f I. Zondag 31 Maart 1907. 5ie Jaargang. No. 4242. DERDE BLAD. Arrondisseinents Recht bank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. INGEZONDEN. Uit en voor de pers. Zitting van Dinsdag 26 Maart 1907. Wel sapperloot, wat 'n zitting vandaag! Eerst eon 3 tal boklaagdenKees Hout- kooper, oen schildersknocht van Honsbroek, Klaas van Hink uit? Hoorn en zy'n mede- stadter, 'n zekere Daniël Dral. Dat was, lieve lezeressen en vriendelijke lezers, 'tal, waarmee wjj arme persmuskie ten ons vandaag moesten amuseeren. Veel verscheidenheid boden die drie keeren ons nu juist niet en van den weeromstuit kun nen wy dus helaa3 (eenerzyds), Goddank (anderzijds), ook al geen welgevulde kolom men lectuur aanbieden. Enfin, voor deze maal moet er dan maar eens gerekend worden „Die geeft wat hij heeft'', etc Van het weinigje materiaal, dezen keer beschikbaar gesteld, ging voor ons nog 33} verloren, doordat er een van de drie zaken met gesloten deuren werd behandeld n.1. die tegen den nu te Hensbroek wonenden schilder Cornelis Houtkooper, die tijdons het bedrijven van het feit, dat hem hiör heenvoerde, te Avenhorn de edele penseelridderskunst nevens andere minder zielverheffende praktijken uit oefende. Groot was het misdrijf tegen do zeden, waaraan hij zich had bezondigd, volgens den heer Officier wel niet, maar de deuren toch dicht. Wij weten er dus niets meer van te ver tellen. Doch, we gaan tegen de volgorde in, daar Keesje niet de eerste was op de rol van strafzaken. 't Was overigens 'n zekere Daniël Dral, een dik, dral kereltje, die als eersteling zijri be langwekkend facie aan 'tE.A. college ver toonde. 'tls een kleine, stevige rakker, nog best tot werken in staat, maar hy houdt zich veel liever met de medelyder.verwekkende bedelkunst bezig. En gunstig-bekend-staan doet onze mo derne Daniël ook al op verre na niet. Daar toe heeft hij, hoewel zyne ledematen (zoo wel onderste als bovenste) sterk aan een mol doen denken, veel te lange, buigzame, gapgrage vingers. Doch we hebben het over de rubriek bedelarij en waarlijk Dral be oefent dat vak met liefde en toewijding. Je kunt zoo merken, dat de man er zich in gewerkt heeft. Hy weet precies welke van de vele snaren van 't soms zoo grillig men- schelyk hart hij in trilling moet brengen. Reeds den 4don Januari 1857 het eerste levenslicht aanschouwd hebbende, heeft de brave man op 't huidige oogenbiik al een dosis roütine, waar menigeen met grond hom om mag benijden. Och, 't was zoo'n lief, gezeggelijk kereltje in zyn prilste jeugd, maar er ontbrak hem weldra wat en dat was: geld. Ja, geld,.... zoo roept de gansche bende, was Daan's leus. Nu liep hij, oude rot als hy is, toch den 8sten dezer maand leelijk in de val. Vroeger kon hy op Oostwoud n.1. veilig rondbedelen zooveel hy wilde. Politie was daar niet erg te duchten. De gemeente veldwachter woont heel in 't Westeinde van Midwoud en van een rijksveldwachter hadt je ook niet zoo direct last. Maar, zonder dat men daarvan Daan in kennis stelde, is onlangs de rijksveldwachter Maarten Eelman van Wieringen te Oostwoud geplaatst. Dien 8slen Maart nu belde Dral by hem aan met het bekende doel, doch schrok begrijpelijkerwijze niet weinig, toen hy zich op de bekende wijze voelde inre- kflnfln Hy 'verzeilde tengevolge van dit gevalletje weldra in het Alkmaarsche Huis van Be waring. Hoewel hij voorgaf visscher van beroep te zyn, bleek sjouwerman zyn vak eigenlijk te wezen. Doch als zoodanig heeft hy den laat- sten tijd stellig bitter weinig goeds uitge voerd. Althans, 2 jaren geleden is hy nog veroordeeld geworden. De heer Officier had zijne plannen - Dral wou zooals hy gezegd had op eene haringvloot worden aangemonsterd eens nader onderzocht, maar kon er weinig goeds in zien. 't Was trouwens al wat laat in den tijd ook. De inlichtingen die de Burgemeester van Erikhuizeh over Daan aan Mr. Cnopius gaf, waren weinig vertrouwen inboezemend. Hy weet, listig als hy is, ten plattenlande aller lei slachtoffers te maken. Luiheid speelt ook een groote rol in Dral's leven. De O. v. J. eischte tegen hem 1 jaar rijks werkinrichting-verblijf en vooraf 3 dagen hecht., zeker om 'm 'n beetje op te knappen. De Hoornsche zoutziedersknecht Klaas van Ilink was „der Dritten irn Bunde". Hy is 22 jaar en ziet er zoo op 't oog af niet zoo heel kwaad uit, doch in den avond van 1 Maart bleek het toch aanbeveling te verdie nen, om Klaasje te ontwijken. Hy sloeg toen n.1. den smidsgezel Jan Schoof, die met den 21-jarigen melkhande laar Gerrit Brevé uit toeren was, met een bierfle8chje op zijn dierbaren kersepit, dat do glasscherven in 't rond volgen, t Spreekt wel vanzelf, dat er vooraf iets was geweest, tusschon de heeren, en wel tydens hun verblijf in de herberg van zekeren Nooi. 't Was tusschen Schoof en Brevé trou wens ook al spoedig hommeles en 't edele kl.aver- blad zwetste, dronk en vocht dien eigen avond dan ook allerprettigst. De reusachtige politie-agont Klaas Molenaar vond het dan ook zóó lollig, zóó leuk, dat hy niet kon nalaten er een klein schetsje van te maken, toen hij een en ander van den veldslag af wist en 't noodlottig gesneuvelde fleschje in do Pompsteeg vond. Andere, hoogere autoriteiten kregen Mo- laar's vereeuwiging van 't voor Hoorn zoo gewichtige feit te zien, staken er hun neus in dien o zoo diep... - en t werd zeuren voor Van Hink, want de O. v J. achtte de door hem gepleegde mishandeling bewezen en eischte deswege 1 week gevangenisstia terwyl er over 14 dagen uitspraak m_deze zaak zd gedaan worden en a.s. dag al in de zaak van Dral. A.s. week Paaschvacantie. -o— VERGADERING van de Veroeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Donder- gehouden op Woensdag 27 Maart 1907, des voormiddags 10 uur, in hot koffiehuis van mej. Wed. J. Winkel te Benningbroek. De Voorzitter, de heer J. Zyp Kz., roept by de opening den aanwezigen een hartelijk welkom toe en zegt, dat bepaald wel niet allen met onverdeeld genoegen hier aan wezig zyn. Want nietwaar, als wy letten op het mooie woer, zal het voor velen oen offer geweest zyn hier te komen, met hot oog op de drukke werkzaamheden thuis. Het doet Spr. evenwel genoegen, dat er toch zoo velen bereid zyn geweest, dat offer op het altaar van het algomeen belang te brongen. Spr. spreekt vervolgens ovor don goeden toestand, waarin op dit oogenbiik de land bouw verkeert en verwacht dan ook, dat mede daardoor, de stemming heden zal zyn eon opgewekte; vooral als mon een blik werpt op het verleden. Een reden te meer tot opgewektheid is, dat do regeering zooveel steun verleent aan den landbouw, men wil den landbouwer helpen. Een bewijs, dat men don landbouw nu voor mondig aanziet, noemt Spr. het geuite voornemen om den landbouwer te doen be talen bedrijfsbelasting en Spr. oordeelt, dat de boer zich daartegen niet moet verzetten. Ook het zjjn van den heer Löhnis, den Inspecteur van landbouw, op deze vergade ring, is een levendig bewjjs van do belang stelling, dio de regeering in onzen landbouw stelt. Maar al zyn er dan zooveel gunstige ver schijnselen, er zyn ook minder gunstige en die leggen ons den [dicht op, niet te versa gen. Spr. wijst op het groote tekort aan arbeidskrachten dat zich voordoet, en wat veel afbreuk doet aan de intensiteit van den landbouw. Het blijft dus noodig, zoo eindigt Spr., dat wy allen krachtig blijven samenwerken aan den vooruitgang van den tak van bedrijf die ons allen zoo lief is. (Daverend applaus), Daarna leest de heer W. Teengs, de Secre taris, de met zorg saamgestelde notulen, dio by acclamatie worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt: dat het ledental bedraagt 181 en 2 zoons van ledendat de proeven met mestvee door gebrek aan arbeidskrachten by den proefnemer niet kon den doorgaandat er adhaesie was betuigd aan het adres aan de regeering tot verlaging der wik- en weegloonen, evenwel met nul op het requëst; dat de proef zooals de heer Kay wilde, tusschen beste raelkgeefsters en dieren van m ind er kwaliteit, door verschillende moeilijkheden niet kan doorgaan. De vor- eeniging van oudleorlingen der tuin- en boschbouwschool te Groningen had reeds in denzelfden geest proeven genomen over een 4-tal jaren, met als resultaat, dat beste melkkoeien voordeeliger waren dan minder waardig melkvee. Verder deelt voorzitter nog mee, dat de proef met den stroo-elevator niet kon doorgaan, en dat nu op de tentoonstelling'te's Graven- hage een dorscbmachine met pers, gedreven door een motor, voor belangstellenden te zien zou zyn. Het bestuur had besloten de groote ten toonstelling te 's-Gravenhage niet financieel te steunen. Algemeen goedgevonden. Het verslag over het onderzoek naar de Boekelscheurtjes zal schriftelijk worden uit- gobracht. Onder de verschillende ingekomen stukken was een schrijven van den heer C. Nobel, dat hy de benoeming tot adviseerend lid aannam, belovende al zyn krach ten aan den bloei van de Vereeniging te zullen wyden. Verder een schrijven van de Pachtcommissie, waarbij zy haar mandaat ter beschikking dor Vereeni- ging stelde. In 1906 was weer niet één enkele maal hare hulp ingeroepen, zoodat het blijven bestaan der commissie onnoodig word geacht. Allen waren het blijkbaar met deze redeneering eens, zoodat de Pachtcom- missie opgehouden heeft te bestaan. De Voorz. wijdde nog eenige woorden van waar deering aan de verschillende leden van dit college. Met algemeene stemmen werd verder af wijzend beschikt op een aanvraag om sub sidie van de vereeniging van oudloerlingen van landbouwcursussen te Wydenes en de commissie van fruitverzendingen te 's-Gra- venhage. Verschillende circulaires en brochures, die nog waren ingekomen, liggen voor de leden ter visie. Het jaarverslag zal den leden worden thuis gezonden. De flnanciëele commissie bestaande uit de hoerenK. de Moor, C. Kooy en G. Nobel, adviseerde by monde van den laatste, de rekening over 1906 goed te keuren mot een batig saldo van f 1378.05}. Aldus geschiedde. Daarna las de heer Dr. L. T. C. Schey, zuivelconsulent, een zeer lyvig rapport voor van zyn werkzaamheden over 1906. Dit rapport dat in zyn geheel in het Landbouw weekblad zal worden opgenomen, prijzen wy zeer ter lezing aan. Vorschillende zeer belangwekkende en leerrijke mededeelingen wordon daarin gedaan, die een duidelijk beeld geven van de uitmuntende wyze van werken van den zuivelconsulent. Een krachtig applaus bewees de waardeering der ver gadering. Aan de orde werd nu gesteld: het vorleenen eoner bijdrage aan de Vereeniging „het Kaascontrêle-Station in Noord-Holland. Na dat de heer W. C. Duin had gewezen op het belang dezer jonge vereeniging, wier financiüele toestand versterking behoefde, hechtte de vergadering by acclamatie hare goedkeuring aan een subsidie van f 100. De heer C. Nobel bracht alsnu een uitvoe rig en helder verslag uit over de proeven tot verbetering der varkensfokkery. De inleider vertelde hoe een commissie, bestaan de uit de heeron Avis, Duin, Zeilemaker en inleider, zich als 't ware tot doel had gesteld, door een proef uit te maken wat het voor- deeligst ineslen was voor een varkenshouder, n.1. spekvarkens of vleeschvarkens. Jaren lang reeds was er vanwege den Slagershond op gehamerd, dat de varkensmestery in ons land te wenschen overliet en dat die noodig verbetering behoefde. Men kreeg, aldus was do redeneering, te veel spekvarkons en te weinig vleeschvarkens. Nu zou men onwillekeurig denken, dat, waar er dan gebrek is aan vleeschvar kens de slagers als 'tware oen strijd zouden voeren, deze dieren machtig te worden en de prijs der vleeschvarkens veel hooger zou zyn. Dat is evenwel niet zoo, het prijsverschil tusschen vleesch- en spekvarkens is ongeveer een cent per pond in het voordeel der vleeschvarkens. Zoodoende deed aan de commissie de vraag zich voor, of met dit verschijnsel voor oogen, hot wel de moeite waard was, zich warm te maken over deze kwestie. En uien vond het dan ook alleen van belang eens na te gaan, of een vleosch.- arken minder voedsel noodig had voor den groei clan een spekvarken. Te dien opzichte was dan ook een vergelijkende proef opgezet met 6 varkens van iedere soort. Daarvoor waren door de commissie, bijgestaan door een twoetal deskundigen, op de markt te Pur- rnorend biggen aangekocht, waarvan men mocht verwachten dat het vloeschvarkens en spekvarkens zouden wordon. Door het doodgaan en ziekworden van enkele varkens, kon de proef niet zuiver genoeg worden doorgezet, dus kan er ook geen conclusie ten opzichte van hot punt in kwestie uit worden getrokken. Wel is gebleken, dat die biggen, waarvan men ver onderstelde dat het vleeschvarkens zouden worden, dit ook bleken te zyn, eveneens do spekvarkens. Ook is de meening der commissie, dat ons varken geschikt is over 't algemeen, voor vleeschvarken te worden gemest, en dat ook do wyze van mesten daarop invloed kan hebben. 't voor den boer het voordeeligst was, geen volvette, maar dagkaas te rhaken. Het ver schil in prjjs was te glring. Dit punt kon dus wel buiten beschouwing blyveu, maar hot bestuur achtte het van genoeg belang te onderzoekenhoeveel of volvette kaas meer moest opbrengen, om dezelfde finariciëele voordeeion af te werpen als de dagkaas. Spr. had reeds gegevens van zichzelf, die spraken van f2.50 hooger voor do vol vette kaas; de heor Brander meende evenwel van fl.— Over dit punt was dus nog geen eenstemmig- migheiden daarom was een vergelijkend on derzoek noodig, waarvoor f 100 werd gevraagd. De heer Moereboer wees er op, dat in Zuid-Holland de volvette kaas onder garantie geleverd, guldens meer opbracht dan de dag kaas. Dat dit in Noord-Holland anders was, schreef Spr. toe aan het feit, dat in Noord- Holland zooveel dagkaad werd gemaakt en de kaas dus haar goeden naam over 't alge- I meen had verloren. De handelaren willen De heer Löhnis deelt eenige bijzonderheden liever dagkaas, omdat zy die beter kunnen mede over het fokken van varkens in het buitenland. In Denemarken heeft men weer teruggefokt het oorspronkelijke landvarken, en daarnaast zuiver doorgefokt het groot- Yorkshire-ras en daarvan zuivere kruisings producten, maar die alleen voor den handel en dat alles met uitstekende resultaten. In Duitschland heeft men ook het Duitsche landvarken veredeld tot, een constanten tus- schenvorm en daarnaast het Yorkshire-ras weer zuiver teruggebracht zonder invoer uit het buitenland en dat genoemd het edel- varken. Spr. acht het noodig, dat ook op deze wyze in ons land te werk gegaan moot worden. Het oude landvarken is weg. Men heeft nu wel misschien gekregen een goed vleesch varken, maar in ander opzicht is het slechter gewordenminder biggen, zwakker biggen enz. Men is te ver gegaan en nu moet men tot het inlandsche varken terug. Spr. wil ook in ons land met regeerings- steun fokstations oprichten voor beide rassen, zooals reeds in Ovorysol en Gelderland geschiedt. De heer C. Nobel, alsnu weer het woord verkrijgend, stelt namens het bestuur voor, opnieuw een proef te nemen ten opzichte van mêleeren met Friesche kaas. Spr. blijft het maken van volvette kaas aanbevelen, ook al met het oog op de concurrentie met het buitenland. Daar maakt men wel even goede dagkaas; volvette kaas wil evenwel niet lukken. Het bestuursvoorstel wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. De voederproeven by mestvee, beoogende een vergelyk tusschen voeder, veel en weinig eiwit bevattend, zal op dezelfde wyze worden uitgevoerd als vorig jaar het plan was, maar toen niet kon doorgaan. Dr. v. d. Zande vroeg namens het bestuur f300, wat bjj acclamatie werd toegestaan. Daartoe geadviseerd door de fin. commissie by monde van don heer G. Nobel, werd 'de begrooting ongewijzigd vastgesteld tot een bedrag van f 3204.05}. Bij de rondvraag wees de heer Kay op den slechten toestand van de gewichten aan de Waag te Purmerend, en hoe daar voor zware varkens te veel gewichten werden gebruikt, zoodat controle voor den boer moeilijk wordt. De heer De Boer wees op het aldaar aan de Waag bestaande fooienstelsel, wat den element. den gedaan, om bijeen te komen in een def zalen van het Zuid-Hollandsóh Koffiehuié, teneinde te bespreken de verandering van het K. Z. B. G. in een commanditaire maat schappij op rontegevende aandeelen. Nadat het een kwartier na het aange kondigde uur (8} ure) was geworden en niemand achter de bestuurstafel had plaats genomen, terwyl ook niemand der aanwezi gr»n wist, van wie de oproeping was uitge gaan, besloten de aanwezigen zich te ver wyd eren. Als 't één April ware geweest, had men aan een Aprilgrap kunnen denken. Verkiezing Provinciale Sinten van X.-II. Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland besloten te bopalen, dat wanneer in één of meer districten een stemming of her stemming mocht noodig zyn, deze onderschei- denlyk zullen plaats hebbende stemming op Donderdag 13, de herstemming op Dinsdag 25 Juni d. a. v. Kolhorn. Nu de nawinler mot stormvlaag en hagel bui afscheid nam en alles zich baadt in den heerlyken gloed der voorjaarszon; nu de lente aanbreekt met blijde beloften van jong groen en nieuw leven, werd het tyd de winterge- noegons te eindigen. Een goed slot vonden zy Woensdagavond in de opvoering der kinderoperette „Het Gouden Gansje". De avond word ingeleid door drie zang nummers, waarbij 'tjonge volkje toonde zyn best te hebben gedaan. Daarna verklaarde de heer L. W. van dor Meer op keurige wyze den inhoud van 't zangspel. Onderhoudend en duidelijk volgde hy den loop der oude sage, welker ryke inhoud en schoone levenslessen duidelijk in 't licht traden. Nu kwam de beurt aan de jonge artisten. 't Was een mooi gezicht voor kindervrienden den ernst te zien, waarmee ieder zyn taak vervulde. Sommige tooneeltjes, dat der schoolkinde ren b.v.,waren buitengewoon aantrekkelijk; daar gevoelden de kleuters zich in hun heeren R. Visser en Mann aanleiding gaf op te merken, dat er toch zuiver werd vleesch- en spekvarkens en die proef dan zóó gewogen en van overheidswege het fooien in te richten dat men zoo zuiver mogelijke aannemen was verbodon. resultaten krijgt. Volgens Spr. is er, zonder dat bopaaid de richting waarin gefokt moet wordon wordt aangegeven, nog genoeg tot verbetering der varkensfokkery te doen. B.v. do var kensziekten; men zou oen soort kunnen kweeken met minder vatbaarheid. Dan is het vermogen van varkens om hun voedsel in spek en vleesch om te zett»n niet gelyk. Men zou reeds een groot voordeel behalen met een soort te hebben, die dat vermogen in hooge mate bezat. De vruchtbaarheid der zeugen. Men zou dieren kunnen uitzoeken die hierin uitmunten en daarmee fokken en op deze wyze de winst vergrooten. Spr. is van oordeel dat er moeten worden opgericht in verschillende deelen van ons land: varkonsfokvereenigingen. Het bestuur is van plan voor dergelijke vereenigingen modelstatuten te ontwerpen en deze statuten aan de regeering ter goedkeuring te zenden. Zyn deze statuten goedgekeurd, dan der regee ring subsidie vragen en mot een bijdrage van N. kw. een fonds formeeren, waaruit men de oprichting dier fokveroenigingen met subsidieverleening zou kunnen bevorderen. Het bestuur vraagt daarvoor een bedrag van f 400. Met algemeene stemmen goedge vonden. Schagcn wordt nu aangewezen als de plaats waar de volgende vergadering zal plaats hebben. Na de pauze worden de verschillende be stuursverkiezingen gehouden, waarvan de uitslag is, dat tot leden werden gekozen de heeren: Jb.Zuurbier, K. Breebaart Jz. en G. Nobel en tot voorzitter de heer J. J. Winkel. De heer H. J. Avis leidde in het voorstel tot het opleiden van veeverloskundigen en vroeg daarvoor f 400, wat by acclamatie werd aangenomen. De heer Schey volgde met het voorstel tot het bevorderen van goed melken. Men wil wederom een examen afnemen aan een 32 tal jongelui van 15 tot 20 jaar, en aan hen die voldoen een diploma toekennen; daar voor werd gevraagd f 75.- Nadat door den heer Stapel was geklaagd over het tekort aan melkers en de heer H. Koster Kz. in overweging had gegeven, pre mies geven aan goede melksters, werd het voorstel van het bestuur aangenomen. By monde van den Voorzitter werd voor gesteld f 100 by te dragen in de kosten voor een monsternemer voor voeder- en meststof fen. Dit voorstel werd evoneens aangenomon. Voorzitter deelde mede, dat het plan was, niet by de geringste tekortkoming van leveran ciers, daaraan publiciteit te geven, maar nadat duidelijk gebleken was boos opzet tot bedrog, daarvan publieke mededeeling te doen. De heer J. J. Winkel sprak nu over het punt tot het instellen van een onderzoek naar de zuivering van afvalwater bjj zuivel fabrieken. Spr. wees er op, hoe het afval water der vele kaasfabrieken do slooten vervuilde en dat daarin verbetering hoog noodig was. Te Wolvega was een kaas- fabriek waar eon reinigingstoestel in gebruik was, dat f 400 kostte. Dat voldeed volgens inlichtingen niet aan alle eischen, maar misschien was dit nog wel eenigszins te verbeteren. Het bestuur stelde voor, een commissie te benoemen, die dezo zaak eens zou onderzoeken en vroeg daarvoor een som van f 150. Aangenomen. Het volgende punt, om een vergelijkend onderzoek in te stellen naar de uitkomsten, verkregen met de ingevoerde Lincoln- en Wensleydale-rammen, werd ingeleid door den heer P. Schenk Dz. Inleider deelde mede, dat men dit onderzoek niet wil inrichten als vorige jaren. Nü wil men 1 van een 5- a 6-tal fokkers het gelioele koppel aan een onderzoek onderwerpen. Op verschillende tijden wegingen houden, de opbrengst en kwaliteit van de wol nagaan enz., om zoodoende de waarde van i deze afstammelingen als fokschapen te loeren kennen. De inleider wilde een lang durig onderzoek en dit 8 jaar doen duren. Met betrekking tot deze zaak zal aan ver schillende fokkers een vragenlijst worden toegezonden. Een commissie van 3 leden, plus een lid van het bestuur zal dit onder- j zoek leiden. Gevraagd werd f300. Dit werd by acclamatie toegestaan. Eerst werd nog door den heer Löhnis ge- vraagd, wat men beoogde met de schapen- i fokkerij, welken kant men uit wilde. De heer Schenk deelde mede, dat men wilde krijgen: schapen, die goed tegen ons klimaat konden, Wat het punt, door den heer Kay aange voerd, betreft, zal het bestuur zich wenden tot het gemeentebestuur van Purmerend. De heer Wydenes van Opperdoes brongtj ter sprake het boos en onhandelbaar worden van onze stieren, die eenige jaren worden j gehouden. Spr. zou gaarne willen dat het bestuur dit verschijnsel eens nader onder- j zocht, om zoodoende tot middelen terverbe- j tering te komen. j Van uit de vergadering werden al reeds middelen aangegeven, als het steeds door j donzelfden persoon laten bohandelen van den stier; het geven van meer beweging; het niet steeds op stal houden; het laten werken voor ploeg of anderszins. Het best uur zal de zaak onderzoeken. De heer R. Visser brengt het opnemen van den landbouwer in de bedrijfsbelasting ter sprake. Spr. herinnert er aan, hoe door eenige politici de huurwaarde als maatstaf is aangewezen voor de heffing dier belasting. Spr. vraagt, of het bestuur wil meewerken, dat deze belasting kome in overeonstem- ming met hot werkelijk inkomen van den boer. Het bestuur zegt gaarne medewer king toe. De heer J. Best zou gaarne zien, dat voor de te houden kaasprooven, het bestuur van Noorderkwartier zich in verbinding stelde met 't bestuur van het Kaascontrölestation in Noord-Holland. De toezegging daartoe wordt gedaan. De heer Löhnis brongt alsnu in eenige hartelijke woorden hulde aan Hollands Noorderkwartier en schrijft het succesvol werken dezer vereeniging in hoofdzaak toe aan het samengaan van prakt jjk en theorie. Spr. eindigt met Noorderkwartier alles goeds toe to wenschen. De heer J. Breebaart Kz. brergt den Voorz. hulde voor zyn leiding, waarna deze met oen passend woord de vergadering sluit. Aanwezig waren ongeveer 50 leden en eenige gasten. 3 Nieuwe leden werden opgegeven. Heen liuwclijksbeletsel. 't Is gebeurd in het dorpje Objj Nij megen, zoo schryft ons een medewerker, die voor do waarheid van het relaas instaat. Daar loefden een „zij" en een „hij". Heel gewoon. Zy was 57, hy 59 jaar. Oók heol ge woon. Beidon vonden hot te eenzaam op dit ondormaansche en besloten in het huwelijks bootje te stappen. - Niet zoo heel gowoon op dien leeftijd. „En we passen zoo goed by mekaorhy 's krêk 2 jaor ouwer en precies 'n kopgroo- ter dan ik," zei Mieneke. „En ik kryg er zoone goeien kêl aon," voegde ze erbij. Eu Mieneke was zoo bly met haren „Kne- lis", dat zo haar geluk aan ieder mededeel de, die er maar naar wille luisteren. En de meesten deelden in de vreugde van Mieneke. Maar één deelde er niet in.. Dat was Han- ne, met wie Mieneke altijd samen gewoond had, en die natuurlijk alleen zou achterblij ven, wanneer Mieneke den man harer keuze zou volgen. Zjj was niets ingenomen mot die trouwplannen. En toen Mieneke haar dan in een vreugdebui weer over haar aan staand huwelijksgeluk begon te spreken, liep de maat over, en barstte haar lang op gekropt leed los. „Lillik gek ding," zoo klonk het, „lillik gek ding, wa motte gij nog aan trouwe denkenMotto gy gaan trouwe? Ge héddet nog drio graode ergor dan de dolle koors 1" Wat dat was, kon Mieneke maar niet begrijpen. Van zulko ziekte had ze nog nooit gehoord. En ze prakkezeerde zich half suf, maar kon maar niet er achter komen, wat dat was. Op een gooden koer neemt ze dan ook een kloek besluit en trekt naar den dokter in het stadje Gom te hooren, wat dat nu eigenlijk was. Ze vertelt den dokter al les, en eindelijk komt er dan ook de hooge vraag uit: Wat dat nu eigenlijk was, „drie graode erger dan de dolle koors 1" En of dat ook een huwolyksbeletsel was? Onze dokter krijgt zoo'n verschrikkelijke hoestbui, dat hy zich om moet draaien. Toen die eindelyk bedaard was, vertelde hy Mieneke, dat zij zich niet ongerust be hoefde te maken, en dat zoo'n ziekte in 't geheel geen huwelijksbeletsel was. Mieneke is dan ook reeds ingeschreven, en De blyde trek op 't gelaat van vader en moeder, by 't zien van 't werk hunner kin deren, was grooter belooning voor ieder, die zyn tyd en arbeid had gegeven voor dezen avond, dan een woord van dank het kon zyn. Een avond als deze zal niet licht worden vergeten, noch door de kinderen, die er weken reeds in spanning naar verlangden, noch door de ouderen, die leiding gaven aan den arbeid. Eene medewerking toch als hier werd ondervonden, van 't herboren Spianato, dat zich mag laten hooren, zoowel als van anderen, by 't eerste verzoek bereid tot alle hulp, geeft vertrouwen op een toekomst, waarin ieder zijne krachten zal geven om samen tot stand te brengen, wat goed is. - Den Helder. Door de afd. Helder van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is in het Koe gras ter dekking beschikbaar gesteld de driejarige zwarte hengst „Ernest", goedge keurd in de provinciën Overysel, Gelder land en Noord Holland, en ingeschreven in de paarden-stamboeken van Gelderland en Noord-Holland. Hy werd gefokt door den heer H. A. Pauwen te West-Pannerdon van de merrie „Indiana" en van den stamboek- hengst „Roland", winner van 28 eerste prij zen in Nederland en werd op de wereldten toonstelling te Parijs bekroond met don eersten prijs. Mynheer de Redacteur, wilt U eenige plaats openstellen voor onderstaando Als de kat in 't nauw zit, geeft ze vreemde sprongen. Zoo wordt thans gofluisterd, dat door of voor den heer Zut, by enkelen po gingen worden aangewend tot een verklaring tegen onderget. Mocht zulks het goval zyn, dan zij reeds vooraf op het immoreele van zulk eon daad gewezen. De leden van den Raad der gem. Harenkarspel zullen dan ook zulk oen oventucele verdediging van den h er Zut op de rechto waarde weten te schatten, hoopt onderget. Met dank voor de opname, M. LAAN. Frontverandering. Tegenover de verklaring van de Standaard, dat geon opdracht tot Kabinetsformatie aan mr. Heemskerk is gegeven, staat volgons Het Vaderland vast: lo. dat aan rechts een opdracht is ver strekt. 2o. dat over die opdracht de heer Heems kerk als leider der a.-r. party in de Tweede Kamer is geraadpleegd. 3o. dat dio opdracht met voorkennis van don hoor Heemskerk door de rechterzijde is geweigerd. Het Vaderland doet verder uitkomen, dat do Standaard nu op eens haar scherp agres sieve houding laat varen en zelfs de linker pols beschuldigt het Kabinet te zeer geprik keld te hebben. En dat wel gaat Het Vaderland voort en verdér in hoofdzaak goede vleeschschapen f oJaéiufJé; voor den handel. Ook de heer P. Oly sprak in dezen geest en meende, dat verlangd werd een vroegrijp schaap, geschikt voor den handel op Londen, enz. De heer Dr. v. d. Zande besprak hot be stuursvoorstel betrekkelijk de bereiding van volvette kaas vergeleken by dagkaas. Spr. uitte de meening, dat onder de tegen woordige omstandigheden in Noord-Holland De spullekes zyn reeds in de a.s. echtelijke woning goarriveerd. [Geld.] I April? Men meldt uit Den Haag: Een zestiental aandeelhouders van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap had Woensdag avond gevolg gegeven aan de oproeping by advertentie in verschillende Haagsche bla- En dat welterwyl de linkorpers steeds hot Kabinet in bescherming heeft genomen en de rechterzijde heeft aangevallen over haar weigering om de verantwoordelijkheid voor de daad van haar Eerste-Kamerfractie op zich te nemen. En dat wolterwyl de rechterzijde aldoor heeft uitgeroepen't. Is uw eigen schuld 't Is de schuld van 1906Boontje komt om zyn loontje. Het kind ligt in het water en nu moet de vader hot or uit halenWy ko men pas aan de beurt, indien gij berouwvol uw machteloosheid erkent. Kortom, terwyl de rechterzydo in haar organon hot minis terie op de meest onhebbelijke manier nog dagelijks sart! De poesvriendelyketoon, dien do Standaard nu opeens aanslaat, schijnt niets meer of minder dan een kapitulatio. Goedmoediglyk wordl het Kabinet nu aangemoedigd tot aan blijven, en het gebeurde beschouwd als een politieke fout, nu ja, maar van de soort fou ten, waar men niet lang bjj behoeft stil te staan, omdat iedereen ze wel eens begaat en waarop van toepassing is het: beter ten halve gekeerd, dan ten heele godwaald. De Standaard zou nu waarschijnlijk van de linkerzijde by wyze van wederkeerige tegeinoel koming wol gaarne verlangen, dat zij op bovenstaand bravoure-stukje zweeg. Maar van ons heeft zy dat niet te verwach ten. Tegenover haar voorstelling van de zaak plaatsen wy de onze, dio vasthoudt aan de waarheid, dat de rechterzydo eon opdracht ontving on die niet heeft aanvaard. Overigens constateoren wij het feit der geschetste frontverandering. Ily geeft to ver moeden, dat er achter do schermen iets ge- bourd moet zyn, hetwelk tot dit plotseling o ver-stag-gaan aanleiding gaf.

Schager Courant | 1907 | | pagina 9