Uit en voor de pers. Binneolandsch Nieuws. Een nog dikwerf verkeerd beoordeeld deel van Hollands Noorderkwartier. Dubbelgangers. schap; geen wonder, dat iedereen met angst uitkijkt, ruzie ontstaan. Do zoon greep een by'I, sloeg daarmee streven dat daar KeerseHf om de Kaas (e verbeferen, Een zonderlinge dubbelgangersgeschiedenis wordt uit w'e z'jn lijdens- en toehtgenooten zullen zijn. Hoeken zijn vader op bet lioofd en sneed hom daarna nog met i y e aaiit .ie 1 t m iui i n 1 1 - ien couranten zijn de eerste verdedigingsmiddelen tegen i een zakmes den mond tot aan de ooren open. De moe- Ut zuivtlsihool 111 iioiswain was mlaas wegens va Biekley, in het lTngelsche graafschap Kent, bericht. Daar is een man Steer genaamd, die, naar men meende, in het laatst van April gestorven en door zijne eigen kinderen begraven was, plotseling gezond en wel teruggekomen bij zijn familie. Sleer, wiens vrouw en kinderen te Biekley woon den, leidde een zwervend leven. Den 24en April was hij te Bromley en hij vertelde toen aan zijn zoons, dat hij naai- Surrey ging. Eenige dagen later lazen zijn kinderen in de dagbladen de beschrijving van een on bekenden drenkeling, die uit de Theems bij de Chel- sea-brug was opgehaald en zij meenden daarin hun vader te erkennen. Er waren bijzondere kenteekencn genoeg: de man was éénoogig en had een gebroken neus, een verminkte teen en een litteeken boven het oog. Dat stemde alles overeen, evenzoo de grootte en de gestalte van den doode; alleen de kleeding was anders, maar dit achtte men van wéinig belang. De zoons en de dochter van Steer gingen naar Londen, herkenden den drenkeling als hun vader en deze werd den 3en Mei als Arthur Alberl Steer begraven. Maar dezer dagen ontmoetten de zoons in een hotel te Londen waar zij toevallig kwamen, tot hun groote verrassing hunnen vader in levenden lijve, llij ver telde hun, dat hij als tuinman werkte te Little Mal den in Surrey en dat hij vandaar op weg naar Biek ley was getogen, omdat hij van een kennis had ver nomen, dat men hem thuis voor dood hield. Hij ging nu met zijn zoons mee naar huis en het was daar na tuurlijk een treffend wederzien. Merkwaardig is, dat Steer, behalve den drenkeling van Chelsea, nog éen dubbelganger heeft te Whiteleaf, niet ver van Little Malden, een man, die ook maar één oog heeft, ook tuinman is en sprekend op hem gelijkt. Een juweelendief'stal. Fclix Liilte, een veelbelovend acteur van den schouw burg te Neurenberg, is gevlucht met voor ongeveer 400.000 Mark aan juweelen. En nergens is een spoor ongewenschle gesprekken, doch tevens vaak de bemid delaars tusschen de verschillende reizigers. Men moet maar eens zien hoe begeerig de een of ander, die niet voor lectuur gezorgd heeft, zijn verstandiger reis- genooten aankijkt. Het moet al een verhard gemoed zijn, dat zulke blikken kan weerstaan en niet na le zing de courant met of zonder een paar vriendelijke woorden aan zijn minder bedeelden broeder toereikt. Op reis, althans op eenigszins uitgebreide reizen, maakt men kennis met verschillende natiën, en tijdens dit gedwongen verblijf in een kleine omgeving leert men tamelijk goed elks bijzondere eigenschappen en eigen aardigheden kennen. Hoe spraakzamer een natie is, des te prettiger is het reizen, des te gemakkelijker knoopt men in den trein een gesprek aan. In Rusland maakt men op reis spoediger kennis dan in eenig ander land. De Rus, kinderlijk in vele opzichten, is ook nieuwsgie rig en vrijmoedig als een kind, en heeft daarbij groote behoefte aan vertrouwelijkheid. Men moet zich niet ver wonderen als u gevraagd wordt waarheon ge reist, wien ge gaat bezoeken, wat voor bagage ge bij u hebt. Vooral dames zijn op dit punt zeer vrijmoedig, doch deelen ook met het grootste gemak alles mede over haar eigen reisplannen, haar familie en andere bijzonderhedenen na vier uren met elkander gereisd te hebben, weet men de namen van haar kinderen en dienstboden, en weet men de geheele regeling en indeeling van haar leven. En wat het merkwaardige is, juist die spraakzame en onbescheiden reisgenooten onder de Russen zy'n de aangenaamste. Waar zijn eenigszins barbaarsche naïve teit vergezeld gaat van uiterlijke West-Europeesche be schaving, wordt de Rus onverdragelijk. Dan is het voortdurend spotten en lachen over de andere passa giers, een loerend opnemen en een hoogmoedig afwijzen. Dat zijn dan meestal dames, in ritselende zijde gekleed en met groote brillanten in de ooren, die naar het buitenland reizen, om het buitenland te kunnen be schimpen. Zegt men een woord tegen baar, dan kijken zjj u over den schonder aan, en antwoorden zoo kortaf, dat men zich er niet voor de tweede maal aan waagt. der hielp hem by do mishandeling. Toen een werkman te hulp kwam, kreeg hy een steek in de keel, vlak by de slagader. De twee aangevallenen werden, badende in hun bloed, naar het ziekenhuis gebracht. De vader canlie gesloten Deze school is rijk van leermiddelen voorzien en doelmatig ingericht. Van de bezichtigde kaasmakerijen was één een nar ticulicr bedrijf, drie waren kaasfabrieken, d. w. z. kaa.s- die de melk der leveranciers ïs onherkenbaar verminkt en lag op sterven. De menigte makerijen die de melk der hweramaers v,x>r gemeen- wilde den moordenaar te lijf. Hij en zyn moeder zijn schappelijke rekening vcl'^ kt'1; J^ ll('1;' kaf?s- in hechtenis. makerij was uiterst primitief, maai bijzonder zindelijk van hem te ontdekken. De tot dusver vrijwel onbekende kunstenaar heeft, dank zij deze eene handigheid plotseling een weieldvermaard- j 2eer ongenaakbaar schijnen de Noren. Wie niet aan heul gekregen. j hen is voorgesteld, bestaat eenvoudig niet. Het kan Lütte is de zoon van een eerzamen baibiei uit Eik- jeman(j gebeuren, dat hy als vreemdeling achttien uren ner. Hoewel aanvankelijk bestemd vooi tanden-tech- met Noren in denzelfden coupé zit, en dan tot een niker, waagde hij zich al spoedig op het glibbciige evenjang stilzwijgen veroordeeld is. Heeft een Noorsch pad der kunst. Na eerst eenigen üjd bij „Schmieren 8prekend buitenlander de vermetelheid een medereiziger te hebben gewerkt, trad hij 111 1903 op in het Kasmo- aan te spreken, dan is diens eerste gedachteDie theater, Ie Berlijn. Het volgend jaar werd hij alseei- babbelaar is zeker een Duitscher." Dit alles verandert ste jonge rol aan het Berlijnsche „Lustspielhaus ^ge- echter, zoodra men een aanbeveling van een vriend plaatst. "Ten slotte kwam hij als regisseur te Neuren berg, waar hij tevens een juweelenhandel dreef. Deze laatste handel was voordeeliger dan zijn regis seurs-baantje. Dikwijls toch kreeg hij van zijn direc teur verlof en ging dan naar Parijs, Monaco en Mi laan. Van zijne reizen bracht hij steeds halskettingen, diademen, colliers, enz. mee, die hij verpandde of ver kocht. Thans is gebleken, hoe hij aan het meerendeel dezer kostbaarheden gekomen is. Want bij den juwe lier Herzl, te Weenen. is hij hoewel te laat ont dekt. Daar kwam hij dikwijls om verschillende siera den te verkoopen. Hij gaf namelijk voor, dal hij en zijne zuster Margaretha, die te Berlijn woonde, een erfenis van zes millioen hadden gekregen, en dat zij wijl de regeling van het een en ander moeilijkheden met zich bracht, de kostbaarste sieraden wilden ver koopen. Het zekere en voorname optreden van Lütte heeft, of men by het uitstappen door een gemeenschap- pelyken kennis wordt voorgesteld. Dan wordt de een zelvige, onvriendelyko reisgenoot de gezelligste, vroolyk- ste man van de wereld. In het gesprek speelt do politiek do hoofdrol, en het duurt niet lang, of er volgt een warme lofzang op zyn land, dat met geen ander vergeleken kan worden. Ook de Engelschman is niet toeschietelijk. Hy geeft kort en beleefd antwoord, als hem iets gevraagd wordt, en toont verder niet do minste belangstelling in andereu. Reist hy met zyn familie, dan zijn de Engelschen mees ter van den coupé en praten samen, alsof zij in hun eigen huis waren. Van de Romaansche volken is de Spanjaard de hof felijkste reisgenoot, dien men zich kan voorstellen. De Spanjaard biedt dadelijk aan zyn medereizigers zyn si garetten, zyn levensmiddelen aanmaar hy zou vreemd heel'l den juwelier Herzl geheel en al van de wijs -y gebracht. Half Juni kwam Lütle weer terug met een °PkUken>.als z«n mtnoodiging woordelyk werd opgevat, prachtig paarlen collier, dat na lang loven en bieden voor 100.000 kronen verkocht werd. 13e tooneelspe- ler eischte, dat hij het recht zou hebben, de paarlen met 10 pet. winst weer terug te koopen. Hij kreeg het geld en verwijderde zich daarmee. Ongeveer een uur later kwam hij terug en reikte den juwelier een tele gram over, afkomstig uil Berlijn, waarin stond: „Geef de paarlen niet uit de hand, zonder ze te verzegelen, zij konden eens verwisseld worden. Grete." Lütte verzocht nu met dezen wensch van zijne zus ter rekening te houden en de juwelier verzegelde in egenwoordigheid van een zijner employés het doosje, zoodat hy opeens met leege zakken bleef zitten o— In den trein treft men eigenaardige types aan, inter nationale types, die allen hun kleine, nationale ken merken vertoouen. De meest voorkomende daarvan is wel de reiziger voor zaken, de commis-voyageur. Men vindt hem in drie soorten, van de eerste" tot de derde klasse. In de laatste vertelt hy de meeste grappen, en vindt de opmerkzaamste toehoorders. Reist hy met collega's, die er eenzelfde repertoire op nahouden, dan wordt al heel spoedig de reisdeken over de knieën ge legd en komen de kaarten te voorschijn. Kinderen vormen een zeer geschikt aanknoopingspunt waarin zich het collier bevond. Daarop begon Lütte j voor een gesprek op reis. Er is alleen dit nadeel bij, nel gesprek over zijne rijke kennissen, die zoo gaaine t;at kinderen weldra alle aandacht voor zichzelf eischen, juweelen kochten. Enfin, liet was het gewone opheh- 0n Sp0ec]jg een belemmering voor ieder gesprek worden. Iers-praatje dat hij den goedgeloovigen juwelier op de g0n nj0f. aj ^0 p1-ebtig gezelschap vormen de reizigers mouw spelde zoodat deze er m toestemde, hem vooi m0t V00l ban(jbagage, waarvoor zy het geheele net in ongeveer 400.000 kronen aan sieraden mee te geven, gebruik nemen, en soms nog de plaatsen vullen boven- Alleen zou een schoonzuster van Herzl, eene 33-jarige ^jen. Verder kan men reisgenooten treffen, die de dame met Lutte mee naar Neurenberg gaan. En al- raaiBpjes 0pen 0f ^icht willen hebben, juist tegen den dus geschiedde. Herzl had zijne schoonzuster nog op wenseb hunner medepassagiers in. Maar zoo zou ik nog een het hart gedrukt, de sieraden toch vooral niet uit de p00sje kunnen voortgaanonaangename menschen ont- hand te geven. moet men overal. Geduld, inschikkelijkheid en op zijn ly Neuien!beig aangekomen, stegen Lutte en het fa- fjiiik ontreden zyn de beste hulpmiddelen daartegen iii/vli/-l uon Hor? in hot vAArndomcto nrw£»l af AlArt .-*• milielid van Herzl in het voornaamste hotel af. Men besloot met de zaken tot den volgenden dag te wach ten en den avond aangenaam door te brengen. Op verzoek van Lütte kwam de koffer met juweelen in Lülte's kamer; daarna gingen beiden per auto een tocht je maken, en 's avonds soupeerde het tweetal heel knusjes in hun hotel. Tegen 9 uur verontschuldigde! Lütte zich wegens vermoeidheid en keerde niet meer terug. Na verloop van een kwartier kwam een vriend van Lütte de schoonzuster van Herzl meedeelen, dat Lütte even naar Berlijn was gegaan, om ook bij zijne zuster nog wat sieraden te halen. Toen de dame, die eenigszins ongerust was geworden, in Lütte's hotel-kamer kwam, vond zij den juweelen koffer op zijn plaats en goed gesloten. Doch toen zij hem opende, bleken de juweelen verdwenen. Da delijk werden alle pogingen in het werk gesteld den dief op te sporen, doch tot dusver is men er niet in geslaagd hem gevangen te nemen. Men vermoedt, dat hij zich nog te Neurenberg bevindt. Reizen. In een opstel onder het opschrift: „Hier en daar," vertelt het Handelsblad het een en ander over reizen. Het leek ons belangwekkend genoeg om er onze le zers iets uit mee te deelen. l)e tijd van op reis gaan is weer daar. Niet voor de betrekkelijk weinigen, die hun tijd maar voor het kiezen hebben, die het geheele jaar doorhals het hun invalt, den koffer kunnen pakken (of laten pakken) en gaan waar het seizoen hun lokt; maar voor hen, die zich naar verschillende omstandigheden, hoofdza kelijk naar hunnen verloftijd of vacantie voor de kin deren moeten schikken. Het reizen is geheel iets anders geworden dan vroe ger. In den lijd der diligence, trekschuit en dergelijke vervoermiddelen had men den tijd. Men reisde werkelijk voor zijn genoegen, en tot de genoegens van het rei zen behoorden zeer zeker de gezellige, minder of meer belangrijke gesprekken met zijn reisgenooten. Hoe lang zamer de wielen draaiden des te sneller gingen de tongen; binnen korten tijd was men op ae hoogte vair de familie van zijn buurman, alsof men elkander jaren gekend had. Met weemoed nam men afscheid, en bleef vaak jaren lang samen in correspondentie. Hoe verder de reis ging, des te voornamer waren de reizigers. Wie over de grenzen van zijn landje ging, was al „een heele Piet,"; die een reis ging doen naar Frankrijk of Italië moest geen alledaagsch persoon zijn. Het is een eigenaardigheid der stoommachine, dat zij het onderscheid tusschen menschen en menschen nit- wischt, en de wielen der groote locomotieven verplet- Het laatste gebruike men echter met voorzichtigheid. Eén ding is zeker: prettig reisgezelschap en een gezel lig gesprek verhoogen het genot van onze vacantie, en doeri ons de soms wel eens lange uren in den trein vergeten. Ecu nieuwe Kerk. O.-L.-Vrouwekerk van Antwerpen zal niet lang meer op den naam van grootste kerk van België aanspraak mogen maken. Zij zal welhaast overvleugeld zijn dooi de nieuwe kerk van het H. Hart, te Brussel. Ziehier wat de XXe Siècle daarover meedeelt: „Tusschen dit en eene maand zal de aanbesteding plaats hebben van de eerste werken, het is te zeggen van de grondvesten der basiliek van het II. Hart, op het hoogste van Ste-Elisabethspark, te Brussel. De plan nen van dat monument zijn gemaakt door den Gen tenaar Langerock, bouwmeester te Leuven. De kerk zal tien tot elf millioen kosten. Zij zai een lengte hebben van 110 meters, dezelfde lengte als die van Ste-Gudulakerk, te Brussel. De hoofdkerk van Me- chelen -is 94 m. lang; O.-L.-Vrouwekerk, te Antwer pen 117; de kerk van het H. Hart, te Montmartre (Pa rijs) 100; de domkerk van Keulen, 119. De groote kruisbeuk zal 54 meters lang zijn. Die van Ste-Gudula is er 20; St. Rombauts, te Mechelen, 27, de domkerk van Keulen 45; de kerk van Mont martre 46. De vorst zal 34 meters hoog zijn, tegen Studula 26, Mechelen 27, Keulen 45 en Montmartre 46. De middentoren, daarin begrepen de naald, tot aan den voet van het kruis, zal eene hoogte hebben van 139 meters. Die van het stadhuis te Brussel is 114 meters hoog; die van Keulen 157; die van O.-L.-V., te Antwerpen, 123. De geheele oppervlakte der kerk zal 5330 v. m. zijn; die der hoofdkerk van Mechelen is 3870; die van Ö.- L.-V., te Antwerpen 4960die der domkerk van Keu len, 6166 meters. De basiliek zal 9000 personen kun nen bevatten. I Zij zal zeven torens hebbentwee op den voorge vel; ecnen aan ieder uiteinde van den kruisbeuk; een middentoren en twee op den achterkant. Onder den koor zal er eene krocht zijn. Tot hiertoe hebben de inschrijvingen nagenoeg een millioen opgebracht. Eenige dagen geleden werd, door een enkelen persoon, nog eene gift van 200.00® fr. gedaan. Een vermogen uit de stalen pen. Pennen schijnen met pillen en cacao in zoover over een te komen, dat ze hun vervaardigers een onbezorg- AAA11- J - i -l In het blad van dr. Kuyper, de Standaard, wordt het Driemanschap besproken, dat bij de laatste Sta tenverkiezing gezamenlijk tegen de Kerkelijke» optrad. Dat driemanschap bestond uit de heeren: Ivdeman (oud-liberaal) Goeman Borgesius (unie-liberaal) en Marchant (vrijzinnig-democraat.) Dal deze beoordeeling niet zoo heel vriendelijk uit viel, zal men zich wel kunnen begrijpen. Hieronder volgt dan in hoofdzaak wat de Standaard schreef Mr. Tydeman vertegenwoordigt al de stroeve, hooge deftigheid van de liberalen uit de tweede helft dei- vorige eeuw. Bij hem is de uitwendige, zichzelf beheer- schende kalmte, ook al verraadt blik en woordkeus niet zelden de felheid van den afkeer dien hij aan de Christelijke jiartijen toedraagt. Persoonlijk is die afkeer niet. De haal tegen „de fijnen" is hem een erfstuk, dat hij in den d'oor hem aanvaarden boedel der liberalen uit een vroegere periode gevonden heeft. Hij zou ach ten de traditie» zijner beste voorgangers te verlooche nen, indien hij op dit punt toegaf. Te Gorkum sprong het dan ook in het oog, hoe hij veel scherper dan de heeren Borgesius en Marchant zich in dezen boozen toon hooien liet. Waar ooit inspiratie van hem uit gaat, zal het altoos inspiratie in dien geest zijn. Het is de Kappeyne-pretenlie die in hem naleeft, en die uit hem spreekt met overtuiging, talent en taaie vast houdendheid. Juist alzoo de man om in een oogen- blik van versagen, ..gelijk nu, hel schier gebluschte vuur weer aan te blazen, en de nu ingedrukte veer nogmaals te doen opspringen. Een heel andere figuur is de heer Goeman Bor gesius, dien men wel eens, en niet geheel ten onrechte een lichamelijk en geestelijk perpetuum mobile heeft genoemd. Wie hem uil zijn Kamerbank of op een meeling spreken hoorde, zag niet alleen het hoofd zelf, maar van dal hoofd oog en lippen, en onder die lip pen heel het lichaam met armen en handen, en tot de voeten toe, in gestadige beweging. En wie hem in zijn geestelijken en politieken gedachtengang gevolgd heeft, moet wel erkennen, dat lichaam en geest bij dezen politicus in volkomen harmonie leven. Altoos trillen, steeds slingeren en wisselen. Het typische tegen beeld van het semper idem. Een kleur verschietend politiek gedoe. Juist dus datgene, wat mr. Tydeman zoo ten eenen- male mist. Wat bij hem stroefheid is, is bij Borgesius enkel soepelheid. Mr. Tydeman zingt één aria, altoos dezelfde. Mr. Goeman Borgesius heeft op eiken vin ger een anderen deun. Maar juist hiermee hangt bij den laatste saam zijn ongelooflijke vaardigheid van aan passing aan de toestanden. Iets bijna cameleontisch. Men heeft van zijn slimheid, een enkele zelfs van zijn sluwheid, gesproken. Gaat men niet veiliger door te spreken van zijn onuitputtelijke ressources'? Ge her innert u zijn gestie bij de jongste drankwet. Toen het ontwerp uitkwam, was hij enthusiast ervoor. Een prach tige wet. Dat was de positie, die bij hem een prime sautier innam. Was hij niet de voorzitter van den grooten Bond tegen het drankmisbruik'? Tweede bedrijf: Hem woei een gewaarwording aan, dat er uit dit ont werp politieke munt is te slaan. Travestissement 5 vue. Hij gaat ditzelfde ontwerp bestrijden. Er komt oppo sitie van Roomsche zijde. Hij er als de kippen bij, om zich aan die oppositie aan te sluiten. Toch berust hij nog, tot het slotbedrijf komt. En nu krijgt ge een deftige allocutie urbi et orbi, dat hij wel tegenstemmen moet. Hoe soepel en rijk moet een geest wel niet zijn, die zulk een volte face in minder dan geen tijd doorloopt. En toch, haast nog sterker was zijn toe schieten op mr. Schokking, om een orthodox-theologi sche faculteit in Leiden, Utrecht en Groningen te her stellen. Ook hier zat politieke munt in. En weer sloeg mr. Borgesius zijn slag. Oordeel nu, dat zulk een vaardige mobiliteit den politieken ernst in verdenking kan brengen, toch zult ge niet loochenen kunnen, dat er in zulk een perpe tuum mobile (de zedelijke waardeering er van nu bui ten rekening gelaten) een ongemeene kracht schuilt voor den aanval, d ie tegen u loskomt. In de Kamer moet hij nu reeds gezegd hebben: Ja, ik zit nu als Job op mijn aschhoop, maar Job kwam er weer bovenop. En denk er om, dat dit bij zoo vindingrijken geest als hem eigen is, een diepen zin kan hebben. Verlegen staat hij nooit. Van minder politieke kracht is de derde in den bond, cle heer March-anl, maar ook hij heeft eigenschap pen, die, op zichzelf w aardeloos, gevoegd bij wat het duo vertegenwoordigt, u duur kunnen te staan komen. Hij is noch stroef, noch duikt hij om u uit zijn schuilhoek te bespringen; veeleer is hij doorzettend, slechts één tred kennend, altoos doldriftig. Hij is niet als mr. Drucker stil denker, noch als de heer Bos lokkend door zijn uitstalling wfh billijkheden, maar ra dicaal dweper, met al den gloed van de bezieling aan den dweper eigen. Als mr. Tydeman te veel aarzelt en mr. Goeman Borgesius zich te veel kronkelt, pakt hij beiden onder den arm en zet ze, af ze willen of niet willen, een eind vooruit. Voor hem zijn beiden, Tydeman en Bor gesius, achterlijke drentelaars. De socialisten prikke len hem dat ze vooruit zijn. Hij wil ook vooruit, en de andere twee moeten mee. Dat dit spaak kan loopen, en nu met Staal spaak liep, is juist, maar vergeet daarom de voortstuwende kracht niet, die van zulk een impetueuzen geest uitgaat." 13e kazen worden wekelijks naar de markt te Scha- gen of te Alkmaar gezonden. De kaasfabrieken zijn zeer goedkoop en eenvoudig gebouwd, ze zijn van binnen evenwel zeer doelmatig ingericht. 13e kaasbergplaats op den zolder houd ik evenwel voor minder practisch, daar de kazen in den zomer te warm, in den winter te koud liggen. Dat er aan het opslaan van kaas in Nederland zoo weinig aan dacht wordt geschonken, wordt hierdoor verklaard, dat de meeste kazen reeds, als zij 6 of 8 dagen oud zijn naar de markt worden gebracht. Het rijp worden ge beurt in de pakhuizen der groothandelaren. 13e avond- melk is, wanneer zij geleverd wordt, afgeroomd, de morgenmelk niet; zij wordl naar het vetgehalte be taald. De melk wordt uit de hand afgeroomd, I)00r vijf kaasmakerijen wordt gezamenlijk één controleur aangesteld, die wekelijks proeven neemt en de melk onderzoeken moet. De opbrengst aan kazen was over het algemeen goed. Dat de kaasmakerijen gunstig werken, ligt in de eerste plaats aan de weinige bedrijfskosten en verder aan de bijzonder gunstige afzettoestanden. Een Hollandsche kaasmakerij, die haar product wekelijks op de nabij gelegen markt brengt en terstond geld krijgt, heeft veel minder onkosten dan de Nederrijnsche kaasmakerijen met den kleinhandel. De schrijver trekt uil zijn beschouwingen de vol gende conclusies De fabricage van de Edammer kaas wordt in Hol land in veel sterkere mate dan aan den Neder-Rijn bedreven, begunstigd door de uitstekende veefokkerij en melkproductie aan den eenen kant, de voortreffe lijke afzettoestanden aan den anderen kant. In de tech niek is Nederland den Neder-Rijn niet vooruit, maai er wordt met grooten ijver met behulp van zuivel- consulenten, proefstations en zuivelscholen aan de ver betering der kaasfabricage gewerkt.. Al zijn Zwitserland en Zuid-Duitsehland verder in de techniek der kaas makerij, toch is het van het grootste belang, hel slre- ven in Nederland met aandacht te volgen. Met de verbetering der techniek moet hel streven tot verbe tering der afzettoestanden hand in hand gaan. Zeker zullen er weer andere wegen ingeslagen moeten worden. De concurrentie legen Nederland zullen we slechts zoo lang kunnen uithouden als de Neder-Rijnsche kaas makerijen den naam behouden, dat hare waar beter is dan de Hollandsche. Pettener Zeewering;. Donderdag werd door het Prov. bestuur 'van Noord- Holland te Haarlem aanbesteedBestek 150. De ver zwaring van den buitenduinregel benoorden de Pettemer Zeewering met bijkomende werken: Raming f4500. Laagste inschrijversGebrs. Appeldoorn te Egmond Binnen, voor f3852. Een treurige zaak houdt te Leeuwarden de gemoederen bezig. Een zeer geacht 47-jarig onderwijzer aan rle onlangs opgerichte nieuwe openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, tevens leeraarr aan de burgeravondschool, zal den 8 Juli moeten terechtstaan wegens diefstal van een hoeveel heid bloemen en planten, takken van planten en een beukenboompjo, gepleegd in het Oranjepark in do maan den Mei en Juni j.1. Lieflijk. Twee agenten van politie hebben Woensdagavond in een woning aan de Pieter Jacobst.raat te Amsterdam een man ontzet, die door zijne vrouw en eene schoon zuster werd mishandeld. Hij was duchtig met haarspel den in het aangezicht gekrabd, maar had zich zyner.tyds ook niet onbetuigd gelaten. Zyn wapen bestond in een zaag, waarmede hy beide vrouwen eenige lichte ver wondingen had toegebracht. De vrouwen zyn in het Binnengasthuis verbonden. I3c .Voord-Hollandsche kaas door een Duitscher beoordeeld. Aan de Alkm. Crt. werd door een welwillend stadge noot inzage gegeven van het laatste nummer van de Allgiiuer Molkerei Zeitung, waarin een artikel was over genomen uit het Landwirtschaftliche Zeitschrift fürdie Rheinprovinz. Het artikel is geschreven door den di recteur Muller van het zuivelleer- en proefstation te Griethausen, diie met een directeur van een zuivelfa briek een studiereis heeft gemaakt in Noord-Holland. Het eerst werd Hoorn bezocht. Het Landbouwproef station vond men „zeer goed ingericht." Ook over het laboratorium van dr. Schey wordt gesproken: Van hier gaat ook hoofdzakelijk het streven uit. om door fabricage van Edammer kaas met gewaarborgd vet gehalte den roem (die door fabricage van steeds ma gerder waar zeeip verbleek! was) en daarmede den af zet weder te verhoogen. Tot nog toe wordt dit slreven lang niet genoeg met goeden uilslag bekroond. Bij den Oond van kaasfabrieken, die kazen met een vetgehalte van 40 pet. in de droge-stofmassa garandeert, heb ben zich tot nu toe slechts ongeveer 25, voor terden weldra in hun vaart alle bijzondere reciitcn den ouden hun kroost (dat wil zeggen bet kroost 1 gróotsTe",deerklêtaere^kaaTm^erijen'aanKs(otên"*croot en voorrechten. „Sinds men zoo snel vooruitkomt, wordl der fabrikanten) een zorgenvry leven verschaffen, althans fere fs lechts drie Een van de grootste "moeilijkheden er weinige.- gepraat; nu „alles" rent, ontmoet men'zelden 18 de byzondere gemeenschappelijke eigenaardigheid L wel de me Uev^i. g wrder fe omstaSdd da iemand." Be groote massa is afgedeeld in klassen, van Engelsche producten van die soort. Zoo juist is op de handd nog bHna hm'recK d,e soort hij soort van stad tot stad gesleept wor- den gezegende» ouderdom van twoe-en-tachtig jaa? HetLffie s& .bij soort van stad tot stad gesleept wor den. Het reizen, vroeger een daad, is een toestand geworden, en wel een toestand, waaruit ieder zich liefst zoo spoedig mogelijk wil vrijmaken. Het genot is een noodzakelijkheid geworden, een lastig overgangstijdperk. Zoo komt het dat de reizigers maar zelden in een prettige stemming verkeeren, maar nog al vaak af- 0 getrokken, knorrig en wantrouwend zijn en geen lust z6 de helft vermaakte aan liefdadige instellingen, hebben om te praten. Vooral in de tweede klasse kan men zijn opmerkin gen maken, omdat men daar hoofdzakelijk de meest Yau verschillende jnenschen bij elkandei vindt, li/igeiilijk keien Münzel, dat in een woning als een stal huist wmwo jaicB uczcuuc mmu ueieveu ais iNeaeriana en js elke spoorwegreis een langere of kortere gevangen- en bovendien nog menschenen den kost heeft, was Allgiiu. Het schijnt mij daarom van belang aan het 0 JICIZA;UUÜ uiii iivi Aaaavvim um viyü ïiaiivi*-. komen te" overlijden miss Ellen Perry, de eenige over- door levering van vette kaas met ^n gewaarDorga vei- levende oudste dochter van den wereldbekenden ponnen- gehalte te doen stijgen, vinden wij in nei geuieu uei fabrikant Perry en tevens de grootste a mdeelhoudster Limburgsche kaasmakerij in Allgau, evenwei mei in do firma Perry and Son. De overledene liet oen fortuin na van drie hondord duizend pond sterling (meer dan drie en een half millioen gulden) waarvan „;i Ar. Beestachtig. In de arbeiderswijk van Frankfort a.d. Main is een ontzettende misdaad gepleegd. In het gezin van ze ITAHAV» TlfV4«»»Al J i- - zelfde negatieve gevolg. Zoolang de groothandel geen belang stelt in gewaarborgde vette kaas en de wetgeving de zaak niet ter hand neemt zal het streven tevergeefs zijn of er zal slechts door langdurigen, volhardenden arbeid iets te bereiken zijn. Daar de Neder-Rijnsche kaasmakerijen ,ook reeds beginnen hun kaas minder vet te maken, is het zeer waarschijnlijk, dal wij binnen enkele jaren dezelfde ramp beleven als Nederland en Koegras. Velen buiten deze streek denken by het noemen van den naam „Koogras" aan een uithoek van Noord-Holland, waarvan, o, zoo weinig goeds te vertel len valt. Zy denken aan een oord, afgelegen van het verkeer; aan ondankbaar weideland, dat by een eenigs zins drogen zomer een dor en kaal aanzien heeftaan slechte zandwegen; aan hofsteden, aan vee, de kenmer ken met zich voerend van een zwaren stryd om hot bestaan; kortom, men gelooft nog vaak „Koegras" als een streek, waarvan men in den achterhoek van ons land de evenknieën vindt. Zóó was het eertijds. Maar kom nu eens' Wat een ommekeer,eene verandering en een vooruitgang in het laatste tiental jaren. Geen stemmen zullen er meer in onze Staten opgaan om deze streek aan de golven prys te geven, omdat de koster, van onderhoud der zeeweringen de waarde dei- beschermde landen verre overtreffen. De tyd ligt achter ons, dat hofsteden met 70 a 80 II.A. land voor f 3000 a f 4000 nauwelyks koopers vondendat men op plaatsen van die grootte ternauwernood een bestaan kon vinden. Koegras is welvarend geworden. Dank zjj het milde ed oordeelkundig gebruik van hulpmeststoffen, dank zjj den bouw van 100 inmalingsmolens, dank zjj de meerdere verdeeling der landerijen, is de waarde van het land meer dan vertienvoudigd, de veestapel aanzien lijk vergroot en mag deze gezien worden,de bevolking meer dan verdubbeld. Jaarljjks vinden de landbouwproducten grooter afzet. Twee kaasfabrieken werken reeds met succes, terwijl er stemmen opgaan tot stichting van een derde. Door het optreden van een krachtig polderbestuur zjjn tal van verbeteringen aangebracht of in uitzicht gestold. Alle wegen zjjn reeds begrint en zjjn of worden van een flink klinkerpad voorziende bruggen zjjn vernieuwd, voor toevoer van bomaiingswater is gezorgd. Dageljjks stoppen een tiental Ireinen op verzoek aan de halte „Koegras", terwijl tweemaal's weeks een motor zorgt voor bet vervoer van de produkten naar do markt te Alkmaar. Ook het vereenigingsleven, als teeken van meerdere welvaart en vooruitgang, ontwaakt. Naast een rede- rykeiska-ner hebben we een fanfarecorps, een jjsclubon een vereeniging „Koegrasser Belang", wier doel o. m. is, bevordering van alles, wat in het belang dezer streek geacht wordt. Waar zoo alles een hoogere vlucht neemt, daar wordt ook dringend de behoefte gevoeld aan een centrum, een middelpunt voor den geheelen polder, 'tls daarom goed gezien, dat de heeren LOOPUIJT c. s. het initiatief genomen hebben tot stichting van oen dorp in het midden van Koegras. Flink behardo en breede wegen zyn in het toekomstig dorp aangelegd. Bouwterreinen van pl.m. 900 MJ. zyn gekaveld en tegen zeer billijke voorwaarden te koop. De heer J. v. d. VEER te Koegras, gem. Helder, is bereid alle inlichtingen te verschaffon. Een timmerman, een metselaar en een schilder hebben er zich reeds gevestigd; terreinen voor een hulppostkantoor, een poldergebouw en een kerk zjjn aangewezen. Tal van neringdoenden, als een schoon maker, zadelmaker, kleermaker, handelaars in groenten en landbouwbenoodigdheden enz., zullen er bestaan kun nen vinden. Tuiniers zouden togen matigen prijs grond kunnen huren of koopen voor kweekerij, bloembollen teelt enz.; wart ook hiervoor is het land geschikt, getuige de proeven, die elders in dezen polder met uit stekend succes genomen zyn. Het kan dan ook niet anders, of door geestkracht en ondernemingsgeest zal „Loopuytdorp" als middelpunt van .Het Koegras", een maal een schitterend figuur maken in de rjj van Noord-Ilolland's dorpen. —o—

Schager Courant | 1907 | | pagina 10