Xi I E Buitenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Ontploffing te Toulon. Binnenlamlsch Nieuws. RECT A M ES. Mejuffrouw Molenaar te Alkmaar heeft iets te zeggen betreffende Foster's hot bekende middel tegen huidziekten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag jeukingen, enz. Mej. T. Molenaar, wononde Sohapen- steeg B 8 te Alkmaar, meldt ons „Twee jaren lang heb ik veel telg. den gehad van droge aambeien, welke nu en dan bloedend waren. Ik kan U moei- lijk den last en pijn beschrijven, die ik hierdoor heb moeten doorstaan. Doch vooral de onuitstaanbare jeuking was verschrikkelijk. Ik verklaar hierbij gaarne dat Uw Foster's Zelf mij uitstekend ge holpen heeft tegen deze onaangename kwaal, want in den tijd van een paar dagen was ik hier geheel van bevrijd. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt. De huid is een der middelen, waar door de onzuiverheden uit het gestel af gevoerd worden, doch zij is onderhevig aan speciale ongesteldheden, waardoor die afvoering geheel of gedeeltelijk be lemmerd wordt. Onder deze ongesteld heden noemen wij aambeien, huiduitslag, roos, dauwworm, kliergezwellen, enz! Foster's Zalf is een speciaal middel voor alle ongesteldheden der huid. Ze wordt gebruikt en haar groote waarde is be wezen in duizenden gevallen. Verzeker U, dat men U de échte Foster's zalf geeft, dezelfde die Mej. Molenaar gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en ma ken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foeter voor komt. Ze is te Behagen verkrijgbaar bjj den neer J. Rotgans. Toezending ga- schiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. dadelijk na afloop van de Schager Verloting een Trekkingslijst thuis wil ontvangen, kan nu reeds zijn adres daar toe opgeven, niet beta ling van Cent. TRAPMAN Co., Adv e r t e n t i n. Ermina Cornelia, dochter van C. IJ. BOOD en M. BOOD-Vbies. Hoogwoud, 14 Maart 1907. Op Vrijdag den 8sten Maart 1907 overleed na een kortstondig, doch smartelijk lijden onze geliefde Echt genoot, Vader en Behuwdvader, de Heer Albert Russelman, in den ouderdom van bijna 76 jaar. Mede betuigen wij bij deze aan allen, die gedurende de ziekte en bjj het overlijden v« onzen dierbaren af gestorvene blijken van belangstelling toonden, onzen hartelijken dank. In 't bijzonder aan den Zeergeleerden Heer Dokter KOOPS, voor zijne zorgvuldige behandeling en aan den WelEerwaarden Heer Ds H. BAX, voor zijn troostvolle woorden, den ovorledene ea ons toegesproken. Wed. A. RUSSELMAN-Post. C. RUSSELMAN. G. RUSSELMAN-Minites. J. RUSSELMAN. M. RUSSELMAN-Lont. 8. RUSSELMAN. Wieringen, Maart 1907. Voor 't cersl op de kiezerslijst. Als een bijzonderheid mag wel vermeld worden dat te Leerdam ëen 98-jarige voor het eerst op de kiezerslijst is geplaatst. Beloonde eerlijkheid Men meldt aan „L, en V." Dinsdagavond stortden twee reeds bejaarde dames in spanning de komst van de aan komende tram, richting Holl. spoor A gon st raat, bjj den Noordwal te 's-Gravenhage, af te wachten, vragende „Conducteurhebt se nuin portemonnaie niet gevonden ik neb haar in de tram laten-liggen?" En jawel, liet kleinood was door den conducteur gevonden. Deze stelde het direct de dames ter hand een paar luchtige gilletjes maakten plaats voor de doorgestane angsten. Zij vergaten echter niet den eerlijken conducteur, en gaven hem als belooning uit den gevonden schat, ongeveer f 12.50, de waarde van één cent. De dames verwijderen zich, herademend, in het drukke stadsgowoelconducteur belt af, overgelaten aan diepe overpeinzingen. Werd door den groentehandelaar den heer K. Wagenaar, voor eenige dagen de 1000ste wagon kool van Broek op Langen- «Ijfk verzonden, Woensdag 18 dezer verzond de heer R. Slot van de laadplaats zijn lOOOsten wagon groenten. Wieringen. Donderdagavond werd in 't lokaal van den heer D. Lont ten overstaan van notaris Obreen voor den heer P. Mostert publiek verkocht: een huis met daarbij behoorende landerijen, gelegen te Noord-Stroe, samen groot 1:42.50 H.A. Kooper werd de heer J. K. Sprenkeling voor f2975.—. Wieringerwaard. Als slot van ons raadsverslag (zie 3e blad) kan nog worden meegedeeld, dat do raad na heropening der vergadering het kohier van den Hoofdelijken Omslag heeft vastge steld op een totaal van f4300.50 (heffing 3 van belastbaar inkomen) en dat van de Hon denbelasting op f 184.— Winkel. Door de afdeeling alhier van den Bond voor Staatspensionneering werd tot afgevaardigde naar de vergadering van den Bond, in Mei aanstaande te Groningen te houden, gekozen de heer A. Sloos Az. Het Tramstation te Liitjewinkel nadert zijne voltooiing. Alleen moet nog aan de Wachtkamer begonnen. Deze zal naar men zegt, vergroot en beter ingericht worden, wat dan ook voor zeer velen een waar gerief zal zijn. Broek op Langendijk, Vrijdag 18 Febr.'07 Roode kool f3.— a f 11.50, gele kool f2.50 a f9.—, witte kool f2.— a f8.50 per 100 K.G., uien fl.40 a fl.70 per 50 K.G. Heer Hugowaard. In den handel komt niet veel veranderingde uienprijzen loopen weer terug. Roode kool, le s. f 10, a f 11, 2e s. f 8, a f 9.50, kleinere f 2.50 a f 7.50, gele kool le s. 8.50 a f 9, 2e s. f 7.50 a f 8, kleinere f 2, a f 7. Deensche witte kool f 2.50 a f 8, p. 100. Uien f 1.40 a f 1.60 p. 50. («een domme Eend. Aan een veehouder in de Friesche gemeente Leeuwarderadeel werden drie van zijne vier eenden ontvreemd, waarna de overgeblevene blijkbaar erg het heimwee had, want het arme dier zwom onrustig Leen en weer, kwaakte onophoudelijk ongewoon luid en ging eindelijk troosteloos met den kop in de veeren op het land zitten. De eigenaar had medelijden met het arme dier en kocht op een afstand van 8 uren gaans in Oost- dongeradeel een eend en een woerd, die bij de eenling werden gelaten, Spoedig echter verdween de nieuwe eend en na onderzoek bleek dat deze weer bü haar vorigen eigenaar in Oostdongeradeel was aangekomen en de 8 uren gaans binnen twee etmalen langs een onbekenden water weg zwemmend had afgelegd, want zij was gekortwiekt, kon dus niet vliegen en boven dien had zjj een gebrek aan den linkerpoot, zoodat het loopen haar hoogst moeilijk viel. Ze was met een woerd in een gesloten mand van Oostdongeradeel naar Leeuwar- deradeel verzonden, Al meermalen is in deze rubriek gewezen op een verwijdering tusschen Amerika en Japan. De regeeringen van beide landen doen haar best om het conflict, hier de schoolkwestie in Californië, op te lossen, maar dat gaat nog maar niet. En het schijnt moeilijk, de oorzaak der ontstemming weg te nemen. Want tot dus ver stelde men zich tevreden met de mee ning, dat de geheele quaestie liep over de toelating van Japansche kinderen op de scholen in Californië, maar langzamerhand blijkt het, dat dit slechts een verschijnsel is, een uiting van den algemeenen afkeer der Amerikanen tegen Oost-Aziatische volken, die onder alle kringen der bevolking heersekt, en even sterk, zoo niet sterker is, dan de afkeer tegen de negers. Alle arbeiders-organisaties in geheel Ame rika zijn tegen den invoer van Japanners, Chineezen en Koreanen als koelies. En bij het geheele volk vindt die afkeer weerklank. De „Times"-correspondent verneemt, dat de regeering te Washington geweigerd heeft stappen te doen, vóórdat de schoolcommissie te San Francisco het besluit heeft ingetrok ken, om de Japansche schoolkinderen afge scheiden te houden van de andere kinderen. De schoolcommissie heeft aan dit verzoek voldaan. Daarop heeft president Roose- velt de wijziging van de immigatie-bill goedgekeurd. Maar daarmede is de zaak niet uit. Bij de Californische wotgevende macht is nog altoos een wetsvoorstel aanhangig tegen de toelating van Japanners, dat de onder- j handelingen met Japan ernstig bemoeilijkt, j Wel heeft de wetgevende macht besloten dat in deze .zitting dit voorstel niet zal behan- j deld worden. Doch de regeering te Washing ton beschouwt het als een ongelukkig ver schijnsel, dat zeker op de onderhandelingen met Japan van invloed zal zijn, dat deze wetsvoorstellen zijn ingediend, en acht de mogelijkheid der aanneming altoos een aan* leiding om de Japansche gevoeligheid te kwetsen. Om al deze redenen wordt de toestand nog steeds met een bezorgdheid beschouwd. De Doema zal in KunIaimI weer worden ontbonden, dit is een bericht, dat van ver schillende kanten komt opduiken. De „Times"-correspondent heeft een onder- zoek ingesteld in officieele kringen naai de juistheid van de ontbindings-geruchten, Zijn inlichtingen doen het hem waarschijn lijk achten, dat Stolypin alles zal doen om de ontbinding te voorkomen. Maar in de hofkringen is men met de Doema volstrekt niet ingenomen. Het conflict dat dan spoedig zal moeten ontstaan, dieigt tusschen de regeering en de linkerzijde. Spoedig komt het debat over de amnestie, een gevaarlijk punt, en daaren boven belooft er nog een warm gevecht gevoerd te worden naar aanleiding van het onderzoek der geloofsbrieven. Van niet min der dan vijf-en-twintig leden der rechterzijde wil de linkerzijde de verkiezing ongeldig doen verklaren, in de eerste plaats die van Kroesjewan, den beruchten bewerker van pogroms. Het behoud van diens mandaat echter met kracht te verdedigen is het voor nemen dor rechterzijde, en zij vindt daarbij bondgenooten in de Octrobristen, die zich met haar in verscheidene vraagstukken aan eensluiten tot een blok tegen de linkerzijde. Met dat blok zullen zij werkenten oerste tegen het zelfbestuur der provincies, ten tweede tegen de gelijkstelling van de Joden met, de rest der bevolking, en ten derde tegen de ongoldigheidverklaring van de ver kiezing der leden van rechts. Dat hunne plannen zullen lukken is niet zeer waar schijnlijk, want zij blijven toch nog altijd in groote minderheid, aangezien zij maar ovor een honderdtal stemmén te beschikken heb ben tegen een 400 aan den anderen kant. Alleen de Regeering zou hen kunnen helpen. Dat voor Doema-ontbinding in de hevig heid bij de revolutionnaire socialisten een voorwendsel zal worden gevonden, zeggen sommige berichten, is uitgesloten. Zij zouden hebben besloten om alle aanleiding tot ont binding te vermijden, al moest men daarvoor ernstige schikkingen treffen. Komt de ont binding toch, dan wil zij, dat daarvan de uitsluitende verantwoordelijkheid bij de Regeering zal berusten. Het is zeker een mooi besluit, maar of er iets van terecht zal komen De politiek in Bulgarije heeft weer een offer gevraagd in den persoon van den mi nister-president Petkof. Dit is een zorgvul dig voorbereide politieke moord, die samen hangt met de steeds toenemende gisting in Bulgarije. En de „Voss. Ztg." zegtdat do moord niemand verrast heeft, die met de Bulgaarsche politiek eenigszins vertrouwd is. Daar spelen een aantal factoren mede, die in West-Europa volkomen onbegrijpelijk zijn. De gebeurtenissen hebben er een sneller verloop; en merkwaardig is het, dat in ernstige politieke kringen van Bulgarije de verwachting wordt uitgesproken, dat thans voor dit land betere tijden zullen aanbreken, daar nu aan de reactionnaire politiek wel voor goed een einde zal komen. Petkof viel als offer van de machts-over- schryding, die o^k anderen Bulgaarsche staatslieden niet vreemd was. Hij was een boerenzoon, kwam als schrijver in dienst van de regeering en bracht het tot party- leider en minister-president. De sterke beenen, die de weelde kunnen dragen, had hij echter niet; hij vergat zijn beginselen, zijn program, zijn vaak op den voorgrond gestelde vrijzinnige plannenhy werd reactionnair, en trad vaak zeer kras op tegen zyn vroegere vrienden Het is gebleken, dat er een samenspanning bestaat, onder de onderdrukte oppositiepar tijen, die niet alleen Petkof gold, maar zich verder uitstrekt, on wellicht tegen de dynastie is gericht. De moordenaar van Petkof, die gegrepen is, had medeplichtigen een hunner is de directeur van de „Bal- kanska Tribuna", Iwan Ikonomof, wiens blad het orgaan van de uiterste oppositie is. En het blykt, dat in Belgrado, waar zich een paar honderd verbannen Bulgaar sche studenten ophouden, reeds voor enkele dagen de moord op Petkof als aanstaande besproken wérd. Marktbericht. Over 't geheel gaf de vetmarkt op Don derdag j.1. redenen tot tevredenheid. Vette koeien, die enkele trage markten achter den rug hebben, verkeerden in eene veel verbe terde positie. By een vluggen handel, ging de prijs met l cent per pond vooruit. De heer K. K. van Wieringerwaard stond boven aan met 300 gld. Van vette varkens kan vrywel hetzelfde gezegd worden, doch m- plaats van met 1, gingen deze met 2 cent vooruit. Zoo zoetjes aan naderen ze weer de 25 cent. De bekende „Londensche biggen" golden 20 a 21 cent. Overhouders waren mede graag. De heer J. W. van Harenkarspel, wist voor de zijne de hoogste markt te verkrijgen. Als wij zeggen graag, dan sluiten wij daarvan uit die enkele koppeltjes, waar op men in de tweede hand nog graag een winstje wil maken, dat geeft dan nog wel wat loven en bieden. Geldekoeien waren traag. Der zake kundige lieden hebben ons ver klaard, dat met den handel in kalveren geld verspeeld is. 't Was ook hier de tweede hand, die het gelag heeft moeten betalen. De in koopsprijs was te hoog, terwyl een paar bekende exporthandelaars absent waren. Boter liep 5 cent terug; eieren bleven prijs houdend. Tot secretaris van de afd. Schagen o. o, van 't IVed. Onderw. Genootschap benoem de de vergadering dezer afdeeling Donderdag 1.1- den heer M. Visser alhier, die ook penning meester dezer afdeeling is. Er heeft zich in onze gemeente eene Com missie gevormd, bestaande uit de heeren Van Petersom Ramring, d'Escury, Deenik, Ds. Hermans. J. Govers en M. Visser, aan welk het gelukt is meer dan voldoende mede werking te verkrijgen tot het organiseeren van een De lliiyter-avond op 23 Maart a.s. De vereeniginge'n Schagen's Harmoniekapel, Lycurgus en Euterpe zegden reeds hare medewerking toe; van Euphonia hoopt de Commissie gelijke toezegging te ontvangen als deze vereeniging Dinsdag hare gewone bijeenkomst houdt. De heer A. Koning heeft zich bereid verklaard, onder zy'ne lei ding de kinderen van hoogere klassen der o.l. school eenige liederen te laten zingen, terwyl de heer Vader verklaarde zyn locali- teiton voor dien avond beschikbaar te heb ben. De heer M. Visser zal een kort over zicht van het leven van De Ruyter ten beste geven in verband met het herdenkings feest. De kinderen zullen worden getrakteerd, terwijl aan iedereen vrije toegang tot de zaal zal worden verleend. Dat belooft al met al een waardig gedachtenis-feest te worden in onze gemeente ter huldiging van onzen grootsten vlootvoogd. In de algemeene vergadering der Westfriesche Bank, gevestigd alhier, gehou den op 15 Maart, is het dividend over 1906 vastgesteld op 20 pet. Tot Commissaris werd herkozen de heer D. Glynis te Oterleek. - Het Kerkkoor, onder leiding van den heer I,. A. Schouten, zal de Godsdienstoefe ning op Goeden Vrijdag en op den lsten Paaschdag met vierstemmige koralen opluisteren. Bloembollen veilingen. In de maand Mei zullen er door den heer F. v. d. Kamp alhier bloembollenveilingen worden gehouden en wel te Valkkoog, Tuitjcnliorn, Dirksliorn en Wariiieiihiil- /.«•n.Het zijn bollen, op die plaatsen geteeld en de hoop mag gekoesterd worden dat deze proef navolging moge vinden, ook op grootere pchaal. Dan kan er in de toekomst op deze wijze een nieuwe bron van inkomsten wor den geschapen. I'aaschtcn toonstelling. Onze Paaschtentoonstelling belooft weder om veel. De aangiften zyn tenminste van dien aard, dat men daarover meer dan tevreden kan zijn.' In de rubriek vel ven zijn niet minder dan 156 stuks aangegevenrijsiiereii do stuks; melk- en lokvee 31 stuks: wolver 24 nummers; varkens 13 nummers; pluim vee 21 nummers; konijnen 3 nummers. Verder nog een heele ry vee, aangegeven ter opluistering. Op de Gedempte Gracht zal wederom komen een keur van voor worpen, op den landbouw betrekking hebbende. Door een 45-t.al inzenders is niet midder dan 547 vierk. Meter plaatsruimte aangevraagd. Als er op Woensdag nu maar een helder zonnetje schijnt, dan kan dio dag voor Schagen een rechte feestdag zijn. Wij wek ken alle burgers by deze op, door het uit steken hunner vlaggen, het feestelijk aan zien nog te verhoogen. Schagen, 14 Maart 1907. 5 Paarden f 80.— a 130.— Stieren f - a 5 Gelde Koeien (mag.) 120.— a 170.— 34 Vette Koeien 180.— a 310. 40 Kalfkoeien 170.— a 300.— 250 Nuchtere Kalveren 8.— a 20.— 450 Overhouders 22.— a 31.— 4 Bokken en Geiten 5.— a 8.— 41 Varkens(vette)p.K.G. 0.46 a 0.49 10 Idem (magere) 15.— a 17.— 53 Biggen 8.— a 14.— 100 Konijnen 0.75 a 1.50 50 Kippen 0.75 a 1.75 350 Kilogr. Boter 1.25 a 1.35 200 Kaas 0.70 a 0.80 8000 Kipeieren 3. - a 3.50 500 Eendeieren 4.25 a - Alkmaar, 16 Maart 1907. 23 Koeien 140.— a 270.— 183 Magere Schapen 20.— a 30.— 329 Nuchtere Kalveren 6.— a 20.— 94 Magere Varkens 15.— a 21.— 204 Biggen 9.— a 15.50 Kipeieren per 100 3.25 a 3.50 Kop Boter 0.65 a 0.75 Alkmaar, 15 Maart. Aangev. 1508 m. Tarwe f 6.25 a 7.25 Haver 3.70 a 4.40 Gerst chev. 5.50 6.— Grauwe Erwten 10.— a 13.50 Groene 7.— a 13 Paardeboonen 6.25 a 6.40 Bruine Boonen 6.75 a 9.50 Citroen 12.50 a 14.— Witte a Duive 6.80 a Rogge 5.85 a Kanariezaad 6.50 a 0.— Blaawmaanzaad 17.— 'a Kaas. Aangevoerd 128 Stapels, wegende 71720 K.G. Kleine f33.50, Commissie f32.—, Middelbare f 34.—. Hoorn, 14 Maart. Aangevoerd 21 stapels kaas, wegende 12536 K.G. Kleine f33.50, Commissie f 32.50, Middelb. f Gemeente Schagen. Ingeschr. van 13 15 Maart 1907. GeborenGeene. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. OverledenJacob Kuiper, oud 46 jaren, echtgenoot van Neeltje de Jong. Gemeente 'Zijpe. Ingeschreven van 8—13 Maart 1907. Geboren: Alida, d. v. Ambrosius Slyker- man en Cornelia Stam. Ondertrouwd: Jan Cornelis Vlottes, j. m., letterzetter, 24 jr., en Jannetje Krabman, j. d., zonder beroep, 23 jr., beiden te Zype. Getrouwd en overledenGeene. Gemeente Anna Paulowna. Ingeschreven van 8—15 Maart 1907. GeborenJohannes, z. v. Reyer Meeldijk i en Elizabeth Spigt. Anna Maria, d. v. Th.' i Ph. v. d. Waal en Jac. P. de Graaf. OndertrouwdMarinus Hendrik Clercq en I Wilhelmina Frederika Kok. Jacob Bakker en Adriana Bakker. Getrouwd en overleden geene. Als ik hniten kom. Jan de klakpotter was pachter Zeele gaan bezoeken, en deze vroeg hem, hoe veel het moest kosten voor den tableau zijner hofsteê 1 te schilderen met zijn portret er op. Honderd franks, zei Jan. Goed, zei Zeele, kom maar af. Op weinige dagen was het zicht voltrokken en de „tableau" kwam toe. Wel, zei de pachter, dat is myn hofstêe, maar waar ben ekik Qy, zei Jan, zyt naar binnen gegaan, I om my'n honderd franks te halen. Ha, zei Zeele, dat is alzoo? Hawel, als ik buiten kom, zal ik u betalen: Salut! Ecu Italiaanse!) dorp afgebrand. Het dorp Barzano tusschen Milaan en het Como-meer in de provincie Milaan is geheel door brand vernield. De schade I bedraagt twee millioen lire en de bevolking kampeert in de open lucht. De brand ont stond in een hooiberg on sloeg van daar over op boeren-en arbeiderswoningen. Dade lijk begon men de alarmklokken te luiden en honderden snelden ter hulpverleening toe, maar watergebrek belette hun iets te ver richten tot stuiting van het vuur en te middernacht waren reeds 100 huizen ver nield. Eerst om half drie kwariien er extra- treinen mot soldaten en brandspuiten uit Gallarate, Binto en Leguano, maar door den 1 inmiddels opgestoken storm had de brand zich steeds meer uitgebreid en stonden ook de vier katoenspinnerijen in vlam. De sol daten trachtten, by de volkomen afwezigheid van water, een waterleiding te vormen uit de brandslangen en buizen, ter verbinding met de op 4 kil. afstand gelegen stad, maar ook dit mislukte, omdat het materiaal niet toereikend was. Om vyf uur in den morgen was er geen huis meer over, alleen de kerk stond nog te branden en 5000 menschen waren zonder onderkomen. Cycloon op Madngascar. PARIJS, 14 Maart. De minister van kolo men ontving bericht, dat op 9 Maart de streek tusschen Nosivarika en Mananjary op Madagaskar door een hevigen cycloon werd geteisterd; byzonderheden ontbreken, daar tengevolge van de hevige regens de tele- graphisohe verbindingen verbroken zijn. Sneeuw. Sudort 1870 is in Zwitserland niet zooveel sneeuw gevallen, nog in het begin van Maart, als dit jaar. In Engadin en het Rhóne-dal verschilt de toestand weinig van gewone jaren, maar elders, vooral in de diepe dalen van het Noorden en ook in de Jura, ligt de sneeuw vaak 1 tot 2 meter hoog. Zelfs te Airoio, aan het zuidelijk eind van den Gotthard-tunnel, lag dezer dagen nog 28 centimeter, maar to St. Moritz slechts 30. De hoogste sneeuwmassa is bij het obser vatorium op de Santis (kanton Glarus) waar genomen niet minder dan 3.24 meter, en tijdens het afzonden van het telegrapliisch bericht sneeuwde het er nog sterk. Sneeuwstorm. In New-York heeft zulk een allergewel digste sneeuwstorm gewoed, die 8 uren lang duurde, dat het gansche verkeer tot 's nachts toe heeft stil gestaan. De „sneeuwopruimer" van New-York, die gewoonlijk dit werk aanneemt verklaart in geen jaren zulk een reusachtige taak te hebben gehad. Hel weder in liet Buitenland. Het gebied van het meer van Constans is Woensdag den geheelen dag geteisterd door heftige sneeuwstormen, waardoor de scheep vaart zoowel als het spoorwegverkeer in alle richtingen groote vertraging ondervonden. Over Pary's barstte plotseling een hevig onweder los, dat vooral in de om geving groote schade heeft aangericht. Bosnië ligt geheel onder de sneeuw; op sommige plaatsen is de sneeuwmassa saam- gewaaid tot vijf meter hoogte en het ver keer slaat bijna geheel stil. Men verwacht de heropening der verkeerswegen niet vóór over twee weken. Te Mitterfill naby Innsbrück is een mijn werker onder een lawine geraakt en omge komen. Door de langdurige droogte in de omgeving der meren van Boven-Italië, zyn boschbranden ontstaan over groote uitgestrektheden. Aan het Como-meer boven Yarenna branden de bosschen kilometers ver, wat vooral by nacht een grootsch gezicht oplevert; ten Zuiden van het laigano-meer lijken de bergen vulkanen in volle werking. Ten noorden van Luino aan het Lago Maggiore woedt eveneens een felle boschbrand, die Luino bedreigt, zoodat soldaten uitgezonden zijn naar de gevaarlijkste punten. Overstrooining in Amerika. Pittsburg, 14 Maart. Ernstige overstroo mingen in West-Pennsylvania en West- Virginia hebben een aantal plaatsen onder water gezet. In de Monongahela-vallei zyn de kolenmijnen ondergeloopen, waardoor duizenden mijnwerkers werkeloos werden. Het aantal dooden tengevolge der over strooming schijnt grooter te zullen zyn dan dat van de noodlottige overstroomingen in 1884. De overstrooming heeft een schade aange richt van tien millioen dollars, honderd duizend menschen zyn werkeloos, dertig duizend dakloos, veertien gedood. Alle openbare diensten zijn door de overstroo ming benadeeld. De Petit Parisien ontvangt van haren bij zonderen berichtgever te Toulon de volgende ernstige mededeelingenHet is zoo goed als zeker dat het kruit dat in de munitie magazijnen voor de stukken van 100 m.M. in voorraad was, de oorzaak van de ontplof fing is geweest, met name het H-kruit met groen etiket. Het komt al te dikwijls voor dat wanneer een schip als de Jéna zyn schiet voorraad voor oorlogsgebruik aan boord neemt, de directie- van de artillerie, die dien voorraad moet verschaffen, niet nauwkeurig op de hoogte is van den datum waarop het kruit vervaardigd is. Soms weet zy zelfs niet, waar die voorraad vandaan komt. Daarom plakt men op de zinken vaten waarin dat twijfelachtige kruit gaat, een groen eti ket of strook, ter aanduiding dat men er voortdurend het oog op moet houden. Het komt voor, dat sommige commandanten dit kruit gewoon weigeren, anderen ontdoen er zich van door het eenvoudig te water te gooien. Ter hoogste plaatse was mën daar niet over gesticht. Zoodoende hebben officie ren die dit kruit niet voor schietoefeningen wilden gebruiken, berispingen gekregen, wanneer zy aanvoerden dat zy er het leven van hun manschappen mee in gevaar brachten en bovendien de kanonnen bedier ven. Men antwoordde hun, dat het kruit, welk ook, veel geld kostte en dat het daar om ook gebruikt moest worden. De Jéna had veel van dat kruit met groen etiket aan boord. Ten minste alle zes maan den moet een geregelde proef genomen wor den, om uit te maken, of de schietvoorraad deugdelijk is, en men heeft een bijzondere manier, om het kruit daartoe te onderzoeken. Ik weet zeker, zegt de berichtgever, dat die .inspectie aan boord van het schip niet ver richt is. Allen die de ramp overleefd hebben, de officieren in de eerste plaats, kunnen dit getuigen. Maar er is nog iets ernstigers.Het is gebleken dat dit kruit, hetwelk een voort durend gevaar oplevert, onverschillig waar het zich bevindt, en dat altijd neiging heeft om gemakkelijk tot zelfontleding over te gaan, zich nooit mag bevinden op een plaats, waar de temperatuur hooger dan 35 graden is. De kiuitvaatjes die het pantserschip in menigte aan boord had, werden nu bewaard boven de dynamo-machinekamer, waar het aldoor ten minste 40 graden warm is. In zulke omstandigheden was het onvermijde lijk dat het kruit ontbranden moest. Had men er maatregelen tegen willen nemen, dan had men telkens een koelen luchtstroom door de munitie-kamer moeten voeren, en zelfs met die voorzorgen was het nog niet zeker geweest, dat de ramp niet op een goe den dag ware voorgekomen. Er zyn menschen geweest die een groote verantwoordelijkheid op zich hebben genomen, en de commissie van onderzoek zal moeten uitmaken, wie dal geweest zyn. Zyn thans de spoorwegplannen om den Langedijk met het centrale net te verbin den opgeheven, meer en meer nadert men tot de totstandkoming eener verbinding van het dorp Noordscharwoude met het station van dien naam, waarbij het èn door het personen- èn door het groentevervoer zeer druk is. Indertijd is voor die verbinding een commissie benoemd, welke de plannen zou voorbereiden. Deze stelde zich met een deskundige in verbinding, die de commissie bij het ontwerpen behulpzaam zou zyn. Thans is van de hand van dien deskundige bij de commissie ingekomen een ontworpen teokening met de daarbij behoorende he- grooting, zoodat deze weldra by de betrokken gemeente- en polderbesturen zal worden ManZ0 van11' revefls„zal die vergezeld moeten flnarwiA«m voors.tellen in verband met de flnancieele aangelegenheden. En of deze niet de oorzaak zullen zyn van groote moeiii i boden, is juist do grooto vraag. Niet i« die graag de verbinding zag totstandkomt' kan en wil do zaak financieel steunen p aan den Langedyk gaat men nog al vtt aan dat euvel mank. Alkmaar, 16 Maart 1907. Gisteravond besloot de Liberale Kiesver eeniging „Eensgezindheid", vertegenwoordig door slechts 12 leden, overeenkomstig w voorstel van het bestuur, geen candidaat ts stellen voor den Gemeenteraad (vacature Mr J. P. Kraakman r. k.i üe candidatuur dar Katholieken, H. P. Ibink Meienbrink, werd nog besproken, maar er werd niet een be sluit genomen om dien candidaat te steunen De kiezers werden dus vrijgelaten. Per Telegraaf. Uit Forbach wordt geseindIn de mijn Klein Rosselen had een gasontploffing plaats 80 Mijnwerkers waren in de myn, waarvan 65 lijken en 12 zwaargewonden zyn boven, gebracht. Uit Saarlouis: In de schacht Mathilde van de Gerardmyn brak de kabel van den bak waarin 22 mijnwerkers zaten. Deze zyn allé omgekomen. EüiNIGE WOORDEN van een inwoner van Alkmaar. Drukkerij, Schagen. Geboren;

Schager Courant | 1907 | | pagina 2