Donderdag 30 Mei 1907. 5ie Jaargang. No. 4260. TWEEDE BLAD. Binnenlandse! li Nieuws. Plaatselijk Nieuws. 1' t. fier - TWAALFDE ALGEMEENE VERGADERING Vereeniging van «ad-leerlingen «Ier Rijkslamibouw- winterschool Ie Sehagen, gehouden op Zaterdag 25 Mei des morgens ten 10 uur, in het lokaal van den heer Vriend te Wormerveer. Aanwezig een 15-tal leden en de heeren C. Nobel en Huizinga van Sehagen. Na opening der vergadering door den Voorzitter, den heer J. Best, die dit met eenige welgekozen woorden deed, volgde de lezing der notulen door den heer G. Nobel en daarna onder applaus de goedkeuring. Medegedeeld werd, dat er 14 nieuwe leden waren toe getreden, en dat de 2e druk van de landbouwboekhou ding bij de firma Trapman en Co. was verschenen. De heer J. Best brengt een uitvoerig rapport uit als afgevaardigde voor de zustervergadering in Zeeland; de heer G. Nobel een dito als afgevaardigde naar Groningen. Het jaarverslag van de commissie van toezicht op het station voor melkonderzoek volgt nu. De heer P. Eriks Jz., die dit uitbrengt, vertelt ons, In het vertrouwen, dat bij de aanneming van het ge dane voorstel, de te benoemen commissie de haar toe vertrouwde zeer zeker niet gemakkelijke taak m< t aller, err.st zal aanv tarden en uitvoeren, hopen wjj dat zij de medewerking zal mogen genieten van de op dit terrein bev egde personen en do verschillende vereeni- gingen, opdat het onderzoek zal brengen vele en goede resultaten. Deze inleiding wordt met applaus beloond en het voorstel bij- acclamatie aangenomen Tot leden der hierboven bedoelde commissie worden I benoemd de heeren H. K. Koster, G. Maters, G. Nobel, P. J. Eriks en A. D. Groneman. Wordt nu ter tafel gebracht het volge. de fuint n.1. Rapport van de ie Utrecht gehouden conferentie van afgevaardigden der Yereenigingen van Oud-Leerlingen der Rykslandbouwwinterscholen in Nederland en de Vereeniging van Oud-Leerlingen van de cursussen dei- Heidemaatschappij, ter bespreking van de vraag of niet kan worden opgericht een Bond van genoemde vereeni- gingen voor Nederland en uitgegeven een gemeen schappelijk orgaan. Het Bestuur verzoekt om aan de hand van het rap port, de verdere regeling voor de vereeniging uit te fot lijdelijk onderwijzer die voeren. De heer G. Nobel, mede, dat algemeen een en een algemeen orgaan dacht uit hoofd nok dit punt inloidde, deelt bond gewenscht werd geacht noodig werd geoordeeld. Men te geven een 14-d agsche courant, aan welker zou staan een commissie van redactie met een dat 1323 monsters melk zijn onderzocht, wat 125 mon sters meer is dan vorig jaar. De ontvangsten hebben bedragen f 141.49, de «itgaven f 136.—, zoodat hot batig saldo f 5.49 bedraagt. Tweemaal heeft de Zuivelconsulent controle op het melkonderzoek uitgeoefend, met bevredigend resultaat. De heer J. Stammes te Sehagen wordt benoomd als lid der bovenstaande commissie; de heer Eriks die aftrad, wenschte niet meer in aanmerking te komen. De bestuursvoorstellen komen nu in behandeling, l.omin te stellen een onderzoek naar de werking der rundveefokvereenigingen en de mogelijkheid tot het aanbrengen van verbeteringen in de wijze van werken. Het bestuur stelt voor om eene speciale commissie te benoemen van vijf personen, welke zich belast met de uitvoering van het aan de vergadering over te leggen plan, waartoe een bedrag van dertig gulden, ter bestrij ding der noodzakelijk te maken kosten, wordt aange vraagd uit de kas der vereeniging. De heer G. Nobel houdt hierover de volgende inleiding: Het is mij een genoegen het voorrecht te hebben om u heden, na goede voorbereiding, namens het bestuur een plan van een onderzoek naar de werking van de rund veefokvereenigingen en de mogelijkheid tot het aan brengen van verbeteringen in de wijze van werken der genoemde vereenigingen, aan te bieden. Ik behoef zeker geen omhaal van woorden te gebrui ken, om u de overtuiging te geven van het nut der genoemde vereenigingen. Immers, waar de veeteelt, en wat daarmede in ver band staat, voor onze Provincie een zeer belangrijke bron van inkomsten is, daar zal ieder vooruitstrevend en practisch veehouder zich gaarne aansluiten bij eene rundveefokvereeniging, om zich langs d en weg betrouw bare gegevens te verschaffen omtrent productiviteit en lichaamsgesteldheid van zijn veestapel; daardoor zal het hem mogelijk worden om met meerdere zekerheid dan voorheen, eene meer omlijnde fokrichting toe te passen. Het voorgenomen onderzoek heeft ten doel ver- j schillende punten van het gevolgde systeem aan een j grondige beschouwing te onderwerpen en te trachten j voor zoover dit mogelijk is, den weg aan te geven, die gewenscht is. Mocht door het onderzoek critie* gegeven worden op de tegenwoordige wijze van werken, dan hopen wij, dat het minder goed geoordeelde door wat beters zal worden vervangen. Wü bieden u hiertoe het volgende plan aan, hetwelk bij nauwkeurige uitvoering ruime stof tot denken zal ?61 eiHet doel der rundveefokvereenigingen a'. Teeltkeus, om tot verhooging der productie en ver betering van den lichaamsvorm te komen. Hiertoe komt ons algemeene controle gewenscht voor. De voordeelen, die door het onder a genoemde ver kregen worden, komen tot hun recht by' a. De hoogere melkopbrengst. b. Uitbetaling der melk naar gehalte aan de kaas- friliriökön c. De hoogere waarde van het vee bij verkoop. Nagaan in hoeverre deze punten juist zijn. Hoe moet de controle zijn? gesalariëe-den secretar s-redactfiir. Ook zou de hulp van he'-ron leeraren der verschillende winterscholen worden gevraagd. Men dacht 1 Januari a.s. met bond en orgaan gereed te zijn. De heer C. Nobel doet nog de mededeeling, dat hij de oprichting van het orgaan had ter sprake gebracht op de vergadering van de hoofden van Wintercursussen en ook van dien kant, zoo hoopte spr., zou ook wel steun komen. De vergadering geeft met algemeene stemmen aan het bestuur de gevraagde machtiging. Tot controleur van het Station voor Melkonderzoek werd benoemd de heer M. Ploeger te Sehagen. Zijn in structie wordt daarna vastgesteld en besloten met de Schager Rundveefokvereeniging een overeenkomst aan te gaan over het gemeenschappelijk gebruiken der ver schillende benoodigdheden. De overeenkomst met den heer Ploeger loopt tot 1 Mei 1910. De begrooting wordt ongewijzigd goedgekeurd tot een bedrag van f 196.31 in ontvang en uitgaaf. B(j de rondvraag informeert de heer Huizinga of het niet mogelijk was, net betrekking tot het op te richten orgaan, zich in verbinding te stellen met de Vereeniging van Oud-Leerlingen te Wageningen. Die hebben een blad Cultura, waaruit misschien wel ge schikte artikelen waren over te nemen. Spr. zal dit denk beeld óp de a.s. vergadering dier Vereeniging ter sprake brengen. Hierna sluit de voorz. met een hartelijk woord de vergadering. Na afloop der vergadering brachten de aanwezigen, in twee groepen verdeeld, een bezoek aan de stoomoliesla- gery'en „de Engel" en „de Liefde" van de heeren Crok en Laan, en Prins. Op zeer hartelijke wyze ontvanpen, werden allen in de gelegenheid gesteld den ganschen loop der fabriek en de fabricatie van olie en koeken te vol gen en menig interossar.t k:;kjn werd daar in die reu- zeninrichtingen verkregen. Hut w„s ucn mooi en leerrijk slot van dezen dag. Het aantal sollicitanten voor onderwijzeres school no. 1 bedroeg 10. Do heer W. Tiosscn aangesteld. Door de Gezondheidscommissie te Sehagen waren verschillende wijzigingen voorgesteld in de algemeene politie-verordening. Al dezo wijzigingen worden goed gekeurd. De heer Van Muilom vestigt de aandacht op de vele cadavers van dieren, die men in de slooten aantreft. Spr. wenscht daarop een streng toezicht. Het verslag van den toestand der gemeente zal als gewoonlijk circuleeren. De Raad gaat, daar de rondvraag niets oplevert, in geheime zitting ter behandeling van eenige reclames Hoofdelijken Omslag. Ilarenkarspcl. In de j.1. Vrijdag gehouden vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging „Harenkarspel", die vrij goed bezocht was, werden de verschillende candidaten voor het lid maatschap der Pr. St. in het district Sehagen besproken. Naar aanleiding daarvan werd een ranglijst opgemaakt en werden de candidaten bij stemming in de volgende orde geplaatst1 Wonder, 2 Koog, 3 Trapman, 4 Brinkman, 5 Rezelman. Het ingekomen schrijven van Anna Paulowna ter aanbeveling van de candidatuur Rezelman werd voor kennisgeving aangenomen, terwijl als protest tegen de handelwijze der kiesveroenigingen te Zuid-Zijpe en Schoorl, die hun candidaat reeds openlijk per strooibillet hadden aanbevolen, besloten werd, den heer Peeck dezerzijds niets in de ranglijst op te nemen. Tot afgevaardigde naar de vergading te Sehagen, waar de definitieve candidatuur zal worden vastgesteld, werden gekozen de heeren K. Kuiper en Sinninghe Damsté. Dez»n afgevaardigden werd de opdracht gegeven, zich te verklaren vóór de oprichting eene centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het District, terwijl tevens sympathie betuigd werd met het denkbeeld om ook voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer meerdere aansluiting dan tot dusver bestaat, te verkrijgen. Tot heden werd de dienst by de Ned. Herv. Gemeente te Harenkarspel beurtelings te Dirkshorn en te Kerkbuurt gehouden.Uit hoofde van het z"or gering aantal lidmaten op laatstgenoemde plaats besloot het Kerkbestuur echter den dienst aldaar op te heffen, zoodat voortaan alleen te Dirkshorn godsdienstoefeningen zullen gehou den worden. Het drietal voor kaasmaker in ae nieuwe fabriek aan de Moerbeek bestaat uit de heeren R. Doorn Barsinger- horn,K. Kompas Oudesluis en A. Langereis Benningbroek. Herbenoemd tot lid Voorzitter van het Bestuur van Polder Waarland, de heer P. Nieuwboer aldaar. Onweer. Op verschillende plaatsen is het in den nacht van Zaterdag op Zondag zwaar weer geweest, maar nergens veroorzaakte de bliksem brand. Vele schoorsteenen moesten het ontgelden en het aantal paarden en koeien dat doodgeslagen is, is niet te melden. Te Gendringen sloeg de bliksem in bjj den arbeider Visser. Hy' is door den schoorsteen naar binnen gesla gen, is door den muur heen in de woning er naast ge komen en heeft daar een meisje getroffen. Het meisje werd met brandwonden overdekt, doch blijft behouden. De sporen zijn over het gansche lichaam duidelijk zichtbaar. Vee-inzending. Door de heeren J. Zijp Hz. en P. Schenk Dz., Ie Wieringerwaard en K. Breebaart Jz., Ie Winkel is de volgende circulaire verspreid „Op een vergadering van belangstellenden en ver tegenwoordigers van Rundveestamboeken in Noord- Holland, gehouden in „De Witte Engel'' te Hoorn op 27 Mei j.1., werd het besluit ge: omen. op de Nationale en Internationale Tentoonstelling in September Ie 's-Gravenhage te houden, door een uitgezochte collec tie Rundvee ons Noord-Hollandsch veeslag in de open klasse van het programma te i ertegenwoordigen en te doen uitkomen, en daarvoor een collectieve inzending van minstens 40 stuks te verzamelen. Tot dekking dei- kosten van deze inzending roepen wij de medewerking in van allen, die belangstellen in het Noord-Hollandsch veeslag en verzoeken wij daarvoor een geldelijke bij drage aan het comité, waarvan de heer J. Zijp Hz. te Wieringerwaard als penningmeester is aangewezen, voor de uitvoering van dit plan te willen afstaan." Belangstellenden worden vriendelijk verzocht hunne bijdrage per postwissel op te zenden aan bovengenoemd adres, terwijl ieder veehouder, in het bezit van bui tengewone exemplaren rundvee, uitgenoodigd wordt dab onder de aandacht van bovengenoemde commissie te brengen. Torli rioorgegegaaii Uit Heerenveen wordt gemeld: De burgemeester van Schoterland weigerde aan den schouwburg-directeur Hart, die inet zijn tent in den ge- meenteluin stond, vergunning na afloop der kermis het stuk „Boefje" op te voeren. Dte directeur begaf zich daarop naar den burgemeester van /Engwirden, met hetzelfde verzoek, die het inwilligde, zoodat de opvoering plaats had Vrijdagavond (met Donderdag was de kermis te Heerenveen afgeloopen) in het Posthuis on der .Engwirden, dat niet meer dan vijf minuten gaans van de tent van Hart verwijderd stond. Alweer een bewijs, dat het hoog tijd wordt, dat Heerenveen (een gemeente op zich zelf wordt. Een daartoe strekkend adres is voor ruim drie jaar door ingezetenen van Heerenveen. wonende onder de gemeente .-Engwirden en Hasker- land, aan den Minister van B. Z. opgezonden, maar men wacht nog altijd op antwoord. Hiertoe de volgende punten onderzoeken a De verschillen der hercontrole nagaan om daarna nit tA maken of meerjarige controle noodzakelijk is. b Het verdient aanbeveling om nevens de bestaande controle (melkopbrengst en beoordeeling lichaamsvorm) meerdere zaken nauwkeurig na te gaan, byv.: Ie. den lichaamsvormen gezondheidstoestand van alle dieren, minstens éénmaal per jAar opnemen 2e aanteekeningen omtrent het kalven der koeien; 3e de slachtwaarde (slachtrapport) Hiertoe practische middelen aan te geven, c Kan de controle nog vereenvoudigd worden zonder veel nadeel te doen aan de verkregen resultaten ie. is onderzoek naar vet- en drogestofgehalte nood zakelijk, of kan alleen met het onderzoek van het vet- sröh&lto worden volstaan A, 2e Kan ook door de landbouwers, onder controle van den controleur, aan de uitvoering der controle worden deelgenomen? 3 Uitvoering der werkzasmnecien. Men oordeelt het 't beste, om de werkzaamheden, ver bonden aan de controle en de ^®rkdzaa^®d^n^g onderdooien, op te dragen aan e0n der zakkes5aris moet „non die voor de uitvoering een flink saians moet ontvangen waardoor hij in staat wordt gesteld om be hoorlijk in zijn levensbehoeften te voorzien. Met het oog op de nauwkeurigheid en betrouwbaarheid vereisch de uitvoering der werkzaamheden veel tijd, hy moet rich dus geheel aan de werkzaamheden kunnen wyden en niet gedwongen zyn, om door andere middelen zyn inkomen te vergrooten. vAreonmine- Ontwerpen model-overeenkomst met de vereeniging Industrie en Dienstregeling. a Opname* varf al leader1 reeds genoemde aanteekenin- g6b j°anSKmp°ubicatie van alle gegevens van alle gewntrölèerde koeien aan alle leden der verschillende TTnÖng der ingeschreven koeien en dieren in klle^e'va^ad[eren^etC^1xcelleere^fdetfriichaamsvorm en Pr2e.Uv?nVd™en met excelleerenden lichaamsvorm en g0®ed P^USrmmet «celleerend productievermogen aangeven. en goeden lichaamsvorm. Hieromtrent goede ïndeeling 5. Stierenhoudery. h ujk geacht, dat de moeders Hieromtrent wordt malen worden gecontroleerd. n stieren bestïst m«9 don aangehouden, geprimeerde Dat alleen stieren van moeders met een goeden onderscheiden, afko mJLonbrengst met goed gehalte. L »Tmeerdere malen worden geconcroieeiu. VfDat aHeon stieren worden aangehouden, geprimeerde a - afkomstig v lichaamsvorm en, ?06h !r nro vinciaR stierenkeuringen, Dit ten opzicht8 de kPr°;'^Jeni Qp de k in. alwaar wjj het ytrent openbaar gemaakt worden. "SSÜ-iw «tiorenbouderu h„ best geregeld worden n ontwerpen. Voor al deze pun1'e P de COmmissie vryheid, om Myneheeren! wy 86V® „rfi zaken, haars inziens van nevens deze punten,^^mma te brengen. Wy raden beteekenis, op hierbij aan, om ht tPro°ndeS uit "te bereiden tot over Am daardoor de resultaten zoo groot andere provincies, om mogelijk te maken. Vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna, gehouden op Maandag 27 Mei 1907, des morgens te 10 uur. Afwezig de heer Geerligs. 1 Vacature. Voorzitter de heer C. Waiboer. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Is ingekomen een schrijven van den heer J. Oostra, waarbij deze ontslag vraagt als lid der plaatselijke schoolcommissie. Met algemeene stemmen wordt be noemd de heer Dr. Toxopeüs. Van de Schoolvereeniging is een adres ingekomen met verzoek om een jaarlyksche subsidie van f 50.—. B. en W. stellen voor dit tot wederopzeggings toe te staan. De heer De Graaf herinnert er aan, hoe dit onder werp vorig jaar reeds druk is besproken en de aanvrage om subsidie zal ook wel worden goedgekeurd, maar Spr. vindt het beter dat deze telken jare wordt aange vraagd, er moet niet een vaste post voor op de begroo ting komen. De heer Van Mullem is van hetzelfde gevoelen. Het zou volgens Spr. mogelijk zyn, dat men eens een verder reisje zou willen doen en dus meer geld noodig had. De heer Rezelman zegt,-dat het doel der Schoolver eeniging is, om met de kinderen van de hoogste klasse een reisje te maken naar Amsterdam en dat voor regel i te houden. Om dit reisje het eene jaar te doen en het volgende jaar niet, acht Spr. verkeerd. Zoodoende zouden som mige kinderen wat by' anderen voor hebben. Daarom f acht Spr. het beter, dat de subsidie jaarlijks wordt gegeven, dan heeft de Schoolvereeniging wat meer zekerheid voor haar uitgaven. Voor de gemeentej behoeft het geen bezwaar te zijn, men kan de subsidie doen ophouden als men wil. Er wordt op dit oogen-ut" blik veel werk gemaakt van particuliere bijdragen en dat slaagt vrij goed, dus bij het publiek is er ook veel animo. Dè heer Stammes vindt in hetgeen de heer Rezelman daar oppert dat particuliere bijdragen de kas der ver eeniging goed stijven, juist een motief om de subsidie telkens voor een jaar toe te staan. Die bijdragen kon den wel eens zoo groot worden, dat de vereeniging de bijdrage der gemeente niet meer noodig had. De heer Rezelman meent te mogen zeggen, dat, als de vereeniging de bijdrage niet noodig heeft, ook niet gevraagd zal worden. Maar men moet niet vergeten, dat, nu Amsterdam steeds als vast punt op het pro gramma staat, de kosten van het schoolfeest met het bedrag voor die reis worden verhoogd. De kosten voor het andere schoolfeest worden, omdat er 6enige kinderen minder aan deelnemen, niet minder. De heer Van Mullem wil wel aannemen dat de keus om naar Amsterdam te gaan goed is, ofschoon er nog veel ander schoons is te zien, ook dichterbij. Maar het zou wel eens kunnen zijn dat in de toekomst een ander reisje meer de voorkeur verdiende, en dat dan meer kostte, dan zou een hooger bedrag kunnen worden aangevraagd. Daarom is Spr. voor het telkenjare aanvragen der subsidie. De heer Bakker, bestuurslid der Schoolvereeniging, deelt mede, dat de onkosten van het schoolfeest netjes zyn berekend en dat er met inbegrip der gemeente- subsidie toch nog f 60.- tekort was. Er werd beslo- ten dat tekort door particuliere by dragen te d«kken dat gaat ook heel goed, want sommigen Rebben hun iaarliiksche bijdrage verdubbeld. Maar het volgend iaar kan dat eens wat minder zyn. Spr. zou daarom de subsidie vast willen bepalen tot wederopzeggings toe dan had het bestuur by zyn begrooting wat meer ^De^heer De Graaf blijft by zyn eenmaal geuite mee ning Spr. blyft de mogelijkheid openstellen, dat ook eens een bedrag van f 75.- noodig kan zyn. Dan kan dit bedrag inplaats van f 50. - worden aangevraagd. Na nog eenige bespreking woidt het voorstel van B en W. verworpen en de subsidie dus alleen voor dit jaDet0helrlnt Rezelman, Bakker en Waiboer waren vóór het voorstel van B. en W. m„,w Van de afdeeling Anna Paulowna van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap was een re9"®8f ingekomen met het verzoek na 5 jaar dienst de eerste periodieke verhoogkig van f 50- te doen ingaan, en niet zooals in de verordening stond na 10 jaar en de daaropvolgende veihooging weer na 5 jaar. De eerste periodieke verhooging van de hoofden van scholen ook na 5 dienstjaren. Dit request wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. De aangebrachte wijzigingen in de Bouw en Woning- verordening waren door de Gezondheidscommissie te Sehagen goedgevonden. Typluis Ie Delf». Men schrijft uit Delft: Hier ter stede komen gevallen van tvphus in vrij groot aantal voor. De ziekte heeft, voor zoover het z.g. directe gevallen zijn een tamelijk goedaardig karak- fer; bij de z.g. contact-gevallen (dat zijn de gevallen waarin de besmetting wordt overgebracht door een aan getaste) is de ziekte kwaadaardig; in die gevallen vie len reeds slachtoffers. Merkwaardig is, dat het thans reeds de derde zomer achtereen is, dat typhus zich aanmeldt en dat het zoo goed als vaststaat, dat telkenmale de bron van be smetting gezocht moet worden bij denzelfden particulie ren melkboer. Deze man was, dat wist men zeker, 1905 middellijk oorzaakhij had een heel primitieve m boerepomp. die besmet water gaf. De pomp werd on bruikbaar gemaakt en de boer liet een Norton-pomp slaan, waarna in 1906 weer typhus voorkwam en men weer bij hem den haard meende te moeten zoeken. Nauwlettende naspeuringen wezen hem aan, maar het water werd goed bevonden. Nu zich dit jaar weer typhus voordeed en men, zoe kende, hem weer aanwees als de melkleverancier, die, zoo goed als zeker, de besmetting aanbracht, en men het water andermaal deed onderzoeken, bleek het wa ter besmet. Thans is ook de Norton-pomp onbruikbaar gemaakt en heeft de boer gedaan, wat hij minstens voor 2 jaren had behooren te doen: hij heeft zich la- *en aansluiten aan de waterleiding. Men gelooft op dit oogenblik, dat de verspreiding lot staan kwam. Ongeluk te Nijmegen. Aan de boterfabriek „Batavia" te Nijmegen had Maan dagmiddag een ernstig ongeluk plaats. Door het sprin- flesch koolzuur werd één werkman, n.1. H„ gedood, en werden twee arbeiders ge- kwetst. De toestand der gewonden is redelijk wel. Ren brandspuit-oefening. schrijft uit Hindeloopen aan de .Leeuw. Cou- Men rant:" Zaterdagavond 7 uur. De gewone jaarlijksche oefe ning met de brandspuit zal plaats hebben. Dat is in een plaatsje als Hindeloopen een gewichtige gebeurte nis, opgeluisterd als ze wordt door brandmeesters met staffen als teeken hunner waardigheid en signaalho rens, welker getoeter bewijst, dat alle hens op dek zijn. Bovendien ze stelt de jeugd in de gelegenheid gratis koude douches te bekomen en proeven van kor daatheid te geven door te toonen, dat het natte ele ment niet wordt gevreesd. De spuit komt voor. Men houdt appèl. „Present!" „Present!" „Wel spui ten maar voor een kwartje!" (Het gewone tarief voor één uur dienst is 15 cents.) Het blijkt, dat meerdere spuit gasten het gevoelen van den Iaatsten spreker deelen. En, als er door den opperbrandmeester op ge wezen wordt dat althans voor dezen keer geen verande ring kan plaats hebben, verklaart zich nochthans de grootste helft der brandweermannen solidair met den voorsteller. Gevolgende spuit rukt in, de goed-gezinde spuitgasten ontvangen hun 15 cents, de anderen pro testeeren, de jongens missen hun koude stortbaden en de moeders de natte pakken van d'r kroost. In ons oude stadje nog nooit zoo iets beleefd een werk staking. Van hinderlijk volgen en den aankleve van dien werd, naar we tot gerustst Hing kunnen verzekeren, niets vernomen. Benoemd. Benoemd tot hoogheemraad, vanwege Duinkavel, van het hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Dui nen tot Petten, de heer Peeck, te Schoorl. Een voorbarig veldwachter. Onze Bossche correspondent meldt ons Tegen een huisvader op een dorp in den omtrek, die de komst van een kleinen wereldburger verwachtte, werd door den dorpsveldwachter proces-verbaal opge maakt, omdat hij verzuimd had op den bepaalden tijd aangifte te doen vanden jonggeborene. De eerzame huisvader, die eerst dacht, dat de man der wet niet wel bij het hoofd was, zei niets, doch toen hij bemerkte, dat het den veldwachter ernst was, deed hij alle mogelijke moeite hem aan het verstand te brengen, dat hij of zij (dat wist hij nog niet) nog zijn of haar intrede op het wereldtooneel moet doen. Doch de veldwachter liet zich niet Köpenicken, nog minder met zich spotten. Toen bleef den plichtver- geten huisvader niets anders over dan moeder de vrouw te roepen, die nader de verklaring van haar echtvriend bevestigde. Zoo had een a.s. wereldburger den veldwachter van het dorp reeds parten gespeeld nog vóór zijn geboorte. (Msb.) Vergadering van de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst, op Zondag 26 Mei 1907, des namiddags 3 uur, in het lokaal van den heer W. Roggeveen Cz. alhier. Voor dat deze vergadering werd gehouden, was er een tentoonstelling van teekeningen van den teekoi:- cursus 1906—1907. Deze tentoonstelling had nogal een flink bezoek en was dat ten Volle waard. Er werd werkely'k uitstekend werk te zien gegeven. De vruchten die deze cursus geeft, kunnen zeer bevredigend genoemd worden. De diploma's en prijzen, door de verschillende leerlin- gen behaald, werden uitgereikt door den heer W. Roggeveen. Deze wees in zyn toospraak op het twee ledige doel, dat deze tentoonstelling had, nl. eenerzyds belangstelling te wekken voor de teekenschool en de vorderingen der leerlingen te laten zien, anderdeels een goade vergelijking van het werk der leerlingen onder ling. Naast elkaar gehangen, kon men het werk beoor- deelen en waar aanleg vee' doet, zeide spr., waren toch in hoofdzaak ijver en ernst by de studie de factoren die doen slagen. Spr. bracht in herinnering, hoe vroeger de gilden de lichamen waren, die de ambachtslieden vormden, maar nu in den tyd der vrije concurrentie, van de vrije uit oefening van het bedrijf, werd na een tijd van verslap ping door ry'k, provincie en gemeente alles gedaan, om de ambachten op te heffen en de jongelui tot uitsteken de ambachtslieden te bekwamen. En een goede voorbe reiding was in de eerste plaats het teekenen. Dat te kunnen, was voor een goed werkman een eerste ver- eischte. Hulde bracht spr. aan de leeraren der school, de heeren Vlaming en Gielen, die al hunne krachten in spanden om hun leerlingen te bekwamen. En dat er goed werk werd geleverd, dat men op deze teekenschool goed onderlegd werd, dat meende spr. mede te mogen concludeeren uit het feit, dat velschillende oud-leeriin- gen der school in hun loopbaan zoo uitstekend slaag den. De prijzen werdbn als volgt toegekend Bouwkundig teekenen. Ie leerjaar: le prys C. Mazereeuw, Sehagen; 2e prijs A. Zander, Zype; 3e prijs A. Bijwaard, N.-Niedorp. 2e leerjaar: le prys P. C. Mooy, 't Veld; 2eprijs J. Jaspers, Zijdewind; 3e prys J. Keet, Sehagen. 3e leerjaar: le prijs D. Dam, Sehagen; 2e prys J. Winnubst, Sehagen; 3e prjjs F. Schotte, Sehagen. 4e leerjaar: C. Wit, Valkoog, einddiploma; N. Wagemaker, Sehagen, einddiploma; P. Stammes, Seha gen, die vroeger reeds het einddiploma had ontvangen, een Rembrand t-Album. Handteekenen. le leerjaar: le prys J. Krans, Sehagen. 2 e le prjjs G. Bregman, Haren karspel 2e C. Rood Sehagen. 3 e 2e C. Roggeveen, Sehagen. Einddiploma, J. A. Zwaag, Sehagen. De vergadering wordt alsnu geopend en de secretaris, de heer F. v. d. Kamp, leest de notulen,die onveranderd worden goedgekeurd Het jaarverslag geeft aan, dat 30 leerlingen den cursus volgden, n.1. 20 in bouwkundig, 10 in handteekenen. Het aantal leden was van 50 op 47 gedaald. De rekening en verantwoording V3n den penning meester, den heer C. Visser, sloot met een ontvangst van f 385.12J en een batig saldo van f 47,95j, en wordt onveranderd goedgekeurd. De secretaris, de heer F. v. d. Kamp, die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. By' de rondvraag brengt de heer Van der Kamp ter sprake, dat de vereeniging 17 December a.s. 35 jaar zal bestaan. Besloten werd het bestuur op te dragen eens na te gaan, op welke wyze deze dag zou kunnen worden herdacht. Hierna sluiting, Voor de Nuts Zangschool, onder leiding van den heer Tates, hebben zich Zaterdag 29 leerlingen aange geven. De lessen zullen Donderdag een aanvang nemen. Uitslag der verkooping op 25 Mei in „De gouden Engel" alhier, ten overstaan van notaris Backx: Twee huizen onder één dak en erven aan de Nieuwe Laagzyde alhier A. 834 groot 2 aren 65 centiaren en A 895 groot 75 centiaren, kooper K. Schudt alhier, voor f 1860; Een huis met erf aan de Heerenstraat A. 315 groot 35 Centiarea, kooper G. Metselaar alhier voor f1870. Gecom bineerd gekocht voor 3905 gld door C. Bypost alhier. Een Ongeluk, Terwy'1 D. B Maandag bezig was bjj het vervoer van de beton-stukken voor de rioleering in de Regenten straat, geraakte een reeds opgeladen onderstuk in beweging met het gevolg, dat het tegen de beenen van I genoemden werkman terecht kwam. Bjj de naaste bewoners ingedragen, bleek het, dat het rechterbeen hevig geblesseerd was. By het bestuur der Zondagsschool, die alhier gehouden wordt onder leiding van Ds. Herman, bestaat het voornemen met de ongeveer 50 kinderen der beide klassen en de dames, die elke week in die klassen les geven, een rijtoer te maken naar Hollands duinstreek, SchAAri Bergen en Egmond. Onderscheidene rytuig- hebben reeds toezegging gedaan, zichzelf als en hun materiaal als vervoermiddel voor dit beschikbaar te stellen. Vermoedelijk zal het tochtje om geen stoornis in den geregelden gang van het onderwjjs aan de school te veroorzaken, Donderdag voor kermis plaats hebben. Schoorl, bezitters voerman uitstapje

Schager Courant | 1907 | | pagina 5