Donderdag l Febr. '07. 5Ie Jaargang. No. 4226. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Nederl. Ilniidvee-Slaniboek. Maandagmiddag werd in „Krasnapolsky" te Amsterdam, een algemeene ledenvergade ring gehouden van de afd. Noord-Holland van de Vereeniging„Het Nederlandsch Rundvee- Stamboek". De voorzitter, de heer A. Zyp, deeld» mede, dat in verband met de statutenwijziging een gedeelte der agenda, o.a. de benoemingen van bestuurderenen rekening en begrooting,op deze bijeenkomst niet in behandeling kon komen en mitsdien zou worden aangehouden tot een buitengewone ledenvergadering in Februari aanstaande. Als eerste punt van bespreking kwam daarna aan de orde een voorstel van het bestuur, om bij het hoofdbestuur aan te dringen in artikel 1 der „Bepalingen" de woorden „Friesch-Hollandsch" te vervangen door het woord „Hollandsch", tot welke ver andering in Noord-Holland een sterke stroo ming is waar te nemen. Het afdeelingsbestuur wenscht geenerlei pressie uit te oefenen, maar alleenlijk de opinie der leden te ver nemen omtrent deze naamsverwisseling. Ter vergadering werd voorlezing gedaan van het rapport van den hoofd-inspecteur, waarin de gronden zijn aangevoerd waarop de veeslagen worden ingedeeld, met welke gronden het bestuur zich niet meende te kunnen ver eenigen. In de namen der veeslagen waren volgens het oordeel van het bestuur de namen aangeduid van de provinciën, waarin de ver schillende veeslagen worden aangetroffen. Waar het Friesch-Hollandsch veeslag echter wordt aangetroffen zoowel in de provincie Noord-Holland als in Friesland, meende men in de nieuwe benaming een onverdiende be voorrechting te zien van laatstgenoemde pro vincie. Verschillende aanwezigen spraken zich uit ten gunste van de opvatiing door het bestuur gehuldigd. De heer I. G. J. v. d. Bosch, hoofdinspec teur van het Rundvee-Stamboek, stelde in het licht, dat bjj de keuze van den nieuwen naam volstrekt geenerlei vooroordeel tegen deze of gene provincie had voorgezeten. Het eenige motief, dat in deze gold, was dit, dat Friesland moest worden beschouwd als het fokgebied van een der drie slagen, waarin onze veestapel is verdeeld. Provincialisme is ganschelyk buitengesloten; de keuze van den naam was het logisch gevolg van de drieledige verdeeling van den veestapel. Is men de meening toegedaan, dat ons land telt meer veeslagen, dan is het begrijpelijk, dat men zich tegen deze nieuwe benaming verzet. Houdt men evenwel vast aan de verde ling in drie slagen, dan is ook de naam „Friesch- Hollandsch" alleszins gerechtvaardigd. Geens zins moet hieruit worden afgeleid, dat men het Noord-Hollandsch vee heeft te beschou wen als een rommelzoo en deze conclusie door den nieuwen naam zou worden gepro pageerd. Tegen deze misleiding moet volgens spreker ten sterkste worden geprotesteerd, daar aan deze unfaire doeleinden zelfs geen oogenblik bjj het vaststellen van de namen is gedacht. Indien men beslist den naam „Hollandsch vee" wil hebben, dan gaan de Friezen be grijpelijkerwijze hun vee „Friesch vee" noemen en worden twee namen in het leven geroepen voor één veeslag, wat zeer licht verwarring kan stichten, waar Hollandsch vee in Fries land en omgekeerd Friesch vee in Holland wordt gefokt. Wil men den naamveranderen op grondige motieven, dan wijze men het hoofdfokgebied aan. Doet men dit niet, dan kan het hoofdbestuur nooit schromelijke ver gissing bij de bepaling van den naam in de schoenen worden geschoven. Spreker verdedigde op bovengenoemde gronden in den breede den naam van „Friesch-Hollandsch vee", zooals die door het hoofdbestuur van het Rundveestamboek werd vastgesteld. De heer De Clercq wees er op, dat méér rassen een dubbelen naam hebben, zonder dat door iemand aan kruising wordt gedacht, zooals dit door de tegenstanders van den nieuwen naam wordt gevreesd. In Amerika althans, dit weet spr. uit eigen ondervinding, hecht men aan een dubbele benaming, waar onder bijv. Duitsch vee wordt ingevoerd, niet een beteekenis in kwaden zin. De hoofdinspecteur van het stamboek be vestigde met nadruk de mededeelingen des heeren De Clercq, doch de heer Schreuaer (Watergang) meende in den nieuwen naam een handigen streek der Friezen te zien, die by de a.s. tentoonstelling te 's-Gravenhage wel zorgen de voorkeur te hebben boven het product uit Noord-Holland, het Noord-Hol- landsch vee den loef zullen trachten af te steken, omdat op die tentoonstelling veel vee van de hand zal zijn te zetten. De heer Avis (Midwoud) kon de mede- deeling doen, dat de Bond van Fokvereeni- gingen besloten heeft, ook te verzoeken den naam „Friesch-Hollandsch" te veranderen in Z wart-bont-Hollandsch". De heer Visser (Nieuwe Niedorp) meende, dat men, met alle hulde aan den hoofdin specteur, aan de benaming „Zwart-bont-Hol- landsch" de voorkeur zou kunnen geven. De heer v. d. Bosch (hoofdinspecteur) wenschte die hulde niette accepteeren,waar niemand ter vergadering de door hem ver dedigde opvatting heeft gedeeld. Spreker stelde nogmaals in het licht, dat het z. i. verkeerd is twee namen in het leven te roepen voor één en hetzelfde veeslag, waaraan door spr. niet zal kunnen worden medege daan. Hoogstens zou men den naam kunnen wijzigen in „Friesch en Hollandsch". Uit de vergadering ging een stem op, om den naam eenvoudig om te draaien en te spreken van„Hollandsch-Friesch". De Friezen preeken altijd zoo voor eigen parochie, laten de Hollanders daar niet voor onder doen. Daar de discussie een ietwat persoonlijk karakter dreigde aan te nemen, werd besloten de quaestie in stemming te brengen, waar de zaak qu voldoende toegelicht kon worden beschouwa. De heer Kruseman (Houtrijk en Polanen) gaf in overweging een nieuwen naam te formuleeren in overleg met den Bond van Fokvereenigingen in Noord-Holland, daar samenwerking met dit lichaam alleszins ^EersTkwam het bestuursvoorstel der afd. Amsterdam van het Rundveestamboek in stemmingom den naam „Friesch-Hollandsch" te veranderen in „Hollandsch"; dit voorstel werd aangenomen met 24 tegen 3 stemmen. De hoofdinspecteur betreurde dat in deze samenkomst oen naam vpranderd werd zonder dat voor die verandering eenig motief werd aangegeven en de motieven van den spreker als onjuist werden aangetoond. De vergadering wenschte die botweg te negeeren; wat spr. leed had gedaan. De heer Evelijn iHaarlemmermeer) merkte naar aanleiding daarvan op, dat de theorie des heeren v. d. Bosch volkomen juist mocht zijn geweest, maar die theorie helaas nietten uitvoer kon worden gebracht. Ging men er inderdaad toe over den naam in zijnen geest te wyzigen, dan zou het blijken dat het Hollandsch rundveestamboek spoedig te gronde werd gewerkt. En daarom moest de theorie van den hoofdinspecteur, hoe ver dienstelijk ook, voor de practyk worden af gewezen. De heer v. d. Bosch (hoofdinspecteur) zou het te bejammeren vinden, als het stamboek zich tevreden stelde met een hoofdinspecteur goed voor theoretische beschouwingen, maar ondeugdelijk voor de practyk. En in verband met het hier genomen besluit zou een motie van wantrouwen in zyn persoon op zijn plaats zyn. Intusschen betwistte spr., dat hy zich alleenlijk had bezig gehouden met theoretische redeneeringenintegendeel, wat door spreker hier was aangevoerd voor het goed recht van de bewuste naamsbepaling was gegrond op uitsluitend zakelijke over wegingen, waarvan de invoering in deprac- tjjk dringend wenschelyk is te noemen. Een dergelijke bestrijding van sprekers zienswijze was in deze vergadering niet gehoord en hy zou zich aanbevolen houden hieromtrent nog eens nader te worden ingelicht. Na eenige huishoudelijke besprekingen werd de vergadering gesloten. (Hbld.) Openbare Raadsvergadering te Haren- karspel, den 28 Januari 1907; afwezig de heer J. B. Boekei. Na de opening der vergadering door den Voorz., de lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst, wordt ter tafel gebracht een verzoek van mej. H. F. Stein- bach, onderwijzeres te Kerkbuurt, om eervol ontslag uit hare betrekking tegen 1 Mei a.s. Met alg. stemmen wordt dat ontslag verleend, waarna de voorz. meedeelt, dat B.enW. inmid dels i eeds eene oproeping hebben doen plaatsen in de Vacature en sollicitanten uitgenoodigd werden zich aan te melden voor 2 Febr. a.s. Met de oproeping is, vervolgt Voorz., zooveel spoed gemaakt, om zoo mogelijk tegen half Februari a.s. eene vaste onderwijzeres aan de school verbonden te krijgen, waardoor de diensten van de tijdelijke waarvoor het Rijk geene vergoeding geeft, overbodig worden. De heer Burger merkt op, dat de te benoe men onderwijzeres, zoolang mej. Steinbach nog aan de school verbonden blijft, wordt aangesteld boven het minimum. Het Ryk vergoedt daarvoor niet de volle minimum- jaarwedde, doch f260 per jaar, zoodat het voordeel,dat de gemeente daardoor zal hebben, niet zoo overwegend is, of de termijn van aanmelding van sollicitanten had zyns inziens wel iets langer kunnen worden genomen. De Voorz. antwoordt, dat B. en W. by het vaststellen van dien termijn het belang der gemeente op het oog hebben gehad en onder stelt, dat zich wel een voldoend aantal sollici tanten zal aanmelden. De heer Burger vindt den termij n te kort wanneer, vervolgt Spr., de ouders der school kinderen uit de schoolwyk Kerkbuurt het wenschelyk achtten een R.-C. onderwijzeres aan die school benoemd te krijgen, zou er geen tyd zyn er eenig werk van te maken. Wel wordt, zooals de Voorz. opmerkt, de Vacature gelezen door allen die de onderwijzersakte bezitten, doch het verdient aanbeveling, indien een R. C. verlangd wordt, eene advertentie in „de Katholieke School" te plaatsen, teneinde op die wijze de aandacht van R. C. in het bij zonder op die betrekking te vestigen. Daar voor is nu geen tydde „Kath. School" wordt W oensdags uitgegeven en zou, indien daar nu nog eene advertentie in geplaatst werd, deze de lezers eerst bereiken tegen den tyd, waarop de termyn van aanmelding verstreken is. Om aan dat bezwaar tegemoet te komen zou de heer Burger het. daarom wenschelyk achten, de aanmelding open te stellen tot 9 Febr. a.s. Spr. is daar temeer voor, nu het onderwys er niet onder lijdt, zooals het geval zou geweest zyn met de vacature in 't Waarland, indien die niet tijdig vervuld was geweest. De heeren Keesom en Zut zyn eveneens vóór verlenging van den termyn van aan melding, waarna met algemeene stemmen daartoe wordt besloten. In het eerstuit- komend no. van „de Vacature" zal eene ad vertentie worden geplaatst, waarin aan be langhebbenden van de verlenging wordt kennis gegeven. Daarna wordt gelezen een door B. en W. ontworpen instructie voor den gemeente opzichter, welke zonder discussie met alge meene stemmen wordt vastgesteld. Rondvraag De heer Zut deelt mede, dat aan K. Kuiper te Waarland, aan wien is opgedragen om by gladheid de groote brug van dering- sloot met zand te bestrooien, daarvoor z. i. eenige vergoeding toekomt. In overleg met Kuiper had Spr. bereids, behoudens goed keuring van den Raad, de belooning op f2 per jaar vastgesteld. Goedgekeurd. De heer Slot informeert, of voor kleine lokaliteiten, als bjjv. van A. Meilis te Dirks- horn, verlof kan worden bekomen tot ver koop van bier enz., en zoo ja, of B. en W. bjj het verleenen van dat verlof niet zeer spaarzaam kunnen zyn. Naar Spr.'s oordeel zyn dergelijke „inrichtingen" voor de jeugd niet aan te bevelen. In flinke lokaliteiten staat de jeugd nog onder eenig toezicht van de oudere bezoekers, doch bjj Meilis, waar alleen, althans in hoofdzaak, de jeugd komt, wordt dat toezicht gemist. De Voorz. antwoordt, dat, evenmin als aan andere bierverkoopers, ook aan Meilis kon worden geweigerd verlof voor dien verkoop te geven. Ingevolge de drankwet hadden zij daar recht op. Thans gaat dat niet meer. Een verloflokaliteit moet nu aan bepaalde eischen voldoen. Zoolang geene by de drank wet genoemde omstandigheden zich voordoen kan van intrekking van het verlof geen sprake zijn. Voorz. belooft intusschen de door den heer Slot bedoelde „inrichting" voortdurend in het oog te zullen houden. De openbare vergadering wordt hierna ge sloten, waarna de Raad in comité gaat ter bespreking van de geneeskundige armen praktijk. Zaterdag 26 Januari hield de afdeeling Anna Paulowna van „Het Witte Kruis" eene vergadering in „Veerburg." Er waren 19 leden aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer D. C. Rezelman, de vergadering had geopend, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna werd een schrijven voorgelezen van de Gezinsverpleging, waarin door kring 5 om subsidie werd gevraagd i en tevens verzocht, een afgevaardigde te zenden, om daardoor deel tene men aan het bestuur van bedoelden kring. Voorzitter deelde de vergadering mede, dat het bestuur geene vrijheid had kunnen vinden, om gunstig op dit verzoek te adviseeren. Aangezien „Het Witte Kruis" eene vereeniging was, waarvan de leden tot alle gezindten behoorden, kon uit be ginsel geen subsidie verstrekt worden aan eene vereeniging met eene bepaald kerke lijke kleur. De heer Toxopeüs deelde mede, dat de kring er bepaald slecht voor stond in finan- cieëlen zin. Hy wilde er geen beginsel-kwestie van gemaakt hebben, maar vroeg eenvoudig, of „Het Witte Kruis" iets kon afstaan voor deze zaak. Nadat ook nog de heeren C. Blom en K. L. van Gorkorn hunne meeningen hadden gezegd, werd by stemming het ver zoek om subsidie afgewezen. De heer R. Dekker deed hierna rekening en verantwoording van zijn gehouden be heer. Er was ontvangen f 506.69$ en uit gegeven f 422.75$. De rekening was door de heeren Toxopeus en K. A. Kaan onderzocht en by monde van eerstgenoemde werd een gunstig rap port uitgebracht, dat den voorzitter aanlei ding gaf, den penningmeester voor zijn accuraat beheer te danken. De begrooting van het komende jaar werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 571.94. In verband met deze begroo ting deelde de secretaris mede, dat het bestuur, in navolging van andere afdeelingen, eene draaibare ligtent voor lijders aan tuberculose wenschte aan te schaffen, waar van de pry's ongeveer f 80 zou bedragen. Enkele afbeeldingen van deze tenten werden den aanwezigen ter bezichtiging gegeven, waarna de begrooting werd goedgekeurd, dus ook de aanschaffing van bedoelde ligtent. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we het volgende aan, om eenigs- zins een denkbeeld te geven van de werk zaamheid der afdeeling: 173 maal werd uit het magazijn materieel verstrekt en 33 maal y's uit de yskist; 1 maal werd een ver pleegster verstrekt en 1 maal had ontsmet ting plaats. Ook op andere wyze werd steun verleend. (Bijv. aan een meisje werd een beugel verschaft.) Het ledental was geklommen van 312 tot 332. De voorzitter dankte den heer J. Oostra voor zijn degelijk verslag en zoo was men tot de rondvraag gekomen. Hiervan maakte de heer J. A. Kaan gebruik, om als zijne meening te kennen te geven, dat de assurantiesom te laag was gesteld. De goederen waren voor oud ge taxeerd en werden ze een prooi der vlam men, men zou nieuwe aan moeten schaf fen. Het bestuur vond deze opmerking adrem en nam er nota van, al bewees ook de inhoud van den voorgelezen inventaris, dat de taxatie-pryzen niet ver van de werke lijke af waren. Hierna werd de vergadering gesloten. De vereeniging „Liefdadigheid naar Ver mogen" te Anna Paulowna hield Zaterdag 26 Januari hare jaarvergadering in „Veer burg". Er waren 23 leden aanwezig. Na een welkomstwoord van den Voorzitter, den heer J. Oostra, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna deed de heer C. Huiberts, als penningmeester rekening en verantwoor ding van zyn gehouden beheer. De vereeni ging bezat op 1 Jan. 1906 de som van f 176.82$. De opbrengst der uitvoering van de zang- vereeniging „Jacob Kwast" was nettof407.63 geweest. Aan contributiën was ontvangen f263.25, aan rente f5.20, zoodat in kas was gekomen f852.90$. De uitgaven over 1906 hadden beloopen f304.47$, zoodat de ver eeniging op 1 Jan. 1907 bezat f548.48. Dooi de heeren Jm. Blaauboer, A. de Graaf enC. Geerligs, daartoe aangezocht door den Voorz., werd de rekening nagezien en in orde be vonden, waarna dank en hulde werd gebracht aan den penningmeester voor zyn uitstekend beheer en voor de vervulling van zijn waar lijk niet gemakkelijke taak. Uit hetjaarver- slag van de secretaresse bleek, dat het ledental vooruitging, maar ook, dat de uit gaven met de gewone inkomsten niet konden worden gedekt, waarom op steun werd aan gedrongen. De Voorz. dankte mej. Rommerts voor haar goed gestyleerd jaarverslag, waar mede de vergadering door applaus instemde. Tot bestuursleden werden by acclamatie herkozen, de heerenD. C. Rezelman en A. Vogelenzang, terwijl tot wyk-commissarissen werden herkozen, de dames J. A. Kaan en Sipman, en de heeren R. Dekker en H. Kaan. Ingekomen was een schrijven der gezins verpleging om financiëelen steun, en na voorlezing werd deze brief voor kennisgeving aangenomen. Daar de secretaresse om bijzondere reden ontslag wilde nemen, werd in hare plaats tot bestuurslid gekozen, de heer Jm. Blaau boer, die zich deze keuze liet welgevallen. Voor de rondvraag richtte de Voorz. zich tot mej. Rommerts, om haar te dankon voor alles, wat zy van de oprichting af, voor „Liefdadigheid naar Vermogen" had gedaan, welke woorden by de vergadering instem ming vonden. Nadat de heer H. Visser op zijne vraag door den Voorzitter was ingelicht, om welke reden de gelden der vereeniging ten deele in de Postspaarbank en ten deele in de Nuts-spaarbank waren belegd, sloot deze laatste de vergadering. Vergadering van den Raad der ge meente Wieringcn, gehouden op Maandag den 28sten Januari 1907, des n.m. 2 uur. Afwezig de heeren: V. Heyblok en P. Koorn. Voorzitter de heer Cavaljé, Burgemeester. Na opening door den Voorzitter volgt lezing der notulen door den Secretaris, den heer W. J. Bruul, welke zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd. 1. Mededeeling geschiedt van a. dat door den heer Rijks-Ontvanger van Anna Paulowna aan den Gemeente ontvanger zyn betaald de sommen van f 1849.53 en f 223.21 b. dat door Z.Ex. den heer Commissaris der Koningin eervol ontslag is verleend aan den gemeente-veldwachter den heer D. J. J. van der Schans, met ingang van 14 Nov. 1906; c. dat door Z.Ex. den heer Commissaris der Koningin tot gemeente-veldwachter is benoemd, de heer Jacobus van Boven te Axel, die 1 Februari in dienst zal treden d. dat door Z.Ex. den heer Commissaris der Koningin tot buitengewoon gemeente veldwachter met standplaats Den Oever is benoemd, de heer G. de Haan te Den Helder e. dat goedgekeurd van heeren Gedepu teerde Staten zyn terug ontvangen: 1. een suppletoir kohier voor Hoofd.- Omslag dienst 1906. 2. een suppletoir kohier voor Honden belasting dienst 1906; 3. de gemeente-rekening van het dienst jaar 1905 4. de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1907, met mededeeling er bij dat de beslissing over de.traktementen van Burge meester en Secretaris later zal worden bekend gemaakt; f. dat op den 18 Dec. 1906 ten kantore van den gemeente-ontvanger kasveriflcatie is gehouden; de ontvansten bedroegen f 42.256.50$ de uitgaven waren f 42.075.76, alzoo moest in kas zyn én werd bevonden, de som van f 180.74$; boeken en bescheiden werden in orde bevonden. Ter inzage worden aangeboden de maand staten der zeegras-exploitatie over de maan den October, November en December 1906. Was ingekomen een verzoek van den heer C. Jb. Koorn, te kennen gevende dat hy voor de hondenbelasting dienst 1906 was aangeslagen op een suppletoir kohier, doch niet in 't bezit van een hond was, dus hiervoor ontheffing verzocht, hetgeen wordt toegestaan. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd, de hee ren Jn. Hermans, Jb. Keyzer Nz., N. J.Poel, S. C. de Yries, C. Rykeboer, W. J. Bruul en mej. Berghuis-Eekma. Voorzitter stelt nu aan de orde de her benoeming van den wegwerker D. Bekendam. De heer Hermans zegt, zich niet zoo direct maar hiermee te kunnen vereenigen, daar er altijd zooveel klachten van hem inkomen en spr. zelf ook zyn handelingen niet erg kan roemen. De heer Kuut zegt, over de werkzaam heden ook niet te kunnen roemen, en dacht, dat de Voorz., daar deze in een verleden jaar gehouden vergadering zeide dat hy, Bekendam, steeds maar met de zweep achteraan zat, niet vóór herbenoeming was. De Voorz. antwoordt. Ja Kuut, dat is zoo, ik moet er steeds met de zweep achter, doch wjj moesten het nog een jaar met hem probeeren. De heer Peereboom noemt het een gek geval met dien man, altyd moet men hem aansporen, hetgeen op den duur vervelend is, ik begry'p niet dat die man dat niet beseft. Juist, zegt de heer Kuut, hy beseft zyn vak niet en is er toch wel geschikt voor. De heer Obreen oordeelt dat het ook wel heel goed met hem zou kunnen gaan, maar hy moest dagelijks onder een baas staan, want hy kan maar niet zelfstandig werken. De heer Hermans beweert: ik ben niet onwillig en wil het nog wel eens een jaar met hem probeeren. De heer Kuut zegt: ja zoo ga je maar door, zulks hebben wy verleden jaar ook al gezegd. De heer Peereboomoch, laten we het dan nog een jaar probeeren. Voorz. stelt voor, het dan nog één jaar met Bekendam te probeeren en hem dan steeds te controleeren, dag in dag uit, en als men bezwaren ziet of heeft, die dan te noteeren. De heer Kuut maakt de opmerking dat, de man de dagen ook veel te kort maakt. De heer Peereboom meent: dat controleeren van ons zal wel heel moeilijk gaan, want dan is hij hier en dan daar; doch dit konden zjjn buren het beste doen. De heer Obreen zegtmisschien past hy dit jaar wel eens goed op; laten wy hem dan nog een jaartje houden. De heer Peereboom oordeelt dat het den raad tegen staat, hem te ontslaan, daarom nog een jaar, is hem goed. Met algemeene stemmen wordt besloten Bekendam voor 1907 weder tot wegwerker te benoemen. B. en W. stellen voor om tot deskundige voor den bouw van een nieuw schoollokaal te Westerland te benoemen den heer W. Hermans Jz. te Den Oever. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat het alle leden zeer goed bekend zal zyn, dat de klok van den toren te Hippolytushoef noodig verbetering behoeft. Door den heer J. Luyt is een aan bieding gedaan, de klok in orde te brengen voor de som van f 25 en niet goed, geen geld. Voorz. meent dat dit aan te nemen is. De heer Kuut vindt het zeer weinig en betwyfelt het, of de klok dan goed is. De heer Peereboom is er sterk voor, want de tegenwoordige toestand is onhoudbaar. De heer Kuut zegt, dat die klok dan weel een paar dagen goed gaat en dan is 'tweer heelemaal mis; dit vindt hy een vreemd gevalzou 't soms ook in den klokkenist kunnen zitten Voorz. zegt: de klokkenist is soms ook wel eens niet te roemen. Het aanbod van den heer J. Luyt wordt met algemeene stemmen aangenomen. Voorz. deelt mede, dat het ophalen van schoolgelden altyd door verschillende men- schen wordt gedaan voor f 25 per jaar. Dit bedrag vindt spreker wat weinig, daar men 12 keer per jaar het geheele eiland rond moet en men by sommigen wel vier a vyf maal moet terugkomen. Nu heeft de veldwachter van Den Oever het voor f25 weder aangenomen, doch dit bedrag is werkelijk veel te laag en stel ik, zegt spr., voor met f 15 te verhoogen, alzoo op f40 te brengen. De heer Kuut vraagt, of dit niet tot het werk van den gemeente-ontvanger behoort. De heer Obreen meent van neen; als de monschen het komen brengen dan wel, maar dat doen ze niet. De heer Kuut vraagtwie is er toe ver plicht, moot de gemeente het laten ophalen of du ontvanger? De heer Obreen antwoordtde gemeente. De ontvanger heeft geen verplichting, de menschen moesten het eigenlijk brengen. De heer Kuut zegt wel dan moesten wy het op de aanslagbiljetten van den Hoofdei. Omslag laten schrijven, dan was men vrij van ophalen. De heer Hermans oordeelt dat dit zeer moeilijk zou wezen, daar de kinderen soms ongeregeld de school bezoeken. De heer Obreen't is nog al een aardige belasting dat schoolgeld, het brengt f 1100 a f1200 op, dus daar kan dan wel wat af. De heer Peereboom vraagt, of 't idéé van den heer Kuut niet te probeeren zou zyn. Voorzitter zegtdat kan niet, want elke maand krijgen wy de staten van de hoofd onderwijzers, dus kunnen dat niet per jaar berekenen. Of anders zouden wy een sleep- jaar krijgen. De heer Obreen meent dat men dan een verkeerde administratie zou krijgen, terwijl in het eind van 'tjaar in eens de bedragen voor sommigen veel te bezwaarlijk werden en in gedeelten niet. De heer Peereboom is er niet tegen, het bedrag op f40 te brengen en is er ook niet tegen, dat de veldwachter De Haan de school gelden ophaalt,maar zou 't voor de administra tie toch beter oordeelen dat er iemand mee belast werd, die te Hippolytushoef woonde. De heer Obreen deelt mee dat men de keuze van ophaler aan den ontvanger heeft overgelaten, doch die kon voor het bedrag van f25 niemand krijgen, ze bedankten na 'téén keer gedaan te hebben, allemaal. De heer Peereboomzeker, toen wel, maar als wjj 't nu op f 40 brengen, zullen er wel liefhebbers zyn. De heer Hermans't is een min baantje om iedere maand voor f 2 het geheele eiland rond te moeten gaan. Voorz.: de vorige veldwachter die 't altijd deed, had er erg 't land aan om het te doen en wilde er gaarne af, en nu dacht ik, is hot juist wat voor den buitengewonen gemeente-veldwachter De Haan, wiens salaris niet hoog is. De heer Obreen": wjj dienen dan ook wel een voor dat werk vertrouwd persoon te hebben en wie dat dan wezen moet, wel, daar gaat de zaak niet over, 't is hier alleen maar de vraag of de heeren f 40 goed vinden. Het voorstel wordt aangenomen met vier tegen één stem, vóór de heerenObreen, Tysen, Hermans en Peereboom, tegen de heer Kuut. Voorz. stelt voor aan de Rijksveldwach ters Eelman en Gorter voor diensten gedu rende de vacature van Gemeente-veldwach ter, oen gratifiactie te verleenen van f 25 per maand. De heer Peereboom vraagt, hoelang de rijks-veldwachters dienst hebben gedaan De Voorz. zegt: vanaf 13 November 1906. De heer Peereboom vraagt, of de gemeente het verplicht is om te geven De Voorz.: wanneer je van die menschen diensten vordert, moet men ze ook betalen. De heer Peereboommogen de rjjks-veld wachters gemeente-diensten verrichten? Voorz.dat wordt eerst aangevraagd. Het voorstel wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Ter tafel wordt gebracht het Staatsblad van 13 December 1906 No. 358, waarin een bepaling voorkomt, dat wanneer 2 postkan toren bijzondere aanleiding tot brieven- verzending geven, men by de regeering kan aanvragen om vermindering van briefporto's, zoodat dan brieven naar welk gedeelte van ons eiland ook, met een 3-cents postzegel belast zyn. Met algemeene stemmen wordt besloten zulk een verzoek tot de regeering te zenden. RondvraagDe heer Tysen zag gaarne, dat de rand van den Westerlandertoren eens werd schoongemaakt, evenals men de kerk van buiten gedaan had, want de toren stak nu by de schoone kerk zeer af. Voorz. zegt, er voor te zullen zorgen. De heer Kuut deelt mede dat de rioleering by 't Stroeër kerkhof in orde is en de buizen geleverd zyn door den heer D. Boersen. Verder rondvraag niets opleverende,schorst Voorz. de openbare vergadering en gaat de raad in comiténa heropening wordt met algemeene stemmen vastgesteld.: het kohier van Hoofd. Omslag voor het dienstjaar 1907 tot een bedrag van f 6594.56, waarna slui ting volgde. Wieringeii. Vrydag j.1. des avonds te 7$ uur vergaderde in 't lokaal van den heer D. D. Lont onze afdeeling der Holl. Mpy. van Landbouw. Aan wezig waren 28 leden. Van den voorzitter, den heer Cavaljé, was bericht ontvangen, dat hy verhinderd was de vergadering bi) te wonen. Als vice-voorzitter presideerde de heer Jb. Mostert, die de vergadering opende. De heer J. Bosker las hierna de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd wer den goedgekeurd. In behandeling werd ge nomen den aankoop van goede fokstieren. De commissiën, hiervoor in de vorige vergade ring benoemd, deden rapport van de pogingen door hen aangewend tot het plaatsen van aandeelen en hieruit bleek dat men gunstig gewerkt had. Drie a vier stieren kunnen worden aangekocht. De regeling der ten toonstelling werd voorloopig aan het bestuur opgedragen, om later in een algemeene ver gadering te worden vastgesteld. Tevens werd besloten, wederom*aan de tentoonstel ling een verloting te verbinden. Het aantal uit te geven loten werd bepaald op 4000. Als verlotingslokaal werd aangewezen het 't hotel Fortuin van den heer Lont en de heer Lont tevens benoemd tot hoofddepot houder. Dag en datum zullen door't bestuur worden geregeld. Medegedeeld werd, dat op Donderdag 31 Januari a.s. voor de afdeeling als spreker zal optreden, de waarnemende rykslandbouwleeraar, de heer Huizinga van Schagen, met het onderwerp„Voedering van vee". Besloten werd, dezen avond ook aan niet-leden toegang te verleenen. Niets meer aan de orde zijnde en rondvraag niets opleverende sluit voorzitter de vergadering. Wieriugen. De snel intredende vorst heeft hier vele visschers- en andere vaartuigen op zee in het ys vastgezet. Van de visschersvaartui- gen liep van sommigen de bemanning naai de kust, uit vrees dat zy wanneer, het ijs begon te schuiven, met schip en al verloren gingen. Schippers, die niet dicht bjj den Wieringer. wal lagen, liepen over het grondijs naar Texel, een reisje van ongeveer 5 uur gaans. Het is te wenschen dat alles goed moge afloerpen, anders zjjn voor sommigen de rampen niet te overzien. Boven de Haukes zit vast het met stukgoederen geladen Ryksvaartuig „Zwaluw" rqet bestemming voor Den Helder; de „Zwaluw" kan het wel eens hard te verantwoorden krijgen. Barsiiigerliorn. Voor eene flink bezette zaal, waarin, uit den aard der zaak, de jongelui wel het sterkst vertegenwoordigd waren, hield de Gymnas- tiekvereeniging „de Westfries" jongstleden Zondagavond hare openbare uitvoering in de zaal van Scheringa. Het vaandel, op zyne gewone plaats naast het tooneel opgesteld, vertoonde voor het eerst twee medaljes, ter wederzijden van het wapen van Barsingerhorn vastgehecht, behaald door 2 leden der vereeniging in wedstrijd met andere vereenigingen. Als zoo pas in functie getreden voorzitter, na het vertrek van den heer C. Koorn, opende de heer C. Schenk Az. de bijeenkomst met eene toespraak, waarin hy niet oneigen aardig zinspeelde op een minder gunstigen toestand, waarin thans de vereeniging ver keert eene bekentenis, die men hier velen kon, daar de Voorzitters van een paar andere plaatselijke vereenigingen in hunne openings rede met een gerust geweten hetzelfde zouden kunnen aanhalen. Spr. stelde evenwel verbetering in uitzicht, daar „de Westfries" een paar aanvullings klassen van jongens had gevormd, terwyl voor dezen avond een aantal oud-leden zich hadden beschikbaar gesteld om mede te werken. In het programma moest verandering wor den gebracht betreffende de aangekondigde voordrachten tusschen de werkzaamheden; dat was de schuld van het ijs, dat evenals by eene vorige gelegenheid, den heer J. de Jongh van Texel belet had, om zyn eiland te vorlaten en hier te komen voordragen. In diens plaats zou de heer Groen uit Alk maar nu voor de noodige afwisseling zorgen. De uitvoering der tegenwoordige gewone leden bestond uit werkzaamheden met sta ven, aan brug en aan hoogrek, als naar ge woonte, en trok toch als altijd do aandacht der aanwezigen om de correctheid waarmede een en ander in zyn werk ging. De oud leden, onder directie van den heer S. Spaans Cz., hielden vrye oefeningen en oefeningen aan hoogrek, die, hoewel voor allen geen dage lij ksch werk meer, toch op verrassende wijze deden uitkomen, wat oefening al voortbren gen kan.

Schager Courant | 1907 | | pagina 5