Zondag \pril 11)07. 5ie Jaargang. No. 4251. DERDE BLAD. Arrondissements Recht bank te Alkmaar. Moord te Andijk. Binnenlandsch Nieuws. vreeselyke misdrijf nog levendig voort inde verandering moest komen. Vrouwtje vond dit ook en was gansch niet afkeerig van 't idéé om haren man eenvoudig door ver-1 gemoederen van de omwonenden giftiging uit den weg te ruimen. Ook Ente,L die er naar haakte leden zyn, toch leeft de herinnering aan ditzij maar steeds er over na, hoe zy het haar 2b Zitting van Dinsdag 23 April 1907. Reeds geruimen tijd vóór de zitting een aanvang nam, kon men in den Bergerhout voor 't gebouw „Justitia" zich eene steeds aangroeiende menigte volks zien verdringen, slechts met moeite door verschillende agenten van politie van de trappen afgehouden. Wanneer men weet, dat vandaag de geheele zitting aan den zoo gerucht makenden, gruwzamen moord te Andijk werd gewijd, zal 't voor niemand een raadsel zijn, dat er een dichte menigte volks zich opeen- hoopte, want zooiets, dat is een feit, lokt altijd overveel nieuwsgierigen. Als no. 1 moest terecht staan Ente Zwan, oud 22 jaar, van beroep landarbeider, gebo ren en wonende te Andijk, thans gedeti neerd in het huis van bewaring te Alkmaar. Hem wordt ten laste gelegd: dat hij te Andyk in den laten avond van 31 December j.1. opzettelijk en met voorbedachten rade Johannes Berkhout, kastelein en landarbei der te Andijk, van het leven heeft beroofd, door opzettelijk, nadat hij reeds te voren voornamelijk op dien dag te ongeveer vyf ure des namiddags, het voornemen had opgevat, om J. Berkhout te dooden, door hem met een graaf op het hoofd te slaan, en na de vorming van dit voornemen voor hem, Ente Zwan, een tijdperk van kalm overleg en nadenken had bestaan, omstreeks half tien des avonds ter uitvoering van zijn opgevat voornemen, Johannes Berkhout één of meermalen met een graaf op het hoofd te slaan, zoodanig, dat dit voorwerp met het scherp diens schedel trof en kliefde en hem daardoor zoodanig in het hoofd te verwonden, dat de dood binnen korten tijd intrad. Als getuigen zijn gedagvaard 1 Vrouwtje of Veronica Dekker (wed. J. Berkhout); 2 Dirk Meester Kz., visscher; 3 Jan Meester Kz., visscher, allen te Andijk; 4 Antoon Verbeek, kleermaker, Wervershoof; 5 War denaar Meester Kz., landbouwer, Andijk; 6 Adrianus Griffioen, gem.-veldw te Andijk; 7 Ariën Gorter, rijksveldwachter te Wierin- gen; 8Ewoud Commandeur, landbouwer te i Andijk9 Jan Meester Dz., arbeider te l Grootebroek10 Evert Veldmeier, Brigade- j comm. te Medemblik; 11 Pieter Ruiter, gem.-veldw. te Andijk. Als deskundigen Dr. Johannes Falkenburg, Off. v. gezondh. Ie klas en arts te Alkmaar; Dr. Jan Pes- j man, Off. v. Gezondheid, arts te Hoorn. Als beklaagde no. 2 zal fungeeren Vrouw- tje of Veronika Dekker (wed. J. Berkhout), thans wonende te Wervershoof, zonder be roep. Haar wordt ten laste gelegd: Dat ze heeft nagelaten, van Ente Zwan's voorne men kennis te geven hetzij aan de ambte naren der justitie of politie, hetzij aan Berkhout. En dat zij te Andijk in den nacht van 31 December 1906 op 1 Januari 1907, nadat Ente Zwan haren echtgenoot Johannes Berkhout door slagen met een graaf, door „moord" om het leven had gebracht, met het oogmerk om dit misdrijf te bedekken en de nasporingen te beletten of te bemoei lijken, de graaf waarmede dit misdrijf was gepleegd, van het door den moord er aan klevend bloed heeft gereinigd. In deze zaak zullen Ente Zwan en A. Griffioen tegen haar getuigen. De rechtbank is samengesteld uit de heeren: Mr. D. van Houweninge, president; Jhr. Mr. de Savornin Lohman en Mr. N. H. de Lange, bijzittende rechters; Mr. A. N. Cnopius, subst. Off. van Justitie; Mr. H. E. van Hees, subst. Griffier. Een belangwekkende stilte heerscht er. 't Is of elk zich bewust is van den diepen ernst, die past bij 't berechten van eene strafzaak als deze. Beklaagde Zwan wordt voorgebracht, 't Is 'n flink jongman, wat bleek, maar zijn houding is rustig. Hot bevelschrift van verwijzing naar de openbare terechtzitting en nog eenige stuk ken worden voorgelezen, waarna beklaagde wordt ondervraagd. Uit de ophelderingen in deze treurige dorpsgeschiedenis is gebleken, dat Zwan de vrouw van Berkhout al kende lang vóór h(j er als commensaal zijn intrek nam. Dat „kennis hebben" werd beschreven als 'n ongeoorloofde verstandhouding, een te intieme betrekking. Dat werd er niet beter op, toen Zwan den 16den Januari 1906 er „in den kost" kwam. De toestand werd gaandeweg voor Berkhout ondragelijk, wat deze aan hen, wien hij meende het veilig te kunnen zeggen, wel eens te kennen gaf. De man leed onbeschrijf lijk onder het denkbeeld, dat zijne vrouw door Zwan hartstochtelijk werd bemind en dat deze hem wederliefde schonk. Bjj onder vraging daarover leverden de pijnlijke be sprekingen steeds hetzelfde resultaat op Vrouwtje, 'n listig, ongevoelig schepsel, ontkende pertinent. D'r was gewoonweg niets van aan! Maar elk kent zijn volkje en Berkhout's argwaan was niet zoo gauw verdwenen. Ente is van een slecht levensgedrag en door de rechtbank ook al meer dan eens als beklaagde veroordeeld. Intusschen berustte Berkhout weldra in zij n treurig lot, denkende„ik kan er toch niets aan doen, laat ze hun gang maar gaan," woorden die h(j in 't laatst van 't vorige jaar nog tot den rijksveldwachter A. Gorter - sprak. Wèl was Berkhout een flink en voorbeeldig huisvader, die voor vrouw en drie kinderen, (waarvan 't oudste slechts 6 jaar is) 'n flink stuk brood ver diende, maar hy was te weinig flink om zyn rechten te handhaven. Hoewel Zwan hem feitelijk, in stede van hem te haten, zeer gemakkelijk mocht vinden, dat hij wat geschiedde toeliet, werden Ente's begeerten hoe langer hoe grooter en hy zelfs tot t uiterste gevoerd in zyn zondigen hartstocht voor Vrouwtje. Dat deze haren echtgenoot niet aanhing, bloek duidelijk uit haar volgend optreden. Berkhout had eens ter sprake gebracht, dat Ente de deur maar uit moest, maar het listige Vrouwtje wilde daar niet van hooren en wendde vbor, dat het gezin die bron van inkomsten niet kon derven. Zoo bleef dan de huiselijke hemel bewolkt en heerschte er een gansch niet prettige stem- jaing, en dit atond weldra vast, dat er er naar haakte met vurig verlangen, om haar voor zich alleen te hebben, wenschte niets liever dan Berkhout's dood. Alzoo begon het snoode tweetal op mid delen te zinnen, om den ongelukkigen man uit den weg te ruimen. Maar hoe Vrouwtje ook Ente tot vergiftiging van Berkhout aanzette, daar dorst de tot-dol-wordens- toe-verliefde en opgehitste commensaal toch niet aan. Vrouwtje heeft toen, gewetenloos 1 genoeg, zelf sublimaat in een kop cacao, voor haar man bestemd, gemengd, doch hy bemerkte dat het leelyk smaakte en heeft I 't goedje niet genuttigd. Tot moord was Ente daarentegen beter over te halen en i vanaf September j.1 werd herhaaldelijk een daartoe strekkend plan besproken. Vooral Vrouwtje's beweren, dat Ente 1 Januari 1907 weg moest, als hy vóór dien tyd Berkhout niet had vermoord, maakte den jongeling razend. Ook uitte zjj tegen Ente de bedreiging, dat, als hy Berkhout niet van kant maakte, zij zich zou verdoen en dan ook meteen de vrucht van hun omgang. Dit bleek zeker te zynzy wilde van Berkhout af en kende haar macht over Ente en de middelen, die ze moest aan wenden om hem naar haar wil te buigen. In December des vorigen jaars vooral peinsde Ente erg over het onderwerp, dat hem zoozeer ter harte ging en hy besloot den moord te doen. 't Plan was nu genoeg besproken en Oudejaarsnamiddag te vyf ure gaf hy vry beslist aan Vrouwtje te kennen, dat dien eigen dag de groote slag zou worden gesla gen. Eenigö borrels tot het vergroo- ten van zyn moed naar binnen gesla gen de graaf klaargelegd op 't rek achter en op post. Na thuiskomst van zyn werk ging Berkhout voor zijne vrouw aan 't aardappelschillen, tot 's avonds 7 uur. Van 7 tot 8 uur ging Berkhout uit. Daarna hervatte hy 't aardappeljassen en toen Ente zag, dat hy op 't punt stond met de schillen naar achter te gaan, pos teerde hy zich in de aan de ge lagkamer grenzende ruimte. Berkhout naderde en zyn commensaal merkte op, dat het zoo koud was. „Och, jy bent een huishen 1" zei Berkhout, waarop Zwan, zooals hy voorgeeft, woedend werd en de graaf opnam, (die gereed lag) en er zyn hospes een geweldigen slag mee op 't hoofd gaf, zoodat 't scherp diep in de hersenpan drong. „O God, schei uit!" kermde de weerlooze man, zich omwendende, maar een tweede, nog geweldiger houw volgde, die het hoofd tot onder den rechter- neusvleugel vaneen deed splijten, terwijl de graaf ook achter tot aan het ruggemerg door 't hoofd, dat dus gruwelijk vaneen- spleet, is doorgedrongen. De dood trad heel spoedig in. De gelagkamerdeur was dicht, maar de huisvrouw had aan 't lawaai wel gemerkt, dat 't schrikwekkende feit gepleegd was. Ente vergewiste haar daarvan door ijzing wekkend koud te zeggen: „Ziezoo, hy is er geweest!" Vrouwtje nam dat zoo ongeveer j voor kennisgeving aan. 2oen lieten ze Berkhout met rust. Zelf kropen ze te bed, i want het lyk lieten ze liever nog liggen, I waarschijnlijk omdat het nog niet laat ge- noeg was, om zonder stoornis de verdere maatregelen, die dit zoo treurige drama ver- eischte, te kunnen nemen. Lang duurde de rust van het ellendige twee tal niet. Even na middernacht stond Ente op, strooide zand over't bloed by' het lyk, wik kelde het hoofd daarvan in een zak, trok het lyk een jas aan en droeg den verslagene naar buiten. Hij wekte echter ook Vrouwtje, die opstond en de bloedsporen verder deed verdwijnen, door ijverig dweilen, enz. Ook reinigde zij de graaf en besmeerde die zorg vuldig met olie. Van een naburige pottekast nam ze 't bloed af, de aardappelschillen smeet ze in een haardkolk, enkele aardap pelen borg ze op. De familie haalde later dien aardappel-afval weer te voorschijn. Waar de moordenaar intusschen het lyk heen heeft willen brengen We weten het niet; maar stellig verder dan hy het bracht. En om twee redenen kon hy niet zeer ver er mee komen. Ten eerste miste hy de noodige kracht en tweedens belette de komst van een vreemde Ente om verder te loopen. Hy nam dus den zak van 't vreeselyk geschonden hoofd, welke door Vrouwtje later werd verbrand. By de brug van Cs. Smit, tusschen diens enKoopman's woning, werd het lyk gevonden, politie ge waarschuwd, schouwing gehouden, enz. In de herberg „De Korenbeurs", waar de moord geschiedde, werd navraag gedaan. Het twee tal schuldigen want indirect heeft zij ongetwijfeld een groot aandeel in de schuld had elkaar beloofd niets te verraden. Het heette dus, dat Berkhout was uitgegaan en stellig onderweg vermoord was geworden. Maar Zwan onder verdenking in arrest ge steld al zong hy, schandelijk genoeg, hooge deunen in zijn eng verblyf! viel den 2den Januari by 't verhooren door de mand. De gevaarlijke kerel werd in arrest gesteld en de instructie op breede schaal voortgezet, getuige het legio personen, dat in verhoor werd genomen. We zullen onzen lezers niet alle bizonder- heden van 't nu gehouden getuigenverhoor opdisschen en verder niet alles in elk onder deel uiteenzetten. Na 't verhoor van Vrouwtje, waarvan we nu al weten, wat voor rol ze speelde trad Dirk Meester op. Hy woont vlak naast Als men in Schagen komt, wordt als 'n bijzonderheid gewezen op de plaats waar Boes den moord volvoerde. Ook te Andyk zal men na langen tyd nog gewezen worden op „de Korenbeurs" en zal worden gezegd „daar woonde Zwan eens." By eone ver gelijking moet erkend worden voorzeker 'n treurige troost voor beklaagde dat Boes' misdrijf nog zwaarder was, dan dat van Zwan. Toch is ook dit afschuwelijk. Vreeselyk, méér dan beestachtig toch was het lyk verminkt. Zelfs zij, die den kaste lein goed gekend hadden, herkenden den armen man aanvankelijk in 't geheel nietmet kluif. En Berkhout stond goed bekend en De Engelsche broer kwam en werd met was 'n werkezel in de maatschappij. Hy was 1 gejubel ontvangen. Een ieder wilde het hem best voor zyn gezin. Ook was hy 'n goede aangenaam maken en het regende invitaties jongen nu eens recht naar den zin zou kun nen maken. En zy herinnerde zich, hoe hy in een zyner brieven zich er over beklaagd had, dat het eten in Engeland hem niet bijster kon bevallen en dat hy soms water tandde by de gedachte aan een bord echte Hollandsche snert met kluifjes. Dat was vroeger ook altijd een heele tractatie voor hem geweest. Nu, moeder zou er wel goed voor zorgen, dat direct den eersten middag zjjn lievelingsgerecht op tafel zou komen. En zy liet niet na, de getrouwde broers en zusters op de hoogte te stellen van de bijzondere voorkeur van den Engelschen broer, zooals hy genoemd werd, voor snert party en leverde zekerheid op voor de toe komst en daarom koos Vrouwtje hem tot harén echtgenoot. Maar wél trouwde ze eenigszins tegen haren zin met hem. om toch eens te komen eten. Den eersten middag deed hy zich by moe der te goed aan heerlijke snert met kluif. Den tweeden middag was hy bij zyn zwager ten eten en toen zy aan tafel gezeten waren, Berkhout stond Zwan niet in den weg, nam de zuster met een triomfantelyk lachje want hy liet dezen doen wat hy wilde ook ten opzichte van Vrouwtje. Dat erkende Zwan zelf. Hy versloeg Berkhout, die hem niets deed, zich niets verweerde, en de af schuwelijke mishandeling wees er op, of 't een slachtdier was geweest. De gevolgen zjjn treurig voor beklaagde. Zulk een tyd van zyn leven in de gevange nis! Hij zal te laat berouw hebben. Voor zulk 'neisch moet echter bewijs zyn. En dat is er. 't Plechtanker daarvan is wel beklaagde's bekentenis. Stelt men de vraaghoe kon Zwan zóó gruwzaam optreden dan zullen zeker aller blikken zich richten van beklaagde naar Vrouwtje Dekker. Zy spreekt van gehechtheid aan E. Zwan, vervolgde de heer Officier, maar ze gevoelt niets voor hem. Die overtuiging schenken my de brieven, die ik van haar gelezen heb. Ze speelt met Zwan als de kat met de muis; dan streelt ze hem, dan weer stoot ze hem af. Hy moet zich werkelijk niet ver beelden, dat ze van hem houdt. Zy haatte haar man niet, al is ze eenigszins tegen haar zin met hem getrouwd. Ze wilde hem wel loozen, maar bepaalde reden was er niet. voor den moord. Noch haat tegen haar man, noch liefde voor Zwan bezielde haar. Zy kan als maximum slechts 8 maanden gevangenisstraf krijgen. Hoe jammer, want ze had zoo dubbel en dwars meer verdiend. Die 8 maanden staan niet in verhouding tot hetgeen ze verdient. Méér nog dan aan Zwan, had de O. v. J. aan haar toegedacht, als ze maar onder andere omstandigheden,1 die 'teischen eener grootere straf mogelijk maakten, terecht stond. Of dio vrouw 'n geweten heeft, zoo ver- j volgde Mr. Cnopius, weet ik niet. Maar als ze er een heeft, hoop ik, dat 't spreken zal. j Met 'toog op de kinderwetten hoop ik, dat - hare drie kinderen aan hare zorg zullen worden onttrokkendat is geen moeder! Nu de vraaghoe grooten invloed heeft Vrouwtje op Ente gehad Het onderzoek van den daarmee belasten arts, Dr. Noord duin, lykt meer op een pleidooi eens' verde digers, dan op een rapport van een deskun dige. En al is het waar, dat de arts daartoe is gekomen door de ingeving van zijn goed hart, niet te ontkennen is toch, dat hij zijne taak heeft voorbijgezien. O.a. doet Dr. Noord duin een beroep op de omstandigheid, dat de verhouding tusschen beklaagde en zijne hospita zóó innig was, dat hij niet meer weg wilde. Maar 't was niet vast, dat hy weg moest. En gebeurde dit al, welnu, dan zoo was afgesproken zou hij by Simontje,Vrouwtje's moe, in den kost komen. Dan kon hij immers met de laatste weer leven zooals hy wou. Gelooven doe ik, zegt Mr. Cnopius, noch Zwan, nóch Vrouwtje, maar Vrouwtje liegt toch 't meest. In zekeren zin is Zwan haar slachtoffer. Een bepaald misdadigen aanleg heeft hy niet. Er zyn er alshy wel meer in Wervers hoof en Andyk; dit moet de bevolking zich nu niet aantrekken, maar waar is het. Hy is jong, onverschillig, gevoelloos, als zooveel jong boerenvolk. Hy spreekt van berouw, maar daar is niets van te bespeuren, ook vandaag niet. Zoo juist gemikt als hy Berkhout den schedel kliefde't wyst- wel j op kalmte. Toen hy later by 't lyk moest het deksel van de soepterrine en geurde hem tegen snert met kluifjes. Een paar dagen daarop was hy de gast van zijn broer en werd hij onthaald op snert met kluifjes. En zoo geschiedde het zesmaal in dien voor hem zoo gedenkwaardigen vacantietyd, dat snert met kluifjes op het menu prijkte. Men liet hem telkens gevoelen, dat dat gerecht nu eens speciaal voor hem werd op- gedischt, want dat de anderen er niet veel om gaven. Zoodat hy ook telkens zich zede lijk verplicht achtte, de tafel meer eer aan te doen, dan met zyn smaak eigenlijk over eenkwam, zonder te durven zeggen, dat zulk een overvloed van snert met kluif, ook zelfs voor hem, den aartsliefhebber, van het goede te veel was. Moeder heeft na deze vacantie nooit weer brieven ontvangen met klachten over den slappen Engelschen kost. („N. Gron. Ct.") Gasontploffing. Ten huize van de firma F. C. Drehfahl, pettenfabrikant aan de Markt te Enschedé, ontstond Dinsdagavond omstreeks 10 uur een hevige gasontploffing, op het oogenblik dat een der firmantenin de achterkamer een gaslicht had ontstoken om een boek te halen. De schok was zoo hevig, dat by de buren ook nog op vry grooten afstand de ruiten dreunden. In de kamer zelf ontstond brand, die echter vry spoedig door de brandweer werd gebluscht. Nu was de verwoesting te overzien. De spiegelruiten in een aangrenzende voorkamer waren evenals die in het achtervertrek weg geslagen, enkelen muren zyn gespleten, ter wijl het dak werd verwoest. In het aan grenzend gebouw „Concordia" sprongen enkele ruiten. De heer Drehfahl, die in de kamer was, waar de ontploffing ontstond, kwam met den schrik vrymejuffrouw Drehfahl, een inwo- nonde zuster, bekwam echter een lichte wonde, hour haar schroeide eenigszins. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Men denkt aan een lek. Verzeke ring dekt de vry aanzienlijke schade. Kleine oorzaken, groote gevolgen! Het tooneel stelt voor den publieken weg te Anna-Jacobapolder, gemeente Sint-Philips- land, een drietal weken geleden. Twee jon gens gooien met keien. Een projectiel breekt een glasruit. Beide jongens werpen de schuld op elkaar. Moeder van A. zoekt moeder van B. op, om het zaakje op te helderen. De laatste beweert: „Jouw jongen, heeft het ge daan", de eerste hetzelfde van moeder A.'s jongen. Beide vrouwen blijven by haar be schuldiging. Moedor van A., verbolgen en gegriefd: „Nou, als m ij n jongen het dan toch gedaan heeft, zal ik j o u wel vinden". Moeder van A. af. Kort daarop ontmoet moeder van A. haar tegenstandster en slaat haar met haar schoei sel, in casu een klomp, op het hoofd. Moeder van B. klaagt over hoofdpijn, moot rust nemen, wordt bedlegerig, en is in het laatst der vorige week overleden. Moeder van A. is voorloopig in hechtenis gesteld. Kwakzalverij. Het 16-jarig meisje Grietje Modder te verschijnen, keek hy met belangstelling naar Alkmaar, aan wie door zekeren Eilers Ha arananHo hnnfH wnn<i Rii fierste vfirhnor Oegs.geest indertyd geneesmiddelen waren de Korenbeurs" en hoorde wel 't lawaai, op dien Oudejaarsavond door den moord veroorzaakt. Ook zyn broer Jan had leven gehoord bij buurman Berkhout. De kleermaker Antoon Verbeek uit Wer vershoof had iemand, vermoedelijk Ente, die 't lyk meetorste in den Nieuwjaars nacht zien loopen, toon hy vanuit de Ban- gert zich huiswaarts begaf. Verbeek had bovendien iemand langs den weg zien liggen. Ook getuige Wardenaar Meester was ge passeerd en had den liggende, wien hy van dronkenschap verdacht, nauwkeurig opgo- nomen. Hij herkende hem niet, doch waar- schuwde, ziende dat 't een zwaar verminkt lyk was, den rijksveldwachter, terwijl zyn broer Klaas Griffioen ontbood. Ze verschenen en Berkhout werd herkend. Na de verschillende gotuigen, moesten de heeren deskundigen hun rapporten uitbren gen en zy concludeerden, dat de verschrik kelijke wonden den dood tengevolge had den gehad. Eindelijk neemt de Officier van Justitie Mr. Cnopius het woord en eischt 14 jaar gevangenisstraf tegen Ente. In 't kort was de inhoud van het requisitoir ongeveer het volgende „In ons arrondissement komen en ge lukkig zeer weinig dergelijke ernstige feiten voor: de bevolking is hier niet zeer hartstochtelijk en leeft kalm. Biina 12 jaar is 't geleden, dat Klaas Boes te Schagen moord pleegde. Maar al moge dat lang ge- de gapende hoofdwond. By eerste verhoor uren lang! koud en onverschillig. De meest griezelige bijzonderheden werden zoo koud mogelijk door beklaagde verhaald. Ernstig denkende menschen vroegen my, of hy niet levenslang gevangen moest zittten, maar tot zulk een eisch zijn m. i. geen termen. Doch a 1 s U, EdelAchtbaren, zoo ein digde Mr. Cnopius, straks in raadkamer beslist, denk dan eens aan den radeloozen angst van dien weerloozen man. Met den eisch tot 14 jaren gevangenisstraf, besloot spreker zyn rede. Mr. Huizinga uit Hoorn trad nu als toegevoegd verdediger op. Z.E.G. vond, dat heel West-Friesland zich gelukkig achtte, nu Zwan gevat was en vry zeker een heolen tyd uit de maatschappij zou worden gebannen. En toch,, beklaagde heeft spreker's medelijden opgewekt, toen deze het geheele dossier had bestudeerd. Door die gewaarwording gaandeweg beheerscht, heeft deze advocaat zich laten vinden om aan te voeren, wat er ter verlichting van den da der is te zeggen. En dat deed ZEd. op welsprekende manier, o.a. sterk den nadruk leggende op den niet gering te achten invloed van don roes van sexualiteit, waarin beklaagde de laatste maanden al verkeerde en die zyn voorstel lingsvermogen geheel verstompte. Mr. Huizinga vroeg dan ook op de door hem aangevoerde grondon de clementie der rechtbank. ,T Daarna stond beklaagde No. 2, Vrouwtje Dekker, terecht, ter zake als boven in ons verslag vermeld. Behalve Zwan en Griffioen, werd A. Gor ter nog als getuige gehoord. De O. v. J. maakte nu niet veel omhaal met zyn requi sitoir en verwees naar 't door hem in de eerste strafzaak gesprokene. Eisch wegens overtreding artt. 136 en 189 W. v. Str., tegen''Vrouwtje 8 maanden gev. Uitspraken a.s. Dinsdag. Snert met kluiven. Na anderhalf jaar in Engeland te hebben vertoefd, zou de zoon een veertien dagen in den huiselyken kring komen doorbrengen. Groote vreugde derhalve by de familie, en moeder vooral zag met spanning en innige blydschap het oogenblik tegemoet, dat haar jongen weer eens by haar zou zyn. Anderhalf jaar -A-as ook een heele tyd, en ze had hot wel nooit gezegd, maar het had haar toch altyd gehinderd, dat hy zoo ver weg was, daar in den vreemde by al die vreemde menschen. Als zorgelyk moedertje dacht geleverd, is overleden. Zooals men zich zal herinneren, is deze zaak juist in de vorige week voor het Kan tongerecht te Alkmaar behandeld en is tegen Eilers ter zake van deze levering en de geneeskundige behandeling van bedoeld meisje een boete geëischt van f100 of 30 dagen hechtenis. („N. Ct.") Zware gasontploffing. Dinsdagavond heeft een ernstige gasont ploffing een groot gedeelte van een perceel in de Warmoesstraat te Amsterdam ver woest. In den winkel beneden is gevestigd de machinehandel van den heer P. van Dyk, terwyl op de bovenverdiepingen woonde de heer Herman Levy, handelaar in zyden stoffen en aanverwante artikelen. Laatst genoemde zou Zaterdag a. s. naar een ander stadsgedeelte verhuizen en had met het oog daarop de gaskronen in verschillende vertrekken laten afnemen. In het begin van den avond bemerkte men op het bovenhuis een sterke gaslucht, die later zóó toenam, dat de heer des huizes naar de oorzaak daarvan ging zoeken. Onvoorzichtig genoeg werd in een der kamers een lucifer afgestoken, met het noodlottig resultaat dat, een ernstige gasontploffing volgde. Alle ruiten aan den voorgevel sprongen met een zwaren slag; de ontploffing was zóó hevig, dat ook aan de overzyde van de straat verscheidene ramen sprongen. Groote glas scherven vielen met veel geraas op de steenengeen wonder, dat de omwonenden hevig verschrikten. Gelukkig werd niemand op straat door de scherven verwond. De heer Levy werd op den vloer van het vertrek geworpen en liep een ernstige hoofd wonde op, terwyl eveneens zyn linkerhand door stukken glas werd getroffen. De overige personen in huis kwamen met den tingen op hen gelegd door de op 1 Mei a.s. in werking tredende pensioenverordeningen, zullen kunnen nakomen. Dit adres werd na afloop der agenda behandeld. De verga dering was belegd, om voort te zetten de behandeling van de ingediende verordeningen tot regeling der salarissen van alle gemeente ambtenaren en -bedienden, met de daarop ingediende amendementen. Wy meenen in deze te kunnen volstaan met alleen mede te doelen de genomen beslissingen. Rede voeringen over de mindere of meerdere ac tiviteit, plichtsbetrachting, bekwaamheid enz. der ambtenaren, kunnen als van minder be- lang, gevoegelijk achterwege blyven. Ver melden wy dus, dat in de middagvergade ring, die tot ruim half vyf duurde, de volgende besluiten werden genomen Aan genomen werden de amendementen van de heeren: Vonk, Glindermanen Cohen Stuart, tot het doen vervallen in de verschillende ontwerp-verordeningen van a. iedere onverwijlde toekenning eener periodieke verhooging of personeele toelage, teneinde daardoor mogelijk te maken dat de ambtenaar zyne verplichtingen met betrek king tot het pensioenfonds kan nakomen; b. iedere bepaling, waardoor demogelijk heid wordt geopend hoogere aanvangswedden toe te kennen, dan in de verordeningen zyn aangegevenen verder tot het toevoegen van eene bepaling, dat de periodieke verhoo gingen eerst zullen ingaan met den eersten van het kalenderkwartaal volgende op den dag, waarop eene verhooging kan worden toegekend, tenzij deze dag met don aanvang van een kwartaal samenvalt. Het eerst werd nu vastgesteld eene ver ordening tot regeling van den rang, het getal en de bezoldiging van het personeel ter secretarie. Daarin werd bepaald dat zullen werkzaam zjjneen hoofdcommies, een com mies, drie adjunct-commiezen en twee kler ken, op jaarwedden als volgt:hoofdcommies f 1300—f 1750 (3 drfejaarlyksche verhoogingen van f 150; commies f 1000—f 1375 (verhoo gingen alsvoren van f125); adjunct-commie zen f 600—f 900 (verhoogingen alsvoren van f 100)klerken f 300f 550 (5 tweej. verh. van f 50). De gemeenteboden zullen een salaris ontvangen van f 500—f 650 (3 driej. verh. van f 50) met vrye woning. De boven- concierge van het stadhuis zal tevens ge nieten vry vuur en licht en voor het schoon houden van het stadhuis eene toelage van f 225. Vervolgens werd eene regeling vast gesteld voor het personeel ten kantore van den ontvanger, waar werkzaam zullen zyn: een le klerk-gedelegeerde en een 2e klerk, op jaarwedden, voor den eerste f 950-f1350 (4 vjjfj. verh. van f 100) en voor den tweede f 300—f 550 (5 tweej. verh. van f 50). Daarna was de reinigingsdienst aan de beurt. Beslo ten werd dat aan dien dienst verbonden zullen zijn een directeur, een adjunct-directeur en een opzichter, op jaarwedden als volgt: directeur f 1300—f 1600 (3 vyfj. verh. van f 100)adj. directeur f 900—f 1000 (2 vyfj. verh. van f 50) en opzichter f 624—f 702 met vrjje woning (3 vyfj. verh. van f 26). De jaarwedde van den opzichter over de plant soenen werd daarna geregeld en bepaald op f 1000—f 1300 (3 vyfj. verh. van f 100). De vergadering werd daarna geschorst tot 's avonds 8 uur. In de avondzitting was het eerst aan de orde de dienst der gemeente werken. Daarbij zullen werkzaam zyneen directeur, twee opzichters en een boekhouder- teekenaar. De jaarwedden werden bepaald als volgtdirecteur f 2200—f 3000 (4 vyfj. verh. van f 200); voor den tegenwoordigen directeur werd het salaris bepaald op f2800 eerste opzichter f 1000—f 1300, tweede op zichter f 700—f 1000; boekhouder-teekenaar f 700f 1000, allen met 3 vyfj. verh. van f 100. Aan den eersten opzichter werd al dadelyk de eerste periodieke verhooging toegekend. Vervolgens was de beurt aan de gasfabriek. Hier zullen werkzaam zyn een directeur, jaarw. f 2400—f 3000 met vrye woning, vuur en licht (3 vyfj. verh. van f 200)een boek houder, jaarw. f 1100—f 1400 (3 vyfj. verh. van f 100); hem zal, totdat de tweede periodieke verhooging zal worden ontvangen, een personeele toelage worden verleend van f 50; tegenwoordig salaris alzoo f 1250; een eerste klerk van f 650—f 800 (3 vyfj. verh. van f 50)een tweede klerk f 300—f 450 (3 vijfj. verh. van f 50); een fabrieksbaas f 936—f 1092 en fittersbaas f 728—f 806, beiden met vrije woning, vuur en licht (3 vyfj. verh. onderscheidenlijk van f52 en f26). De geneeskundige armendienst buiten ge stichten volgde, nadat besloten was die in gestichten voorloopig aan te houden. Beslo ten werd dat voor den dienst buiten ge stichten zullen werkzaam zyn: twee genees kundigen op jaarwedden van f 400 en twee vroedvrouwen op jaarw. van f 350. Voor de politie, voor welke reeds eene verordening op den grondslag van periodieke verhoogingen bestond, werden de aanvangs- jaarwedden verhoogd en deze bepaald als volgtvoor den inspecteur op f 950, de agenten le klasse op f 750; de agenten 2e klasse op f 665 en die der 3e klasse op f550. De agenda was hiermede behandeld. In verband met het ingekomen verzoek der werklieden werdengB. en "VV. uitgenoodigd, een nieuw voorstel te doen in betrekking tot de werklieden. In verband hiermede werd goodgevonden, dat van de loonen, zoolang geene regeling is tot stand gekomen, geene inhoudingen zullen plaats hebben ten be hoeve van het gemeentelijk pensioenfonds. B. en W. zullen dan later een voorstel doen, welk bedrag de gemeente werklieden wegens die nietinhouding in het fonds zullen hebben te storten." By' de rondvraag gaf de heer Cohen Stuart zyne scherpe afkeuring te kennen over de houding van den heer Uitenbosch, in be trekking tot de Dinsdagavond gehouden protestmeeting tegen het in de vorige zit ting genomen raadsbesluit tot het niet toe kennen van periodieke verhoogingen aan de werklieden. Spr. vond die houding beneden de waardigheid van een flink man, noemde ze niet eerlijk, niet te goeder trouw en niet heldhaftig. De heer Uitenbosch, die de leiding dier meeting had, beantwoordde den spreker o.a. met de opmerking, dat deze zaak hier niet schrik vry de achterkant van het perceel j thuis behoorde en dat niet hij, maar de afd werd niet noemenswaardig beschadigd. Alkmaar, 25 April '07. Na installatie van het nieuwe lid, den heer H. P. Ibink Meienbrink, die met de gebrui kelijke toespraak van den Voorzitter de plaats innam van wijlen diens zwager Mr. Kraakman, was de Raad voor de gisteren gehouden vergadering voltallig. Ingekomen was een verzoek van den heer W. F. Stoel Jr., in houdende met hemeenej ruiling te willen aangaan van grond en water aan den Eilands- wal. B. en W. zullen hierop adviseeren. In verband met de in de vorige zitting geno men beslissing, dat voor werklieden by de aanhangige salarisregelingen geene perio dieke verhoogingen zullen worden toegekend, was ingekomen een adres van gemeente werklieden, houdende het verzoek om maat regelen te nemen, waardoor zy de verplich- Alkmaar van den Algemeenen Bestuurders- bond de meeting had uitgeschreven. Verschillende sprekers stonden op om het woord te voeren, doch de Voorzitter sloot het incident en daarmede de vergadering. aan de Weer een werkstaking. Men meldt uit Stadskanaal Leeuw. Ct. Zyn de geruchten waar, dan breekt over 14 dagen een werkstaking uit in de venen te Valthermond, Weerdingermond en Emmer Compascuüm, waarby ongeveer 5000 arbei ders zyn betrokken. De oorzaak moet ge vonden worden in een vermomde verplichte winkelnering. Voor ongeveer twee jaar werd de verplichte winkelnering afgeschaft. Breekt de werkstaking uit, dan is de tweede periode van het graven aangebroken.

Schager Courant | 1907 | | pagina 9