssubsidie in de eerste plaats zijn propaganda-instellingen voor een bepaalde levensbeschouwing. Niet alleen in Limburg of Brabant, ook in N.-Holland, byv. te Noordscharwoude, is een boerenleenbank, die van de leden eischt lid maatschap van den Boerenbond, die enkel leden heeft welke bon-katholiek zyn. Met deze opvatting vereenigen zich krach tig de hh. Schaper, Roessingh, Tydeman; de laatste constateert, dat we hier te doen heb ben met een der puurste staaltjes van de Kuyperiaansche antithese op het platteland. De andere partijen kunnen niet concurree- ren, wat zeer te betreuren is voor deze nut tige instellingen. De hh. Van den Heuvel en Ruijsch de Beeren- brouck verdedigden de subsidies; zij meenen dat het lidmaatschap v. d. Boerenbond niet geëischt wordt en dat evengoed aan soa dem. propagandaclubs subsidie wordt ver strekt voor drankbestrijding. Het vuurtje was vrij aardig aan 'tbranden; de minister zelf scheen er wat verlegen mee. Toch ver dedigde hy den post op grond dat de Katho lieke vereenigingen met de banken begonnen waren. Hy kon niet de toezegging geven alleen neutrale banken te subsidiëerenwel wilde hy boerenleenbanken van elke richting subsidiëeren. Z. E. zou het zeer betreuren als de „onza lige schoolstrijd" naar den landbouw werd overgebracht. Een voorstel van den heer Reyne om den post, bij wyze van protest, met f 1000 te ver minderen, werd met 32 tegen 28 stemmen verworpen. Met de geheele rechterzijde stem den de heeren Van Kol, Thomson, Fatijn, Bor- gesius, Dolk, Van Karnebeek en Roéll tegen deze heeren zijn vermoedelijk van meening, dat deze discussie reeds voldoende aan de geopperde bezwaren zal tegemoet komen en wenschen zeer terecht met den minister geen noodelooze animositeit in 't leven te roepen. Er zal worden opgericht 'tis een van de vele nuttige instellingen, door dezen mi nister in 't leven geroepen een Rijksbu reau voor het doen onderzoeken van handels waren en fabrieksartikelen. De heer Schaper kan er zich niet meê vereenigen, dat de resultaten van onderzoek, die tot het oprichten aanleiding gaven, ge heim worden gehouden. Waarom niet pu bliek gemaakt, dat Bensdorp's poederchoco lade voor de helft uit aardappelmeel bestaat, de limonades van Van Keeken in Den Haag geen druppel vruchtensap bevatten; peper voor een goed deel uit houtzaagsel bestaat; koffie met 33% minerale stof, thee met looizuur; koffiestroop met lood,zwavelzuur, steen kolengruis en Brusselsche aarde wordt vervalscht Omdat, aldus de minister, dit geen bureau wordt om maatregelen tegen vervalsching te nemen, maar om den kleinen winkelier gele genheid te geven te doen onderzoeken, of hy goede waar krijgt; gingen wy te werk als de heer Schaper verlangt, dan zou de deur tot misbruiken wyd open worden gezet. Met een pleidooi van den heer Z. v. d. Bergh voor staatssteun bij werkloosheid- verzekering en een uitvoerige discussie over de werkstaking by gebr. Ter Horst te Ryssen worden de debatten gesloten. Het blykt uit een rede van den heer Van Kol, hoe slecht de levensvoorwaarden der arbeidersbevolking te Ryssen zijn ten gevolge vooral van de huis industrie, die de menschen totaal degenereert door te langen werktyd en ellendige woning toestanden. De heer Van Kol wenscht daar tegen een noodwetje in 't leven te roepen. Ook de heer Aalberse wenscht beperking van de huisindustrie, en de Minister erkent ten volle de misstanden daardoor ontstaan. De toestanden te Rijssen schreeuwen om verbetering en het zal Z. E. een voorrecht zyn, hiertoe de noodige vooretellen te doen. Na deze flinke, indrukmakende verklaring waren de heeren sprekers content en zy gaan in ieder geval welgemoed „huis toe." Kerstfeestviering. Meer en meer komt het voor ook in onze omgeving, dat men met de kinderen der ver schillende Zondagsscholen kerstfeest viert, en dat het allerwege met veel genoegen is ver nomen, dat dit ook in onze gemeente van wege de Hervormde Gemeente zou geschie den, dat behoeven wy zeker niet te zeggen. De kerk was dan ook Tweeden Kerstavond stampvol. In 't midden de mooie boom met zyn flonkerende kaarsjes en schitterende ver siering; daaromheen die kleinen met hun blyde gezichtjes en van verwachting glinste rende kykers wie zou dat niet werke lijk mooi vinden I Het was voor de kleinen een avond die lang in hun kleine hoofdjes zal blijven, er was voor hen zooveel moois en aantrekkelijks een paar aardige vertellingen, chocolade, koek, nog een prys mee naar huis, vooreen kind heerlijkheden, die het tot blijdschap stemmen. In die vreugde der kleinen mogen zy, die zich veel moeite hebben getroost voor dit feest, hunne belooning vinden. Ook met de kinderen van de Zondags school van het lokaal Bethel werd kerstfeest gevierd. Dit had Donderdagavond in Cérès plaats. Hier waren het eveneens blijde kinderen en blijde oudere, opgewekte kleinen en opgewekte grooten, die allen met blijk baar genoegen luisterden naar wat hun werd verteld, en keken naar wat hun te zien werd gegeven. Niet minder welkom was, wat als versnapering werd geschonken en als prijsjes mee naar huis mocht worden genomen. Op de NieuwjaarslQst ten behoeve der Ned. Herv. en Algemeene armen in onze ge meente is voor 304 gld. geteekend. Yoor eene uitkeering hebben zich 110 personen aange geven. Scliager kaasmarkt. Op de kaasmarkt van Donderdag werden aan gevoerd 7 stapels kaas, waarvan 7 stapels kleine kaas, hoogste prys f30.—, 0 stapels commissie, f 0 stapels middelbare f Aan gewicht 4605 K.G. Gedurende de laatste vier maanden van dit jaar werden op onze kaasmarkt 547 stapels wegende 207239 K.G. aangevoerd. Over datzelfde tijdvak in 1905 was het aan tal stapels 535 met een gewicht van 171422 K.G. De Kegelclub „St. Christophorus" alhier hield gedurende de beide Kerstdagèn, by ge legenheid van de inwijding der nieuwe baan, een onderlingen wedstrijd. De hoofdprijzen werden behaald door de heeren H. Caarls met 32, G. Plukker met 29 en J. Bleeker met 28 punten. Voorzitter, de heer J. Merz, reikte j de pry'zen met een toepasselijk woord uit. Westfrisia. I De „Weldoeners der Menschheid," tooneel- spel van Félix Philippi, was het stuk dat de rederijkerskamer Westfrisia van Hoorn Tweeden Kerstdag voor een volle zaal in het Noordhollandsch Koffiehuis opvoerde. De gunstige beoordeeling, door ons van de Hoornsche Courant meegedeeld, kunnen wij volkomen onderschrijven. Westfrisia heeft ons voor de zooveelste maal een avond vol waar kunstgenot bereid. Wanneer men in een stuk, en dat was in dit het geval, de heeren Wilson in een paar heterogene karakters tegenover elkaar krygt, dan geeft dat bepaald oogenblikken van actie en warmte. Dan krygt men spel dat meesleept en ontroert. Ook de andere dames en heeren gaven zeer veel goeds en het was dan ook geen wonder, dat het succes, dat Westfrisia be haalde, zeer groot was. Het steeds daverend applaus was daarvan het duidelijkst bewijs. De Rederijkerskamer „Justus vanMaurik" te Den Helder trad op den 2den Kerstdag in de Cérès alhier met een vroolyk pro gramma op. Gelukkig beantwoordde dat geheel aan den geest van het publiek, dat nu juist niet in een stemming verkeerde, om aan een hoog ernstig stuk de volle aandacht te schenken. Wy voor ons konden het spel niet altijd in alle opzichten loven, 't Was ook weer hier, dat de zwakke krach ten soms den goeden indruk bedierven, die door de beter spelenden was gevestigd. Het slotnummer: „Naar het Schagervuurwerk", getypeerd in den geest van „Naar de Maliebaan", vond algemeene toejuiching. Ook de voordracht genoot een welver dienden bijval. Een jolig bal, dat tot 4 uur duurde, besloot de party. Kunstliefde. Een gansche week zyn op de bovenzaal van den heer Johs. de Beurs te zien geweest een aantal schilderijen en aquarellen uit de portefeuille van „Kunstliefde" van Utrecht. Niet zeer velen hebben een kijkje genomen van deze mooie collectie. Dat is jammer, want het is bepaald nuttig voor ons oog en onzen smaak, veel goeds te zien, ook op dit gebied. Er waren zeer mooie landschappen en andero teekeningen en liefhebbers van deze soort kunst hebben er menig oogenblikje genietend doorgebracht. Gaarne een volgend maal weer zulk een tentoonstelling. Marktbericht. t Was stil den laatsten Donderdag van 1906 en geen wonder. Koud en guur weer met sneeuwbuien tot afwisseling, lokken niet tot een marktbezoek uit. De aanvoer hield zoo wat gelijken tred, met den komenden en gaanden man. Van alles, doch in bescheiden mate. De prijzen waren nog al verschillend. Vette koeien zetten vry goed in, doch al spoedig daalde de markt, zoodat verschillen den straat8teengeld moesten betalen. Er waren er, die f 10 vermarktten. De hoogste fondskoe had de heer K. J. van Haringhui- zen, zijnde 340 gld. Vette schapen waren den schrik van acht dagen geleden weder te boven. De heeren S. S. van Barsingerhorn en A. v. d. H. alhier, maakten ieder 89 gld. Overhoudere waren prijshoudend traag. Alles heeft zijn tyd en wat daarna komt valt meestal buiten de gewone berekening. Vette varkens blijven sedert een paar weken staan. Tegen den prijs van 2 a 3 cent gaan ze goed van de hand. „Tam wild" was pryzig; vooral voor de Engeische markt is veel vraag. Bo ter steeg 15 cent en eieren 50 cent. Met deze sneeuw zullen ze nog wel weer duur der worden. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 22 —28 Dec. 1906. Géboren: Jacob Cornelius Austuling,z.v. Arie Zwaag en Jannetje Groen. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden: Baukje Postma, oud 73jaren, echtgenoote van Theodorus Feeringa. Schagen, 27 December 1906. Paarden f a Stieren a "V eulens 4 Gelde Koeien (magere) 130.— a 190.— 36 Vette Koeien 180.— a 300.— 6 Kalfkoeien 180.- a 240.- Vaarzen a -— Q raskalveren a -— 10 Nuchtere Kalveren 10.— a 20.— 198 Schapen (vette) 24.— a 39.— 180 Overhoudere 18.— a 25.— Bokken en Geiten a 30 Varkens(vette) p.K.G. 0.44 a 0.46 8 Idem (magere) 14.— a 16.— 30 Biggen 7.— a 12.— 100 Konynen 0.75 a 1.50 60 Kippen 0.50 a 1.25 60 Eenden 0.60 a 0.80 350 Kilogr. Boter 1.30 a 1.40 Kaas 0.70 a 0.80 1000 Kipeieren 5.50 a 6.50 Alkmaar, 29 December 1906. Paarden f a 1 Koe 215.— a 46 Magere Schapen 18.— a 24.— 17 Nuchtere Kalveren 12.— a 20.— 6 Magere Varkens 14.— a 16.— 130 Biggen 7.— a 11.— Kipeieren per 100 5.— a 6.50 Kop Boter 0.60 a 0.75 Alkmaar, 28 December. Aangev.m. 10 Haver 3.65 a Kaas. Aangevoerd 96 Stapels, wegende 53366 K.G. Kleine f32.—, Commissie f81.50, Middelbare f 32.—. Piirincrend, 24 December. Aangèvoerd 117 runderen, waaronder 82 vette, 64 a 78 cent per kilo, 25 melke- en gelde- f 130.— a 240.— per stuk, prysh. stug, 2 slieren, 29 vette kalveren 75 a 95 ct. per kilo, handel matig, 168 nuchtere id. f 11.— a 24.— per stuk, handel matig, 17 paarden, 482 schapen f 25.— a 34.—, 410 overhoudere f 18.— a 25.—, beiden prijs houdend, 130 vette varkens 44 a 48 cent per kilo, handel vlug, 21 magere dito f —.18 a —.24 per kilo handel stug, 97 biggen f 8.— a 12.— per stuk, stug, 2.60 ganzen f 2.50 a 3.15, 60 zwanen f 4.— a 5.—, zak appelen f 1.50 a 2.—, zak peren f a beiden per mand. Kaas. 69 Kleine f32.-, 1 middelb. f28.50, 0 commissie, f a aangev. 70 stapels, handel vlug. 828 K.G. boter f 1.40 a 1.50, kipeieren f 5.50 a 6.—, kalkoe nen f a Wat ware 't loven zonder liefde, Droef, o ja, maar een ellendebron, Als men THOMSON'. PUDDINGPOEDER In 't heelal Biet koopen kon. Prijsvraag 28 Dee. 1906. VAN 60 bladzijden met platen. Zoolang de voorraad strekt. Laan, Schagen.

Schager Courant | 1906 | | pagina 3