Een ernstig woord Zondag 9 Juni 1907. 51ste Jaargang No. 4263 EERSTE BLAD. P. Wonder Az. en P. Trapman. Han de Kiezers. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. SSureau•CHAÖKHf, ILaaii, ÏP 4. Interc. Tclephoon No. 20. UitgeversTRAPMAN Co. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere reg Groots letters worden naar plaatsruimte berekend. meerö ct. Bekendmakingen. STEMMING «gr SCHAKER AlitiEfi Hiim- COURANT. Ainntitit- k LudRuwblei Dit nummer bestaat uit drie bladen GEMEENTE SCHAGEN. ter verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten. De Burgemeester der Gemeente Schagen brengt ter opetbare kenui', dat op Donderdag, den 13 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vgf uren, de stemming zal geschieden Ier ver. vuliiDg van twee plaatsen in de Provinciale Staten van Noord-Hol land voor het kiesdistrict Schagen, waartoe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alph&betische volgorde, zijn MERZ J. REZELMAN Cz. D. TRAPMAN P. VERBURG P. WONDER Az. P. Tevens wordt i.4 aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wet boek van Straf echt, luidende „Hij die ojzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachlens wetteiyk voorschrift uitgeschreven, verkiezing deelneemt wod: gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR*. Schager, den 5 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Bepaling stemlij d artt. 57 en 58 der Kieswet. De Burgemeester der Gemeente Schagen herinnert personen, bij wie, en bes nnrders van bijzondere ondernemingen en instellingen waarhjj mannen, die den leefigd van vijf-en twintig jaren hebben btreikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 57 der Kieswet, verplicht zjjn te zorgen voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot eene te honden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tnsschen acht nren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat tg, volgens art. 58 van genoemde wet, voor zoover aibeid, wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en zoo er meerdere lokalen agn, in het rootste of wel in meer dan e'éa arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen voo-, en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbaie wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende nren, bovenbedoeld, vermeldend», voor elk afzonderlijk of groepagewgze of voor allen gezameniyk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestrsft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven by Kon. beslnit van 24 Mei 1901 (St.bl. No. 108) en lnidt als volgt Artikel 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoel, de personea en bestuurders van bgzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van by hen in dienstbetrekking zgnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tnsschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende nren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zg voorkomen. Artikel 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en be stuurders van bgzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbettekkng zijnde ziekenverplegers. Schagen, den 6 Juni 1907- i De Burgemeester voornoemd H. J. POT. De Burgemeester der Gemeente Schagen brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier der be lasting op bedrgfs- en andere inkomsten no. 5, op den 4 Jnni 1907 door den heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op heden aan den beer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is over* gegeven Ieder ingezetene, welke daaibg belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zgnen aanslag behoorlgk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voort vloeien te ontgaan. Schagen, den 5 Jnni 1907. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. schappelijk de hand aan den ploeg geslagen, daar helpt en (steunt men elkaar, wetende en voelende, dat de oude leus: Eendracht maakt Macht, de ware, de ïenige leus is, waarvan kracht uitgaat en waar van de overwinning mag worden verwacht. Welnu, ook in ons district, in het district Scha gen, werd door de liberalen gevoeld, dat éénheid en samenwerking moest worden gezocht en ver kregen. Men begreep, dat waar er verschillende vrijzinnige candidaten, werden gesteld, dit groot gevaar zou opleveren voor het behoud onzer zetels. Men stelde pogingen in het werk, en wat men gaarne wilde, het werd bereikt, men verkreeg eenstemmig heid. Er werden door 17 kiesvereenigingen voo? <le twee vrijzinnige zetels, twee vrijzinnige candidaten ge steld, n.1. de heeren Wonder en Trapman. Nooit nog was een dergelijk verblijdend re sultaat verkregen, nooit nog was op zoo krachtige wijze de getuigenis afgelegd, dat vóór alles het vrij zinnig beginsel moest worden voorop gesteld. Men voelde, dat, wilde men invloed en kracht uitoefenen, men ook één in keuze moest zijn. Zeer te betreuren was het dan ook, dat op het laatste oogenblik zonder diens medeweten, de heer RE ZELMAN nog candidaat werd gesteld. Over deze daad, en de motieven welke daartoe leidden, zullen we geen oordeel uitspreken. Ons is het genoeg, dat de heer Rezelman,- zelf een voorstander van een- s te m m i g h e i d onder de vrijzinnigen onomwon den deze candidatuur a w ij s t en ridderlijk verklaart, dal zelfs al mocht hij worden gekozen, hij zal be danken voor het lidmaatschap der Staten. Ons ja zij ons ja! ons neen ons neen!! dat is liet woord, dat de heer REZELMAN door deze daad lot het zijne maakte. En ook elke vrijzinnige kiezer moet dat woord aanvaarden en in toepassing brengen, door te begrijpen, dat elke stem, die op den candidaat Rezelman wordt uitgebracht, verloren gaat. Verloren gaat niet alleen, maar ten goede komt aan onze tegen partij. Mag men zijn ontevredenheid zóóver drijven, dat men de tegenpartij in de kaart speelt? Neen!! Mag men tegen elk gevoel van b i 11 ij k- lieid en eerlijkheid in, de keus van de heeren MERZ en VERBURG, den katholiek en den anti-rèrolutionnair, bevorderen, a 11 e en uit persoonlijke voorliefde of tegenzin? Neen!! Als mannen van beginsel moeten wij naar de stem bus, om alléén en zonder meer, getuigenis af te leg gen van dat beginsel, en te bewijzen dat ons dat ernst is. vrijzinnigen moeten vrijzinnig stemmen. In ons distriet is niet zooveel gevaar, beweert men zoo gaarne. Welnu, uit de vroegere verkiezingen is gemakkelijk de leering te trekken van het tegendeel. Hoe laks gaan de onzen naar de stembusJuist daar in ligt het gevaar. Waarachtig, ons district kan verloren gaan, als onder de Vrijzinnigen geen een stemmigheid Lestaat; als zij niet trouw te rstembus gaan Weest gewaarschuwd, kiezers! Ook in andere pro vincies is eerst gezegd: O, wij loopen hier geen gevaar! Maar toch ging men verloren. Want weet, is er een maal een bres in den muur, dan is de doorgang voor den vijand zooveel te gemakkelijker. Dat moeten wij verhinderen en daarom allen vast- aaneengesloten, en op post, opdat de 'uitslag van de stemming op Donderdag a.s. het luid klinkend ver- kondige: Nederland zal vrijzinnig gere geerd worden Elke kiezer die dat wil, stemme de candidaten mag nog wel eens worden gesproken over de aanstaan de verkiezing van twee leden voor de Provinciale Sta ten in ons district, alvorens de kiezers ter stembus optrekken. Die strijd men mag er over redeneeren zooveel men wil, geldt onze Eerste Kamer. Op de samen stelling daarvan moet door deze Statenverkiezingen de noodige jnvloed worden uitgeoefend. In de Eerste Kamer is thans gezeteld een ker kelijke meerderheid, tegenover een 1 i b er a 1 e minderheid. Dat was het werk van Minister Kuyper, die boudweg do toenmalige vrijzinnige Eerste Kamer naar huis zond om er eene voor in de plaats te krijgen, die was naar zijne hand, die hem zou toestaan dries ter pp te treden. De laatste verkiezingen voor de Tweede Kamer zonden door de overwinning der vrijzinnigen Kuyper na ar huis, maar de kerkel ij ke Eerste Kamer bleef, en verlamde door haar „tot hiertoe en niet verder" de werkkracht van het vrijzinnige ministerie. Om aan dezen onhoudbaren toestand een eind te ma ken, 'moet van liberale zijde alle kracht worden in gespannen. Dat dit door de hoofdmannen der verschillende vrij zinnige fracties wordt ingezien, bewijst liet sjiineii- g»an bij deze Statenverkiezingen van lydeman, iW'gesius en Marchant, of duidelijkei gezegd, oud-liberalen, Unie-liberalen en Vrij n i g-*d cmocraten. Do onderlinge kleine verschillen worden op gezet en alleen liet groote doel wordt voor oogen gehouden, men spant alle krachten in, om te zege vieren over de remmende politiek der kei- kel ij ke partijen. Zuid-Holland, waar de strijd om de overwinning er een is op leven en dood, biedt ons een mooi beeld van eensgezind he id, van eenstemmigheid, .van onze vrijzinnige mannen. Daar wordt gcmeeii- Peins niet over Uwe keuze Thans voor 't nieuwe Statenlid; Roep den man, die door zjjn leuze Aanspraak op uw stem bezit. Pleit voor hem by vriend en magen Met uw invloed man voor man. Als gekozen komt voor Schagen Naast P. Wonder, TRAPMAN dan. Juni 1907. M. V. van den Raad der gemeente op Donderdag 6 Juni 1907, des van z n- zijde - VERGADERING Hoogwoud, gehouden avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., Burgemeester. Allen present. Na opening volgt lezing en daarna onveranderde vast stelling der notulen. Ingekomen: le. Verslag van de Vereeniging „Am bachtsschool voor Alkmaar en Omstreken", dat zal cir- culeeren. 2e. een schrijven van Dijkgraaf en Heemraden van het Ambacht van West-Friesland, genaamd „De Vier Noorder Koggen" in zake verordening op het houden van zwanen en eenden. Gebleken is de wenschelykheid om in de verordenin gen der Bannen in De „Vier Noorder Koggen" verschil lende verbodsbepalingen te doen opnemen, doch Ged. Staten weigeren goodkeuring, wanneer 't zaakje van een Banbestuur uitgaat. Redenen waarom er in dit schrijven op wordt aangedrongen, dat het gemeentebe stuur eene doeltreffende verordening ter goedkeuring aan Ged. Staten inzendt. Dan zal er de goedkeuring niet aan onthouden worden. Voorzitter deelt echter mede, dat hier bij de Banne eene voldoende verordening is en zoolang die van kracht is, zou sproker geen andere wenschen. Ook helpen de bepalingen der algemeene verordening van politie om het houden van eendon, zwanen, onz. te regelen. Allen stemmen ermede in, dat op het moment hiel de Raad het schrijven voor kennisgeving aanneemt. Be. van de Gezondheidscommissie gezeteld te Hoorn, hare bogrooting voor 1908, vergezeld van eene toelich ting deze lokt geen discussiën uit. Hoogwoud met 2073 zielen, zai f 82.92 moeten bijdragen. Het geheele ressort, Hoorn zelf meegeteld, bestaande uit 19 gemeen ten, telt 36890 bewoners, die te zamen f 1475.60 bijdra gen. De begrooting gaf in ontvangst en uitgaaf f2732.68 aan. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde wordt gesteldherstelling van het raad huis. I B. en W. zouden het werk aan den laagsten inschrij ver willen gunnen. Aan Ged. Staten is geschreven, dat timmer- en metselwerk voer f1400 aan J. de Haan in de Weere en schilderwerk voor f507 aan W. Speets aan de Gouw is gegund. De kosten zullen ongeveer f 2100 bedragen, terwijl er f1100 voor op de begrooting staat en f1000 uit het vermoedelijk batig saldo der rekening over 1906 ter beschikking zal worden genomen. Met algemeene stemmen wordt alsnu besloten een i raadsbesluit met alle vereischte aanduidingen ter goed- keuring in te zenden aan B. en W. Voorzitter vindt, er dient een deskundige of opzichter bij. De heer Vlaming, die tegen 5 der aanneemsom als loon bereid is, als opzichter op te treden, wordt als zoodanig met algemeene stemmen benoemd. Voorzitter stelt vervolgens aan de orde de bespreking over een nieuwen lijkwagen. De oude is oud en ver- vallen en ook ouderwetsch. Eene commissie bestaande uit B. en W. en den heer Kooü, is naar Alkmaar ge weest, om eens uit te zien. Bij den heer Asjes, rijtuig fabrikant aldaar, waren er een vijftal te koop, in prijzen van f550, f650, f800, f825 en f925. I Alle 4 commissieleden zouden verreweg het liefst dien duursten hebben. Voor den ouden lijkwagen wou Asjes f40 geven. Wel is de prijs overigens niet laag bij Asjes, want uit Utrecht kwam een opgaaf van f950 voor een geheel nieuwe lijkkoets en die duurste van Asjes is wel heel best In orde, maar niet geheel nieuw. Bij de vraag, of de Raad vóór het koopen van een nieuwen lijkwagen is, wordt daarop door allen bevesti gend geantwoord. Rn welken zullen ze koopen De minste kosten zijn me 't liefst, zegt de heer Vijn. De heer Kooij zou willen, dat alle andere raadsleden buiten de commissie ook eens bij den heer Asjes keken. Zoo ver is Alkmaar niet. Daar is de Raad echter toch niet voor. Aan den hoer Kooij wordt verder opgedragen, den lijkwagen Vrijdag a.s. maar te koopen, als 't kan zoo billijk mogelijk; n.1. dien, waarvoor f925 werd gevraagd. Overigens vry mandaat! Goedgevonden wordt verder, met het oog op dien nieuwen lijkwagen en te verwachten bijkomende kosten, een besluit tot eone geldleening a f 1000 ter goedkeuring in te zenden. Rente 5 'sjaars. Aflossing in 10 jaar, te boginnen 1 Januari 1908. Voorzitter deelt nog mee, dat by de uitgaven boven de aanneemsom voor 't Raadhuis nog wel plus minus f100 voor't ijzeren hek zal komen. Doch lator kan, zoo noodig af-on overschrijving plaats vinden; 't vermoedelijk batig saldo ovor 1906, nu met zekerheid bekend, blijkt wel f 1329.45te zyn. Een suppletoire begrooting over 1907, in ontvangsten uitgaaf f2245 aangevende, wordt met algemeene stem men vastgesteld. By de rondvraag vestigt de heer Kooy de aandacht op herstelling aan de Niedorper brug, waar men nu mee bezig is. De heer Kooy acht 't mogelijk, dat Nieuwe Niedorp de herstelling niet zoo volledig laat doen als hy wel wenscht. 't Ontbrekende zou de heer Kooy dan graag zien, dat de Raad alhier liet doen. Voorzitter belooft, dat B. en W. de zaak ter harte zullen nemen. Volgt sluiting. Wicringen. De heer R. L. H. Koops, gemeente-geneesheer alhier, is als zoodanig benoemd te Twisk, welke benoeming door hem is aangenomen. Wicringen. Op de j.1. Woensdag gehouden lammerenmarkt waren ongeveer 150 stuks aangevoerd. Afgeleverd werden ongeveer 1000 stuks, hoofdzakelijk voor de Leidsche en Schagermarkten. De handel was een weinig beter dan de vorige week. Pry'zen varieerden van f10 tot f 12.75. Aan de afslagmarkt te Broek op Lnn&ciulijk werd aangevoerd van 5 Juni 1906 tot 2 Juni 1907. 42,366 mandjes aardappelen van 17} K.G. bossen wortelen, stuks bloemkool. roode kool. gele kool. witte kool, balen uien van 50 K.G. nep 50 K.G. zilveruien van 50 K.G. stuks koolrapen. bieten, balen wortelen van 50 K.G. - uitgeschoten kool van 50 K.G. wagons witte kool van 10,000 K.G. Broek op Langeiidijk. Vrydag werd besteed voor: Aardappelen, gladblaadjes f 1.65 per 17} K.G. muizen - 1.50 a f 1.60 kleine - 0.60 a - 0.80 Wortelen - 4.a - 4.40 2,430,760 2,948,395 5,810,110 1,578,964 1,433,770 29,371 10,051 242 18.600 172,700 1,590 2,581 19 - a 1907. Oogsto verzicht Directie wan den Landbouw is aan de geen verordening behoeft te worden gemaakt-, weshalve matig tot vry goed. Van de Directie correspondenten verzonden het oogstoverzicht van 1 Juni 1907, waarin onder meer voorkomt, dat de warmoezerygewassen van den vollen grond op vele plaatsen in meerdere of mindere mate hebben geleden van de lagere temperatuur en van de nachtvorst van 18 op 19 Mei 1.1. Óp sommige plaaisen hebben vroege aardappelen, aardbeien en erwten daardoor erg geleden. Van de vroege sluitkool is de stand in Noord-Holland vry goed, de planten hebben op veel plaatsen nog al j wat geleden door de aardvloo, de late planten zyn nog I niet ver genoeg ontwikkeld om er een oordeel over uit te spreken. Bloemkool had in de Noord-Hollandsche koolstreek in nog sterker mate van de aardvloo te lyden, de stand in de Beemster is zelfs vry slecht, matig aan den Langedyk en vry goed in de Streek. Ook in de omsl re ken van Voorschoten en Rotterdam is de stand slechts De stand der vroege aardappelen loopt door het gril lig optreden der nachtvorsten in de verschillende plaat sen erg uiteen. Zoo is de stand in de Beemster vry slecht, te Beverwijk matig, aan den Langedyk en in de Streek goed en te Andyk uitmuntend. In het Westland is de stand over het geheel vry goed. Elders zyn de vooruitzichten van den oogst ook zeer uiteenloopend, doch over het algemeen niet meer dan vry goed. De stand der wortelen is matig te Venlo en vry goed in het Westland. Elders is het gewas overal goed of I zeer goed. I In een onbewaakt' oogenblik geraakte Donderdag het 3-jarig zoontje van den heer P. S. aan den Stoom weg te Anna Paulowna in eene sloot naby de woning. Helaas 1 Na eenigen tyd werd de kleine daaruit leven loos opgehaald. De afslagmarkt te St. Pancras werd Donderdag avond geopend met een aanvoer van 35 manden groote t en 11 manden kleine aardappelen. De pryzen waren voor de muizen fl.70 a fl.80, terwyl een partijtje glad blaadjes fl.90 opbracht, de kleine brachten op fl.05 a fl.20 alles per 17} K.G. Winkel. Tijdens de afwezigheid van de onderwijzeres aan de openbare lagere school in den Groetpolder, door onge steldheid, zal haar plaats door eene tydelyke werkkracht worden vervuld. Door het Ryk is aan de gemeente Winkel ter tege moetkoming in de kosten van het herhalingsonderwys over 1906 een bedrag van f86.40 toegekend. Winkel. Op de kiezerslijst 1907/1908 komen voor 339 kiezers voor de 2de Kamer der Sta ten-Generaal, 339 kiezers voor de Provinciale Staten en 312 kiezers voor den Ge meenteraad. Maandag 10 Juni komt het Bestuur der Land- en Tuinbouwvereeniging LufjewinkclWeere bijeen om het een en ander voor de aanstaande markt-campagne vast te stellen. Yry'dag j.1. hield de Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van Lijnkoeken en Kunstmeststoffen, gevestigd te Nieuwe Niedorp, hare jaarvergadering. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten in 1906 f 12860.74} bedroegen, terwyl er f 12851.51} werd uitgegeven, een saldo derhalve van f 9.23. By monde van den heer K. de Moor werd rapport over het financieel beheer uitgebracht, en de penningm. voor nauwkeurige administratie bedankt. De financiëele commissie bestond uit de heeren: Jb. Zander, K. de Moor en A. v. d. Oord. Uit het jaarverslag van den secretaris vernamen wij, dat de vereeniging 53 leden telt. Daarvan betrokken 49 122036 K.G. voedermiddelen tot een bedrag van f 12653.44. Alleen bjj de eerste levering werd eene kor ting, wegens onzuiverheid, toegepast. Als bestuurslid werd gekozen de heer K. de .Moor in de plaats van den heer C. Kooij, die niet herkiesbaar was. Tot nazien van de rekening van 1907 werden gekozen de heerenR. Rezelman, J. Stammes en J. Brouwer. Aan den penningmeester den heer D. v. d. Stok wordt voor iedere levering eene tegemoetkoming verleend van f2.50 per dag. Voorstellen tot het nu reeds aankoopen van Ameri- kaansche brokken en tot het aankoopen van kunst meststoffen vonden geen steun by de vergadering. Op verzoek van den heer W. Visser zal de secretaris, de heer J. de Vries, in een volgende vergadering eenige mededeelingen doen over de binding der luchlstikstof in de nieuwe meststoffen. In de plaats van den heer D. Jongerling is tot Wethouder der gemeente Zuid-Scliarwouile gekozen de heer J. Kroon, by herstemming met den heer P. Molenaar, Frans Bosier. Het „Dagel. Nieuws- en Advertentieblad" (Grorvinge* schrijft: Wees gerust, lezer, Frans Rosier zwerft niet rond in onze stad. Hij zit, gelijk men weet, in het Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik, als niet toereken baar individu. Maar er is hier, naar wij vernemen, een schrijven van zijn hand gekomen, flink en dui delijk. Het is gericht aan den heer B. Jacobs, alhier, uitgever van den bekenden humoristischen scheurka lender en bevat niets minder dan een juiste oplossing van een van de maandelijks in dien kalender voor komende prijsraadsels! Zoodat Haarlemsche Frans in aanmerking kwam voor een prijs. Geen Rinaldo Rinal- dini, evenmin een boekwerk, handelende over de on toerekenbaarheid van den misdadiger werd zijn deel, maar een leesboek, getiteld„Op verboden paden." Boter- eti Kaashandel met België. Cnze boterhandel met België neemt iedere maand in belangrijkheid toe. In 1902 werden in België ingevoerd 3.344,186 Kg. boter, doch als de invoer het geheele jaar 1907 gelijken tred houdt, zal de invoer de tzes millioen ruim overtreffen, dus de invoer is dan in den tijd van 5 jaar circa verdubbeld en dat ondanks er in België van regeeringswege en door groote land- bouwvereenigingen al het mogelijke gedaan is, ja schat ten uitgegeven zijn om de zuivelbereiding in hun eigen land te bevorderen. In de maand April van dit jaar werden in België ingevoerd 567.250 kilogram boter tegen 593.900 kilo gram in de maand Maart van dit jaar en 436.289 kilo gram in April van het vorige jaar. Circa 90 percent dezer boter kwam uit ons land. Ue invoer van kaas bedroeg in de maand April 765,000 kilogram tegen 736,230 kilogram in de maand April van het vorige jaar. Naar de Nederlandsche kaassoorten was veel vraag. Onze invoer bedroeg circa 700,000 kilogr., waarvan een gedeelte weer naar Frankrijk en Zwitserland gezon den werd. Onze invoer neemt in de drie laatste ja re» sterk toe en het is te voorzien, dat dit jaar onze invoer de ,9 millioen kilogr. zal overtreffen; lerwiji in 1902 onzei nvoer bedroeg 7.669,000 kilogram. Met onzen eierenhandel met België wil liet nog niet te best vlotten; ofschoon toch een niet geringe ver- belcring valt op te merken. België koopt bijna al zijne eieren in Rusland, Bul garije en Italië en in ons land, dit zoo gunstig voor dien handel gelegen, is, koopt liet iedere maand ter nauwernood 2 millioen eieren. Uil komt wijl er in ons land nog geen geregelde verzending beslaat. Ue meeste worden door Vlaamsche kooplieden in onze grensplaatsen bij de landbouwers opgekocht.

Schager Courant | 1907 | | pagina 1