Bericht. Dondei dag 4 Juli 1907. 5le Jaargang. No. 4270. TWEEDE BLAD. Voortafin wordt aan onze abonné's te NIEUWE NIE- D O R P hunne Courant bezorgd door den postbode zonder adresband. Binnen!andscb Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit en voor de pers. Burgerlijke Stand, mT m r m Hamlen te kort. Nu het hooiweer is aangebroken, waarop de kolos sale hoeveelheid gemaaid gras door het gure en natte weder langen tijd heeft moeten wachten, hebben vele boeren in Friesland wegens vertrek van arbeiders naar Duitschland. te weinig werkkrachten en trachten daarin zooveel mogelijk op alle manieren te voorzien. Zoo zag men schoenmakers, winkeliers, kleermakers, ja zelfs renteniers in 't land om de boeren te helpen. Hoeveel millioenen kilo's hooi, dat door het lange liggen in waarde heeft verloren, op één dag in Friesland schuurwaarts werden gebracht, is niet te begroeten. Het gaat zoo hard als het kan met pramen en wagens nacht van 15 op 16 dezer "gepleegd in hei bij-post tot laat in den avond zoodat de lantaarns wel eens telegraafkantoor aan de Parkstraat te 's-Gravenhage. rlioncl rlr\nn in rla cnhiirAn I Innr hof lanrm ..r ...1. 1 i 1 Ontevredenheid onder het Spoorwegpersoneel. Men meldt aan de N. R. Crt. lle Nederlandsche Yereeniging van spoor- en tramweg personeel heeft een rondschrijven gericht tot verschillende vereenigingen van spoorwegpersoneel oiu een krachtige beweging op touw Ie zet ten om de nieuwe reglementen en dienstvoonvaarden voor het personeel, die met 1 Juli in werking treden en voor vijf jaren vastgesteld zijn, verbeterd te krijgen. De reden daarvan is, dat de voor het personeel vastgestelde dienstvoonvaarden bij velen teleurstelling hebben gewekt en ook al zijn er eenige verbeteringen in opgenomen, me't de groote grieven en de talrijke wenschen van het personeel, kenbaar gemaakt door organisaties en groepvertegenwoordiging, zoo goed als geen .rekening gehouden is. Het voornemen bestaat in de maand September een congres van spoorwegpersoneel te beleggen, waar ieder spoorwegman tegenwoordig kan zijn en Waar dc nieuwe dienstvoonvaarden kunnen worden besproken, waarna een gemeenschappelijke gedragslijn kan worden vastgesteld. Het vaderland was gered. Men ineldl uit Hengelo aan Onze Courant Dinsdagmiddag-tien minuten voor vier. Een heer stapt naar het gemeentehuis, informeert, wanneer de candi- daten-lijst moet ingeleverd zijn en verneemt dat hij nog c.a. 8 minuten tijd heeft. Hollende af. Twee bedrijf. De klok begint vier uur te slaan, de zelfde heer van zooeven komt per fiets aangerend, nog voor de klok koud is, vliegt hij andermaal de trappen van het gemeentehuis op. Dc lijst wordt gecontroleerd en in orde bevonden. De liberale raadsleden zijn ge red. Voorwaar hun leven hing aan een fietsband! Aangehouden. Hoewel de inbrekers niet het geringste spoor had den achtergelaten en aanvankelijk niet de minste aan wijzing bestond, zoodat politie en justitie in de meest volslagen duisternis tastten, is het dank zij den onver- moeiden nasporingen van den hoofd-inspectcur J. Aaltz en den inspecteur J. Vogelzang, beiden van de Haag- sehe recherche, mogen gelukken de hand te leggen op de vermoedelijke daders van de inbraak, in den ----- en dienst moeten doen in de schuren. Door het lange liggen heeft het hooi in kracht verloren. Kersen. Men meldt uit Dodewaard: We zitten hier midden in de kersencampagne, oen heel triestige, die weinig lijkt op die van vorige jaren. Alles is onder den indruk van het ongunstige weer. De kersenplukkers zitten te bibberen in den boom, de „keerders" loopen in een dikke jas door den bongerd en hebben weinig of niets te doen, want zelfs de „sprauwen," hun geslagen vijanden, blijven weg. Geen geweerschot knalt er, geen vroolijk gezang weerklinkt, kortomvan het gewone rumoer om en bij den boom gaard geen sprake. En de kersen? „Als 't zunneke maor kwiem," zei me vanmorgen een kersenbaas, „niet te fel, want dan was 't met de kers zoo gedaon, maor wat meer wermte mot er toch zin!" De vrucht zwelt niet, wordt niet goed rijp en niet zoet van smaak. Ook de pluk vindt telkens vertraging: er zijn dagen, dat er, om den re gen, weinig of niet geplukt wordt. Slaat het weer om, dan zal de oogst nog wel meevallen want er zijn kersen genoeg en de prijs op de binnenlandsche markten vermoedelijk stijgen, maar anders wordt er „in de kersen" weer verloren evenals verleden jaar. De koop op het hout is vrij hoog geweest en de pluk kers laten zich f 2 5 f 2.50 per dag betalen. Van repliek gediend. Op de witgemaakte spiegelruit van een leegstaand huis op het Hoogezand te 's-Gravenhage staat het vol gende te lezen: „Hier houdt niemand het uit," doch daaronder staat met gedrukte letters te lezen„die niet betaalt." (Rsb.) En de man had er verstand van. Op een stembriefje, ingeleverd bij een der bureaux in het district Oude Pekela was het volgend rijmpje geplaatst „Menig schrijwend cadidoat, Veur rieks- of gemijnteroad, Zegt: Och, verkijs mie moar, Den Jcomt allens veur mekoar. Moar as hij op 't kussen zit Is 't 'n neude zunder pit. Hij hold zok stille as 'n moes, Of blift hijlemoal in hoes." Gestikt. In een café in de Zakkendragerssteeg te Utrecht is gisteren een zwerver, zekere P., die daar eenig eten gebruikte in een stuk vleesch gestikt. De man is ver moedelijk te gulzig geweest en heeft te groote brok ken naar binnen willen slikken. (U. D.) Vrouwen in polderbesturen Een eigenaardige quaestie doet zich voor tusschen de provinciën Noord-Holland en Utrecht. De Ged. Sta ten dier provincies hebben overleg gepleegd over de herziening van een reglement van den polder Kor- tenhoef in den Aetsveldschen polder, in beide pro vinciën vooir een deel gelegen. Gcd. Staten van Noord-Holland maakten een concept op, waartegen door hun Utrechtsehe ambtgenooten als voornaamste bezwaar werd geopperd, dat in het regle ment uit het Algemeen Reglement is overgenomen eene zinsnede, die uitdrukkelijk de onderstelling toelaat, dat vrouwen lid van het Bestuur kunnen zijn. Daarmede konden Ged. Staten van Utrecht zich niet vereenigen, omdat, daargelaten de vfaag of het bekleeden van open bare ambten door vrouwen in het algemeen wensche- lijk is, het hun in ieder geval ongewenscht voorkwam de vrouwen in waterschapsbesturen te doen plaats ne men. Zij schonken er zelfs de voorkeur aan de moge lijkheid daartoe beslist uit te sluiten en stelden dus 1 -»-« Jn Kanolinrton nn f P Na vergeefsche onderzoekingen te Rotterdam en Ie Amsterdam kregen de beide ambtenaren het vermoeden, dat de man, dien zij van het misdrijf verdachten, naar België was uitgeweken en te Antwerpen slaagden zij Hooikoorts js een aclueel onderwerp, zelve ben ik er sedert eenige jaren het weerloos slachtoffer vanik weet hoe talloos vele medelijders ik in Nederland heb. l ol stichting en soulagement derzulken vertaal ik on derstaand vermakelijk stukje, dat ik üi de Daily Ex press vond „Als ge iemand ontmoet met 'n neus als een tomaat, 'n paar oogen als van een katterigen schelvisch, met 'n zakdoek in elke hand en zes reserve-dito's in zijne zakken; als ge die persoon met den eenen zakdoek aanhoudend zijn neus, met den anderen zijn oogen even aanhoudend ziet betten, dan waagt ge niet te veel door te denken, dat ge een hooikoortser voor u hebt. Terwijl ik dit schrijf ben ik midden in de weeën der ziekte. Legt ge een termometer in mijn rug, dan zal het ding de temperatuur van een ijsstorm aan de Noordpool aanwijzen; legt ge hem op mijn hoofd, dan zal het kwik gaan koken. Ik zie sterretjes; mijn oogle den staan in brand, hoewel ze water geven als een sproeikar; mijn keel is een eindeloos lange pijp vol spitse brokjes vuursteen; in één woord ik voel.me het rampzaligst wezen dat ooit niesde. 'k Sprak daar van niezen! Ik ben de aartsniezer, de kampioenniezer. Ik heb het gebracht tot vier-en- zestig niezen in één rek, zonder ophouden; ik nies mijn hemdsknoopjes weg en mijn halsboorden slap; en als de nies me verlaat, lig ik machteloos neer, tol niets in slaat. Er zijn honderdduizenden hooikoort- sers die zich verbeelden dat ze het naniczig gevoel van bek-afheid wel kunnen overwinnen; ze beproeven het en ze geven het allemaal op. Wat is hooikoorts? De vraag is even nuttig en kan even volledig be antwoord worden als die andere vraag: „Waar zijn de koekjes gebleven?" die kostschoolhouderessen en jonge huismoeders wel eens doen, als ze die dingen ergens „uit de hand" hebben gezet. De geleerden vertellen u dat ze veroorzaakt wordt door het stuifmeel in het gras; anderen schrijven haar toe aan fijn stof, dat bij droog weer door de lucht vliegt, weer anderen vertellen dat honden en katten de kiemen bij zich dragen; daar die dieren nog al eens doop het gras rollen en loopen, is het best mo gelijk, dat ze hel daar opzamelen. Er zijn vriendelijke geleerden die ons troosten met de verzekering dat hooikoorts wel ontzettend onplei- ziciig is, doch dat evenmin als arme lui het pootje krijgen, domme menschen aan hooikoorts lijden. En zoo naar voelt zich zelfs een hooikoortser nietof hij wil nog wel eens hooren dat hij geen uilskuiken is. Daartegen verklaren weer andere, minder welwillende deskundigen dal vooral zenuwlijders en zenuwzwak als tevoren, bij de Tweede, nief bij de Eerste Kamer. En de vernieuwing dier Tweede Kamer zal. in nor male omstandigheden, nog twee jaren op zich laten wachten. Twee jaren welke wij liefst zoo vruchtbaar mogelijk gebruikt zagen. er in, hem, zekeren A. S. uit Delft, terwijl hij rustig ken er vatbaar voor zijn. In elk geval is er echter met een anderen Nederlander een glas bier' zat te drin- één deskundige, die zegt dat de voorbeschiktheid voor ken, j.1. Maandag aan te houden. Het onderzoek werd daarna verder te Brussel voort gezet, waardoor zekerheid werd verkregen, dat nog twee anderen medeplichtig waren, die eveneens naar België uitgeweken, inmiddels wee rnaar Nederland waren te ruggekeerd. Op aanwijzing delr heeren Aaltsz en Vo gelzang werden ook deze verdachten aangehouden. Op de aangehoudenen werd nog een belangrijk deel van het gestolen geld gevonden; van het overige hadden zij verteringen gemaakt en zich nieuwe kleedingstuk ken aangesthaft. Door hun onderzoekingen in de beide Belgische plaatsen mochten de genoemde politiebeambten er in slagen hoogst belangrijke bewijsstukken tegen dc ver dachten in beslag te nemen en voor de vermoedelijke- daders zeer bezwarende getuigenissen te verkrijgen. De aangehoudenen zijn buitengewoon gevaarlijke mis dadigers, goede bekenden der justitie en hebben reeds langdurige gevangenisstraffen ondergaan. Het onderzoek werd in hooge mate bemoeilijkt, door dat zij niet in Den Haag woonachtig waren en er hun werk van maakten, het land doorreizend, hier en daar, waar zij de kans schoon zagen, hun slag te slaan. De rechtbank vaardigde reeds een bevel uit tot on middellijke inhechtenisneming der verdachten. Slecht weer Herinnerd is deze rdagen aan het puntdichtje van hooikoorts meer algemeen gevonden wordt bij de men schen, die met hun hoofd werken en bij de stads- menschen, dan in den werkenden stand. Dr. Lloyd, de door mij bedoelde deskundige zegt: Zelf heb ik nooit een geval van echte hooikoorts in den werkenden stand aangetroffen. Wel vindt men daar verschijnselen welke er op gelijken, doch die hebben een andere oorzaak en komen het geheele jaar door voor. Elk temperament en elk gestel schijnt er vatbaar voor, doch vooral zenuwachtige gestellen. Men heeft mij een geval verteld van een zenuwzwakke, die een niesbui en de verdere verschijnselen kreeg, door te kijken naar een schilderij dat een hooiveld voorstelde. Een ander behoeft maar aan de ziekte te denken en in den spiegel te zien, dan loopt zijn gezicht op en krijgt hij een aanval." Ik heb het veel erger. Als ik een trouwpartij zie voorbij rijden en denk aan de bruidsbouquet begin ik te niezen, ik weet niet hoelang. Ik ken iemand die hooikoorts krijgt als hij 'n brief ontvangt van een vriend, die als lieereboer groote weilanden bezit. Maar ik geloof niet dat 'n mijnheer Hooier, die dezer da gen bekend maakte, dat hij zijn naam veranderde en voortaan Cholmondeley zou heeten, dit deed om de ziekte te vermijden, daar hij geen leven meer heeft. Dit jaar is nat en dus nogal gunstig voor ons hooi- koortsers; het stuifmeel of wat het dan is kan Onweer. Zaterdag is er over Londen en andere deelen van Engeland een geweldig onweer losgebroken. Te Lon den ging het gepaard met storm en slagregen. In som mige straten stond het water hoog en kon de tram niet rijden. Hier en daar zijn er menschen door den bliksem gedood, bij Glasgow o.a. een golfspeler. Hoewel het onweer kwam opzetten ging een wedstrijd van luchtballons te Barnes, bij Londen, door. Elf ba- lonnen stegen op en in de wolken kregen zij het onweer uit de eerste hand. De wedstrijd was wie den langsten afstand zou afleggen, maar alle daalden zoo gauw mogelijk neer. Een der luchtvaarders, die zijn vrouw bij zich had, zei dat men op aarde zich geen voorstelling kon maken wat een onweer in de wolken is. Als voorzorg bedekten zij in het schuitje alle metaal. De roekelooze menschen zijn er allen goed afgekomen. Stakingen. In New-York wordt gestaakt door de straatreinigers en de bestuurders van ijswagens. De verbittering onder de stakers is zoo fel, dat herhaaldelijk vechtpartijen plaats vinden met z.g. onderkruipers. De politie is gemo biliseerd en de burgemeester, Me. Clcllan, die Zater dag voor een dag of wat de stad wilde verlaten, zag zich genoodzaakt zijn vertrek uit te stellen. Een zeer onaangenaam gevolg van de staking der straatreinigers is, dat op tal van plaatsen in de stra ten het vuil en de afval zich ophoopen, hetgeen be halve dat het een hoogst onaangenamen toestand schept, ook gevaarlijk dreigt te worden uit een oogpunt van openbare gezondheid. Door beambten van het stedelijk departement voor hygiëne is getracht de hoopen vuilnis te verwijderen. Maar de stakers hebben dat met geweld belet. De vuilnishoopen werden bespoten met desinfectee- rende middelen, daar alles niet geruimd is kunnen worden op één dag. Ook de landarbeiders in de Italiaansche provincie Ferrara staken en deze staking neemt een zeer ern stig karakter aan. Ér staken op het oogenblik 60.000 kolonisten en landarbeiders; de graanoogst, ter waarde van 15 millioen lire, loopt ernstig gevaar en de re geering neemt omvangrijke maatregelen. Reeds zijn ge meenteraadsleden van Coppino aangehouden, alsmede de leden van het stakingscomité, die verantwoordelijk zijn voor de wanordelijkheden der laatste dagen. Her haaldelijk moet de cavalerie charges uitvoeren om de arbeidswilligen te beschermen tegen de gewelddadig heden de rstakers; de politie handhaaft de vrijheid van arbeiden. Onder de aangehoudenen bevinden zich ook enkele vrouwen, wegens mishandeling der arbeidenden. Van de zijde dc rstakers wordt nu gedreigd met ver nieling van den fjeheelen oogst, als er nog doorge werkt wordt. Een deputatie uit de groote grondeige- T ïo-r i .- ,u*: j nu niet door de lucht vliegen. Van Lennep op 21 Juni 18oo toen het vreeselijk koud Toeh hefa ik a„e middelt£s gepi.0beerd. Ik heb een was, en werkelijk geen wonder want ook thans wasj üaal belegd in douches, spuiten, sproeiers, pijpen, de zomei begonnen, wat duidelijk meikbaai was aai bldzen eu fiesschen. Ik heb eocaïne-douehes genomen hevige windvlagen, den kletteienden plegen, de wegschuif miin neusbeen ann ee.n i-nnrmeren tn11,.v, lende zon, en de groote koude. Maar het is nog wet eens erger geweest. Uit een oud handschrift is het volgende «vergenomen In het jaar 1435 was de wind omtrent half Februari cot mijn neusbeen aan een marmeren standbeeld scheen toe Ie hooren, ik heb advenalin gebruikt, Turksche baden en Russische baden, bella-donna, kamfer, ipeca- euanha, jodkali, chloorkoli, aconite,, zwavel, arsenicum, veel Oost en Noordoost, en 's nachts was het klaar Potass'um- stiamonium en alle mogelijke andere ,,ums' weder tot 's morgens zes of zeven uur toe; op den ,e, 1:1(1111IT1 i ,i™Lr u.f 'c Ju- Verleden jaar dag was het donker grauw weer tot '.s avonds toe en jaar probeerden de dokters een allerboos- boon y iiuo noi uoiuvoi giuuu "ovi lvzi .o uunuo ivzo vil - zeer koud. Het regende niet, noch dauwde niet in de aar »s gele snuil op ons hooikoortsers. Die maakte maanden Maart en April, noch Mei. En op St. Pan- ]e .zo° aa|n 1 niezen dat men den dokter, den 110- crasdag, den 12en Mei oude stijl, had het hard ijs ,?s en1 aanspreker, alle drie tegelijk liet halen, gemaakt, dat er een kraai op staan konde en daar sommigen raden me een operatie aan, of willen dat wies loover, noch gras, noch koren; de pruimeboomen "je laat branden of bijten, waarom dan maar niet bloeiden niet, noch geen wijngaard was ontlaten. En I r ,-L eenige afdoend middel... een blauwe daar waren menschen, die geen vertrouwen op God hadden, en keerden hun land anderwerf om, en die hadden geen vruchten. En andere lieden zeiden met Job„God gaf, God nam" en daar zij op andere jaren een hoed tarwe van plachten te hebben, daar hadden zij dien zomer vier hoed van. En op St.-Jan Baptistdag (24 Juni) zaten de oude vrouwen met groote koolpotten voor de kerken, en de menschen konden zich niet verwarmen, die bij de straat gingen. En het begon warm te worden, daags na St. Pieter en Pau- lus, den '30 Juni. Des daags scheen de zon helder en des nachts regende het zoetelijk, zoodat alle vruch ten op het veld wiesen. En men kocht na dien tijd een 8e tarwe om 8 groot, een 8e rogge om 6 groot en een De positie van het Ministerie. o O terie en 800 karabiniers, oude rbevel van generaal Rieci. Onder de bij de charges gewonden, bevinden zich ook eenige vrouwen, die bij de verzetplegingen vooraan staan. De onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken heeft Zaterdag den ernst van den toestand in de Ka mer erkend en toegegeven, dat het karakter van de beweging izuiver revolutionnair is. De aanleiding tot deze beweging is niet een eisch tot loonsverhooging, maar de intrekking van alle ar beidscontracten en de invoering van nieuwe op col- lectivistischen grondslag. Anierikaansch. De Amerikaansche bladen bevatten een bericht, dat inderdaad „Amerikaansch" mag heeten. Een koorddan ser, of liever koord-wandelaar, zekere Ivy Baldwin, gaf Zaterdag bij Eldorado Springs een voorstelling. Er was een draad gespannen oveF een zeer diepe en tame lijk breede rotskloof. De man was nog ca. 50 voet van den overkant, toen hij plotseling blind werd. Maar, hoe vreemd het moge schijnen, hij verloor zijn te genwoordigheid van geest niet, en geleid door de stemmen van zijn helpers aan den overkant, wist hij ten slotte den rand te bereiken. Wijn en bacteriën. Volgensi „Le Correspondant" zijn twee Fransche geleer den tot de ontdekking gekomen, dat wijn een krach tig werkend middel tegen bacteriën is, en met name den typhusbaeil spoedig doodt. In schuimenden wijn duurt het slechts 10 minuten, in Bourgogne nog geen half uur, in anderen rooden wijn ongeveer twee uur, des te korter naarmate de wijn zuiverder is. De krach tigste werking vonden zij bij wijn uit fiesschen, en naar hun orvomnrf UJi groot, een achtste schrijvers om een braspenning en een achtste gijsjans om 6 duiten, en alle ooft naar rato." achtste gijsjans om 6 duiten, en alle ooft naar rato." We merken dus dat, ondanks het onaangename weer, men den moed nog niet heeft op te geven, dat de wer kelijke zomer kan komen. Festival Kolhorn. "j--- Vrijdagavond vergaderde bij den heer P. Rempt alhier voor het woord „mannelijke in de bepalingen op te de feestcommissie van het festival, terwijl de bijeen- nemen. komst tevens werd bijgewoond door de commissarissen Ged. Staten van Noord-Holland^konden aan dat vooi- van begeleiding en de dames vootr het aanbrengen voorstelling, MM heel de stelling van het ministerie na de Statenverkiezingen wankel zou zijn geworden, en dat men er' zich op voorbereid kon houden, dat de eerste de beste gelegenheid tot heengaan, vermoede lijk gevolgd door Kamerontbinding, zou worden aan gegrepen, in niet geringe mate bedenkelijk. Die voorstelling, zegt het blad, berust op hel omgaan 6-Tvan de strooming ondc rdekiezers. Men concludeert dat achtste gerst om 4 groot en een achtste haver om de wind gekeerd is; dat het stembusvotum van 190o 4 du item Idem eén achtste guldelink-appelen om 3 is herzien, en dat dus het Kabinet, hetwelk uit de 0 _Jov 11VOJC11C11, CJ1 „v. ..o. ii.uiiaiciic. naar hun ervaring zou bij operaties wijn in menig „De Nederlander", het blad van Lohman, acht de gevaj i,aaf geven, wanneer andere middelen tegen in- fectie zonder uitwerking blijven. Zij zijn nu bezig nauw keurig na te gaan hoe wijn werkt bij andere bac teriën dan die van typhus, omtrent welke zij moe nen reeds zekerheid te hebben verkregen. Een getuigschrift, Korsaren, het Noorsche spotblad, vertelt: Een koopman had zeven jaar aaneen op zijn bullen denzelfden tuinman gehad. Toevallig kwam hij er ach ter, dat de man jaren lang een menigte vruchten uit zijn tuin en kassen verkocht en de opbrengst in eigen zak gestoken had. De tuinman kreeg zijn ontslas. ben YJCU. üiaica i uu ai stel niet voldoen, omdat bij de behandeling van het Alg. reglement door de Staten van Noord-Holland de ver kiesbaarheid der vrouw uitdrukkelijk is aangenomen. Aangezien dus op dit punt geen overeenstemming is verkregen, stellen Ged. Staten voor de beslissing der Kroon in te roepen, voor het geval de Staten van Utrecht zich met de zienswijze hunner Gedeputeer den vereenigen. Een naam. In de zitting van het derde Kantongerecht te Rot terdam! werd Zaterdagmiddag een zaak uitgeroepen, waar in de beklaagde genaamd is Walvisch. Kantonrechter: Hoe is uw voornaam? Beklaagde.' Jonas. Algemeen gelach. Een drama. Een reiger vond te Nieuw-Helvoet in een sloot een vetten paling en hapte met lust er naar, niet wetende, w 'lal het hem zoo slecht zou bekomen. De paling toch, dames te worden aangebracht ziillpn verken van versieringen op het terrein enz. Heeren commissarissen ontvingen de noodige inlich tingen evenals de dames. Tot de burgerij zal het verzoek worden gericht door door het uitsteken dc rvlaggen het dorp in feesttooi te brengen; van den toren zal de driekleur wapperen. De burgemeesters van Winkel en Barsingerhorn ga ven toestemming tot het houden van een optocht met muziek, de heer De Groot stond toe den weg over Jarda te nemen. De terreincommissie deelde mede, dat hare werk zaamheden in vollen gang zijn. Eene muziektent is in aanbouw, evenals eene tent voor consumptie en eene overdekte zitplaats voor de commissie. Eerstdaags zal begonnen worden met het maken van eene tent voor gereserveerde plaatsen, die voor 10 cent verkrijgbaar zullen zijn: Het groen voor versiering is aangekocht en Maandag te rplaatse aanwezig om met behulp der 1,1 'le weide werden gevonden. Zilveren huwelijksfeest. De volgende advertentie kan men vinden in een vpnte verschijnend weekblad: OORLOGSVERKLARING. - tt» in Toegangskaarten zullen verkrijgbaar' zijn in eene tent aan het .einde der schoollaan 25 cents Aan het begin der speelplaats zullen zij voor controle worden opgevraagd. Sorties worden niet afgegeven; de toegangs bewijzen zijn éénmaal geldig en niet voor den ge- heelen dag. Werkende leden van corpsen benevens hunne da leden der feestcommissie, commissarissen van be- mes, geleiding de verkoopsters der feestgidsen en zij, die hunne vaartuigen voor de gondelvaart disponibel stel- OOHbUlrS VCimjun....K, o Dm 7en Juli a.s. hopen onze geliefde ouders de Kunne vaartuigen voor de gondelvaart disponibel stel- •e' I. H. Valk en mej. H. G. Valk—Harmelink den den zuiien vrijen toegang lot het terrein hebben - «.leden elkander N?a een wooJrd van* hartelijken dank aan de ver- hee dag te herdenken, dat zij j» ^dicT daïiim zal de gaderden," met den wensch op zacht weei'en een vroo den oorlog hebben verklaard; oftctoen aa g o zom>erzonne(je v00(,. den feestdag, sloot de voor- vrede weer worden gesloten. Name _^J de vergaderjng. Dc Ilenibrug. Hooikoorts. is de openstelling stembus opkwam, zijn basis heeft verloren en daar om er op bedacht moet zijn hoe eer hoe beter heen te gaan. Deze voorstelling nu, won ze veld en vond ze ook in de toekomst toepassing, zou de parlementaire pe riode nog weer korter maken dan ze reeds is, m.a.w. zou nieuwe struikelblokken in den weg leggen aan den geregelden voortgang der wetgeving. Het zou, meent De Nederlander, de paarden ach ter den wagen spannen zijn, wanneer het denkbeeld in gang vond, het lot van een zittend Kabinet ook aan den uitslag van een provinciale stembus te verbin den, en ook een, voor het Kabinet ongunstig uitval lend, votum bij die stembus te verheffen tot „sein van vertrek". Minstens na drie jaar, vaak reeds na twee of één jaar, zou elke ministerieële werkperiode op die wijze kans loopen onderbroken te worden. Afgescheiden, aldus schrijft het blad verder, van meer theoretische bezwaren, en ook van de bedenking dat langs dien weg de strijd Hij de Statenverkiezingen nog meer, en dan voor goed, in het tee- ken der hooge politiek zou worden geplaatst, moet dunkt ons reeds deze practische overweging het be denkelijke van den nieuwen gedachtengang doen in zien. Het komt ons dan ook voor, dat op de dezer da gen gedane vraag „Wal nu?" geen ander antwoord mogelijk is dan dit: Nu blijft het Kabinet aan de onmisbare medewerking van rechts in de Eerste Kamer gebonden, gelijk het daaraan verbonden was van het begin van zijn optreden af. Nu verliest het de kans, dat dit in de naaste toekomst zal veranderen, en be houdt het derhalve tegenover heetgebakerde vrienden een solied schild voor zijn verzoeningsgezindheid. Nu blijve hel zich „belemmerd" gevoelen in elk „initiatief' dat voor de rechterzijde verwerpelijk is, en slreve het er naar, in gemeen overleg eenen ander tot stand le brengen dat van weerszijden kan worden gesteund. Blijkt het dan ten slotte, dat de beginselen, die het Kabinet meent te moeten volgen, een botsing onver mijdelijk maken, het zij zoo. Dan is er een acuut conflict, en kan het juist in het belang van den voort gang der wetgeving zijn, dat de politieke toestand gewij zigd wordt. Maar het Kabinet rolle niet zijn matten op, noch houde zijn koffers tot inpakken gereed, op het sein van een enkele kiezersuitspraak bij de provin ciale stembus. Het werke rustig voort en achte zijn bestaan ongeschokt; hoogstens zijn uitspraak in van'dó verneJPen> ','P' J.^'p^JuU a's "gesteld Over hooikoorts hebben onze lezers natuurlijk wel was, tot n'ader0order uitgesteld Dit uitstel vloeit voort het een en ander eens gehoord. De Nieuwe Courant de eerste troonrede "dat"""hPt""J" r'T""" _eg zijn ontslag. Een half jaar later komt hij bij den koopman terug en klaagt er over, dat hij geen betrekking kan krijgen, omdat hij geen aanbeveling van hem heeft. „Een aanbeveling van mij?" zegt de koopman. „Ben je wel wijs?" „Ja; meneer hoeft niets te teekenen wat hij niet verantwoorden kan. Ik ben zoo vrij geweest al iets op te schrijven." „Laat hooren!" „De ondergeteekende getuigt hierbij, dat Andries Jan sen hem zeven jaar als tuinman gediend en in dien tijd meer uit zijn tuin gehaald heeft, dan hij ooit gedacht had dat mogelijk was." De koopman zette er zijn naam onder. JMet is vastgesteld. i - wiviim* liv/u- den, onderstreept. De poliüeke leiding berust nu, even- Gemeente Schamen. Ingeschreven van 29 Juni 2 Juli 1907. GeborenDieuwertje d. v. Jacob Snijders en Neeltje Winkel. Geertruida Maria, d. v. Maarten Groot en Trijntje Dekker. Gemeente Zlipe Inschreven van 21 28 Juni 1907. GeborenAnna, d. v. Jacob Wijn en Cornelia Kater. Johanna Anna, d. v. Jan Breed en Brechje Boersen. OndertrouwdDirk Jonker, j. m. Landbouwer, 27 jr. te Oudcarspel en Christina Bossen, j. d., zonder beroep 27 jr. te Zype. Getrouwd en OverledenGeene. Gemeente Hoogwoud. Ingeschreven van 1—30 Juni 1907. GeborenGeertje, d. v. Klaas Huisman en Elisabeth Mul. Petrus Johannes z. v. Johannes Wagemaker en Trijntje Bakker. Petrus Johannes, z. v. Johannes Boere- poot en Aagje van Diepen. Hendrikus z. v. Pieter de Boer en Maartje Stroomer. OndertrouwdHendrik Visser, oud 27 jaar, predikant alhier en Anna Adriana Minderhoud, 32 jaar, zonder beroep, wonende te Sneek. Getrouwd: Comelis Timmerman, oud 27 jaar, Jager en Trijntje Verweij, oud 21 jaar, beiden alhier. Jan Comelis Speets, oud 25 jaar, schilder wonende te Hilver sum en Antje Appel, oud 24 jaar, zonder beroep, wonende alhier, onlangs te Oudkarspel.

Schager Courant | 1907 | | pagina 5