Donderdag 6 Juni 1907. 5ie Jaargang. No. 4262. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. in de nieuwe fabriek aan de de heer A. Langereis te Benning- Tot kaasmaker Moerbeek is benoemd broek. - Winkel. In de vergadering van de „Vrijwillige Brandweer", j.1. Zaterdag gehouden, werd benoemd tot officier der pypleiders de heer J. Slooves Az., in de plaats van den heer T. Beumkes die onlangs bedankte. Arbeidsongeval. Men seint uit Deventer: Maandagmiddag is in de gieterij der Deventer ijzer gieterij en machinefabriek voorheen Nerirg Bögel en Comp., een ernstig ongeluk voorgevallen. Bij het keoren van het bovenste gedeelte van een vormkast, schoot door onbekende oorzaak de ketting waarin de kast hing, los, waardoor het zware gevaarte naar beneden viel. Een werkman kwam er onder en was terstond dood, twee anderen bekwamen ernstige kneuzingen en zijn in het ziekenhuis opgenomen. Militaire barbaarschheid. Onder dit opschrift bevat het N. v. Ned. het volgende: „Aan boord van de „Koning Willem I", die Zondag lf. te Amsterdam voor den wal kwam, bevond zich ook een gegageerde, die gedurende twee jaren in Indië was verpleegd en nu naar Utrecht in het Ziekenhuis werd gebracht. De nog jonge man was er ellendig aan toe. Gaan kon hij niet, hij moest gedragen worden; zijn geheele onderlichaam, van de heupen af, was verlamd, als gevolg van een val in een ravijn, dien hij op last van zijn sectie-commandant, nu twee jaar geleden, had moeten wagen. Hij was alleen op post achtergelaten, terwijl zijn troep een omtrekkende beweging maakte om in het ravijn te komen, waar men den vijand in hinderlaag moende te zullen treffen. Daar geen vijand te zien was, moest de troep verder trekken en om nu geen tijd te verliezen, werd den achtergelaten schildwacht toegeroepen, zich naar beneden te laten rollen. De man aarzelde, het was een steile hoogte van veertien meter; maar opnieuw klonk het bevel thans op een toon, die niet-gehoorzamen tot dienstweigering en dat nog wel te velde maakte. .Uit vrees voor de zware straf, die er op staat, voldeed hjj dus aan het bevel, wierp zijn geweer naar beneden en liet zich toen vallen om gebroken aan te komen. De doktoren verklaren hem voor ongeneeslijk; als hij nog ooit van het ziekbed opkomt, zal het slechts zijn om op krukken wat rond te scharrelen." Het blad toont zich, en terecht, verontwaardigd over den militairen meerdere van dezen ongelukkige, die zulk een idioot bevel gaf. Vergadering van den Raad der gemeente Haren- karspel, gehouden op Maandag 3 Juni 1907, des avonds te 5 uur. als mede-beheerder van het burgerlijk armbestuur met hem heeft mogen samenwerken. Het is, zegt Spr. een moeilyke post, maar met een flinke samenwerking gaat het best. 1 oorz. brengt op zijn beurt den heer Keesom dank, die bedankt heeft als lid van het burgerlijk armbestuur. Spr. dankt hem hartelijk voor het zeer vele, dat hij in den tijd van 44 jaar in deze functie voor het algemeen belang heeft gedaan. Hierna sluiting. Spoorwegongeluk. Zaterdagavond is te Boxtel een binnenkomende goe derentrein mot een stilstaande machine in aanraking gekomen, met het gevolg dat de machinist Ten Hacken uit Vlissingen, de leerling-machinist Kloots van Rotter dam en de hoofdconducteur Claus van Vlissingen ver wondingen aan het hoofd en inwendige kneuzingen kregon. Beide eorstgenoemden konden naar hunne standplaatsen terugkoeren terwijl de hoofdconducteur Claus te Boxtel in het Ziekonhuis werd opgenomen. De locomotieven werden door dit ongeval beschadigd. Vier vossen gevangen. Men schrijft uit Vierlingsbeek Het is jl. Woensdag den rijksveldwachter Hamelinx van hier met den onbezoldigden rijksveldwachter v. d. Hoogen van Boxmeer mogen gelukken vier prachtige jonge vossen, ter grootte van een volwassen kat, levend te vangen. Droevig einde. De letterzetter van het Leger des Heils Dries, die Dinsdagavond op juffr. Van H. een drietal schoten loste, heeft zich in het Huis van Bewaring van het leven beroofd. Bij de Doopsgezinde gemeente te Kokhuizen is be roepen de heer S. Spaans, te Goes. Merkwaardig. Aantal kiezers voor leden van Provinciale Staten in het district Srhagen. in mijn dal mij Schagen 563 Harenkarspel 499 St. Maarten 190 Warmeuhuizen 338 Zype 723 Koedyk 309 Wieringerwaard 204 Bergen 352 Callantsoog 120 Schoorl 283 Petten 51 Heer Hugowaard 707 Wieringen 555 Nieuwe Niedorp 335 Barsingerhorn 361 Oude Niedorp 244 Oudcarspel 378 Winkel 339 Zuid-Scharwoude 326 Anna Paulowna 563 Noord-Scharwoude 345 St.-Pancras 186 8339 Broek op Langendyk 368 Openbare les. De heer P. Stadt te Wieringerwaard gaf Zondagavond in het lokaal van mej. de Wed. J. Boon met de leerlingen van zijne zangschool een openbare les. We kregen een uitnoodiging om die les bij te wonen en hebben daaraan gehoor gegeven. Spijt hebben we daarvan in geenen deele; integendeel, die paar uurtjes m Wieringerwaard hebben ons veel genot geschonken. De zangschool van den heer Stadt heeft één uitne mende hoofdeigenschapdat is, de woorden worden dui delijk en goed verstaanbaar uitgesproken. De einduit- gangen, de slotletters worden niet verwaarloosd, elk woord is af. Verder wordt er veel zorg besteed aan de voordracht, aan het zeggen en vertellen. Men hoort en voelt, dat de kleintjes begrijpen wat hun leider hen laat zingen. Naar ons oordeel een éérste vereischte om te maken goede zangsters en zangers. Wat is het lied zonder de woorden een aaneenrijgen van klanken, mooie klanken desnoods, maar men zegt niets, men doet niets trillen bij anderen. Niet minder dar. 11 nummertjes zong het koor en met succes. Het is nog zeer jong goed, waar veel zorg aan zou niemand er toe hêb- van een koor, dat zooveel vraagt. Mogen beiden zich èn de toewijding, dan zal Te Markelo vindt men in een duiventil, behalve de moet worden besteed. Maar daarvoor is de heer 'Stadt nesten der gewone bewoonsters, een nest met vier juist de rechte persoon. Onder zijn leiding worden geen jonge katten. halsbrekende toeren uitgehaaldde kinderen zingen Onweder liedjes juist recht pas voor kinderen, bevattelijk en eenvoudig. Boven Wageningen woedde Zaterdagmiddag een bui- Als de nummers die het best bevielen kunnen worden tengewoon hevig onweder. Op tal van plaatsen sloeg genoemdVogelenvlucht, Mist, Loreleij, Naar zee, vooral de bliksem in. Telephoonpalen en boomen' werden Bede op Moeders verjaardag, en niet te vergeten Wiege- vernield. Te Bennekom sloeg de bliksem in de woning liedje met de kleine soliste. van C. Vermeer en vernielde verschillende meubelen, Door Annie Zijp werden ook nog een drietal liedjes zonder brand te veroorzaken. De vrouw en dochter gezongen van Cath. van Rennes, zóó allerliefst, zóó innig werden tegen den grond geslagen, doch kregen geen mooi, dat de kleine aller harten stal. letsel. Te Renkum sloeg de bliksem in twee huizen. Tijdens het hevige onweder, dat Zaterdagnamiddag boven Oldenzaal woedde, sloeg de bliksem door den schoorsteen in een der lokalen van de 2e openbare school aan 't Kerkplein te Oldenzaal, om door den schoorsteen in een aangrenzend lokaal, waar juist leer lingen der Rijksnormaallessen onderwijs ontvingen, het gebouw weer te verlaten. Niemand bekwam eenig letsel. Aan de lokalen en de schoorsteenen was schade aangericht. Enkele oogenblikken later sloeg het hemelvuur in den schoorsteen der steen- en pannenfabriek „De Tan- kenberg". De schoorsteen werd nagenoeg over zijn geheele lengte gescheurd, terwijl tal van pannen op de gebouwen werden_ verbrijzeld en een balk in splinters Het was een mooie avond en gaarne hernieuwen we nog eens de kennismaking. Ongelukken door het onweder. Te Heiligenborg sloeg de bliksem Zaterdagmorgen in de boerderij van den heer J. Schoorl. In eenoogen- blik stond de plaats in volle vlam en brandde tot den grond toe af. Niets kon gered worden. Assurantie dekt de brandschade. Dezelfde bliksemstraal trof ook de daarnaast staande broodbakkerij van den heer Kalif. Door den schoorsteen zocht de bliksem een uitleg door de bakkerij en het aangrenzende wagenhuis, waarin zich de bakker met zijn beide zoons bevonden. De deuren werden versplinterd, terwijl de beide werd geslagen. Verschillende arbeiders waren in de jongens met kracht naar buiten werden geslingerdzij onmiddellijke nabijheid van werk toen de bliksem insloep Afwezig de heer C. Bypost en 1 vacature. Voorzitter de heer Jb. Swan, Burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen van 2 vergaderingen. Voorz. deelt mede, dat de school te Dirkshorn, die wegens het heerschen van diphtheritis was gesloten geworden, juist vandaag, na ontsmetting, weer was geopend. Van de afdeeling Harenkarspel van „Het Witte Kruis" was een request ingekomen met een aanvraag om een subsidie voor dit jaar van f 70.— en een vaste jaar- lijksche subsidie van f 100.— Adressante grondt deze aanvraag op de vele uitgaven die gedaan moeten wor den voor het ontsmetten bij het heerschen van besmet telijke ziekten. De afdeeling had dit jaar van de hoofd- vereeniging een subsidie ontvangen van f 50.—, maar er was nog een te kort van f 70.— blijven bestaan. B. en W. stellen voor, deze f 70.— toe te staan en ook de f 100.— subsidie per jaar te verleenen, mits de afdeeling deze som noodig had. De laatste jaren heeft de afdeeling vele uitgaven gehad, maar we willen maar hopen dat er niet zooveel ziekte-gevallen meer zullen voorkomen. De heer Keesom is er voor, om, als er hulp noodig is, dat de Raad dan ook zal bijstaan. Maar Spr. kan zich wel met het idéé van B. en W. vereenigen om te geven als het noodig is. Ook de heer Burger wil, als de middelen van „Het Witte Kruis" te kort schieten, dat de gemeente helpt. De afdeeling werkt in het belang van het algemeen. Spr. kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer Slot oppert nog het idéé om f50 als vast bedrag op de begrooting te plaatsen en f50 apart te houden als het noodig is. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorzitter deelt mede, dat de heer Plaatsman in de afwezigheid der juffrouw, de school voor haar heeft waargenomen. B. en W. stellen voor daarvoor een vergoeding te geven van f40. Het heeft ongeveer een maand geduurd, en dit bedrag dient voor het geheele personeel, door den heer Plaatsman te verdeelen. De heer Burger vraagt, of dit bedrag ongeveer het zelfde is als het salaris der juffrouw. Voorzitter deelt mede van minder, maar het onderwijs gaat ook niet zoo geregeld, zoodat B. en W. f 40 vol doende rekenen. Allen voor. Verschillende bedragen zullen uit den post voor onvoor ziene uitgaven worden betaald. Allen voor. De heer A. Hoogvorst had bedankt als hooisteker, de heer C.Helder, Schagerwaard, wordt met algemeene stem men als zoodanig benoemd. De heer C. Kooij wordt met algemeene stemmen benoemd tot plaatsvervangend lid van het stembureau. De heeren Zut en Keesom worden benoemd tot leden van de Commissie, om de gemeenterekening na te zien. Voor de betrekking van onderwijzer in het Waar land waren 5 sollicitanten en 2 hadden proefles gegeven. De voordracht luidde1. W. Tiessen, Anna Paulowna; 2. J. H. Arpeau, Helder; 3. A. Jansen, Woerden. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer W. Tiessen. In dienst-treding Maandag a.s. Vóór de benoeming informeert de heer Zut, hoe het staat met den dienstplicht der sollicitanl en, en vraagt of daaruit ook schade en last kan voortkomen voor de gemeente. Meegedeeld wordt, dat de gemeente bjj het vervullen van den dienstplicht door een onderwijzer, inhoudt het salaris, noodig voor den plaatsvervanger. De heer Burger vraagt, of het benoemen van den onderwijzer niet vlugger had gekund. Tusschen de inlevering der stukken en de benoeming was heel wat tijd verloopen. Voorzitter deelt mede, dat er nogal het een en ander f voor is te doen en te onderzoeken. Thans komt ter vergadering de heer P. Schermerhorn, penningmeester van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. De heeren Slot en Burger worden aangewezen om deze rekening na te zien. Alles wordt in uitstekende orde bevonden, zoodat de Raad de rekenining goedkeurt met een ontvang van f 1981.63J, een uitgaaf van f 2073.98* dus een nadeelig saldo van f 92.35. Voorz. brengt dank aan den heer Schermerhorn voor zijne vele bemoeiingen en accuraat beheer. Spr. maakt ook nog de opmerking, dat de heer Schermerhorn steeds maar geld voorschiet en vindt het billijk, dat daarvoor rente wordt gegeven. De heer Keesom brengt den heer Schermerhorn hartelijk dank voor de zoo prettige wijze, waarop hij den schoorsteen aan het doch kregen geen letsel. Gelegenheidsberichtgeyers. Een bericht van een straatcorrespondent der „Spaarneb.": Gisteravond omstreeks 10 uur had er op het houtplein bij de Baan de jongeman Van Burkum een toeval, hjj kwam zoolelijk te vallen dat hij een gevaarlijke wond boven zijn slaap daar het bloed er uit guste na tien minuten gelegen te hebben kwam hij weer bij en toen 1 brachten 3 politiemannen hem naar het hulp broodje bij de Houtbrug daar zij het direkt afwaste. Een ander gelegenheidsberichtgever zond eens aan zijn blad - wij werden hieraan door het bovenstaande herinnerd het volgende brandbericht GeAchte vrient, hetwelkdoende heet de eer Uw teberichte dat Vanmacht zoowat haftwee zal zijn geweest bij Driek van Seelant zijn huis in den brand vloog en vier koeie en een vers maa die zijn pas later verbrant toen het huis allang in den brand stond. Ook nog tien kiepen den haan nie. Mar de meubels zyn allegaar gelukkig gered mar het gemelden is gelijk in puin. Jentje van van Seelant tis driejaar is omgekomen. Toen het uit was vonden ze hem onherkenbaar verkoolt tot troost mar mager kan strekken hy korstmis toch nie gehaald had. Aan de borst. Hy is nie verassereerd en veel schaai. De koeie zyn een onherstelbaar verlies daar de vers erg wouw en het huis nie van hem is maar van onzen dokter. Die zich met hoogachtig noemt. Uw vrient en trouwe lezer. De vrouw van Drieke is van den zomer gesturven j alzoo was hy weduwnaar en alleen thuis met Jentje j en Pietje hetwelk de laatste tot zyn geluk nie is ver- brant maar eruitgedragen. (Verz. bode.") Ongcnoode gasten. De berichtgever van het Hbld. te Aalsmeer schrijft:- Toen Zondagmorgen pl.m. half drie uur de stoom- booten Carsjens en de Volharding te Aalsmeer met ongeveer 500 hengelaars uit Amsterdam arriveerden, werden zy opgewacht door een achttal rykspolitie- j agenten, de gemeente-politie en den burgemeester van Aalsmeer. In de ringvaart lagen een aqhttal bootjes. In ieder bootje ging een politieman met een inwoner uit Aalsmeer, die de sportliefhebbers den geheelendag achtervolgden. Reeds het vorige jaar maakte ik in uw blad melding dat deze wyze van optreden en de goede samenwerking tusschen politie en ingezetenen beste resultaten had afgeworpen. Wat toch is het geval Heeren hengelaars begeven zich per roeibootjes op de akkers en tuinen, trappen alles stuk wat voor de voeten komt en durven ook 1 nog wel eens op te treden als spreeuwen in de aard beienvelden. Ook Zondagmorgen is de moeite weer ruimschoots beloond geworden. Niet minder toch dan achttien processen-verbaal werden door de politie tegen de hengelaars opgemaakt wegens het loopen over een anders land zonder vergunning van de eigenaars, terwijl een paar tegenspartelaars werden medegenomen. Met deze wjjze van surveilleeren hoopt men den geheelen zomer door te gaan. Naar men meedeelt, is te Breezand gem. Anna Paulowna, eene zangvereeniging onderleiding van den heer D. Zon opgericht. Reeds 40 personen moeten zich als lid opgegeven hebben. Vergadering van den Raad der gemeente Zjjpe, gehouden op Dinsdag 4 Juni 1907, des morgens te 10 uur. Afwezig de heer Mann met kennisgeving van verhin dering en 2 vacatures. Voorzitter de heer G. C. Hulst, burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Af- en overschrijvingen tot een bedrag van f86.18* en betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 229.99J, worden met algemeene stem men goedgekeurd. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie wordt met algemeene stemmen benoemd de heer J. Meyer, pastoor te 'tZand. Tot leden der stembureaux voor de verkiezing van leden van Provinciale Staten worden dezelfde heeren benoemd als voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Is nu aan de orde het onderzoek van de geloofsbrieven van het pasverkozen raadslid, den heer S. Groot. Tot leden der commissie met dit onderzoek belast, worden benoemd de heerenFrancis, Jimmink en Kater. De heer Francis rapporteert na onderzoek tot toela ting, daar alle stukken in orde werden bevonden. Met algemeene stemmen wordt tot toelating besloten. Voorzitter deelt mede, dat de te Oudesluis benoemde onderwijzer niet voor 1 Juli a.s. in betrekking kan komen. De heer Francis informeert nog eens naar het onder zoek der bliksemafleiders, waarop Voorzitter meedeelt, dat dit beslist in orde komt. De Raad gaat nu in comité ter behandeling van eenige reclames Hoofdelijken Omslag. kwamen gelukkig met den schrik vry Een groenteboer, die zich bij het huis bevond, bekwam een diepe hoofdwonde, wellicht tengevolge van een afgesplinterd stuk hout. Er ontstond hier geen brand. Te Hazepolder werden twee paarden van gebr. Blom door den bliksem gedood. Te Hargerpolder is een koe van v. L. door den bliksem gedood. De uitslag van de Kijks-Schietoeteniiigen der Brigades Schagen, Alkmaar en Helder, gehouden op het schietterrein by Huisduinen (gem. Helder) is geweest als volgt a. Schieten met de karabijn. Ie. prys, L. Tiessen van Anna Paulowna met 94 punten; 2e. prijs, J. Dijkstra te Ryp met 88 punten; rozenprys, J. Tiessen te Helder. (By loting.) b. Schieten met de revolver. Ie. prijs, J. J. v. d. Mejjden te Harenkarspel met 56 punten; 2e prijs, Koele wijn te Castricum met 52 punten. Er hadden 12 personen aan deze Schietoefeningen deelgenomen. In de Zaterdag j.1. gehouden vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van den polder Callantsoog, is tot Heemraad van dien polder benoemd, de heer H. Bleyendaai te Callantsoog. Tevens werd de aftredende Secretaris, de heer Joh. Joh. Vis, als zoodanig weer door het bestuur herkozen^ Kerkeljjk Zangkoor Anna Paulowna. Het „Kerkelijk Zangkoor" te Anna Paulowna gal Zondag 2 Juni zijne eerste uitvoering in „Veerburg". De .zaal was flink bezet. De heer Toxopeüs opende de bijeenkomst met de volgende gloedvol uitgespro ken rede Dames en Heeren I Laat mij mogen beginnen met U te zeggen, dat ik vreugde gevoel in mijn hart, nu ik gereed sta de eer ste openbare uitvoering van ons kerkelijk zangkoor met een enkel woord in te leiden. Vreugde, omdat het mij gegeven wordt te spreken van iets, dat mij na aan het hart ligt. Heeft niet Luther en hij kon het weten de muziek de eerste der menschelijke kunsten genoemd en haar eene eereplaats toegekend onmiddellijk naast den godsdienst? Muziek! ik zou U, geachte toehoorderessen en toe hoorders, willen vragen: wie omschrijft, wie beschrijft hare uitwerking, hare kracht! Zij kan den mensch tot rust, tot kalmte brengen; zij kan den mensch doen inkeeren tot zichzelf. Maar zij spreekt ook de taal der vertroosting. Haar vriendelijke stem vloeit als balsem in het verscheurde hart. Ik weet niet, of het waar is, wat sommigen béweerd hebben, dat n.1. muziek de kracht heeft, sommige ziclskrankten te genezen; maar ik weet wèl, dat zij in staat is het lijden van alle zielszie ken, (te verzachten en te lenigen. En is zij niet ook een bode der hoop, die van betere tijden spreekt? Wanneer bittere teleurstellingen ons hebben ter aarde geworpen, dan komt zij om ons op te richten, om ons met nieuwen moed, nieuwen levenslust, nieuwe levens kracht te bezielen. Dan klinkt haar stem voor ons als een wapenkreet, die ons ten strijde roept, dan her geeft «ij ons aan onszelf. Zoo kan muziek zijn hemeltaal. Het weemoedig-zwe- vende, het biddend-klagende, het smachtend-verlangen de, het opwaarts-strevende, dat zoo dikwerf in muziek wordt weergegeven, wijst het ons niet als met de hand naar boven? Dat de muziek meer dan eenig ander gebied van het schoone, toegankelijk is voor verreweg de meeste menschen, is niet moeilijk te verklaren. Door de men schelijke stem, ten slotte het heerlijkste van alle muziekinstrumenten, is hare beoefening aan bijna nie mand geheel en al vreemd. De zang is de meest onwil lekeurige uiting van gezondheid en levenslust, en zoo wordt ons meestal zonder merkbare inspanning, als vanzelf de wereld der tonen ontsloten en in haar iets van het geheim der schoonheid ons ontdekt. De menschen zijn het meest ontwikkeld in een mu zikaal opzicht; hun muzikaal gevoel is veel fijner dan b.v. hun gevoel voor schilder- of beeldhouwkunst. In schrille en schreeuwende kleuren scheppen de niet-kenners, de niet-ingewijden op dat gebied gewoonlijk nog wel be hagen, hun schoonheidsgevoel wordt daardoor geens zins pijnlijk aangedaan, maar wanklanken vindt nie mand mooi. Door valsch gezang, door valsche tonen en kinken wordt het schoonheidsgevoel der meeste menschen althans wel pijnlijk gekwetst. Zoo doet de natuur zelve hier verre den tribesten als onbewust de noodige oefening en voorbereiding aan de hand, waardoor zij van een muzikaal kunstwerk kunnen genieten, genieten van de samenstemming van velerlei geluiden, bewegingen, krachten, welke, hoe on derling verschillend, hoe voor een oogenblik tegen strijdig zelfs, toch altijd eindigen met elkaar te verstaan en aan te vullen. Is het dan wonder, dat de mensch de muziek liefheeft, bovenal die muziek, welke haar oorsprong ontleent aan de menschelijke stem? Is het dan wonder, dat ik kon beginnen met te zeggen, dat ik vreugde gevoel binnenste, nu ik tot U mag spreken over iets, zoo na aan het hart ligt? O zeker! Wij ontveinzen hel ons geenszins: wat gij hier hedenavond te hooren krijgt, het is nog niet de hoogste vorm van muziek en zang, maar dJt verwacht gij toch ook niet, denk ik. Ons kerkelijk zangkoor bestaat nog geen jaar, maar het zal straks toonen, dat het zich dien korten tijd ten nutte heeft weten te maken. Gij zult daarvoor sta ik u borg den indruk ont vangen en mede naar huis nemen, dat er onder de lei ding van een flinken, nauwgezetten directeur flink is gestudeerd en gerepeteerd. Ik zou u willen vragenis u dat niet alleen reeds veel waard? Moogt gij op eene eerste openbare uitvoering van ons Kerkelijk Zang- i koor meer verwachten, dan de duidelijke blijken van accurate, goed volgehouden studie, van krachtig willen en streven, dat in de toekomst ongetwijfeld nog meer en nog beter zich zal ontwikkelen? Zoo zijn wij dan vervuld van de beste verwachtingen! Mochten ze worden beschaamd, de schuld ligt zeer zeker niet bij den ijverigen directeur, die getoond heeft hart te hebben voor ons koor. Wij willen hopen, dat de leden van het kerkelijk zangkoor zooveel toewij ding en ijver op prijs zullen weten te stellen. Gelijk ik laatst nog schreef: de roem van ons koor is nog verre van groot. Maar hij kan groot worden, wan neer maar aan twee eischen wordt voldaan, welke trou wens aan elk gezelschap mogen worden gesteldt a- lent en toewijding. Wij mogen in dit geval op beiden rekenen. Zonder het eerste zou de directeur niet hebben besloten tot de opneming van het adspi- rant-lid, zonder het tweede ben besloten lid te worden tijd, immers zooveel studie ontwikkelenèn het talent het geheel schoon zijn. Zoo wil ik dan deze eerste openbare uitvoering van ons Kerkelijk Zangkoor openen met den wensch, dienaar ik hoop, bij u allen weerklank vindt dat deze avond moge zijn een avond van genot, in den goeden zin van het woord, een avond verder van welverdiend suc ces voor koor en directeur, en niet het minst voor haar, die deze samenkomst, gelijk elke repetitie en elke uitvoering in ons kerkgebouw, opluistert door haar orgelspel en die daardoor in niet geringe mate aan deel heeft in de lauweren, door het zangkoor te be halen. Met dezen wensch wil ik besluiten!" Het programma bevatte 11 zangnummers en 2 mu zieknummers voor orgel, de laatste verdienstelijk uit gevoerd door mej. de Boer. Het spreekt van zelf, dat men bij zulk een eerste uitvoering bescheiden moet zijn in zijne eischen, en dit in aanmerking genomen, was de uitvoering boven verwachting. De nommers, die den meesten bijval verwierven waren: „Paasch-hymne" van F. Abt„Ëngelenzang" van F. Schutz en vooral „Goe den Nacht" van J. B. Kolkman, in welk laatste nom- mer het koor door het daarin voorkomende quartet bewees, over goede krachten te kunnen beschikken. Ook moet nog genoemd worden: „Het Angelus klept in de verte" (dameskoor) van Cath. van Rennes. Was in den beginne de alt wat te zwak, later kwam deze partij beter tot haar recht, maar bleef toch tegenover de andere stem men wel wat in de minderheid. Wat bij elk pas be ginnend koor wel zal worden geconstateerdde ver houding in kracht der verschillende stemmen en de voordracht kwamen niet geheel tot haar recht, maar zeker is het, dat onder de toewijdende leiding van den heer De Boer het koor door deze eerste uitvoering veel voor de toekomst heeft beloofd. Er was in de zaal van het begin tot het einde onverdeelde aandacht en de zang deed 't publiek aangenaam aan en had een zedelijk-godsdienstigen invloed. De stemming, die ker kelijke zang behoort te wekken, was er ten volle en dit strekt tot lof van de zangers en zangeressen. Bij het einde sprak de heer Toxopeüs woorden van hulde en dank tot directeur en koor en het applaus der aanwezigen toonde, hoe allen hiermede instemden. De heer De Boer beantwoordde spreker. Het Kerkelijk kan zeer tevreden zijn over deze uitvoering is het de wensch van allen, dat, trots het cachet van dit koor, het zich toch „Veerburg" zal laten hooren. Zangkoor en (zeker bijzonder malen in nog meer- Een wedren om een bruid. Pussehen den heer Frank Grimes uit Illinois en miss Helen Burns uit St. Louis wordt 4 Juli a.s. een gewichtig pleit beslecht. Dan zal namelijk een paard van den heer Grimes loopen tegen een paard van den oom der jonge dame en het gaat om de hand dezer laatste. Wordt zij geslagen of lieve rlaat haar ros zich slaan, dan geeft zij den heer Frank Grimes hart en hand. Onlangs klopte het paard, van dezen in een geïm- proviseerden wedstrijd op den weg, een paard van Helena's oom en de dame was zoo overmoedig (of practisch?) Frank uit te dagen tot een nieuwen ren, nu om bovengenoemden ongewonen omzet. Een vreeseljjke ramp. In het zoogenaamde millionnairsdistrict van Long Branch (New-Jersey) is het zomerverblijf van den rij ken sigarenfabrikant Walter Schiffer afgebrand. Zijn twee dochters, 14 en 10 jaar oud, alsmede de gouver nante en twee dienstboden, kwamen om het leven. De heer Schiffer en zijn vrouw werden vreeselijk wond bij de pogingen tot redding. Het huis van hout. heel ge was ge- Een vreeselijk ongeluk. Een ossenwagen, waarin negen vischverkoopsters ge zeten waren werd bij het passeeren van een spoorover weg nabij Corunna (Spanje) door een rangeerende lo comotief aangereden. De vrouwen werden op vreeselijke wijze verminkt en geen bracht er het leven af. De bloedige lichaamsdeelen lagen langs de baan. De gen darmen hadden moeite de opgewonden menigte in be dwang te houden, die wraak wilde nemen op de spoor wegbeambten, die de oorzaak waren der ramp. Vergiftigd. Na het gebruik van het middagmaal is het geheele gezin van den werkman Lehmann te Hamburg teren onder zware vergiftigingsverschijnselen gebracht moeten worden naar het St. huis. Een zes-jarige jongen stierf jarig meisje kwam stervend e gis- over- George-zieken- onderweg; een 14- Drukken zonder inkt. Cellulose (houtvezelstof) is, binnen bepaalde grenzen, buitengewoon gevoelig, 'n Zekere stof, bekend onder den naam van diazo-primuline, wordt slechts langzaam door het licht beïnvloed; doch plaatst men die stof op cel u<v> JlUl wp t/Cl" lulose-papier, dan wordt ze vanzelf (hoe weet men niet) door het zonlicht ontleed. Op deze reactie is gebaseerd een procédé van „positief" photographisch drukken. Ook blijkt cellulose, tot zekere grens, 'n geleider voor elec- triciteit te zijn. Verbind een muntstuk met het po pier met het negatieve; druk het muntstuk op het pa pier en na behoorlijke ontwikkeling is er een beeld gevormd. Of nog eens, keer de polariteit om en druk de munt weder op het papier. Geen resultaat is zicht baar, want het beeld is latent gewordendoch be handel het, zelfs na verloop van maanden met 'n zilverzout en ontwikkelaar en opeens zal men het beeld van het muntstuk zien te voorschijn komen. Dit eenvoudige feit is in toepassing gebracht op het procédé van electrisch drukken zonder inkt. Het is duidelijk, dat deze cieele doeleinden nog noemd worden; doch wat 'n uitvinding voor commcr- verre van volmaakt kan ge- itgestrekt veld voor oeeo- •ukken van nieuwsbladen n ontdekking in het verschiet Men beweert, dat een oplossing ter waarde van ongeveer 7 10 cents een centenaar - XpnCr,t i'nCtK°mS' b,« het drukken van nieuwsbladen aüeen lecds^ biedt zulk nntH»Hrï»-»/-» in i_ aan. kunnen drenken. Wanneer gewicht aan papier zal men verschillende oplos singen vindt, om een verscheidenheid van kleuren on der den electrischen stroom voort te brengen, zal er spoedig geen drukinkt meer behoeven gefabriceerd te worden. vorden. („Revue der uitvindingen en ontdekkingen.")

Schager Courant | 1907 | | pagina 5