Grootste Magazijnen te ALKMAAR een Boerenmeid en Boerenknecht, Kaasmakersknecht dubbele Zoutkist, Broofl-^fiscMtbataij, li Mn. ROOZING Pz., 20 °|0 KORTING op alle nog voorhanden zijnde Zomermantels. gdE* De korting valt uitsluitend op de overgebleven Zomermantels, NIET op Stof- en Regenmantels. Melkknechten Kaasmaker Kaasborden. Landbouwzout. een Schildersknecht, Steeds voorradig - Veesnijder, Petten. - ADVERTENTIEN. een net R.K. Meisje of Weduwe z. k., voor AMERIKA, J. LEVENDIG, A. Sleutel, in zeer goeden staat, Einailleeren, Vernikkelen, Repareeren. Dr. J. PIETERSANEMA Heereninarkt 6, Amsterdam. om direct in dienst te treden, bjj J. OOSTERMAN, Spoorbuurt, Anna Pau- lowna. Terstond gevraagd AANVANGSALARI8 75 GULDEN per maand,boven kost en inwoning. Vast werk. Zich in persoon te vervoegen bij J. R. MOOIJBOER, te Obdamf DEGELIJKE PERSONEN gevraagd, DIRKSnOHY BRONGAS houten Welpijpen, Zij worden door mij op elke diepte geleverd onder garantie. bij J. VOORTHUIJSE.V, St, Maar tensbrug. Aanbevolen door de Holl Mij Tan Landbouw. Verkrijgbaar bij de Wed C. 8WARTH0F te Schagerbrug Bestellingen kunnen ook per brief kaart geschieden. AgentenK. WILM8, Barsinger- hornS. 8PEETS, Anna Paulowna C. R. BLAAUBOER, Wieringerwaard welke dit jaar wederom een buiten gewonen opgang maken, om hunne bekende kwaliteit, fijne afwerking en gegarandeerd lichten gang. Agent voor Winkel en Omstreken: L GROENEWOUD, Bondsrijwielher- steller te Winkel. Zij zijn tevens verkrijgbaar bij D. BU8KER, Zijdewind. L v. d WELLE. Kolhorn. Jb VI88ER, Nieuwe Medorp. GROENEWOUD, Opmeer. Vrouwenarts, m"T m r w wi en drinkt. Dokter A. J. C. Supers houdt in de „Telegraaf" een causerie over hetgeen de mensch zooal verorbert. Wij vinden het belangwekkend genoeg, 01.' er het een ander uit mee te deelen. Waarom eet en drinkt de mensch eigenlijk? vraagt de schrijver, en geeft daarop als antwoord: dat is noodzakelijk door de onophoudelijk vourtgaande stofwis seling in ons lichaam, waarbij voortdurend stofverlies plaats heeft, tengevolge van de verbranding onzer lichaamsweefsels door de ingeademde zuurstof. Uie verbranding is voor het voortbestaan van i ns leven onmisbaar, want zij alleen levert al de warmte en het arbeidsvermogen, dat noodig is, opdat onze organen hun normale functiën zouden bly ven vervullen. Dn daar ons lichaam dus feitelijk verbrandt, moet dat stofverlies telkens door nieuwe brandstof 'aangevuld worden en als zoodanig doet het voedselspijs en drank, dienst. Daar echter alle lichaamsbestanddeelen door dit stofverlies verloren gaan, moet dat voedsel ook dezelfde of althans soortgelijke bestanddeelen bevatten als die van ons eigen lichaam. Nu bestaat dit laatste voor ongeveer 4/5 uit water. En daar nu onophoudelijk groote hoeveelheden water uit ons lichaam afgescheiden worden, zoowel in vloei baren toestand, als in den vorm van damp door de huid en de longen, terwijl water bovendien juist zoo onmis baar is voor de voornaamste physische en chemische processen in ons lichaam, zoo ligt het voor de hand, dat juist dit gedeelte van het stofverlies weer zoo spoedig mógelijk moet aangevuld worden en dat de mensch den honger veel langer kan verdragen dan den dorst. Voor de instandhouding van het leven heeft een vol wassen mensch dagelijks gemiddeld 2i a 3 kilogram water noodig. Daar echter, zooals wij zooeven zagen, in onze vaste vloeibare spijzen reeds van zelf een groote hoeveelheid water voorhanden is, moet van het genoemde bedrag, volgens berekening, gemiddeld 1 kilogr. afge trokken worden, zoodat per dag nog voorzien moet worden in 1,5 kilogr. of liter vloeibaar water, hetzij als zoodanig of in andere drankenthee, koffie, melk enz. Wfi kiezen als voorbeeld een gemiddeld persoon, die den leeftijd van 70 jaren bereikt heeft. Daar echter in de eerste levensjaren, als zuigeling en kind, veol minder voedsel gebruikt word en ook op gevorderden leeftyffde behoeften weer bescheidener worden, kunnen wij aan nemen, dat in de tien eerste en de tien laatste levens jaren slechts de helft noodig is van het normale bedrag, zoodat deze 20 jaren slechts voor 10 in rekening ge bracht worden. Wij zullen dus wel niet ver van de waarheid af zijn, als wij. wat het verbruik aan spijs en drank betreft, voor de 70 levensjaren 60 jaren, met het normale verbruik van een volwassen persoon, in rekening brengen. Deze heeft dus per dag gemiddeld 1,5 liter aan verschillende dranken noouig, dat is per jaar, 366 X l.5 548 liters. Op den lecftyd van 70 jaren heeft deze persoon dus opgedronken de kleinigheid van 60 X 548 of 32880 liters dat it>ongeveer 145 okshoofden 1 Het menschelijk lichaam, evenals dat van de dieren, heeft verder ook voortdurend behoefte aan zouten, niet slechts het gewone keukenzout, doch ook kaliumzouten, kalkzouten voor de beenderen, waaronder vooral de phosphorzure kalk, die veel in brood, erwten en boonen bevat zijn, benevens nog kleinere hoeveelheden van vele andere zouten niet te vergeten ook de ijzerverbin dingen, die onmisbaar zijn voor de vorming van het bloed. De meeste dezer zouten behoeven wy echter niet af zonderlijk op te nemen, daar zy by een doeltreffende voeding by welke vooral ook groenten en vruchten, wegens haar gehalte aan nuttige zouten, niet gespaard mogen worden in voldoende hoeveelheid inde gewone spijzen en dranken bevat zyn. Alleen met het keuken zout is dit niet in voldoende mate het geval. Daarvan heb ben wy meer noodig, omdat het niet slechts een lichaams bestanddeel is, doch tevens dient om den smaak der spijzen te verbeteren en daardoor hare verteerbaarheid te bevorderen. Vandaar, dat ook van het keukenzout gedurende een menschenleven een respektabele hoeveel heid noodig is. Dit moge blijken uit de meedeeling dat een persoon van 70-jarigen leeftijd, gemiddeld genomen, een hoeveel heid keukenzout heeft genuttigd, overeenkomende met 10 standbeelden of zoutpilaren van zyn eigen afmetingen. De schrijver betoogt verder nog in den breede, dat een mensch voor zyn instandhouding noodig heeft: de vetten, de koolhydraten en de eiwitstoffen. Men heeft aangaande de hoeveelheden van sommige onzer lichaamsbestanddeelen nog c'e volgende curieuze berekening gemaakt, waardoor men zich eenigermate een voorstelling kan vormen van hun onderlinge ver houding in ons lichaam. Uit een mensch, wegende 68 kilogram, zou men zooveel eiwit kunnen maken, als bevat ia in 120 kipeieren (ongeveer 5 kilogram eiwit). Als deze persoon in een retort van een gasfabriek gedistilleerd werd, om er lichtgas uit te fabriceeren, dan zou hy 98 kub. M. gas opleveren en daarmede zou men een luchtballon kunnen vullen, die juist een draag kracht heeft van 70 kilogram, zoodat daarmede een dubbelganger van den gedistilleerden persoon een lucht reis zou kunnen maken. Verder bevat het lichaam van een normaal volwassen mensch zooveel ijzer, dat men daarvan 7 flinke spijkers zou kunnen smeden; zooveel vet, dat daarvan 12 pak kaarsen, van een pond het pak, kunnen gegoten worden en zooveel koolstof, dat men er 65 groote potlooden van zou kunnen maken. Uit den phosphorus uit zjjn beenderen zou men niet min der dan 280.000 lucifers kunnen vervaardigen en zyn lichaam bevat eindelijk 42 liters of ruim een emmer water en 50 klontjes suiker. Om nu in de liehoeften aan al deze bestanddeelen te voorzien, kan men niet met één enkel bepaald voedings middel volstaan, daar onze gewone spijzen en dranken de drie genoemde hoofdvoedingsstoffeneiwitstoffen, koolhydraten en vetten, niet steeds alle tegelijk of aithans niet in de juiste verhouding bevatten. Daarom is het noodig, een keuze te doen en de verschillende voedingsmiddelen op doeltreffende wjjze zoodanig te combineeren, dat zy elkaar zooveel mogelijk wederkee- rig aanvullen. Zoo bevat het brood weinig eiwit en by'na geen vet, doch hoofdzakelijk zetmeel, dus koolhy draten, en daarom eet men het met boter en met kaas of vleesch. Ten einde nu een denkbeeld te geven van het ver bruik dezer voedingsmiddelen, zullen wy weer uitgaan van een gemiddelden, normalen persoon, die gezond is en behoorlijk eet, doch met mate en zonder overdaad, zoodat hy niet geplaagd wordt door jicht of podagra, doch zich tvreden stelt met de normale rantsoenen, die de physiologen, volgens hun berekeningen, hem welwil lend toestaan. Zoo iemand ontvangt dan van deze hee- ren aan brood een rantsoen van 500 gram per dag en, evenals by onze voorgaande berekeningen, worden zijn 70 levensjaren slechts voor 60 in rekening gebracht. Per jaar nuttigt onze vriend dus 365 X 0 5 182.5 kilogram brood en aan het einde van zijn 70ste levens jaar zal hy dus verbruikt hebben 60 X 182.5 10.950 kilogram brood. Te zamen vormt dit een reuzenbrood van 2 M. hoog, 2 M. breed en 4 M. lang, of met een volume van 16 kubieke meters Een ontrouwe postbeambte. Omtrent den door een beambte van het postkantoor te 's-Gravenhage gepleegden postdiefstal kan worden medegedeeld Maandagavond was met den posttrein voor Rotterdam ook een zak verzonden, bevattende brieven en aange- teekende stukken voor Delft. Na aankomst van dien zak bleek spoedig, dat daaiuit stukken werden vermist. De begeleidende beambte, door de administratie van het Haagsche postkantoor in verhoor genomen, beweerde van niets te weten en ook toen de hulp der politie was ingeroepen, bleef deze beambte by zijn bewerirg, dat hij den zak had afgeleverd, zooals hy dien had ontvangen. Echter stond toen reeds vast, dat niemand anders dan deze beambte de vermiste stukken kon hebben ver duisterd. De commissaris van politie der le afdeeling, de heer Olivier, gelastte toen zjjn overbrenging naar het politie bureau aan de Riviervischmarkt. By zijn fouilleering werd daar op hem bevonden een bedrag van bijna f17700, zy'nde op enkele guldens na het bedrag, dat met een der aangeteekende stukken was verzonden. Toen baatte natuurlijk geen ontkennen meer. Uit de bekentenis van den dader, een gehuwd man, vader van 2 kinderen, die reeds eenige jaren aan het postkantoor te 's-Gravenhage werkzaam was, bleek het volgende: In den trein had hy het touwtje, waarmede de zak is dichtgebonden en waaraan een gelakte label is vastgemaakt, doorgesneden en aldus den zak geopend. Vervolgens had hij daaruit twee aangeteekende stukken met by behoorenden geleidebrief genomen en deze geopend. Het eene stuk bevatte een som van f17.700 aan bank papier en nog andere geldswaardige papierenhet andere bevatte geen geldswaarden en is door hem met de enveloppe van het eerste stuk uit den trein geworpen. Daarna heeft hjj de doorgesneden eindjes touw weer aaneengebonden en aldus den zak weer dichtgemaakt. De weggeworpen stukken zijn tot nu toe, ondanks ijverig zoeken, niet teruggevonden. Te Rotterdam heeft de ontrouwe beambte een der biljetten van f100 gewisseld en is toen weer naar Den Haag teruggekeerd, om zijn dienst te hervatten. Ontslag aangevraagd. De postbode Van Scheijen te Kolhorn heeft tegen 1 October a.s. op grond van lichaamsgebreken eervol ont slag aangevraagd. Ruim 30 jaren vervulde hij zijn dienst. Wieringen. De afdeeling Wieringen van den Nederlandschen Protestantenbond te Hippolytushoef heeft de konihklijke goedkeuring op hare statuten ontvangen. üvergangs-exainen. Van de 2e naar de 3e klasse van de Rijks Hoo- gere Burgerschool te Alkmaar is alsnog overgegaan G. K. Smit te Schagerbrug. De lieer Van der Zwaug Kamerlid en Gedeputeerde. Men meldt uit Gorredijk aan de Leeuw. Courant: De heer G. L. v. d. Zwaag alhier, die heden de benoeming als lid der Gedeputeerde Staten heeft aan genomen, zal ook het lidmaatschap der Tweede Ka mer voor Schoterland blijven waarnemen, althans voor- loopig. Mocht eventueel blijken, dat de waarneming van 1 beide betrekkingen te bezwarend wordt, dan ligt het in de bedoeling, om na gepleegd overleg voor welke, voor eene der functiën te bedanken. De heer v. d. Zwaag zal zijne woonplaats niet naar Leeuwarden over brengen, zooals verondersteld werd, dat bij aanneming ■«der benoeming het geval zou worden; hij blijft hier wonen. Overeenkomstig art. 53 der Prov. Wet is hij genoodzaakt om te bedanken voor het lidmaatschap v2e district) van den Raad der gemeente Opsterland. Ook de redactie van het hier verschijnend blad der volkspartij, De Klok, zal hij niet blijven voeren, doch zich daarvoor van hulp voorzien; de verantwoorde lijkheid bljjft echter geheel bij den heer v. d. Zwaag berusten. J. B. KöSTER, Langestraal 98. VAN HEEREN- HINDERKLEEDI MANTELS k SIOFFEN. OPRUIMINGlutels! Dhotels! OPRllUM.! Een net R.K. Weduwnaar z. k., vaste positie, zoekt langs dezen weg in kennis te komen met liefst omtrent 30 jaar, eenig fortuin ge wen echt. Br. fr. motto Huwelijk, aan W. y. GRONINGEN, Adv. Bur., Uasthuisvest 45a, Haarlem. Zoo spoedig mogelijk een flinke Adres: J. SCHAGER, Broek op Langendijk. In de Gemeenten B ARSINGERHORN, NIEUWE NIEDORP, DIRKSHORN en SINT MAARTEN worden die genegen zyn voor een Levensver zekering werkzaam te zyn. Inlichtingen te bekomen bij J. A. v. KETEL,Roggeveenstraat (Laan),Behagen. Wordt gevraagd: bi) C. SCHAGEN, Oudesluis (Grootsloot). Tertond gevraagd: bij W. LANGEDIJK, Schilder, Oude Niedorp. Gevraagd: een flinke loon 15 per week, met vrijen kost en inwoning, met reisgeld vrij. Adres CORNELIS SCHENK, Molkerei, Elten bij Emmerich, Duitschland. gevraagd, aan de Kaasfabriek teSt. Maartensbrug. Zich te vervoegen bij W. 8WARTHOF te St. Maartensbrug tot en met 20 Juli a.s. Plaatsing gezocht voor AdreB: N. G. WEIJL AND, West straat 103, Helder. Te koop: een zoo goed als nieuwe waarin geplaatst kunnen worden 200 kazen, en Te bevragen by J. TIMMERMAN, Dir. der Kaasfabriek te Lutje win kei. Te koop: Te koop, wegens verandering van zaken een goed beklante staande op den besten stand te Schagen. Te bevragen bij den eigenaar A. VIS SER aldaar. Het beste adres voor NAPPEN- en GATENBORDEN is Complete Meubileering. rtndergeteekende beveelt zioh beleefd aan tot het aanleggen van en het maken van Mr. Timmerman, DIRKSHORN. B. Az. - ALKMAAR. Achter de Visch- markt 60 61. |.Modellen en Zichtzendiiiacn franco. ar DAGELIJKS TE CONSULTEEREN.

Schager Courant | 1907 | | pagina 11