Gemengd JSieuws. Weken en weken maakte de politie vergeefs jacht op Cis en de roem zijner heldendaden steog hooger en hooger. De boeren gaven hem te eten, verleenden hem hulp, verborgen hem in hunne woningen en brachten door valsche inlichtingen de politie van het rechte spoor. Cis was niet te snappen. Maar op zjjn zwerftochten op de heide ontmoette hy eens een schoon herdersmeisje, dat, evena s eertijds Desdemona, onder de bekoring van het relaas zijner daden, die zij onopgesmukt uit des helden eigen mond opving, hem in haar hutje op de heide onderkomen schonk en liefde. En toen de politie herhaaldelijk zijn sporen terugvond in de buurt van de herdershut, werd hy eindelijt in de woning zijner geliefde in don slaap gepakt en naar Den Bosch getransporteerd. Nog leeft de faam van zijn heldendaden in het land voort, nog spelen de kinderen „Cis den doove" en ont rukt de krachtigste onder hen zich aan zijn speel kameraden, die met houten sabels de rol van mare chaussee vervullen. Hoog water. Uit Dodewaard meldt men aan de „N. R. Ct.": De vrees van gisteren heeft zich helaas bewaarheid de Waal is 't laatste etmaal nog zooveel gewassen, dat al de uiterwaarden blanl staan. Het vee is weer op stal gezet, terwijl bij velen de wintervoorraad uitgeput is. De schade beloopt duizenden; vooral de pachters van weiland, dat dit jaar weer zeer duur is geweest, zullen 't voelen; 't werk op de steenfabrieken ligt stil. De laatste berichten melden zakking van het water. Alkmaar, 9 Mei 1907. De begrafenis op gisteren van Ds. O.rt zal misschien de reden geweest zijn, waarom de aanvankelijk tegen één uur aangekondigde raadsvergadering werd versteld tot half twee, tenminste bij die begrafenis, die te ruim half twaalf plaats vond en eerst tegen één uur was afgeloopen, waren o.a. op den doodenakker aanwezig de Burgemeester en de Secretaris. Behalve verschillende dankbetuigingen voor toegekende salarisverhoogingen waren, onder de ingekomen stukken een tweetal brieven van Ged. Staten, waarbij dit college bezwaar maakt goedkeuring te verleenen aan een onlangs door den Raad vastgesteld plan van bebouwing van het vroegere land van Holtz, gelegen tusschen den Kenne- mersingel en Westerweg. Dit bezwaar is voornamelijk gericht tot de niet-naleving van art. 28 der Woningwet. Ged. Staten meenen, dat dit bouwplan deel uitmaakt van het uitbreidingsplan der gemeente, 't welk nog nimmer is vastgesteldB. en W., en met hen de Raad, waren van oordeel, dat waar dit bouwterrein ligt binnen het bebouwde deel der gemeente daaraan afzonderlijk goedkeuring zou kunnen worden verleend. Ged. Staten hebben nu hunne beslissing verdaagd, totdat het plan van uitbreiding ter goedkeuring aan hun col lege zal zijn gezonden. Partiëele goedkeuring, daarvan willen zij niet weten, al wordt ook betoogd, dat de indeeling van dit bouwterrein precies zoo zal zijn in het plan van uitleg, 't welk reeds in dien staat van voorbereiding schijnt te verkeeren, dat het welhaast gereed zal komen. De voornaamste zaak waarvoor de Raad bijeen was geroepen, was wel de behandeling van het voorstel van B. en W. tot nadere regeling van de jaarwedden van enkele gemeente-ambtenaren en van de loonen der gemeente-werklieden, een en ander in verband met de in te houden kortingen voor het gemeentelijk pensioen fonds, 't welk 1 Mei 1.1. in werking is getreden. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de Raad op onbe krompen wy'ze in de beurs heeft getast en dat h;j thans heeft goed gemaakt, wat aanvankelijk den schiin had, als zou de Raad van eene verhooging der loonen niet willen weten. De kwestie echter, waar het in April om ging, was zuiver en alleen, of periodieke verhoogingen zouden worden toegekend. Daar was de Raad niet voor te vindenvandaar, dat hij de vroegere voordracht van B.enW. te dezer zake verwierp. De thans genomen beslis- waarbij het voorstel van B. en W. zoo goed als zoo er al aan getwjj- van sigarenfabrikanten, die het besluit nam, dat, indien de werklieden der bovengenoemde firma bij hun besluit bleven volharden, alle fabrieken Zaterdagavond zullen worden stopgezet. Toen dan ook Woensdagmiddag de staking uitbrak, richtte het bestuur van de patroonsorganisatie van siga renfabrikanten des avonds onmiddellijk een schrijven aan de hoofd- en ondorbesturen der arbeidersfederaties, mel dende dat den stakenden werklieden nogtota.s. Vrijdag middag 12 uur gelegenheid gegeven werd op de oude voorwaarden het werk te hervatten. Zoo niet, dan zal de voorgenomen uitsluiting onherroepelijk ten uitvoer worden gebracht. Deze zal dan ongeveer 2500 arbeiders omvatten. Intusschen maakt zich de burgerij ongerust, want de arbeiders in deze streken kunnen in tijden van beroe ring een ruw volkje zjjn. Reeds Zondagnacht werden bij den meesterknecht van de sigarenfabriek der firma Burgers alle ruiten ingeslagen. Evenwel zijn nu reeds, naar men wil afdoende maatregelen genomen om der bur gerij volledige bescherming te verleenen indien de uit sluiting zou moeten toegepast worden. „Dank je wel." Dat zoowel de eerlijkheid als de dankbaarheid de wereld nog niet uit zijn, werd dezerdagen opnieuw beoe zen. Op aanwijzing van een machinist vond een conduc teur, op een der perrons tusschen Leiden—Arnhem, eene portefeuille inhoudende f 10 K) aan bankpapier. Het gelukte den eigenaar op te sporen, aan wien het ver miste werd ter hand gesteld. „Dank-je-welzei o is boertje, en hij stak de porte feuille, na zich overtuigd te hebben dat de inhoud ongeschonden was, in zijn zak en ging he n. Maar zijn dankbaarheid liet hem geen rust; hy voelde behoefte deze te uilen in den vorm van een stoffelijk bly'k. Op een volgend station verliet hy den trein,zocht den conducteur op, en biedt hem met glui der lachje.....-- een dubbeltje. (N. A. Crt.) per dag. meer dan vaste arbeiders. Ze verloopen échter vakor een dag en zyn ook in tijden van overgang vaker zonder werk, zoodat ze per jaar niet veel meer verdienen dan vaste arbeiders. Te Nieuw-Scheemda verdient volgens een opgaaf van landbouwerszode een vaste arbeider ongeveer f 325, een losse pl.m. f 350, terwijl de vrouwen van vaste arbeiders per jaar verdienen f 67.50, die van losse f 57.50 ongeveer. De eerste werken mede in huis en tuin van den land- ge- verste bouwer, de laatsten niet. Te Nieuw-Beerta, waar sommige arbeiders alleen uit solidariteit staken, zyn de verdiensten van een vasten arbeider per jaar ongeveer f 390, gespecificeerd aldus Van 1 Not. tot 15 Juli 220 werkdagen a 75 ct. f 165; voor dagen met extra verdiensten in dezen tyd f 10; 7J H.A. zichten a f 7 f 52}; 16 dagen inhalen f 32; dan nog 60 dagen af 1 f 50; walhooi f 40: schaap- weide f 35; stroo, kaf, gebruik paarden en wagens plus H.L. erwten f 10, totaal f 394. Het jaarloon der losse arbeiders is er iets hooger en wordt berekend op ruim f 400. liet oude, leelyke leven en daalt steenen voorgevel nam slechts vijf weken in beslag Op 4 Augustus 1906 werd de eerste stalen pijler zet en op 21 Januari 1907 installeerde zich de huurder op de negende verdieping. Het nieuwe gebouw ligl aan de Veseyslrrpi i„ over het Sl.-Paul's-kerkhof. Van -bouwen gesproken. Nederlanders waren al geruinieu tijd dat de Amerikanen hespottehijk hoog hou Amerikanen zelf meenen, dal het nu wordt, dit naar aanleiding van den ieers' een toren aan het gebouw der Metropolitan °i'W •zekeringsmaatschappij, in den trant van een p Wij - meening, Maar de bqppottelijk van vensver de liedje. sing, geheel werd aangenomen, heeft feld mocht zyn zeker allen twjjfel weggenomen Besloten werd de jaarwedden van den havenmeester en van den muziek- en kapelmeester elk met f25, die van den conciërge van het Gymnasium met f30 te ver- hoogen. De stalknecht by den reinigingsdienst zag zyn loon met f 1.50, verschillende andere werklieden by dien dienst met de hoogste en de laagste loonen met f 1 en f0.50 per week verhoogen. Voor de andere werklieden by dezen dienst, die thans allen f10 genieten, was door B. en W. voorgesteld eveneens eene verhooging van weekloon van f0.50. De heer Uitenbosch stelde hierop eene amendement voor, om niet f 0.50, maar f 1 per week meer te geven. Over dit amendement staakten de stemmen, zoodat daarover (de Raad was onvoltallig) in eene volgende vergadering moet worden herstemd. Ware dit niet geschied, de regeling zou haar beslag ge kregen hebben. De verhoogingen by de andere takken van dienst varieerden van fl tot f0.50 per week, uitge zonderd by de gasfabriek. Daar liep het er wat beter in en bedroegen zy van f3.60 tot f0.18 per week, totaal een meerdere uitgaaf per jaar ten laste van dit bedrijf brengende van f 1681.94. Goedgevonden werd nog, dat by de watergasfabricatie wordt aangesteld een opzichter op eene jaarwedde van f600 f800. Wederom werden een vijftal woningen, thans aan het Ritsevoort, onbewoonbaar verklaard. De heer Meien brink kon zich met de onbewoonbaarverklaring van één dier perceelen niet vereenigen en stemde alleen tegen. De heer G. W. de Munk werd herbenoemd tot waag- meester voor den tyd van zes jaren, terwyl in de plaats van den heer J. Hoek, wien eervol ontslag is verleend, werd benoemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer H. H. Hofmeester, adjunct-commies ter ge meente-secretarie. Vastgesteld werd eene suppletoire gemeente-begrooting voor den dienst 1907, in ontvang en uitgaaf sluitende op f102.500. B. én W. krijgen daarvoor de machtiging om boven het bedrag van flOO.OCO, voorkomende op de primitieve begrooting, alsnog f 100.000 tydelyk op te nemen ter voorziening in eventueele behoefte aan kasgeld, eene behoefte die zich in verband met de in uitvoering zijnde belangrijke openbare werken (slacht huis) en voldoening van koopsommen van door de gemeente gekochte onroerende goederen, dit jaar reeds bijzonder lieeft doen gevoelen. Tenslotte werd goedgevonden den staat van in hot pensioenfonds deelgerechtigde ambtenaren aan te vullen met den directeur en verdere ambtenaren en werklieden, welke aan het gemeentelijk slachthuis zyn en zullen worden verbonden. Vooraf waren nog behandeld en vastgesteld eenige door Regenten van het Burgerweeshuis voorgedragen en door B. en W. overgenomen wijzigingen in het reglement dier stichting. Een dier wijzigingen houdt in dat voortaan ook kinderen beneden den leeftijd van 15 jaren ter verpleging zullen kunnen worden opgenomen, wanneer één hunner ouders ;s overleden, zoogenaamde halfweezen, onder de voorwaarden door Regenten voor ieder geval vast te stellen. De voorwaarden zullen eventueel kunnen behelzen het vergoeden van een deel der verplegingskosten door den langstlevende der ouders, Na de sluiting begaf de Raad zich in comité-generaal. Uit de sigarenindustrir. Sedert geruimen tyd heerschte in de sigarenindustrie te Eindhoven en omgeving een gespannen verhouding tusschen patroons en werklieden. Deze laatsten tracht ten voortdurend een toestand in het leven te roepen, die onhoudbaar was, waartoe als voorbeeld dient, dat nog onlangs op een groote fabriek het werkvolk weigerde een zeker model sigaren te vervaardigen, omdat zy hiertoe geen lust gevoelden, en by het oude werk wil den blyven. Het motief, dat zy daardoor ook minder loon zouden verdienen, werd van te voren door den patroon ontzenuwd, door het volle loon te garandeeren, dat zij steeds verdienden. Niets mocht baten. Zy weigerden doodeenvoudig aan de gegeven opdracht te voldoen. Intusschen verergerde de toestand en brak eenige dagen geleden een strijd omtrent loon en arbeid uit op de sigarenfabrieken der firma's J. v. d. Heyde en Aalfs De Jong. Het eerstbedoelde geschil werd geregeld, doch de quaestie met de firma Aalfs De Jong bleef hangende, waarop de sigarenmakers by bondsbesluit overeenkwamen, Woensdagmid. te 5 uur den arbeid nedèr te leggen, wanneer aan hunne eischen niet voldaan werd. Nadat dit bekend werd, vergaderde de patroonsbond Langs de stt aat. HET WONDER. In de Jacob van Campenstraat is 'n kroegje. Er zjjn daar veel kroegjes, maar voor dit ééne kroegje ge schiede het. Vóór het horretje in 'traam, het groene horretje, staat een groep menschen, op wier aangezicht de felste verbazing met ruwe ly'nen is gehouwen. De voorsten tillen hun lyven tegen de vensterbank op en staren met verwonderingsblikken in het inwendige der localiteit. Alsnu naderen meerdere menschen, waaron der er zyn, die pypen in den mond hebben, en ook van dezulken, die er geen in den mond hebben; deze laat sten nu zyn vrouwen. De jakken hangen slobberend over de werklyven en van uit de zijstraten komen ze toestroomen, al maar meer, steeds aan, steeds vlugger. De kinderen, de jongetjes en de meisjes, persen hun lyfjes als wiggen tusschen de kijkende menigte, die gróéit, groeit groeit. Het kroegje zelf wordt on zichtbaar, de menschen, verbazings-strak, staan stilleen muurvast er voor, duwen hun kyk-begeerige lichamen naar voren, om te zien, met eigen oogen te zien het wonderlijke, het vreemde gebeuren daar binnenin. En steeds naderen de menschen, steeds wast de bran ding Amsterdammers. De Jacob van Campenstraat staat over een lengte van een huizenblok zwart. I Nu kunnen er geen karren meer door. Een zware j bierbrouwerswagen woelt zich vast in c^e dikke men- schenwrongen de koetsier wordt paars, wyl hy te hard schreeuwt; de rossen staan als eilandjes boven demen- schenzee uit. Er komt politie de menigte groeit steeds aan ver-weg klinkt angstgeschrei van onder-den-voet-geloo penen. Twee brancards doemen van de zyde der Fer dinand Bolstraat op. En altijd, altijd maar dikt de me nigte aan; een korps bereden agenten rukt aan de brandweer komt met wagens ter plaatse Hei- neken's ladderwagen piekt in de ijle verte boven den hoofden-oceaan uit, gely'k zulks een vuurtoren wel pleegt te doen boven het woeste golfgeklots. En nu trappelen de paarden aan, talrijke paarden met huzaren een eskadron. Maar de menigte groeit. Ze laat zich niet oplossen, wyl er iets ontzettends, iets wonderbaarlijks, iets onge dachts is te zien Ze spert de halzen, en bolt de oogen tot stuiters Want in 't kroegje staat 'n aanspreker voor de toon bank en drinkt een oude klare. En die aanspreker draagt een snor. Staking der Landarbeiders. Omtrent de staking der veldarbeiders in oostelijk Groningen schrijft men De staking heeft een zeer kalm verloop. De houding der stakers is voorbeeldig. De politie, overal versterkt, heeft niets te doen. Op de velden schiet thans, by het mooie Meiweer, het onkruid welig op 'n Mensch gaat als een student door 't lever onvolleerd in 't graf, heeft 'es iemand gezegd. Dat is een waarheid als, alsals een waarschu wingsbord boven op ,,'t Kopje". Gisteren stonden ze met z'n vieren Amsterdammertjes op den hoogen duinweg, 't panorama te bewonderen. Zooveel licht en lucht hadden ze nog nooit by elkaar gezien. Kees ontdekte het eerst het bordje en las: alsdat 't gevaarlijk, levensgevaarlijk was op je fiets naar beneden te „karren". Nou als je zoo iets gelezen hebt dan doe je 't lekker tóch. Want de menschen die deze streek door en door kennen en uit ervaring over het gevaar weten mee te sfprekon, dat zijn allemaal geweldige stommerds. Ergo, opgestapt en in wedvlucht naar beneden. Een raakte, ondanks z'n buitensporig groot inzicht en beleid, z'n stuur kwyt en werd tegen een paal geslin gerd. 't Voorwiel stuk en de man vol met schrammen. De stumper mag nog van geluk spreken. Misschien was het goed op het waarschuwbordje nog een spreuk te zetten. 'n Aloude spreuk. Ze luidt: Wien de goden verderven willen benemen ze eerst het verstand. („Haarl. Ct.") Heer Ilugowaard. Van de 218 sollicitanten voor machinist aan het stoomgemaal zyn op de voordracht, geplaatst A. Akkerman te Schoten, J. Duinker te Buiksloterham, J. Soldaat te Enschedé, G. Kamp te Amsterdam, F. Jor- dan te IJsselmonde en S. Brugman te Grootebroek. Benoemd no. 1 de heer A. Akkerman te Schoten. Vulranische uitbarsting. Van de Bretonsche kust komen berichten van een onderzeesche vulcanische uitbarsting. De bemanning van een visschersvaartuig uit Lorient, dat Woensdag in de haven terugkeerde, maakte melding van een ver schijnsel, dat men slechts aan zulk een onderzeesche uitbarsting meent te mogen toeschrijven. Het vaartuig was op een afstand van 44 mylen ten Zuidwesten van Groix en 60 mylen ten Westen van Belle-Isle aan het visschen, toen de manschappen op een afstand van omstreeks vyf mylen een dichten, zwiarten rook opmerkten. Denkende, dat een schip in liaansche campanile. Nu toegegeven moet worden, uul hel brutssl hoogte in gaat. Die toren zal op een grondvlak van 7o bij 85 Eng. voet tol een hoogte van 658 voel boven de straat en van 690 voet boven de grondvesten worden opgetrokken dat is 146 voet hooger dan de toppen der torens van den Keulschén Dom! Het bestaande gebouw is tien verdiepingen hoog; de toren zal daar met zes-en-dertig verdiepingen boven uitsteken. Deze zes-en-veertig verdiepingen, boven de straat, vormen met het bestaande gebouw een bruikbare vloeroppervlakte van... tien hectaren! Eén zoo'n ge bouw wordt in onze verbeelding een slad met straten, pleintjes en verticale tramlijnen- het is verbijsterend. Het A. blad „Scientific American" vraagt zich af waar die „wedren de hoogte in" zal eindigen, want de moderne teeniek zal er niet tegen opzien om nog eens zoo hoog te gaan als er maar iemand dwaas genoeg is om dit m J -rond draagt geduidi, maar iemand verlangen. De rotsachtige onderg. ^„uiaig de zwaarste lasten en de staal-industrie staat voorniets- De redactie ziet voor hel oogenblik geen anderen hinderpaal dan de hefwerktuigen. Voor een toren van 1000 voet zou men een complex van drie afzonderlijke liften moeten hebben en dit brengt allerlei technische bezwaren mede, die vooreerst een grens zullen voor schrijven aan de woede om de hoogte in te gaan. Wij meenen, dat wellicht ook van de menschen die nog op of bij de aarde wonen, klachten zouden komen over het opvangen van het daglicht. Want al stellen de architecten in uitzicht, dat de witte toren een soort van „Alpen-gloeien" zal doen genieten, daar de koepel nog verlicht zal - worden als de zon reeds achter de Oranjebergen is schuil gegaan, tegenover dit ééne oogen blik van genot staat de groote schaduw, die deze to ren in letterlijken zin over de stad zal werpen; scha duwen, die langzamerhand aan de straat het aanzien zullen geven van de diepe ravijnen van het hoog gebergte, waar alleen des zomers de zonnestralen eenige uren vermogen door te dringen. Vakmenschcn zullen de waarde der cijfers kunnen begrijpen, welke met den bouw van dezen reuzentoren in verband staan. Het stalen geraamte zal 8000 ton wegen; staal en steenen te zamen 38,000 ton en het gebouw in gebruik 43.000 ton. Prijzen van volbloed-paarden. Een renpaard is eigenlijk precies zooveel waard als een „gek" er voor geven wil. Het is er mee als met rariteiten, de prijzen worden bepaald door de phantasie en de beurs van den liefhebber. „Flying Fox" staat nog immer bovenaan met 39,375 pond of 984,375 Ir. betaald door den heer Edmond Blanc bij den openbaren verkoop van den renstal van wijlen den hertog van Westminster. Toen had het paard den Derby, den „Saint Léger" en de 2000 guinjes gewonnen en in twee jaar tijd 50.000 pond sterling verdiend voor zijn eigenaar. brand stond, naderde men de plek om hulp tejtrengen,jn 1906 verliet „Diamond Jubilee", die toen tien jaar oud Jj- - - 1 was^ destallen van Koning Edward in Sandringham Q1 nnn 1 1D^.i. o,1 .11 ne nn/i maar zag niets dan rook en vlammen, die uit de golven I opstegen. Zorg voor eigen veiligheid dwong hen, terug te gaan. 's Nachts vertoonde het schouwspel zich nog veel schooner en zag men groote vlammen opstijgen- Ongelukken heeft het verschijnsel voor zoover bekend niet veroorzaakt. Schipbreuk. j Op de kust van Uruguay heefc een stoomschip Poitou schipbreuk geleden. De boot voer landverhuizers. Het schip strandde tengevolge van een plotseling op gekomen storm ten zuiden van kaap, Santa Maria. 50 passagiers zyn aan wal gebracht, en ongeveer 200 pas- sagiers waren, aan boord. j volgens de laatste berichten waren er 7 dooden en 6 1 vermisten. Twee ratten. Het gilde der grappenmakers, die onder den hittereten ernst het decorum niet kunnen bewaren en er een lief j ding voor over hebben wanneer zy anderen uit den plooi kunnen brengen door geweld of door list, is in Engeland óók al niet uitgestorven. Zoo kunnen de Londensche vrouwen, die meenen dat uitbreiding van haar rechten als staatsburgeressen boven moet staan op het programma van werkzaamheden van het Britsche eens samenkomen op een vryen Zater- o -r- parlement, niet odjio aomuuavujuu - - m - - -- Op een te Beerta in de open lucht gehouden vergade- dagmid(jai 0f een Zondagmorgen in Hydepark, of een ■m-awl rfnnr Hor. vnni-7.1 t.tnr Swneman or ring der stakers werd door den voorzitter Swygman meegedeeld, dat er steun was ontvangen van verschil lende vereenigingen uit deze provincie en daarbuiten, en dat het niet noodig zou zyn, een renteloos voorschot voor het verleenen van steun uit de kas der werkliedenver- eeniging te nemen. De arbeider Klooster, een der voormannen in de sta king, deelde mee, dat arbeiders by het organisatiebestuur waren gevraagd voor het Hoogeland (Gr.) en elders. Niemand behoefde dus voor het oude loon het werk te hervatten, daar in elk geval elders meer kon worden verdiend. Ook vrouwen woonden deze samenkomst by. Eenigen harer spoorden haar medestaaksters aan vol te houden. By de stakers heeft zich ook gevoegd de eenige schoor steenveger te Finsterwold. Vele huismoeders, die inden jaarlykschen schoontijd ook de schoorsteenen zoo gaarne geveegd zien, kunnen dit nu niet gedaan krygen. Te Nieuw-Scheemda en 't Waar moet de staking zich weder hebben uitgebreid. Om eenig idéé te krygen van de betaalde loonen, de volgende opgaaf uit het „Hbld." Een arbeider te Beerta deelde -mede, dat per jaar een boerenknecht (volledig voor zyn taak berekend, evenals de volgende) verdient f 150—160, een boerenmeid f90—110; een vaste arbeider met inbegrip van emolumenten f305; losse arbeiders, die in het voorjaar minder en des zomers meer verdienen f 280. De dagloonen den vaste arbeiders zyn als volgt: Maart tot Juli (8 uur) 75 ct.; half Juli tot September (14 uur) f 1.25; September tot November (ploegen, 12 uur) f 1.25 en half November tot Maart (7 uur) 60 ct. Vrouwen verdienen met verschillende werkzaamheden ongeveer f 70 per jaar. Van landbouwerszijde wordt als jaarloon voor den knecht f 160, de meid f 100, den vasten arbeider opge geven f 320, wat weinig verschilt van bovengenoemd bedrag. Het jaarloon van den lossen arbeider bedraagt volgens dezen echter f 370, aldus gespecificeerd 7 weken in de venenf 80 wieden in Friesland 8 - 44 allerlei werk- 24 oogst (Aug. en Sept.)- 90 allerlei werk (Sept. en Oct.)- 40 in November- 20 December - 16 Januari en Februari-24 Februari en Maart- 26 By deze berekening is op tijdverlies wegens het zoeken naar werk gerekend en ook op enkele dagen werkloos heid in Januari en Februari. Vele losse arbeiders gaan niet naar de venen en ver dienen Man f 40 50 minder. Te Finsterwolde verdient een vaste arbeider ongeveer f 294 plus de emolumenten, die van landbouwerszyde worden aldus gespecificeerd: grasgewas f 25; aren lezen en boonen en erwten zoeken f 7.50; 2 pak gerstestroo f 1.50, gebruik van paarden en wagens voor het halen van turf en veldvruchten en kwelderhooi, ploegen f 20 schaapweide voor 1 tot 4 schapen van Sept. tot Nov. f 5 per schaap. De vrouwen verdienen er per dag met wieden 40 ct., binden f 1.75, aardappelen rooien 60 ct. tot f 1, erwten plukken 80 ct. tot f 1.20, inhalen 60 tot 75 ct. De losse arbeiders, die het grootste aantal vormen, hebben vaak aangenomen werk en verdienen dan 25 ct. aantal op pretjes en een beetje lawaai belusten doen zich gelden als ware het een openbare vermakelijkheid. En nauwelijks zyn de voorstandsters van geljjke rechten aan mannen en vrouwen, wat de samenstelling van het Lagerhuis betreft, zoo gelukkig geweest een handelbaar candidaat voor een opengokomen Lagerhuiszetel te vin den in den honorable Bertrand Russell, of het lieve leventje neemt weer een aanvang. Maandag, werd in Worple Hall te Wimbleton een vergadering van suffragettes gehouden ter eere en ter bevordering van de candidatuur des heeren Russell, en mrs. Allison Garland, een der meest gewaardeerde voorvechtsters der vrouwenbeweging, was aan 't woord. Er heerschte een onverdeelde aandacht en een plechtige stilte, die alras de overbekende bleek te zijn, welke aan eiken storm vooraf pleegt te gaan. Een ander slecht mensch (mis schien wel een voorstander van de candidatuur des hee ren Chaplin, den conservatieven candidaat) maakte ge bruik van de algemeene aandacht om een helsch plan ten uitvoer te brengen, waarschijnlijk om de onversaagd heid der suffragettes eens op de proef te stellen. Voor zichtig maakte hy een zak open en liet twee ratten los, die, zy het dressuur, zy het een wreed toeval, onmiddellijk in de richting van het spreekgestoelte kuierden, waar natuurlijk de ijverigste en meest overtuigde voorvecht sters gezeten waren. Wat er nu volgde, is met geen pen of ander schrijfgerei op papier te brengen. Men kan een voortreffelijke suf fragette zyn, bereid om de persoonlijke vrijheid en meer nog voor de goede zaak ten offer te brengen men kan zelfs een uitnemend aanstaand lid van het kiezerscorps wezen, ja, zelfs voorbeschikt zijn om in de verre toekomst zelve te zetelen in Westminster, te midden der wetge vende uitverkorenen des volks, en toch een echt vrou- welyken angst bezitten voor de gruwelijke monsters muizen en ratten. Zoo geschiedde het dan, dal de ratten rondwandelden in vry snel tempo, omdat ze zich niet thuis gevoelden in zoo'n plechtige vergadering naar aanleiding van zoo'n ernstige zaak, en dat de dames rondsprongen en gilden, tot de eene na do andere inzag, dat het ver- hevenste standpunt in deze ook het veiligste zou zyn reden om zich zeiven te verheffen tot standbeeld, met een stoel als voetstuk. En nu bleek een enkel oogenblik toch weer het nut van de mannelijke helft der mensch- beid. Er begon door de aanwezige vertegenwoordigers van de sterke, onversaagde sekse, een jacht op de dieren,die zich tegenover al die gillendoen springende dames toch reeds niet op hun gemak gevoelden. En, zegt het spreekwoord te recht,dat veel honden de zekere ondergang zyn van een haas; hier was het de veelheid der jagers op een voor hen zoo bij uitstek gunstig terrein, die een spoedig einde maakte aan der ratten leven, na een wilden hurdlerace te midden van een onverdeelde belangstelling. Mrs. Allison Garland kon daarna voortgaan, van het punt uit waar zij gebleven was, doch de aandacht zal aan intensiteit wel iets verloren nebben. Uit Amerika. In Amerika, zegt het Hbld. bouwt men een „wolken krabber" met een snelheid alsof het een „luchtkasteel" ware. Het record werd geslagen door de „New-York Eve- ning Post," die eenige perceelen liet afbreken, een reil- zenkantoor liet bouwen en daarin het geheele bedrijf overbracht binnen tien maanden. Het stalen geraamte van dit 15 verdiepingen hooge gebouw was in zes weken en een dag in elkaar gezet en ne voor 31,500 pond sterling en „Rock Sand" deed 25,000pond. „Ormondé" heeft 30,000 pond gekost, „Sceptre" 25.000 pond, „Cyllene" 31.000 pond. Door de koninklijke stoe terij is voor „Bona Vista" 200.000 gulden betaald, voor „Gouvernant", een zoon van „Flying Fox," 250.000 gul den en de Duitsche regeering betaalde voor „Ard Pa- triek" 21.000 pond sterling. Maar ook der paarden roem is vergankelijk\oo „Dunlóp" werd in 1896 5250 pond betaald en in 1901 werd het dier van de hand gedaan voor 25 pond. Champagne in Amerika. In het land van den dollar wordt natuurlijk nog al eens een fleschje champagne verschalkt en het is op het oogenblik te New-York mode en gebruik daar voor geen Fransche merken, geen „Moet et Chandon," geen „Veuve Clicquot," geen „Duc de Montebello", geen „Mumm," geen „Sillery" te kiezen, maar inlandsch pro duct. Zóó snel heeft de wijnbouw in Amerika zich terrein veroverd, dat deze tak van nijverheid en landbouw samen nu reeds kan beschouwd worden als een voor name bron van inkomsten. Uit Frankrijk en van den Rijn heeft men de beste soorten druivenstokken ingevoerd en de beste in Europa gebruikelijke methodes van wijn bereiding in toepassing gebracht. Zoo hebben de Cali- fornische wijnen en de producten uit andere Staten allengs hun scherpte verloren. Op het oogenblik is een derde deel van den in Amerika gebruikt wordenden champagne eigen gewas. In de laatste tien jaren is het gebruik verviervoudigd, terwijl de invoer van cham pagne in gelijke mate afnam. De deskundigen, die door de regeering geraadpleegd zijn, verklaren dat het in- landscne product zich best kan meten met het ingevoerde uit andere landen, terwijl de quatiteit steeds beter wordt. Van de Amerikaansche champagne wordt twee derde gedeelte gewonnen in den staat New-York, het ove rige in Noord-Ohio, Missouri én Californië. Ziektekiemen en tabaksrook. Ten einde den nog niet altijd goed vastgestelden in vloed van tabaksrook op ziektekiemen na te gaan, heeft een Engelsch onderzoeker, dr. Arnold te Manchester, een reeks proeven genomen. Hij vond dat de diphtheric- bacil zeer merkbaar door den rook van tabak in zijn groei werd belemmerd. Slechts in enkele gevallen was er nog een geringe groei waar te nemen. Bij typhusbacillen was de invloed ook merkbaar, maar veel minder. Som mige etterbacteriën groeiden evenmin, maar andere kie men leden door den rook in het geheel niet. De rook van hooi was verder nog iets schadelijker dan die van tabak. Fii((<>iiaardii(e wraakoefening. Te Madison County (Ohio) had een man zijn vrouw voortdurend zoo mishandeld, dat zc ten slotte aan de gevolgen overleed. Om de kosten van een begrafenis te sparen, bracht de vriendelijke echtgenoot zelf de kist naar het kerkhof. Bij zijn terugkomst werd hij dooi' 16 dorpsschoonen overvallen, die hem zoo op zweepsla' gen tracteerden, dat het bloed stroomde. Nadat ze hem terdege afgeranseld hadden, namen de dames een verf kwast ter hand en eerst toen hij van top tot teen met roode verf overgoten was, mocht hij, als waarschu wend .voorbeeld voor andere echtgenooten, zijn weg vervolgen. Een opzienbarende verklaring. Een geneesheer te New-York, zekere dr. Knopt, heeft dezen Woensdag op het daar ter stede gehouden na tionale tcring-eongres een opzienbarende mededeel)ng gedaan. Dezen dokter, die een van de erkende specialitei ten is op het gebied van de tuberculose-bestrijding, vertelde niet meer of minder, dan dat het zijn ge woonte was, patiënten, die op het punt waren aan tering te sterven, met morfine uit hun lijden te hel; pen. „Dat doe ik altijd" zeide Knopt; „en als g'.l een stervende onder behandeling hebt, die tering heef', geeft hem dan een groote dosis morfine, dan komt het einde snel en zonder pijn." De vergadering was over deze openhartigheid <l('r' mate onthutst, dat men in groote verwarring uiteen ging. Knopt, die in 1857 in Duitschland geboren werd, studeerde te Parijs en te New York. Hij is mede directeur van de kliniek vodr borstziekten van het de partement voor hygiëne te New York. Dc branden te Breinen. Nog steeds zoekt men naar de daders van de brand stichting te Bremen, wier misdadig bedrijf voor mm1' oenenschade heeft aangericht. De politie heeft 10W mark uitgeloofd voor de ontdekking. Nu heeft de Bremer Katoonbeurs daaraan een s°® van 4000 mark toegevoegd.

Schager Courant | 1907 | | pagina 8