Berijmde Brieven nu Jaap, S ~r - rs INGEZONDEN. Uit en voor de pers. Gemengd Nieuws. Binnenlandse!! Nieuws. die als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaanstreek gebleven is. XXIX. „Zeg, Jaapheb je 't heerlijke nieuws al gehoord „Ja, man 1 wy bevechten de glorie! „Een eeresaluut aan het Winkeler volk „Van Winkel begint de victorie!" - Zoo kwam, opgewonden, de vriend op mij af, Gij kent hem wel, Klaas't was die rooie, De Meester. (Hij kwam mij een weinig 't onpas, Want 't is nog al druk met het hooien Maar meester vroeg niet of 't mij voegde, en sprak Met radheid van tong vele woorden Ik zal, voor zoover ik hem bijhouden kon, U schrijven, wat ik van hem hoorde Hü zei dan„te Winkel bestaat ook de Raad „Als elders, uit conservatieven, „Verdrukkend het volk en altijd competent „Om 't geldzakgebroed te believen; „Maar, 't volk, eenmaal wakker door Breebaart cum suis (,,'k Meen J. Breebaart J.zoon, dat voel je) „Begon met een zuiv'ringsproces van dien Raad „Er uit, het behoudzieke schoelje 1 „Zoo zeiden ze en na het woord kwam de daad: „J. Breebaart J.zoon, de gevierde, „Werd met zeek'ren Koorn kandidaat voor den Raad, „Hoe of de behoudslui ook tierden „Ja, Ja! onze vrienden, die zijn daar wat mans: „Het bolwerk van Winkel(Jan Koornen „Met Breebaart K.zoon) werd bestormd door ons volk, „Dat had men daar niet kunnen droomen; En wat bij de stemming 't geluk nog zal zijn: „Het Kerkvolk gaat ook met ons mede, „Want zie, Jaap! daar is Schermerhorn consulent „En ferm suggereert hij de leden. „Hji denkt wel iets anders, maar rood blijft toch rood, „Het volk kan 't verschil nog niet snappen. „De Kerkeraad is ook misschien op onz' hand; -— „Neen, Jaap! maar we zullen het lappen; „En als nu te Winkel de strijd wordt beslecht „In 't voordeel der socialisten, „Dan vallen in heel ons Westfriesland weldra „De conservatieven bij risten; „Dan slaat 't uur voor den proletariër, Jaap! „Veel meer tractement, minder werken; „Dan worden ook wy onderwijzers meer baas, „Zoo zonder dat and'ren dit merken; „Want, feit'lyk is toch bij de democratie ,,'t Verstand, Jaaphet kunnen en weten „Heel schaarsch, maar bij ons is er overvloed van, „Dat moeten de lui niet vergeten. „Dan kent ieder Raadslid zijn heerlijksten plicht „Den schoolmeester rijk te betalen; „Dan praat men niet meer of het onderwijs goed „Of slecht is, of net op het kantje, „Dan zijn wij de baas, d' officieren op school, „Wij maken van 't hoofd een „sergeantje" „O, Winkel I o, Winkelgezegende plek „GÜ zult heel Westfriesland vertroosten, „Gij brengt in vervulling het Bijbelsch verhaal „De wijzen, zij komen uit 't Oosten!" En weg ging de Meester, met luchtigen tred, Zijn gloed bracht ook mij in extase En tot de erkent'nis, in stilte geuit: „Die socialisten zijn bazen 1" En weer kwam de meester een weekje daarna Met oorwurmgezicht mij bezoeken, „'t Is mis Jaap, in Winkel 1" zoo sprak hij verwoed „'t Is mis Jaap 1 ik kan 't niet bevloeken." JAAP. Geachte Redactie! Mag ik zoo vrjj zijn over enkele regelen in uw blad te beschikken? In uw blad van 4 Juli j. 1. kwam een ingezonden stuk voor aan de kiezers van Wieringen, over de candidaat- stelling van den heer Jb. Kaptein, als lid van den Ge meenteraad. Ten zeerste heeft mij dit stuk bevreemd, maar meer nog ontstemd,omreden het een geheel verkeerde voorstelling van den toestand geeft. Het kon toch niet in de bedoeling van den schrijver liggen, om bekend te maken, dat de heer Kaptein Katholiek is, want dat weet een ieder hier te Wierin gen, dus daarvoor te waarschuwen, was geheel overbo-, dig. Het stukje draagt een ietwat pikant karakter en geeft den schijn alsof de heer Kaptein als vertegenwoor diger der Katholieken in den Raad moest zijn, doch dit is geheel onwaar. Een groot gedeelte der kiezers zijn visschers en nu wilden dezen een vertegenwoordiger hebben in den Raad, om hunne belangen te behartigen. Vandaar stelde men den heer Kaptein, omdat deze is de voorzitter van den Visschersbond alhier, dus in deze kwaliteit werd de heer Kaptein gesteld, geenszins als bepleiter van Katholieke belangen. (Wat toch zou één man in den Raad daarvoor kunnen uitvoeren Doch dit schijnt de schrijver van het ingezonden stuk geheel uit het oog te hebben verloren. De verkiezing is voorbij en daarom meende ik, dat het goed was, de juiste bedoe ling van deze candidaatstelling aan te geven. U dankend, geachte Redactie, voor uwe plaatsruimte, blijf ik Hoogachtend, EEN KIEZER VAN WIERINGEN. Mr. S. van Houten. De heer mr. S. van Houten is door de Provinciale Staten van Friesland niet herkozen tot lid van de Eer ste Kamer, zelfs niet één enkele stem is er op hem uitgebracht. Dit besluit kwam niet onverwacht, zegt het Hbld. Maar wel trekt het de aandacht dat thans geen en kele stem werd uitgebracht op dezen Staatsman, die toen hij ruim het derde deel eener eeuw geleden door Groningen naar de Tweede Kamer was afgevaardigd, aanstonds zich deed kennen, als een voorstander van zeer geavanceerde beginselen. Bij zijn ministerschap van 1894—97 en wat daaraan voorafging bleken zijn meeningen meer behoudend te zijn geworden. De ruime kiesrechtregeling door Tak van Poortvliet voorgedragen, bestreed hij, en als diens opvolger bracht hij de te veel bekrompen kieswet tot stand, die thans nog in hoofdzaak van kracht is. Na zijn aftreden als Minister in 1897 wilde zijn vroe ger district Groningen niet meer van hem weten. Ze ven jaren bleef hij; buiten het parlement, maar niet buiten het staatkundig leven: getuigen zijn bekende „Brieven," waarin hij vaak vinnig het liberaal ministe rie aanviel, dat, op het zijne was gevolgd. Na de ontbinding der Eerste Kamer in 1904, brach ten de Staten van Friesland hem, den feilen tegen stander van het clericalisme, in dat hoogste Staats college, aan welks beraadslagingen hij een ongekende kracht en levendigheid gaf. Maar levens kwam bij herhaling de conservatieve geest bij den voormaligen geavanceerde liberaal tot uitingen, die hem als afge vaardigde voor de vrijzinnigen onmogelijk maakten. Al thans in een Kamer, waar die richting zóó sterk in de minderheid is gebracht als nu het geval is en geen verdere verzwakking mocht worden bevorderd. Is daarom het besluit der Staten van Friesland, naar ons voorkomt, gerechtvaardigd, toch betreuren wij het verdwijnen, van deze groote figuur, van dat mach tig theoretisch en oratorisch talent uit onze vertegen woordiging. Eindelijk behoort hij in de Tweede Ka mer thuis; wellicht brengt hem daar nog eens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging! „Het Vaderland" maakt de opmerking, dat des hee- rcn Van Houten's verkiezing in 1894 tot lid der Eer ste Kamer door velen werd toegejuicht uit de over weging, dat men tegenover dr. Kuyper geen bekwamer en handiger tegenstander in het debat kon plaatsen dan hem. Iu dat opzicht heeli hij echter teleurgesteld, want in die Kamer „was hij niet in de eerste plaats de bestrijder van dc Kuyper politiek, maar veel meèr van de staatkunde der Lib. Unie en van den Vrijz. Dem. Bond.'' Wanneer de Eerste Kamer de taak, waaraan zij thans bezig is, zal hebben afgewikkeld, keert mr. Van Hou ten opnieuw, en thans waarschijnlijk voorgoed (hij werd 17 Februari j.1. 70 jaar) tol liet ambteloos leven en buiten de sfeer der actieve politiek terug. Het is voor iemand van zijn groote bekwaamheden te betreuren, dat hij in 1901 heeft kunnen besluiten, in de actieve staatkunde terug te keeren. liet jaar 1897 zou een ook in eigen schatting niet geheel onbevre digend slot van zijn staatkundige loopbaan zijn geweest. Zijn niet-verkiezing op den dag van heden kali in geen enkel opzicht als zoodanig worden beschouwd. i De Zutphensche Ct. schrijft: Mr. Van Houten heeft zich in zijn politieke loopbaan vaak te veel laten leiden door de overweging, dat - de kiezers zijn denkwijze hadden te volgen, zijn voorop gezette meeningen, resultaten van af-gedachte filosofische redeneering en beschouwing, hadden te huldigen. Hun politieke ontwikkeling heeft hij niet meegemaakt, hun veranderd inzicht niet. willen deelen; hij heeft niet wil len begrijpen of toestemmen, dat de kijk van denge wonen kiezer op de maatschappij een andere werd naar gelang de ontwikkeling algemeener, de geest vrijer, de eischen op stoffelijk gebied hooger werden. En al bleef hij zijn filosofisch stelsel in hoofdzaak getrouw, de toepassing van zijn denkbeelden, vóór een kleine 40 jaar, buitengemeen radicaal, heeft hij niet willen wijzigen naar mate Ivct terrein van zijn werkzaamheid van aard veranderde, naarmate de denkbeelden van hét volk gestadig wisselden en andere eischen dan hij wilde toestaan vroegen om bevrediging. Al bleef hij het loo chenen, met bewijzen is meer dan eens gestaafd dal hij, ten aanzien van vele punten van staatsbeleid in den loop der tijden eer achter dan vooruitging. Sterk kwam dit vooral uit, na zijn aftreden als minister, nu 10 jaar geleden, toen hij al wat van vooruilstrevend- liberale zijde werd voorgesteld, hardnekkig bleef af keuren en bestrijden. En zoo is het te betreuren in dezen superieuren man, dat „hij te weinig evolutionnair was aangelegd om in te zien, dat geen enkele staatkundige of maat schappelijke theorie onvergankelijk is." Deze hulde brengt de Zutph. Ct. aan den heer Van Houten Liberaal van huis uit, is hij; een baanbreker ge weest voor sociale wetgeving te onzent; de eerste wet op den kinderarbeid en de opheffing van het verbod van werkstaking dankt de arbeidersbeweging aan hem. Dat mag 'bij; zijn scheiden van het politiek tooneel niet worden vergeten. Maar, deze filosoof van groote geleerdheid, deze staatsman met zijn sferken wil, deze critiseh aangelegde figuur met zijn scherpzinnig ver stand en onverbiddelijke logica had nog grooter sieraad van onze volksvertegenwoordiging kunnen zijn, had grooter dingen kunnen doen als hij zijn kracht had gezocht hi opbouwen meer dan in afbreken. Vlaainsche Ilumor. Cies Antonius had een wijf, die nogal vies is, om dat hij te diepe in het glas kijkt en te laate thuis komt. Op zekeren avond, dat hij; nog eens uitgebleven was,-hok zijn vrouw n'en drolligen tenue aan, maakte haar gezicht zwart en ging Cies tegemoet. Cies verschrikt, riep: Wie zijde gij? Ik ben den duivel, antwoordde het wijf. Ha, dat is wel gevallen, zei Cies. Geef mij d'hand, we zijn in familie: 'k ben mee u zuster getrouwd! Pest. Het ministerie voor Indië heeft de volgende opgaaf betreffende de sterfte aan pest in Engelsch-lndië open baar gemaakt: In 189(5 1704 sterfgevallen aan pest; in 1897 56.000; in 1904 ruim 1 millioen; over de vijf eerste maanden van 1907 reeds 991,003. Sedert 1896 zijn er 5J-/2 millioen Indiërs aan pest be zweken. Het land van belofte. Het land van belofte voor meisjes die trouwen Wil len, is Duitsch-Zuidwest-Afrika. Het gebrek aan vrou wen wordt er" steeds grooter. Elke boot brengt niéu we kolonisten, bijna uitsluitend vrijgezellen die, zoo dra zij hunne hoeve op orde hebben, een vrouw ver langen. Elk meisje dat uitkomt, wordt met aanzoeken overstelpt. Niet iedereen kan een reis naar Europa bekostigen, en zoo gebeurt het dikwijls, dat de ko lonisten een afgevaardigde uitzenden met de opdracht, om hun vrouwen te „leveren," Laatst was er een ko lonist in Hamburg, die er vijf mee moest brengen. Hij nam een aantal meisjes mee, die op zijn hoeve voor niets den kost hebben. Zij hebben daar volop gelegen heid om met de vrijers kennis te maken. De Deutsche Kolonial-Gesellschaft betaalt ook eene vaste bijdrage in de reiskosten van zulke meisjes. Vele vrouwen in Duitschland worden per brief gevraagd. Bij hare aankomst halen de trouwlustigen de bestel de bruid zelf van de boot. De voorwaarden zijn alleen gezond, flink, ijverig en niet te jong. Naar geld wordt niet gevraagd en „goede, zorgvuldige behandeling" wordt verzekerd. Het zal de schuld zijn van de Duitsche meisjes zeiven als zij nog blijven zitten. Ity 't spelen verongelukt. Te Kassei speelden eenige kinderen op het terrein van een leemgroeve „holbewonertje." Plot seling stortte het gegraven hol in en de kinderen wer den begraven. Twee jongens kwamen om 't leven, de vier anderen konden gered worden. Vrouwelijke logica. Ik zie uit de krant, dat het Marine-departement vier of vyf groote oorlogsschepen en een paar torpedo- I boot-vernielers noodig heeft, merkte de heer Bildad op, terwijl hü van zyn avondblad opzag. Wat is een torpedoboot-vernieler vroeg mevrouw Bildad, terwijl ze opkeek van haar breiwerk. Wel, een torpedoboot-vernieler is een vernieler van torpedobooten", zeide de heer Bildad, „dacht je dat 't eerij nieuw soort sny boonenmolen waB?" Ze bouwen dus torpedobooten en dan bouwen ze vernielers om die te vernielen, hè man Je komt er zoo langzamerhand achter, knorde mynheer Bildad. En als wy een torpedoboot-vernieler bouwen, dan gaat een andere natie een vernieler van torpedoboot- vernielers bouwen - Ja, zoo iets is 't. En maar wat drommel bedoel je nu eigenlek? vroeg mijnheer Bildad verbaasd. Dan zullen wy dus een paar vernielers van vernie lers van torpedoboot-vernielers moeten bouwen Kyk eens hier, Marie ik Dan zal 't andere land dus vernielers moeten bouwen om de vernielers te vernielen, die wy bouwden om de torpedoboot-vernielers te vernielen, die zy bouwden om de torpedoboot-vernielers te vernielen, die wy bouwden om hun torpedobooten te vernielen? Goeie genade, vrouw! huilde de heer Bildad. Ben je van zins om me Maar ik zou zoo graag weten 1 zei mevrouw Bildad, wanneer 't andere land een vernieler bouwt, van de vernielers, die wy bouwden om de vernielers te ver nielen, die zy bouwden om de torpedoboot-vernielers te vernielen, die wy bouwden om hun torpedobooten te vernielen, dan zullen wy vernielers moeten bouwen, met het doel de vernielers te vernielen, die zy bouw den, om de vernielers te vernielen, die moeten dienen om de vernielers te vernielen, die wy bouwden, om hun vernielers van de vernielers te vernielen, die wy moeten bouwen om de vernielers van de vernielers Maar de heer Bildad had de buitendeur al dichtge- kwakt en stond om een rytuig te scl reeuwen, dat hem naar zyn sociëteit moest brengen. De mannen zyn toch zoo raar, peinsde mevrouw Bildad. Eerst nemen ze 't ons kwalyk omdat we geen belang stellen in openbare zaken, en wanneer we pro- beeren, inlichtingen van ze te krygen, dan worden ze gek." «The Commoner". De overwinning van hei luchtschip. 't Was in Juli 1901 dat Santos Dumont met zyn bestuurbaar luchtschip van St. Cloud rond den EitteK toren vloog en dan vandaar terugkeerde naai zyn punt van uitgang. Deze poging was een der vele, die reeds door hem ondernomen zyn tor verwerving van den Deutsch-prys, ih enkele waarvan hy gevaar liep er t hachje by in te schieten. In October 1906 slaagde hy er in een flinken afstand te vliegen in zyn aeroplan en sinds gaat hy altyd maar door met zyn proefnemingen. En nu heeft Maandag 8 aezer het militaire luchtschip „La Patrie", dat den vorm heeft van een sigaar, bemand met vier officieren, behoorëride tot het Luchtschipper- corps, gemanoeuvreerd van het luchtschipperspark te Meudon uit, niet alleen tegen en vóór den wind, maar ook met zywlnd, wat voor oen luchtschip 't moeilykst ls. De grootste snelheid vóór den wind was 50 kil. ongeveer per uur en de geringste tegen den wind. onge veer 29 kil. per uur. De ópstyging vond plaats 's mor gens tusschen 7 en 8 uur en ai spoedig zweefde het gevaarte op ongeveer 185 meter hoogte boven het Bois de Böulogne. Hoewel de noordwesten wind met zes meter kracht per minuut blies, ging 't in een vaart van 40 kil. per uur op Parijs aan. Boven de stad of eigon- lyk eveii ervoor, lieten de bestuurders hun vaartuig tot groote hoogte stygen en manoeuvreerden er mee naar rechts en naar links, met groote snelheid. Het luchtschip zette koers naar 't noorden, trok over de Sacré Coeur-kerk op Montmartre, naar de groote boulevards en zweefde gedurende enkele minuten boven de „Place de 1'Opéra", waargenomen door een talryke menigte. Dan wendde men naar 't westen eii twintig minuten over negen vond de terugkeer te Meudon plaats. Onze Parysche briefschryver heeft een toevallige ontmoeting met dit luchtschip beschreven. /Zondag werd met „La Patrie" een tocht gemaakt van Meudon uit naar Versailles en terug over Sevres, den afstand van 38.5 kil. afleggend in 1 uur 10 min. Met de „Patrie" zyn in dit seizoen vier opstijgingen gemaakt om de bemanningen met de behandeling be kend te maken in de praktyk en nu wordt het lucht schip ingedeeld by de vesting Verdun, in Frankryks Oostelyk deel. De behandeling is van zeer byzonderen aard, daar onderweg aan den motor geen herstellingen uitgevoerd kunnen worden en een „panue" onderweg uiterst ge vaar] ü'k is. Nu zyn zestien menschen vertrouwd gemaakt met de behandeling in de praktyk en het Fransche departement van oorlog is voornemens een afdeeling te vormen van twintig militaire luchtschepen, die alle ingedeeld zullen worden by de vestingen van het oosten. Men meent namely'k, dat voor de waarneming der vyandelyke be wegingen en stellingen, het luchtschip van onbereken baar nut kan zyn. Uit alle regimenten der genie komen aanvragen om deel uit te maken van het luchtschippers- corps en er kan dus een keurcorps gevormd worden. Voor 't oogenblik beschikt men o.ver 100 officieren, allen vertrouwd met ballons en motoren. De „Patrie" is in 't vorig jaar voor het Fransche departement van oorlog vervaardigd door de heeren Lebaudy, als resultaat van een reeks proefnemingen. Gedurende den winter werd het luchtschip in de loods te Meudon onderworpen aan tal van verbeteringen. Een inilliardairsfooi. De Amerikaansche rykaards zyn in Europa berucht om de kleine fooien die zy geven. Wy hebben wel ge hoord van een koetsier in Amsterdam die na een rit van Amerikanen een Nederlandschen cent fooi kreeg. De Duitsche kranten maken nu met veel ophef melding van de krenterigheid van vier Amerikaansche milliar- dairs, die dezer dagen, met vergunning, van den Keizer diens landgoed te Cadinen hebben bezocht. Zy logeerden daartoe twee dagen in een hotel te Elbing. De huis knecht van het hotel had zich in dien lyd eens byster uitgesloofd, om het don heeren met ijverig schoenen poetsen, kleerenborstelen enÉ. naar den zin te maken, in de verwachting dat menschen die met hun geld geen raad weten, hem wei vorstelyk zouden beloónen. Op den dag van het vertrek ging hy mee nair het station, kocht er een perronkaartje en hielp de koffers ih den coupé tillen. Tot afscheid drukte een van de Ameri kanen hem als gezamenlijke fooi een mark in de hand. Als men daar de 10 pf. voor het perronkaartje aftrekt, had elk van de milliardairs den man dus met 22J pf. bedacht. In een oven verbrand. By Parys is een vreu-elyk ongeluk voorgekomen. De 30-jarige werkman Mur.ce was belast met de reiniging van een grooten oven der Engelsche kunstmestfabriek te Saint-Ouen. De stokers meenden dat hy reeds weg was en staken de vuren aan, terwyl de man nog aan 't werk was. Na eenige uren vond men zyn verkoold lyk naast een eenige centimeters diep gat, dat de man in wanhoop had trachten te boren in den wand van den oven om aan den verschrikkelyken dood te ontkomen. De troebelen in Zuid-Frankrijk. Zooals reeds in een paar nummers geleden is mee gedeeld, zijn er burgemeesters en gemeenteraden in Zuid-Frankrijk, die het staken moede worden en zij trekken hunne aap vragen om ontslag in. Zoo lang zamerhand wordt dat hoog noodig, omdat een dergelijke toestand aanleiding geeft tot een geduchte wanorde. In de meeste plaatsen waar overigens de plaatselijke overheid staakt, worden stilletjes de registers van den burgerlijken stand nog wel bijgehouden, maar op som mige plaatsen staat ook deze tak van dienst volkomen stil. Zoo te Narbonne. Daar is sedert 10 Juni werke lijk alle gemeentelijke overheidsarbeid gestaakt. Het is een angstige tijd voor verloofden. Sedert 10 Juni is er te Narbonne geen huwelijk gesloten.. Uitstel van een huwelijk kan hóógst onaangenaam zijn voor de trouw lustigen. Maar dat is nog daar aan toe. Zwangere vrouwen kunnen niet met bevallen wachten tot men op het stadhuis gelieft klaar te zitten voor inschrijvin gen van geboorten. Ondanks de werkstaking der over heid worden er kinderen geboren te Narbonne. In de taal der werkstakingen zou men nu deze kinderen misschien geboren onderkruipers moeten noemen. Er zijn in April 35 kinderen aangegeven, in Mei 42, en verder zijn de geboorten niet geboekstaafd. De vaders, angstig dat hun kind het zijn heele leven zonder bur gerlijken staat zal moeten doen, schrijven wel -de na men van het kind op een papier en geven het aan den bode van het stadhuis. Die bode is nu een uiterst gewichtig persoon, nog 'gewichtiger dan anders. Een staking als die van de gemeentebesturen inliet Zuiden moet op den duur toch wel ontevredenheid wekken en dat geeft hoop op herstel van het gewone leven zonder heftige schokken. Men denke aan die honderden van kleine ambtenaren, die geen traktement krijgen. Dat kan enkele weken goed gaan, maar als het langer duurt moeten die stumpers toch genoeg krijgen van de regeeringloosheid. De correspondent van de Figaro te Narbonne maakt een optelling en deelt mede, dat er 500 ambtenaren in dienst van de ge meente Narbonne geheel verlegen zitten omdat ze geen traktement uitbetaald krijgen. Onder die 500 zijn 100 onderwijzers en onderwijzeressen. Behalve deze 500 per sonen waarvan er velen een gezin hebben te onderhou den, zijn er te Narbonne 100 personen, die recht heb ben op pensioen, maar dat pensioen niet uitbetaald kunnen krijgen zonder attestatie de vita, verstrekt door de secretarie der gemeente Die 400 personen, met ge zinnen, zitten ook zonder inkomsten. De correspondent van de Figaro te Narbonne denkt niet, dat deze staking nog lang kan worden volgehou den. Maar als de gemeentelijke dienst weer in werking wordt gezet, zal dat nog niet beteekenen, dat de be trekkingen met de centrale regeering weer worden aan geknoopt. Wel leuk is het manmoedige besluit, dat de ge meenteraad'te Pollestres nam: „De gemeenteraad, in buitengewone samenkomst doet een beroep op de bevolking om ze uit te noodigen geen gebruik meer te maken van eenigen alcoholischcn drank als absmth, pepermunt, chartreuse enz en in plaats daarvan wijn te drinken. „Hij verbindt zich eenstemmig om het voorbeeld te geven en een boete van vijf francs op te leggen aan elk raadslid dat betrapt wordt op overtreding van dit ver zoek, onverschillig of die geconstateerd wordt in een publiek lokaal ,of ten huize van een particulier n boete bij voorkomende gevallen zal onder de an e worden verdeeld." j Dyiiaiiiietaannlagen in Transvaal. Johannesburg, 10 Juli. Het Kroon-hotel te Boksbi is gisterenavond door dynamiet vernield. De ontpi ,8 fing werd in Johannesburg gehoord. Een aantal n.ls, werden op eenigen afstand weggeslingerd, zónder 0r slig gewond te worden. Ook de hoofdhuis der walen,.1 ding van de Simmer Jack-mijn werd met dynau,:1 vernield; de pijpen spleten vaneen en scheurden. 61 Later wordt gemekt: Nog meer dynamietaunslagen zijn voorgevallen, a- onder de bevolking groote angst hebben verweh Twee blikken met dynamiet ontploften met groot weid in de nabijheid van een mijnschacht, zonder evf wel schade aan te richten. Ook werd een mislukte poging gedaan om schacht te vernielen van de Nieuwe Modderfontein mijn. Een /.onderling dubbel-leven. Een merkwaardig geval van verdubbeling der ne soonlijkheid houdt op het oogenblik de Amerikaanse psychologen op het levendigst bezig. Het betreft hier e rijken meester-kleermakér, Charles P. Brewin, uil g, lington, die vier jaar geleden spoorloos verdween e wiens verblijf trols alle nasporingen, in een mvste rieus duister bleef gehuld. Thans heeft men den man in Clainfield teruggeVOll_ den; als een bescheiden kleermakersjongmaatje werkt» hij tegen uurloon, beweerde Frank Johnson te hcee ten en had de herinnering aan zijn vroeger leven heel en al verloren. Toen zijn vrienden hem kwamen opzoeken, raakt» hij builen bezinning en viel daarop in een diepen slaap. Na zijn ontwaken had hij zijn vierjarig ievt,n als Johnson geheel vergeten en herkende zijn vrouw zijne familie en zijn vrienden onmiddellijk. De maatschappij voor psychisch onderzoek heeft zich onmiddellijk van het geval meester gemaakt; professor James Hyslop, van de Columbia- universiteit, hoopt j door middel van hypnose in Brewin weder de John. son-persoonlijkheid te kunnen opwekken. Gedurende de vier jaren, dat hij als gezel zijn brood verdiende, redde hij zijn werkgeefster, miss Marv Brown het leven, en leidde juist hetzelfde godsdienstige le ven, dat hij in Burlington geleid had. Hij placht geregeld twee dames te bezoeken, waar van hij de eene voor zijn stiefmoeder, de ander voor zijn zuster aanzag; ten bate van deze laatste. Anna Johnson, had hij zelfs een levensverzekering gesloten Al deze feiten zijn door getuigen bevestigd0 Alleen Brewin zelf herinnert er zich niets van. Hij was zelfs niet in staat, zijne familie naar de woning zijner ver meende moeder en zuster te geleiden. Professor Hyslop noemt dit geval één der helderste en markantste onder de vele verdere verschijnselen van dubbelbestaan, welke de wetenschap bekend zijn. Zoodra Brewin van de gevolgen zijner gemoedsL- weging zoover hersteld is, dat men hem met hypnose kan behandelen, zal de geleerde trachten hem langs dien weg een nauwkeurige beschrijving te ontlokken van de omstandigheden, waardoor Brewin plotseling lot Johnson werd. Jammer, dat dit al weer in Amerika voorviel! Door kokende thee verbrand. Het één-jarig zoontje van den heer P. te Petten, had het ongeluk zich zoodanig aan een kokende pot met thee te branden, dat het den volgenden dag on der hevige pijnen bezweek. Jac ht in Noord-Holland. Ged. Staten van Noord-Holland brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend als volgt: in den kring, begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk in de gemeente Petten, in de gemeente' Callantsoog, alsmede in het gedeelte van den polder het Koegras, gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 13 Juli 1907, met zonsopgang; op het eiland Texel met uitzondering van den polder Eijerland, op Zaterdag 10 Augustus 1907, met zonsop- gang en in de overige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijerland op Texel, op Zaterdag 27 Juli 1907, met zonsopgang. Vergiftigd rivierwater. Uit Roermond schrijft men: I11 de rivier de Hoer, die vroeger zoo n groote ver- scheidenheid van visch rijk was, en die voor menigcn visseher een ruim beslaan opleverde, is thans bijna geen visch meer te bespeuren. Het water is soms blauw, soms zwart,. Deze verontreiniging wordt toegeschreven aan den afval der Duitsche fabrieken, waardoor het water voor de visschen vergiftigd wordt Aldus is het ook gesteld met de Niers, waaraan het welvarende noord-Limburgsche plaatsje Gennep ge- legen is. Aldaar sterven vele koeien, die in de weiden langs de Niers gelegen grazen, aan miltvuur. Binnen korten tijd moesten vijftien koeien worden afgemaakt en verbrand. Genoemde ziekte wordt toegeschreven aan het verontreinigde water van de Niers N. R. Ct Te laaf. De Staatscourant meldt thans, dat aan den heer C. de Vries, hoofd eener openbare school te Haarlem, een pensioen is verleend van f1437. ZooMs men weet -- te Haarlem althans, in Den Haag blykbaar niet! - is dpze heer reeds lang overlodrn. De verongelukte luchtballon. Omtrent de herkomst van den luchtballon, den 25en Juni gevonden te Beets (by Beetsterzwaag) is thans zekerheid verkregen. Men meldt daaromtrent nog het volgende0 Van de Union Aeronautique, te Saint-Dénis, is het bericht ontvangen, dat de vermiste pi rsonen zyn de heer Bulckaon te Saint-Dénis (Seine), eigenaar van den ballon en de heer Camay, te Saint-Ouen (Seine) die hem vergezelde. De ballon is opgestegen den 24en Juni s avonds om zeven uur, op de Place Jean Bart, te Duinkerken. Sedert is in de woonplaatsen niets naders vernomen omtrent het lot van de luchtschippers die vermoedelyk in zee zyn omgekomen. „.VT0T°[ zoover bekend, is de ballon het laatst gezien by Uitwellingerga. e De ballon is gevonden op korten afstand van de school te Beets en moet zyn neergekomen plm. 2 uur's nachts Omstreeks dien tyd hoorden de huisgenooten van het hoofd der school eenig geraas; den volgenden morgen bleek het veroorzaakt te zyn doordat de ballon in aan raking was geweest met het dak van de school waa" van de sporen duidelyk zichtbaar waren. In de' mand van den ballon zyn, gelyk reeds gemeld, gevonden go dee ten van een vergulden en van een zi veren mrioge- ketting, overigens was de mand geheel lechg Verklezings-humor, district te Alkmaar8^ vm 8tembur0au in het tweede Hoe vriendelük het verzoek ook werd gedaan de heeren konden het natuurlyk niet in willigen. ■n t Ongeluk. M werd een afdeeling infanterie per H. U.S. in' de nabiihfiióat hal'6 »Graailoosche Brug" om daar non hJ!m Saan 8chijfschieten. By het overstap- luk to s rnil'ir steen uit Amsterdam het onge- de sehUeLm? 0Vf,de daar gespannon draden voor verwondde nn a"' m? het gevoIg dat hii het hoofd erg len eerste vePh arau 8 ,en de kni0schyf brak. Nadat men Roer mt m an aangelegd, was inmiddels dr. De ait Naarden per fiets aangekomen, die den heer V(,ri-er verbond. In een bagagewagen van eender ter u ee voord 6n 7erd de luitenant naar Amsterdam opgenomen °m ,n het hosPitaal te worden

Schager Courant | 1907 | | pagina 10