Eerste Kamer. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Belicht, Na I Juli wordt aan onze abonné's te NIEUWE NIE DORP liunne Courant bezorgd door den postbode zonder adresband. M arktberichten. -o.o7a-0.07} 0.30 100 krop. Binnenlaudsch Nieuws. genaamd geen bezwaar tegen een commissie, maar, zegt hy, ik kan rnjj de banden niet laten binden door welke commissie ook. De heeren wenscben een staatscommis sie ik zou zeggen laten ze een parlementaire commissie instellen, die uitsluitend uit Kamerleden bestaat; dat beeft bet dubbele voordeel van my vry te laten, terwyl ik toch rekening kan houden met de wenschen der Kamer. Z.E. zei er niet by en legt een deel van de verantwoordelijkheid voor de legerorganisatie op uwe schouwers; de Minister van oorlog zal dan niet meer alléén zyn de wrijfpaal der booze luimen en aanmer kingen. Het verlangen naar zoo'n defensie-commissie 01 com missie van onderzoek wordt steeds grooter. Het idéé is van den heer Talma, die daarbij onmiddellijk gesteund werd door den heer Marchant. Thans werd er ook door den heer Lokman over gesproken, die zoo ingenomen is mei, dezen minister van oorlog, dat hy zou willen voorstellen hem in onderling overleg, tot permanent minister te benoemen. Dat is natuurlijk een aardigheid, maar toch, hoe kan er iecs groeien van onze legerorganisatie, als we telkens van minister moeten veranderen hoe, als zulk een minister voortdurend op de wipstoel zit en door het volk, zoowel als door zijn ambtenaren, met een zeker soort medelijden wordt aangekeken. Zulk een minister heeft geen prestige en geen macht om verkeerdheden tegen te gaan. De heer Marchant sprak van een zekeren slechten geest, die op de ministerieels bureaux rond- waait, een spook, dat verjaagd moet worden. Benoem een parlementaire commissie, zegt de minister, en ge kunt de spoken in my'n omgeving gaan opzoeken. Dus nu de vraag, wat moet het worden een enquête commissie, die verkeerdheden aan t licht brengt of een defensie-commissie, die haar licht laat schijnen over onze legerorganisatie en die niet den minister voor schrijft, wat hy te doen heeft, maar die een deel der verant woordelijkheid overneemt; en verder: moet het een staatscommissie zyn of een parlementaire commissie? Over deze, inderdaad belangrijke zaken, waarover het woord gevoerd werd,ditmaal gelukkig zonder politieken harts tocht, zelfs met een onmiskenbaren zucht tot samen werking in 'sLands belang, zyn de heeren nog niet tot een beslissing gekomen. De zaak zal worden beslist by de volgende begrooting. De minister had reeds by deze begrooting een nieuwig heid ingevoerd, n.1. een andere regeling van het opper bevel. We hebben 2 inspecteurs van administratie, zegt hij, en ik heb zj geen van beiden noodig, maar wel wensch ik een opperbevelhebber van het leger ook in vredestijd. De rechtsche militaire specialiteit, de lispelende kapi tein, die zelf nooit gedacht heeft, dat hy nog eens ad viseur voor oorlogszaken worden zou in het belang rijkste college van staat, de heer Duijmaer van Twist, adspirant-minister van oorlog in 't eerstvolgend rechtsche ministerie, was het natuurlijk met dezen ministereven- min eens, als hy het met Staal was. Nóch in de hoogere bevelvoering, nóch in de kadervorming. Maar de minister kon zich beroepen op heel andere namen, dan die van v. Twist en kreeg volkomen gelijk van de Kamer. De minister laat zich volstrekt de kaas niet van de boter ham eten; hy is 60 jaar, heeft blijkbaar veel ervaring en kent de toestanden op de bureaux in Den Haag. Als hij werkelijk de krachtige is, die hij doet vermoe- den, dan kan daaruit veel goeds voortkomen. De mi-1 nister kreeg permissie van de Kamer, om een opperbe- velhebber van het leger aan te stellen, door op voorstel van den heer Eland, de daarvoor benoodigde gelden toe te staan. Ook in de kadervorming en de verhuiskosten voor onderofficieren kreeg de minister z'n zin. De heer Terlaan wilde de 3e herhalingsoefening doen vervallen, omdat de mannetjes in 1903 bij de staking reeds diensten genoeg gepresteerd hadden. Neen, meent de minister, dat kan niet. De oefeningen voor de man nen zyn noodig. De 2e herhaling is reeds te hunnen be hoeve vervallen, deze moet blijven. Te heer Thomson stelt voor, ze evenveel dienst te geven, als het blijvend gedeelte. Ook dit bestrijdt de minister en hoewel de comm. van rapporteurs zich daarvóór verklaarde, de Kamer verwierp alleshet j amendt-Terlaan met 56/24; het amendt-Thomson met 42/37 stemmen. De minister heeft een prachtig begin, zyn begrooting wordt aangenomen, met 55 tegen 5 stemmen, die der sociaal-democraten. i Weder komt de Minister van Marine op het appèl maar niet om veel aangenaams te hooren, ai wordt ook zijn voorstel tot lotsverbetering der mariniers goedge- keurd en de vraag of het corps opgeheven zal worden, intact gelaten. Wat de heer HUGENHOLTZ en later i de heer THOMSON Z. E. te slikken gaven, is zoo erg, dat geen man van karakter langer de marine- portefeuille in zijn geval zou willen behouden, zonder een uitspraak van de Kamer over zijn beleid. Eigen lijk heeft de gansche Kamer daarover reeds uitspraak gedaan bij gelegenheid van dit ontwerp. De heer Hugenholtz dan zei van oordeel te zijn, dat deze minister ondeugdelijk was hier langer te zitten, zoo spoedig mogelijk zijn biezen behoorde te pakken. In December hoopte hij een anderen bewindsman ach ter de groene 'tafel te vinden. Deh eer THOMSON gaf zijn spijt te kennen, dat hij dezen minister twee dagen geleden nog verdedigd had. Hij had een motie van afkeuring over 's Ministers be leid in den zak, maar zou die er maar niet uithalen, want deze minister en beleid passen niet bij elkaar. Krasser kan het Wel niet; Z. E. doet verstandig heen te gaan. Maar hij doet het nietl Voor de weder-opbouwing van het gezantschapsge bouw te Peking wordt de kleinigheid van 1.40 mille eventjes gevoteerd. Nog een 2-tal ontwerpen geven aanleiding tot dis cussie. 1. Het ontwerp tot regeling van de bestemming dei- Indische batige saldo's over de dienstjaren 1892 tot 1901. Voorgesteld wordt, ze in de schatkist te storten. Menigeen zal den neus optrekken bij zulk een voor stel; hebben we nog niet genoeg batige saldo's aan In- dië ontstolen? zal hij uitroepen. Maar zoet is het toch niet:Het zijn jaarlijksche begroo- tingsrestanten, waarbij vooral niet uit het oog moet worden verloren, dat net moederland voor 102 millioen leende ten behoeve van verschillende werken in In- dië, en nu 62 millioen daarvan terugkrijgt. Toch konden ook hiermede de heeren VAN KOL en VAN DEVENTER zich niet vereenigen omdat ook deze ,bate van 62 millioen er niet zou zijn, indien vroeger beter voor Indië gezorgd was. Ook tegen de boeking hadden zij bezwaar. Het wetsontwerp wordt evenwel aangenomen zonder stemming. 2. De wijziging der Drankwet, die ten doel heeft, dat de vergunninghouders hun vergunning aan zetba zen kunnen overdragen. De heer Ruijs de Beerenbrouck had er bezwaar tegen, omdat het beginsel der wet het vergunningsrecht tot een persoonlijk recht heeft gemaakt; de heer Ta 1- m a daarentegen voelde voor di evergunninghouders, die vóór het in-werking-lreden der wet, hun vergun ning aan zetkasteleins hadden overgedragen. \\e komen hierop nader terug. De Kamer heeft het wetsontwerp inzake onderzoek naar het vaderschap met 67 tegen 18 stemmen aangeno men. Zitting van 27 en 28 Juni De Eerste Kamer nam het ARBEIDSCONTRACT in behandeling. We welen, hoe ongunstig het voorloopig verslag was, zoo ongunstig, dat men met angst en vreeze voor het ministerie, de behandeling tegemoet I ging. Intusschen is er ,veel gebeurd; het ministerie, I dat men den voet wilde dwars zetten, had reeds bij de oorlogsbegrootuig het bijltje er bij neergelegdhet is teruggekomen op vercerend verzoek. Zou men nu weder den euvelen moed hebben, het ministerie op het Arbeidscontract te laten struikelenWij kun nen het niet geloovcn! Deed men echtc.r des heeren VAN lIOUTEN's zin, van den man, die langzamerhand is geworden de incarnatie van het behoud, de vertegen woordiger der Manchester-school wier banken reeds bijna geheel verlaten zijn, dan zou ook deze wel, die in zijn oog een monstruositeit is verworpen worden. Met het Kabinet heeft hij niets van doen, alleen met de vraag: kan ik deze wet aanvaarden? Zijn antwoord er op isneen, onmogelijkHij gaat de positie van arbeider en patroon na, en vindt dat de arbeiders volstrekt niet onderdrukt worden. In 1872 hadden we de volledige vrijmaking van de vakbeweging ook ten aanzien van werkstaking. Patroon en arbeider staan dus als gelijken tegenover elkaar vindt de heer Van Houten, een standpunt zoo door en door onwaar, dat men er zich over verbazen moet, dat het nog wordt uitgesproken. In een zeer lange rede, diie karakteristiek is om de weder opra keling van afgestorven begrippen, behandelt hij ver der deze en dergelijke onderwerpen. We gaan er niet verder op in, maar raden aandachtige lezing van de rede aan. De heer REGOUT was begonnen, met de zaak te bekijken van af zijn standpunt als industrieel. Hij kwam tot de erkentenisdat de materie geregeld moest wor den,' maar keurde toch zeer veel van dit ontwerp af. Het slot is, dat hij zal voorstemmen, een belangrijke toezegging. Do neer VAN 'DEN BIESEN is ook wel geneigd zijn stem aan het ontwerp te geven, mits de regeering de kerkgenootschappen erkent als publiekrechterlijke licha men. Doet zij dit niet, dan zouden de bedienaars van den godsdienst vallen onder de bepalingen der wet, waaruit de malste verhoudingen voor de priesters zou den ontstaan. Ook constateerde deze spreker dal het beter zou zijn als de regeering dit geheele ontwerp introk, indien het tenminste juist is, dal er zooveel fouten aan kleven als door den heer Regout werd beweerd. Morgen, Zaterdag gaal de Kamer hiermede door. Kaasmarkt. Op de Schagermarkt werden in het 2de kwartaal van dit jaar 360 stapels kaas aangevoerd, tot een gewicht van 146.946 K.G. Het totaal in dit jaar 1907 bedraagt 486 stapels, wegende 203.936 K.G. Luxe Paardenmarkt. De Luxe- en rytuigpaardenmarkt alhier zal dit jaar op Woensdag 24 Juli worden gehouden. Stoomtram Schagen—Wieringen. Te Schagen zyn Dinsdag jl. de statuten vastgesteld van de N.V. Stoomtram Wieringen—Schagen. Daarvan is Donderdag alhier, ten overstaan van de notarissen Backx en De Boer, de acte gepasseerd in tegenwoordigheid van aandeelhouders en gemachtigden der verschillende corporaties. Op deze statuten zal de koninklijke goed keuring worden gevraagd. Het voorloopig bestuur be staat uit de heeren: J. L. T. Groneman, Jb. Zyp Hz., Wieringerwaard, D. C. Rezelman, Anna Panlowna, K- Breebaart Jz., Winkel en P. Buis Jz., Schagen. Eind-examen. De heer W. Oudenhoven Jr. is te Amsterdam geslaagd voor het eind-examen Handelsschool. De Kermis. Woensdagavond gaf het gezelschap Stoel en Spreehet echte kermisstukHet Koninkrijk der Vrouwen, door M. Spree. Er veel van navertellen gaat niet best. Het is een opeenvolging van zotternij, afgewisseld metzang, dans enz., enz. Hoofdzaak is dat men er zich uitstekend by vermaakt en dat de dolle dingen hartelijk doen lachen. Er was aan de aankleeding veel zorg besteed en alle optredenden gaven zich geheel, om het stuk te doen slagen, wat dan ook zonder eenige stoornis gelukte. Het liep alles uitstekend van stapel. De talryke aanwezigen, die de zaal geheel vulden, juichten herhaaldelijk spelers en speelsters toe. Niet het minst werden beapplaudisseerd de 'heer en mevrouw Spree en de heeren Kiehl en Eylders. Ook deze voorstelling van Stoel en Spree schonk veel vermaak. Jubileum Nieuwenhiiijzen. In Cérès was het Vrijdagavond propvol. De zaal was tot in de uiterste hoekjes dicht bezet en menigeen werd aan het bureau teleurgesteld: er was geen plaats meer. En dat alles omdat? de gevierde Karakter komiekde heer Nieuwenhuyzen, jubileerde. Tien jaar achtereen had de heer Nieuwenhuyzen onze kermis bezocht en zyn bezoekers vermaakt. Dit laatste sprak dan ook wel uit de geduchte belangstelling heden. Toen de heer Nieuwenhuyzen optrad, werd hem een krans en zijne echtgenoote een bloemruiker aangeboden, onder eenige hartelijke woorden van demheer F. Gielen, die den jubilaris complimenteerde. De 'artisten bleven niet achter en boden „oome Daan" een schemerlamp op standaard aan. Ook dit geschenk werd vergezeld van eenige hartelijke woorden, die gotuigenis gaven van warme sympathie. j Het was geen wonder, dat de heer Nieuwenhuyzen, door zooveel sympathie getroffen, hartelyk dank bracht voor deze groote belangstelling. Dit alles geschiedde onder warme toejuiching van de aanwezigen; men bracht er hulde met opgewektheid. Over wat werd opgevoerd, zullen we niet in herhaling treden; in vorige nummers is daar reeds alles goeds van gezegd. Ook nu weer schonk het uitgevoerde veel vermaak, en werd er herhaaldelijk en hartelyk gelachen. Het beste pluimpje dat gegeven kan worden! Behalve de familie Nieuwenhuyzen, kreeg van het succes ook een groot deel het duettistenpaar Henri en Sofia. Vanavond in Cérès laatste voorstelling en dan maar weer tot volgend jaar, mijnheer Nieuwenhuyzen! Harmonie. Onze Harmoniekapel gaf onder leiding van den heer L. A. Schouten Vrijdagavond in den mooien tuin vand en heer Broersma een volksconcert. Veel belangstelling was er ook ditmaal niet. Dat had evenwel geen invloed op do kapel. Men werkte met veel zorg en groote opgewektheid het met zorg gekozen programma af. Concert. Onze Harmoniekapel zal Zondag 14 Juli een concert geven in den tuin van den heer Broersma. Dat was noodig. Naast al het aangename, dat de kermis-spellen ons deze week brachten, was er echter ook wel iets minder aangenaams. De stormstutten o.a., aan de voorzijde van de tenten aangebracht, bleken niet zonder gevaar te wezen voor late voorbijgangers, als het wat donker was. Donderdagnacht nog zagen we eene jonge vrouw pats voorover vallen over zoo'n onverlichte sta in den weg, naby café „het Oude Slot". De vrouw zeide zich niet bezeerd te hebben, maar vond het toch ook wel een beetje erg, dat er geen lantaarntje aan zoo'n paal brandde. De politie, dien we op het geval en het verdere ge vaar wezen, zeide daaraan niets te kunnen doen. Vrijdag werd er daarom den Burgemeester attent op gemaakt, die zorgde, dat er verder 's nachts een paar best verlichtende lantaarns aan de stormstutten werden bevestigd. Met de Zomerdienstregeling van de Stoomtram Schagen—Wognum is ingelegd een tram die des Maandagsavonds om 10.13 Amsterdamschen tijd uit Schagen naar Nieuwe Niedorp vertrekt. Daar deze ge legenheid om, evenals des Zondags, ook des Maandags correspondentie te hebben met den sneltrein in de rich ting Helder nog te weinig bekend schijnt, vestigen wij daarop de bijzondere aandacht. De tram keert uit Nieuwe Niedorp weder naarSchagen terug 10.47 Amsterdamschen tijd. Sehoolvacantie. De zomervacantie aan de R.-K. school alhier loopt van 12 Aug. tot 3 Sept. Marktbericht. Iets meer rundvee, wat minder wolvee en verder een aanvoer, vrijwel overeenkomende met de markt van verleden week, zoo was die van Kermis-Donderdag. De prijzen waren over 't geheel iets minder, 't Is moeilijk om altijd terstond de oorzaak van een verschijnsel té vinden. Zoo ook hier. Ons werd beweer', dat er teveel koeien waren, daarby waren er vele nog lang niet rijp, waardoor de markt 1 a 2 cent minder was. Voor een goed doorvoed beestje was evenwel nog een beste prys te bedingen, dat bewees de zwartkol van den heet G. te Wieringerwaard, waarvoor 320 gld. word gemaakt. Schapen en lammeren waren er aanmerkelijk minaer, totaal 368 stuks. Vette schapen bloven prijshoudend, wat by acht zomer-dagen migenlyk beteekent, dat ze iets minder in prys waren. De handel was stug. Vette varkens kwamen er nog het beste af. By iets meer aan voer, was de handel vast. Voor mindere kwaliteit werd nog iets meer betaald. Boter en eieren verminderden in prys. By wat meer aanvoer en wat minder vraag, moest dat ook wel zoo zyn. liet liep goed al'. Vrijdagavond omstreeks 8 uur schrok het paard van den heer Eriks van Petten, bij het vertrek van ide stalhouderij van den heer Raven, voor het een of an dere voorwerp in de nabijheid, en sloeg op hol. De in zittenden in de tilbury, de burgemeester met zijn vrouw en een kind, doorleefden eenige angstige oogenblikken, omdat het dier niet te regeeren was. Van een splinler- nieuw damesrijwiel werd het achtergedeelte aangere den en sterk beschadigd. Ook het raamkozijn van den heer 1 loogsohagen moest wat splinters laten, terwijl de spionnetjes aan de ramen werden afgereden. Even buiten de kom der gemeente werd het paard tot staan gebracht door den schoonzoon van den burgemeester, den heer Wiglama, die van het geval niets vermoe dende - verwonderd stond te kijken hij de ontdekking dat hij zijn allernaaste familie zoo ongedacht zulk een grooten dienst had bewezen. Allen kwamen verder gelukkig met den stlirik vrij. Vervolgens wordt besloten in de vergadering te Dirks- horn, te houden met do by het spoorplan Noord-Schar- woude dorp station betrokken Gemoente- en Polderbestu- ren, met kracht aan te dringen op de uitvoering van een volledig plan, aangezien het oorspronkelijke plan niet kan voorzien in de behoefte aan één terrein van afzet voor het noordelijk deel van Geestmer Ambacht en het gebied van „Nieuw Loven". De bepaliugen omtrent de keuring der aardappelen en uien zullen zoo spoedig mogelijk den leden worden toe gezonden. Broek op Langciidijk, 28 Juni 1907. Heden werd besteed voor Aardappelen (gladbl.) f 1.— a f 1.35 per 17} K.G. (muizen) - 1.15 a - 1.40 (kleine) - 0.60 a - 0.80 - 2.- a - 3.00 100 bos. 26 Juni 1907. f 2.65 a 1.15 a - 006 a - 0.50 Wortelen Winkel, Groote muizen Kleine Aardbeien Sla 28 Juni 1907. Groote muizen Kleine Aardbeien Sla f 2.90 per 35 K.G 1-30 0.08} mandje. 100 krop. f 2.05 a f 2.35 pei 35 K.G 0.90 a - 1.20 Gemeente Schagen. Ingeschreven van 26—28 Juni 1907. GeborenMaria Margaretha d. v. Pieter Stam en Jacoba Beemsterbcer. Adriana Dieuwertje Geertruida, en Cornelis Niconaas, d. en z. van Cornelis Smit en Grietje Boon. Gemeente Anna Panlowna. Ingeschreven van 21—28 Juni 1907. GeborenHillegonda Helena, d. v. Govert Wiggers en Gerritie Tiel. Ondertrouwd en getrouwd geene. OverledenJan van den Berg, 77 jaar, echtgenoot van Barbara Prins. Schagen, 27 Juni 1907. 9 Paarden f 80.- a 200.- Veulens a 8 Stieren 130.- a 210.- 13 Gelde Koeien (mag.) 130.- a 175. 53 Vette Koeien 170.- a 290. 20 Kalfkoeien 170.— a 275. 4 Vaarzen 120.- a 160.- 25 Nuchtere Kalveren 9.- a 21.- 500 Schapen (vette) 24.- a 34.- 50 O verhouders 24.- a 30.- 105 Lammeren 10.- a 13.— Bokken en Geiten 0.- a 43 Varkons vette p. K.P -.44 a -.46 10 Idem (magere) 14.- a 16.- 30 Biggen 8.- a 10.- 25 Konijnen -.75 a 1.25 50 Kippen -.75 a 1.25 1000 Kilgr. Boter L- a 1.10 200 Kaas -.70 a -.80 8000 Kipeieren per 100 3.- a 3.25 500 Eendeieren 3.60 a Alkmaar, 29 Juni 1907. 13 Paarden f 80.- a 150.- 21 Koeien 120.- a 260.— 9 Magere Schapen 14.- a 24.- 28 Nuchtere Kalveren 10.- a 26.— 14 Magere Varkens 14.- a 17.- 91 Lammeren 12.- a 16.— 118 Biggen 7.- a 9.— Kipeieren per 100 3.25 a 3.75 Kop Boter 0.50 a 0.60 Juni. Aangev. 78 mudden. 4.60 0.- 14.- Alkmaar, 28 Tarwe Rogge Haver Gerst chev. Groene erwten Vale Grauwe Paardeboonen Bruine Boonen Witte Citroen Kanariezaad Kaas. Aangevoerd 430 Stapels, wegende 240.000 K.G. Kleine f32.—Commissie f29.—, Middelbare f 30.—. Hoorn, 27 Juni. Aangevoerd 260 stapels kaas, wegende 92315 K.G. Kleine 31.—, Commissie f 29.— a Handel vlug. 5.75 a 0.— a 3.75 a 5.25 a 8.25 a 0.— a a 0.- 9.- 13.- 13.- 0.- Eieren- 3.— a - 3.50 100. luit je winkel, 27 Juni. Groote muizen f 2.10 a f 2.50, kleine f 1.— a f 1.20. „Nieuw Leven", .station Noord-Scharwoiide. 26 Juni. Aangevoerd 1576 zak aardappelen. Groote muizen f2.80 af 3.— drielingen fl.-af 1.40; kleine f 0.40 a f0.60; gladblaadjos f 2.30 a f2.50; ronde f 2.40 a f 2.60 per 35 K.G. 27 Juni. Aangevoerd 1228 zak aardappelen. Groote muizen f2.50 af2.85; drielingen f0.90afl.20; kleine f0.20 a f0.30; gladblaadjes f 2.40 a f2.50: ronde f 2.30 a f 2.50 per 35 K.G. 28 Juni. Aangevoerd 1414 zak aardappelen. Groote muizen f 2.— a f2.35; drielingen f 0.70 a f 1.20; kleine f 0.20 a f 0.30; gladblaadjes f2.20 a f2.60; ronde f 2.20 a f 2.30 per 35 K.G. Winkel. Woensdag 26 dezer vergaderde het bestuur der Afd. Winkel van Volksonderwijs ten huize van den heer A. Wit, om de aanstaande schoolfeesten nader te rege len. Door overlijden zoowel als door vertrek naar elders, was in de laatste jaren het ledental (en daardoor ook de inkomsten) achteruit gegaan, zoodat men reeds begon te vreezen, dat de schoolreizen en feesten niet meer op den ouden voet konden worden gehouden. Om dit te voorkomen, hadden eenige bestuursleden moeite gedaan nieuwe leden en begunstigers te werven, met het ver blijdend resultaat, dat er 37 leden en 9 begunstigers zyn by gekomen. Hierdoor was het mogelijk geworden aan de voorgenomen plannen uitvoering te geven. Be sloten werd dan, dat de nul-verzuimers der hoogste klasse Woensdag 10 Juli een reisje zullen maken naar Amsterdam om o.a. Artis (met het aquarium) en zoo mogely'k de Nieuwe Kerk te bezoeken. Vrijdag 12 Juli gaat de vijfde "klasse naar IJmuiden en de vierde naar Enkhuizen, terwijl de jongere kinderen Zondag d.a.v. te Winkel feest vieren. Winkel's Harmonie zal worden uitgenoodigd dit feest, waaraan een optocht door Let dorp is verbonden, met muziek op te luisteren. Ieder der kleintjes ontvangt, behalve de versnaperingen op het feestterrein, nog een kleinigheid mee naar huis. Wy' eindigen deze mededeelingen met onze instemming te betuigen met de woorden van den Voorzitter, den heer K. Boekei, waar hy hulde bracht aan de offervaar digheid en de toewijding van de burgerij en de bestuurs leden, die het mogely'k hebben gemaakt, dat deze pret tige en leerzame feesten en reizen weer op onbekrompen wijze kunnen worden gehouden. Aanbesteding. Dijkgraaf en Heemraden van het Ambacht van West friesland. genaamd Geestmer Ambacht, hebben by pu blieke aanbesteding de uitvoering van werken voor het Ambacht aan de laagste inschrijvers opgedragen, als volgt Het ontruimen en verdiepen van de korte Langerois aan J. Oldenburg te Bergen voor f 3858.—. Werken aan den Zuider Rekerdyk, aan denzolfde voor j f 115.—. Aan den Omloopdijk, C. Kaandorp te Alkmaar I voor f95.—. Aan den Noorder Rekerdyk, aan G. Blom te i Schoorl voor f 1500.Verschillende werken opge- i houden op f 1050.—. Aan den Zeedijk, aan J. van Zalinge te Oudkarspel voor f 1250.—. Perceel 6 aan R. de Beurs te Aartswoud voor f 28.—. Perceel 7 aan W. Klaver te Rustenburg voor f 270.—. Het onderhoud van den Geestmer Ambachtsdykno. 1 aan J. Zilver te Hoog woud voor f 200.no. 2 is opgehouden. Groentemarkt Anna Paulowna. Vanwege de tuinbouw-vereeniging Anna Paulowna zal de le veiling van aardappelen en groenten gehou den worden op Maandag 1 Juli, des namiddags 3 uur, aan het Station aldaar. Wij wenschen die veiling toe: „veel aanbod en veel vraag". Polderverkiezing. Als lid van het bestuur der banne St. Pancras werd Donderdag herkozen de heer Jn. Gootjes Sr. Winkel. Donderdagavond vergaderde het leesgezelschap. Uit rekening en verantwoording bleek dat er over 1906 0. - 9.50 de lieer Hugowaard. Iy opdracht eener op 4 Juni gehouden algemeene vergadering van „Nieuw Leven" werden door het bestuur bepalingen vastgesteld op de keuring van aardappelen en uien, aangevoerd op de veiling aan het station Noord-Scharwoude. Beide producten moeten worden gepresenteerd in ten minste 3 soorten. De maat voor de groote aardappelen moet ten minste 33 m.M. zyn, die voor drielingen op z'n minst 24 m.M. (de grootte van een hal ven stuiver.) Groenen en stuk ken kleiner dan drie vierden mogen er noch in de groote, noch in de drielingen voorkomen; ze worden öf in het kriel, óf afzonderlijk gepresenteerd; zoowel aardappelen als uien moeten zooveel mogely'k vry zyn een nadeelig saldo was van f 0163. De opbrengst der oude tijdschriften was ditmaal zoor [gering. Zy bedroeg slecht f2.10. Tot het gezelschap behooren thans 19 leden. Zangvereen. Anna Paulowna. De kerkelijke zanvereeniging, onlangs te Breezand opgericht, telt reeds 48 leden. Gemeenteraadsverkiezing Anna Paulowna. De stemming voor vier leden van den gemeenteraad zal a.s. Dinsdag 2 Juli plaats hebben Gezinsverpleging. Ds. Kanis te Oude Niedorp schrijft ons De vergadering der Kerkeraden van Winkel, Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp inzake de Gezinsverpleging 24 Juni j.1. gehouden, heeft geleid tot het voorloopig besluit om wat den Noord-Oostkant der classis Alkmaar betreft, aan te sturen op de vorming van Haringhuizen, Barsingerhorn, Kolhorn en Winkel tot kring en van Niett we Niedorp, Veenhuizen en 't noordelijk deel van Heer Hugowaard (van de Hoornsche lyn af) tot kring. Ten einde zekerheid te bekomen, dat dit besluit de goedkeuring wegdraagt van al de betrokken besturen, zal Donderdag 4 Juli a.s., des avonds om kwart voor acht in de „Prins Maurits" te Nieuwe Niedorp nog eens een vergadering gehouden worden, waartoe zyn uitge noodigd de kerkeraden van Haringhuizen, Barsingerhorn, Kolhorn, Veenhuizen en Heer Hugowaard; de Hervormde I kerkbesturen van Barsingerhorn, Winkel en Nieuwe van aarde. By eerste toepassing van boete wordt Niedorp; de doopsgezinde van Barsingerhorn 9n Nieuwe minstens een zesde vaneen prys gekort, by' herhaling Niedorp; de weezenadministratie van Nieuwe Niedorp wordt de boete verdubbeld. Afgekeurde partijen mogen en de Prot. Armvoogdy' van Oude Niedorp beslist niet geladen worden voor verzending naar het I n„ tram «au taroks c «na Buitenland. Omtrent zilveruien is bepaald, dat ze in eeldleening van f Winulnü Zuid"8charwoudezal twee grootten en dan zoo gelijkmatig mogely'k moeten gtraat loof hf)t n voor het verbeteren de worden gepresenteerd. Alle uien moeten in goed doip, wat hoog noodig is. drogen toestand worden aangevoerd, terwyl niet droge De af(1- Langrdyk van den Geh. Onlh. Bond zilveruien niet zullen worden geveild. De toepassing van J1.66" besloten dezen zomer eene groote landelijke mee- boeten geldt voor de uien zoo goed als voor de aard- tnJ8 te beleggen, waarin verschillende sprekers zullen appelen. optieden. Van verschillende zijden is reeds medewer- Aangezien een schrijven was ingekomen van „Koop- *""8 toegezegd, handel", zal van deze bepalingen kennis worden gegeven Landbouw Anna p.„i„wni, aan „Koophandel", met het verzoek^ krachtig mede te - Donderdag 27 Juni hield de afdeeling Anna Pau lowna van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw eene vergadering in „Veerburg". Nadat de heer P- Kaan Dz. als Voorzitter deze had geopend, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een werken te handhaving ervan. Het Bestuur is voorne mens er streng de hand aan te houden Het contract, benevens het reglement betreffende den onderhandschen handel werd door het Bestuur aanvaard, Ter kennis van de leden zal worden gebracht, dat het gewicht met zak moet zijn 36 K.G. Indien gebaald moet worden, wordt het gewenscht geacht den Keurmeester voor de -levering een zak te doen wegen, waarvan het resultaat dan op het marktbriefje wordt gezet. Ook de handelaar heeft het recht, oen zak door don Keurmees ter te laten wegen. schryven van do afdeeling Texel, waarin werd verzocht dat de afgevaardigde ter algemeene vergadering zijne stem zou uitbrengen op Texel, als aldaar de plaats bepaling der vergadering in 1908 aan de orde zou wor den gesteld. Op dit verzoek werd ingegaan. Voor kennis geving werd aangenomen eene missive van het Hoofd' bestuur over mond- «n tkim^oor rroorin o.ni. W0i"ü De hh. Wonder en Overtoom worden aangewezen om ééngedrongen on on'vfl?wiu!iA,WZeer' Wa& w^nVd^ï tmens „Nieuw Leven" deel uit temaken der sub,comm. gemeente,* indienzich ergens1een gevaï dier ziekte mocht voordoen. Twee aanvragen om subsidie werden namens voor de tentoonstelling te Mannheim -eraeu

Schager Courant | 1907 | | pagina 2