Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Biimenlandseh Nieuws. Marktberichten. 14'^ de 30 000 000 zielen. Sedert meer dan 300 jaren hebben de niet eens, heet het. Nederlanders daar hun heerschappij gehandhaafd en Het gevolg zou daarvan zijn, dat Yon Bülow moet od Java ziin er reeds veel langer dan 100 jaicn geen ein- heengaan. süae oDstanden meer voorgekomen. Zelfs als in Britsch- Er wordt in den laatsten lijd weer veel gemorn Indie - hetgeen nauwelijks aan te nemen is - de peld, in officieele Duitsche kringen; en lheodoi Wolf Fneeland vijandig gezinde beweging zich zou uitbrei- zegt in het „Berl. Tagebl. zelfs: den hebben de Nederlanders voor hun koloniale rijk „lil de couloirs van den Rijksdag, m de ontvang den ncDDen ue -^u kamers der officieele personen, en bij allerlei bier "'ile Dolitiek van Nederland is vele tienlallen van ja-1 avonden kan men van bezorgde lieden vernemen, dat de ren bezadigd en kalm geweest en heeft eenig en alleen Keizer dit gedaan en dat gedaan heeft, en dat slechts de bevordering der belangen van het volk gediend zon- de wijsheid van zijn raadgevers erger vooikomen heeft, der zich ooit met de avonturen der groole Europeesche j De voorzichtigsten knippen dan met de oogen en drukken politiek in te laten. Nederland leeft in de beste ver- standhouding met zijn naburen en voelt zich, zoiidei eenige agressieve eerzucht hoe ook genaamd te hebben, sterk genoeg om zijn machtspositie zelf te verdedigen. Dat het Nederland bij zijn gezonde politiek goed gegaan is, bewijst een blik op de handelsbalans Der tig jaar geleden bedroeg de invoer in het koninkrijk ongeveer f 760.000.000 en de uitvoer ongeveer f551.000,000. De cijfers der laatste jaren geven bijna gegai 5 maal zoo'groote bedragen aan. Hiermede neemt Ne derland, wat zijn invoer aangaat, de vierde, en wat zijn uitvoer betreft, de vijfde plaats in onder de mogend heden, terwijl het volgens het aantal inwoners een van de laatste genoemd zou moeten worden. Deze uitkomst dankt Nederland niet hel minste aan zijn besliste vrij handelspolitiek, die het in alle economische toestan den getrouw handhaafde, niettegenstaande bijna alle aan grenzende staten lot het beschermende stelsel overgin gen. Steunende op een voortreffelijk bestuur in het moederland en in de koloniën kan Nederland zijn politiek onpartijdig en rechtvaardig langs de lot dusver gevolgde banen voortzetten, zonder te moe.en vreezen in een conflict van belangen gemoeid te wor den, dat nu en dan tusschen groote mogendheden pleegt uit te breken. liet Nederlandsche volk, dal door een met helden moed gevoelden jarenlangen vrijheidsoorlog, de uewon- dering van de beschaafde wereld nog op den huiuigen dag, na eeuwen, opwekt, behoeft zijn zeifstandigneid niet onder curaleele te stellen: het voelt zich kiacii- tig genoeg den eigen haard zelf te bescheimen. Zoo men ziet is deze Nederlander hel met de jn den beginne aangehaalde meening lang niet eens. Wij zullen maar hopen, dat de proef niet op de som geleverd zal behoeven te worden. Er is een verdrag tusschen brankrijk en Japan op til, waarbij Frankrijk de noodige voordeelen zal be halen. Begrijpelijk noemt de „Frankf. Ztg. de vreugde der Franschen over het te wachten verdrag met Japan, dat den status quo in het Verre Oosten verzekert en daarmede Indo China beveiligt. Zij hadden tegenover Japan een vrij slecht geweten (ijimonozeki is 189o en de hulp aan Rodjestwenski verleend in den Kussisch-Ja- panschen oorlog). En dan dacht men aan het rapport Kodama met een plan voor een regelrechten aanval op indo China! Het wegnemen van deze bezorgdheid scheelt den Franschen een milliard verdedigingskosten. De Japanners hebben goede gronden voor een be tere Verhouding lot Frankrijk, dat zeven maat meer van Japan koopt, dan Japan koopt van haar. Deze handelsbetrekkingen," zoo zegt een rapport van baron Soejematsoe, „zijn voor ons zeer voordeelig; wij moe ten ze dus onderhouden en verder ontwikkelen. Daar zal nog deze overweging bijgekomen zijn: Frankrijk heeft een mooie geldmarkt, die Japan best gebruiken kan. Hetgeen echter in de beschouwing der Frankf. Ztg. vooral aandacht verdient, is de opmerking, dat üuitsch- land nu wel in Kiautsjau in een eenigszins ongezellige positie geraakt en beter gedaan zou hebben, die bezitting tijdig duur aan China te verkoopen maar dat toch nergens een werkelijk gevaar dreigt en dat integendeel een overeenkomst die den rvede in Oost-Azië verzekert ook van algemeen standpunt toejuiching verdient, om dat zulk een overeenkomst den wereldvrede ten goe de komt. Het blad is het dus blijkbaar niet eens met de Vossische Ztg. die het accoord een „nieuwen scha kel" poemt „in den ring der tegen Duitschland ge richte ondernemingen." Koerino, de Japansche gezant te Parijs, heeft zich tegenover den medewerker van de lernps aldus uil gelaten: Misschien moest de diplomatieke bescheidenheid mij verbieden te spreken over onderhandelingen, die nog niet zijn afgeloopen. Maar aangezien een telegram uit Tokio er van gewaagt, en de heer Pichon het u be vestigd heeft, geloof ik niet, dat er iets tegen is, uw vraag te beantwoorden. Sedert mijn komst te Parijs heb ik het verlangen ge koesterd, dat deze afspraak gesloten zou worden. Ik ben dus bijzonder blij, dat het mij gelukt is. De be sprekingen zijn nog niet afgeloopen, maar zij kunnen toch nauwelijks twee of drie weken meer duren. Zooals de minister van buitenlandsche zaken u al heeft gezegd, wij hebben een werk willen doen, dat het gezond verstand voorschrijft en dat den vrede ver zekert. De belangen van Frankrijk en van Japan zijn in geen opzicht tegenstrijdig. De te maken afspraak zal de overeenstemming van deze belangen bevestigen. Deze afspraak houdt in, eenerzijds den waarborg voor de onafhankelijkheid en de onschendbaarheid van China, anderzijds den waarborg der bezittingen van de beide contracteerende mogendheden. Zij bevestigt den toe stand van grondgebied, die voor Japan is ontstaan uit den laatsten oorlog, en den toestand van Frankrijk, voor Japan en voor China louter tot behoud van rijk, voor Japan en voor China louter tot behoud van het bestaande en tot waarborg van den vrede. De „Temps" heeft al gezegd ging Koerino voort dat de afspraak een bewijs was voor de gematigd heid van onze staatkunde. Dat is zeer juist. De legen de van het gele gevaar en van de heerschzucht der Japanners, zal, hoop ik, door wat nu staat te gebeuren, voor goed van het leven worden beroofd. De oude vriendschapsbanden, die Japan en Frank rijk vereenigen, verhoogen de waarde van de afspraak, die de twee landen te goeder trouw besloten hebben te sluiten, dat zij elkaar op de grondslagen, die ik heb aangegeven, hun wederzijdschen steun beloven. Verder zeide de Japansche gezant nog, dat het ver drag van zuiver staatkundigen aard zou zijn; over han del of scheepvaart gaat het niet. Het zal te Parijs onderteekend worden en de tekst zal openbaar worden gemaakt. Denkt u vroeg de journalist ten slotte dat de onlangs getroffen overeenkomsten tusschen Japan en Rusland, moeilijkheden tusschen Rusland en u hebben u welsprekend de hand, of lachen met een vertrou welijk hovelingslachje. En uit de overvolle, beklem de palriottenharten wellen de woorden op„Als ge eens wist wat nog belet geworden is." En op deze ontboezeming volgt dan een paar dagen later het bericht dat de kanselier een vermoeiden in druk maakt, en waarschijnlijk zal heengaan. In den Frankf. Kurier, van een zijde, die den kan selier vriendschappelijk gezind is, wordt dit gerucht besproken op een wijze, die meer op een bevestiging dan op een ontkenning lijkt. Het blad toch zegt: dat hel gerucht als zou de kanselier verschil van meening met den keizer hel) ben gehad over het verleenen van den Zwarten Ade laar aan vorst Al bert van Monaco, en daarom zou willen heengaan, niet juist is. „In hofkringen wordt het wel beweerd, maar in po litieke kringen betwijfelt men of Bülow over zulk een quaestie al heeft hij daarover zijn eigen meening, zoo goed als anderen oneenigheid zou hebben. „Wanneer prins Bülow binnen korter of langer tijd genoodzaakt zal wezen zijn ontslag Ie vragen, dan zal het om gezondheidsredenen zijn In de omgeving van den kanselier zegt men, sprekende, over zijn jongste redevoering in den Rijksdag: „Hoe voortreffelijk Von Bülow ook gesproken heeft, zijn uiterlijk heeft niemand bevallen, het allerminst hen, die gelegenheid hadden hem van dichtbij gade te slaan." Er staat nóg een grootheid op vallen, n.1. minister president Clémenceau van Frankr ij k. De socialis ten laten dezen minister in clen steek en ook anderen van de linkerzijde vallen hem af; en dus: nog één stootje en daar gaat-ie! Men rekent hem zijn staatkunde heel hoog aan. Alle groepen der republikeinsche meerderheid klagen over de onsamenhangende regeeringspolitiek. Een afgevaar digde van de rechterzijde noemde Clémenceau de ont kenning van alle beloften. Men ziet het alweer: de kruik gaat zoolang te water tot hij breekt. Vele beloften zijn gemakkelijk, de uit voering is moeilijker. Generaal B o t h a gaat Engeland weer verlaten. Een ding van belang heeft Botha in Engeland gedaan weten te krijgen dal de Engelsche. regeering een lee ning van 5.000.000, die de Transvaalsche regeering de wetgevende macht zal voorstellen aan te gaan, wil waarborgen. De bijzondere omstandigheden van Trans vaal in aanmerking genomen, heeft de regeering zich in beginsel bereid verklaard den gevraagden waarborg te verleenen, wanneer de Transvaalsche wetgevende macht de leening goedgekeurd heeft. Wat de Transvaalsche regeering met dat geld dacht te doen? Naar geh. Botha de Engelsche regeering had meegedeeld, zou het geld besteed worden aan bevloeiings werken, spoorwegaanleg, de instelling van een landbnnk, in het algemeen voor ontwikkeling van het land, ge lijk met het geld van de leening van 35.000.000 geschied was. het weer maakt dan nriiaarbeid zijn, dervende ongeveer f 17.000 weekloon. Van dit gesprek wa?en we Woensdag oor- en oogge- Staande de vergadering werd nog door een der 8Qea. tuige. Of de geuite stelling in alle opzichten opgaat, telfjke adviseurs met klembevolen, zich by eventueel laten wfj op dit oogenblik buiten bespreking, maar dat uitsluiting kalm en rtistig te^u<|®nen naar de orders het verschil tusschen beide dagen meer dan een rijks- en raadgevingen der leiders stipt te luisteren, daalder bedroeg, willen wij gaarne beamen. Toen een De N. R. Ct. meldt. weertje, om de dikste overjas op te zoeken en thans om De patroonsbond der aangesloten sigarenfabrieken heeft den panamahoed od te zetten. Geen wonder dus, dat Vrijdagmiddag van half drie tot halt zeven vergaderd, de handel in weidevee over 't geheel willig was, en dat ©n heeft besloten alle fabrieken te sluiten. Sigarenm^, de prfjzen waren verbeterd, hebben wij boven kunnen kers, poppenmakers en thuisweikers zyn uitgesloten, hooren. Ook in slachtvee zat meer gang. Alles was In de vergadering werd algemeen verklaaid, dat hot rit; iets duurder dan op 1 Mei. Voor schapen werd 33 gld. eens tot eene uitbarsting moest komen, aangezien er betaald. Dien prijs kreeg de heer C. ,W. van Dirkshorn. sedert lang wrijving was, dan hier, dan daar. En d(j Voor de duurste vette koe ontving de heerS. van Hoog- tabak is veel duurder geworden, wel (>U pet.; de con. woud de som van f285. currentie is zeer scherp en, met de toenemende eischen Vette varkens verbeterden zich, bij een vluggen handel, der arbeiders, zoo meende men, is het op den een cent. Het grootste doel werd weder gekocht door duur niet vol te houden. De arbeiders houden vol, Amsterdamsche grossiers. De aanvoer van lammeren hun looneisch rechtmatig is. nam in dezelfde mate toe, als die van nuchtere kalveren Bonstelsel in den Groentenhandel. afnam. De prijzen zijn nog iets schommelend. De markt. Bij den heer A. Kist te Zuid-Scharwoude, werd oenj. is nog niet voldoende gezet. Bij de groote aanvoeren die dagmiddag eene gecombineerde vergadering gehouden algemeen verwacht worden, kunnen de prijzen wel iets onder leiding van den heer A. Nobel, voorzitter yaf. rice iaren. de Naamlooze Landbouw- en llandelsvereeniging „Lan lager zijn dan in vorige jaren. De schapenfokkerij op Tessel is dit jaar zeer bevredi gend. Men schat, dat er ongeveer 45000 stuks lammeren geteeld zijn, waarvan 35 a 36 duizend stuks voor den handel bestemd zijn. De verkoopwaarde wordt op onge veer 450000 gld. geschat. De schapenfokkerij mag voor Tessel wel eene belangrijke bron van inkomsten heeten. Aan Mej. Wed. B. Vlsscher alhier is een pensioen toegekend van f174. gedijk en Omstreken", terwijl mede vertegenwoordig waren de vereenigingen „Nieuw Leven' te Heer Huso waard, „Waarland en Omstreken", „De Eendrachtvln" Oud-Karspel, „Groentencultuur" van Broek op Langen dijk, en „Landbouwbelang" te Noordscharwoude Door de heeren Nobel en Zeeman van de Naarnloc werd aan de vergadering voorgelegd een ontwerp voo een reglement en instructiën voor de betaalmeester Doel hiervan is om een beteren toesland le kribS den onderhandschen handel in groenten «an de" Gemeente Schagen. Ingeschreven van 8 tot 10 Mei 1907. GeborenGeene. Ondertrouwd: Dirk Boekei-, arbeider oud 25 jaren, wonende te Schagen en Dieuwertje Jongebloed, zonder beroep, oud 27 jaren, wonende te Zaandam. Jan Kroon, instructie: ontworpen, waarvan een honderdtal zullen schilder, oud 25 jaren, wonende te Hoorn en Pietertje worden gedrukt en aan de besturen van de verschil- Prins, oud 21 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. lende vereenigingen worden verzonden. GehuwdGeene. Hierna zal weer een vergadering van de besturen in Langedijk en omstreken, dit wil men verkrijgen doo' het invoeren van een bonstelsel, waardoor de h u del niet verder kan gaan dan er waarborg wordt steld bij de betaalkanloren en waardoor de groote oh" voorkoop meer zal worden tegengegaan. In deze vergadering werd een concept-reglement en Kerkconcert. Hemelvaartsdag, 's avonds 7 uur, had een uitvoering plaats van Gewijde muziek in onze Hervormde Kerk. Het programma vermeldde de namen van mejuffrouw Hermine Scholten, zangeres te Haarlem, en de heeren L. van der Tand, violist te 's-Gravonhage en J. H. Besse- laar Jr., organist te Rotterdam. Mejuffrouw Scholten heeft een mooi en omvangrijk der belanghebbende vereenigingen worden belegd, waar bij tevens zal worden uitgenoodigd de vereeniging „De Koophandel" aan den Langedijk, benevens de daarbij niet aangesloten kooplieden. In deze vergadering zullen dan reglement en instructie worden vastgesteld. Daar de onderhandsehe handel in groenten aan den Langedijk en Omstreken in het winterhalfjaar van zoo groole beteekenis is en er zich soms nog zulke ongezonde toestanden in dien handel voordoen, is het ten zeerste gewenscht, dat alle be langhebbende vereenigingen zullen medewerken, om tot tot dit goede doel te komen. Uit Anna Paulowna. De kiesvereeniging „Door Recht en Eenheid tot voor uitgang in het Breezand le Anna Paulowna hield Vrijdag 10 Mei eene vergadering. Er waren 20 leden aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer G. van Mullem, de verga- dering had geopend, werden de notulen gelezen en Wieringen. goedgekeurd. Hierna deed de penningmeester, de heer Met de ansjovis-visschery gaat het tot heden zeer df ''""8- rekening en verantwoording, terwijl de heeren slecht, er wordt zoo goed als niets gevangen. Het en Sipman zich belastten met hel is voor de visschers te hopen, dat er spoedig in deze nazien- Alles werd in orde bevonden en de rekening OverledenGeene. Gemeente Anna Paulowna. Ingeschreven van 3—10 Mei 1907. GeborenAnna Margaretha, d. v. Jacob Bakker en Bijtje van Twuiver. Elizabeth, d. v. Wilhelmus Karei de Jong en Guurtje Korver. Antje Wilhelmina, d. v. Albert Kooijman en Elizabeth Keuris. Cornelis, z. v. Jan Hooimeijer en Si,ja den Engelse. Catharina Geer- truida, d. v. Jacob van der Duin en Anna Schotvanger. Geertje, d. v. Reyer van Zandwijk en Jannetje Wit. Ondertrouwd Willem van der Bergh, 28 jaar en He- lena van Dyke, 22 jaar, beiden alhier. Roelof Keppel,31 jaar alhier en Trijntje Jongejan, 22 jaar te Zjjpe. GetrouwdJacob van Stipriaan, 32 jaar, en Catharina Christina Langereis, 20 jaar, beiden alhier. Overleden te AlkmaarCornelis Smit, 61 jaar. eenige verandering moge komen. 10 907- I keuze liet welgevallen, wat door de vergadering met Heden had alhier de stemming plaats voor drie hoofd-1 applaus werd ^groet Hierna had de ^ndida§ sloot met een batig saldo van f8.15. Herkozen werd i als bestuurslid de heer G. v. Mullem, die zich de ingelanden van het Heemraadschap, wegens periodieke fine voor dén n» S"k a aftreding der heeren C. Maars, C. Kooyman en G. Kejjzer. i de heeren 1 sinm n Th ('glosllJsl bestond Uitgebracht werden 23 stemmen, waarvan C. Maars 9.3 d® hTee en L. C Sipman, Th. A. Smits, J. Sehrie- Uitgebracht werden 23 stemmen, waarvan C. Maars 23, C. Kooyman 23 en G. Keijzer 23 verkreeg, zoodat allen zjjn herkozen. Wieringen. ken. C. List, H. van Haaften en J. Tijsen. Na bespreking werd ten slotte tot stemming over gegaan en de heer Th. A. Smits tot candidaat gepro- Voor de levering van 300 MA grint voor 't Heemraad- d-e rond,v?ag verder niets 0Pleverde- schap, welke publiek werd aanbesteed, waren 3 biljetten sadeuna gesloten. ingekomen 1. de heer Grimyzer te Den Helder voor f 2.35 per M3.2. de heer J. Jongkind alhier voor f 1.97 jper M'3. de heer C. Verfaille alhier voor f 1,88J per M'. Gegund aan den laagsten inschrijver. Voor de levering- 'van 100 M3 puin, ook voor 't Heemraad schap, waren 4 biljetten ingekomen, van de heeren Grimjjzer te Den .Helder voor f 2.10 per M3, C. Verfaille alhier voor f 1.74 per M3., J. Jongkind alhier voor fl.74 per M3. en S. Dek- orgaan, maar zij heeft het o.i grootste gebrek, dat een £er voor f L69 M3 waarvan de gunning is zangeres maar kan hebben, n.1. absoluut geen voordracht. ,ari(jphniidAn Haar zang mist ten eenenmale inhoud. Het lied gaat weggeruimd? En Koerino antwoordde: Ja, allemaal, zonder uitzondering. Uit Engelseh-Indië kwamen de donkerste be richten over den algemeenen toestand daar. Het Londensche blad de Daily Graphic beweerde, dat sedert den grooten opstand in Indië de toestand nooit zoo ernstig is geweest als thans. Het is ontegenzeggelijk, dat er ontevredenheid heerscht en dat die ontevredenheid wordt aangewakkerd door Ilindoesehe studenten, die sedert de overwinningen der Japanners over de Russen een hoog zelfbewustzijn too- nen en overal strijd zoeken met de Engelschen. Dit be gon in Bengalen, naar aanleiding van de verdecling dier provincie, doch breidde zich snel uit naar an dere streken, vooral naar Pendjab. In Rawalpindi heersch- te zelfs een toestand van wetteloosheid, waarvan het gevaar slechts verminderd werd door het feit, dat de Mohainmedaansche deelen der bevolking weigerden zich bij den opstand aan te sluiten. Het krachtige optreden der autoriteiten te Lahore schijnt voorloopig een goeden invloed te hebben ge oefend. De luitenant-gouverneur van Pendjab, die naar Simla moest vertrekken, heeft zijn vertrek uitgesteld, en een aanzienlijke troepenmacht te Lahore saamge trokken. Te loochenen is het evenwel niet, dat er groote on tevredenheid is, die zorg baart, als daarin niet spoe dig verandering komt. Uit Duitschland komen weer crisisgeruchten. De Keizer en de kanselier Von Bülow zijn het lang als een aaneenschakeling van klanken aan ons ooi- voorbij, maar het zegt ons niets de ziel ontbrak er aan. Juist het tegengestelde kan gezegd worden van het vioolspel van den heer Van der Tand. Wat nam zjjn spel ons mee, met welk een verrukking hebben we zitten luisteren. Vooral in het Concert in G van Max Bruch en Adagio religioso van Vieuxtemps heeft de heer Van der Tand mooi werk geleverd, Alles klonk zoo zeker en zuiver. Ook het werk van den heer Besselaar hebben wij leeren waardeeren. Als accompagnateur bescheiden en ondersteunend, was hij als solist een organist met veel temperament en uitmuntende techniek, met een mooie stemmenkeus. Al met al was het een concert dat veel genot ge schonken heeft. Het bezoek van belangstellenden was niet onbevredigend. Verlaging van gasprjjs. Het volgende adres wordt aan den Raad onzer gemeente verzonden, voorzien van een 45 tal hand- teekeningen. Edelachtbare Heeren, Geven met gepasten eerbied te kennenondergetee- kenden, allen gebruikers van gas van de gemeentelijke gasfabriek alhier: dat zij wet groot genoegen hebben vernomen, dat er sedert het in exploitatie-nemen der fabriek tot 1 Jan. 1907 met de levering van 130807 M3 gas eene winst is gemaakt van f 2537.37', d.i. bijna 2 cent per Ms dat zjj er van overtuigd zy'ï, dat Uw Raad eene gemeentelijke fabriek heeft dooi bouwen in het belang der gemeente in het algemeen in in dat der gasgebrui- kers in het bijzonder; redenen waarom zij de vrijheid nemen, zich tot U.E.A. te wenden met het beleefd eerzoek, den gasprjjs ten profijte van de gasgebruikers Ce verlagen. De bekende zangvereeniging Jacob Kwast" te Wognum heeft Hemelvaartsdag veel succes gehad te Alkmaar. De Groote of St. Laurenskerk was geheel gevuld en bevatte naar schatting pl.m. 1500 toehoor ders. De uitvoering was, zooals we die van dit in den lande alom bekende koor kennen: bijzonder mooi. De Vereeniging tot steun voor lupuslijders, waarvoor dit koor belangeloos optrad, kan zeer tevreden zjjn. Te Harenkarspel is overleden de heer J. Boekei, lid van den Gemeenteraad. Hjj behoorde tot de aftreden- den van dit jaar. Tot watermolenaar in den Polder Waard en Groet is benoemd de heer J. Krul te Andjjk. Mede op de voordacht stond de heer G. Pauw te Rustenburg. De leverantie van grint, ten behoeve van den Polder Waard en Groet, is gegund aan den heer J. Jong- xind te Wieringen voor f 2.07 per M3. Broek op Langendijk. Heden werd besteed voor Roode koolf 2.— a f 12.50 per 100 stuks. Gele kool- 1.50 a - 11— Witte kool- 1.- a - 2.- Uien- 0.80 a - 1.70 60 K.G. Het seizoen 19061907 van den onderhandschen groentenhandel, loopt aan den Langedijk en omstreken ten einde; enkele partijen uien en wat minderwaardige koolsoorten worden nog aan de afslagmarkt te Broek op Langendjjk aangevoerd. Tram-ongeiuk. De lezers herinneren zich nog misschien het tram- ongeluk te Amsterdam, waarbij een botsing een meisje eene candidatuur zou aanvaarden, antwoordde deze, (W het leven verloor. Vry dag werd tegen den wagenvoerder hij dit dan alleen wilde, indien hij op de vergadering ie vrijspraak geëischt, daar het veroorzaken van dood door Schagen algemeen tot candidaatgesteld werd schuld niet bewezen werd geacht. werd de heer D. C. Rezel.nan met algemeene stemmen Kolhorn. candidaat voor de Prov. Staten en de heeren Jb- Oos' Schoolfeest. ,,r<IQnder presidium van den heer K. Breebaart Dz. ver- lra, en R Kaan Dz„ benoemd tot afgevaardigde aaat, Vrijdagavond vergaderde ten raadhuize alhier de f gaderde Woensdag j.1. de vereeniging „Denk en Doe". .Schagen. De candidatuur van den heer Wonder «e™ j J Als secretaris werd verkozen de heer M. van Zwieten evenzoo met algemeene stemmen vastgesteld. de Blom. Eenige leden werden aangewezen om don Daar in deze vergadering geen candidaatstelling ko" ingezetenen eene lJjjst ter inteekening te presenteoren Pjaa*s hebben voor Jid van den gemeenteraad aange" voor de schoolreisjes, dezen zomer te maken. Enkele zimi ",11" u"'L?" uitstapjes werden besproken, eene keuze gedaan en ten slotte twee commissies benoemd ter verdere regeling. Kolhorn. Nu ook „Helders Harmoniekapel" van Den Helder, Vrijdag 10 Mei, hield de Liberale Kiesvereeniging Algemeen Belang te Anna Paulowna eene vergade ring in „Veerburg." Er waren 20 leden aanwezig Na opening werden de notulen gelezen en goedgekeurdWoeu kwam aan de orde„Herziening der statuten en van te huishoudelijk regiement.' In art. 1 werd de naam „li berale" veranderd in „vrijzinnige". Volgens een op de vorige vergadering genomen besluit moest uit art. 2 wegvallen het stellen van candidaten voor gemeente en polderbestuur. De heer K. A. Kaan meen de, dat het stellen van candidaten voor den gemeen teraad moest gehandhaafd blijven. De heer K. L. v. Gorkom bestreed dit op grond van het vroeger genomen besluit. Men moest de herziening ter hand nemen in de richting van bedoeld besluit en het ging maar niet aan, een beginselkwestie, met groote meerderheid op de laatste vergadering uitgemaakt, te negeeren. Ver scheidene leden voerden hierover het woord en ten slotte werd het vroeger genomen besluit ingetrokken en hel stellen van leden voor den gemeenteraad weder ingevoerd. Art. 2 werd nu als volgt vastgesteld„Het doel der vereeniging is: le Het stellen of medestellen in vereeniging met andere kiesvereenigingen van can didaten voor de Tweede Kamer der St. Gen. en voor de Prov. Staten en 2e. Het stellen van candidaten voor den Gemeenteraad. Art. 3 werd aldus: „Ieder ingezetene van Anna Paulowna, die kiesgerechtigd is voor leden der Tweede Kamer, Prov. Staten en Ge meenteraad kan als lid der vereeniging toetreden tegen eene jaarlijksche contributie van f 0.75. De overige arti- kels bleven onveranderd. De herziening van het „huis- houdehjk reglementwerd tot eene volgende vergadering uitgesteld. Aan de orde kwam hierna de candidaatstel- j ling voor een lid van de prov. staten. De secretaris deelde mede, dat van de kiesvereenigingen ord jpe, Schagen en Schoorl aanbevelingen wa ren ingekomen van candidaten en verder, dat eene opioeping was ontvangen van Noord-Zijpe, om te Scha gen a.s. Donderdag eene vergadering te houden van afgevaardigden der verschillende kiesvereenigingen, ten einde eenstemmigheid te verkrijgen. Op eene vraag van één der leden aan den heer D. C. Rezelman, of hij plaatselijke schoolcommissie met het onderwijzend perso neel der openbare en katholieke scholen ter bespreking van het dit jaar te houden schoolfeest tot belooning van getrouw schoolbezoek. Besloten werd, zoo spoor en boot wat goed correspondeeren, met de leerlingen der hoogste klassen, 52 in getal, Amsterdam, v.n.1. Artis, te bezoeken en een boottocht te maken van Amsterdam langs de Zaan naar Wormermeer. Dit zal plaats hebben '«u vdti UCII ^iMneenieraaü, aa»1?* zien zulks niet op het convocatie-biljet voorkwam, wero besloten, dil te doen in een volgend evergadering. ^8 zal den 17den Juli een uitstapje gemaakt worden naar den Alkmaarschen hertenkamp en per tram verder naar de bosch- en duinrijke streek van Bergen. op Dinsdag 11 Juni, onder geleide van de dames Pot-Vos hare deelneming heeft toegezegd, hebben 15 Harmonie- en Feisser-Spaan en de heeren C. Nobel, C. W. Deenik, en Fanfarecorpsen de uitnoodiging tot het bij wonen Th. Roep enC. Veltman. Met de byna 250 k einere kinderen van >t Festival alhier aangenomen. 1 Jam 1 J/\ V, Tuil A rtAW Artlrl TfTA*/1 AM MA AM Woensdag werd te Westwoud gehouden de ver- gadering van de R. K. Centrale Kiesvereeeniging in het District Kakhuizen. Bjj de opening bracht de Voorzitter, De Zomervacniitte aan de Gemeenteschool alhier de heer H. Raat, een woord van hooge waardeering aan begint mot 21 Juli, terwjjl de lessen op 9 Augustus het overleden lid der Prov. Staten, Hartkamp, die altijd weder hervat zullen worden. I loyaal handelde en altijd getracht had boven de partijen Voor het grint, benoodigd voor den polder alhier,1 te staan. ongeveer 600 M3., waren 3 mededingers. Ingeschreven Voor de periodieke aftreding werden nu definitief ge werd door den heer Metzelaar te Alkmaar voor f 2.99, steld de heeren Buis en Tensen, terwijl voor de vacature door den heer Do Boer te Ouddorp voor f2.98, door de Hartkamp met 30 van de 41 stemmen werd gec^ndideerd firma Stoel te Alkmaar voor f2.95 per M3. Gegund aan de heer P, Bos, secretaris der R. K. Centrale, de firma Stoel. f 80.- a 200.- 120.- a 280.- Elders in ons blad kan men lezen, dat Waard en Groet zijn grint voor f2.07 betrekt. Dat is een verschil van f0.88 per M3 of f528 op de geheele partij. Deze prijzen wijzen het verschil aan tusschen een goed vaarwateren dat van Schagen. Tot hoofdbestuurslid van den Boud v. NederI. Onderwijzers (vacature Ketelaar) word met 1915 van de 3452 uitgebrachte stemmen gekozen de heer A Hart te Amsterdam. De heer E. J. v. Det verkreeg 1469 stemmen. Marktbericht. Uit de slgarenindustrie te Eindhoven. Het Handelsblad meldt Laat het reeds bij voorbaat gezegd zijnvan de zijde der werklieden in de sigarenindustrie is de teerling ge worpen. In massa stroomden Donderdagmiddag de arbei ders naar her gebouw van den R. C. Volksbond en weldra was de groote zaal geheel gevuld. Omstreeks 7J uur viel de beslissing, en wel, dat de werklieden-organisaties zouden volharden; de arbeid zal dus bij de firma Aalfs De Jong niet worden opgevat, nctn fnivfin La4 >Jaa>. j i i V mé'eNr°^hIdrkrht"? T efschte'loon^Dit°zll Vten gSgo^hrbtnlT !t meer gehad, dan waarvoor khem verleden Donderdau Zaterdagavond a7 JoUun f i heb."-,Ik a.8 kiaar", alda, d, aarata.p,^ CTgl'7 werd algemeen goedgevonden, aan de verschillende kies vereenigingen een circulaire te richten tot aanbevelinü der gestelde candidaten, terwijl de herziening der sta tuten van de C. V. K. tot nader werd uitgesteld. Nie mand meer hel woord verlangende, sloot de voort- de vergadering. Spnansche troonopvolger. Madrid, 10 Mei. H. M. de Koningin van Spanje bevia' heden van een zoon. Alkmaar, 11 Mei 1907. 9 Paard 73 Koeien 704 Magere Schapen 99 Nuchtere Kalveren 177 Magere Varkens 1962 Lammeren 233 Biggen Kipeieren per 100 Kop Boter Alkmaar, 10 Mei. Tarwe i Haver Gerst chev. Groene erwten Vale Grauwe Paardeboonen Bruine Boonen Witte 20.- a 8.— a 16.— a 10.— a 9.— a 3.— a 0.50 a 34.- 20.- 24.- 17.- 3.50 0.60 Aangev. 242 mudden. £50 13J50 13.- o.- K 1-2.50 6.- a 4.20 a 6.50 a 8 - a 0.— a 12 a 6.- a 7.75 a 12.- a

Schager Courant | 1907 | | pagina 2