611 TWEEDE BLAD. Plaatselijk Nienws. Donderdag 11 April '07. 5le Jaargang. No. 4246. Uit en voor de pers. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. 384ste Staatsloterij. ADVERTENTIEN. Gevraagd, tegen 1 Mei fcn|iaasmaliersliiiefht, vakkennis geen vereischte, bij A. NOORDEN, Aartswoud. Gevraagd: t loon f4 a f5; of vast WERKMAN, loon t 8 met vrije woningbeiden goed kunnende melkenbij C. KUIPER, Langereis gem. Hoogwoud. I)e oplossing van «Ie rrisis. Het Handelsblad schrijft: Het spreekt vanzelf dat, als de Tweede Kamer Dinsdag over eene week weder bij eenkomt, eeno interpellatie aan het herboren ministerie de gelegenheid zal geven uiteen te zetten waarom het eerst wilde heengaan en ten slotte toch bleef. Het is gewenscht en te verwachten, dat die inlichtingen helder en genoegzaam volledig zullen zyn. De stel ling van het ministerie tegenover de Kamer is toch politiek eenigszins anders dan die van een nieuw bewind, dat door het ver trouwen der Kroon tot de ministerstafel geroepen is.' Zoowel het indienen van het ontslag als het terugnemen daarvan zyn regeeringsdaden waarvoor de ministers geheel verantwoordelijk zyn. Wy zullen dan ook vernemen of de ver andering van het departement van oorlog eene verandering in richting beteekent, en zoo neen, waarom de verandering dan wel plaats heeft gehad. Ons zou het verheugen indien het optre den van generaal Van Rappard geen veran dering van richting beduidde, indien de koers ten aanzien van de maatregelen tot vermin dering van militaire lasten in hoofdzaak dezelfde bleef. „Dat zou een miskenning zyn van het votum van de Eerste Kamer," roept men van rechts. Zou het dat? En als nu het verloop van de crisis deze oplossing ons tot de eenig mogely ke verklaard had Al is er aan de rechterzijde geen opdracht gegeven, wij weten toch wel dat men rechts niet van zins is geweest aan het gratuite votum van de Eerste Kamer kracht bjj te zetten door het logische gevolgaan vaarding van het bewind door de partyen, wier "stemming het ministerie tot aftreden had gedwongen. De Standaard had het optreden van een Kabinet dat in de Tweede Kamer op slechts 49 stemmen kon rekenen, inconstitutioneel genoemd en daarmee schynt alles gezegd. En de pogingen om te komen tot een zaken- ministerie, hetzy van links alleen, hetzy van rechts en links samen, zijn mislukt of afge stuit op den blijkbaren onwil om de antithese te vergeten. Conclusie? By de bestaande verhoudingen is geen andere oplossing dan de tegenwoor dige te verkrijgen. Daarmee wordt erkend, dat het ministerie-De Meester dan toch het meest aangewezene is voorde tegenwoordige omstandigheden. Maar dan o. i. ook het mi nisterie met zyn bekende en niet veranderde meeningen en wenschen. Daarmee is het votum der Eerste Kamer door de constellatie van partijen en verhoudingen veroordeeld. Daarmee is bewezen, dat de Eerste Kamer meerderheid die verhoudingen niet heeft gekend, dat zij minder politiek dan de rechterzijde in de Tweede Kamer, de gevol gen van haar daad niet heeft voorzien, dat zij niet de wijsheid heeft getoond die van haar als controleerend, matiging-aanbrengend Hoogerhuis mocht worden verwacht. De Vaderlander" "Wij zijn over den uitslag verheugd. En dat niet alleen omdat een ministerie aanblijft, dat nog zooveel goeds voor den lande tot stand kan brengen, maar ook om de wijze waarop deze uitslag verkregen is. Het ministerie toch heeft zich slechts be reid verklaard op zijne collectieve aanvrage om ontslag terug te komen, nadat gebleken was: le. dat de rechterzijde de regeering niet heeft kunnen of willen aanvaarden; 2e. dat een extra-parlementair Kabinet onmo gelijk was. Dit zijn twee feiten, die alle aantygingen, dat de formatie van dit Kabinet in 1905 niet constitutioneel geweest zou zijn, voor goed doen verstommen. 0 De crisis in de afgeloopen maanden heeft in hare oplossing bewezen, dat het Kabinet van 1905 niet alleen was wat men ingevolge de uitsoraak van de stembus hebben moest, maar ook het eenige wat men hebben kon. Wü weten dat het weder aanvaarden der ministerieele portefeuilles voor onze mannen niet gaat zonder het ter zyde stellen van persoonlijke wenschen. Het landsbelang heeft bij hen het zwaarste gewogen, daarvoor onze hVer!sterkt neemt het de oude plaats weer in De onverantwoordelijke daad van de cle- ricale conservatieven in de Eerste Kamer, om eene crisis uit te lokken, zonder zich (zooals nu achteraf gebleken is) te vergewis sen of de voormannen der coalitie bereid woran rlo reeeering te aanvaarden, heeft tenminste dit" goede gehad, dat het beider licht heeft geworpen op den politieken toe stand vanhet oogenblik. In dat licht hebben wij de onmacht om te regeeren van de rechterzijde duidelijk aan het licht zien komen, en zal naar wy verwachten, menigeen de overtuiging hebben gekregen, dat de eenige manier om iets tot stand te zien brengen» dit ministerie te versterken. De Middelburgsche Courant" schrijft: Nu "de onmacht en de onwil der rechtei- ziido om het roer in handen te nemen, is eebleken bleef er geen andere weg over. En waar de beslissing der heeren De zeker wel genomen zal zyn in de beslissing Meester c.s. ^Gelukkig er komt in zyn plaats een man werkkracht en van yryzmnige begmse^ Het kabinet-De Meester staat nu vaster ^LatenTkiezers voor de Provinciale Staten in Juni alle krachten ins^""Z temaken positie nog krachtiger, nogstevig Smaken door de Eerste Kamer van doen veranderen. wervoort- Dan kan dit ministerie des te beter voort gaan op den ingeslagen weg. Als men soo h'rjroswn» «ert, Zondagavond door Euphonia gege h de zaal van den heer J, ^ador, keek, kon niot gezegd worden, dat de zang- vereeniging-zelf kwam met veel nieuws. Hot programma bevatte van de elf num mers er vier voor instrumentale muziek en 7 maal zong Euphonia een liodjo. Van deze zeven, drie oude nummers, zoodat de wer kelijke oogst van dit seizoen was 4 liedjes. Niemand zal het ons euyel duiden alswy dezen oogst gering noemen. En dat alleen door hel slechte komen der dames en heeren op de repetities, werd ons gezegd. Ja, zonder ernstige studie geen groote resultaten. Het is voor den directeur en de ijverige leden ontmoedigend, ditmaal eons met te kort «moten, een volgend maal met enkele so pranen, alten of bassen te moeten ropeteeren. Dan is en blijft het sukkelen. Zooveel te meer eer voor den heer Schouten, als directeur, om met zoo bitter weinig am bitie, deze weinige, maar goede resultaten te bereiken De wyze waarop Euphonia haar nummertjes zong, kon gerust geroemd worden. Het klonk beschaafd en zuiver en vooral de piano's van het koor waren vooruitge gaan. Dit complimentje in hoofdzaak aan de heeren, op een enkele uitzondering na, werd daar meer bescheidenheid betracht. Werkelijk een zeer groote verbetering. Mede als gevolg daarvan kreeg men mooiere nuanceeringen, behoefde het forto er niet zoo te worden uitgekwakt, om verschil in uit drukking te krijgen. Het mooiste nummer was ontegenzeggelijk „Scheiden" van Dupont. We bedoelen dat werd het best gezongen. In dit liedje wist Euphonia uitdrukking te leggen, er sprak uit die mooie woorden gevoel, er was kleur en teekening. Zoo ook in verschillende der andere num mers waren zeer mooie gedeelten, bijv. in „Al te vroeg" en „Avond," ofschoon dit laatste ons over 't algemeen te langzaam werd ge zongen. Daardoor stierf het slot„Heeft zich de wind in slaap gezucht," in verhouding weer niet langzaam genoeg weg. Ook de uitvoering van „Bruidszang" van Loots, was te loven, en ook hier Weer trof ons de meer beschaafde klank van de mannenstemmen. Jammer dat in een nummer als dit, de sopranen niet met oudere geluiden konden worden aangevuld. Bij het forto is de klank daarvan wat benepen. Als afwisseling werden ons geboden een tweetal quatremains voor piano, door de dames Langenegger en De Yeer, en een twee tal nummers voor piano, viool en orgel, eveneens door deze beide dames met als violist de heer Schouten. Deze verschillende nummers hebben zeer veel genot verschaft, en waren een gewaardeerde aanvulling. Dit drietal verdient dan ook een bravo voor het uitstekend spel. Het concert was niet druk bezocht. Maandagavond vergaderde onder Voor zitterschap van den heer P. Raat Dz. de Schager Winkclicrsvcreenigiiig. Onder verschillende meer huishoudelijke zaken werd ook behandeld een adres, dat aan den Raad onzer gemeente zal worden verzonden over de verplaatsing der Marktstalletjes. Zonder een bepaald voorstel te doen, hoe danig de verplaatsing wordt gewenscht, vraagt het adres verbetering van den toe stand van tegenwoordig, omdat deze nadeelig is voor neringdoenden belemmerend voor enkele takken van bedrijf, waaronder niet het minst die van af- en aanvoer van vee voor onze veemarkt. In een memorie van toelichting vestigt men de aandacht op de volgende terreinen op de Bagijnenlaan van den steiger, van den heer Hoogland tot diens huis; op het Oudeslotpleinop het schoolplein, of zoo deze terreinen minder geschikt worden geacht, een opschuiving op de Gedempte Gracht en wel beginnende by het perceel van den heer A. Visser tot dat vanmej. Wed. D. Roggeveen. Maandag had alhier plaats de voor keuring der provinciale stierenkeuring Er waren aangeboden8 2-jarige en 26 1-jarige stieren. Den 7den vergaderde de R.-C. Centrale Kiesvereeniging, die zich voornamelijk bezig houdt met de verkiezing van leden voor onze Provinciale Staten. De voorzitter, de heer J. Merz te Schagen, werd als zoodanig herkozen, de heer G. Kramer te Zuid-Schar- woude als penningmeester. In de plaats van den heer Yan der Meulen, die bedankte, werd als secretaris gekozen, de heer P. Gielen te Schagen. Do rekening en verant woording wees een batig saldo aan van ruim f 38. Posterijen. Met ingang van 16 April wordt onze vroegere plaatsgenoot de heer T. J. Ranke, thans tijdelijk Klerk der posteryen en tele grafie te Amsterdam, overgeplaatst naar het kantoor Schagen. De heer W. Kerkmeer, geagreëerd Klerk, wordt met ingang van 16 April tijdelijk werkzaam gesteld aan het Hulpkantoor te Nieuw-Amsterdam (Dr.) Aan den heer C. II. X. Tates, vroeger onderwijzer van eene openbare lagere school te Zandvoort (Noordholland), thans alhier, is een pensioen toegekend van f300. Maandagavond is de boerenwoning van den heer T. Hoek te Callantsoog tot den grond toe afgebrand. Behalve een 5-tal koeien, die men met moeite heeft weten te redden, en waarvan nog een 2-tal erg ver schroeid waren, is alles verbrand, waaronder nog 2 vaarzen, een kalf, een lam en eenige kippen. De aan beide zijden staande burgerwoon huizen heeft men met vereende krachten weton te bewaren. Een woord van lof komt toe aan die man nen die vaak te midden van een geweldigen vuurregen niet van hun post weken om een dezer huizen, dat reeds begon te branden, t8 De ^oorzaak van den brand is onbekend. Alles was hoewel zeer laag, verzekerd. Landsverdediging. Naar De Tijd" verneemt zou by het gere- ^"rdo kabinet het plan bestaan, om tot Carwfi7«nUiking zijner denkbeelden op mili- tafr gelfièd het middel te baat te nemen van herziening der Militiewet. Een mooie brandweer. Hoorn heeft een felle brand gewoed 1 hTlceiö der werkmansvereeniging ïïn"de KrSraaï De goheel. takken, ,e in vlammen opgegaan. Volgens de Alkm. Ct.jmQd_ geen water gogovem ^ijn. De riolen derstraaltje kwam leveren. Op zich- moesten weer het hteMaar doordat zelf al een ^o^iVfn kon men niets aan- ze goen water beva ten, |o de brengen tot o1118®™"18 laaK peil moeten riolen tegenwoordig op laag po. worden gehouden uit vrees, dat anders een gedeelte der stad onder water komt te staan. Eerst toen de geheele bakkerij was uitgebrand kwam meer toevoer van water. Zeker was men er toe overgegaan zeewater in de riolen binnen te laten. Dat niet meer perceelen zyn aangetast, noemt het blad on begrijpelijk. Dat ken niet lang duren. Uit Goes schrijft men aan de M. Ct. Sedert eenige weken woont hier zekere P., geboren te Neuzen, vroeger winkelier te Hoek. Deze persoon had zich uitgegeven voor iemand in bonis, kocht land, liet plannen ontwerpen om daarop huizen te zetten, kocht een woonhuis, waarvan eerst de levering kon geschieden als de kinderen van den eigenaar verweesd waren, kortom, deed zaken met verschillende winkeliers, alles te betalen wanneer zyn kapitaal los kwam. Maar dat kapitaal schynt niet te bestaan en zal dan ook nooit los komen. Die rol heeft hy ruim drie maanden ge speeld, maar de politie heeft er nu de lucht van en spoort alles na om den vermeenden kapitalist in de val te krygen. Voorts wor den door haar alle winkeliers in Goes voor dien persoon gewaarschuwd. Hebben de dieren verstand Men schrijft uit Hengelo (G.) aan de „Zutph. Cour." De politie deed een eigenaardige waarne ming betreffende de verstandelijke vermo gens van een hond. Twee agenten zagen n.1. een hond bezig zijn muilkorf af te wrin gen en dachten dus weldra een bekeuring te moeten doen. Doch toen zij naderbij geko men waren, bemerkten ?y dat het dier bezig was zichzelf den muilkorf weer op te zetten (die het zeker op de eene of andere manier buiten zijn schuld was kwijtgeraakt). Maair wat gebeurde er, toen de hond de agenten bemerkte? Niet zoodra had het beest de uniform herkend, of hy zette het, met den muilkorf in den bek, op een loopen. j Een straat verder herhaalde zich hetzelfde, maar toen liep de hond tot by zyn meester, die hem den muilkorf weer opzette, waarna het dier bly de politie tegemoet sprong. Er volgde natuurlijk geen bekeuring. Zou deze verstandige hond, zoo vragen j wy ons af, misschien met den datum in de war zyn-? 1 April is al voorbij. Flinke helowniiig. Te Breda verloor een dame een portemon- naie waarin 200 gulden. Een jongen vond de beurs, bracht die by de eigenares terug en kreeg niet minder dan 50 gulden beloo ning. i Ileide-ontgiimiiig. Men meldt aan de Ass. Ct. Een tot nog toe in Drente eenig bedrijf is te Gasselte thans in werking, n.1. het diepploegen van heideveld, met behulp van Brabantsche ossen. De eigenaar van een zoogenaamd „slag" heideveld, een perceel dat vele hectaren groot is, heeft het voor nemen dien woesten en tot nog toe waar- doloozen grond in cultuur te brengen. Voor j die bewerking zyn bovengenoemde trek- dieren herwaarts gebracht en is de hier I nog te weinig bekende diepgaande ploeg in werking gesteld. Langzaam en geregeld trekken vier ossen, I onder commando van hun bestuurder, daar- I mede voort, terwijl een ander den ploeg stuurt en oen derde man zich voor hulp by eventueele hindernissen beschikbaar stelt. Meer dan een halven meter diep gaat de ploeg door den grond, telkens voren afsnijdende van 35 tot 40 c.M., alzoo ongeveer twee maal de breedte van de gewone Drentsche bouwvoren. Het werk dat veel beky'ks trekt, is voor belangstel lenden inzake landbouw en heideontginning een bezoek ten volle waardig. Mocht het den eigenaar van dit veld gelukken, hier op den duur eene boerdery tot stand te brengen, dan zullen zijne pogin gen zeker navolging vinden en als de eerste van dien aard voor de ontwikkeling van den landbouw van het grootste belang mogen worden geacht. Xiet onvermakelijk. Het bericht in de „Amersfoortsche Cou rant", omtrent een boer uit Soest, die op zoo'n slimme manier aan zyn geld kwam, dat hij te vorderen had van een firma uit Amsterdam, geeft een correspondent aanlei ding het navolgende mede te deelen Eenige jaren geleden had een flesschen- trekker, een zekere S., te Rotterdam woon achtig, een partijtje kaas weten machtig te worden, van een kaashandelaar te O. Toen de zending kaas in ontvangst was genomen, kwam de afzender tot de treurige ontdekking, dat hij met een berucht persoon te doen had, die wel wilde koopen, doch niet betalen. Zooals in dergelijke gevallen geschiedt, afzender moppert over het verlies, dat hij zal moeten lijden. Doch hier kan het spreekwoord gelden „Geen ongeluk zoo groot, of er is geluk by." De flesschentrekker, die meende nog meer zendingen kaas te kunnen machtig worden, bestelde een nieuwe party. Onze vriend, de kaashandelaar, spreekt over het geval met den stationschef. Laatst genoemde geeft den kaashandelaar den raad, om aan de nieuwe order te voldoen, doch geeft hem in overweging, om den flesschen trekker te schrijven, dat hy (de kaashande laar) wel genegen is, om de tweede order te effectueeren, doch onder de voorwaarde, dat hy de eerste party zal betalen, waartoe de nieuwe zending onder rembours zal worden gezonden. De flesschentrekker neemt met het voor stel genoegen én de kaas wordt afgezon den onder rembours. De zending wordt by aankomst te Rotter dam in ontvangst genomen en hetrembour- sement betaald. Geadresseerde wil zich over tuigen of de kaas van goede kwaliteit is en komt tot de zeer aangename ontdekking, dat de zending bestaat uit knolrapen. Tableau 1 De spoorwegambtenaar van het kantoor, waar de zending was aangekomen, brengt zijn chef met het geval in kennis, die daar van wederom mededeeling aan zyn superi- euren doet. En tot slot krygt de stationschef te O. een uitbrander, omdat hy, de wetenschap bezit- tende, dat hy een zending knolrapen ter vervoer aannam, geen vrachtbrief had mogen aannemen, waarin als inhoud der zending kaas was aangegeven. Spoordijk Uembrng. Terzelfder plaatse waar dit eenigen ty'd geleden plaats had, is in de laatste dagen weer geregelde verzakking in den spoordijk ten zuiden van de Hembrug geconstateerd over een lengte van 100 meter en een diepte van ruim 1 meter. Het andere deel van den diik blijft goed staan. Voorloopig wordt niet bijgestort. (Hbld.) Maasfrichtsche Aprilrtsscben. De Limb. K. had gemeld dat op Maandag (1 April) de niet-winners in de Staarloterij hunno loten voor de holft konden inleveren aan 't gebouw der Staar. En ziet, schrijft het blad nu, daar liepen ae er met massa's in. In 't gebouw der Staar was men ook niet van gisteren, en zond de liefhebbers naar de Coöperatieve Landbouwbank in de Jodenstraat. Toen men deze gesloten vond, begon men zich langzamerhand te herinneren dat 't 1 April was en men droop af. Een echter, een boertje van buiten, was zoo woedend, dat hij naar een advocaat ge spurt is om natuurlijk daar niet veel troost te krygen. En een dame uit den beteren stand, die al haar loten reeds verscheurd en in de snippermand had gedeponeerd, heeft ze na lezing van de Aprilmop er uit opgediept en is ze met het geduld van een marmot in den winter gaan aan elkaar plakken. Nadat deze mozaïekproef volbracht was werd de dienstmeid er mede naar 't Staar- gebouw gestuurd. Deze kwam spoedig terug om te vertellen dat het 1 April was. Ook mevrouw was wild liep echter niet naar een advokaat scheurde veeleer de loten nu in zulke microscopische snippers, dat geen Aprilvisch ter wereld haar weer tot aanplakkeryen zou kunnen brengen. En de heertjes die met knepkes op 1 April voor de sinds weken gesloten deuren van de Emulatie stonden om ze a 5J cent in te leveren, die waren ook niet weinig op hun teenen getrapt, toen zy scheefloopend van de nikkelvracht, den terugweg weer moesten aanvaarden. Maar wie ter wereld begrijpt er dan niet, dat een vereeniging hare vervallen loten niet moer aan halve pry s kan gaan terugnemen of dat, waar de betaalmeester maar 4§ cent voor een knepken geeft, de gesloten Emulatie niemand op 5£ cent zal tracteerenl i Zulke dingen zijn immers zelfs op 1 April j onmogelijk. Aan de gewone- en buitengewone leden van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord- Hollaml, is de volgende circulaire verzonden. In aanvulling van de, ook door U ontvan- gen circulaire, betreffende het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid om kaas op monster te verkoopen, neem ik thans be leefd de vrijheid om Uw oordeel te verzoe ken over deze belangrijke kwestie. Wanneer ook U van meening is dat na ernstige voorbereiding en een nauwkeurig uitgewerkt plan een goede regeling in de genoemde kwestie kan worden gebracht, dan verzoek ik U ook de volgende vragen te beantwoorden: le. „Acht U 't mogelyk, dat, door het ter markt brengen van eenige monsterkazen, van de party of partijen kaas een juist oor deel kan worden gevormd over de geheele party of partyen?" (voorop geplaatst de ge dachte dat men de monsters beslist eerlijk neemt.) 2e. „Zoo ja! hoe groot zou volgens U het aantal monsterkazen, ten opzichte van de geheele partij, per 100 stuks behooren te zyn?" Heergewaden. Een der Zeeuwsche Correspondenten van 't Hbld. schrijft In vorige eeuwen had de leenheer de gewoonte bij uitgifte van een stuk grond of van eene woning te bedingen, dat na den dood van den leenman het geleende tot hem zou terugkeeren; by die uitgifte werd door den leenman een geschenk gegeven en ook de opvolger, wanneer nl. een zoon erfgenaam was, deed by het verzoek om continueering van het leen een gely'k ge- i schenk, dat aanvankelijk uit een kleeding- stuk bestond, dus een „heer-gewaad"in latere tijden werd zelfs zoo'n „heer-gewaad" bedongen by de uitgifte van den beleenings- i brief, soms zelfs per „jaar", of wel werd het „heer-gewaad" vervangen door andere zaken j of wel geldswaarde, terwyl zelfs nog later de meeste heer-gewaden „geschat" waren I in zekere geldsom. In Zeeland hebben die „Heer-gewaden" ook bestaan en waar dan een „ring" werd gegeven, was dit het sym bool van de verbinding van den vasal aan zyn Leenheer, en door een paar handschoe- nen, dat hy zyn Heer in nood verkeerende, met gewapende hand zou bijstaan. Een der oude Zeeuwsche kroniekschrijvers geeft aan, welke waarden deze verschillende voor werpen, die als „heergewaden" werden gebezigd, hadden verkregeneigenaardig is het op merken, welke voorwerpen daarvoor gebruikt worden. Een roode (d. i. jonge) sperwer 20 schel lingen; een windhond 3 pond en de hals band 20 schellingen; een nieuw zwaard i 2 pondeen Marwetse (zeker gevangen in de Merwede) snoek 10 schellingeneen paar- wapenhandschoenen 24 schellingen; een paar winterhandschoenen 3 schellingen (de eerste bekleed met ijzer voor een wapen-rusting en daarom duurder); een marek 4 schellingen; een jaeg-hooren (jacht hoorn) 30 schellingeneen Dordrechtsche koek 1 schelling; een paar hertslederen handschoenen 5 schellingeneen muytter- sperwer, d. i. een die geruid heeft, 20 schel lingen; een goed (d. i. volwassen) hert 20 schellingenjeenpaar vette cappoennen 20 schel lingen; een roode havick 1 gouden Engel- sche nobel (circa 4 pnd.); een paar konijnen 5 schellingeneen zeel winden, elcke windt 3 schellingeneen cappoen 3 schellingen een goede zalm 3 pondeen paar sporen 10 schellingen. De „heer-gewaden" behooren tot het ver leden, maar de geschenken die sommige pachters van landbouwgronden aan hun eigenaars of rentmeesters geven op sommige tijden van het jaar, doen nog denken aan de oude toestanden, die heer-gewaden voor schreven. Haagsch. Gehoord aan het hoofdpostkantoor te 's-Gra- venhage Heer (tot loket-klerk): „ZoudtU mij ook kunnen zeggen of, enz." Klerk „Mijnheer, inlichtingen worden hier niet verstrekt!" Heer af. Vreemd. In een gemeente by Amsterdam behoort tot hen, die van de kiezerslijst moeten wor den weggelaten, wegens het niet of niet in tijds betalen der ryks-belastingen de deurwaarder der gemeente-belasting. In de vergadering van het college van hoofdingelanden van den ZQpe- en Hnze- polder is tot heemraad gekozen, in de plaats van wylen den heer G. Schuyt, de heer Jb. de Moor, te Oudesluis. Kolhorn. De Voorzitter der vereenigde visschers te Kolhorn, de heer J. L. Wissekerke, is aan gezocht zitting te nemen in 't Hoofdbestuur van den Bond tot bevordering van de belan gen der Zuiderzee-visschery. Voor de visschersvereenigingen in 't Noorden onzer provincie zeker eene aange name tyding, daar zy stelling in den heer Wissekerke een ijverig vertegenwoordiger harer belangen zullen vinden. Kolhorn. Tengevolge der actie, uitgegaan van „Visschersbelangen", werd in de vorige ver gadering alhier besloten, het beginsel der coöperatie by den ansjovis-handel toe te passen. In de laatstgehouden bijeenkomst van be langhebbenden werd echter besloten, geen deel uit te maken van Visschersbelangen, doch eene zelfstandige vereeniging te stichten met den naam „Eensgezindheid." In plaats van twee bestuursleden, in de vorige bijeenkomst gekozen en van wie een bedanken was ingekomen, werden nu aan gewezen, de heerenD. Koorn Jz. en Jb. Bood IJz. Beiden namen hunne benoeming aan. De gelden, noodig voor een gezamenlijk optreden, werden staande de vergadering volteekend. Lang werd over de aangekochte zouterjj gesproken en zoo noodig werden er meerdere gelden voor toegestaan. Ten slotte werd een reglement goedge keurd. „Eensgezindheid" te Kolhorn is de eerste vereeniging, die zich ten doel stelt niet aan de Beurs, doch direct in 't buitenland af te leveren. Wy wenschen van harte, dat zy in haar pogen slage en het kleine begin mag zyn eener groote Handelsvereeniging. Gemeente Schagen. Ingeschreven van 6 9 April 1907. GeborenVeronica Geertruidad. v. Theodorus Apeldoorn en v. Christina Maria Kraakman. OndertrouwdGeene. Getrouwd Klaas Schuyt en Grietje Bood. OverledenGeene. Gemeente Zijpe. Ingeschreven van 29 Maart 5 April 1907. Geboren: Geertje, d. v. Willem Bossen en Guurtje Arends. Geertje Mettelina, d.v. Jannes Borgo en Mettelina Geertruida van IJzendoorn. Ondertrouwd: Klaas -Jongert, j.m., ad- sistent-zuivelconsulent, 26 jr., te 's-Graven- hage en Catharina Maria Oosterman, j.d., zonder beroep, 28 jr., te Zype. Getrouwd: Willem Zeeman, j.m., koop man, 25 jr. en Catharina Borst, j.d., zonder beroep, 21 jr., beiden te Zype. OverledenNeeltje, 42 jr., d. v. Jan de Leeuw en Elisabetb Zuidscherwoude 2de KLAS8E, l,te TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 10001524, #323, 14169, 14749. f 400; 13286. f 200; 16088. f 100; 2858, 3928, 9309, 14203, 14762, 14864. Prynen van t 30. 10 3111 #132 8640 11241 13617 15888 18869 46 162 142 649 259 669 958 891 103 161 185 740 820 678 962 481 110 244 208 887 461 691 968 612 113 293 239 847 475 708 972 662 172 297 805 9089 488 734 989 63! 197 389 352 71 610 789 16018 67# 210 343 487 130 516 842 86 692 219 348 479 171 625 846 93 708 318 355 497 185 627 862 160 748 840 386 662 194 608 968 191 779 897 418 623 196 628 977 194 823 406 454 857 197 648 14006 280 889 482 474 772 215 646 87 269 956 495 493 779 216 652 52 314 19089 568 645 791 241 706 87 887 67 677 672 855 264 766 126 428 76 606 691 884 263 777 216 #54 146 720 692 909 246 904 286 686 149 744 707 931 390 939 803 716 189 899 732 944 446 12049 338 735 208 934 777 984 463 62 344 778 309 1032 816 7028 482 68 366 784 338 48 818 254 497 181 411 814 848 45 826 266 684 183 464 816 849 51 919 315 648 186 490 887 354 97 922 380 670 205 673 908 361 147 989 468 676 208 684 909 409 188 990 546 690 910 685 984 411 225 4009 656 707 288 692 970 470 231 88 662 724 289 786 998 477 234 148 566 769 295 745 17066 486 321 168 576 800 427 766 116 630 333 187 696 890 467 781 132 679 362 308 602 990 661 786 227 656 383 819 604 993 568 823 233 692 433 638 609 10048 601 888 259 721 518 586 654 58 661 15010 887 737 591 564 688 69 723 22 890 774 650 736 743 118 789 27 604 840 786 860 841 177 830 87 63S 931 760 878 870 228 832 149 594 973 989 891 886 270 841 165 617 995 2228 5040 916 879 880 159 716 20074 244 132 921 400 886 182 719 164 322 188 948 444 900 191 730 181 359 284 959 447 928 199 796 184 378 288 967 450 13029 256 817 906 459 362 968 478 150 294 902 867 489 486 8006 629 206 601 906 405 506 622 21 664 327 548 921 419 531 564 86 803 870 672 18019 431 645 667 109 828 878 687 21 484 670 707 146 11027 897 714 209 493 748 720 152 88 406 748 252 631 878 768 258 49 419 777 268 670 929 813 258 87 455 799 301 617 930 886 274 104 462 805 311 718 984 986 340 106 480 854 329 827 8046 968 846 114 573 858 862 989 48 6102 488 212 686 869 366

Schager Courant | 1907 | | pagina 5