s s - n o. Mdcj Binnenlandsch Nieuws. Petrus Wester en Jan Rens, een paar jongelui uit Heer Hugowaard, moesten terecht staan omdat ze den 24 Juni j.1. bjjgelegenheid van de kermis in „de Zwaan" van den kastelein D. Pijper zich langs den weg ergerlijk gedroegen en den Alkmaarschen kermisreiziger Dirk Tuinman, meer in de nabijheid van de herberg „Nieuw Halfweg", bewoner S. Klaver, waar men ook kermis vierde, op een lage manier lastig vielen en sarden en zelfs in een vuile sloot wierpen. Rens was absent, doch Wester was opgekomen; laatstgenoemde is een klein, tenger uitziend manneke maar hij heeft zich nogal uitgesloofd, want nog 4 ver schillende misdrijven vernieling, mishandeling, weder- spannigheid en openbare dronkenschap, zijn hem by dezelfde gelegenheid ten laste gelegd, benevens één overtreding, wegens het zich niet op last \an de politie uit 't locaal, waar hij „te veel" was, verwijderen. Beide beklaagden staan zeer slecht bekend. De O. v. J. eischte tegen elk der beklaagden 15 dagen gevangenis straf. Over 8 dagen alle uitspraken. De Hembrug. Wij lazen Woensdagavond in De 1 ijd „Heden is de nieuwe Hembrug aan een inspectie onderworpen, waaraan door een drietal ingenieurs en een vierden deskundige is deelgenomen. Oorzaak tnei- van was, dal ook na de jongste herstelling nog meei trillingen zijn waargenomen bij het bewegen dei IUNaar men zegt, zou er thans een ontzetting aan de" centreering zijn opgemerkt en is hel geenszins on mogelijk, dat deze geheel moet worden vernieuwd. Als dan zou de brug moeten worden afgenomen en zou het spoorwegverkeer lijdelijk gestaakt worden. Dit is niet het eerste en zal ook wel niet het laatste alarmeerende bericht zijn, zegt het Hbl. dat omtrent de nieuwe Hembrug in de wereld komt, maar toch zal men, dunkt, ons, wel doen, zich ten dezen op zichte niet al te spoedig te laten verontrusten. Natuurlijk, de brug is groot en het mechaniek dat haar drijft is ingewikkeld; en alles is er nieuw aan, zoodal raderen, assen, grendels en wat dies meer zij nog niet ingewerkt zijn. Zoo heeft men ten gevolge van het wrijven van kam raderen op liet draaivlak een loswerken van de in de middenpijier gemetselde as geconstateerd, doch dit euvel is allerminst van zoo ernstigen aard, dat het als een „ontzetting' kan worden gequalificeerdzijn wij wel ingelicht, dan is het ook reeds verholpen. Toen wij op de brug kwamen informeeren, troffen wijl daar dan ook algemeene en groote verwondering aan over het bericht van De Tijd en alle beambten, die wij spraken, vertelden ons„We draaien rustig door, meneer." En dit zou misschien nog niet veel bewijzen, wan neer daar niet bij kwam, dat van een inspectie ab door De Tijd bedoeld niets bekend was. Over het brood als voedsel. Hierover schrijft dr. J. J. Halbertsma te Amster dam, in Moleschott: Om het dagelijkseli brood wordt zooveel gedaan, dai men omgekeerd wel toe mag zien, of dit dagelijksche voedsel goed van qualiteit en goed geljakken is. al zijn de kenmerken van goed brood V Hoe weinigen geven zic.h daarvan rekenschap, eten dag-in, dag-uit ongezond gebak met weinig voedingsgehalte en on voldoende gebakken. De buitenvlakte nu van goed brood moet bol zijn, niet geschrompeld, het mag bruin, ja, donkerbruin zien, nooit echter zwart verbrand. Het eten van de verbrande roostproducten levert gevaar op bij gevoelige magen. Onder de korst behooren zich ook geen holten te bevinden. Snijdt men een stuk brood af, dan moet het den echten broodgeur hebben, zonder zuren bijreuk. De kruim van het brood moet vast, niet kleverig zijn, er moeten op doorsnede vele kleine gelijkmatig groote gaatjes zijn. Het gebruik van versch brood is niet aan te beve len, betqr is het, als het een halven of geheelen dag op een frissche, droge plaats heeft gelegen. Wittebrood verliest eerder zijn vochtdeelen dan bruin- en rog gebrood; brood van den vorigen dag behoort ook nóg smakelijk te zijn, dat is een bewijs van goede quali teit. Als men deze kenmerken toetst aan wat zoo hier en daar aangeboden wordt voor verschillende brood soorten, dan zal men inzien, dat nog wel eens tegen deze regelen wordt gezondigd. Vaak is het brood te „klef" of deegig, enkele malen is het niet geheel zin delijk behandeld, d. w. z., het graan of meel bezat niet de gewenschte (reinheid. Dan liet het bakken te wenschen over; het was of niet gaar, en naderde het tot een beslag-consistentie met den bekenden verve lenden smaak, of ook de korsten waren zwart ver brand. Iets, als het dagelijksch brood, moet goed zijn. Welke beteekenis heeft nu het brood als voedsel Er zijn menschen, zooals vooral in Frankrijk, die bij: eiken maaltijd zich tegelijk te goed doen aan brood. Daar nu brood een voedselsoort is, dat vrij groote eischen stelt aan de verteringsorganen, moet het liever niet als toegift tot een krachtig maal, waarbij vleesch de hoofdrol speelt, genomen worden. Vooral bij jonge, groeiende personen is dat zeker niet wenschelijk. Brood moet hoofdkost zijn bij een paar maaltijden, waaraan men doelmatig eenig vleesch, kaas, eieren of jam toevoegt. Indien vleesch als hoofdschotel wordt gegeven aan den hoofdmaaltijd, dan gebruike men ver der een ruime hoeveelheid groente, aardappelen met toevoeging van een hoeveelheid vette jus in welken vorm ook; als dessert een of andere meelspijs. Sommige menschen zijn gewend alleen het binnenste van het brood .te eten; de een doet het omdat hij denkt, dat het lichter verteerbaar is, een ander doet het omdat Ir ij de korsten slecht kauwt, echter is in derdaad de korst van het brood, mits niet verbrand, lichter verteerbaar dan de kruim. De korst staat op één lijn met beschuit, waarvan de meeste menschen wel weten, dat dit een lichter voedsel is. Uit de schei kunde weten we, dat dje hoofdzakelijke voedingsstof uit brood, het zetmeel, door de uitwerking van hel speeksel (of een ferment daaruit, het ptyaline) wordt veranderd in een oplosbare suikersoort, dextrine. Door langdurig een stuk brood of beschuit in den mond te houden, weten we allen, dat het gaandeweg zoeter wordt; er heeft een verandering plaats; het aanwezige zetmeel gaat over in dextrine, dat zoet smaakt. Deze dextrine wordt ten slotte tot moutsuiker en druivensui- ker, deze laatste is geschikt voor opname. De hitte van het hakken echter verandert ook do zetmeelkorrels gedeeltelijk tol dextrine en zoo kunnen we zeggen, dat de tweemaal gebakken biscuit beschuit reeds gedeeltelijk gedextriniseerd is, dus reeds wat gemakkelijker arbeid oplevert voor de vertcrings organen dan gewoon brood. Maar ook de tanden worden door den verplichten arbeid van het korsten bijten sterker, want zelfs van het sterke email, dat tanden en kiezen bedekt, geldt het oude spreekwoord: rust roest. Voor alles is dus goed, dat de korst van brood, goed gekauwd, mede gegeten wordt. De plaats, welke brood onder <le vaste voedsels in neemt, is een zeer voorname. Het bezit een hooge voedingswaarde. Het zetincelgehalte bedraagt ruim CO act., dat van het eiwit ruim 10, het vetgehalte 1 5 2 pet. Het uit den roggekorrel bereide* brood is niet voor zwakkte magen geschikt, daar na eenige dagen een zure gisting optreedt, welke eerst hinderlijk, en later schadelijk wordt. Het wittebrood, dat door gist is voorbereid, geeft hiertoe veel minder aanleiding. liet begrip licht of zwaar verteerbaar is bij velen iets, wat niet overeenkomt met de werkelijkheid. Als sommigd patiënten mij verzekeren, dat zuurkool licht verteerbaar is. dan wil ik dat hun in zooverre toe geven, dat dat voor hen persoonlijk geldt. Inderdaad is zuurkool te rangschikken onder de zwaardere voed- selsoorten. al heeft de melkzure gisting de verteerbaar heid lichter gemaakt, dan toen de kool nog niet ver zuurd was. De lichtje verteerbaarheid van eenig voed sel besluiten wij uit de feiten, dat het gemakkelijk op kan lossen in de aanwezige verteringssappen (speek sel maagsap en darmsap). Verder moet het opgeloste voedsel, wil het goed pul doen, ook door de mgc - den gemakkelijk opgenomen kunnen woiden. Hel i 0 tetjSSta.' niet le f* prikkelen noch ctannch; noch mechanisch, maar vooral moet, «.Selijk matXal ^bakken en slecht gakkenkan verteringsorganen nadee- lig kan zijn. Raadsvergadering Wielingen. Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen gehouden op Woensdag 24 Juli 1907, des nam. ten 2 uur Afwezig de heer J. Herrnans. Voorzitter de heer Cavaljó, Burgemeester. N i opening door den Voorzitter, worden de notulen dervorige vergadering door den Secretaris, den heer W J Bruul gelezen en onveranderd goedgekeuid. Aan de orde wordt gesteld: onderzoek der geloofs bron van het herkozen raadslid, den heer J.Hermans. Od verzoek van den Voorzitter belasten zich htetmee de heeren Obreen, P.J.Koornen P. P. Tijsen. Na onder zoek deelt de heer Obreen namens de commissie mee, dat do stukken in orde zijn bevonden en stelt voor den heer Hermans toe te laten, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Hierna geschiedt mededeelmg van - a dat de akte van oprichting der Naamlooze Vennoot schap spoortramweg Wieringen—Schagen is gepasseei d en daVde voorgestelde wijzigingen van onze gemeente Z"b. g0dadtgdoorde;n heer Rijks-Betaalmeester te Amster dam aan den Gemeente-Ontvanger is uitbetaald een bedragat gOÜ(jge^eür(j van Gedeputeerde Staten zijn terug ontvangen een suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1906 en de rekening der Zeegras-Exploitatie 0V<1 dat 'de uitkeer,ng van het Rijk, berekend per in woner, met f 100 is verlaagd en alzoo gebracht op f e8°°d'at de gemeen te-veld wachters zijn verzekerd tegen ongelukken, bjj de Verzekering-Maatschappij „Adjuto te Amsterdam tegen f 16.17 per jaar voor beiden Wordt gelezen een dankbetuiging van de schoolfeest- commissie te Westerland en een idem van de Vereent- ging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Htpp. en Oosterland, voor de verleende subsidién ten behoeve der schoolfeesten. Van den heer M. Eelman, ryks-veldwachtel te Oost woud was ook een dankbetuiging ingekomen voor de verleende gratificatie, wegens door hem verleende hulp, tijdens de vacature van gemeente-veldwachter te Hippo- Y 'cer tafel wordt gebracht proces-verbaal van op den 9Q Juni i.1. gehouden kasverificatie ten kantore van den geireente-ontvanger. Hieruit bleek, dat do ontvangsten hadden bedragen f 30.472.25, de uitgaven warenf 29.271.59 alzoo in kas f 1.200.65. Boeken en bescheiden waren in ^Ter inzage wordt aangeboden de maandstaat der zee gras-exploitatie over Juni 1907. Op een reclame van den heer C. C. Koorn om ver- mindeiing van Hoofdelyken Omslag (f 31 bedraagt zyn aanslag), waarop B. en W. zich van advies onthouden en de verdere behandeling aan den raad overlaten, wordt op voorstel van den heer Kuut afwijzend beschikt. Aan den heer Jb. Scheltus wordt op zyn verzoek een half jaar ontheffing van Hondenbelasting toegestaan. Van heeren Gedeputeerde Staten was ontvangen een reclame van den heer M. Gorter, winkelier te Den Oever, die thans daar de gemeenteraad afwijzend had beschikt bjj dit college om vermindering van Hoofd. Omslag vroëff Voorzitter deelt mede, dat hij Gorter bericht van de vergadering had gezonden en tevens hem verzocht had de vergadering te willen bijwonen, om zyn bezwaren aan den Raad kenbaar te maken, doch tot zijn spijt ziet spr. dat Gorter niet aanwezig is B. en W. stellen dan ook voor Gedeputeerde Staten te adviseeren op de reclame afwijzend te willen beschikken, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Wordt gelezen een verzoek van den heer R. lysen om een consent tot het maaien van zeegras voor zyn zoon of zijn moeder. B. en W. stellen voor, hierop af wijzend te beschikken. De heer Obreen zegt nog, dat het contract met het Rijk luidt, om aan het hoofd van elk gezin een consent te verleenen, waaraan zooveel mogelijk gevolg wordt gegeven. De heer Tijsen heeft hierover met my gesproken, zeg. de hr. O. ik heb hem gezegd dat hy wel wat meer zeegras kon maaien en na verloop van een 14 dagen hierop een f25— voorschot kon krijgen, maar daar wilde hy nie mendal van weten, het was hem meer om de f30- pakkengeld te doen. Hy beroept er zich nu op, dat aan Jn Engel en Jb. Smit voor hunne moeders een consent is 'verleend, doch dit is een heel ander geval. Deze zyn werkelijk tot steun hunner moeders, Tijsen niet, hetgeen hij volmondig erkende. Zijn moeder woont byeen zwa R'ör van hem in. had die een consent gevi8.Egd; wel, die had het kunnen krijgen. Ik zie bet by Tysen ook nog zoo donker niet in; gaat spr. voort, want behalve dat bij zeegrasmaaier is, is by nog winkelier en paling- visscher en dus vermeende Spr., hem een billyk vooistel gedaan te hebben. Do heeren Tijsen en Peereboom zyn dit volkomen met den beer Obreen eens, ook de andere heeren gingen hiermee accoord, zoodat met algemeene stemmen afwy- zend wordt beschikt op het verzoek. Voorzitter deelt mode, dat van den beet J. Luyt is ingekomen de rekening der reparatiekosten van de klok in den toren te Hippolytushoef, groot f-5. welke ie- paratie door den heer Luyt was aangenomen met de bepaling: niet goed geen geld Voorzitter zegt, dat de kl'ok zeer juist gaat, doch de klokkenist doet niet altyd zijn plicht, thans gaat de klok weer 10 minuten achter Met algemeene stemmen wordt besloten, den heei Luyt t6De heer Peereboom zegt nog, dat bet zeer onplezierig is altijd te booren van de onachtzaamheid van den klok; kenist. Laat die man er toch beter voor zorgen, by heeft niets anders te doen en krijgt er zyn geld voor. De heer Kuut vraagt: hoe komt-het dat zy dan uur weer 10 minuten achter is Voorzitter: dit zit 'm niet in de klok, deze gaat a la minute. Ik heb tegen den klokkenist gezegd, dat hy !van tijd tot tijd naar 't postkantoor gaan moest om den iwaren tijd, om de klok daarnaar te regelen. Langen tyd uinu dit goed, doch in den laatsten tijd weer niet. Ook Ikreeg ik reeds klachten, dat er laatst 3 passagiers te laat voor de postboot waren. De klok gaat uitstekend, 'maar de bedioning is zeer slecht. i Do heer PeereboomWel indien dan de schuld by den klokkenist is, moot hem hierop gewezen worden en moeten krasser maatregelen op hem worden toegepast. VoorzitterDan zal ik den man nog wel eens onder handen nemen en hem het een en ander vertellen Ter tafel wordt gebracht een schnftelyk voorstel van len heer Peereboom, om namens het gemeentebestuur leen verzoek te richten totZyne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid of tot den Diiec- teur-Generaal der Posteryen en Telegraphie, om ra den 'morgenpostdienst eene zoodanige wyziging te willen doen brengen, dat de brieven 's morgens anderhalf uur [vroeger over het geheele eiland kunnen worden bezorgd waarvan natuurlijk weer het gevolg zou zyn, dat de trehoele burgerij anderhalfuur meer tyd zou hebben om die correspondentie voor den middagpostdienst te kun nen beantwoorden. De tegenwoordige dienstregeling is •ils volgt' de postschuit gaat van hier des morgens om 5 25 uur - komt te Ewijcksluis aan om 6.25 uur. IDerna worden de brieven per wagendiènst van den heer brnit direct vervoerd naar 't postkantoor Anna Paulownaen [komen aldaar om 6.50 aan. De heer Smit rydt 'eider ide passagiers naar den trein van 7 uur, haalt daarna weder de brieven van 't postkantoor en brengt post en ipassagiers weer naar de postschuit, welke dan om 7.55 uur vertrekt en heel kalm ten 8.40 uur alhier arriveert. IVolgons de bestaande regeling ligt de postschipper dus anderhalf uur doelloos aan de Van Ewycksluis, terwyl de brieven, welke 's morgens van Wieringen zyn ver zonden, en reeds te 6.50 nur ten postkantoro Anna Pan- lowna arriveeren, niet voor 8.13 uur per trein naar den Helder en niet voor 9.17 uur per trein in de richting Amsterdam worden verzondon. De nieuwe regeling zou dan volgens den heer leere- boom als volgt moeten worden samengesteld a. vertrek der postschuit van hier om 5 25 uur, aankomst te Van Ewijcksluis om 6.20 uur, vertrek van Ewycksluis 6.25 uur, aankomst te Wieringen 7.10 uur. Dit kon volgens den beer Peereboom heel gemakkelijk, b.v. wanneer de wagendienst van den heer Smit precies wordt omge keerd, doordat Smit de brieven 's morgens afhaalt van den len trein, welke 5.37 uur van Helder komt, deze naar 't postkantoor Anna Paulowna vervoert zoodat na aldaar behandeld te zyn, alles reeds om 6.25 uur aan de Van Ewycksluis kan zyn en dan de post om 7.10 uur al te Wieringen zou arriveeren. Daarna (na aankomst der postschuit te Van Ewycksluis des morgens om 6.25 uur), zou de correspondentie van Wieringen direct weer door Smit naar 't postkantoor Anna Paulowna kunnen worden vervoerd, zoodat deze geen minuut behoeft te worden vertraagd. Het verschil is dus, dat Smit in plaats van éénmaal, tweemaal de morgenpost moet vervoeren. Voorzitter vraagt of de hoor Peereboom zyn voorstel nog nader wil toelichten. Du heer Peereboom zegt van niet. De Voorzitter zegt, dat hy don Directeur van bet post kantoor en den Inspecteur der posteryen hierover gespro ken had en deze voor de door uun heer Peeroboom voor gestelde regeling waren, doch hy gaf Peereboom in over weging een kleine wyziging er in aan te brengen, na melijk in plaats van aan den Minister het adres te zen den aan den Directeur-Generaal der Posteryen en Tele graphie. De heer Peereboom vindt dit goed, waarna met alge meene stemmen wordt besloten het voorstel goed te keuren. Hierna wordt goedgekeurd, om op de begrooting van 1906 verschillende af- en overscLry vingen te doen tot een bedrag van f 791.31 en uit den post van onvoorziene uitgaven een bedrag te betalen van f251.21. De heer Peereboom vroeg nog eenige inlichtingen om trent een op den post van onvoorziene uitgaven voor komend bedrag groot f35.— ten name van den beer M. Eelman. De Voorzitter lichtte hem in, dat dit was voor buitengewone politiediensten gedurende de vacature van den gemeenteveldwachter te Den Oever, waarvoor de heer Eelman tijdelijk door den Commissaris der Koningin was benoemd. De agenda was hiermee afgehandeld. Rondvraag De heer Obreen zegt nog bezoek gehad te hebben van den buitengewonen gemeenteveldwachter De Haan van Den Oever, om gedurende de kermis de politie temogen adsisteeron in de plaats van den heer Zomerdijk. Dit had hij ook gevraagd aan den Burgemeester, doch deze wilde hier niet in beslissen. Ik heb hom verteld, zegt de heer Obreen, dat de regeling der politie reeds jaren zoo bestaat en hierin moeilijk verandering Is te brengen. Den een te bevoordeelen en dit een ander te ontnemen is niet billyk. De Voorzitter zegt ik: heb hem hetzelfde gezegd, waar mee alle heeren zich vereenigden. Niemand meer het woord verlangende, wordt de ver gadering door den Voorzitter gesloten. Een aardschok Alen. schrijft aan de „Avp." uit Delfzijl: Door enkele personen alhier is Dinsdagmorgen, om streeks 7 uur, een schudding waargenomen, zeer waar schijnlijk een lichten aardschok. De een merkte op,, dat enkele voorwerpen op een lafel en aan den wand bewogen; een ander, dat de wijzer van du klok in eens een paar minuten voorsprong; een derde zag zelfs beweging in de daken van huizen enz. Het verschijnsel viel voor in een minimum van tijd. Droevig ongeluk. Woensdagnamiddag ongeveer 5 uur heeft te Laren (Gooi) een droevig ongeluk plaats gehad. De machi nist van de Gooische stoomtram, komende uit de rich ting Naaiden, bemerkte toen de tram in volle vaart het Laarderhoogt afreed, ter hoogte van de villa waar vroeger de schilder Hart Nibbrig woonde, een hon derd meter voor zich iemand op de rails. Door schreeu wen en bellen werd getracht de opmerkzaamheid tc trekken, doch te laat. Door de sterke helling was dc tram niet zoo spoedig te stoppen, zoodat d|> ongeluk- kige, op het laatste oogenblik het gevaar, waarin hij verkeerde, bemerkende en zijn draai juist verkeerd ne mende, door de locomotief werd gegrepen en alle drie de wagens over het lichaam kreeg. Er onder uitgehaald, bleek het leven uit het Vreeselijk verminkte lichaam reeds geweken, waarna het lijk naar het gemeentehuis te Laren werd vervoerd. Na onderzoek bleek het te zijn de 54-jarige A. C. J. Helfrieh uit Leiden, gepen- sionneerd raadsheer in hel gerechtshof te Batavia, die tijdelijk te Laren verblijf hield. Oorzaak van het on geluk moet voornamelijk worden gezocht in de hard- hoorendheid van hel slachtoffer en het feil, dat de stoombel defect was en dus van de minder luide handbei moest worden gebruik gemaakt. Een streek. Ze kwamen uit een groote stad, het eerbaar man netje en vrouwtje, en vestigden zich in een provin ciale hoofdstad, waar ze het o! zoo prettig en rus- lig en knussig vonden. Hier hadden ze een frisch wo ninkje en een aardig tuintje, dat was wat anders dan in die drukke, rumoerige wereld, van waar zij waren gekomen. In gemeld tuintje plantten zij bloempjes en verbouwden zij hun radijsjes en worteltjes en peultjes en vooral aan deze laatste hadden zij bijzonder schik, want zij groeiden zoo mooi. ze werden reeds zoo groot en begonnen reeds te bloeienEn zoo droomde man netje en vrouwtje eiken nacht van de eigengeplante radijsjes en worteltjes, waarvan ze reeds hadden ge geten, en van de malsche peultjes, die binnen niet langen tijd zonden kunnen worden geplukt zoo ze maar eerst gegroeid waren. Eiken dag eenige malen ging het echtpaar kijken of de peultjes zich reeds zouden vertoonen maar neen, de bos vertoonde wel vol op bloei, maar de vrucht liet zich wachten, hoewel „buurman" reeds volop van zijn peultjes oogstte.. Dit gaf aanleiding tot ongeduld, het ongeduld verwekte twij fel of er wel ooit „eigen" peultjes zouden kunnen worden gegeten, en eiken dag opnieuw konde men mannetje en vrouwtje hooren zuchten en klagen over hun peultjes, die er moesten zijn en er nog niet wa ren. „Buurman" had medelijden met de luidjes en besloot ze 'n verrassing Ie bereiden. Hij kocht van de groenteboer een paar pond peulenstond den vol genden morgen zeer vroeg op en naaide ze stuk voor stuk met een draad aan do veelbelovende, maar nog niels gevende peulenbos. '1 Werk was juist verricht, toen stadsmannetje buiten kwam, hm voor de zoo veels te maal te kijken of ze haast „eigen" peultjes zouden kun nen eten en, o wonder! daar hingen ze met bun gladde schilletjes te bengelen, het was een lust der oogen. „Vrouw! kom er reis hier! Daar hangen zoo waarlijk de peulen. Gisteren nog niets nu volop! Vrouw, vrouw!" „Ja, maar man, ik ben nog in mn onderrok en kan zoo niet naar buiten komen!" ,,'t Kan niks schelen, gauw, kom maar hier, en kijk eens wat mooie peulen. Jonge, jonge, die zullen we plukken cn van middag nog eten?" Vrouwtje kwam in het tuintje en bewonderde met manlief de mooie vruchten. En nu aan de pluk! Maar wa's dat? Aan elke peul zit een draad wat gemeen! Wie zou 'm dat gelapt hebben? En dc tranen kwa men vrouwtje in de oogen. Buurman 'stond achter de heg en lachte! (Asser Ct.) Raadsvergadering Oude Nicdorp. Vergadering van den raad der gemeente Oude Nie- dorp, gehouden op Woensdag 24 Juli 1907, voorm. 10 uur. Voorz. de heer A. Wonder Pz., Burgemeester. Afwezig de heeren Slrijbis en Kriller. Na opening van den voorzitter worden de notulen gelezen, die onveranderd worden vastgesteld Ingekomen zijn: Verslagen dienstjaar 1906 over de toestand van het West-Friesche Museum te Hoorn en over den toestand onzer provincie; beide voorloopig voor kennisgeving aangenomen, om verder aan de raadsleden die zulks mochten verlangen ter lezing te worden verstrekt. 6 Verder zijn nog ingekomen van Ged. Staten: a goedgekeurd het besluit tol af- en overschrijving talingen uit den post voor onvoorziene uitgaven; e afwijzende beschikking op het veizoek van j. Burgmeier om vermindering van zijn aanslag m den Hoofdei. Omslag. De jongste kasverificatie bijl den ge ineen te-onl ma ger gal aan: een ontvangst van f U.-lJ.JSVs tegen een uitgaaf van 111.004.1 Va dus een kassaldo van f 1.149.81. Een en ander in orde bevonden. Vervolgens heeft onderzoek dei gelooisbi ieven \<ui do 2 benoemde raadsleden de h.h.J. v. d. Oord Kz. af tredend en herbenoemd) eu l.. Rempt (Nieuw be noemd) plaats. Na onderzoek blijkt alles in orde, zoodal tot toe lating wordt besloten. Daarna wordt door den raad goedgekeurd het voor stel van B. en \Y. otn op advies van den Inspecteur van de Volksgezondheid eenige redactiewijzigingen in de Bouw- en Woningverordening aan te brengen en wel 1 in de artt. 4, 23 en 60. Benevens aanvulling der artt. 5, 32, 45, 47, 58, G2, I 63, 64 en 85. I Komt ter tafel de gemeenterekening over het dienst jaar 1906. Ontvangsten f9879.13, uitgaven f9219.421/,, dus een voordeelig saldo van f 659./Oi/s- Dc rekening, die 14 dagen ter visie zal liggen wordt voorloopig vastgesteld, na met alle daarbij benooreada bescheiden te zijn onderzocht. Voorzitter stelde voor.if de vraag of men een commissie van onderzoek wenschle, doch op voorstel van den lieer Over deed men lut zonder commissie, zoo staande de vergadering. Wordt vastgesteld het suppletoir kohier op de Hon denbelasting op een bedrag van f6.75. Voorzitter brengt nu ter lafel eene teekening \our een te bouwen lijkenhuisje alhier. Het E vroeger al eens besproken, zegt de voorz., dit hier geen lijkenhuisje is, wal toch wel noodig ge teut mag worden. Ook ben ik door een lid der Gezond heidscommissie op het ontbreken ervan gewezen. Deze teekening geeft er eene lengte voor aan vah 3.50 M., bij eene breedte van 2.50 M. en eene hoogte ook van 2.50 M. Er kunnen dan 2 lijken in staan, op schragen. We hadden eerst eene opgaaf van een groot er gebouwtje, voor 4 lijken, maar zoo groot achtten wc het niet noodig. Het komt toch zelden voor, dat het wordt gebruikt en de ruimte als hierboven aangegeven kunnen ve wel voldoende achten. In buitengewone gevallen zal dui wel raad worden geschaft, als het er loc komt. De kosten nu voor het bovenomschreven lijkenhuisje zuil in f247.20 bedragen volgens opgave van den timmcrmin W Kriller. alhier. Het wordt van steen met steenen gevel en overste kend dak, zonder zolder met pannen bedekt, waarop houten béschietsel. Wordt algemeen goedgevonden teekening en begroe ting goed te keuren en het werk aan Kriller op te dragen. Op het erf achter de kerk zal hel geboi.wtjc eene plaats vinden. Hel kerkhofbestuur is bereid be vonden om den grond daarvoor af te staan tegen 10 50 vergoeding per jaar. Verdere regeling en uitvoering wordt pan B. en W. overgelaten. Rest nu nog het opmaken van het suppletoir kohier Hoofdei. Omslag. Daartoe begeeft de raad zich in co mité. na dat eerst de rondvraag is gedaan, die niets oplevert. Ilooge prijzen voor Zeeuwschc boerenhoeven. Wie een boerenhoeve wil pachten, moet er als de kippen by zyn en menig boerenzoon ziet reeds jaren uit of h' t eindelijk eens zal gelukken. En dan by al die bezwaren komt natuurlijk een concurrontiegeest, die de pachten steeds hooger opdryften de verkoopwaarde \an den grond steeds doet stijgen. Pachten (in 't klein) van f 125 per H.A. zyn geen zeldzaamheden en de groote hoeven, hoewel minder, naar rato; by verkoop \an zoo'n hoeve wordt f 700 of meer per gemet betarld. Hoe geheel anders was de toestand een paar eeuwen geleden! Wy vonden in dit opzicht vermeld, en do lof- trompetters op „den goeden, ouden tyd" op landbouw gebied kunnen er aan snoepen„In den jare 1729 en daaromtrent was het zulke slechte tyd, dat de memclton hun landen niet konden verkoopen, noch belasten, zelfs nauwelijks konden weggeven of verpachten, en niette genstaande dat er een overvloed van geld was, en dat vele menschen, voornamelijk Oost-Indievaarders, groot gold en eoud hadden, en met contanten als tot de keel toe overkropt zaten, zoodat de interessen tot twee len honderd en daar beneden liepen, zoo durfde niemand land koopen, te meer daar de boeren zoo slecht butt.al- den. In dien tyd werd het hof „Soetendaele" onder Sercos- kerke met zyn heerenhuis, boerenhuis en schuur, alle wel onderhouden en in goeden staat, met zyn dreven, vyvers, en opgaand hout, te zamen in alles groot 104 gemeten 282 roeden lands, en daaronder 12 gemeten Haymans of Vrijland (vrij van dykgeschoten) publiuk te koop gepresenteerd, doch mocht niet gelden. Ziende, dat er niemand gevonden werd, die een pen ning voor zulk oen considerabel pand durfde bieden, had Lieven Ferdinand de Beaufort, gecommittoeide Raad van de Staten van Zeeland, den moed uit de hand te laton bieden de somma van driehonderd ponden Vlaamsch (of f1800) en niettegenstaande de voogden van de weezen, wien het hof toebehoorde, wel drie maanden kwamen te wachten en het hof overal oneer de hand liet presenteeren, om te zien, of er iemand ge vonden werd die het bod wilde verhoogen, heeft zich niemand opgedaan, zoodat voor f1800 genoemde De Beaufort op 12 December 1729 eigenaar werd van het hof met al zyn landen en toebehooren. v Keuring van foklieiigstcii- De Minister van* Landbouw hoeft goedgevonden te bepalen, dat de gewone Ryks-najaarskeuringen van lot dekking bestemde hengsten in 1907 gehouden zullen worden voor Noord-Holland: op 10 Oct. v.m. te Heilagen10 Oct. n.nt. te Wieringen; 11 Oct. te Hoofddorp; 12 Oct. v.m. te Texel12 Oct. n.m. te Terschelling. liet Eeger des lleils. De jaarlijks terugkeerende nationale velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woem- dag 31 dezer op het landgoed Rooswyk nabij Beverwijk, voor dit doel welwillend afgestian door den heer jhr. mr. M. G. P. del Court van Krimpen. Deze velddag zal tevens hot nationaal welkom zyn van de nieuwe leiders van het Leger des Heils in Nederland, kommandant en mevrouw Ridsdel, terwyl ook kolonel en mevrouw Higgins aanwezig zullen zyn, als vertegenwoordigers van het internationaal hoofdkwartier te Londen. Een 100- tal muzikanten en een koor van 250 personen werken mede. Huis Ingestort. In de Hoogstraat te Purmerend werd dezer dagen een huis gesloopt, helend ten noorden aan de woning van de familie Rins, magazyn van gouden en zilveren wer ken. Toen de zuidelijke muur van dit perceel bloot kwam, bleek deze in slechten staat te wezen. Een aan bod van den aannemer van 't nieuw te stichten gebouw, om dien muur voor eventueele ongelukken te stutten, werd niet aangenomen. Daarop werd met 't graven voor de fundamenten een aanvang genomen en een opening van 2.60 M. voor heien gegraven. Hierby kwam men tot de ontdekking, dat 't perceel der familie Rins niet geheid was. Des morgens nu om 7 uur, terwyl genoemde familio nog ter ruste was, zakte plotseling de fundeering aan de zuidzyde in en scheurde de muur met een giooto opening in tweeön. Onmiddellijk waren vele buren aan wezig on werd de verschrikte familie zoo spoedig moge lijk mot een ladder uit haar benarden toestand veilosL Al 't goud en zilver, benevens huisraad en inboedel iverd zooveel mogelijk uit de thans gevaarvolle woning verwijderd en geborgen in 't daarnaast gelogen mtn.t- facturen-magazyn van den heer J. Buiten, waar ook de familie tijdelijk is opgenomen. De aannemer van 't nieuwe perceel is bezig o.n 't nog hangende gedeelte van den bovenmuur te stuttm, doch de toestand is zóó ernstig, dat men voor algeheels instorting vreest. (Hbl.)

Schager Courant | 1907 | | pagina 10