Bekendmakingen. werken van Beethoven heb ik sedert lang gezien en gehoord, de plaats is my aangewezen on de teekening getoord, onder belofte van stilzwijgendheid. Daarom wil ik er ook thans, nu „Het Vaderland'' er een uit voerig bericht over heeft gegeven, niets ander over melden dan wat my heden van officieels zjjde werd toegestaan, met mededeeling dat het bericht in „Het Vaderland" voorbarig was. Het plan voor den Beethoven-tempel is by den heer Willem Hutschenruyter opgekomen en uitgewerkt; de teekening voor den Beethoven-tempel" is gemaakt dooi den architect Berlage. Het orkest in het gebouw wordt onzichtbaar; de behoorders zullen de muziek ge nieten met hun gezicht gekeerd naar de duinen, met een kleine opdoeming der Noordzee. De zaal wordt by de muziekuitvoering niet zooals in Essen is geschied donker gemaakt; zy bljjft helder. Het gebouw zal op de schoonste en hoogste duinen verryzen, niet ver van Santpoort. In het eerstvolgend nommer van het muziek weekblad Toonkunst zal van officieele zyde, naar aanleiding van het bericht in Het Vaderland, een mededeeling komen. Gemengd Nieuws. Eerst begin najaar zal men alles over den Beethoven- van den dam, door daartoe geoefende menschen binnen ,1J.: J 1IV U niTAr<t<iKA A oftinnHinn tot berging van reddingsgereedschappen. De vloer van wijze van de feiten in kennis gesteld. Er zal een streng het machineruim ligt 4 M. boven spoorstaaf of 4.50 rot onderzoek plaats hebben. 6 M. boven A. P. en daar de tot dusver voorgekomen hoogste stormvloed, December 1894, 3.52 M. boven A. P. is geweest, blyft er nog pl.m. 2.50 M. over voor even- tuëel voorkomende hoogere vloeden, golfslag of opbrui send nat. In den toren hangt de reddingsbrug, die door een lanceerboom, draaibaar op het wagenplateau, aan het einde wordt gedragen en door kettingen, gaande om een windas, wordt in- en uitgebracht. Naarmate het zwaartepunt van brug en lanceerboom zich verder uit de as van den toren verplaatst, werkt aan de tegenovergestelde zyde, om het evenwicht te bewaren, een equilibreerarm, draaibaar eveneens op het wagenplateau en aan het einde voorzion van permanent en veranderlijk tegenwicht. Door vóór- of achterwaartsche en rondraaiende bewe ging over het geheele hoofd en door het uitbrengen van de biug in elke gewenschte richting en tot een meer dan voldoenden afstand van 24 M. uit het midden van het spoor kunnen, zoo aan de binnen- als buitenzijde tempel vernemen. Wagendienst Station-Dorp No rd-Scli.tr wonde. 't Schy'nt, dat het berichtje in 't vorig Zondagsnum mer, dat vermeldde dat bovengenoemde dienst wegens de concurrentie van nieuwe Broeker ljjn gestaakt zou worden, niet overeenkomstig de werkelijkheid is. Men verzocht ons mede te deelen, dat er van ophef fing van den dienst geen sprake is en dat hy zelf ï.og eenige uitbreiding heeft ondergaan. Groep Ooftteelt van den Ncderlandsclien Tiiiiibouvvbond. Het Bestuur deelt mede, dat op Woensdag 29Meie.k. des namiddags één uur eene vergadering zal worden gehouden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht, waarin de heer Joh. N. C. A. Engelhart zal spreken over verzekering tegen vorstschade en andere onderwerpen op 't gebied van ooftteelt ter sprake kunnen worden gebracht. Het Bestuur verzoekt den bij de groep aangesloten vereenigingen, afgevaardigden naar de vergadering te zenden, terwijl de leden dier vereenigingen op vertoon van hun lidmaatschapskaart eveneens toegang tot de groepsvergadering hebben. By den Secretaris van het groepsbestuur is een beperkte voorraad convocatiebiljetten op aanvraag ver krijgbaar, indien de aangesloten vereenigingen speciale uitnoodiging aan hunne leden wenschen te richter, die belang by vorstverzekering hebben. Alkmaar, 23 Mei 1907. De Raad had gisteren weder de goede gewoonte om een agenda met een tiental punten in een minimum van tyd af te doen. In ongeveer een half uur was de zaak bekeken en de zitting zou nog korter hebben ge duurd, indien er niet eenige stemmingen waren te doen geweest. Want eigenlijk gezegde discussiön kwamen niet voor. Bjj de mededeeling van ingekomen stukken ver namen wy, dat aan den Burgemeester met ingang van 24 dezer een maand verlof is verleend tot uitstedigheid. Voorts dat B. en W. met het uitbrengen van een prae- advies op het voorstel Vonk—Van Buysen, tot oprichting van een cursus voor handelsonderwijs aan de Burger school, zullen wachten, totdat zy van de besturen der Alkm. Winkeliersvereeniging en der R. C. Middenstands- vereeniging, de wenschen dier vereenigingen met betrek king tot dat onderwijs zullen hebben ontvangen, waar toe in een adres het verzoek was gedaan. Van de Alkmaarsche Exploitatiemaatschappij was inge komen een adres, houdende het verzoek om vergunning te willen verleenen tot het in exploitatie brengen van het bouwterrein, gelegen tusschen Kennen lersingel en Westerweg, waarvan het ingezonden bouwplan, door den Raad aangenomen, geene goedkeuring van de Ged. Staten had kunnen verkrijgen. Ged. Staten toch zyn van mee ning, dat dit bouwterrein deel uitmaakt van het nog niet vastgestelde, maar welhaast gereed zijnde plan van uitbreiding dezer gemeente, zoodat zy aan 's raads be sluit geene goedkeuring willen verleenen zonder dat art. 28 der Woningwet is toegepast. De adressanten nu meenen, dat Ged. Staten hunne goedkeuring op dit bouwplan niet behoeven te verleenen. De heer Van der Feen de Lille zou dit plan willen lichten uit het algemeene uitbreidingsplan en bet met toepassing der bepalingen der Woningwet afzonderlijk willen behandelen, doch een daartoe strekkend voorstel werddoor hem teruggenomen, toen B. en W. op zich namen, omtrent het adres te dienen van bericht en raad. Mede werd in hunne handen ter fine van advies gesteld een verzoek van den heer J. Asjes Ez., om vergunning tot het leggen van smal spoor, kruisende de stoomtram Amsterdam—Alkmaar, van zijne houtkoopery uit naar het Noordhollandsch Kanaal. Nadat nog kennis was genomen van enkele dankbe tuigingen voor verhoogingen van jaarwedden, had de herstemming plaats over het voorstel-Uitenbosch, waar over de vorige vergadering de stemmen staakten, om aan de werklieden der gemeentereiniging, instede van f 10.50, zooals B. en W. voorstelden, een weekloon uit te keeren van f 11.—. Het voorstel werd thans met 8 tegen 7 stemmen verworpen. Door deze beslissing werd het voorstel van B. en W. onveranderd aangenomen en was hiermede de geheele loonregeling ten einde gebracht. De nieuwe regeling zal 1 Juni a.s. in werking treden en daarmede de inhouding der bijdragen op de loonen van de werklieden, voor het gemeentelijk pensioenfonds. Yoor de instandhouding van het politie-examen werd aan het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederl. Politiebond tot wederopzeggens een jaarlyksche subsidie toegekend van f 10, terwyl aan den aannemer van de nieuwe Turfmarktsbrug, wien wegens te late oplevering voor 18 dagen eene boete was opgelegd van f 450, op zyn verzoek eene kwijtschelding van boete werd ver- löönd ten bedreu?© vjin f 400. hqhhhhph Zonder stemming en beraadslaging werd afgewezen bcoofd. Wegens het niet laten afteekenen van zijn ver- het verzoek van ingezetenen, wonende in de omgeving Pas' w nijvoor zes weken in werkelijken dienst te- van de verschillende markten, om meerdere markt- den tyd van een half uur, by eene eventuëele stranding schipbreukelingen, naar des ontwerpers vaste overtui ging, gered en in veiligheid worden gebracht. De kosten van het eigenlijke toestel zouden f180.000 bedragen. Huldeblijk aan Dr. Kuyper. Naar de Tel. verneemt, beslaat het voornemen dr. A. Kuyper op zijn 70en verjaardag een som aan te bieden, die" besteed kan worden voor een doel door hemzelven aan te wijzen. Hierbij zal gevoegd worden een album met de na men der gevers. De Drankwet. De schrijver der Haagsche Sprokkelingen in het„Utr. Dbl." vertelt hoe de Drankwet in de Witte wordt toe gepast In de Witte Sociëteit zijn twee buffetten ingericht: een voor sterke dranken en een voor de overige con sumptie. Wanneer je er een whiskey soda wilt hebben, dan moet de bediende eerst aan buffel I het fleschje sodawater halen en dan aan buffet II 't glaasje whiskey, wat u dan samen op een blaadje wordt voorgezet. Waarom? Wel, omdat de Drankwet verbiedt „vergun ning" aan commissarissen der sociëteit gegeven, aan den pachter van de buffetten in gebruik af te staan; de houder van de „vergunning" moet deze een zeker deel des jaars zelf uitoefenen. Om dat bezwaar te ont gaan, hebben nu commissarissen zich verplicht gezien, de buffetten verpachtende, het debiet der alcoholische dranken in eigen beheerte doen uitoefenen door iemand in hun dienst, waarvoor zij natuurlijk aan den pachter in een of anderen vorm weer een vergoeding moeten geven. Vrage: is de wetgever geroepen, zulke dwaasheden uit te lokken? En wat te zeggen van een wet, die dwingt om voor toestanden, waar niemand bij het maken van die wet het oog op had zulke draaierijen te beden ken? Staking in het Olilambt. Te Beerta hebben zoowel de landbouwers als de sta kende landarbeiders de loonregeling, door commissiën uit beide partijen ontworpen, aangenomen. De arbeiders hebben door de staking bereikt, dat ze in het vervolg ongeveer f 40 per jaar meer zullen verdienen dan tot dusver. Overeengekomen werd ver der, dat het niet noodig is, dat dezelfde arbeiders weder bij denzelfden landbouwer werken, maar dat de land bouwers andere arbeiders kunnen nemen en de arbei ders bij andere landbouwers in dienst kunnen treden. Oude arbeiders zullen van weerszijden worden gesteund. Te Beerta is de staking dus geëindigd. Stand der vruchtboomen. HOORN, 23 Mei. De stand der vruchtboomen is niet zoo gunstig als eerst was te verwachten. Beloven kruis-, zwarte en roode bessen over het algemeen een goeden oogst, evenals de vroege peren, niet is dit het geval met de appelen en late peren. Deze staan bijna geheel bladerloos, terwijl de bloesems verbrand schijnen. De hazelnoten zijn beneden het middelmatige, pruimen staan goed. Riool-gas. Een ruim 74-jarige weduwe te Krommenie zou eenigen tijd geleden met haar gehuwde dochter, bij wie zij in woonde, een afvoerpijp voor het menagewater, die ver stopt was, doorsteken. Plotseling sloeg haar een groote hoeveelheid rioolgas in het gelaat, hetwelk door beide vrouwen eenige oogenblikken is ingeademd en van zoo nadeeligen invloed schijnt geweest te zijn, dat de oudste Zomerweer De Berlyners hebben de Pinksterdagen in een gedrukte stemming doorgebracht. Doeerste dag liet zich's ochtends nog tamelyk goed aanzien, tïiaar's middagsjoegde regen de menschen die naar buiten waren gegaan, terug. Den tweeden dag waagde men zich, uit vrees voor do koude en den regen, heelemaal niet buiten de poorten. De koffiehuizen en schouwburgen in Berlijn waren stampvol, terwyl het in de ontspanningsplaatsen en op de tentoon stellingen buiten Berlijn uitgestorven leek. Uit heel West-Duitschland komen jobstijdingen over groote schade die de vorst in den nacht op Zondag heeft aangericht. In het dal van de Lahn en elders daalde de thermometer ver beneden het vriespunt. Boonen en aardappelen zyn op velo plaatsen bevroren. Ook de wijn bergen aan den Moezel hebben zwaar geleden. In het Sauerland is de bloesem van de vruchtboomen en het jonge gezaaide op vele plaatsen te loor gegaan. In het Westerwald lag dik sneeuw en vroor het twee graden. In Thuringen lag Zondag ook sneeuw, op den Inselberg zelfs 6 c.M. hoog. menschen nog ten deele laten doorwerken, kunnen op de beweging geen invloed oefenen. Bovendien zullen zij het binnen enkele dagen ook moeten opgeven, om dat zij geen kalk meer kunnen krijgen. De handelaars in bouwmateriaal hebben zich namelijk verbonden, geen kalk meer te leveren. Een uitzondering wordt gemaakt voor werken, die men niet stil kan laten liggen, zonder dat er menschen- levens in gevaar komen. In zulke gevallen geeft het verbond een bijzondere vergunning, om het werk voori te zetten. Men denkt dat tegen het einde van deze week de uitsluiting in haren geheelen omvang uitgevoerd zal zijn. Ken wandeling van zeven jaar «vér 45990 kilometer. Menschen, die in min of meer heldere oogenblik ken huns levens de bevlieging krijgen, een reis om de wereld te maken per fiets, te voet of per bool, zijn niet zoo heel zeldzaam. Het is zelfs een soort beroep geworden voor sportlievend aangelegden, die er een eer in stellen onderweg te leven ten koste van anderen, die op een minder avontuurlijke wijze in hun onderhoud voorzien. .Vlaar al die willers zijn geen kunners. Als zij een meter of wat "buiten .de grenzen van jiel lieve vaderland zijn, krijgen ze zooal geen heimwee, dan toch maagkramp vanwege de schraalheid van hun be staan en dan loopen, fietsen, kruien of roeien ze maar weer gauw terug naar de plaats van waar ze gekomen zijn, niet zoo heel veel avonturen, maar wel eenige on- .1l..::iT-i i.-.-iP Te Neustadt, Sonneberg en andere plaatsen by Koburg is de bloesem van de vruchtboomen verfiageld. Volgens een bericht uit de Algau, lag de sneeuw op de bergen dervinding rijker. Ie Edinburg is nu een man doorge in de buurt Zondag M. hoog. trokken, die het werkelijk met bij woorden en een klem Naar luid van een bericht uit Dirschau (provincie aanloopje gelaten heeft. Anton Hauslian, een Oosten- - - rijker, ondernam zijn wandeling zeven jaar geleden om een inzet van 24.009 gulden en hij meent, dat hij zijn weddenschap nu zoo goed als gewonnen heeft. Van Edinburg naar Weenen is voor zoo'n zoolganger dan ook een peulschilletje, 't Mooiste evenwel is, dat die kuieraar, als braaf echtgenoot en liefhebbend vader, zijn vrouw en zijn kind heeft meegevoerd en hen zelfs op zijn wereldomrnegang heeft rondgereden in een hand wagen. Als Anton in de lange winteravonden aan het vertellen gaat, zal hij zijn gezelschap best waard wezen, want hij heeft heel wat avonturen gehad. Met echte Indianen, van wie er toch altijd nog een stuk of wat over schijnen te wezen, heeft hij vriendschap gesloten (vermoedelijk door bemiddeling van de historische vre despijp), vele malen is hij beroofd, bijna is hij dood gehongerd en in China is hij zelfs als spion in hechtenis genomen. Vermoedelijk gaat het gezin te Weenen een beetje uitblazen en zelfs als de menschen na die zeven wandeljaren eens zeven jaar er hun gemak van namen, zou men dat kunnen billijken. der twee na eenige dagen van smartelijk lijden onder verschijnselen van vergiftiging bezweek, terwijl de jongt" in zorgwekkenden toestand verkeert. Friesche taal. In een te Leeuwarden gehouden vergadering van open bare en bijzondere onderwijzers, uitgeschreven door het hoofdbestuur van het Selskip for Fryske tael- enskrif- tenkennisse, is besloten te trachten een fonds bijeen te krijgen, opdat op alle scholen in geheel Friesland on derwijs zal kunnen worden gegeven in de Friesche taal. Voorloopig hebben een twintigtal onderwijzers uit alle deelen der provincie op zich genomen, in den aanstaan den winter aan hun leerlingen van de hoogste klasse buiten de gewone schooluren les in het Friesch te geven. Wolliandel in Friesland. De wolhandel in Frieslands Zuidoosthoek is tegenwoor dig in vollen gang. De opkoopers bieden hoogstens f 1 per K.G. Er is minder vraag dan in 1906. Dienstweigering. De dienstweigeraar Mammen, wonende te Alkmaar die onlangs uit het hospitaal werd ontslagen, is thans j wederom, volgens het „Volksdagblad" van zijn vrijheid ruimte to verkrijgen door demping van de Kooltuin gracht en aankoop van de onmiddellijk aan die gracht grenzende perceelen, staande aan den Achterdam, om deze na aankoop te amoveeren. De Raad deelde het gevoelen van B. en W., dat op minder kostbare wijze in de aangroeiende behoefte aan marktruimte zal moeten en kunnen worden voorzien. Gelyk bekend is, werden de kosten van uitvoering van het plan van adressanten begroot op pl.m. f125000. Nadat benoemd waren de stembureaux voor de perio dieke verkiezingen voor de Staten en den Gemeente raad, werden verschillende financiëele voorstellen goed gekeurd. Zoo werd vastgesteld een 3de suppletoire gemeentebegrooting dienst 1906, in ontvang op f 38943.42, in uitgaaf op f38938,94, vermoedelijk batig slot f4,48; een voorstel tot versterking van den post voor onvoor ziene uitgaven der begrooting voor 1906 met f5900; een idem tot het voldoen van uitgaven uit dien post tot een bedrag van f 1905,94 en ten slotte eene af- en over schrijving op diverse posten dier begrooting tot een bedrag van f4456,20. De Raad begaf zich daarna in besloten zitting, om het uitbreidingsplan der gemeente door den Directeur der gemeentewerken te zien toegelicht. Na heropening der deuren werd na eenige beraadslaging besloten aan B. en "W. een blanco crediet te verleenen ter benoeming rui noc ggeroepen. Hij denkt er echter niet aan de wapens, >ch het soldatenpak te dragen, waarvoor men hëm reeds van den 13en Mei af in de provoost heeft opgeslo ten. In den loop de rvolgende week wordt hij vermoe delijk naar het huis van bewaring te Haarlem ver voerd, om daar wederom voor den krijgsraad terecht te staan. Valsche Bankbiljetten. Uit Gendringen meldl men: Dank zij de oplettendheid van den rijwielhandelaar Bulten alhier, is ons dorp en zijn waarschijnlijk de omstreken gespaard gebleven voor een groote serie val sche bankbiljetten van f 25. Woensdagmiddag kwam per autofiets een 23-jarig Em- meriksch jongmensch onze gemeente bezoeken en maakte in het hotel Knaven een kleine vertering, welke hij met een valsch biljet betaalde. Zijn weg van Emmerik naar hier voert over het dorpje Netterden, waar hij ook bij den winkelier Bolwerk met succes zulk een biljet gewisseld had. De winkelier B„ die hem scheen te kennen, had er hem reeds zijn verwondering over te kennen gegeven, dat hij met zooveel bankpapier ongeveer 40 stuks op rtis was. Een uitvlucht was hier spoedig op gevonden. In Gendringen na het bezoek in Hotel Knaven begaf de Emmeriksche jonkman zich naar het rijwiel- West-Pruisen), is daar Maandagavond in de buurt een windhoos met hagel en stortregen geweest. Een wind stoot wierp den toren en het klokkenhuis te Stablau omver, ontwortelde honderdjarige linden en bracht aan andere gebouwen, tuinen en wegen groote schade toe. Uit Straatsburg wordt gemeld dat in acht plaatsen in den kreits, Muihuizen, die hoofdzakelijk van groente teelt leven, de velden geheel verwoest zyn. De hagel korrels waren zoo groot als een duivenei en bedekten een heele uitgestrektheid met een y'slaag ter dikte van 30 c.M. Naar de Zuidpool. De meer en meer in zwang komende auto wordt nu ook het voertuig van de Poolreizigers. Dezen zomer zullen twee expedities trachten per automobiel de Zuid pool te bereiken. Het zyn een Engelsche en een Amerikaansche expedi tie. Zy vertrekken ongeveer gelyktydig eii het is als 't ware een wedstrijd, wie er het eerst zal zyn. De „Tribune" deelt het een en ander mede omtrent de Engelsche expeditie, welke onder leiding zal staan van luitenant Shakleton, die deelnam aan de expeditie met de „Diseovery" en dus bekend is met de Zuidpool streken. Shakleton vertrekt in 't laatst van Juli naar Nieuw- Zeeland en van daar naar King Edward's land, waar de Poolreizigers hun winterkwartier opslaan. Terwyl daar een deel der expeditieleden zich bezig houdt met wetenschappelijke onderzoekingen, zal Shakleton met een paar metgezellen op weg gaan naar de Zuidpool, in een automobiel, die gemaakt is op het ryden over sneeuw en ijs. Hy berekent dat de Zuidpool 750 Eng. mylen van het winterkwartier af zal zyn en dat hy er in 35 dagen zou kunnen wezen als alles goed ging. De reizigers nemen op dien rit 7 kleine Mantsjoerysche paardjes en een aantal honden mee, die hun van dienst konden zyn, als de auto hun eens begaf. Als zij bergen ontmoeten, zullen zy die te voet overgaan. Luit. Shakleton neemt voorts ook een kinematograaf en een phonograaf mee om opnemingen te doen, waar door hy later het publiek een denkbeeld kan geven van de bewegingen en het geschreeuw der vele vetganzen in die streken. Een 20e-eeuwsche Pool-expeditie is heel anders dan die der 16e en 17e eeuw. De Amerikaansche mededinger van luitenant Shakleton draagt den vermaarden reizigersnaam Cook. Ook hy gaat in een automobiel op weg naar de Zuidpool. Verdronken op zee. De visscher Klanko uit Hela moest op Pinkster-Maan- dag twee personen, den koopman Schimmelpfeng en Oproeping \an Verlofgangers in werkelijken dienst, diens vrouw, uit Koningsborgen, van Hela naar Zoppot j De Burgemeester van Schagen maakt bekend, dat de in deze brengen per kotter. Halverwege werd de boot in de Gemeente gevestigde verlofgangers, wier namen hieronder ijjn ver- GEMEEXTE SCHAGEN. Collecte voor den Gewapenden TMenst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen maken bekend, dat de jaarlyksohe Collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den Ctewapenden Dienst in de Neder landen" in deze Gemeente xal worden gehonden aan de hnizen der ingetetenen Zq achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen nit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze Overzeesche bezittingen ljjl en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezeten door milde offers blykea zul len geven van hunne belangstelling in bet lot der gekwetsten. Schagen, den 23 Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgenteen'er, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. NATIONALE MILITIE. golf van Danzig o>ervhllen door een zwaren storm en sloeg om. Des schippers schoonvader en zyn tien-jarige zoon sloegen dadelijk overboord en verdronken. Gisteren is de kotter onderstboven dryvend gevonden, met den schipper op de kiel zittend, in deerniswaardigen toestand In de kajuit vond men de lyken van de beide passa giers en van den tweeden, acht-jarigenzoon des schippers. Tegen de stof plaag. Te Barnes is, in tegenwoordigheid van vele autori teiten uit Londen, een proef genomen over 1609 meter weglengte ter breedte van 6.60 meter met „Hahnite", een nieuw gepatenteerd middel ter vastlegging van het stof, dat het groote voordeel heeft goedkoop te zyn. Op mac adam, grint, hout, keien moet het middel even goed toegepast kunnen worden en op de banden van rywielen en auto's zou het niet den minsten invloed uitoefenen, terwyl het de duurzaamheid van den weg met 33 percent verlengt, het geluid dempt, glippen voor komt en bovendien desinfecteerend werkt, 't Is haast te mooi om letterlijk waar te wezen. Bovendien is 't veel goedkooper dan watersproeiïng. Yoor 1609 M. weg van 6.60 M. breedte berekent tnen tegen 24 weken sproeien in het droge seizoen voor paard, wagen en bestuurder 87 pond 4 sh.met water en „Hahnite" 46 pond 8 sh., dus een besparing van 50 percent onge veer, behalve de andere voordeelen. We zullen er wel meer van hooren. Overstrooniing op de Carolinen. Den dertigsten April zyn de Carolineneilanden, die uit 500 eilanden bestaan met 18.000 inwoners ongeveer, geteisterd door een orkaan en een hevige vloedgolf, waardoor 200 menschen verdronken zyn. Ernstig ongeluk. Een ernstig ongeluk heelt gisteren te Neufehatel plaats gehad, een kleine gemeente in den omtrek van Boulogne- sur-Mer. Drie metselaars waren daar bezig met herstellings werken in een grooten oven, en moesten daartoe in den oven gaan Hun kameraden, die buiten stonden, hoorden plotseling geen geluid meer. Zij gingen on middellijk den oven in en vonden daar de drie met selaars door vergiftige gassen b dwelmd. Intusschèn wer den vijf der redders, die terwijl de anderen trachtten Ie I "vensgeesten weer op te en der gas- bij de drie slachtoffers wekken, naar de oorzaak van het sen, een onderzoek instelden, op hun beurt bedwelmd en wel zoo ernstig, dat zij allen stikten en levenloos uil den oven gehaald werden. Een hekel aan de soldaatjes. Als de Frankf. Ztg. juist is ingelicht, dan schijnt er in Genève een sterke anti-militairistische stemming on der de bevolking te heersehen. Zwitsersche officieren en zelfs, minderen kunnen zich daar nauwelijks op straat en in de koffiehuizen vertoonen, of zij worden van alle kanten beleedigd, uitgefloten, belachelijk ge maakt, kortom, het publiek treedt op de meest onbetame lijke wijze tegen hen op en de politie schijnt daar mach teloos tegenover te staan. Vele officieren durven zich in de van twee deskundigen, die met den Directeur der magazijn Bulten, om een kleinigheid ter waarde van een straten van Genève dan ook niet anders te vertoo- gemeentewerken het door dezen ontworpen uitbreidings- gulden te koopen, en ook hier betaalde hij inet een j nen, dan in gesloten rijtuigen, want zelfs op de trams biljet. De kleur van het papier, de vettigheid er van en de ongewone dikte trokken de aandacht van den heer B., die voorgaf het aan den „overkant" even te zullen wisselen, doch het eveneens aan den overkant met andere biljetten van 1906 ging vergelijken. grof tlbree het eekt. plan aan een nader onderzoek zullen onderwerpen vooral ook uit een aesthetisch oogpunt. De vergadering werd daarna gesloten. Itcddingsiiiriclitiiig nan <l<-n Hoek. De stranding van het stoomschip „Berlin" heeft den heer J. M. Senf, bouw- en werktuigkundige by de H. IJ. S. M., op het denkbeeld gebracht een reddings brug te ontwerpen voor den Hoek van Holland, waar mede, naar hy meent, de woeste elementen getrotseerd kunnen worden en het wrak, tot vernietiging veroor deeld, kan worden bereikt. Aan de beschrijving ontleent het „Hbl." het volgende: Het geheel bestaat uit een a jour geconstrueerden toren met machineruim tot plaatsing van een verticaal werkenden benzinemotor, dynamo, zoeklichtlantaarn en transmissie voor vóór-, achterwaartsche en ronddraaiende hem overgebracht, beweging van den toren, welk ruim tevens kan dienen De politie in Emmerik is onmiddellijk op omzichtige De uitvoering der valsche biljetten is zooveel waarde hebbende „watermerk' ont De heer B. zette zijn tocht om het biljet te „wisselen voort naar den gemeente-ontvaiiger, die ook de valsch- heid constateerde, waarna men spoedig de politie waar schuwde en het iongmensch, die nog steeds stond te wachten, inrekende. Het jongemensch, genaamd v. H„ en naar verluidt van goede burgerfamilie uit Emmerik, werd naar Arn- zijn zij niet veilig voor de beleedigcnde uilroepen der medereizigers. Men stoot de officieren en onderofficieren ruw van de trottoirs af. Een kapilein, die zich per rijtuig naar de kazerne begaf, kreeg van het publiek te hooren, dat hij maar loopen moest; de soldaten moesten ook loopen. Daarom is het den militairen in Genève thans van hooger hand geoorloofd burgerkleeren mede te brengen. De politie heeft bevel gekregen de officieren op straat te groeten, maar om dit bevel te ontduiken, keeren zij den naderenden officieren eenvoudig den rug loe. Sommigen groetten in het geheel niet en werden grof. als zij door de officieren daarover aangesproken werden. De uitsluiting in bet bouwvak. Het verbond van patroons in de bouwvakken in Berlijn en de voorsteden maakte bekend, dat de uitsluiting vrij algemeen is doorgezet. De kleine baasjes die hun meld, bjj deze, ieder tegen het achter iyn naam aangegeven tijdstip krachten» art. 111 der Militiewet 1901, in werkelijken dienst wor den opgeroepen: JACOB LEWIS, lichting 1904 van het 2e Regiment Vesting- Artillerie, 6e Compagnie, te Amsterdam- tegen 8 Juni 1907 KARST ZWART, lichting 1904 van het 2e Regiment Vesting- Artillerie, 10e Compagnie, te Ameterdem, tegen 8 Juni 1907. De opgeroepen verlofgangers mllen zorg dragen- dal tij zich, ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de by hun vertrek met groot.verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en nitmsti' g bij hnn korps aanmelden, en wel des namiddags vóór vier unr (dc, milicien-telegraffsten vóór een uur), Of, indiqp dit met het oog op den dnnr der reis niet mogelyk is, eoo spoedig mogelijk daarna. Zij die binnen het Rp woonplaats hebben, behoeven hnn reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is in het algemeen wenschelp, dat de opgeroepenen xich op den laatsten dag vóór bnn vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 unr, ter Gemeentesecretarie aanmelden, voo-iien van hnn xakboekje, ten einde xoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte verroerbewpen en pissagebiljetten ec tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor xooveel xij daarop recht hebben, en tevens om, eoo zy die gewensebt achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlof gangers echter, voor de laatste maal met groot-verlof vertrokken na 15 Maart 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reixen en in wier xakboekje aanwexig ie een op wit papier gedrnkt en met rooden inkt ingevnld vervoerbewys, behoeven xich niet ter Gemeentesecretarie aan te melden, doch begeven xich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun xakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de nitgifte van plaatsbewyxen belast De verlofgangers behooren er op indachtig te xijn, dat hnn bet xakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewys, aangexien deze strook hnn gedurende de reie moet dienen als plaatsbewijs. Verloigangers, die, hoewel hnn reis aanvangende per epoor. of tramweg, een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoomboot of die op hunne reis van éón of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich steeds naar de Gemeentesecretarie begeven tot hel in ontvangst nemen van de vereischte vervoerbewyzen en passage- biljetten. Het is noodig sieh ten minste een half nnr óór het vertrek van den trein of tram aan het station te bevinden. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten hinderen, moet hiervan aoodra doenlyk door rverlegging van eeo op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter G-meenteseeietarie blyken Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ohgez-rgelde verklaring is a/gegeven, dsn kan deze tldus, ter ve zending aan wien behoort, ter Gemeente-ecreta ie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, io verhand met eene vorige oproeping in werkelpea diens'., door denzelfden geneeskundige leeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor olet'Onvermogenden met eene ongezegelde en nier-gelegaliseerde ve - klaring worden volstaan. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwyld bij hnn korps Hy, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte machtiging van den Minister van Oor log, als deserteur afgevoerd. Hy, die zonder geldige reden zich te laat by het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen eener byiondere oproeping ontheft een verlof ganger geonsiins van xijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eeltig en alleen als bewy» geldt, dat hij behoorlyb ia opgeroepen. Den verlofgangets, die, op grond van kostwinnerschap, vermeeuen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkelyken dienst, wordt in hnn belang aangeraden daartoe s p o e d i g aan de Koningin het verzoek te doen. Dnt verxoek kan op ongeaegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks asn Hare Majesteit worden gezonden. Frankeering is niet noodig- Op gelyke wijze moet worden gehandeld met aanvragen hetzij om ontheffing, heliy om eene geldelijke vergoeding, Wenscht men echter alleen voor een geldeiyke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bü ongeiegeld er ongefrankeerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzondorlyke publicatie hetrekkeiyk „kostwinners', •tn knnnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 19 nnr voormiddags, Schagen, 23 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT.

Schager Courant | 1907 | | pagina 10