AlttlC» NiCDWS-, Aiitrititit k LiidfifiBtblai EERSTE BLAD. INGEZONDEN. Interc. Telephoun Ho. 20. UitgavarsTRAPMAN Co. Buitenlandse!) Nieuws. Groenteveilingen. Binnenlandse!) Nieuws. m' /"i ar* mt m r w ZiOaéng 14 Juli 1907. SCHA 61ste Jaargaag No. 4273. E hN T, rit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- «n Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden Al) VERTENTIEN in het eerstuitkomena nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. üureaiaLaan, 4. Prijs per jaar f 3,—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meerö ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen M. de R. Een abuis in 't vorig schrijven in uw geacht blad 'van mij voor „hooge kunst" leze men „uitmuntend spel". Hoogachtend, Uw dw., S. D. Kolhorn, 12 Juli 1907. Bij alle zaken is het noodig, dat men de medaille be kijkt aan weerszijden. De eene kant lijkt soms mooi en waar, en toch, als men ook het tegenbeeld eens beeft bezien, komt men nog wel eens tot andere gedachten on leert men, wat eerst onbegrijpelijk leek, beter be grijpen en beoordeelen. Zoo gaat het ook met de beweging, die op dit oogen- blik Portugal nog in beroering houdt. De persoon van den minister Franco is reeds menigmaal en door menig een be- en veroordeeld. Maar als men nu eens leest aan wat voor wanverhoudingen deze staatsman een eindo tracht maken, dan wordt het oordeel over hem, wel wat gewijzigd. Een telegram uit Lissabon verhaalt, dat de volgende krasse staaltjes van zedenbederf door minister Franco .zijn ontdekt. Verschillende personen bekleedden van twee tot twaalf ambten, zonder er ooit iets voor te doen. Een diplomaat was tot gezant in China benoemd, Hy liet zich zijn 30.000 gulden honorarium kalm uitbelalen, maar ging nooit naar Peking. Hij had bovendien nog andere ambten die hem ruim 70.000 gulden aan hono rarium opbrachten. De „gezant te Tokio" gaf er ook de voorkeur aan, in Portugal te blijven. Een zeer gefortu neerde familie slaagde er in den dood van een harer leden, die een enorm staatssalaris genoot, geheim te houden en liet zich dit honorarium kalm verder uitbo talen. Een monnikenorde liet zich ook voor een reeds sedert lang afgebroken klooster do staatssubsidie door betalen. In totaal werd op deze en dergelijke wijze de schat kist voor een bedrag van ruim 15 millioen gulden por jaar opgelicht en de beteekenis van dit bedrag springt nog meer in 't oog, als men weet, dat de staatsuitgaven in totaal 200 millioen ongeveer bedragen. Minister Franco beweert dan ook, dat de volgende begrooting met een voordeelig saldo zal sluiten tenge volge van het ophouden van dit bedrog. Een dergelijk optreden kan men niet anders dan toe juichen en de bevolking zal spoedig den Staatsman, 'die zoo den bezem hanteert, dankbaar zyn. Op het Staatstooneel bit ft men zich maar steeds nog bezighouden met de gespannen verhouding tusschen Amerika en Japan en als gevolg daarvan komen er allerlei geruchtmakende berichten. Zoo beweert de Londensche Evening Standard uit Washington dat Japan bij de groote slacht- en inmaakhuizen te Chicago alles heeft opgekocht, wat deze in de eerstvolgende drie maanden kunnen afleveren. Do Chicagosclie firma, die doorgaans de opdracht krijgt der leveranties voor de Japansche regeering, heeft aanzegging ontvangen, ditmaal voor het benoodigde tor markt te gaan by de concurreerende huizen om een spoedige en prompte af levering te verzekeren De levering is 't Japansche leger. Het correspondentschap Laffan seint uit New York, dat men op bet oogenblik maatregelen neemt, om de Filippijnen snel in staat van tegenweer te brengen. Het ministerie van oorlog bereidt een bijzondere expeditie voor, die den 27sten dezer met een grooten voorraad mijnen en onderzeesche torpedo's voor do reede van J Manilla en de baai van Subig, welko als het belang- rijkste strategische punt wordt beschouwd, zal vertrek ken. Sedert de Vereenigde Staten de eilandengroep in bezit hebben genomen, heeft men er geen enkel kanon copgesteid. I De N. R. Crt. vertelt in een particulier telegram, dat •de correspondent van de Daily Telegraph in Den Haag aan een diplomaat, die met hem bevriend is, hoeft ver docht jnlichtingen en indrukken voor hem to verzame- ftes c® $0 Vredesconferentie en in diplomatieke kringen in Den Haag met betrekking tot don tegenwoordigen stand van het geschil tusschen Noord-Amerika en Japan, dat die kringen bezighoudt en verontrust. De correspon-1 dent vernam het volgendeDe betrekkingen van Japan met de V. S. zyn werkelijk gespannen, hetgeen aan de internationale pers niet bekend is, omdat de Ameri- kaansche en Japansche regeeringen den waren staat van zaken verbergen. De Amerikaansche regeering blyft Japan zeggen dat zy niet bij machte is, zich met de inwendige aangelegenheden van Californië te bemoeien, waarop Japan antwoordt, dat dit een onregelmatige toestand is, waarmee het geen genoegen kan nemen, daar Japan, indien de Amerikaansche regeering onbekwaam toe is, zijne internationale rechten Californiö zal moeten waarborgen, door zelf maatregelen te nemen om die te beschermen. Sedert 20 Juni staan Japan en Amerika op dit standpunt en de crisis wordt '."steeds scherper. komt dat Japan het optreden van de V. S erin zullen slagen, om een bevredigende ïegeling te vinden, maar de niet-diplomatische Japanners in Dan Haag zien de zaken donker in. In Japan zyn er velen die aldus redeneeren „Tusschen ons en de Vereenigde Staten kunnen de hangende moei lijkheden voor het oogenblik geschikt worden, maar het is zeker dat zij zullen terugkeeren, indien wy ons niet heelemaal uit de Vereenigde Staten terugtrekken. Wy moeten niet alleen aan het tegenwoordige oogen blik, maar ook aan de toekomst denken." Andere Japanners meenen dat de economische toe stand van Japan het kabinet te Tokio nopen, om met de onderhandelingen spoed te maken. In economische kracht zyn de Vereenigde Staten Japan verreweg de baas; in een of twee jaren kunnen zij een ontzaglijk oorlogsmaterieel opkoopen en sterker weermiddelen dan Japan bijeenbrengen. Daarom vindt de openbare mee- j ning dat de regeering te Tokio den twist zoo spoedig; mogelijk moet beslechten. De Ja; ansche afgevaardigden bewaren hun gewone masker van onaandoenlijkheid, maar zy werken niette min en zeer handig, zonder dat iemand het merkt. Evenals vlak voor den oorlog met Rusland zeggen zy Wy willen geen oorlog, wy zyn vredelievend, wy willen niemand aanranden, wy hebben geen imperialistische oogmerken, wy benijden niemand, wy droomen niet van verovering, wy eischen alleen het recht, om onzo eer te doen eerbiedigen. Het spr ekt als vanzelf, dat op deze emotie-berich ten direct de officieele tegenspraak volgde. Men vindt het ten minste van beide zijden na het in de wereld zendon van de boven aangehaalde berichten, meer dan noodig een meer vriendschappelyker toon tegen eikaar aan te slaan. De uitdagende woorden van een Japanschen admiraal, dat de Amerikaansche marine-officieren beter kunnen dansen dan vechten, heeten nu beslist onwaar. De Japansche pers en alle vertegenwoordigers der j openbare meoning zyn eenstemmig in hun ontkenning van de mogelijkheid, van de minste botsing met de Vereenigde Staten, voor welke mogendheid do Japan ners de moest vriendschappelijke gevoelens koesteren. De Japansche admiraal Gamamoto is te New-York aangekomen en zeide daar tot de verslaggevers, die hem by zijn aankomst omringden: Ik zou wenschen, myne heeren, dat gy al het moge lijke deedt tot het behoud van den vrede. Wy in Japan vvcnschon niets anders dan dat. Daar Amerika een land is, dat sedert geruimen tijd met Japan vriendschappe lijke betrekkingen onderhoudt, kan deze oude verhou ding niet door tydelyke meeningsverschilien worden te niet gedaan. Maar dat hangt van u af, mijne heeren. Ik geloof dat de bladen, vooral in Japan, een neiging hebben om te overd rijven. En toch zouden zy niet te voorzichtig kunnen zyn waar het aangelegenheden betreft van zoo teederen aard, als de verhouding tusschen twee landen. Doch", zoo besloot de admiraal met fyne ironie „ik ben van meening dat de hoofdredacteuren van de Amerikaansche bladen in dergelijke aangelegen heden zeer nauwgezet en voorzichtig zyn." De admiraal liet zyn portret maken voor een der bladen toen het toestel gereed stond, ontblootte hy het hoofd, en sprak het woord „Vredeuit. Op een ander portret staat hy hand in hand met admiraal Evans Dat alles ziet er niet oorlogszuchtig uit. Ook de Japansche gedelegeerden op deVredesconferentie verwerpen elke kans op oorlog. Japan heeft vrede noodig, luidt hun oordeel. Nu, we hopen van harte, dat deze vredeverkondigers geljjk hebben. gaarkeuken allen een smakelijk maal warm eten wachtte. Den hongerigen magen werd het zwijgen op gelegd en verkwikt verlieten zy, na dien heerlijken dag, Neêrlands Hoofdstad, om weldra onde^ vroolyk gezang de haven van Wieringen in te stoomen. Daar stonden een twintigtal rijtuigen weder gereed, om allen huiswaarts te geleiden. Dat dit schoolfeest zoo uitstekend is geslaagd is niet alleen te danken aan de medewerking der bewoners, die dit jaar weer hun gaven gaarne schonken en hun rijtuigen beschikbaar stelden, neen, ook aan de lei deressen en geleiders der kinderen en onder hen vooral aan de onderwijzeressen en onderwijzers van Ilippolytushoef en Oosterl.md, die alles hebben gedaan wat zij konden, om bet den kleinen zoo aangenaam mogelyk te maken. Broek op Lnngendijk. Yrydag werd besteed voor: Aardappelen gladblaadjes f 1.— graafjes ronde muizen kleine Wortelen Bloemkool, 1ste soort, 2de Roode kool -1.20 -1.00 - 0.85 -0.50 ■8.10 a f 1.40 per 17} K.G. -1 45 •1.10 -0.95 -0.80 -4.— 100 bos. f 5.— a f 9.— per 100 stuks. - 3.75 a f 4.75 -12.75 per 100 stuks. Lutjewinkcl, 11 Juli 1907. Groote muizen fl.20 a fl.60, kleine f0.90 a fl.05. Winkel, 10 Juli 1907. Groote muizen fl.45 a fl.50, kleine muizen f0.85 a f 0.95 per 35 K.G. Aardbeien 4 a 6 cent per mandje. Roode aalbessen 10 cent per pond. Kruisbessen 8 cent per pond. Winkel, 12 Juli 1907. Groote muizen fl.50 a fl.60, kleine muizen f0.95 a f 1.10 per 35 K.G. Aardbeien 3} a 5 cent per mandje. Roode aalbessen 6} a 7 cent per pond. Witte aalbessen 5 eert per por.d. Peulen 6 cent per pond. Sla f0 50 per 10) krop. Eieren f3.15 per 100 stuks. Kaas f 0.85 per stuk. Boter f0.52} per pond. dien zyn sportpet van 't hoofd heeft genomen om di« zelf op te zetten, terwijl hij zyn hoed heeft weggewor pen. Ook heeft hy aan een schoolmeisje haar parapluie ontrukt, on die later een zyner vervolgers voor de voe ten geworpen. Paula Engel, de aangehouden 22-jarige vriendin van den ontsnapte, heeft bij het langdurig verhoor, dat haar door den Overveonschen inspecteur van politie, Lokerse, werd afgenomen, verklaard, dat zy op 30 Mei 1885 te Prinzburg geboren, met Walther kennis heeft gemaakt in Straatsburg, waar zy in een café kellnerin was. Daar was hy telkens, om geld spelend met studenten en vreemdelingen; daar werd hy ook op valsch spelen be trapt en dientengevolge „eingesperrt". Ook daar heeft hy weten uit te breken, en heeft toen over Brussel en Antwerpen de wijk naar Holland genomen. Na eenigen tijd in de Warmoesstraat te Amsterdam te hebben ge woond, zyn zy 1 Juli naar Haarlem gokomen, en hebben daar kamers betrokken. In Amsterdam heeft zy voor de eerste maal ontdekt, dat Walther inbrekerswerktui gen in zyn bed verborgen hield, zy had dus wel ver moeden van zyn bedrijf, doch houdt vol niet te weten dat het geld, hetwelk hy haar gaf, van inbraak afkom stig was, evenmin als zy wist dat het horloge, dezer dagen van hem ontvangen, van den te Leiden gepleeg- den diefstal afkomstig was. De overjas, die de verdachte te Overveen heeft achter gelaten, had een geheimen zak, die door den beklaagde is opengetornd, en waarin dus wellicht geld of gereed schap verborgen is geweest. De vluchteling wordt eveneens verdacht de dader te zyn van den diefstal met braak ten kantore van de firma Burgerhout en Zn. te Rotterdam, waar voor onge veer f20.000 aan effecten zyn gestolen. De. beruchte Walther is te Castricum gearresteerd, nadat hij by een nieuwe inbraak gestoord was. Daarover luiden de bijzonderheden: Vrijdagmorgen is het der politie mogen gelukken den beruchten Haarlemschen en Bloemendaalscben internationalen inbreker Walther in handen te kry'gen, na gisteren den geheelen dag jacht op hem gemaakt te hebben. Walther was namelyk gevlucht in de richting Castri cum. Aan do Duinderbuurt heeft hy zich toegang ver- Marktbericht van de Land- en Tuinbouw-vereeniging schaft tot een schuur, tydelyk bewoond door den spoor- - - --- wegar beider Teun is Mastenbroek. De vrouw ontwaakte door eenig gestommel, en het zolderluik uitziende, ont dekte zy Walther, die na een 5*tal eieren en wat melk gebruikt te hebben, bezig was de linnenkast te forceeren. Zich ontdekt ziende, vluchtte by, maar werd nagezet door de spoorwegarbeiders Munter en Schermer, die hem dra in bandon hadden en overleverden aan burgemeester Mooy te Castricum, die oogenblikkelyk zorgde, dat de politie van Haarlem en Bloemendaal ter plaatse kwam. Deze arriveerde dra per auto, waarby ook Lokerse, die Donderdag den heelen dag jacht maakte op den ontvluchte. Als persoon maakt de inbreker geen ongunstigen indruk. Eenigszins als heer gekleed, zal niemand in hem een zoo gevaarlijk persoon erkennen. Hy was volkomen kalm, ofschoon men ontdekken kan, dat met kracht onderdrukt werd, hetgeen binnen in hem bruischt. In zyn bezit werd nog bevonden een ijzeren pen, waarmede hij zich waarschyniyk tot do schuur toegang heeft verschaft. Als eigenaardigheid mag zeker wel worden gemeld, dat meermalen in deze gemeente ontvluchte beruchte heerschappen werden aangehouden. naar het heet bestemd voor er in Heintje de Vos. Men schrijft uit Mook aan de Geld. Is dat nu instinct of slimheid? vraagt men zich on willekeurig af, als men dagelijks de staaltjes hoort, die i door de talryk optrodende vossen hier worden uitgehaald. Zondag waren op drie plaatsen kippen gestolen. Nu worden ze successievelijk teruggevonden, alle netjos begraven op de akkers, in een rechte lyn met groote afstanden. Slechts één poot steekt boven den grond, soms slechts een teen. De vallen, overal gespannen waar reintje het erf be treedt, vindt men 's morgens ontgraven, blootgelegd, dicht geslagen, of een eind weggesleept. Soms teekenen haarbosjes aan klemmen of prikkeldraad mynkeers identiteit. Voor de opkomende hoenderteelt in deze streek is reintje een ware plaag, daar hij liever kuikens hoeft dan oude kipppen. Godsdienst en politiek. In de Schoonhovonsche Courant van 10 Juli komt de volgende advertentie voor: „Inwoners van Krimpen aan de Lek, ziet gy gaarno met my dat de Gemeenteraadsbank in de Kerk niet ledig staat, kiest dan aanstaanden Vrijdag J. Dragers Jr. en G. Albers, daar v. Wijnen en Wespen nooit ter Kerk komen. M. v. d. Dool." Wieringen, 9 Juli 1907. De kinderen van de zesde klas der twee grootste scholen op Wieringen, die van Hippolytushoef en Oosterland, hadden 9 Juli 1.1. een feestdag. Reeds vroeg rolden de rijtuigen van Oosterland, weldra gevolgd door de ande ren, naar de haven, om daar hun passagiers, vyf-er- negentig schoolkinderen en een aantal begeleiders, over te geven aan do motorboot Maria Anna van schipper .t Daarbij khhuwi »uiu..«iMu-aiu»i« "6k r'achtle" wamnt" ofschoon'do' nota'saan jaagschuit, getrokken door den post-motor van schipper afifimen en verzekeren dat een breuk Bais, bracht hen verder tot do Kleine Sluis en vandaar d ging het naar hot station van Anna Paulowna. Ondanks hevige wind on motregen zongen do kinderen blijde en verheugden zich in het doel van de reis allen, klein en groot, jong en oud, waren opgewekt, overtuigd van de waarheid die er in het sproekwoord is gelegen: een droeve morgen, oen blijde dag! De reis was naar Amsterdam. Daar gokomen, scheen het zonnetje heerlijk en bleef don geheelen dag verder de feestvierenden vergezellen. Na een wandeling van 'no vriend" vaiTden correspondent voegde" hierbij, dat een half uur, een uurtje rusten in een melksalon, waar "het bovenstaande niet den indruk moet geven dat de keur van lekkernijen den kleinen ten deel viel, togen «ctinlomaten van Japan en de V. S. in Den Haag den allon naar Artis. naar 't Aquarium, in de electrische stand van zaken hopeloos achten. tram naar het Ryksmusoum, door het Vondelpark, de Zy vertrouwen integendeel dat Washington en Tokio Kalverstraat enz. naar do Pijlsteeg, waai" in een Volks- ihibbelz^nnig bescliouwt, omdat Noord-Amerika Kaan, die hen bracht naar de Van Ewycksluis. Een f tnfu.Virtrtn Ua ann 1 aocrsrh lilt". COt.rokkeil .zich in stilte Japan vrede «ondenkbaar is. Japan geeft thans onvoorwaardelyk te verstaan, d liet zyn beleid van voor den oorlog met Rusland tegen- ever de V. S. zal moeten herhalen en binnenkort een ultimatum zal stellen, aangezieD de toestand zoo niet lean voortduren. Japan erkent dat do Amerikaansche rogooi mg veel «doet om den volkshartocht te breidelen en oen versto n-ine van den vrede te beletten, maar niet genoeg. j«...AAnAn/lAnf rrnonfno niürhlj^ \xnv uwii u at do keur naar naar „De Eendracht" te Modem blik, gehouden den 10 Juli 1907: Opperdoezer groote ronde f2.45 a f2.75; Opperdoezar kleine rondo fl.40 a fl.55, groote muizen fl.80 af2.10, kleine muizen fl.55 a f 1.70, blauwe fl.80 a f2.10 per H.L. Aanvoer 3435 manden of zakken. 11 Juli 1907. Opperdoezer groote ronde f2.— a f2.10, Opperdoezer kleine ronde fl.20 a fl.30, groote muizen fl.75 af2.05, kleine muizen f 1.25 a fl.40, blauwe fl.85 a f2.— per H.L. Aanvoer 4461 manden of zakken. 12 Juli 1907. Opperdoezer groote ror.de fl.50 a fl.60, Opperdoezer kleine ronde f0.90 a f 1.grooto muizen fl.65 af 1.90, kleine muizen f0.70 a f 1.blauwe fl.80 a f2.05 per H.L. Aanvoer 4388 manden of zakken. Anna Paulowna, 12 Juli. Aardas pelen, groote, 160} zak, fl.20 a f2.30, kleine f0.40 a fl.— per zak. Bloemkool le soort 306 stuks f8} a f10}, 2de soort 148 stuks f3} a f5.— per 100 stuks. Aardbeziën 74 mandjes, f 4} a f 4f per 100 mandjes. Wortelen 400 bos, f2.50. Sla 400 kroppen, f0.70 a f 1.10 per 100. Andijvie 200 bos, opgehouden. Kersen 8 pond a f5.50 per 100 pd. Zwarte bessen 10 pond a fij ner 100 pd. Chalotten 290 bos, opgehouden. Peulen 111} pond, f 6f a f8.— per 100 pond. .Nieuw Leven." Station Noord-Scharwotide. 10 Juli. Aangevoerd 1084 zak aardappelen. Groote muizen fl.65 a fl.80, drielingen f 1.25 af 1.60, kleine f070 a fl.20, gladblaadjes f2.10 a f2.35, ronde fl.85 a f2.— per 35 K.G. 11 Juli. Aangevoerd 1208 zak aardappelen. Groote muizen f170 a fl.80, drielingen fl.20 af 1.60, kleine f0.70 a f 1.10, gladblaadjes f2.— a f2.10, ronde fl.80 a fl.95, Eigenheimers f 1.75 a f 1 80 per 35 K.G. 12 Juli. Aangevoerd 1428 zak aardappelen. Gioote muizen fl.70 a f2.—, drielingen fl.20 afl.60, kleine f0.70 a fl.10, gladblaadjes 11.70 a f2.—, ronde fl.65 a fl.95, Eigenhoimers f 1 85 a f 0.—per 35 K.G. Roode kool f 12.25 a f—per 100 stuks. Ontsnapt. De politie te Haarlem had een beste vangst gedaan, zy had den inbreker Walther gepakt en te Bloemen daal opsloten. Deze bad zich aan 5 inbraken te Bloemendaal schul dig gemaakt. Maar toen men den volgenden morgen het lokaal inspecteerde, was de vogel gevlogen. Hy had twee tralies van zyn cel doorgevyld en was dus blijkbaar niet goed gefouilleerd geworden. Dat heel de politie in Noordholland aan den arbeid werd gezet om hem weer te grijpen, is natuurlijk, want het moet reeds vast staan dat hier een hoogst gevaarlijk persoon was gevat, die behoorde tot een internationale bende. De inbreker moet in het bezit zyn geweest van een scherp werktuig. Daarmede heeft hy een scharnier uit een der privaten gehaald en toen met dat voorwerp de tralies van de cel geforceerd. Uit alles blijkt dat men te doen heeft met een in 't vak geroutineerden misdadiger. De opening waardoor hy uit het cachot is ontsnapt is niet grooter dan 25 by 30 c.M. Een van de twee ijzerspijlen heeft hy uit het hout gezaagd of gesneden, vermoedelijk met een mes dat uit het bureau van politie wordt vermist, en waarvan slechts een stukje in het cachot is teruggevonden. De man is te 10 uur 's morgens naby Meerenberg ontdekt en vervolgens opgejaagd in de richting Velsen. Daar is hij geruimen tyd tusschen het station en het terrein der Tuchtschool verborgen geweest, doch toen deheerTadema met zyn politiehonden uit Egmond aan den Hoef arriveerde, te 4 uur, was de man blijkbaar al lang verdwenen. Per auto heeft de politie uit Bloe mendaal en IJmuiden het spoor van den man gevolgd tot over de pont by Buitenhuizen, waar hy te 1 uur ongeveer is overgevaren. Daarop is hy in de richting Spaarndam opgeioopen, doch hy is volgons de ver strekte inlichtingen daar niet aangekomen. Vermoedelijk is hij dus linksaf den polder weer ingegaan, op Amster dam aan. De politie keerde onverrichter zake terug en moest de opsporing staken. Hoe brutaal hy te werk is gegaan, blykt wel uit het De gearresteerde is naar het paleis van justitie te Haarlem overgebracht. De inbreker, dio te Bloemendaal ontvluchtte, werd ook te Rotterdam gezocht. Hy wordt, zooals hierboven reeds meegedeeld is, verdacht de dader of een van de daders te zijn van den diefstal met braak ten kantore van de firma Burgerhout en Zoon, machinefabrikanten, aan de Zalmstraat aldaar, waar voor ongeveer f20.000 aan ef fecten zyn gestolen. Het onderzoek der politie deed in de nabijheid van voornoemd kantoor een breekijzer vinden, en al speu rende kreeg men de zekerheid, dat zekere J. Stubbe, te Amsterdam woonachtig, dit breekijzer besteld en later aan den inbreker geleverd beeft. Een inspecteur van Rotterdam arresteerde vervolgens te Amsterdam genoem den Stubbe en bracht hem naar Rotterdam. Door hem werd by zyn verhoor o.m. een signalement van den verdachten inbreker, wien hy het breekijzer leverde, gegeven. Dit komt volmaakt overeen met de persoons beschrijving van den Duitscher Rudolf Walther. Walther, die ook te Utrecht uit de gevangenis vluchtte, brak in die gemeente, binnen het uur na zyn ontsnap ping, op drie plaatsen in, om zich van kleeding en geld te voorzien. Van de gestolen effecten van de heeren Burgerhout en Zoon is intusschen nog geen stukje teruggevonden. Schoolfeest te Winkel. Stralend van genoegen stonden ze reeds vroeg in de heerlijke morgenzon, die we ook weer eens te zien kregen, te trappelen, vol verlangen uitkijkend, of de stoomtram nog niet in aantocht was, want een heerlijke dag wachtte hen. Het waren de schoolkinderen der middelste klassen van de ^openbare scholen, die met hunne onderwijzers naar IJmuiden een uitstapje gingen maken. Ze waren vol vuur (de kinderen) verlangend te zien, waarvan zy reeds zooveel gehoord en geleerd hadden. IJmuiden met zijn Noordzeepieren, zyn strand, en alles wat een kind kan bekoren. De leerlingen der hoogste klassen zyn eergisteren naar Amsterdam geweest, ook begunstigd door goed weer. Die hebben niet minder genoten, het bezoek aan Artis en het Aquarium zullen ze niet spoedig vergeten. t Is voorwaar een mooi streven dor voreeniging „Volksonderwijs", om onze schoolkinderen waaionder zoo velen, die slecht met aardsche goederen zyn be deeld zulke genotvolle dagen te bezorgen. - Winkel. Horhaaldelyk was geklaagd over den slochten toe stand waarin het regenwater der openbare lagere school verkeerde, en was het ook de aandacht der Gezond heidscommissie niet ontgaan die een deskundig onder zoek dood instellen, waaruit bleek, dat het als schade lijk voor de gezondheid te boschouwen was tengevolge van verontreiniging. Om hieraan tegemoet te komen is de bak leeggepompt en zal oonigen tyd leeg blyven, om de oorzaak der verontreiniging to ontdekkon, on alzoo in hoofdzaak de schoolkinderen te trachten te vrij» feit, dat hy, op zyn vlucht een jonge man ontmoetend^ waren tegen nadeelige gevolgen van slecht drinkwater.

Schager Courant | 1907 | | pagina 1