Zonnestofjes. Dondeidag 21 M art 07. 5Ie Jaargang. No. 4240. TWEEDE BLAD. Uit en voor de pers. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Mipr M De crisis. De Zutphonsche Courant schrijft onder meer Foit is, dat de rechterzijde hot Kabinet tot wijken genoopt heeft. Feit is, dat men wist wat de verwerping der Oorlogshegrooting tot gevolg zou hebbon. Feit is, dat een aantal leden van rechts in de Tweede Kamer de verantwoordelijk heid voor een verwerping niet aandurfden, maar dat de rechterzijde dor Eerste Kamer voor een groot deel gekozen met een bepaald mandaat: de doordrijving der H.O. wet, in jeugdigen overmoed een daad heeft verricht, waarvan de partijleiders nu allen last en berouw hebben. Last mot de Statenverkiezingen in 't verschiet, welke dr. Kuypor bij zijn aan prijzing tot goedkeuring der begrooting nog had voor oogen getooverd. Berouw omdat het belang der partij ernstig geschaad is door de afstemming van de democratische maatregelen tot hervorming op legergebied, waarvoor vele partijgenooten vanrechts veel toonen te gevoelen. Maar inplaats van dat oprecht te erkennen, wringt de Pers van rechts, met de Stand, voorop, zich in allerlei bochten om te be- toogen, dat links moet oplappen wat door rechts is vernield. Zeker, in het Parlement bezit de linkerzijde nog een meerderheid van 2 stemmen, wanneer alle anticlericalen althans meegaan. Maar ieder begrijpt dat het vooruitzicht op een nieuwe verwerping van een democratischon maatregel door de conservatieve Eerste Kamer, weinig mannen van links aanlokt om de erfenis te aan vaarden. Een der hoofdmannen van links heeft het Kabinet gevormd. Zeker, maar hij zelf nam er geen zitting in, om allen personenstrijd te bannen; een jaar lang- zweeg hij om dezelfde reden, waar 't land behoefte had aan verzoening. Dien karaktertrek bezat ook het Kabinet-De Meester, maar de rechterzijde der Eerste Kamer heeft die verzoeningsge zindheid niet blijvend willen aanvaarden. Daar heeft men aan het Kabinet, door mr. Borgesius geformeerd, 't regeeren onmoge lijk gemaakt, tegelijk daardoor den formateur treffende wat op zichzelf voor een man als mr. Van Houten begeerlijk genoeg heeten mocht om mee te doen aan 't vernietigings werk. Dat het Kabinet „geheel onnoodig" de crisis in 't leven riep, weerspreken we. Mogelijk geworden door de fusie van Unie liberalen en vrijz.- democraten, die in tiaar program van actie vier punten plaatsten sociale hervorming, legorhervorming, be lastinghervorming en grondwetsherziening, werd ze in haar nerf getroffen toen een van de vier onmogelijk moer te volvoeren bloek. Dr. Kuyper had zeker liever gewild, dat het Kabinet zich de gehoorzame dienaar had betoond van de Eerste Kamer, zijn program en verleden verloochend, zijn minister van Oorlog gedésavoueerd had. Mannen van karakter doen dat niet men mag zoo iets niet van hen eischen. Hun nu te verwijten dat ze „geheel onnoodig" een crisis in 't leven riepen, staat gelijk met een betichting, dat ze speelden met 't belang van 't land. Mannen als De Meestor zoo iets aan te wrijven, is lafhartig. De hoofdfractie van links bindt aan het zittend Kabinet zijn politieke positie, be toogt de Stand. Maar die fractie is niet sterk gonoog, mist voldoenden steun in de Eerste Kamer. Yan de denkbeelden der hoofdfractie toegepast in concrete voor stellen, is de conservatieve meerderheid dei- Eerste Kamer afkeerig. Conservatief dat woord, weleer zoo antipathiek aan de Stand. moet den lei der der a.-rev. dezer dagen wel vaak in de ooron klinken. Hij voelt het, welk een machtig wapen het is in de handen van zijn bestrijders, dat ze wijzen kunnen op den af keer, door zijne instrumenten in 't Hooger- huis betoond van democratische maatrege len. Dr. Kuyper voelt het, dat zijn party daarvan wel eens den terugslag gevoelen kon by de naderende Statenverkiezingen. Goedpraten kan hy 't niet, dat er van rechts zoovelon waren in de Tweede Kamer, die zich verstandiger politici betoonden dan hun party genooten in de Eerste Kamer. De laatsten hebben roet in 't eten gewor pen. De party ondervindt daarvan alle last, ongemak en nadeel. Vandaar de wanhopige pogingen om de schuld van zich af te schui ven op. de schouders van hen, dioden moed toonden voor hun beginsel te willen vallen. En vandaar ook do met zoo groote volhar ding volgehouden pogingen om rechts al te I voren de mooie rol van don edelmoedige j toe to bedeeion als het den wagen uit den I modder helpt trekken, j Noodgedrongen wil dr. Kuyper daaraan meehelpen. Niet uit plichtsbesef of schuld- I bosef wil zyn partij aan de regeeringstafel gaan zitten; alleen als links zich openlyk onmachtig verklaart. Brave Standaard! Brave dr. Kuyper! Behendige politici wilt ge wezen. Maar karaktervoller zoudt ge zyn als ge vierkant wilde terkennende Eerste Kamer heeft ons een leelyko kool gestoofd, en nu doe ik myn best om de democratische elementen in de partyon van rechts te over tuigen, dat ze, om haar bestaan te rekken, moeten eten van tweo wallen. Oisis-varia. Zeer bejaarde dame aan het déjeuner tot haar gast uit de residentie En weet u ook, hoe hot nu staat met het ministerie Neen, mevrouw, ik weet niet ander, dan .dat de heer Cort van der Linden, volgens de laatsto nieuwstijdingen, tracht een minis terie te formeeren. Zeker dan een liberaal ministerie? Ja, als de rechterzijde niet kan, en hot demissionnairo Kabinet niet wil, dan zal er wel een nieuw liberaal ministerie moeten komen. Waarop do oude dame in allen ernst: Wat een getob. Ik heb zoo'n medelijden met die arme Koningin. Wy hebben al zoovoel last met onze booien, en dat Zy dit nu ook nog moot hebben. (Historisch.) Treurige toestand. Do politie bracht Donderdag onverwacht een bezoek in de woning van een Neder- landsch werkman, die sedert twee jaren in Turnhout woont en vond daar een treurigen toestand. Deze werkman is gehuwd en vader van vyf kinderen. De vrouw is oen dronk aard, die zoowat do gehoeio verdiensten van den man naar de kroeg brengt. Do woning bevond zich in zulk een ver vuilden toestand, dat men de deuren en vensters moest openen om een weinig te kunnen ademhalen! Er was slechts één bed, voor de ouders. De kinderen, de arme, uit gehongerde kleinen, sliepen op den grond. Zoo hebben ze dezen ruwen winter doorge bracht! De man, die heelemaal uitgeput was, was zoo geschokt door dit onverwacht bezoek, dat hy nu ziek to bed ligt. Een treurige toestand. ('s H.b. Crt.) De bouwplaats in den Slootgaard- pohler, groot 19.01.60 H A., door notaris Gouverne to Zijdewind ten verkoop gepre senteerd, is opgehouden op 26.757J gld. Haringbuizen. Zes gogadigdon waren opgekomen voor 't pachten van zeven per- ceelen grasgewas langs de wegen in de Banne Haringhuizen. Gezamenlijk brachten zo 156 gld. op tegen 155 gld. in het vorige jaar. De heeren P. T. Huizinga te Heer Hugowaard en A. Baart te Hoorn hebben met goed gevolg te Amstordam examen afgelegd als bouwkundig opzichter. Mond- en klauwzeer. Vanwege de Directie van den Landbouw wordt een brochure uitgegevenMond- en klauwzeer, door dr. J. Poels, waarvan voor Landbouwvereenigingen, ter versproiding onder de leden, exemplaren gratis verkrijg baar zyn. Dr. Poels gaat in het werkje het verloop on de nadeelen der ziekte na; behandelt ook het mond- en klauwzeer bij den mensch; verder de smetstof, de wyze van verspreiding der ziekte, haar bestrijding. Ten slotte zegt dr. Poels Wanneer alle veehouders by elk verdacht verschijnsel van mond- en klauwzeer onder hun vee hiervan onmiddellijk aangifte doen by den burgemeester, dan kan men door de toepassing der wettelijke bepalingen de algemeene verspreiding van het mond- en klauwzeer in Nederland zonder twijfel kee- ren, misschien zelfs zonder tot afmaking over te gaan. Wyl het vee zich thans nog op stal be vindt, kan men de hoop koesteren, dat men door strenge toepassing der maatregelen en met medewerking der veehouders de ziekte overal, waar zy van uit een naburig land in ons land wordt overgebracht, kan onder drukken. Wanneer zy ovenwei in het voorjaar, als het vee naar de weide gezonden wordt, j ergens in ons land eenige uitbreiding mocht verkrijgen, dan zou het misschien niet mogelyk zyn onzen plaag te beschermen. Daarom veehouders, veestapel tegen dego do stichting van „Een ach.ool met den Bijbel"- Te St. Maarten telde de school op 15 Jan- j.1. 39 leerlingen inet 1 leerkracht; to Broek op Langendyk 274 met 6 leerkrachten. zyt op uwe hoede Storm. De roman van OTTO VAN LEITGEB, 27. o Elinore werd ongeduldig, geprikkeld en driftig. Was dit weer een van die toevallige, een, van die armzalige gelegenheden, waarbij zy in koortsachtige opgewondenheid elkaar allerlei Jeelyks. kt-en- kends en smartelijks verweten Had het geen nut, als zy trachtte dergelyk ge krakeel te ontwyken? Zjj verwijderden zich daardoor 6teeds verder van elkaar en moesten tot de pijnlijke, niet meer te ver bloemen erkenning komen, hoe onnatuurlijk, on verdragely k het was, vereenigd te blijven. En eindelijk eindelijk, toen zy zwegen, ging Elinore gebukt onder het afmattend bewustzijn, dat zy weder een half uur lang gewerkt hadden aan het verbroeden der tusschen hen bestaande klove. Toen zy dan zoover gekomen waren, dat zy elkaar niets meer hadden te verwij ten, toen zy by elkaar zaten met afgewende blikken en kloppende slapen, gevoelden zy beiden den omvang van hun waanzinnig dryven, De onbeduidendste omstandighe den in hun leven verscherpten de verbit tering, alsof die doode omgeving zelfs spottend zich tegen hen keerde. Zoo bij voorbeeld prikkelde Gaston's onberispelijk toilet en de schitterende inrichting, en de voorname verlichting van zyn kamer: anderzijds gaf weer aanstoot het zacht ge ritsel van Elinore's zijden kleed en het ge- flrnker der steeaen van de ringen, welke zjj aan bare vingers droeg, zelfs de weel derige meubels en de kostbare schilderijen aan de wanden, en da dikke tapijten, welke het geluid der voetstappen verstikten waren even zoovele aanleidingen tot gekib bel en ergernis. Alles scheen alleen dis harmonie te verwekken. En dan gevoelde Elinore, dat zjj elkaar zoo vernederden en zichzelven zoo vergaten, alleen omdat zjj worstelden om datgene, wat geen woord kan omschrijven. Wanneer zjj tenminste dan nog maar de kracht behielden en den eerljjken wil zich niet dieper te dompelen ia dezen ellendigen vloed van het ljjden 1 En dan overviel haar eon gevoel van mede lijden dan ontstond bjj haar het ver langen, het goed te makev, een uitweg te Men schrjjft uit Nieuwkuyk aan Maasbode" Het buis, staande even voorby de spoor- halte Nieuwkuyk Onsenoort, aan de lyn 's-Bosch-Z\valuwe, en bewoond door twee gezinnen, is eergistermorgen door den hevi- gen storm geheel tegen den grond gr worpen. Gelukkig was niemand van do bewoners jn hot huis, zoodat geen persoonlijke onge lukken zyn to betreuren. De crisis. Hot Haagsche correspondentie-bureau meldt „Nu het schijnt dat de pogingen van mr. j Cort van der Linden, ook onder de par tijen van rechts mannen te vinden, bereid j om zitting te nemen in een door hem to vormen kabinet, niet met gunstigen uitslag zijn bekroond, zou, naar verzekerd wordt, mr. Cort van der Linden thans beproeven een kabinet te formeeren uitsluitend uit do gematigde groepen ter linkerzijde." Hef vermoeden van overleven, Naar aanleiding van het groote verlies aan menschenlevens bij het vergaan van de Berlin, bespreekt the Lancet de moeilijkheid, die zich kan voordoen, als bij zulk een ge beurtenis twee personen omkomen, van wie do een de erfgenaam vari don ander zou zyn geworden. Neemt men aan, dat de oif- genaam hot langst in leven is gebleven, dan krygen diens erfgenamen rocht op do erfe nis. Het Romeinscho recht nam aan, dat de zoon, als by nog niet manbaar was, minder weerstandsvermogen li ad dan de vader, en 1 deze dus het langst zal hebben geleefdom gekeerd, als de zoon reeds man was gewor den. De Fransche wét beschouwt als over ledene den oudste, indien beide overledenen beneden bet 15de jaar warenden jongste, indien zy ouder dan 60 waren, of indien zij, van hetzelfde geslacht zjjndo, tusschen 15 en 60 jaren telden. By verschil van geslacht wordt op dien leeftijd de man als overleven- i de beschouwd, tenzij de vrouw meer dan een jaar ouder was. De zuidelijke landen van Europa en eenige staten van Noord- Amerika volgen soortgelijke wegon. In Engeland, Duitschland, Nederland en Scan dinavië laat de wet zich niet. met zulke vormoedens in, en blyft onbeslist wat niet kan worden bewezen. (Nod. Tyds. v. Gen.) Ernstig ongeluk. Een treurige gebeurtenis heeft, naar de „O. H. Ct." meldt, eergisterenavond te Haar lem plaats gehad ten huize van den heer Hoedt, in de Aelbertsbergstraat 12. Zijn echt- genoote kwam te dicht in de nabijheid van een spiritus-lampje, waardoor haar peignoir vlam vatte. Toen de heer Hoedt op het hulpgeroep naar de keuken snelde, zag hij daar, dat de vlammen hoog boven de onge lukkige uitsloegen. Hij vloog naar boven om dekens to halen. In die dekens heeft hy het brandende lichaam opgevangen en zoo is hij er in geslaagd de vlammen te blusschen en de verkoolde klecren van het lichaam te trekken. Het gelaat was onkenbaar en het goheele lichaam vertoonde vreeseliiko brandwonden. Spoedig was geneeskundige hulp aanwezig, waarna de ongelukkige naar het St. Elisa- beths-gasthuis kon vervoerd worden. De toestand van de arme vrouw is hoogst ernstig. Ilccr Hugowaard. Do kiezerslijst van deze gemeente voor het dienstjaar 1907—1908 is opgemaakt en bevat 706 kiezers van Leden voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten, tegen 722 in het vorig jaar. Onder deze kiezers zyn 61 loon-, 8 huur- en 4 spaarbankkiezers, waarvan op de lijst voorkomen 633 kiezers voor loden van den Gemeenteraad. Dc moord tc And ijk. Naar wy vernemen is de instructie in den boruchten moord te Andjjk gepleegd op den kastelein C., gesloten en wordt tegen 9 April de openbare terechtzitting to Alkmaar verwacht. Uit het jaarboekje voor het christelijk onderwijs, zoo pas verschenen, teekenden wy, in zooverre het Hollands Noorden betrof het volgende op Te Anna Paulowna word oen locaal co mité opgericht. De Augustus—collecte bedroeg in 1906 te Anna Paulowna f 16.03 tegen f 51.913 i'i 1906, te Broek op Langen dyk bedroegen die cy'fers f 307.60 tegen f 410.15; te Heer Hugowaard en omstreken f 52 25 tegen f 51.25, te Schagerbrug f 3.— tegen f 5.—, te Noord-Scharwoude, Zuid- Scharwoudo en Oudkarspel f 102.70 in 1906, te Wioringen f 2.50 tegen f 2.—, te Winkel met Kolhorn f 8 60 tegen f 10— Te Anna Paulowna, Heer Hugowaard en omstreken, Noord-Scharwoude en omstreken, vormen de locale comité's een fonds voor VERGADERING van stemgerechtigde ingelanden van den Kostvcrloren polder tc Nieuwe Niedorp, gehouden op Maandag 18 Maart 1907, ten lokale van den heer C. Kool maan aldaar. Aanwezig waren ruim 20 ingelanden en gevolmachtigden. De Voorzitter, de lieer P. Koopman, her innerde er in zyn o; eningswoord aan, dat in de op 7 Januari j.1. gehouden vergadering door de ingelanden do wensch is uitgespro ken om tot verbeterde bemaling te komen. Toen is door hen aan het bestuur opgedra gen om ten opzichte daarvan plannon en zoo mogelyk gegevens op ecne volgende verga- i dering over to leggen. Aan die opdracht is door het bestuur voldaan het is in 't bezit van diverse teekeningen en bescheiden, die aanstonds ter tafel zullen komen. Eerst leest de secretaris, de heer J. Kuil man de notulen; onveranderd vastgesteld. Alsnu wordt aan do vergadering mede- deelmg gedaan van do ingekomen plannen. Het zyn 9 plannen, voor stoom on voor motor. Het bestuur zoo zegt Voorz. stuit voor, om zich oone commissie te zien toe voegen, hetzy die 2 of 4 leden telt. Die zal dan met het bestuur moeten onderzoeken, wat van hetgeen waaruit te kiezen valt, het beste is. En dan zullen op eeno volgende vergadering afgeronde plannen voor den dag komen. De vergadering bepaalt, dat er 4 commis sieloden zullen worden gekozen. Tot stem ming overgaande worden gekozen de hoeren J. de Vries Hz., J. Rezelman en W. C. Visser (die do functie aannemen), en J. v. d. Stok (niet aanwezig). Met het oog op een eventueel bedanken van den heer Van der Stok wordt bepaald, dat, mocht hy het onverhoopt niet aannemen, dan tusschen do heeren Strybis en Kriller die evenveel stemmen verkregen zal worden geloot, wie van hen commissielid zal worden. Voorz. meent aan het einde van 't werk te zyn, maar de heer Jb. de Vries Hz. merkt op, dat, wanneer de idee gevormd wordt, dat de Nod. Herv. Kerk, die veel en laag land in don Kostverlorenpolder bezit, wel 63 bunder meer moet betalen dan gewone ingelanden, het dan wenschelyk is, zulks al op deze vergadering to bespreken. De Ned. Herv. Kerk zou zooiets toch te voren moeten aanvragenverbeterde bemaling zal er nu wel doorkomen, maar spreker zou bet stuiten op geldelijke bezwaren nu nog mogelyk achten. Do heer F. Brouwer zou vinden, dat niet de kerk alleen, maar al wie laag land in dien polder bezit, een 15- of 20-tal jaren in voorschot zou kunnen zyn; dat ware rede lijk on billijk. Wiens land laag ligt, hij heeft toch meer profijt dan do anderen van betere bemaling; bepaling van een aantal jaren, gedurende welke het lage land wat meer lasten betaalde, zou spreker wel dienstig oordeelen. Do hoer Kuilman verklaart zich niet te zullen verzetten togen dat wat de hoor Brouwer daar zoi, maar wel tegen bijdrage door de kerk in de stichtings-kosten als werd gezegdspreker zou in deze oen norm willem zien gesteld, dat iseene aanduiding waarnaar valt to bepalen wat men onder laag en wat men niet onder laag land moot rangschikken. Do heer J. Sirybis vindt het wel terdege billijk, wannoer de Ned. Herv. Kerk, groot belanghebbende als ze in deze is, de grootste kosten draagt. De hoer W. C. Visser veronderstelt en met recht dat ieder zal toestemmen, dat het laagslliggende land bij verbeterde be maling het meeste belang heeft. Dekweslie om to komen tot stichting van een fonds, om do kosten van betere bemaling te be strijden, vindt spreker niet den juiston weg. Boter ware het, zooals de hoer F. Brouwer straks aangaf, voor een aantal jaren hoogero lasten. En een norm stellen, zooals de heer Kuilman aangaf, vindt spr. goed, dan is uit te maken, welk land ten opzichte van het boezemwater het laagst ligt en kan mon verder met dien norm als maatstaf oen be drag bepalen. De hoor D. Kuilman wijst op de nood zakelijkheid van reglementswijziging des polders, wanneer mon voor hooger en lager land verschillende lasten gaat heffen, 't Is in sprekers oog ovorigens onbillijk, wanneer laag land zooveel moor moet betalen dan hoog; op 't laatstgenoemde valt toch even veel water dan op het andere. De secretaris oordeelt, dat er nu nog geone beslissing kan vallen: het kerkbe stuur dient toch eerst te vergaderen. Als het nu eens f 2000.— in de oprich tingskosten betaalde, zou dat a 4% oen jaarlyksche renteverlies van f 80.— geven; op 63 H.A. zou dat ten eeuwigen dage ongeveer f 1.25 per H.A. meer zyn, vinden des ta starker klemde dit ge voel, te heviger naarmate tegelijkertijd de hoop inkromp. Ea toch, toon Gaston nu opstond, zou zy den moed gehad hebben hem de hand te reiken en tot hem te zeggen „Laat ons tot bezinning komen I Wy falen beiden. Vergeef my, en ik ver geet. Liten wy ons uit deze verwarring opheffen. Misschien vinden wy den weg, wanneer wy eerlyk en rechtvaardig zyn Laat ons tenminste zorg dragen, dat wy elkaar kunnen achten Zij hief haar hoofd opin dit oogenblik geloofde zy, dat zy in staat zouden zyn zich in zooverre met elkaar te verstaan, wanneer zjj beiden bet eerlijk meenden. Maar zjj liet ontnuchterd den blik dalen. Gaston had haar den rug toegekeerd. Hy stond nog besluiteloos, Toen ging hjj naar de deur en verliet zonder groet de kamer. Het gezelschap, dat zich op Vrstenavond- nscht vereenigde om hst carnaval ta be graven, werd door een kleine schaar van domino's verrast. Hat was onmogelijk to raden, wie daar achter de maskers verbor gen waren. „God zjj dank", zuchtte An gelus von Brand, „men ziet toch nog vele vroolyke mecschen"; onder de maskers was er ééi, die verschillende menschen gewaagde dingen tot fluisterde. Niet eens de vrouw van den staatsraad Von Wieke ontzag deze domino. Hij fl listerde deze verontwaardigde dame toe „Neem u in acht. Men heeft vermoeden, dat u wat van de anonieme brieven afweet." Mevrouw von Wieke zccht naar mijnheer von Heim. Hy was de eenige op wien zy zich in dirgelyke gevallen van nood kon verlaten en die uit een zeer verklaarbare reden haar protectie aannam. Z j zeide hem dat de heeren den heili gen plicht hadder, da dames voor die be- leedigingen te beschermen, De muziek was reeds lang begonnen met spelende maskers waren de een na den ander verdwenen. Alleen graaf Herbers- willer liep nog in zyn „lange kleeren" rond. Hy had zijn masker afgelegd. Zoo liep hy in het slepende gewaad rond en zag er dezen avond nadenkend, bjj ca ernstig uit. Jane Simonsen voed, dat by er uitzag a's een geest. Zijn dicht, kroezend haar es het zwarte kleed deden zyn bleek gelaat verbazend scherp uitkomen. Af en toe maakte hjj voor bekende dames diepe buigingen, die nu juist niet zoo komisch uitvielen als wel bedoeld was. Elinore hield hem een heele poos aan zich dan do andoren aan lasten betalen. De heor D. Kuilman geeft in overweging, dat do commissie, die is benoemd, eon ver zoekschrift richte aan do Kerk, en vindt dat de Kerk, omdat ze geld heeft, niet alleen mag bydragen; het andere lage land moet daar ook aan meedoon. Voorz. zou 't goed vinden, wanneer van uit deze vergadering een verzoekschrift aan Kerkvoogden en Notabelen werd gericht; dan konden deze zei ven hunne houding bepa len, hetzy dat ze in de stichtingskosten wil den bydragen, hetzy op andere wyz9 helpen. De heer J. Over is 't met den heer Kuil man eens en zou bijdrage alleen door de Kerk niet billijk achten; al 'tlage land moet z.i. daarin helpen. De heor D. Kuilman vindt, dat de Kerk niet geheel vrij is ook: er moet in deze niet alleen aan de Notabelen toestemming worden verzocht ook het college van toezicht moet in de zaak worden gekond. De heer W. O. Vissor vindt in 't voorstel van den heer F. Brouwer veel goeds, maar zoogoed als aan de Kerk, zou er ook aan den Gemeenteraad wel oen verzoek kunnen wor den gericht. De heer D. Kuilman oordeelt, dat, wanneer by de massa het denkbeeld vóórzit, dat door laag land hoogere lasten moeten worden betaald, dan door hoog land, er dan eenvou dig regleinontswijziging wordt vereis ht, om dio beide categorieën aan te wyze-n. Voorz. acht het wel mogelyk, dat de ge meente bereid is, op een aan haar te richten verzoek om per H.A. voor de stichtings kosten meer te botalen, in te gaan. De heer K. Myts vindt een aantal jaren stel 0 hooger betalen beter dan aan de stichtingskosten mee te doen, want dit laatsto is voor eeuwig. Den heor D. Kuilman wil het voorkomen, dat wel byv. eon geschenk van de Kerk kan worden gevraagd, doch van haar eischen kan men niet. Spreker vervolgt: we hebben zooeven gehoord, dat velen meenen dat de Kerk wel eene grootere bijdrage zou kunnen geven. Maar een geschenk zou door haar kunnen worden gegeven, hetzij als bydiage tot de stichting, hetzy door een 20tal jaren in de belasting per H.A. hooger bij te dragen. En ook andere bezitters van land, dat laag ligt, kunnen een geschenk geven. De gemeente byv., en particulieren die zich bevoorrecht achten. Op deze wyze zou mon aan reglements wijziging ontkomen; dan bohoefdo niet te worden uitgemaakt, hoe hoog dit of dat land ligt en was do zaak dus gemakkelijker geworden. Wijl nu hier drie kerkvoogden aanwezig zijn, acht spreker tot hen door de gehouden besprokingen de vraag to zijn gedaan. De heer F. Brouwer is tegen het voorstel van den heer D. Kuilman en zou willen, dat de kerk 15 of "20 jaren .lang hoogere lasten betaalde. Vóór het tot eono stemming tusschen de beide voorstellen komt, trekt de hoor Brou wer hot zy'ne in; dat van den hoer Kuil man gaat door en wordt zonder stemming by acclamatie aangenomen. Do hoer W. C. Vissor biedt zich aan als tolk der vergadering om in don gemeente raad de zaak aanhangig te maken. De nu volgende rondvraag levert niet anders op dan eenige besprekingen, die Voor zitter op deze vergadering niet zoo good thuis behoorende acht als op de weldra te houden voorjaarsvergadering. Hierna sluiting. Oiitwci'p-dicnsircgcliiigen der treinen. De Minister van Waterstaat heeft aan de Gedeputeerde Staten van do onderscheidene provinciën te kennen gegeven dat het donk- beeld is geopperd om, indien bij de provin ciale besruren daartegen geen bezwaar bestaat, een exemplaar van de ontworp-dienst- regelingen der treinen neder to leggen tor griffie van elke provincie en belanghebben den aldaar in de gelegenheid te stellon van de ontwerpen kennis te nemen, waarna eventueele wenschen of bezwaren door de betrokken personen rechtstreeks aan zyn dopartement zouden kunnen worden inge zonden. De Minister heeft het gevoelen van ge noemde colleges omtrent de uitvoering van dit denkbeeld gevraagd. Indien hot hunner zijds wenscholijk mocht worden geaclit een exemplaar van die ontwerpen ook ter inzage te leggen ter secretarie van enkele der voor naamste gemeenten, on do betrokken gemeentebesturen daartegen geen bezwaar mochten hebben, is de minister bereid de noodige afdrukken te zijner tijd ook recht streeks aan die besturen to doen toekomen. Zijnerzijds zal dan deswege eon aankondi ging voor het publiek in do „Staatscourant" worden opgenomen. Ook over dozo uitbreiding van eerstgomeld denkbeeld verzoekt de Minister het oordeel van eerstgenoemde colleges to vernemen, eventueel of de betrokken gemeentebesturen bereid zyn de noodige medewerking te ver- loenen. geboeid. Herberswiller zeide, dat hij dar k- b*»r was. Zij keek hem vragend a?n. Ja, zjj verstond de kunst zoo beweerde hy, ean aangsnamen krirg om zich te vormen en dst by veie heerljjke uren ia haar bamin- celyk gezelschap had doorgebracht. Hij herinnerde zich alle menschen aan wie hy zulke aangename uren had te dar.ken. Ia ieder geval was Herborswiller dezen avond zier verstandig. Overigens gstnigdo by onverholen, dat hy zich niet goed genoeg voelde om te dansen maar hy verheugde zich er over, dat het feest zro uitmuntend geslaagd was. „Ach!" riep Jane Simonsen nifc. „Als gii alleen maar dst hatelijke domino wildot ifl-ggen! Men wordt by'na baDg van u." Ea werkelijk liet hy den talaar vallen en wierp dien over de leuning van cod stoel. Jane had reeda veel gedanst. Hare wangen waren hoogrood gekleurd, en ter- wille van Herberswiller lilt zy een paar daossa voorbijgaan. Tot Evelaar kwam, en haar vroeg, of zij nog eeae frar 9 \ise had af te staan Hy verontschuldigde zich mat voel ernst, dat bij zich niet vroeger bad aangemeld. Toen Evelaar was heengegaan, zeide Herberswiller „Gy ziet er heden zoo geiukk;g uit, juff-ouw Simonsen 1" „Gelukkig Zjj lachte, on bloosde nog heviger. „Ja, juist nu, toen gijniet E velaar stond t te praten „Natnurlyk 1" riep zy levendig uit. „Verbeeld u, dat ik bjj den tour was biy- voa zitten 1 Daarop zeide hy „Nu 1 Scherts terzyde onder zekere omstandigheden kan iets iemand zeer gelukkig maken. Mag ik u iets vertellen Want dit herinnert my aan de vreemde geschiedenis van een vriend. Stel u voordeze man was docdeljjk ver liefd op een zeer schoons dame. Daar was ean bal. Hij verzocht om ean bepaalden dans, oa daar zy hsra van jaloezie bjjca radeloos bad gemaakt, liet hy zich vervoe ren en zeide, uiet zeer mirplaatsten scherts, dat hy zich bet leven zou benemen, wanneer zjj hem dien dans riet schonk, Maar z"j had hem dien dans r iet te verge ven. Ia dien nacht vrosg by br.er: „Maar om Godswil, herinnert gij u d .n niet, wat ik gezegd Leb Ik z \l hec doen I" Zjj lachte hem uit. Daags daarna ontvangt hy een pakje in roao vloeipapier gawikkr-ld ea verzegeld Het bevatte een pllerli fst kleio piatcol, met zilver gemonteerd. Ver beeld u „En toen heeft fcjj zich zeker bet kven benomon riep Jane uit en lachte wedrr. „De heraoi beware 03a I" seide He-bers- willer. „Bovendien was hst wapen zoo kluia, dat het tot dat doel in bat crebeel riet had kunnen worden gebruikt, N en, ik geloof, dat dit hom genezen het ft vsa zijre dwaasheid. Hoe onziotrg. waaneer iemand om een ongelukkige liefde zou willen sler- venNiet? Alieea om <eo ong-luhkige liefde Nren 1 Die goecniedècis viel me zoo in zy was zoo zosdcrlisg. Want behalve dvt, moet die dame toch zeer on- msaschelyk én zorgeloos geweest zjin, niet waar Nven, Jaeger raoogt gy u om myneatwi'le niet van het da-isen laten terughouden 1 - Ik selt wil heden toch ciot dansen WORDT VERVOLGD

Schager Courant | 1907 | | pagina 5