Donderdag 23 Mei 1907. 5ie Jaargang. No. 4258. TWEEDE BLAD. ttinneniandsch Nieuws. Bekendm Gemengd Nieuws. Voorbereidend Militair Onderricht. Verkiezing voor de Provinciale Staten Vorst. Men schrijft uit Enschedé 't Heeft hard gevroren in den nacht van 18 op 19 Mei 1907. We zagen het reeds in den vroegen morgen om 4 uur, toen we even uitkeken; het asphalt op de kippen hokken, de schuttingen, ze waren wit. Om 7 uur 's morgens waren die sporen nog zichtbaar op plaatsen waar de zon nog niet had kunnen zy'n, in de schaduw. In onzen tuin, waar nog daags te voren het prachtig lichtbruine loof van den wijnstok prijkte, waren die blaadjes thans grootendeels verschrompeld, zwart. De der teelders, die het eens wilden avonturen, of zij langs dien weg nog niet hoogeren prijs voor hun product kunnen bedingen. Aangezien de geheele productie op 4 a millioon K.G. wordt geschat, zal er dus voor den hau lel wel wat te doen zijn. De overige producten op tuinbouwgebied zijn van niet minder beteekenis en do Beverwijksche groentenmarkt wordt door tal van kooplieden bezocht, omdat men daar voordeeliger en met minder risico terecht kan. De drukte begint gaandeweg grooter te worden, nu het seizoen medewerkt en de markt heeft thans reeds een omvang gekregen, die haar op één lijn stelt met die van andere plaatsen. Ken Scheerpraatje. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de „Arnh. Ct." Onlangs kon men lezen van een juffrouw in een Friesehe gemeente, die het barbiers bedrijf uitoefende. Misschien lag hierin voor de heeren die zij onder han den nam, een waarborg voor zindelijke behandeling en met het oog daarop zou men in onze streek haar voor beeld willen zien. Het barbieren toch geschiedt in het geheel niet naar de eischen van hygiëne en zindelijkheid, i De gezondheidscommissie is er daarom op uit, maatre gelen voor te schrijven, dat in het barbiersbedrijf meer met de gezondheidseischeu rekening zal worden ge houden. Het barbieren is gewoonlijk bijzaak. De kamer waar de klanten ingezeept, geschoren en geknipt wor den, is er in het geheel niet op ingericht. Op Zater dagavond ziet men zoo'n kamer vol mannen, die zoo nog in hare schutblaadjes zittende bloesems bleven, naar het ons voorkomt, gedeeltelijk behouden. De appel- juist van hun werk terugkeerden en een tabakslucht en pereboomen hebben zwaar geleden; ze stonden zoo meebrengen,welke de atmosfeer verpest. Ook de hoopvol. Gisternamiddag op onze wandeling konden we het onheil aanschouwen, dat de nachtvorst buiten stichtte. Van de aardappelen waren geheele akkers bevroren, evenzoo sla- en snijboontjes, die zoo "hier en daar reeds boven den grond stonden. De loofboomen, welke reeds eenigen tijd hunne bladeren hadden, trotseerden den invloed der vorstdoch het jongere groen van den eik kon 't niet houden. Midden tusschen berken, elzen, wilgen en hazelaars, waar maar een takje van den reus der wouden het waagde den kop uit te steken, werd zelfs zijn loof, nog maar pas enkele dagen oud, geheel zwart; 't leek wel verkoold alsof vlammen het gelekt hadden. Ook esschen en kastanjes hadden deerlijk geleden. De rogge, sinds eenige dagen „in de aar", bloeide gelukkig nog niet en kwam er dus goed af. Perziken, die veel aanzetten, schijnen er met hunne jonge, wollige vruchtjes niet zoo heel veel van te heb ben geleden. Wat aan bloesems bedierf is natuurlijk weg, aardap pels komen het waarschijnlijk wel weer te boven en de eik zonder twijfel; hij is wat later. De ijsheiligen mogen ons hebben doen zweeten, de nacht van 18 op 19 Mei heeft ons weer doen zien, dat 't ook na dezen 's nachts nog winteren kan. Onrein water. Te Maten, gem. Onstwedde (Gr.), dronk de 17-jarige boerenknecht, zoon van den arbeider G. d. J., Maandag middag met het warme wedor veel, en misschien onrein water. Dinsdag was hij er zoo ziek van, dat een arts moest worden gehaald en !-ort daarop is hij aan de ge volgen ervan overleden. Bevroren aardbeien. De nachtvorst van Zaterdag op Zondag heeft enorm veel schade gedaan, vooral te Santpoort aan de daar liggende aardbeienvelden. De bloesem is totaal bevroren. Ook de jonge eikaanplantingen moesten het ontgelden. Het jonge blad is totaal zwart en dood. Jeugdige dieven. De politie te Enschedé hield twee 14 jarige jongens aan, die met nog anderen van denzelfden leeftijd, daar eene bende jeugdige dieven vormden. Verschillende dief stallen, o.a. van 2 fietsen bij den heer Sachse en van een klein bedrag, door middel van braak, in de Enschedésche Melkinrichting, hebben zij gepleegd. De rijwielen werden reeds in een bosch in de gemeente Lonneker terugge vonden. Er volgen nog meer arrestaties. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge de jongste wijzigingen, aangebracht in de regeling van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den len Juni eerstkomende en wel a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt, bij den Commandeerenden-Officier der Infanterie of der Vesting-Artillerie b. in de overige plaatsen bij den Burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeerende-officieren en burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infan terie een staat in, vermeldende onder meer, welke jongelieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden Inspecteur na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toegelaten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij door verblijf in het buitenland of om andere redenen onschuldig zijn aan te late aanmelding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onder richt wenschen deel te nemen, dat 1 October a.s. begint, nadrukkelijk opmerkzaam te moeten maken op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a.s. aan te melden, terwijl we tevens in herinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het onderricht deelnamen. Staking te Eindhoven. De berichtgever van het Hbl. meldt: Mij wordt bericht, dat de stakingsbeweging naar de naburige grensplaatsen Arendonck, Gheel, Rethy en Moll is overgeslagen. Aan de fabriek van Gebrs. Van der Pas te Arendonck staken 260 man. Voor Bladel wordt ook ernstig gevreesd. Trainongelnkken te 's-Gravenhagc. Ter hoogte van de De Gheijnstraat wilde Zondagmid dag op de Regentesselaan een heer op een in gang zijnde electrische tram springen, hij viel en geraakte onder den aanhangwagen, met het ongelukkig gevolg dat hem beide beenen werden afgereden. Per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, bleek zijn toestand hoogst bedenkelijk te zijn. Te kwart voor vieren heeft op de ouden Schevening- schen weg ter hoogte van de Kerkhoflaan een ernstige botsing plaats gehad tusschen een electrische tram en een rijtuig, waarin een heer en dame en twee kinderen zaten. De tram reed met groote kracht tegen het rijtuig aan, dat geheel werd vernield. De koetsier viel van den bok, en geraakte tusschen tram en rijtuig bekneld, waaronder hü vandaan werd gehaald met vreeselijke wonden aan armen en schouders. De inzit tenden kwamenmet den schrik vrij; de trambestuurder en een passagier bekwamen verwondingen in het aan gezicht door de glasscherven van het voorbalcon, dat geheel werd ingedrukt. Treurig vooruitzirht. Ten gevolge van het ontbinden der firma Honig en Konig te Koog a. d. Zaan werd Donderdagavond de stoom-olie- en koekenfabriek „Wilhelmina" in de West zijde te Zaandam in openbare veiling gebracht en voor f 60.000 gekocht door een der firmanten, die echter niet het voornemen heeft met de fabriek door te werken. Dientengevolge is den werklieden ongeveer 25 arbei ders waren aan de fabriek verbonden aangezegd, dat zij binnen korten tijd zullen worden ontslagen. Maar misschien doet zich nog een kooper voor. De Beverwijksche tuinbouw, intensieve tuinbouwcultuur, die in de omgeving scheermiddelen zijn gebrekkig en de voorraad hand doeken onvoldoende. Natuurlijk zal dit anders moeten worden, vooral nu de barbiers zelf begonnen om hun loon te verhoogen, dat op 'toogenblik slechts 3 centen bedraagt. Toch mond- en klauwzeer. Men meldt uit Overschie aan de „N. R. C.": De eerste gevallen van mond- en klauwzeer hebben zich weder in onze gemeente geopenbaard onder het vee van C. Klapwijk Johz. en A. Kleinhesselink. Een twintigtal koeien van genoemde veehouders zullen worden afgemaakt. Bond van Brievengaarders in i\ederland. Men meldt uit Utrecht: Onder voorzitterschap van den heer J. Anema van Berlikum had Zondag alhier de algemeene vergadering plaats van den Bond van Brievengaarders in Nederland. Volgens het jaarverslag van den Secntaris ging het ledental flink vooruit. In het jaar 1905 waren er 394 leden, waarvan 55 verspreide en 339 tot een afdeeling behoorden; thans zijn er in 't geheel 422 leden, waarvan 46 tot de verspreide gerekend moeten worden. De rekening en verantwoording van den penning meester werd goedgekeurd, In 'tafgeloopen jaar zijn Vele zoons van landbouwers elders bieden zich san om het werk te verrichten bij landbouwers, die tenge volge van de staking der arbeiders en nu ook van de dienstboden, in ongelegenheid verkeeren. Opium en Morphiue. Uit Buitenzorg (Indië) schrijft men aan het Soer Hbld. Op den pasar alhier is men bezig met de anti-opium medicijn en met succes. De plant waaruit de medicijn gemaakt wordt, behoort tot de angustifoliumfannlie; de Maleische naam \an de plant, die hier overal groeit, is Kimo>jennjen de Chineesche naam tjiongsA-ntjoe. De bladeren, lijken veel op de bekende daoen semboerg; bij de Kimonjennjen is de stam der plant echter stokkerig; bladeren en bloemen zitten boven aan den stam. Zoodra een schuiver nu zin krijgt om een pijpje opium te genieten, neemt hij een bitterglaasje van de medicijn uit de beide flesschende lust tot schuiven verdwijnt dan onmiddellijk. Wanner de inhoud der 2 flesschen door den schuiver verorberd is, kan men zeker zijn, dat de schuiver van den opiumhartstocht genezen is. Overal op den pasar kan men thans de bladeren koopen. Om de medicijn te fabriceeren, neemt men een hoe veelheid bladeren, die eerst op een vuurtje gegorengd worden; daarna laat men ze verkoken met kaliewater, totdat men 2i tail vocht heeft. Dit kooksel wordt ver deeld in 2 flesschen. Bij den inhoud der eene flesch voegt men gebrande opium. Naar ik hoor zijn de bedoelde bladeren ook een heilzaam tegengif voor hen, die aan morphine verslaafd zijn. Zou het geen zaak zijn, dat men er in de hospi talen proeven mee nam, want nog vreeselijker zijn de gevolgen van morphinemisbruik, dan die van het opiumgebruik. Een grootsch plan. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, staat ons land op muzikaal gebied een gebeurtenis te wachten, voor het muzikale leven van geheel de beschaafde wereld van groote, ja hervormende beteekenis, zegt Het Vad.: Het plan, dat reeds sedert eenige jaren in stilte is voorbereid en dat door den steun van een aantal invloed rijke kunstvrienden en van eenige voorname toonkunste naars in binnen- en buitenland, in den laatsten tijd vasten vorm heeft gekregen, zou zijn om, vèr van het gewoel van het stadsleven, een muziektempel te stich ten, aan Beethoven gewijd. Deze Beethoven-tempel, waarvoor het terrein reeds aangewezen is, zou worden opgericht in het schoonste gedeelte der duinstreek van Noord-Holland. Gedurende een deel van het jaar zouden daar o. a. Beethoven's werken worden ten gehoore gebracht, onder omstandigheden, die zich van de gebruikelijke in onze Mei die uitsluiting begint een zware crisis voor de zakenmenschen; duizenden neringdoenden zien voorde naaste weken de toekomst donker in. De nog op het laatste oogenblik in het werk gestelde pogingen, om lot vergelijk te komen, bleven vruchteloos. De staking van de boerenarbeiders te Argenta, in de Italiaansclic provincie Ferrara, die al een paar maan den duurt, vindt navolging. In de provincie Parma heb ben 30.000 boerenknechts het werk neergelegd en in Apulië is ook een groote staking uitgebroken. In beide streken raakten stakers handgemeen met niet-stakers. In Parma moest de ruiterij tusschenbeiden komen om de gevangenneming van den secretaris der vakvereeniging te helpen handhaven. GEMEENTE SCHAGEN. akinqen. j veel uitgaven gedaan, in verband met den arbeid der tegenwoordige concertzalen belangrijk onderscheiden. grieven-commissie. Het groote batig saldo over 1905 is thans daardoor gedaald wegens vermindering van 't na- deelig saldo over 1906, tot ongeveer f 99. Verslag werd gedaan over het orgaan van den Bond „De Plattelandspost". Het aantal inteekenaars bedraagt nu 452, d.i. 51 meer dan 't vorige jaar. j Aangenomen werd een voorstel om aan den Minister te verzoeken het bedrag der vergoeding voor de woning- huur der brievengaarders te verhoogen tot het bedrag van de geschatte huurwaarde der geheele woning. Besprekingen werden gehouden over de al- of niet- afschaffing der winkelnering, die sommige brievengaar ders uitoefenen. Algemeen was men er voor, zoo er vergoeding voor de afschaffing gegeven wordt, om reden daardoor de waardigheid van het ambt verhoogd wordt. Men meende dat de afschaffing van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie moet uitgaan en in elk geval vergoeding voor 't verlies der winkelnering gegeven moet worden. Besloten werd tot het Hoofdbestuur der P. en T. het verzoek te richten, het aantal verlofdagen te brengen op 14 dagen per jaar (nu zijn er 7.) Ten aanzien van de vraag eener Commissie voor het onderzoek der pensioenwetten, welke wijzigingen of aan vullingen men in die wetten wilde, werd op voorstel van den heer Louwers te Schijndel besloten te antwoorden, dat men den grondslag voor het pensioen gebracht wenscht te zien van eenzestigste op eenvijfenveertigste, zoodanig dat de ambtenaren na 30 dienstjaren recht hebben op een pensioen van tweederde van hun traktement en het maximum bepaald blijft op tweederde traktement Instemming werd betuigd met de motie van de af deeling Noord-Brabant van den Bond, waarin met kracht wordt aangedrongen om zich andermaal tot den Direc teur-Generaal der P. en T. te wenden, om op het inge zonden adres van verleden jaar, met de daarin aange toonde grieven, nogmaals de aandacht te vestigen en den D.-G. te verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat in het begin van het volgend jaar de zoo zeer be geerde verbeteringen verwacht mogen worden. Besloten werd dus andermaal een dergelijk adres te zenden. De vergadering verklaarde hare ingenomenheid met het voorstel van den Bond „De Post" om ambtenaren, lijdende aan tuberculose, op staatskosten te doen opne men in sanatoria. Na rondvraag werd de goed bezochte bijeenkomst ge sloten. De uitvoeringen zouden plaats hebben bü dag, en alles zou er op worden ingericht om de a indacht van den toehoorder te concentreeren op het kunstwerk. Daartoe zouden bijv. de uitvoerenden voor de toehoorders ver borgen blijven, terwijl deze bij het hooren der muziek het gezicht hebben op het uitgestrekte duinlandschap. Als geestelijke vader van het plan wordt genoemd Willem Hutschenruyter. B6rlage zou de bouwmeester zijn. De van Beverwijk steeds uitgebreider wordt, staat er dit jaar uitstekend voor. De aardbeienvelden gelijken een bloemtapijt, en wanneer de nachtvorsten, die gewoonlijk tusschen 16 en 25 Mei zich laten gelden, niet al te zeer de opgewekte verwachtingen verijdelen, dan zal de aard beienoogst meer dan overvloedig zijn. Waar de steeds grooter wordende productie dit jaar geplaatst zal moeten worden, is nog een raadsel, want in tegenstelling med andere jaren, zijn thans slechts een 200.000 K.G. in voor jtoop verkocht, hoofdzakelijk door de terughoud mdhet- De werkstaking der veldarbeiders in Groningen. Sommige landbouwers te Finsterwolde zijn voornemens een grasmachine aan te koopen, om zelf klaver te kun nen maaien voor de paarden. Gelukkig is er eenige toenadering tusschen partijen, j want Donderdagavond werden twee bestuursleden van de arbeidersorganisatie uitgenoodigd tot eene bijeenkomst van vijf landbouwers, waaronder twee, die dezer dagen uit de vereeniging van landbouwers traden. Een bepaald resultaat had de bijeenkomst niet, doch men kwam zoo ver, dat de landbouwers verklaarden, dat als de arbeiders f0.90 in plaats van fl.— per dag vragen, er alle kans is dat men tot eene schikking komt. Ook tegen het loon der vrouwen hadden de landbouwers bezwaar, omdat niet alleen verhooging wordt gevraagd, maar ook verkorting van arbeidstijd. De bestuurders der arbeiders hebben van het gevraag de loon niets laten vallen en verklaard, dat zij er gaarne op zouden aansturen, om de vrouwen zoo weinig mogelijk veldwerk te doen verrichten, opdat dezen hun huishouding beter in orde kunnen houden. Van het zuiveren van bieten zal weinig komen, als niet het werk wordt overgenomen door den suikerfabri kant of diens agent. Want ook al komt het tot over eenstemming tusschen landbouwers en veldarbeiders, toch zal eerst worden begonnen met het schoffelen en wieden van de granen en peulvruchten, want deze leveren meer op dan bieten. De commissie uit de landbouwers, die Donderdag avond vergaderde, om de ingezonden loonlijst der arbeiders te behandelen, heeft aan het bestuur der arbeidersorganisatie geantwoord, dat de landbouwers Zaterdagavond zullen bijeenkomen, zoodat de arbeiders Zondagmorgen bericht kunnen ontvangen. Dezen zullen dan Zondagavond kunnen vergaderen, om dit antwoord te behandelen. Vele dienstboden te Finsterwolde, die zich reeds weder hadden verhuurd, hebben den dienst by de landbouwers opgezegd. Sommige landbouwers hebben de hulp van een veearts ingeroepen, om hunne melk koeien zoo spoedig mogelijk gust te maken. Uit de kas der stakers worden in den laatsten tijd ruim 50 behoeftige gezinnen gesteund. De knechten en meiden, aangesloten bij den Bond, hebben ten getale van 42, Zondagavond gestaakt, zoowel te Finsterwolde als te Beerta. De landbouwers gaan met hun vrouwen ze'.f aan het melken. De toestand in het Oldambt is zoo als nimmer te voren. Van een deel van den oogst komt niets terecht, of schoon de weersomstandigheden den landbouwers, met uitzondering van de enkele warme Meidagen, zeor gun stig zijn. Uit de landbouwers in de gemeenten Beerta en Fin sterwolde heeft zich eene commissie gevormd, met het doel eene organisatie van landbouwers in Oldambt in het leven te roepen. Dieven met nuto's Bedelaars op de fiets zijn reeds vieux jeu en zelfs zijn diefstallen met auto's niet geheel nieuw en zonder weer ga, maar het is toch immer nog een minder gebruike lijke methode, daar de dieven er meestal eerst een auto voor stelen of huren moeten. Dezer dagen zijn dergelijke wèl geëquipeerde inbrekers weer eens in actie geweest en wel te Rosières-St. André nabij l.a Hulpe (België). De woning van het hoofd der school werd geheel leeggehaald van alles wat waarde had, en daarna tuften de heeren weg. Spoorwegongelukken. Naar aanleiding van de vele spoorwegongelukken met noodlottigen afloop, die den laatsten tijd in de Vercenig- de Staten zijn voorgevallen, is door Amerikaansche cou ranten een krachtige beweging op touw gezet tegen de spoorwegdirecties. Als een der voornaamste oorzaken van die talrijke spoorwegrampen wordt ook genoemd de slordige en onvoldoende afwerking der rails in de groote Amerikaansche staalfabrieken. De aanvragen om rails zijn zoo talrijk, dat de fabrieken het werk niet af kunnen. Om de productie op te voeren, worden de rails door de walsen gejaagd, terwijl het staal nog te hoog verhit is. Vandaar een slecht en onbetrouwbaar fabrikaat. De dividenden van de staalmaatschappijen en de sta- tistiek-cijfers der spoorwegrampen toonen beideeen toe neming. President Roosevelt schijnt de tegenwoordige talrijk hcid der spoorwegrampen, meer bijzonderlijk te wijten aan zorgeloosheid en laksheid der spoorwegemplovés aan gebrekkige inspectie. Drankmisbruik in Frankrijk. De hoogleeraar in de geneeskunde Brunon te Rouaan heeft een belangrijke voordracht gehouden over het mis bruik van sterken drank reeds door de jeugd, dat met name in Normandië schrikbarend is. Een eeuw geleden, zoo zeide hij o.a., leverde de provincie de meeste ku rassiers; thans heeft men de maat moeten verlagen en vindt men bij de Nomandisehe regimenten her haaldelijk jonge soldaten, die tengevolge van drankmis bruik niet rustig kunnen staan. Bij de loting en keuring zijn drankgelagen dan ook regel; driekwart der jonge lieden is dan beschonken. Velen staan te waggelen bij het geneeskundig onderzoek en eveneens wordt mer. getroffen door êen roode gelaatskleur der dorpsbui- gemeesters, die er bij moeten zijn. Wel wordt in het leger zelf het misbruik krachtig tegengegaan, maar de soldaten komen er als drinkers. De volharding van de drankbestrijders beeft sedert '20 jaren veel uitgewerkt onder de burgerklasse, d: of i hren en de studenten; maar onder de bedienden, de arbeiders en de landlie den neemt het misbruik steeds toe, met name ook bij de vrouwen. En dit werkt na op de kinderen; al meer en meer wordt door h d jonge geslacht absinth gedronken. Het is hoog tijd stelselmatig het gebruik te bestrijden door middel van de school, de kerk en het leger; een kwart eeuw is d 'ivoor ten minste noodig. „Anders zal Frankrijk weldra weerloos zijn." Stakingen. Te Berlijn zal een van de g.ootste oorlogen tusschen patroons en arbeiders beginnen, die men daar nog be leefd heeft. Immers zal de pat. oonsvereeniging van Ber lijn en de voorsteden alle metselaars, timmerlui en andere werklieden in de bouwvakken, tezamen 100.000 man, uitsluiten en vooreerst geen nieuwe werkkrachten meer aannemen. De oorzaak van den strijd is verschil van meening over een nieuw tarief. De verzocningsraad (Gewerbe- gericht) heeft een bemiddeling beproefd en beval een geleidelijke verhooging van het uurloon met 7 pfl aan, maar weigerde een verkorting van den werktijd. De vereenigde patroons legden zich bij die beslis sing neer, en ook de leiders van de vakvereenigingen wilden de verzoening op dien grondslag. Doch de arbei ders zeiven wilden den raad van hun leiders niet aannemen en bleven bij hun eisch van de achtuurswerkdag. Toen hebben de patroons besloten, de werklieden uit te slui ten vóór hét tot een staking kwam. Intusschen zijn er aanwijzingen dat de strijd van langen duur zal zijn. De vertegenwoordigers de arbeiders zijn bereid, over een nieuw voorstel de patroons, strekkende om het nieuwe loontarief twee, in plaats van drie jaar, met onverkorten werktijd in te voeren, met hun lastgevers te spreken. Beide partijen hebben bij een laatste samenspreking den wensch geuit, dat de strijd op zakelijke wijze gevoerd zou wor den en zoo spoedig mogelijk afloopen. Hoewel de ver tegenwoordigers van de arbeiders verzoeningsgezind wa ren, konden de patroons de uitsluiting niet tegenhou den, omdat vóór heden geen algemeene vergadering van hun vereeniging meer bijeengeroepen kon worden. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schagen; gelet op art. 264 der Gemeentewet, brengen ter kennis van be langhebbenden, dat het door heeren Gedeputeerde Staten op den 15 Mei 1907 goedgekeurde kohier voor de be lasting op de honden, dienst 1907, gedurende vjjf maan den ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen binnen 3 maan den na don dag der uitreiking van het aanslagbiljet, by den Raad, op ongezegeld papier, worden ingebracht. Schagen, den 18 Mei 1907. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd, H. J. POT, Burgemeestei ROGGEVEEN, Secretaris. - o— Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van G. Plukker, drukker alhier,, om in het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, No. 812 een gasmotor te mogen plaatsen, door hen is toegestaan. Schagen, den 22 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. J. POT, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. o— Aanmelding voor den aanstaan den wintercursus. De Burgemeester van Behagen maakt bekend, dat voor Joageliedem van 1824-jarigen leeftgd, indien althans een voldoend aantal hunner xich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus aal worden gehouden tot het ontvangen van voorbereidend militair ondericht. Dit onderricht heeft o.a ten doel'. lo. aan toekomstige militieplichtigen de gelegenheid te ver. schaffen om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaamheid, en sooveel mogeljjk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bij art. 104 der Militiewet 1901; en 2o. aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen tot het ver werven van het militair getuigschrift, vereischt voor de toelating tot het Reservekader der Infanterie, der Vesting-Artillerie of der Genie. Voor de toekomstige militieplicbtingen loopt de eursus over twee achtereenvolgende wintertgdperkenvoor de adepiranten voor het Reservekader over één wintertijdperk. Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per week; het begint 1 October of soo spoedig mogeljjk daarna, en duurt tot einde Jannari. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht most geschieden véór 1 Juni eerstkomende, ter secretarie der gemeente op de werk dagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, alwaar verdere inlich tingen kannen worden verkregen en de volledige regeling deser aangelegenheid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Jongelieden, die op 1 Juni e k. nog niet militieplichtig waren, of, wel militieplichtig zijnde, doch zich ter zike van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of ng verheid enz. buiteaalands bevinden en eerut na 1 Juni in Nederland te ugkeeren. kunnen zich ook na genoemden datum, mits véór den aanvang van het onderricht, tot deelneming aanmelden. Voor hen geschiedt de aanmelding zootgdig mogeljjk rechtstreeks bij den Inspeetenr der Infanterie te's.Gravenhage, ouder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente, waar hij het onderricht wenscht bij te wonen, en onder overlegging van de bescheiden, waaruit big kt, dat hg tot het doen zijner aangifte vóór 1 Juni niet was gehouden. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zjj wellicht slechts gedurende één wintertgdperk het onde richt kannen volgen, znllen, zoo zjj in eene garnizoensplaats wonen of zich dsartce naar eene naburige gar nizoensplaats willen begeven, in de gelegenheid gesteld worden in te halen, hetgeen zij door het niet.bijwonen van het onderricht in het vorig wintertjjdperk hebben verzuimd. Latere aanmelding voor het onderricht is ook toegelaten voor lotelingen, die in het vorig jaar reeds hebben geloot en in verband met het door hen getrokken nummer in aanmerking komen eerst in het aanstaande jaar by de militie te worden ingelijfd. Voor deze categorie van militieplichtigen moet de aanmelding geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bg den aanvang van het eerste oefeningsunr in den aanstaanden winter. In de eerste helft van Januari a s. zal voor hen, die in aanmer king komen om in het volgend jaar by de militie te worden inge lijfd, gelegenheid worden gegeven tot het verwei ven van een bewijs van voorgeoefeadheid De bewgzen van voorgeoefendheid zgn drieërlei; Een bewijs van militaire bekwaamheideen bewgs van lichame lijke geoefendheid, en een bewgs van militaire bekwaamheid én lichamelijke geoefendheid. De lotelingen, die eeu dezer bewijnen verwerven, worden, op hunne aanvrage, iugeiyfd bg het korps en geplaatst in het garnizoen hunner ,y _v.,«.ui<ruuu UUUUCI Ut O V O* O kenze, voor zoover zg daartoe geschikt zgn en dit met de belangen van den dienst is overeen te b engen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewgs hebben echter in deze den voorrang boven bezitters van een der beide eerstgenoemde bawyzen. De houders van een bewgs van militaire bekwaamheid èu licha melijke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór andereu in aanmerking te komen tot inlgving voor korte oefening (vier maanden). Aan het bovenomschreven onderzoek kan ook worden deelgenomen door tot korte oefening iugelgfde lotelingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewgs van Mtlitsi e bekwaamheid èn lichamelijke geoefend! -!-J- J daardoor aanspraak indheid wenschen te vernieuwen, te verkrggen op verlenging van niet van van voor ten einde dit nitstel. Schagen, den 18 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. De Burgemeester der Gemeente Schageu brengt hiermede ter openbare keunia.dat op Dinadag den 4en Juni aanstaande zal plaats hebben de ver kiezing van twee leden van de Provinciale Staten van Noordholland, in het Kiesdistrict Schsgen, waartoe deze Gemeente behoort; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des na middags vier uren, ter Secretarie bg den Burgemeester der Gemeente Schsgen (hooldpiaats van het Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd: opga ven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieawet en artikel 8 der Provinciale wet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend sijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlgk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De can didaat kan daarbij tegenwoordig zyn. Van de inlevering wordt een bewgs van ontvangst sfgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zjjn ter Secretaris dezer Gemeente koeteloos verkrijgbaar van den 14 Mei 1907 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbg in herinnering artikel 161 der Kieswet, luidende als volgt TTI? ü- - - —O" Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 61 inlevert, wetende dat zjj is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zgn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwyl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettiw nT,i,Q-o -Ll" wettige van 0 xsuiDi vuur eeae ge opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf ten hoogste drie maanden Of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hg, die wetende dat hij niet bevoegd ia tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 61, heeft onder teekend. Schagen, den 13 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT.

Schager Courant | 1907 | | pagina 5