Zondag 5 Mei 1907. 5ie Jaargang. No. 4253. DERDE BLAD. Arrondissements Recht bank te Alkmaar. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Biiinettlandseii Nieuws. Stl® Courant. Zitting van Dinsdag 30 April 1907. Nadat we het geheele vonnis tegen Ente Zwan uit Andjjk hadden hooren uitspreken, conform den eisch tot 14 jaar gevangenis, en ook aan de wed. J. Berkhout, die niet ver schenen was, haar portie 8 maanden was toegewezen, konden de uitspraken als geëindigd worden beschouwd en werd be gonnen met de behandeling der nieuwe zaken. Na de schorsing, bevolen by het eindigen der uitspraken, namen de twee nieuwbe noemde rechters plaats, die zijn benoemd tor voorziening in de vacaturen van Mr. Umbgrove en Mr. Van Woudenberg-Hamstra. Zij heeten Mr. Van Tienhoven en Mr. Quin- tus. Nadat dan hetE. A. college behoorlijk gezeten was, werden we op een kinderwettenzaakje onthaald. Opgemarcheerd dus, de zaal uit!... 't Volgende zaakje werd in het openbaar behandeld en stond met het eerste in nauw verband. Dat kwam zóóBeide zaken vormden eigenlijk één feit, door drie jongens bedre ven. Maar de jongste hunner viel nog in de termen der kinderwetten; vandaar de split sing, en de nu volgende berechting van de twee oudste snuiters. Zjj heeten: Pieter Willem de Wit en Hendricus Johannes Hermanus Lacroix, beiden werklieden uit Amsterdam. 't Zijn heusch een paar struische jonge kerels van 18 a 19 jaar, die den 19den Maart j.1. uit gebrek aan werk met den 16 jarigen len beklaagde Tjjsen, een diamantslijper, op sjouw gingen. Lacroix had nog ruim f30 in zijn bezit, dus voorloopig was er nog geen honger in 't land. Welgemoed stoomde het edele klaverblad dan ook vanuit Groot Mokuin naar Den Helder. Na zoo'n langen „zit" wil je echter wel 's even beenenrekken, nietwaar, en de drie brave kereltjes marcheerden dan ook al spoedig Den Helder in 't rond. In de Langestraat viel 't verbazend ge oefende oog van Lacroix op 't manufacturen- winkeltje van juffrouw Dieuwertje Graaf. Dat was nu net zoo'n winkeltje om even „op te knappen". Niet in den zin, die een vlijtige huisvrouw erin de thansheerschende schoonmaakwoede aan zou hechten, maar „ladelichten" zie je, dat was 't parool. Tysen en Lacroix, werden hier voldoende geacht en terecht. Onze diamantenman in spé boog zijn lichaam over de toonbank, de winkella eventjes handig opengewipt, een paar „knaken" er uitgepakt en „all right", afgemarcheerd met stille trom. De Wit, die elders minder succes had gehad en misschien den moed ook wel miste om mee to doen aan de heldendaden kwam zich weldra weer bij hen voegen. Hoe vlug 't tooneeltje ook was afgespeeld, toch had de 60jarige buurvrouw Mar- retje Smit drommels goed gezien, dat de langvingerige heeren wat inj Jen winkel van juffrouw Graaf hadden uitgehaald. Marretje's echtvriend, de heer W. Rippens had zelfs den 16-jarigen Tjjsen nog even in zijn mouw genomen. Toen juffrouw Graaf—wed. A. Steinrath, dan ook f5 uit haar winkellade miste, duurde het niet lang, of de bevoegde auto riteiten werden daarvan in kennis gesteld. De politiemacht is in Den Helder flink ver tegenwoordigd en spoedig waren de drie goocheme jongens „geknipt". „Eerlijk" had Tijsen de 2 rijksdaalders met zjjn kornuiten gedeeld; wat sigaren, bier, brood enz. werden met groote royaliteit aangeschaft, men speelde biljart, had gansch geen zorgen, maar daarentegen veel lol, totdat de dienders kwamen en de „zeven vette jaren" om waren, spoediger dan de heeren wel hadden gedroomd. Bjj 't verhoor wisten de beambten op 't bureau van politie al spoedig genoeg, on weldra vertoefde het edele drietal weer ge- noegelyk onder één dak (namelijk dat van 'c Huis van Bewaring te Alkmaar) thans zonder versnaperingen. De O. v. J. vond hier 't wettig en over tuigend bewijs geleverd. Beklaagden be kenden trouwens. Ze staan geen van allen gunstig bekend. De Wit heeft zelfs al eens 6 maanden moeten brommen voor diefstal. De feiten, door deze twee beklaagden be dreven het in ontvangst nemen van Tijsen van hun deel van de gestolen f5.— werden als heling gequalificeerd en Mr. Cnopius eischte tegen De Wit 4 maanden en tegen Lacroix 3 maanden gevangenis straf. Wat in de eerste zaak tegen be klaagde Tijsen werd geëischt, weten we na tuurlijk niet. Mr. Huizinga (die voor De Wit moest pleiten) en Mr. Dorbeck, de verdediger van Lacroix, konden geen van beiden komen. Mr. H. P. M. Kraakman trad nu namens zijne beide ambtgenooten op en verzocht op verschillende gronden voor de beide cliënten een lichtere straf. Nu volgde een overtreder van art. 43 a vande Heldersche politieverordening. Volgens dat artikel mag zonder 's Burge meesters vergunning het optreden van lied jeszangers niet toegelaten worden. Vraagt een liedjeszanger vergunning dan geeft de Burgemeester die absoluut niet, zoodat de bepaling, „met vergunning van Z.E.A. mag men wel liedjeszingen" voor de liefhebbers van „vocale muziek" langs Helder's straten al een zeer schrale troost is en voor de politie tevens een reden om alle liedjeszangers aan te houden. Simon Jan Rieter genoot bij zijn optreden op 22 Maart j.1. ook die eer. Vergunning kon hy niet toonen. Naar zijn naam ge vraagd wordende, gaf hij een valschen naam op, n.1.Jan Zwan, en toen men hem naar 't politiebureau wilde transporteeren, wat om meer dan één reden zeer noodig was, want hij was ontzaglijk dronken verzette Rieter zich allergeweldigst, schopte zijne geleiders, brigadier Groen en agent Jansen, blauwe schenen, slingerde hen beiden een saldo van uitgezochte grof heden naar 't hoofd, enz., enz. Toen nu de heer Officier naar zijne mee ning over al deze fraaiigheden werd gevraagd, achtte Z.E.U. het een plicht om te zorgen, dat een individu als Rieter nu eens niet er van profiteert, dat de Alkmaarsche recht bank doorgaans lichter straft dan andere rechtscolleges. Z.E.G. eischte daarom tegen Rieter wegens wederspannigheid, met toepassing van art. 180 Wetb. v. Strafr. eventjes 6 weken gevang. De weledele heer Hillebrand Noordhuis, een 58-jarig wereldburger, den 6en Augustus 1848 te Nieuwer Amstel geboren, was heden als beklaagde absent. Hij leidt een zwervend leven en stal den 16en Maart een vrouwen zak, verloren door de verloskundige uit Limmen, mej. Elisabeth Slot, echtgenoote van C. Kieft. Dat kleedingstuk hield behalve een beursje met wat geld, diverse artikelen in, als mesje, schaartje, lorgnet met etui, sleuteltjes, potloodjes, kortom datgene wat je zooal in een vrouwenzak moogt verwachten. Die stukjes gereedschap wilde Noordhuis ook maar in klinkende munt omzetten. Klaas Wagenmaker en zekere Nyenhuis kochten er olk wat van en beklaagde, zich in zyn goeden, winstgevenden dag verheugende, trok naar „De Ster" in de St. Annastraat te Alkmaar en genoot er, vooraf slaapgeld kunnende betalen, dra den slaap des recht vaardigen onder het gastvrije dak van de stevige hospita, mej. Koster. Toch zat de politie hem op verzoek van juffrouw Kieft spoedig achter de vodden en de zaak moest daar was geen pardon voor 't gerecht. Nijenhuis had men als ge tuige nog niet gedagvaard en Wagenmaker (beiden Alkmaarders) kon nog niet present zijn dus vroeg en verkreeg de heer Officier schorsing dezer zaak. We trekken naar Enkhuizen, waar de visschersknecht Herman Meier woont. Och, och, wat was die man den 24sten Maart j.1. dronken en kwaad. De agenten Muusze en Talsma, door het vreeselijke lawaai dat hij maakte, getroffen, snelden naar de plaats des onheils, mag je wel zeggen.... en wat aan schouwden ze daar? Dat in hunne aloude stad, in de Torenstraat, Meier bezig was het ouderlijk huis te vernielen op echte dronken- mansmanier. Vóór ze hem te pakken hadden, had hjj al 12 ruiten aan de straatzijde inge trapt en wie weef, wat er meor gebeurd was, als de flinke politiemannen don woesteling niet met inspanning van alle krachten in verzekerde bewaring hadden gesteld. Wèl was 't verzet bij het transport hevig en 't discours verre van fijnbeschaafd, maar heden kreeg Meier zijn loon. De Officier toch hield een allesbehalve malsch requisitoir en schetste Meier als een zeer ongunstig bekend staand individu; hij eischte met toepassing der artt. 180 en 350 Wetb. v. Strafr. een maand gevang, tegen Hermanus. In den nacht van 21 op 22 Maart j.1. was het er in Den Helder weer aardig te doen. Er was toen uitvoering van de zangvereeni- ging „Harmonie" in 't Casino-gebouw, met bal na. Onder het dansende publiek bevonden zich ook een paar infanterie-sergeants, n.1. IJme Bos en Andreas Rooth, van wie de eerste met zekere Adriana van der Pol „uit was." Dit nu zinde een anderen danser, den koet sier P. A. E. Ty'sen, een 29-jarig cavalier, heel slecht, want Adriana had hem beloofd onder zijn geleide mee naar huis te gaan. Maar hij kan zeker beter paarden dressee- ren dan vrouwen, althans de sergeant pakte 't boutje in en de aapjeskoetsier bleef als Jut voor 't landhek staan. Toen zocht hy onderweg naar huis ruzie en sarde den sergeant zoo hard hy kon, sloeg en stompte hem en vernielde zijn militaire overjas bijna geheel en al, zoodat de brave jongen nu in een geleende dito voor de balie moest komen. Bos eischte dan ook schadevergoeding ten bedrage van f 10 en koos ter griffie domi cilie. De sergeant had er voldoening van, dat hjj er subiet rechtszaken van had ge maakt, want de koetsier kreeg ongenadig zjjn portie van den O. v. J. Dit was nu al de tweede maal, dat beklaagde zoo op trad tegenover een militair, die met een Heldersch meisje uit was. 't Is of Tijsen meent zich daartegen steeds te moeten verzetten en 't monopolie ten deze meent te bezitten. Wegens mishandeling werd tegen be klaagde een week gevang, geëischt. Hy wilde liever geldboete betalen. A. J. Doffer, een Hoornsche beklaagde, was absent. Hjj had op 17 en op 24 Maart ruzie met den deursergeant van 't Leger des Hei-ls J. J. Walkenbach, die op beide dagen door hem werd mishandeld, doch niets terug deed. Echter nam hij tot wraak de Jus titie in den arm. En met succes. Wegens mishandeling, 2 maal gepleegd, eischte de O. v. J. f 8 boete of 10 dagen hechtenis tegen hem. Petrus Bakker, een koopman uit Hoorn, stompte den 24sten Maart jl. aldaar zjjn vriend Dirk Meurs mooie vriendschaps betuiging! en sloeg hem tevens. De O. v. J. qualificeerde zulks met het volste recht als mishandeling en eischte deswege f 6 dagen hechtenis tegen Bakker. Tot slot de finale van de zaak contra sinjeur Noordhuis, straks geschorst. De O. v. J. wist nu, dat getuige Wagen maker wegens ziekte is verhinderd te komen. Daarom wordt in diens plaats nu rijksveldwachter A. van Keulen gehoord, die de snuisterijen, door Noordhuis verkocht, bjj Wagenmaker en Nyenhuis in beslag nam. Noordhuis heeft vroeger bekend, aan die beiden 't een en ander te hebben ver kocht. Wegens diefstal eischte Mr. Cnopius tegen Noordhuis ten slotte, met toepassing van art. 310 W. v. S., wel 2 maanden gevange nisstraf. Uitspraken a.s. Dinsdag. Uitvoering van Ccwydc Muziek. Yan particuliere zijde zendt men ons 't volgende Op Donderdag 9 Mei (Hemelvaartsdag) zal in de Hervormde kerk te Schagen eene uit voering van Gewijde Muziek worden gegeven door Mej. Hermine Scbolten, zangeres, den heer L. v. d. Tand, violist, en den heer J. H. Besselaar Jr., organist. Dit drietal, dat na hun optreden alhier eenige plaatsen in Duitschland zal bezoeken, gaf dezen afgeloo- pen winter in verscheidene plaatsen van ons land, met groot succes, dergelijke uitvoe ringen. Over de zangeres Mej. Scholten, welke voor eenige jaren als lid van het Zalsman- kwartet, zooveel bijval verwierf met haar toumée door Spanje, schrijft de „Nieuwe Gorinchemsche Courant" van 10 Jan. LI. In de sopraanstem van Mej. Scholten valt vooral te roemen de volle, gloodvolle toon, die steeds zuiver en klankryk blijft, zoowel in do hooge registers, als waar haar geluid de mezzo-sopraanstem nadert, waaraan zy paart een mooie, duidelijke uitspraak. De „Nieuwe Rottordamsche Courant" schrijft over den heer Besselaar, Hoofdlee raar aan de Muziekschool tot bevordering der Toonkunst te Rotterdam „De heer Besseiaar toonde zich wederom „een orgelspeler van zeer groote beteekenis, „wiens artistiek kunnen telkenmale bewon dering wekt". 't Oordeel over den heer Van der Tand, concertmeester en solo violist, resp. te Haar lem, Dortmund, Frankfort a. d. Main en nu te 's-Gravenhage, luidt aldus: We hoorden oen uitstekend kunstenaar in den persoon van den heer Van der Tand' Deze violist heeft den gunstigst mogelijken indruk gemaakt, door zijn zuiver en fjjn afgewerkt spel. De voordracht der Sonate van Handel beantwoordde aan de hoogste eischen, welke men den vertolker van zulke klassieke werken kan stelli-n. (De Nieuwe Koerier, Maas- en Roerbode van 5 Oct.) Van de ensembiq-numiners, welke dit drie tal op hunne uitvoeringen ten gehoore brengt, schryft de „Nieuwe Winterswyksche Courant" van 19 Sept. o.a. „Die nummers, waarbij orgol, viool on het menschelyk zangorgaan samenwerkten sloe gen wezeniyk in. In„panis angelicus" mocht het publiek inderdaad genieten van de he- melsche spijze, die de kunst aan de ziel en het gemoed verschaft en als men in „paree domine" de woorden „o divin redempteur! Pardonne a ma faiblesse" enz., hoort zingen en dit onder begeleiding van orgeltonen en schoon vioolspel, dan wordt men door zoo'n ensemble overweldigd in niet geringe mate, dan is dit eene finale, dat de kroon zet op het werk en den indruk meegeeft van „toch iets moois genoten te hebben." Gemeente Zij pc. It geschreven van 26 April 1 Mei 1907. GeborenGeene. OndertrouwdFran?oi3 Gerardus van der Kolk, j.m., wachtmeester by de huzaren, 47 jaar, te Venlo en Klaasje Frans Tromp, j.d., zonder beroep, 23 jaar te Zype. GetrouwdCornelis Dalenberg, j.m., ar beider, 22 jr., te Zype en Jannetje Sny'der, j.d., zonder beroop, 23 jr., te Zype, onlangs te St. Maarten. Jacob Kooyman, j.m., landman, 26 jr., te Barsingerhorn en Antje van der Sluys, j.d., zonder beroep, 26 jr., te Zype. Simon Klaver, j.m., landman, 23 jr. en Catharina Hoebe, j.d., zonder beroep, 22 jr., beiden te Zjjpe. Sipke Eriks, j.m., landman, 22 jr. en Catharina Maria Koorn, j.d., zonder beroep, 20 jr., beiden te Zype. Klaas Kooy, j.m., landbouwer, 28 jr., te Hoogwoud en Ariëntje Bregman, j.d., zonder beroep, 22 jr., te Zype. OverledenGeene. Gemeente Callantsoog. Ingeschreven van 1 30 April. Geboren: Jannetje, d. v. KlaasSagekuele en Tryntje Piuister. Hendrika Geertruida, d. v. Johannes Vader en Antje Wever. Hendrika, d. v. Jan Cornelis Vos en Vrouw tje de Leeuw. Ondertrouwd en Getrouwd. Adam de Wit, j.m. van beroep landman, oud 32 jaren, te Zype on Anna Bleyendaal,j.d. zonder beroep, oud 23 jaren te Callantsoog. Gerrit Dekker, j.m. van beroep landman, oud 24 jaren te Zype en Maartje Baken, j.d. zonder beroep, oud 25 jaren te Callantsoog. Ondertrouwd Arie Bakker, j.m. van be roep groenteboer, oud 22 jaren, te Meiderich (in Pruisen) en Grietje Schouten j.d. zonder beroep, oud 18 jaren te Callantsoog. OverledenGeene. Gemeente Hoogwoud. Ingeschreven van 16 30 April. GeborenJohannes Josephus, z.v. Jacob Sjerps en Gertruda Brigitta Maria de Git. Ondertrouwd Pieter Witsmeer, van beroep landbouwer, oud 28 jaar, wonende te Winkel en Aaltje Kuiper, zonder beroep, 25 jaar, wonende alhier, onlangs te Schagen. Klaas Buis, van beroep landbouwer, oud 26 jaar, wonende alhier en Wijntje Kuiper, zonder beroep, oud 23 jaar wonende alhier. Marcus de Boer, van beroep arbeider, oud 22 jaar, wonende alhier, onlangs te Nieuwe Niedorp, en Tryntje Kos, zonder beroep oud 25 jaar, wonende alhier, onlangs te Nieuwe Niedorp. Jan Rempt, van beroep rietdekker, oud 30 jaar, wonende alhier en Grietje Groen, we duwe van Pieterman Gay aard, zonder beroep, oud 28 jaar, wonende alhier. Hendricus Opperveld, van beroep landbouwer, oud 27 jaar, wonende te Nieuwe Niedorp en Antje Dam, zonder beroep, oud 22 jaar, wonende alhier. Getrouwd Theodorus Paauw, van beroep broodbakker, oud 31 jaar, wonende te Abbe- kerk en Dieuwerlje Portegies, zonder beroep, oud 28 jaar, wonende alhier. OverledenCornelis, 11 maand, z. v. Pieter Koenis en Niesje Molenaar. Neeltje Fok, 65 jaar, weduwe van Klaas Goed. Jan, 9 maand, z. v. Johannes van der Hulst en Neeltje Tool, beiden wonende te Medemblik. Martha, 11 j., dochter van Jacobus de Jong en Marytje van Diepen. Nicolaas, 1} jaar, z. v. Cornelis Manshanden en AlidadeBoer. Gemeente Barsiiigcrhorn. Ingeschreven van 1—30 April. Geboren: Cornelis, zoon van Jacob Meule- veld en Teunsina Hinderika Akkerman; Catharina, dochter van Marinus Paape en Neeltje Wagenmaker; Nicolaas Jan Galtjo, zoon van Adolf Jan Tonnis Geertsema en Geertje Dijkhuis; Hendrik Willem, zoon van Jacob Jimmink en Christina Wilhelmina Blaauboer; Petronella Alida, dochter van Pieter Rempt en Jansje Bruin; Kiaas, zoon van Egbert Dirkmaat en Antje Neefkes. OndertrouwdJan Adriaan Visser en Antje Boots; Pieter Woudenberg en Dieuwertje Bras; Pieter Rol en Neeltje Bas; Pieter Over en Bartha Maria de Rover; Cornelis van der Welle en Guurtje Maats; Arie Visser en Ariaantje Stins. GetrouwdJacob Kujjper en Aaltje Wis- sekerke; Cornelis Wissekerke en Neeltje Mul; Jan Adriaan Visser en Antje Boots; Pieter Rol en Neeltje BasPieter Woudenberg en Dieuwertje Bras. Overleden: Neeltje Groot, oud 77 jaren, weduwe van Cornelis Veer. Gemeente Harenkarspcl. Ingeschreven van 1—30 April 1907. Geboren: Martinus, zoon van Pieter Blan- kendaal en Aafje Hof; Petrus, zoon van Martinus Bruin en Maartje Arends; Marga- retha Johanna, dochter van Jan Spaans en Antje Dekker; Jan en Jansje, zoon en doch ter van Nicolaas Boon en Tryntje Velserboer; Klaas, zoon van Arie Kossen en Maartje Bakker. Ondertrouwd: Jan Mak en ElizabethScher mer; Anthonius van der Gulik en Tryntje Hoedjes; Jacob de Jong en Maartje Schuit. Ondertrouwd en gehuwdCornelis Blan- kendaal on Marytje Nieuwboer. Gehuwd: Pieter Kamp en Catharina Over toom. OverledenNeeltje Kraakman, echtg. van Klaas Kly broek, oud 47jr.,overl. te Alkmaar. Een als levenloos aangegeven kind van Arie van Leyen en Cornelia BoodTheodorus Boekel, oud 2 mnd.Johannes Bruin, oud 9 mnd. Mejuffrouw De Vries heeft voor haar benoeming tot onderwijzeres te Haringbui zen bedankt. Dinsdagochtend vond men te Petten het lyk van de 17-jarige dienstbode van den heer H. in eene sloot achter het Gemeene- landshuis. Men vermoedt geen misdaad; aan een ongeluk kan men niet denken, daar het water niet voor de huishouding benuttigd werd, en men gist alzoo wat de oorzaak kan zijn van dezen zeer waarschynlyken zelfmoord. I)e bevolking van Noord-Holland bedroeg op 1 Januari 1907 529.183 man nen en 557.411 vrouwen, totaal 1.086.594. Verder was het aantal bewoners der vol gende gemeenten aldusAlkmaar 9938 man nen en 10.461 vrouwen, totaal 20.399; Am sterdam 569.850 mannen en 294.336 vrou wen, totaal 564186; Bussum 5212 mannen en 6318 vrouwen, totaal 11.530; Haarlem 33.212 mannen en 36.489 vrouwen, totaal 69.701Den Helder 14.247 mannen en 12.735 vrouwen, totaal 26.982Hilversum 13.362 mannen en 15.240 vrouwen, totaal 28.602; Hoorn 5490 mannen en 5502 vrou wen, totaal 10992; Velzen 8247 mannen en 8128 vrouwen, totaal 16.375; en Zaandam 1 i.957 mannen en 12.209 vrouwen, totaal 24.166. Eigenwijze haantjes. Ter gelegenheid van 'n kermesse d'été, die dezer dagen te Breda gehouden werd, zouden o.a. een viertal haantjes, ten gerieve van 't publiek, zich meten in de kraaikunst. Talryke kraailiefhebbers waren gekomen om te hooien, wie als overwinnaar uit den strijd zou treden. Met horloge, potlood en "papier zat de jury gereed om het resultaat met angstvallige juistheid vast te stellen, j Doch de haantjes hadden eenparig besloten 1 voor deze gelegenheid hun bek te houden, en allen bewaarden 'n diep stilzwijgen, zoo dat dit schitterend nummer van 't pro gramma helaas mislukt is. Van 'n pêrdje cn 'n vrouwke. De moestuin van het hotel-pension „Bui- tenlust" in Hees is ruim en wijd en welon- derhouden. Tusschen en over de bedden heerschen pais en vreê, en jonge spinaat en knolselderij, en boontjes en kropsla, ze knik ken elkaar al eens even g'ndag. 't Hotel- houdstertje in d'i witte schort kijkt uit 't keukenraam over haar veld en knikt ook eens, bevredigd en welvoldaanMaar dan plots stuift ze heen, vuurrood„Dat wordt me 'n mooie schadepost!" roept ze. Een „pêrd" in d'r tuin! Een roodbruin dartel „pêrdje" 1 Dat rent door de haag, dat vliegt langs de kanten, dat stuift over 't jonge zaad! „Gossiemyne 1" Versuft staan de tuinlui te kyken. En mannen van de straat loopen elkander om ver om te helpen, en de schooljeugd voor 't hek giert van de pret. Hard loopen de mannen, op eerbiedvollen afstand, harder loopt de roodbruine, met elegante sprongen, als coquetteerde hy met een circuspubliek. Heissa! Heb je van je leven! Nooit was er mooier renbaan op aard 1 Grijp toch den halster 1" Maar jawel, de wereld is wijdvan den moestuin gaat 't naar den voortuin, rondom, rondomhindernissen worden met gemak genomen. De jeugd kraait 1 En de juffrouw in d'r witte schort kykt eens naar de tien dapperen 't „Pêrdje" toont maar heel geen respect voor de tien. Over de haag nog een keer, en dwars door de frissche bedden. De kluiten vliegen, en jonge spinaat en knolselderij en uitjes be groeten malkander nu torg in de lucht. Ze is radeloos: „Zei vers" zal ze 't dier dan grypen, „êges" zal ze 't doen I Daar komt 't vliegend onheil 1 Te laat voor den halster, maar niet voor niet heeft een „pêrd" een „stêrt", en -- wel dan, warempel, aan tien haren, daar hing ze en daar ging zeDe schooljeugd loeit! By zoo'n vertooning is een circus niets. Maar 't tochtje gezamenlijk duurde slechts kort: 't paard won 't dezen keer van de koene rossen bedwingster, die wordt gewogen en te licht bevonden. Voort holt het, ruimte en vrijheid en blyde sprongen ge noeg 1 Maar 't „pêrdje" had geen menschenver- stand; anders hadde het geweten, dat in den stryd tusschen mensch en dier, de vier voeter ten slotte toch het onderspit delft. Nu maakte het zyn berekening buiten den waard, in dit geval het waardinnetje, dat den halster toch nog te pakken kreeg en hem zegevierend aan den begeleidei over reikte. „Veur gên vieftig gulden hadde ik 't oe nagedaon!" zeide een van de verblufte hel pers. („Gelderlander".) Van part'culiere zijde ontvingen wjj het volgende uit N. Niedorp: Zondag 11. had de gewone jaarlyksche muzikale voordrachtoefening plaats der leer lingen van den heer A. Olie te N.-Niedorp, in de ruimgebouwde en mooi verlichte zaal van den heer C. Kooiman aldaar. De voordracht stukjes liepen over het geheel best van stapel. Elk der leerlingen gaf naar wat zyn krachten in verband met ty'd tot studie,aanleg en leeftyd vermochten. Het gedeelte vóór de pauzo betrof de aankomende, het deel na de pauze de meer gevorderde leerlingen. Het vocale was meerbedoeld als theoretische onderlegging voor verdere instrumentale ontwikkeling. De aanwezige ouders hadden gelegenheid op te merken, welke vorderingen hunne kinderen hadden gemaakt. Het geheel kan heeten een prettige bijeenkomst, die, niet te laat, met een gezellig bal eindigde. Zoo ongeveer zouden wy den avond gemeld kun nen achteneen gebeurtenis van niet mindere, ook niet meerdere beteekenis als zooveel andere vermakelijkheden die de courant wekelijks heeft te melden, en toch meen ik, dat „de Kleine Kapel" te N.-Niedorp een enkel woordje aandaoht extra verdient. Een symphoniegezelschap in een platte landsplaats, dat reeds zyn 15 jarig beslaan heeft weten te bereiken, wie weet my een tweede gezelschap op dit gebied te noemen, in zelfs veel grootere plaatsen, dat op der gelijk succes kan roemen? De onvermoeide leider dor „Kleine Kapel", de heor A. Olie, noemt zich zelf muzikaal schiaal bedeeldzelf is hy alles behalve scherp van gehoor; vrage: wat ongekende ijver weet goed te maken by beperkte ge gevens; als wy bedenken, dat een bekend verslaggever van de „Alkmaarsche Courant" een paar jaar geleden by gelegenheid van het optreden in Alkmaar van het liefhebberij- tooneelgezelschap „Cicero", dat door „de Kleine Kapel" begeleid werd, letterlijk schreef: grootere tooneelgezelschappen leveren wel eens slechtere muziek. Nog altijd ondervindt „de Kleine Kapel" in N.-Niedorp niet dien steun, waarop zy be wijst met recht aanspraak te mogen maken; niettemin bereikte zjj deze avond haar vijftien de jaarljjksche publieke voordracht. Leider en leerlingen, ten nutte hoop ik zeer, dat de voordrachtavond voor uwe „Kapel" een waarborg te meer moge zyn voor het nog vele jaren blijven bestaan tot eer van het gezelschap en de plaats waar het thuis behoort. X. Ei-n incnsehenredder. Dezer dagen overleed in Den Helder, op 67-jangen leeftijd, de heer Coenraad Bot, eenvoudig visscherman, maar die by zyn plaatsgenooten in aanzien stond door zyn groote bereidwilligheid om in tijd van nood met de reddingsboot in zee te gaan. In zyn leven heeft hjj niet minder dan ongeveer 180 menschen van in nood ver- keerende schepen gered. Bjj Kon. besluit van 23 Aug. 1876 werd hem dan ook de bronzen medaille voor het redden van men schen toegekend. Wylen koningin Victoria van Engeland vereerde hem om dezelfde reden een zilveren medaille, en den 18en Dec. 1877 werd hem door de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappy een getuigschrift met bronzen medaille uitge reikt. In dit getuigschrift werd vermeld, dat Coenraad Bot op 18 Dec. 1877 de bemanning van het Duitsche stoomschip „Nord Lyset", gestrand op het gevaarlijkste punt der Noorderhaaks, trachtte te redden. Zeker zelden werd een redding beproefd, zegt het getuigschrift verder, welker kans zoo hache lijk scheen, vooral toen de reddingsboot, bevracht met den kostbaren last van 36 menschenlevens, te midden der felste bran- ding, door den woedenden oceaan werd omgeworpen. Nooit bleek duidelijker, wat inspanning en beleid vermogen, daar het den edelen redders mocht gelukken, helaas, met verlies van twee hunner makkers, 18 man der equipage aan een wissen dood te ontrukken. Tel. Er was er maar één. Als een aardige bijzonderheid schryft het „Hbl." vernamen wy, dat tijdens de Koninginneweek te Amsterdam by de politie slechts één geval van zakkenrollerij werd aangegeven, n.1. van een horloge. Dit steekt merkwaardig af bjj het vorige jaar, toen heel wat aangiften van gerolde horloges en portemonnaies werden gedaan, als gevolg waarvan een ware razzia onder de leden van het verdachte gilde werd gehouden. Blijkbaar hebben we daar dit jaar de goede resultaten van genoten. Verkiezing Prov. Staten. Do heer G. C. Hulst te Schagerbrug, can- didaat gesteld door de Liberale Kiesvereeni- ging van Noord-Zijpe, voor het lidmaatschap voor Provinciale Staten, heeft voor die can- didatuur bedankt. In de vergadering dier vereeniging werd nog besloten pogingen aan te wenden, een vergadering te verkrijgen van afgevaardig den van al de kiesvereenigingen in het dis trict, om daar voorloopige candidaten te be spreken en daarna een grostal op te maken, waaruit de kiesvoreenigingen eene keuze kunnen doen. Door de kiesvereeniging zul len daartoe circulaires tot de zustervereeni- gingen worden gezonden. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren M. Bossen en Jb. de Moor. De heor J. Raat, candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den Raad, heeft even eens voor die candidatuur bedankt. VERGADERING van den Raad der gemeente Heer Ilugowaard, gehouden op Donderdag den 2 Mei 1907, 's namiddags ten 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer P. Wonder Az. Allen tegenwoordig. De vergadering wordt op de gebruikelijke wyze geopend, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomon a. Het verslag over het herhalingsonder- wys tydens den cursus 1906-1907 aan school No 1. Hoofd de heer Huizinga. Er blijkt uit, dat zich 5 leerlingen aanmeldden, waar van 4 blyvend waren. Zjj volgden het onder wijs nogal geregeld. Voor kennisgeving aan genomen. b. Schrijven van mej. R. F. Boyïnga, onderwijzeres aan school No. 1, waarin zjj meldt, dat ze als onderwijzeres te Alkmaar is benoemd, redenen waarom zjj verzoekt tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag te mogen ontvangen. Voorz. vertelt, dat zy in een onderhoud met hem de vraag stelde, of zij met medio Juni al ontslag kon krijgen. Voorzitter vond dat minder wenscheljjk en gaf de voorkeur aan 1 Juli. Nu de aanvrage ook dien datum vermeldt, heeft de Raad geen enkel bezwaar en wordt eenparig besloten het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Bij de bespreking tot het oproepen van sollicitanten wordt de inzending van sollici tatie-stukken tot uiterlijk 20 Mei bepaald. Nu men toch over onderwysbelangen aan 't spreken is, meldt Voorzitter, dat het voor Veenhuizen niet druk ging met het ont vangen van stukken. Slechts 2 sollicitanten hebben zich aangemeld. c. Een adres van de afdeeling Heer Hugo- waard en Omstreken van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, luidende onge veer als volgt: Wy nemen de vrijheid ons tot U.Ed.A. te wenden met het beleefd ver zoek het daarheen te willen leiden, dat by gemeentelijke verordening in alle openbare scholen in deze gemeente het geregeld hou den van schoolvergaderingen verplichtend worde gesteld, in den geest van bijgaande Memorie van Toelichting on van 't bijge voegde concept-reglement. De genoemde toelichting wordt niet gelezen, aangezien de heeren raadsleden er elk eene hebben ontvangen. Daar verschillende der raadsleden deze zaak nog niet grondig hebben kunnen bestudeeren, wordt met algemeen goedvinden besloten, het behandelen vand t adres tot eene volgende vergadering aan te houden. Voorz. stelt daarna aan de orde de benoe ming van stembureaux met het oog op de weldra te houden verkiezingen. De uitslag hiervan is: le district. De he> r Van der Oord voor zitter, de heeren Huizinga ei J Jb. Plevier leden, K. Hemke en Jb. Hes plaatsvervangers. 2e district. I' Wonder Az. voorzitter, D. de Roer en P. D. van Rijn leden, Jb. Smit en Jb. Schagen plaatsvervangers. Daar de heer P. Wonder Az. catdi.laa gesteld is voor de Prov. Staten, zal voo

Schager Courant | 1907 | | pagina 1