"tweede bla1>.~~ Donderdag 7 Maart. 1907. 5ie Jaargang. No. 4236. I N G E Z O N DEN. Binnenlandse)! Nieuws. getoond in praktisch Christendom allo andere classes vooruit to zyn. Moge zij dézfe kroon althans behoudenMogen allen daartoe op hunne wyze willen medewerken, die het woord van den Christus uit Matih. 25: 40 verstaan hebben „Voorwaar ik zeg U, voor zoover gij dit aan één van deze mijne goringsto broeders (in ons geval zieken) gedaan hebt, hebt gü 't aan my gedaan". Hoogachtend, Uw Dw. Dn., B. J. KANIS. Oude Niedorp, 1 Maart '07. Anna Paulowna, 3 Maart 1907. Open briefje aan den heer Toxopeüs, Pre dikant alhier. M! Naar aanleiding van enkele vragen, door U gedaan in UwBtukjein de „Schager" van heden, wil ik trachten eenig antwoord te geven. Men gevoelt hier meer voor de Kerk, dan U denkt, en al mogen sommigen er niet inkomen uit onverschilligheid misschien, een beduidend gedeelte blijft weg uit ernst, omdat zjj zich niet met Uwe prediking kun nen vereenigen; weer anderen komen niet wogens den soms verren afstand of door bezigheden, terwijl weer anderen meenen, dat ze niet naar de Kerk behoeven, omdat zo reeds weten, wat te moeten doen en wat te moeten laten. Myn ondervinding in deze Gemeente is, dat hare inwoners meer aan den Godsdienst zich hechton, dan U weet, maar deze is velen te heilig, om er ook in het oponbaar zelfs maar over te spreken. U woont nog te kort in den Polder om zulks te weten, maar bij meerderen en ver- trouivelijken omgang met de menschen, zult U dit later wel toestemmen. Ook mag het m.i. niet in hoofdzaak de bedoeling van Predikanten wezen, om do Kerk vol menschen te krijgen, maar moet het allereerst hun stroven zyn, om den heer lijken Godsdienst door Jezus gepredikt, te brengen onder de menschen. Of de dominé's dat voldoende begrijpen en dan ook doen, laat iedere Predikant dit eens aan zichzelf afvragen. Maar als U werkelijk spreekt, vooral leeft naar de ingeving en uitspraak van U gewe ten, dan behoeft U niet zoo bezorgd te we zen over het wegblijven der menschen uit de Kerk, want als een mensch tracht zijn taak te doen naar zyn beste weten, heeft hy enkel af te wachten. Mogen deze eenvoudige woorden ook U er van overtuigen dat een Kerk vol menschen nog niet beteekent, dat ook allen Christe nen zyn, ofschoon ik toegeef, dat het pree- ken voor meer stoelen en banken dan toe- hoordors, niet streelend voor U moet zijn. Dank voor de plaatsing, H. VISSER, Spoorbuurt. Algemeene vergadering van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, op Maandag 4 Maart 1907, des morgens 9 uur, in het café Central te Alkmaar. Aanwezig 25 leden. De vorgadering wordt met een woord van welkom door den Voorzitter, den heer J. Bookel, geopend. Hy herinnert er aan dat deze vergadering de eerste is in het nieuwe jaar en spreekt daar bij de hoop uit, dat dit nieuwe jaar even gun stig mag zyn voor den kaashandel als het vorige. Spr. vreest evenwel, dat door de zoo hooge kaaspryzen, de kaaskoopers er toe zullen komen te knoeien met Friesche kaas. Dan zou er alle kans bestaan, dat het gezondestandpunt, waarop nu de kaasmakerij staat, verloren gmg, wat hoogst jammer zou zijn. Voorz. hoopt eveneens, dat dit nieuwe jaar vruchtbaar moge zijn voor de werkzaamheid van den Bond, en hy wekt de leden op, door hun opkomst ter vergadering en op andere wyze te too- nen belangstelling, en de noodige stuwkracht te geven aan hot bestuur tot werken. De notulen wordon alsnu gelezen dooi den Secretaris, den heer G. Nobel, en door de vergadering onveranderd goedgekeurd. Enkele mededeelingen en ingezonden stuk ken geven geon aanleiding tot bespreking. De Bond was lid geworden van het 3e Internationale Zuivelcongres te 's-Graven- hage, van het Nationaal Zuivelcomité en van de Holl. Maatsch. v. Landbouw. Daarna werd hot jaarverslag voorgelezen, hot eerste. Wij deelon daaruit mede, dat begonnen werd met oen ledental van 5 fa brieken, wat tot 32 steeg, en nu 28 fabrie ken bedraagt. De Bond heeft 23 buitenge wone leden. Er w«rd begonnen met een nadeelig saldo van f 67.46J en dit jaar met een flink voordeelig saldo geëindigd er wer den 54 gecontroleerde thermometers afge leverd. Het rapport van de kaasproef was opge nomen geworden in het orgaan van den Al- gemeenen Nederlandschen Zuivelbond, maar door een nalatigheid van den uitgever was te richten. Aart de orde is nu bespreking van wat gedaan kan worden door den Bond tot be vordering van den afzet van kaas. De Secretaris, die dit punt inleidde, gaf de vol gende punten hiervoor aan le Een onderzoek in te stollen naar do voordeelen van het markten van kaas aan de Schager Kaasmarkt. De hooge wik- en weegloonen worden een belemmering ge noemd voor den afzet van kaas en ligt het dus op den weg van den Bond-,propaganda te maken voor de Schager markt, die vrij is van deze hooge wik- en weegloonen. Het plan is dan een commissie te benoemen, die eens nagaat by de verschillende fabrieken, die te Schagen en to Alkmaar markten, de voordeelen of nadoelen, die verbonden zyn aan het markten to Schagen. En al zyn die voordeelen voor do Schager markt gering, dan nóg verdient deze den steun, als protest markt. Het tweede punt is het verkoopen van kaas op monster, om later te leveren. In den warmen zomer staat de kaas op onbeschutte markten en lydt het met zorg bereide product daar zeer onder. Nu was de bedoeling, eens een onderzoek in to stollen, of dat verkoopen op monster mogelijk zou zyn, en daarover dan eens een rapport uit te brengen. Het volgende punt is: of het niet zeer wenschelyk geacht kon worden, het product te verkoopen onder de waarborgen van echt heid der kwaliteit; dus de aansluiting by oen kaascontrölestation met een officieel merk. Maar in dit opzicht kan de Bond niet ingrijpen. Daarna prijst de inleider nog aan het exposeoren van prima kaas op tentoonstel lingen in binnen- en buitenland. Aan dit punt wordt verbonden het inzen den vanwege den Bond van kaas op de in ternationale tentoonstelling te 's Gravenhage. Na enkele besprekingen worden deze voorstellen van den Secretaris met algemeene instemming aan het bestuur ten onderzoek opgedragen. De heer Best van Baarsdorpermoer ver bindt hier nog aan een pleidooi tot aanslui ting van allo fabrieken aan het contrölesta- tion Noordholland. Ook de heer Schey wekt de aanwezigen tot aansluiting op. Spr. deelt mede, dat er steeds nog wordt gezocht naar eenpractisch merk voor de kaas, wat Spr. de eenige op lossing van de kwestie noemt. Er wordt besloten eene circulaire te laten drukken, waarin het nut van het kaascon trölestation wordt uiteengezet. De heer De Boer van Stompetoren noemt het propaganda-makon voor de Schager kaas markt het oenige middel om te komen tot de verlaging der wik- en weegloonen. Door wettelijke bepalingen zal dat wel niet worden bereikt. Het eenige middel is, Alk- een dat no. niet aan de leden van dezen Bond maai in zyn beurs te benadeelen, door Schagen toegezonden. 1 De bemoeiingen tot verlaging der wik en -o— M. de R. 1 Zou het volgende in Uw blad kunnen opgenomen worden? By voorbaat myn har telijke dank! Een dame te Winkel, wier vader geruimen tjjd op voortreffelijke wyze verpleegd werd door zuster Varangot uit N. Niedorp, heeft zich geroepen gevoeld om to trachten, de particuliere bijdragen, die Winkel geeft aan de „Vereeniging voor Gezinsverpleging in de classis Alkmaar", te vermeerderen, f 55 is voor een groote gemeente als Winkel veel te weinig. Meer dan één dorp, dat kleiner is, offert jaarlijks omstreeks f 100. Met groote blijdschap vernam ik dan ook eenigen tijd geleden, dat iemand aan dezen misstand een einde wilde zien te maken en met nog grooter blijdschap constateer ik thans, dat het pogen der dame met den besten uitslag is bekroond. Wind, sneeuw en koude trot- seerend, is zy in de vorige maand er op uitgetrokken, meestal onverzeld, en heeft zij bijna honderd contribuanten gewonnen. I-ank zy haar grooton ijver, zyn de particu liere bijdragon voor Winkel nu reeds do som van f 100 te boven gekomen en er bestaat veel kans, dat dit bedrag nog aan merkelijk stijgt. Als voorzitter van Kring IV wensch ik in 't openbaar een woord van grooten dank te uiten aan het adres van bovengenoemde dame. Want niet alleen heeft zy aan het licht gebracht, dat de inwoners van Winkel minstens evonveel belangstelling voor de Gezinsverpleging bezitten, als van welk dorp in onze classis ook, maar ook heeft zy een schoon voorbeeld gegeven aan mannen en vrouwen in gemeenten, die de Gezinsverpleging nog maar matig of in 't geheel niet steunen. Doe ik in dit verband allereerst een beroep op de ingezetenen van N Niedorp en Dirkshorn, als behoorende tot Kring IV, ook tot anderen dringe myn woord door. Er zyn nog verscheidene gemeen ten die in 't geval van Winkel verkeeren of nog niets aan particuliere bijdragen op brengen. Geldt dit o.a. niet van Zype, St. Maarten, Valkoog en Warmenhuizén Wel nu wanneer daar het voorbeeld van die dame uit Winkel eens gevolgd werd, dan zouden wy spoedig in het noorden van onze classis de vijfde zuster kunnen werkzaam zien. 't Is n.1. niet onmogelijk, dat het hoofdbestuur nog dit jaar besluit het getal zusters met één te vermeerderen. Doet zich nu ten westen van Schagen spoedig warmo belangstelling voor, dan bestaat er, myns inziens, veel kans, dat de nieuwe zuster daar geplaatst wordt. Zoo niet, dan zal het zui den der classis haar wel krijgen. (Centrum de Ry'p.) Iedere man of vrouw, die wel over eenigen vrijen tijd kan beschikken, vrage zich nu eens ernstig af, of de verplichting niet be staat om mee te werken aan de uitbreiding onzer Vereeniging. Kan men het werk alleen niet af, of voelt men zich niet bekwaam om de zaak deugdelijk te bepleiten men te steunen; dan zal het eigenbelang Alk- maar wel tot verlaging der wik- en weeg- weegloonen hebben geen resultaat gohad. loonen brengen. Het adres inzake de verlaging van den j Met betrekking tot het punt van de eollee- accijns op amyl-alcohol heeft het resultaat tieve inzending op de tentoonstelling te gehad, dat verklaard werd dat de bestaande bepalingen de inwilliging van het verzoek niet toelaten, maar dat by het ontwerpen van den algomeenen maatregel van bestuur bedoeld by art. la dor wet van 1 Juli 1904, op het aangewezen belang zal worden gelet. De coöperatieve aankoopen zyn op beschei den schaal aangevangen. Een levering van 1784 el kaasdoek en van 1200 K.G. kalisalpeter heeft plaats gehad, terwyl een 2e levering groot 1500 K.G. salpeter zal volgenonder handeld wordt over den aankoop van 32 wa gens Engelsche sleenkool. Omtrent het toltarief voor boter en kaas, uit Nederland ingevoerd in Duitschland, werd by den Directeur-Generaal van Land bouw geïnformeerd, met het gunstige ge- vol dat een uitvoerig en zaakrijk rapport werd gezonden, waaruit blijkt, dat Nederland voor boter als begunstigde natie wordt be handeld, doch voor kaas het algemeene tarief geldt-.— De Secretaris ontvangt den dank der ver gadering voor zijn uitstekend jaarverslag en er wordt tevens besloten om het rapport over de kaasproef te laten drukken. De financiëele commissie, bestaande uit de heeren: D. A. Kaan, Wieringervv., J. BuisJz., Schagen en J. Stammes, N. Niedorp, rappor teerde tot goedkeuring der rek. oy verantw. over 1906, waartoe de vergadering besloot. De ontvangsten bedroegen f 490.11. de uit gaven f383.95 het batig saldo f 106.16. Tot bestuursleden in de plaats van den heer W. T. Jongejans period. aftr. en niet herkies baar werd gekozen de heer P. Seven hui zen te Warmenhuizen, en wegens vacature door het als bestuurslid verplichte aftreden van den secretaris, de heer R. D. Kaan te Wierin- gerwaard. Volgt nu bespreking kaasproef. Voorz. deelt mee, dat 't de bedoeling is, deze kaasproef te doen zyn een vervolg op die van vorig jaar. Men wil nagaan den invloed van het hooger en lager nawarmen. Daarover heeft men brieven onl vangen uit Duitschland en zelfs uit Amerika. Maakt men korte kaas dan let men hier daarop met do bereiding en zegt mende kaas moet steviger worden bereid. In Duitschland regelt men dat met de temperatuur van het nawarmen, en met gunstig resultaat, ook vooral met betrekking tot de Boekei- scheurtjes, waarvan mon dan zeer weinig last heeft. Verder wil men by deze proef letten op het opmaken met kruimel, uit één stuk of uit twee stukken, enz.ook een vergelijking treffen tusschen kaas mot en zonder kleursel. Ook wil men deze kazen langer bewaron, om te zien hoe ze zich houden. De plaats waar de proef zal geschieden, is nog niet bekend. Het bestuur zal de commissie aanwijzen om deze proef Daarna volgde de bespreking over de kaaskeuringen in 1907. De heer Jongejans leidt dit punt in on zegt, dat elke tentoonstelling van kaas, do bezookers teleurstelt. Deze kouring van sl ui te zich aaneen. Vele handen maken licht j don Bond moot zóö zyn, dat doboreidings werk Laat men groote gemeenten in wijken methodo wordt aangegeven, dat er van verdoelen. Wanneer in iedere wyk oen paar elke fabriek 4 a 6 kazen worden ingezonden menschen bereid gevonden worden om begunstigers te werven, dan is het werk in een oogenblik gedaan. Het wordt nu tyd, dat de Gezinsverpleging zonder concerten etc bestaat. Do baten, hierdoor verkregen, moeten eindelijk eens langs gewonen weg in de kas der Vereeniging vloeien. Dit is volstrekt geen hersenschim, 't Kan gemak- Hf" die het voorbeeld, door de Winkeler dame gegeven, op eenigerlei wyze wenschen „o to Tdhren doen het best zich in contact te stenen met één der Kringbestuursleden S hun gemeente, die stellig hunne hulp met beide handen zullen aangrypen^en de noodige inlichtingen gaara0verschaffen. Ken- non zii deze personen niet, dan zal ae ner mdep^ikanU,onterecht kunnonh.^pSn. De classis Alkmaar der Ned. Heiv. Kerk, wegens haar onkerkschheid te slechter naam ffid, beeft door hare Gezinsverpleging en op verschillende tijdstippen worden onderzocht. Ook het vetgehalte der melk en nog andere zaken konden worden onder zocht. Ook moest er benoemd worden een commissie van kaaskoopers, die dan beoordeelen of doze fabriekskazen kunnen worden bewaard. Wij kunnen dan, zegt de heer Jongejans, hun laten zien, wat artikel wy maken. T De Voorz. zegt, dat de heor M. de Jong te Hoorn steeds beweert, dat fabriekskaas niet kan worden bewaard en die stelt een bedrag van f 200 beschikbaar om van 30 fabrieken 100 kazen in zyn pakhuizen te bewaren en dan de resultaten na te gaan. De Seretaris acht beter 6 a 8 kazen van elke fabriek te nemen en deze proef te te nomen buiten den heor M. de Jong om. In dezen geest neemt de vergadering dan ook het besluit, en aan het bestuur wordt vrijheid gegeven deze kaasproef verder in 's-Gravonhage, doet de heer C. Nobel het idéé aan de hand, te trachten of het niet mogelijk is, dat de kaas moer in aanraking komt mot de bezoekers, zóó, dat die kaas te proeven is, voor een elk. Spr. wil dat de Bond zich in contact stelt met de maatschappij, die de buffetten op de tentoonstelling exploiteert on daar kaas verkrijgbaar stellen, door den Bond te leveren. Dit voorstel vindt instemming en wordt besloten, zich spoedig to wenden tot don secretaris van het hoofdbestuur, don heor Korteweg, om dit punt te regelen, en dan wil men tevens in een kiosk op het tentoonstel lingsterrein prima kaas verkrijgbaar stellen. Door den heer C. Kuiper, kaasmaker aan de Stoomzuivelfabriok te Twisk. wordt 1111 ingeleid het punt: ter bespreking en toe lichting van een practische methode om de kaas op te maken. Inleider toont een blik ken vorm, dion hy bezigt by het opmaken van de kaas. Dit opmaken gaat zoogenaamd in één stuk, en wanneer men dit instru ment gebruikt, gaat dit het onregelmatig voorkomen van maakgaatj-es in de kars tegen. Spr. beweert, dat het bezigen van dit toestel ook geeft een tijdsbesparing. Het toestel is een kwartaal in 't gebruik en bevalt uitstekend. Wordt besloten, dat deze vorm door een der bestuursleden een half jaar zal worden gebruikt. Blijkt het praetisch, dan zal Kuiper een vergoeding ontvangen en reclame voor zyn artikel worden gemaakt. Vooral zal ook gelet worden op de regelmatigheid van het gewicht van do kaas. By de rondvraag deelt de heor D. Schor- merhorn van Ursem mede, dat de vereeni ging van kaasmakers tegenwoordig zorgt, als een kaasmaker ziek wordt en daardoor stagnatie komt in 't bedrijf, dat dan een vakman diens plaats inneemt. Spr. deelt mede, dat dozo vereeniging zyn leden ook tegen een 6-tal ziekten heeft verzekerd. Hy vraagt, of het geen aanbeveling zou verdie nen, dat de Bond van Zuivelfabrieken die vereeniging steunt. Het bestuur belooft samenwerking met deze vereeniging te zullen zoeken. Hierna sluiting. Vergadering Van den Raad der gemeente Zijpe, gehouden op Dinsdag 5 Maart 1907, des morgens ten 10 uur. Aanwezig alle leden, 1 vacature. Voorzitter, de heor G. C. Hulst, burge meester, opent de vergadering en zeide daarbij het volgende: Kon in de laatste vergadering nog wel eonige hoop gekoesterd worden, dat de heer Schuyt nog eens hier terug zou komen, de slag is nu gevallen en wy zullen onzen oudsten wethouder voor altijd moeten missen. Dat, ik weet het, zal ons allen leed doen. Wy hebben allen met hom saamgewerkt, en ik-zelf het langst van u allen, en dan hebben wy in hem gevonden oen vriend, maar tevens een uit muntend wethouder. Op bescheiden wyze optredend, deed hij zijn plicht en had hij hart voor alles wat goed en nuttig was voor onze gemeente; steeds vond men hem bereid met zyn werkkracht het goede voor te staan en te bevorderen. Ik tvvyfel er dan ook niet aan, of de her innering aan dezen uitmuntendon man zal by u evenals by my in dankbare en aangename herinnering blijven zyn er allen van overtuigd, dat, waar de ge meente-administratie steeds in omvang toe neemt en een grooter aantal papérassén brengt, het gebrek aan ruimte hinderlijk is. Allen waren het er over eens, dat hierin op de eene of andere wyze moest worden voor zien. Toen hebben wy er op gelet, of hot ge bouw voldoende kon worden geacht, wat de soliditeit betreft. En wat my persoonlijk betreft, zegt de heer Mann, oordeel ik dat het oudo-raadhuis is een goed onderhou den gebouw, en als er voldoende bergruimte in dit gebouw was, zou men er niet aan behoeven te denken een nieuw raadhuis te bouwen. Er zyn verschillende onderdeelen, die dringend verbetering behoeven. En nu rest nog de vraag: wat is hot beste en voordeeligste: een nieuw gebouw stichten, of in het bestaande de noodige verbeteringen aanbrengen Spr.'s meoning in doze is, dat het 't boste is, het woonhuis te laten staan en restau- reeren en een nieuw raadhuis te laten bou wen. De inrichting van het woonhuis noemt Spr. wel gebrekkig, het staat laag, de verdieping is laag, en er moeten de noo dige verbeteringen worden aangebracht. Spr. ^concludeert ten slotte, dat hy met die genen kan moegaan, die een nieuw raadhuis willen stichten, maar geheel ingericht voor den openbaren dienst. Voorz. meent, dat het heel slecht is, het woonhuis. De heer Mann is dat niet mot Voorz. eens. Heel slecht is het woonhuis niet, het geheele raadhuis evonmin. Maar juist de dringende behoefte aan ruimte dwingt tot verandering. Voorzitter zeurt, dat het woonhuis ook eigenlijk is: bijzaak; het raadhuis is hoofd zaak. Maar als dit laatste alleen nieuw ge bouwd wordt, zal het woonhuis worden ge repareerd, dat kan men niet zóó laten staan als hot is. Het woonhuis eischt veel repa ratie en dat is misschien niet eensgoedkoo- per dan een nieuw raad- en woonhuis in eens. Ook is hot aan te bevolen, dat het raadhuis bewoond wordt. Spr. acht een nieuw raadhuis, tevens ingericht voor woonhuis het meest aanbevelenswaard. De heer Francis informeert, of, als men het oude raadhuis laat staat en dit repa reert, dan de onkosten zoo hoog worden. Voorz. zogt, dat dit nog niet is opgeno men. Spr. noemt evenals zoooven het raad huis hoofdzaak, woonhuis bijzaak. De secretaris woont goed en deze wenschtgeen verandering, het is alleen om het raadhuis te doen, wy moeten meer bergplaats hebben. De heor Francis noemt de raadszaal een zeer goede vergaderzaal, en als nu door achteruitbouwen moor bergruimte wordt verkregen, acht Spr. bet voldoende. Voorz. acht deze vergaderzaal eveneens voldoende, maar op de secretarie kan men zich met drie menschen niet bewegen. Al dat veranderen kost ook en dan blyft het een prakkelboel. Als men, zoo zegt heer Mann, deze raads zaal voldoende acht, als men daarmee tevreden is, dan wordt de oplossing dor kwestie veel eenvoudiger. Men heeft terrein genoeg, men bouwt achteruit, richt de secretarie naar behooren in zorgt voor berg ruimte en maakt van het tegenwoordige secretarie een kamer voor de publiek. De heor Nieuwland wy'st er op, hoe by het onderzoek bleek, dat het oude raadhuis aan zeer voel onderhoud toe is. Nieuwe balken ovoral, dakhout, nieuwe ramen, voor muur vernieuwd, enz. enz. Het laten staan van het woonhuis en dit dan repa- reeron, en een nieuw raadhuis bouwen, lacht Spr. ook niet toe. Hij vreest, dat dit duur zal zijn. De heer Francis wil niet nieuw bouwen, maar veranderen wat noodig is. Laat ons het onderhoud van het gebouw per jaar wat verhoogen, dan kan het zóó wel gaan. Voorzitter wijst er op, hoe de pers haar plaats moet vinden in de slaapkamer van den secretaris. Als er nu eens een zieke is, kan de pers daar niet blijven en moet die in do raadszaal zelf een plaatsje vin den. Dat is eun toestand, die toch verande ring eischt. Do heor De Moor oordeelt het zeer moei lijk om zooals men er nu voor staat, over die zaak te beslissen. Allen zyn wy het eens, dat er verandering moet komen, maar de kosten zullen veel invloed uit oefenen op de wyze, waarop die verande ring zal plaats vinden. Welnu, laten wij nu eens een kostenberekening laten maken van de verschillende reparaties en de ver grooting van het raadhuis, en een begrooting van het bouwen van een nieuw raadhuis met woonhuis. Dan zijn wy allen in staat te beoordeelen, wat het meest gowenschti's. Do heer Mann is het met dit voorstel volmaakt eens, en het wordt dan ook met algemeen estemmon aangenomen. Het kohier van de hondenbelasting wordt vastgesteld op f 458. Er wordt vorder besloten met het De Ruytor- feest aan do schoolkinderen van het 4e, 5e, 60 en 7e leerjaar een boekje met levens geschiedenis van De Ruyter te geven en aan de jongere kinderen een plaat. Van mej. Krul was een schrijven met dank voor haar benoeming ingekomen. (Zjj is bereids in functie getreden.) Van den hoer G. Vrijburg de mededeeling, dat hy zyn benoeming als lid der Schoolcommissie aanneemt. Hierna sluiting. wydig met het baan lichaam toppende, op zijn beurt op buitengewoon storke' wy'zé verzakt en op zyde geschoven. De slappe grond kon den last van het baanlichaam niet dragen. Dientengevolge zakte het baanlichaam door den bodem heen en perste het naastbygelegen land naar om hoog. Daardoor schoof de weg van den IJpolder van zyn plaats. Op het ergst aan gevallen punt is de weg in horizontale rich ting 40 meter van zyn plaats geschoven en hy ging in verticale richting eenige meters de hoogte in. De geheele verzakking strekt zich uit over een lengte van 350 meter, ze beeft dus niet de afmetingen als aanvanke lijk is gemeld geworden. Maar niettemin blyft ze uit technisch oogpunt zeer merk waardig, zoodat reeds tal van hoofdingenieurs en ingenieurs een kijkje kwamen nemen. Het baanlichaam zelve zakte de laatste twee weken op het gedeelte waar de ver zakkingen en oppersingen van den polder zoo sterk zyn geweest, een kleine tien meter. Deze verzakking ging echter geleidelijk in haar werk en werd geleidelijk door zand- vulling bijgehouden. Het in de hoogte schuiven on oppersen van den polderweg had een slecht gevolg. Ten westen van den polderweg loopt nl. de molentocht van den Grooten IJpolder, die het water verbindt en leidt naar het stoom gemaal, dat in het Noord zeekanaal opmaalt. Nu zag men op het werk aankomen, dat door de oppersing ten westen der nieuwe baan de molentocht op een goedon dag zou worden dichtgeschoven en het gevolg hiervan zou weer zijn geweest dat de Groote IJpolder zou zyn onderloopen. Om dit te voorkomen, word ten westen van de molentocht een meer westelyke molentocht gegraven, uit komende in een der tochten van den IJpolder. Werkelijk werd kort daarop de molentocht dichtgeschoven, zoodat afwatering naar het stoomgemaal niet moer mogelijk zou zijn geweest, wanneer de nieuwe molentocht niet was gegraven. Op één punt is de grond tot op 65 meter van de spoorbaan af opgeperst en het gevaar bestaat, dat ook de nieuw gegraven molen tocht van de oppersing, komt ze niet tot staan, te lijden zal hebben. Breidt de op persing zich uit, dan verwacht men dat de nieuwe molentocht slechts over een tiental meters zal worden geschaad en denkt men met hard werken en malen de tocht wel open te kunnen houden. Om zich een goed denkbeeld te kunnen vormen van het gebeurde, zou men het zelf in oogenschouw moeten nemen. Wat vroeger vlakke weg was, is thans in een golvend terrein herschapen. Zooals reeds gezegd, is de slappe bodem de oorzaak. De bodem is op sommige punten bijzonder slecht en niet onmogelyk is het dat vroeger, toen het IJ nog bestond, op de plaats der verzakking de vaargeul is geweest. Het werk aan de Hembrug had einde December gereed moeten zyn. Gebeurtenis sen als deze zyn echter, naar men ons mededeelde, aan overmacht toe te schrijven. Het doorzakken van baanlichamen is geen zeldzaamheid, maar ook zeldzaam groote doorzakkingen als waarvan we thans aan de Hembrug een voorbeeld zien, komen, nnar ons een deskundige krachtons zyn ondervin ding mededeelde, wel tot staan, als men het baanlichaam telkens eenigen tyd rust laat en dan ophoogt. In ieder geval zal het spoorwegverkeer over de nieuwe spoorbaan 1 Juli a.s. ge opend kunnen worden. Dc crisis. Haagsche medewerkers dor Tel. Het In verband met het gezegde van den Voorz., willen wij daaraan gaarne ook van onzen kant de verzekering toevoegen, dat de plaats voor de pers zeer primitief is. Gezeten in de slaapkamer van den secretaris kijkt men door een paar openslaande (bed- steê) deuren (waarvan een nog de halsstar rige neiging heeft om dicht te vallen) in de raadszaal. Drie man aan een kleine ronde tafel moeten op dat bekrompen bestekje hun aanteokeningen maken. De rechtszittende van het drietal ziet alleen de edelachtbare heeren, die links van de groene tafel zitten. De linkszittende persmuskiet, juist do andere helft. Allen zien den rug van don secretaris, en wat deze voorleest, is zoodoende nooit precies te volgen. E11 waar enkele raadsleden bovendien nog de gewoonte heb ben (onzichtbaar als zy dan bovendien nog zyn), met een sigaar in den mond hun oor deel kenbaar te maken, daar mag hot heusch ...Jgeen weelde genoemd werden, dat de pers Vervolgens werden de notulen gelezen en f een andere plaats krijgt, waar zy beter dan onveranderd goedgekeurd. Aan de orde was het rapport over het onderzoek van het oude raadhuis, door B. en W. met den heer Mann en den gomeonte-opzichter De Leeuw ingesteld. zyn, de verschillende discus- nu in staat zal sies te volgen, De verzakking bij de Hembrug. Reeds is in ons blad van Zondag met een Voorz. vraagt of de heer Mann daarover enkel woord melding gemaakt van de groote het een en ander wil rapporteeren Deze zegt op een dergelijk verzoek niet voorbereid te zyn, maar hot een en ander te zullen meedeelen, B. en W. verzoe kend, als hy iets vergat, het moegedeolde te willen aanvullen. Wy werden, zoo begint de heer Mann, rondgoleid door den Secretaris, die ons wees op bét groote gebrek aan bergruimte. Wy verzakking, die zich aan het werk by de Hembrug heeft voorgedaan. Deze verzakking is, zoo schrijft het Hbld., bijzonder merkwaardig. De ergste verzakking heeft plaats gehad ongeveer 250 meter ten Zuiden van het Zuidelijke landhoofd. Het baanlichaam, de spoordijk, verzakte en ten gevolge daarvan is de nieuwe parallelweg van den Grooten IJpolder, ten Westeneven- Een der schrijft Nog steeds geruchten over de crisis, laatste dat ik vernam, is het volgende Het ministerie zou, op verzoek van H. M. om aan te blyven, geantwoord hebben, dat het daartoe bereid was onder deze ééne voorwaarde: ontbinding van de Tweede Kamer en verkiezing van een nieuwe Kamer tegelijk met de Staten-verkiezing. Nu hierop niet is ingegaan, wordt er van rechts aan de samenstelling van een nieuw Kabinet gewerkt. Voor minister van Oor log moet gepolst zyn de oud-kolonel Petit, vroegor commandant te Amersfoort, katho liek, eon uitmuntend spreker en een zeer bekwaam krijgskundige. Als minister van Justitie wordt genoemd mr. Regout, thans te Roermond officier van justitie. Wy vernemen omtrent de crisis van bevoegde zyde nog het volgende: Ter zake van de kwestie van aanblyven, heeft het demissionnaire kabinet zich steeds geplaatst op hot standpunt, dat eerst aan mannen der rechterzijde de vorming van een kabinet moot worden opgedragen. Eerst wanneer niemand van de rechtsche partyen hiertoe bereid zou zyn, of wanneer de samenstelling van een rechts ministerie beslist mislukt is, is het kabinet-De Meester bereid de kwestie van aanblyven in over weging te nemen. Nedcrl. Rundvee-stamboek. Jhi. P. J. J. Repelaer, te Dubbeldam, voorzitter van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en van het Nederlandsch Rundvee-stamboek, heeft om gezondheids redenen ontslag genomen als voorzitter van het stamboek. De hoer Repelaer, die lang zaam herstellende is, ziet er bezwaar in, nu de groote nationale landbouwtentoon stelling te 's-Gravenhage ook veel arbeid vereischt, voor het Stamboek te doen wat noodig is. Het heengaan van den heer Repelaer is voor het Nederl. Rundvee-stam boek een groot verlies, vooral thans, nu de reorganisatie van dit stamboek zooveel arbeid vraagt en niemand hiermede zoo vertrouwd is als de heer Ropelaer. De vecsmitkkelnnr aan dc Xcdcr- landsche grens. In de groote veesmokkel,iry aan de Nederlandsche grens, waarbij de Pruisische staat ongeveer 50.000 mark schade hoeft geleden, terwyl men er de gevallen van mond- en klauwzeer in West-Pruisen aan toeschrijft, begint men ook to Borlyn belang te stellen, misschien wel omdat de zaak zulk een grooten omvang krygt. Niet alleen slagers, boeren en voekoopers zyn erbjj betrokken, maar ook een aantal ambtenaren, die de zaak steunden on be gunstigden. Gemiddeld werd er 300 mark aan elk stuk rundvee verdiend. De onder neming was prachtig geregeld met valsche documonton,eenvolledigenspionnendienstenz. Oor afgebeten. Te Rozendaal is het 6-jarig knaapje J. W., dat te dicht by een paard kwam, een oor afgebeten. Klerkjes genoeg. Eorstdaags moeten aan de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam 20 klerken worden benoemd, waartoe zich tot op hoden ruim 2000 sollicitanten hebben aangemeld. (Hbl.) Kindje gestikt. To Heelaum gemeonte Renkum

Schager Courant | 1907 | | pagina 5