een Boerenknecht of Wiegen en Luiermands-Artikelen. een Stalhouderij, SMIDSKNECHT. -en 11 een vast Werkman, in We Boerenmeid. en eei I- «ii MMê, SEIZOEN 1907. We/. /V. KOOT- JONGKEES ület'der-Magazijn mooie keuze in ZOMER STOFFEN. ACHTTIEN PRIJZEN T. D Boerenknecht, Palen te koop. Bies - Pinkstier van J. B. KEET Heeren- en Kinderkleediit^, H oogzijde. J. B. KEET. SCHAGEM, J. H. SCHENE. een flinke Dienstbode. een nette Dienstbode de nieuwste Modellen Dames-Hoeden Hoom. Firma Baar Schuurman. Gemengd Nieuws. Adverteiitiën. (*evr»»£d, zoo spoedig mogelijk, een flinke levert tegen concurreerende prij*en alle soorten Steeds verkrijgbaarsoliode fepok- en Veeren Bedden, vanat f 20.tot f 120. ««t Springveeren-, Kapok- en Stroo- er li mail, Matrassen, Wollen-, Wattnn- en Mol ton Dekens in alle prijken. Groote keuze in SPREIEN, LAKENS en SLOOPEN, verschillende modellen en prijzen. een Smidsknecht, - gevraagd, voor langen tijd, bij D. BAIS Jz., IJmuiden. als tweede Meid, loon naar bekwaam heid Zonder goede getnigen onnoodig zich aan te melden. Te koop: een mooie zwartbonte Te koop of te huur: voor Aannemen en Trouwen. Alsmede de nieuwe Japongarneeringen, Zijden Stoffen enz. - De keuze van gen. artikelen is zoo uitgebreid, dat men beslist niet naar andere plaatsen behoeft te reizen. tel a w t Publieke o i> te o te en Loopbrug te Berkhout, geheel vervaardigd van Beton-IJzer, Systeem J. BAAR. Prijsopgaaf en Teekening gratis door geheel Nederland. is het ruimst gesorteerd in eigengemaakte Ontvangen de nieuwste Op de groote Landbouwten toon stelling te Enkhuizen werden toegekend aan vee, gevoederd met van T. Duijvis Jz., Koog a.d. Zaan. mg van IS stuk. Rundvee met groot.te melk0pbreng.t Nieuwe Niedorp. Zondag 17 Maart j.1. herdacht deafdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Geheel- onthoudersbond alhier, op feestelijke wijze haar tienjarig bestaan voor leden en genoo- digden. Ongeveer 200 personen waren aan wezig, die allen onthaald werden op koek en op chocolade, waarvoor de cacao gratis door de firma's Van Houten en De Jong was verstrekt. Door Ds. Schermerhorn werd een feestrede gehouden, waarin hij er o.a. op wees, dat, hoewel het alcoholgebruik zeker minder is dan tien .jaar geleden, do strijd tegen den alcohol toch nog geenszins over bodig was geworden, getuige de ellende, die ook in deze streek nog in vele gezinnen door den drank wordt gebracht. Verder werd een tooneelstukje opgevoerd, eenige voordrachten gehouden en een paar liederen gezongen, terwijl het geheel werd opgeluisterd door muziek van de „Kleine Kapel" onder leiding van den heer A. Olie. In de pauze werd een onderlinge verloting gehouden van een paar bussen cacao, ver schillende reclameplaten, door cacaofabrikan ten gezonden, enz. Een gezellig danspartijtje besloot de bijeen komst. De nieuwe ziekte. Men schrijft uit Mijdrecht Blijkens het te Utrecht ingestelde bacterio logische onderzoek zijn ook te Mijdrecht 2 gevallen van besmettelijke hersenvlies-rug- gemergontsteking geconstateerd bij 2 vol wassen personen. De eene patiënt overleed zeer spoedig, de andere is zeer bedenkelijk. In aanmerking genomen, dat deze 2 personen in verschillende deelen van de gemeente wonen, niet met elkander in aanraking kwa men en daarbij beiden in de laatste tijden j £^edente! Hy schildert met uit de gemeente zyn geweest, vraagt kl jne plaatsjes in Sicilië, men zich af, hoe zij deze ziekte hebben- J- opgeloopen. De geneesheer en burgemeester stellen alle pogingen in het werk om verdere uitbreiding te voorkomen. De historie van een misdaad. Daar was eens in zeker land een gevan genis. Die heette „Kresty" (de kruizen), omdat ze in kruisvorm gebouwd was en omdat boven den ingang een kruis prijkte. Daar de gevangenissen er zijn om menschen erin op te sluiten, werd in het jaar des Heils 1904 een man, genaamd Andreas Roemi- antzef in deze gevangenis opgesloten. Nu zat hij daar en wachtte op de dingen die komen zouden. De tijd verging en het jaar 1905 brak aan zonder dat hy voor den rechter van instructie geroepen werd of voor de rechtbank geleid. Toen werd hij ongeduldig en hij schreef een brief aan den officier van justitie met de vraag„"Waarom houdt men mij preventief gevangen zonder dat ik verhoord wordt, en hoe lang moet dat nog duren?" De officier van justitie vroeg er den rechter van instructie naar. Deze haalde de schouders op en sloeg zich met de vlakke hand tegen het voorhoofd„Wat is dat voor een man, die Roemiantzef? Waar zit die gevangen Waarvoor is hij gevan gen gezet Waarvan is hy beschuldigd Sedert hoe lang zit hy Ik weet van niets En hij begon na te denken. „Voor den duivel! Ben ik rechter van instructie of niet Welke misdaad heeft die Roemiantzef bedreven, en waarom zit hy sedert 1904 in de gevangenis, terwijl ik toch niets van hem herinner? Misschien heb ik het wel geweten, maar nu ben ik het vergeten." Zoo dacht de rechter van instructie, ter- wyl hy op zyn bureaustoel in zijn werk kamer zat. Roemiantzef echter zat in de gevangenis. Maar de rechter van instructie was een consciëntieus man, hy kwam tot de slotsom, dat deze vervloekte misdadiger toch zelf moest weten, waarom het de jus titie behaagd had, hem gevangen te nemon. Wanneer men duizenden menschen in de gevangenissen laat opsluiten, kan men toch niet van allen onthouden, waarom dit geschiedde. En hy schreef persoonlijk een brief met een groot rood zegel er op en aan den voet stond het adres: Aan den opzichter der eerste afdeeling van de cellu laire gevangenis te St.-Petersburg. De brief luidde: „Doe my 't genoegen Andreas Roemiantzef, die in cel no. 56 gevangen zit, te verhooren en hem te vragen, van welke misdaad hy beschuldigd wordt, in welke maand en op welken dag van 1904 de misdaad gepleegd is, en of hy zich mis schien het nummer herinnert van het dos sier over zyn zaak. Het procesverbaal van dit verhoor wilt u mij wel toezenden." De opzichter liet Roemiantzef uit cel no. 56 naar zijn kantoor komen en het verhoor begon. „Waarom heeft men u gevangengenomen." Roemiantzef deed juist zooals de rechter van instructie gedaan hadhy haalde de schouders op en sloeg zich met de vlakke hand tegen het voorhoofd. „Hoe kan ik dit weten? Ik geloof zonder schy'n of schaduw vaneen reden! Wie weet, waarom in dit land de menschen gevangen genomen worden Dat moet u toch beter weten „En in welke maand, op welken dag van 1904 hebt gy de misdaad begaan, waarvan noch gy zelf, noch de officier van justitie, noch de rechter van instructie iets weet?" „Ik heb geen misdaad begaan. En gevan gengenomen heeft de politie my in 1904. Den dag weet ik niet meer, ik zit hier al zoo lang." „En herinnert ge u het nummer niet van uw dossier!" „Heilige Moeder Gods I Ben ik ambtenaar op de griffie, of zit ik in een cel Hoe zou ik dat nummer weten „Hm 1 hm 1 De Officier van justitie weet er niets van en wy weten er ook niets van. Wy hoopten alleen nog, dat gy zelf er iets van weten zoudt. Nu gy er ook niets van weet, is dat een leelyke quaestie. De rechter van instructie kan je dossier niet vinden, want hij weet het nummer niet. Gy zult dus zoo lang moeten gevangengehouden worden, tot dat de misdaad ontdekt wordt, totdat gfi zelf het u herinnert of de rechter van instructie, of de officier van justitie, of goede menschen het zich herinneren. Zonder goede reden heeft men u natuurlijk niet gevangengenomen en gy zult dus gevangen blyven, totdat wy weten, wat gjj ook niet herinneren en de officier van justi tie ook niet en niemand van de goede men schen. Roemiantzef echtor zit gevangen en wacht totdat zijn misdaad ontdekt wordt en het onderzoek wordt ingeleid. Hy zit én wacht nu reeds meer dan drie jaren. Hoe lang Roemiantzef bij gebrek aan bewijs nog gevangen gehouden zal worden weet niemand. Dit is zyn geschiedenis. Lacht daarom niet! Want het is geen fabel, die hier ver teld is, maar een ware geschiedenis! Vlaniiisclie humor. Een dokter komt by zijnen zieke: Wat is dat nu, uw zenuwen zijn ongesteld, gy beeft, heel uw lichaam is in ontroering, hebt gij iets geëten? Noen, mijnheer de dokter. Wat is er dan gebeurd ?a Ik vind u veel verergerd. Zieke: Wel dokter, ikheb zoo even een oogsken geslagen op uwe rekening, en 't is de peper die my heeft doei niezen! Levensgeschiedenis. Het is zeer zeker een zeldzaam feit te achten, dat een roover, op wien de politie sinds langen tijd reeds vergeofs jacht maakt, zyn gedenkschriften in een dagblad publi ceert. Het „Giornale di Sicilia" te Palermo bevat thans een door hem zelf geschreven levensbeschrijving van den beruchten Sicili- aanschen bandiet Giuseppe Salomone. Het handschrift bevat 150 bladen en in een voorwoord verklaart de schrijver, dat hy door deze publicatie wenscht te bevorderen, dat iedereen weet, wat voor man Giuseppe Salomone is en hoe hy tot roover gewor den is. In kalme bewoordingen, behalve wanneer hy de autoriteiten bespreekt, vertelt hy zyn het leven op de met hun voort durende twisten tusschen de partijen die om strijd wenschen zich van de plaatse lijke macht meester te maken en de mis bruiken en knevelarijen, waaraan de macht hebbers zich schuldig maken. Salomone had een werkzaam aandeel ge had in de organisatie der Siciliaansche boe ren, en dat had heiii den haat op den hals gehaald van vele machthebbers, o. a.van den burgemeester van Terranova, die hem bij de gendarmerie aangaf als een gevaarl k misdadiger. Hy vertelt dan verder van zy'ne gevangenneming, zyn vlucht, de lagen die men legde om hem weder te vatten en de pogingen, die men in het werk stelde om zijn schuld te bewijzen. En dan sluit de bandiet het eerste deel zijner gedenkschriften met woorden van vurigen haat tegen de wet, de autoriteiten en de tegenwoordige maatschappij. Reis om de aarde. De 80 dagen van Jules Yerne kunnen volgens de berekening van een Engelschen journalist, den heer F. A. Mackenzie, thans tot de helft worden ingekort, nu de Siberi sche spoorweg weder voor het verkeer vrij is en de vaart tusschen Japan en Amerika versneld is. Hjj rekent van Londen naar Moskou 2J dag, van Moskou naar Wladi- wostok 13, van daar over Tsoeroega naar Yokohama 2, en verder over Van Couver- eiland naar Londen 21 dag, zoodat men nog 1 dag kan uitrusten en toch binnen 40 dagen in Londen terug zyn. De kosten berekent de heer M. op f 1200 in de le klasse en nog geen f 1000 in de tweede. Men draaft dan echter als 't ware de aarde om, zonder zich ergens langer dan een paar uur op te hou den. De heer M. verzekert echter, dat met name de reis van 13 dagen in den spoortrein door Siberië, wat een vreeselyk ding schijnt te zyn, zeer aangenaam is, omdat de trei nen langzaam en zacht rijden „zoodat van een vol glas water geen druppel over loopt" en de verpleging er uitmuntend en de telkens andere natuurtafereelen, die die men langs zich ziet glijden, elke verve ling uitsluiten. Gezwegen nog van het aan genaam gezelschap, dat men er steeds ont moet. goed kunnende melken tegen hoog loon hij H. KROOV Az., Oudesluis, Zijpe Gevraagd; goed kunnende melken, bij J-v.d. AARDE, Westdeel, Anna Paulowna. J. H. SCHENE, Uit de hand te koop: op een welvarend dorp in Noord Holland, voor veel uitbreiding vatbaar. Informa- tiën onder lett. S, bij den uitgever de zer Courant. HC- Gevraagd, met half April, R.C., in klein gezin (Vader en Zoon.) AdresC. BLOKDIJK, Veenhuizer Middenweg bij Oude Niedorp Tegen 1 Mei gevraagd bekend met boerenwerk en hoefbeslag Aanbiedingen liefst in persoon, bij Jn. SMIT Tz, Mr. Smid, Kreil, B«rsingerhorn. in Qevraagd, tegen 1 Mei as., bij H. VAN KEULEN, Oudesluis. MsSevraagd, tegen 1 Mei, bij P. ZANDER, Koegras, Helder. gevraagd, tegen 1 Mei, boach te Oude Niedorp. bij J. Stekel rapport uit aan den moeten hebt misdreven." De opzichter bracht rechter van instructie „De misdadiger herinnert zich zyn misdrijf met, wy' weten er ook niets van." Daarmee was de zaak afgedaan. Het jaar 1905 verliep, het werd 1906, de dagen, we ken en maanden rygen zich aaneen, het werd December 1906 en toen brak 1907 aan. Andreas Roemiantzef echter zit gevangen al dien tyd en kan zich zyn misdaad niet her inneren enden rechter van instructie het nummer van zyn dossier niet opgeven. En de rechter van instructie kan zich de quaestie Kinderen verbrand. In de stad Kachofka naby Cherson heb ben eenige onbekend gebleven terroristen een gebouw in brand gestoken, waarin jood- sche kinderen aan 't dansen waren. De meeste kinderen slaagden er in te vluchten, maar een tiental kwamen in den rook en de vlammen om 't leven. Een inuggebeet als beroepsongeval. Een magazijnbediende in een verf- en lak fabriek te Augsburg werd tydens zyn arbeid door een mug gebeten, tengevolge 'waarvan de arm zwol en bloedvergiftiging dreigde. De aanspraak op uitkeering, die de getroffene heeft laten gelden, werd in hoogste instantie erkend en 45 pet. rente werden toegewezen. Het vonnis overwoog, dat, zoowel wegens den aard van het bedryf als de plaatselijke ligging in de nabyheid van een meststoffen- fabriek, een muggebeet, in dat bedryf op geloopen, een bedrijfsongeval moet geacht worden te zyn. („Soc. Wkbld.") Steeds maar ongelukken. De Fransche marine wordt op hetooogen- blik wel buitengewoon door ongeluk achter volgd. Dicht bij Ajaccio werd de torpedoboot „263" zoo hevig aangevaren door den torpedojager „Epée", dat het. schip haast doormidden is gebroken. Drie der opvaren den werden gedood. De torpedoboot „289", die samenvoer met de 263, was ook al niet gelukkig, daar sprong een stoomketel en werden twee stokers ernstig gekwetst. De bemanning werd door de postboot „Lia- mone" te Ajaccio aan wal gebracht. En eindelijk is nog de „Défi" op de kust geloopen en heeft belangrijke avery gekregen. Oud nieuws. De vliegmachine, waarover tegenwoordig iedereen zoo'n drukte maakt, is al eonheele oude uitvinding. Wel bijna vijftig jaar gele den in 1863, heeft een zekere dr. Solomon Andrews een, met een roer bestuurd, werk tuig samengesteld, dat hy „aéréon" noemde en waarmee hy den 8en September van dat jaar te Perth Amboy (in New Yersey, Yer. St.) opsteeg. Hy liet het alle bewegingen maken, die hy- wenschte, en gebruikte samengeperste lucht als beweegkracht. Doze mededeelingen werden gedaan op het jaarlykscho feestmaal van de Aéro-club van Amerika, door zekeren Edgar Bronson, onder niot geringe opschudding. Bronson verklaarde erbij, dat hy al deze beweringen kon staven met stukken en heeft medegedeeld, dat Andrews er nog een bizon bij had uitgevonden, waardoor hy ongeveer 200 K.M. per uur afleggen. Doch dit ge- voor zichzelf be- Gevraagd: I die best kan melken, bij J. M. BAKKER te Stompetoren. Mevrouw KRAK, Voordam C 9 te Alkmaar, vraagt 1 Mei Gevraagd, om treden, direot in dienst te derheid by had met zijn ballon zou hebben kunnen heim heeft Bronson waard. Zouden de heeren toen reeds in een after- dinner-stemming zyn geweest? -o— P.G., van middelbaren leeftijd, bij J. v. d. WAL, St. Paneras. Mevrouw Notaris BEECKMAN, West straat 43 te Nieuwediep (Den Helder), vraagt voor 1 Mei a s. Zware en lichte Essohen palen in elke hoeveelheid, bij J. LEEGWATER te Heer Hugowaard. van bekroonden Vader en Moeder, bij 8. K088EN, Barsingerhorn, bjj B. ROB, Wieringerwaord. geeft door deze kennis, dat zij heeft ontvingen: Depot van Palthe's Chemische Verver ij te Almelo. HA1DKL VI «VftAFKRJLlVSSN. i—i i-3 g O O te» t-l o o ÖS cc H3 W d O H h-1 te» tel W ao i-3 H cl Q tel te tel O tel W F tel O tej Ph <4 ■"1 (L KJ Q W w Q J23 K O PQ Eh PQ W ite 1-9 l-« N W M d <1 PQ W O PQ tef PQ CL O O hQ w O 03 EQ N >-s H PQ OQ M O O Ondergeteekende Heeren verklaren, dat den Brug aan den publieke weg te Berkhout, vervaardigd van Betonijzer door J. BAAR te Hoorn, reeds twee en een half jaar voor het publiek verkeer in gebruik is geweest en dat deze Brug ten zeerste voldoet en bestand is om met zwaar beladen wagens over te rijden. Redenen waarom ondergeteekenden genoemde Firma ten zeerste aanbe velen voor het maken van Bruggen van Beton-IJzer. (w. g) R. KOSTER, Voorzitter v/d. Banne Berkhout. D. SLAGTER (Burgemeester), Secretaris v/d. Banne Berkhout. J. MOL Jz., Vice-Voorzitter v/d. Banne Berkhout. Aanbevelend, Murwe Lijnkoeken, (in„ VU1T2 '„rtLr m°' molJ(8Lat6u i 2 prijieri voor verMi'i®

Schager Courant | 1907 | | pagina 6