AifSfflEED SlllfS-, AiuriEitiE-1 Liiiliivllil. Zondag 16 Juni 1907. 51ste Jaargang No. 4265. en Pit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.L) VERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau #CHAOSSJïï. JLaan, O 4 Interc. Tdephooo No. 20. UitgeversTRAPMAM Co. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. "TT ADVERTKNTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Buitenlandsch Nieuws. Binnen! andscli Nieuws. INGEZONDEN. Pg*eB^risïciale Staten» i S li H A E R COURANT. Dtt nummer bestaat uit drie bladen. <J KM EEN T K SCHAGEN. De Burgemeester der Gemeente Schagon; Gezien do artikelen 10 en 145 van de politieverorde ning dezer gemeente, verleent verg un ning aan de tappers, om gedurende de kermis muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben en na bezetten tijd hunne lokaliteiten open te houden. Schagen, don 12 Juni 1907. De Burgemeester H. J. POT. o Stapvoets rijden. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gelet op art. 46 van de politieverordening voor' die gemeente Brengen tor algemeene kennis, dat het op Maandag 24, Donderdag 27 en Zondag 30 Juni a.s. in het belang der openbare veiligheid is verboden in de kom der gemeente van af de punten waar de daartoe betrekke lijke waarschuwingen zijn geplaatst, anders dan stap voets te rijden. Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, den 13 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd H. J. POT. De Secretaris ROGGEVEEN. o Uitslag Verkiezing. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermeldende den uitslag der op 13 Juni 1907 gehouden stemming, ter verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten van Noord-Holland, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt. Schagen, den 14 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd: H. J. POT, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. o— NATIONALE MILITIE. Oproeping Verlofgangers in werkclijkeu dienst. De Burgemeester dor Gemeente Schagen maakt be kend, dat de in deze gemeente gevestigde verlofgangers GERBRAND SNIJDERS en JAN WITLOK der lichting 1904, behoorénde tot het 4e Regiment Vesting Artillerie, op den 27 Juni 1907, dos namiddags vóór 4 uur, by hun korps te Den Helder aanwezig moeten zyn, ten einde voor herhalingsoefeningen in werkeljjken dienst te worden gesteld. Vóór hun vertrek moeton zy zich ter secretarie dezer gemeente aanmelden, voorzien van hunnen vorlofpas. Schagen, den 12 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. strekt niet te noemen van ongevaarlijken aard. t vele brandwonden aan het bovenlijf van dien aard Wel is de regeering le Tokio tot dusver zoo verstandig In de Polderbode te Anna Paulcwna, uitgever de heer le zijn, dat er weinig hoop bestaat voor het behoud geweest, de oplossing van het geschil langs diplomatic- C. Slikker Cz., vonden wy' Vrydagavond het volgende van -haar leven, ken weg niet alleen als mogelijk, maar zelfs als waar- onderschrift over den uitslag der verkiezing in ons schijnlijk voor te stellen. Maar in Japan is een groote district: partij, die meent, dal de regeering wel wat flinker, wat „Hot gerucht loopt, dat de heer Trapman zy'ne benoe- d,oortastender had kunnen optreden. ming niet zal aannemen om do volgende reden Het is nu maar de vraag: of de regeering op den Zooals ieder weet, had op de vergadering van doCen- duur er in zal slagen, de opgewonden stemming onder tralo Rezelman 8 en Trapman 9 stemmen, het volk te blijven onderdrukken, wanneer in Cali- Wat nu is het geval? fornie nieuwe uitingen van rassenhaat voorkomen. Reeds I De hoer J. Raat, afgevaardigde voor do Burgerbrug, Een „Christelijke" vergadering. In het gebouw tot Heil des Volks in de Willemstraat te Amsterdam is eene drukbezochte verkiezingsver gadering gehouden, uitgeschreven door de Christen- Democratische Partij. Voorzitter was de heer Jan Janze. Voordat de vergadering geopend is vraagt de heer nu werd in het Japansche Hoogerhuis de raad gege- had in opdracht te stemmen voor Peeck of Rezelman. X8rants 0f er gelegenheid "tot debat is toen Peeck by eerste stemming uitviel, was hy dus n„ vr>„rrJtiSr. n, ,oi „„„„i ven een beroep op de beslissing door de wapenen te doen; voor het oogenblik stuiten deze chauvinistische wensclien af op de vredelievendheid van de regee ring. Vla ar hoe lang zal die aanhouden, wanneer de regeeting van Californië voortgaat anti-Japansche maat regelen ite nemen? in een telegram uit Washington in de Engelsche bla den wordt medegedeeld, dat de anti-Japansche immi gratie-wet met verdubbelde strengheid wordt toegepast. He immigratie-commissaris Sargent heeft uitgebreide maatregelen genomen, niet alleen lang; de Stille Zee-kust, maar ook langs de Canadeesche en Méxicaansche gren zen, om den invoer van Japanners te beletten. Dit heeft aanleiding gegeven tot een reis van den. Japansche gezant Aoki naar Californië; hij wil Seatlle, San Francisco en Los Angeles bezoeken, om zich le overtuigen van de toestanden daar; en hij zal zich daarbij tevens in verbinding stellen met de Japansche kolonies, waarschijnlijk om zijn landgenooten van on beraden stappen terug te houden. President i'.oosevelt, die het gevaar best inziet, js nog steeds machteloos om de regeering van Californië te dwingen haar anti-Japansche houding op te geven. Hij dringt aan op versterking van de macht der centrale regeering tegenover de bondsstaten. Maar tot nog toe zonder resultaat Toch zal een uitweg gevonden moeten worden om ernstige ycvolgen ,te voorkomen. In de Russische Doema spookt het op dit oogenblik ge ducht. Er is een ontdekking gedaan dat 53 sociaal democratische afgevaardigden hebben saamgespannen om den -bestaanden regeeringsvorm omver te werpen en de republiek uit te roepen. Om dit doel te bereiken stelde de vereeniging zicli in verbinding met verschillende geheime vereenigingen, die hetzelfde beoogden, trachtte ze ze nieuwe soortgelijke genootschappen op te richten, wier taak het was onte vredenheid te zaaien en op te hitsen tot een opstand onder militairen, boeren en arbeiders. Aan 1 de boeren richtte ide vereeniging een oproep om zich ook met de arbeiders te verbinden tot een openlijken strijd te- verplicht op Rezelman te stemmen. Dit deed hy echter niet; hij stemde Trapman. Rezelman kwam dus volgens recht 9 stemmen toe en moest hy ook zyn geweest de candidaat van de ver bonden liberalen. De waarheid huldigend en het recht op den voorgrond schuivende, zou Trapman zich dan ook verplicht hebben gevoeld, zy'ne benoeming niet aan te nemen." Als antwoord op dit journalistieke viezigheidje ver- wy zen wy alleen naar bovenstaande verklaring uit de Zuid-Zype. Ook den redactiën van de Algemeene Gids te Alkmaar en van Onze Courant te Hoorn, die erop aandrongen om de waarheid in deze kwestie te leeren kennen, brengen wy bovenstaande verklaring onder de aandacht. Red. Ouderwijzers. liet hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onder wijzers heeft aan de Tweede Kamer een verzoekschrift ge zonden naar aanleiding van de aanhangige wijziging der lager-onderwijswet. Het hoofdbestuur meent dat niet voldoende wordt tegemoet gekomen aan de rechtma tige grieven, welke de onderwijzers tegen de bepalin gen van artikel 26 jier wet hebben, en verzoekt het daarheen te willen leiden, dat het nu voorgestelde ont werp van wet in dien zin gewijzigd worde, dat lo. de in art. 26 lid 1 sun 2a vastgestelde minimum- aanvangswedde van f 500 wordt verhoogd. 2o. de periodieke verhoogingen worden vergroot en de Huur der perioden verkort, 3o. uit art. 26 lid 1 s,ub 3 vervallen de woorden„hon derd gulden meer en wanneer zij den leeftijd van drie en twintig jaren volbracht hebben en volgens artikel 24 moeten aanwezig zijn in scholen met meer dan vier onderwijzers." 4o. lid 3 van genoemd artikel gelezen wordt „Als diensttijd komt in aanmerking de lijd, zoowel bij gen de regeeringsmacht en deze te doen overgaan in vaste ais bij tijdelijke aanstelling, voor en na enz. handen van de volksvertegenwoordiging. 50. lid 8 gelezen wordt: Gok trad de vereeniging in verbinding met een geheime „Elk der onderwijzers, die het hoofd der school bij- vereeniging, die ten doel had een militairen opstand staan, geniet een tegemoetkoming in de huishuur ten te verwekken Minister Siolypin eischie de onmiddellijke inhechtenis neming van deze heeren, maar de meerderheid der Doema bleek daar niet veel zin in te hebben en be noemde een commissie van onderzoek. De Doema zal nu wel door den Czaar worden ont bonden. De gemoederen, ook van het volk zijn zeer opgewonden. De staking van de gemeenteraden en de gemeentebe sturen in Frankrijk in verband met de wijncrisis, neemt voortdurend als een rollende sneeuwbal in omvang toe. Prefecten en onder-prefecten in de Zuidelijke depar- in uw blad. Mijnheer de Redacteur l Beleefd verzoek ik voor het onderstaande een plaatsje tementen ontvangen sinds twee dagen stapels telegram men van burgemeesters en gemeenteraden, die hun ont slag aankondigen. Honderd-vijftig gemeentebesturen in de departementen Aude, Hérault, Pyrenées-Orienlales en Gard hebben hun mandaat «neergelegd. Een toestand van vrijwillige anarchie onlstaat daar door, die de ernstigste gevolgen kan hebben. Minister Clemenceau heeft aan de prefecten in die departementen bevel gezonden het gevraagde ontslag niet te verleenen. Volgens de wettelijke bepalingen zul len de gemeenteraden en de burgemeesters dau nog twee maanden verantwoordelijk zijn voor alles wat ge beurt doordat zij hunne functies niet waarne. De'wet bepaalt, dat de leden van den gemeente raad bij weigering van hun ontslag, verplicht zijn nog vier'weken in hun ambt te blijven. Na verloop van dien termijn kunnen zij voor de tweede maal hun ontslag-aanvrage inzenden; na vier weken treedt dan het ontslag vanzelf in werking. De vraag is nu of de slakende gemeenteraden zich aan de wet zullen houden en bij de weigering van hun ontslag zich zullen laten bewegen, hun ambt te blijven waarnemen. Hun houding en het algemeene besluit geeft het recht daaraan te twijfelen. De Temps" heeft aan verschillende stakende burge meesters en raadsleden naar hunne bedoeling gevraagt. Dr. Ferroul uit Narbonne antwoordde: „Voorloopig is er igeen gemeentelijke dienst meer, maar liet perso neel der politie, van de invoerrechten, van den bur gerlijken stand en van het armbestuur blijft op zijn nost en werkt altoos. Dit is echter slechts het begin. Zoodra wij merken, dat dc regeering doof blijft voor onze roepstem, begin nen wij met de directe actie en zullen wij alle diensten Sfaken Helpt dat ook niet dan zullen wij overwegen in hoeverre wij onze autonomie kunnen orgamseeren. Maar Vöorioöpig^bïijven wij afwachten Andere gemeente zakelijkheid geblck™ druiven. iet gegevi moet liet Zuiden zich verzetten Van verschillende zjjden wordt beweerd dat de afgevaar digde van de Liberale Kiesvereeniging te Zuid-Zijpe op de vergadering van de vereenigde Kiesvereenigingen, gehouden te Schagen op 30 Mei 1.!., niet gestemd zou hebben overeenkomstig zijne opdracht. Deze bewering is echler onwaar. Op de vergadering te Z.-Zijpe gehouden 25 Mei, werden tot afgevaardigden benoemd de heeren J. Raat Dz. en P. de Boer Ez. Hun werd opgedragen de candidatuur-Poeck te ver dedigen en zooveel mogelijk te steunen (wat door mij ook is gedaan) en bovendien mede te werken tot de zoo zeer gewenschte eenhoid. Verder werd aan de afgevaardigden op voorstel van den Voorzitter vry mandaat verleend. Hadden enkele bestuursleden onzer kiesvereeniging gewild dat er een nummering der groslijst zou plaats hebben, dan moesten zy dat op die vergadering hebben bouwbedrijven IznnKoar fTOmaobf bedrage van ten minstegulden per jaar." Laii tlbo ii w-o ngc vullen wet. Naar het N. v. d. meldt is door de hoofdbesturen van de volgende landbouwmaatschappijenDe 1 iolland- sche Maatschappij van Landbouw, ue '1 wenlsche Maat schappij van Landbouw, De Overijselsche Landbouw- maatschappij, De Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Lanüüouw, Het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht en de Noordbrabantsehe Maat schappij van Landbouw, aan de Tweede Kamer ider Staten-Generaal een .hoogst belangrijk adres gezonden inzake het Ontwerp-Laiuiliouw-Ongevulknwet. Wordt er gehoor gegeven aan de wensclien, in dit adres neerge legd, en het oor geleend aan de opmerkingen, daarin gemaakt, dan zijn de adressanten overtuigd, dat de uitvoering van de Wet billijker, eenvoudiger, doeltreffen der en minder kostbaar zal zijn, terwijl h. i. bovendien liet uit een algemeen oogpunt zoo hoog te stellen doel zal worden bereikt, dat de landbouw zelf, werkgevers en werknemers, niet in naam zooals in liet wetsontwerp) maar inderdaad zooveelals eenigszins mogelijk is, in de .uitvoering van de wet worden betrokken. Daarom hopen de adressanten van harte, dat de stem van deze 'andbouwmaatschappijen weerklank moge vinden in de Tweede Kamer. In bedoeld adres wordt dan op de volgende zaken de aandacht gevestigd. Behooren alle werkgevers onder de Landbouwonge- v,allenwet te vallen? Welk soort van werklieden is verzekerd. Iloe geschiedt de vaststelling van liet dagloon? De Taak der Commissies (van Aanslag) voor de Land den anderen wijn lang dit toegepast Niet alle r And ere gfe meent e raadslede n verklaarden, dat de nood- akeliikheid gebleken is om ten, spoedigsteverbie- k te s het staken het beste middel is, om dit g: verbod niet gegeven wordt en krachtig wordt oet het Zuiden zich verzetten, raadsleden en burgemeesters meenen dal et beste middel is, om dit gedaan te kr.- zen Zij zien in, hoe oneindig veel niocili|kheden /u - kenbaar gemaakt. Daarover is echter geen woord gesproken, zoodat van oneerlijke handeling dan ook geen sprake kan zyn. U, M. de R., dankend voor de plaatsruimte, J. RAAT Dz., Afgevaardigde v. d. Kiesv. Zuid-Zype. o Door verzuim van den Secretaris der Kiesvereeniging te Zuid-Zijpe, ben ik niet in kennis gesteld van my'n benoeming tot afgevaardigde naar de tweede vergade ring te Schagen, gehouden op 30 Mei 1.1. Na kennis genomen te hebben van de feiten verklaar ik g6heol in te stemmen met de handelwijze van den heer Raat. Was ik alleen de afgevaardigde geweest, dan zou ik eveneens hebben gehandeld. P. DE BOER Ez. o— De plaatselijke Commissies van Toezicht Wat wordt uitgekeerd aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar? Wat dient er te geschieden met kleine blijvende ren ten? Hoe worden de veranderingen in het bedrijf aange geven Is het gewenseht, dat aan inwonende knechts en dienstboden behalve een uitkeering van loon ook nog een uitkeering van kostgeld worde gegeven? Is het gewenseht, dat een werkman uit een ongeval een blijvend financieel voordeel trekt? Die had er wal voor over. Een werkman uit het kiesdistrict Appingedam, die sedert Pinksteren te Breinen als havenwerker arbeid had, kwam Dinsdag onverwachts naar zijn woonplaats Wy ondergeteekenden, leden van de Kiesvereeniging: terug, om Woensdag als kiezer van zijn stembilejtge- te Zuid-Zijpe, tegenwoordig op de vergadering van 25 bruik te maken n Mei 1.1. verklaren in aansluiting met bovenstaand,W oensdagmiddag nog is hij naar zijn werk in Bremen dat den afgevaardigden t -r vergadering te Schagen op teruggekeerd. 30 Mei 1.1. werd opgedragen do Candidatuur-Peeck te verdedigen en te steunen, en verder werd hun verleend, op voorstel van den Voorzitter, een Blanco of Vry Man daat. J- P0°„L> Bestuurs- x JvUöj loHon J. P. V. d. PLOEG, I leaen- W. GUTKER, De voorzitter: Ik zal eerst de vergadering openen. De voorzitter gaat voor in gebed en geeft dadelijk daarna het woord aan den heer A. P. Staalman. De heer Brants: Is er debat, ja of neen? De voorzitterDe heer Staalman heeft liet woord. De vergadering wordt rumoerig. De voorzitter waarschuwt iemand om de politie te roepen. Een agent komt bedaard binnen. Het rumoer wordt heviger. Alle «aanwezigen staan op stoelen en banken. De heer Staalman slaat de ruzie van af het spreek gestoelte gade, met opgewekt gelaat en even kalm als hij altijd is. Er wordt geroepen: „Rechts aansluiten!" De heer Janze roept luider: Ik ben de voorzitter. Brants er uit! Agent, doe je plicht De diender staat besluiteloos, is vrijwel uit het veld geslagen door al die herrie. Het einde is, dat de heer Brants toch blijft. De agent verzoekt den voorzitter te zeggen, dat de menschen van de stoelen gaan. 't .Wordt weer rustig. De heer Staalman kan nu spreken. Na een lezing, die allesbehalve rustig afliep, geeft de (voorzitter gelegenheid tot debat. Hij geeft een uur. Voor het debat geven zich op de heeren Kreuzen, Nauta, Van Munster (gejuich) Brants en Salentijn. De heer Staalman zegt graag het woord te voeren 'egen allen, die tegenover hem staan. Echter is er een eisch van politieke betamelijkheid. Met de heeren Kreuzen en Van Munster wil spreker niet debatfeeren. (steeds toenemend rumoer.) De heer Kreuzen „Daar kom je in het daglicht, Staalman!" De heer Van Munster protesteert ook. Hij wil vijf minuten spreken. De heer Hartendorf (bestuur) zegt, dat hij het voor een verrader geen onbetamelijkheid vindt nu nog het voord te durven vragen. (Het rumoer wordt steeds erger.) De voorzitier: de heer Nauta heeft het woord. Onder gefluit en gesjs beklimt deze het podium. De heer Van Munster (driftig) protesteert tegen het beschuldigen van verraad. (Applaus.) De heer Kreuzen ziet onder protest van het woord )f en zegt, dat nie! de heer Van Munster doch de heer Staalman een verrader is. „Voor hoeveel geld dan!" roept hij. t Wordt iets sliller. De heer Nauta kan wat zeggen. Ifii verklaart, dat de heer Staalman ook bij de vrij zinnigen geweest is om zetels. De heeren Goeman Bor- esius en Marchant hebben gezegd: daar kan niets van :omen. (Daverend gejuich.) Verder zou te Schcveningen al lang besloten zijn echts te stómmen door de Christen-Democraten, voor het advies van den lieer Staalman inkwam. Was 't niet 'vet „Vaderland", zegt spr., dat Staalman telegrafeer- !e: „Jou mannetjes stemmen rechts" (gejuich en ge- mep f.300). Debater besprak verder onderscheidene geschilpun- 'en met den heer Staalman en hield een pleidooi voor le Coalitie. Wie tegen de Coalitie is, kent de Coalitie niet, zegt preker. 't Gaat er mee als met de prachtige ramen van de Nieuwe Kerk op den Dam. Daar zitten alle kleuren in. v\ ijst men er iemand op, buiten staande, clan zegt hij ik zie niets moois. Ga dan maar even mee naar binnen en ais de koster ons in de kerk brengt, zie je de pracht en praal in \olle glorie! (Gejuich.) I oen de heer Staalman hierop repliceerde werd het zeer vroolijk. Een jonginensch gooit even een woordje in het mid den. De heer „Staalman„Mag ik dien jongenheer verzoe ken, zijn hood af te zeiten en te zwijgen." Een stem uit de vergadering voegt er aan toe: Stil hoor, anders moet je naar bed!" algemeen gelach) De heer Staalman was overigens heel niet uit het veld geslagen. Meneer Nauta, zeide hij, dat kerkraam gaat niet op. I was democraat en ik was in de Kamer, in ihet coalitie-verbond. (Daverend gejuich v De heer Nauta had nog een vergelijking gemaakt met de woorden God zü met ons, op onze munten. De heer Staalman wilde ook hierop antwoorden en haalde die woorden weer aan. Een jongmensch riep „Nu wordt hij vroom!" De heer Staalman, driftig, doch kalm: „Hij, die dit zegt, ikome naar voren. Dit heeft Dr. Kuyper zelfs nog nooit tegen rnü gezegd. Lafaard, kom hier!" De jongeling blijft staan in de rumoerige vergade ring. Ik zie 't al, zegt de heer Staalman, 't is diezelfde jongeheer van daareven. Laat hem maar met rust. De voorzitter: De politie is buiten hoor! De heer Staalman wijst er ten slotte o.m. nog op, dat de Christen-democraten te Scheveningen het ad- vies van het bestuur niet ontvangen hebben, 't fs niet Een ongelukkige. Uit Bloemendanl meldt men aan de Avp. Het jonge meisje uit Leiden, dat eenigen tijd geleden gestuurd aldaar op den Rijnsburgerweg door de tram gegrepen, Tweede debater was de heer Brants Hij raakte de gewond en in een sloot geworpen werd, omdat zij een geschilpunten eerst aan zeer bedaard en zeide «dat hond wilde redden, is sedert hersteld, thans naar Bloe- de hoer Staalman nieis te zeggen had fen' rijzen uit dc staking der' gemeentebesturen, maar zij meenen zich te moeten onderwerpen aan den wensch der bevolking, die hen koos. Wat er uit dit alles moet groeien, is nog een raad sel. Jn. ERIKSJz., Jb. HOOGLAND, G. DE BOER, L. HEMAN, K. BOS Jr„ P. M. VISSER, Met het stellen van bovenstaand schrijven en de ver- mendaal teruggekeerd naar de dame, die zij in de huishouding assistentie verleende. Gistermorgen nu heeft Hij. riep spr. uit, liet kinderen tot 's nachts drie - - uur in zijne drukkerij werken (de tegenpartij juicht.) dit meisje opnieuw, thans waarschijnlijk een nog ern- De heer Staalman heet dit een grooten leugen en stiger ongeluk getroffen. Bij 'het bereiden van boenwas in wil met den heer Brants daarom niet meer debat de keuken vatte de vloeistof in den pot vlam en door teeren. den schrik elke bezinning verliezende, goot zij den De 'heer Brants gaal naar zijn plaats onder onbe brandenden inhoud uit in den gootsteen, waarbij ter- daarlijk rumoer. Het wordt zeer hevig en de heer stond haar kleeren in brand geraakten. Gillend liep Brants, er zich inmengende, zwijgt op het verzoek van zij de gang door, de deur uit naar buiten, waarbij den voorzitter ook niet meer hen jnnan en de Vereenigde Sta- klaring hebben wy gewacht tot naden afloop der ver- zij al meer en meer als in vlammen gehuld werd. Politieroept de voorzitter, len blijft gespannen en men behoeft die spanning vol- kiozing. Eindelijk neergevallen en in huis gedragen, bleken de Intnsschen raak Leden van de Kiesver. Zuid-Zype. raakt het publiek in den nauwen corri-

Schager Courant | 1907 | | pagina 1