Zondag 28 Juli 1907. 51ste Jaargang Mo. 4277. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. IBsireaulaan, 11 luterc. Tclephooa No. 20. Uitgevers T R A P M A W Co. Prijs per jaar f 3,Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meeröjct. Groota leltars worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Bekendmakingen. Nationale f&ilitie. Uit en voor de pers. rs, "arsssi t&'Jss: s---* rrsffi ssswr l 3iin%t.k."itlnbpad2^Ï^3«i Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. SCHA AIhsiis mn CODRAIUT. Aiurititii- Loliooihlal Dit nummer bestaat uil drie bladen. GEMEENTE SCIIAGEX. P O L I T I E. Tor Secretarie worden inlichtingen verzocht omtrent I 20 verloren graanzakken. Ter Secretarie zyn inlichtingen te bekomen omtrent een kinderarmbanje met gouden slot. Vergadering van don Raad der Gemeente Schagen, op Dinsdag, den BOen Juli 1907, des voormiddags ten 10 ure. De onderwerpen van beraadslaging zijn 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven gekozen raadsleden. 3. Vaststelling der verordening op de heffing en in vordering van het weegloon van kaas 4. Adres v. h. Bestuur der vereeniging „de Ambachts school" te Alkmaar om subsidie. 5. Adres van M. Visser e.a. betreffende verlaging gasprjjs. 6. Adressen van J. Keesman Pz. e.a. en M. Visser e.a. betreffende plaatsing marktstalletjes. 7. Aanbieding 3e suppletoire begrooting 1907. 8. Aanbieding gemeenterekeuing, dienst 1906. 9. Reclames hondenbelasting. 10. Reclames Hoofdelijken Omslag, en hetgeen verder zal worden voorgedragen. Schagen, den 25 Juli 1907. Do Burgemeester, H. J. POT. -(o)- De BURGEMEESTER der gemeente SCHAGEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat by beschikking van den Minister van Waterstaat d.d., 2 Juli 1907, La. B., afdeeling Spoorwegen, is bepaald, dat alle per spoor naar het buitenland te vervoeren runderen door een geëxamineerden veearts moeten worden gekeurd, even als zulks reeds geschiedt met de dieren, welke naar België worden uitgevoerd; dat voor elk te vervoeren stuk rundvee eene afzon derlijke verklaring van den veearts in duplo noodig is, welke verklaring slechts gedurende twaalf uren na het tydstip van onderzoek geldig is en dat dit onderzoek ten laste is van den belanghebbende. Een model-certiflcaat by ger oemde beschikking behoo- rende, ligt ter secretarie ter kennisneming. Schagen, den 22 Juli 1907. De Burgemeester, H. J. POT. (o>— Oproeping van Verlofgangers in werkelykcii dienst. De Burgemeester van Schagen maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tydstip, krachtens art. 111 der Militiewet 1901, in werkeljjken dienst worden opge- r°NONNEKES JOHANNES ELIZA, 12 Augustus 1907, lichting 1900, 3e Reg. Inf., 2e bat.,4e Comp., Middelpuig, TH IE JOHAN DIEDER1CH, 26 Augustus 1907,' lich- ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-golegalisoerde verklaring worden volstaan. Na hun horstel vervoegen zy zich onverwijld by hun korps. Ily, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hy, die zonder geldige i eden zich te laat by het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eenor bijzondere, oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zyne verplichting tot opkomst in werkelyken dienst, daar de openbare ken nisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen. Don veilofgangers, die, op grond van kostwinnerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werkeljjken dienst, wordt in hun belang aangeraden daartoe spoedig aan de Koningin het verzoek te doen. Dat verzoek, kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet recht streeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Frankee ring is niet noodig. Op gelijke wyze moet worden gehandeld met aanvragen hetzij om ontheffing, hetzü om een geldige vergoeding. Wenscht men echter alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze by ongezegeld en ongefrankeerd verzoek schrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonder lijke publicatie betrekkelijk „Kostwinners", en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter Gemeentesecretarie, eiken werkdag tus schen 10 en 12 uur voormiddags. Schagen, den 24sten Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Ie TfllË JOHAN DIEDER1CH, ting 1903, 8e Reg. Inf., 3e bat 3o Comp., Arnhem. STEEN DIRK, 5 Augustus 1907, lichting 1903, Reg. Veld-A., 2e bat., Utrecht. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich, ioder op den voor hom aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zak boekje), alsmede van al de by hun vertrek mot groot- verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, by hun korps aanmelden, en wel des namiddags vóór vier uur (de milicien-telegrafisten v^oi een uur), cf, indien dit met hot oog op don duur dei reis niet mogelyk is, zoo spoedig doenlijk daarna. Zy, die binnen het Ryk woonplaats hebben, behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de op komst bepaald. Het is in het algemeen wenschelyk, dat de opgeroe- penen zich op den laataten dag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 on 12 uur, tor Gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van hun zak boekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden trestóld van de vereischte vervoorbowyzen en de passago- biljetten en tot het dosgowenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zooveel zy daarop recht hebben, en tevens om, zoo zy die gowenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis De verlofgangers echter, voor de laats.e maal met groot-verlof vertrokken na 15 Maart 1904, dl® a'1®®'1 por spoor- of tramweg moeten reizen ®n m ™j®r zak boekje aanwezig is een op wit papier gedrukt en me rooden inkt ingevuld vervoerbewys, behoeven zchniet ter Gemeentesecretarie aan te meiden, doch beg<even zich rechtstreeks naar het statiOD van 0 otations- len aldaar hun zakboekje ter hand aan den statl0"s beambte, met do uitgifte van plaatsbewy/ verlofgangers behooren er op indachtig te zyn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de stiook van hot vervoerbewys. aangezien dezo strook hun ge durende do reis moet dienen als plaatsbewys. Verlofeaneers die, hoewel hun reis aanvangende pet .p™»?Kw'egMe "bTRS zich te» min-. vertrek van den trein of tram aan het station te moge6"' ernf ongez^gÏÏdf "orldari^ kan deze aldus, ter verzending a. Betreft het ver lof ga n ge i'sS8 aa n wie ^'i n'^ar band met eene vorige eproe- S in werkelükén dienst, door denzelfden genees- kundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan Wat zal de toekomst brengen? Nu de verkiezingen zijn afgeloopen en de gemoe deren weer tot rust kunnen komen, is er gebrek aan politiek nieuws. Het is dus ook geen wonder, dat men zich reeds weer gatat bezig houden met wat aanstonds in de nieuwe periode aan de orde zal worden gesteld. Eve,n natuurlijk is het, dat er weer allerlei geruch ten loopen over de positie van het ministerie en zijn klacht en levensduur. Wat zal de toekomst ons brengen, en wat zal dit ministerie het eerst aanvatten? De Prov. Gron. Ct. is zeer verlangend naar Grond wetsherziening, en zoodoende naar de uitbreiding van het kiesrecht. Ze wil in de Troonrede soberheid betracht zien, maar meent, dat één maatregel daarin niet onvermeld zal kunnen blijven: de Grondwetsherziening. Aan haar heeft deze regeering haar woord verpand. Zij stond het laatst en daardoor het eerst geschreven in 't werkprogram dat bij de eerste ontmoeting, bij de kennismaking van het kabinet met de Staten-G-eneraal werd ontvouwd. Ja, naar het oordeel van den voor zitter van onzen Senaat is de Kamer die thans het derde jaar van haar leven ingaat, in het teeken der grondwetsherziening gekozen en is dit Kabinet onder deze vlag saamgesteld. Nu zoude op de stelligheid van dit beweren wel zijn af te dingen. Maar niet voor be strijding vatbaar is, dat dit ministerie zijn bestaan aan de staatscommissie tot voorbereiding van den maat regel ingesteld, den meest mogelijken spoed heeft aan bevolen en dat het sedert meer dan een half jaar in het bezit is van de voorstellen dezer commissie, liet is onder deze omstandigheden niet gewaagd te onderstellen, dat de Grondwetsherziening stellig in de Troonrede voor het voetlicht zal komen en als voor indiening gereed zal aangekondigd worden. Ook de Haagsehe briefschrijver van de Zutph. Ct. spoort het Kabinet tot haast aan; 't is kort dag mis schien, en wat de naaste toekomst ook brenge vooi dit vrijzinnig bewind, het mag niet in gebreke blij ven zijnerzijds alles in het werk te stellen om hef voornaamste artikel van ziju program: de Grondwets herziening, te doen slagen. Twee jaren worden de ontwerpen reeds gewacht en hel rapport der Grondwetscommissie heeft der menigte on geduld waarlijk niet bevredigd. Land en Volk oordeelt niet anders; dit blad zegl: Een regeering trad op, in 1905, zonder bepaald aan te wijzen parlementaire meerderheid. Toch, ondanks haar schijnbare en druk geëxploiteerde onmacht, kon deze regeering voor ons land van groote beteekenis wor den. Deze beteekenis was voornamelijk te zoeken in haar plannen met het kiesrecht. Dat onze kiesrechtregeling onhoudbaar is, wordt Niettemin was er geen partij-verbond regecrmachtig, sedert een aantal jaren alom erkend, dat een Grondwetsherziening aan de orde kon stel len om tot de finale regeling te geraken. Dat kon echter wel het Kabinet-De Meester; en ziedaar zijne groote beteekenis. Zijn optreden heeft nu reeds vruchten gedragen, het mag wel eens worden herinnerd. En onder de a,nti-revolutionnairen èn bij de Katholieken is het kies- rechtvraagstuk naar voren gekomen. Beiden beproeven een oplossing. Beiden trachten gereed te zijn, wan neer het Kabinet zijn voorstellen aan de Volksver tegenwoordiging zal hebben voorgelegd. Een oplossing willen alle partijen. Men zoekt. Men tracht een stelsel van organisch kiesrecht met de cischen, op dit oogenblik in ons land gesteld, te ver- eenigen'. Het zijn bewijzen, dat men overtuigd is, deze regeering niet met een eenvoudige demonstratie van onwil te kunnen tegenstaan. Gemeen overleg zalwor- den gepleegd. De Regeering make spoed maant het blad niet hare plannen He dezen opzichte. Het Volk meent, dat de zaak der grondwetsherzie ning haast eiken dag een schrede vooruit doet. Ook de clericalcn worden gedwongen zegt zij ein delijk hun lijdelijk verzet te laten varen. In het na jaar zal een expresselijk daarvoor opgeroepen üeputa- lenvergadering der anti-revolutionnaire partij de pap eten, door Dr. Kuyper in de Standaard haar voor gezet: algemeen huïsmanskiesrecht, met het capacitei tenstelsel ten behoeve van de Roomsehe geestelijken. Voor de Katholieke partij zitten twee commissies over de quaestie te zwoegen: een uit de Kamerleden, en een uit den Rond van Katholieke kiesvereenigingen. Zij moeien zich haaslen, willen zij uiet achteraan ko men. De eenige politieke organisatie, die als zoodanig met de grondwetsherziening zich nog niet bezig houdt, is de Cnristelijk-hislorisehe. Maar daar is het ook niet noodig. De heeren Lohman, De Visser en Van Id- singa hebben samen maar een uurtje te overleggen en dan weet die partij wat zij wil. Niet of de grondwetsherziening aan de orde zal ko- komen, behoeft thans onze zorg te zijn. Hoe zij er uit zal zien, is iJj de quaestie. Het is nu zaak, dat al wat democraat is in het land, zich wapent, om pal te staan tegen do talrijke pogingen, die de verdedi gers der voorrechten van de bezittende klasse zonder twijfel reeds beramen, om te zorgen, dat haar positie niet verzwakt maar eer versterkt uit den strijd komt. Hce het kabinet zelf over deze kwestie denkt, zul len we wel vernemen in December bij de begrootings- discussiën. Ook op het groote schouwtooneel der wereldpolitiek is niet veel nieuws te zien. De wereldpers houdt zich by gebrek aan meer actueel nieuws, bezig met de verhouding tusschen de groote Europeesche Mogendheden. Het Drievoudig Verbond, ofschoon noch Italië, noch Oost-enryk, noch Duitschland er volop mee dwepen, is toch weer voor eenigen tyd verlengd. Maar dit verbond, hoe-,vol dan nog niet tot het verleden behoorende, heeft toch wegons de gewyzigdo internationale verhoudingen veel van zyn beteekenis verloren. Als een wig werd dit verbond indertijd door Europa gedreven, zoodoende de twee groote rijken Frankrijk en Rusland scheidend. Dit was, toen dit verbond in olkaar werd gezet, de grootste en byna oenige bedoeling. Toen droomde Frankrijk nog van een revanche-oorlog met Duitschland, en hot gevaar dat de overige machten daarby niet zooals in 1870 toeschouwers zouden bly ven. was lang niot denkbeeldig. Maar zooals gezegd er is zooveel veranderd. In Frankrijk, waar de nationalistische party de ooriogsvonk als 't ware steeds aanblies, is deze party recht in de verdrukking en de Fransche regeering spant alle zeilen by, om met Duitschland op een zeer vriendschappelyken voet te komen. De tegenwoordige Minister van Oorlog Piequart richt zyne legerhervormingen nu juist niet zoo in, dat het tot j de gevolgtrekking mag leiden, dat er een heel leolijk gezicht tegen Duitschland wordt getrokken. Die ooste- Hjke grens iykt niet de eenige grens meer te zyn, waar j Frankrijk zyn grootste legermachten behoeft saam te trekken. En bovendien lykt do vriendschap tusschen Frankrijk en Ituslaml sterk te bokoelen. Het Russische blad Nowoje Wremja hoeft in een reeks van artikelen het bondgenootschap tusschen Frankrijk en Rusland bespro ken en daarbij aan het adres van Frankrijk zoer veel onvriendelijks gezegd. In Fiankryk is wel eens beweerd, dat het Rusland redde toen er voel Fransch geld aan het groote Czaren- ryk werd geleend. Neen, zegt het Russische blad, dat is juist andersom. Rusland bewees een dienst aan Frankrijk. De Russi sche begrooting, zegt het blad, vertoont eik jaar hooger eindcijfer ondanks den economischen stilstand in het land. Zoodra de rust zal weergekeerd zyn, zouden de koersen der Russische fondsen hooger zyn dan ooit. Men mocht in Frankrijk Rusland dan als quantité ncgligeable zyn gaan beschouwen, Duitschland, Engeland en vooral Japan zagen den toestand beter in en geven blijken dat zij Rusland's vriendschap van waarde achten. Het Franscli-Russisch verbond is politiek en economisch nu reeds voor Frankrijk van grooter waarde dan voor Rusland. Waartoe dienden toch dio voortdurende spel- leprikken van Fransche zijde aan het adres van Rus land Alleen Rusland zou Frankrijk haar rust kunnen waar borgen, terwyl Duitschland het voortdurend in avontu ren zou kunnen brengen. Als de Franschen den toestand verstandig beoordeelen wilden moeston zy tot d e con clusie komen, dat het louter in hun belang is, dat de rust in Rusland zoo spoedig mogelyk wordt hersteld. Tegenwoordig doet Frankrijk het tegenovergestelde. Of men zich van deze jeremiades in Frankrijk veel zal aantrekken, is de vraag. Want men mag het den Franschen uiet euvel duiden, dat zy zich eens afvragen: wat voordeelen heeft ons het bondgenootschap met Rusland gebracht? Ongetwijfeld was de uitslag van den oorlog met Japan voor Frankrijk ook een teleurstelling. Daar uit bleek, dat de Russischo beer niet zoo geweldig was als hy werd afgeschilderd. En bovendien, het vry'e Frankrijk met zyn vooruitstrevende bevolking past toch zoo weinig by hot reactionnaire Rusland. Van de socialistische zijde werd op dit laatste reeds meer dan eenmaal gewezen en nu die party in Frank rijk aan invloed heeft gewonnen, kan het niet anders, of dit zal op de buitenlandsche politiek invloed moeten uitc efenen. Er was byna dezer dagen weer een kink in den kabel gekomen tusschen Duitschland en Frankrijk. Zoo men weet, is men te Parijs druk bezig met de bestuurbare ballons, en was men verrukt dat men te dien opzichte nu toch het Duitsche leger de baas was. Maar daar kwam het bericht, dat de Duitsche Generale Staf ge tracht had, het geheim der samenstelling voor grof geld van de Fransche fabrikanten te koopen. Dat zou echter niet gelukt zyn. Gelukkig voor de eer van Frankrijk. Maar daar komt de Engelschman Baden-Powell, zelf een uitvinder van luchtballons, vertellen, dat dit alles niets botoekent, want hy heeft zelf by een bezoek aan Parys alles van die luchtballons kunnen zien en dat nog wel met toestemming der makers. Zoodoende ging het deksel op den aschpot en liep alles met een sisser af. De Duitschers hebben nu ook reeds proeven met bestuurbare hallons genomen en met groot succes. Ook op dit punt dus gelukkig geen gevaar meer voor ver wikkelingen. Uit alles blijkt wel dat het onderwerpde inter nationale verhoudingen, nog wel eens zal worden be handeld. De toekomst zal ons wel een paar andere schikkingen brengen in de onderlinge verhouding der Staten. Polen is voor Rusland geen gemakkelijke bezitting. De correspondent der Frankf. Ztg. te Warschau schrijft aan zyn blad o.a. bet volgende over de toestanden daar: Hoewel het grootste doel der bevolking van Russisch Polen ontegenzeggelijk de revolutie moede is, wil hot land toch niet tot rust komen. De hoofdoorzaak hiervan is gelegen in het optreden der politie, die, geleid door de bureaucratie, al het mogelijke doet om onlusten in het loven te roepon en verbittering en haat te zaaien. De bureaucratie heeft er klaarblijkelijk belang by, den staat van beleg in Polen te handhaven en houdt de volksmassa in voortdurende gisting en zenuwachtige onrust. Vandaar dat de toestand van revolutie allengs chronisch wordt. De politie verzaakt ook haar plicht tegenover het roo* verwezen. Het zou zeker de taak der politie zyn aan het sterk ontwikkelde rooverwezen paal en perk te stel len, maar ze doet volstrekt niets in deze. De gevallen van roof en plundering nemen van dag tot dag toe. In den laatsten tyd kan men het 's avonds ternauwernood meer wagen van een rijtuig gebruik te maken, daar de koetsier gewoonlijk met de roovers onder één deken ligt. Daarentegen is er een groot aantal geheime agenten in de weer, om naar niet bestaande politieke samen zweringen onderzoek te doen. Dagelijks worden hoopen inenschen in hechtenis genomen en wee dengene, die toevallig een verboden brochure of een ongeoorloofd lied by zich draagt. Wie slechts eenigszins in de ver houdingen hier ingewijd is, staat verbaasd, wanneer hy 's morgens in de bladen de namen der in hechtenis genomen personen leest, daar men by de meeste met alle beslistheid zeggen kan, dat er weer een nieuwe misgreep der politie in het spel is. Daarby worden kna pen en meisjes van 16 jaar niet gespaard, en wanneer de ouders niet by alle waardigheidsbekleders de noo- dige moeite doen, wordt hun niet eens de reden mede gedeeld, waarom hunne kinderen in hechtenis zyn ge nomen. Advokaten en verdedigers zyn tegenover de krijgsraden volkomen machteloos. In Korea is het nog niet rustig. Er is o«n nieuwe overeenkomst gemaakt tusschen Japan en Korea, waarbij een resident-generaal onbeperkte controle krygt op het binnenlandsch bestuur en dat de Japanners aanwijst als Koreaansche regeeringsambtenaren. Het nieuwe verdrag maakt markies Ito tot den wer kelyken heerscher in Korea. Den nieuwen Keizer is zelfs geen schyn van macht gelatenzyn ambt is zuiver vertegenwoordigend geworden. De ministers worden gemaakt tot werktuigen in dehand van den Japanschen alleenheerscher, die slechts aan zyn vorst verantwoor ding schuldig is. Korea is zelfs niet meer in schyn onafhankelijk. Een geordend Japansch bestuur is voor Korea eer een voorrecht dan een nadeel. Reeds nu heeft Japan met behulp van een Koreaansche leening, waarvoor de invoerrechten zyn verpand, groote verbetering tot stand gebracht. Tusschen de voornaamste plaatsen zyn goede wegen aangelegd; inde drie groote handelscentra zyn waterleidingen gebouwd; do inrichting van het onder wijs, dai door vroegere Koreaansche regeeiingen volko men was verwaarloosd, is met kracht ter hand genomen, er worden goede lagere scholen gebouwd en instellingen vooi middelbaar onderwijs worden opgericht; de slechte ziekenhuizen in de hoofdstad zyn vereenigd tot een flink gasthuis, dat aan de nieuwere eischen der weten schap voldoet. Voorts handhaaft een politiekorps van 700 Japanners on 2000 Koreanen do ordeis het land voor het binnen landsch bestuur verdeeld in 13 provincies, 11 prefecturen en 333 districten met goed geregelde bestuurslichamen aan het hoofd en wordt do rechtspraak naar moderne inzichten hervormd. Ten slotte heeft Japan het munt- en credietwezen ge regeld, 6en modelhoeve ingericht, katoenplantages aan gelegd, een boschbouwschool gesticht en is een nijver heidsschool in aanbouw. Daar is den Koreanen dus wel een ruime vergoeding geschonken voor het verlies hunner onafhankelijkheid. Het stemrecht voor de vrouwen is een eisch die in verschillende landen nog op veel tegenstand stuit. Maar niet alzoo in de Noordelijkste ryken van Europa. Hot politieke stemrecht voor vrouwen, dat in Finland reeds is ingevoerd en onlangs ook door het Noorweegsche Storthing is aangenomen, zal vermoedelijk ook weldra aan Zweden ten deel vallen. Het statistisch bureau te Stockholm is reeds sinds eenigen tyd bezig met een onderzoek aangaando de deelneming van vrouwen aan beroepen en bedrijven en zoodra het bureau zijn arbeid voltooid zal hebben, kan dan bly'ken, welke klassen van kiezers door de uitbreiding van het kiesrecht het meest versterkt zullen worden. Binnen eenige maanden kan dan de indiening van een ontwerp op het kiesrecht voor vrouwen in de Zweedsche Kamer tegemoet worden gezien. Kermis Anna Paulowna. Onze kermis belooft dit jaar druk te zullen worden. Op allerlei gebied 'Ls er nogal liet een en ander aan wezig, dat tot uitspanning en genieten uitnoodigt. In „Veerburg" treedt Maandagavond op het tooneel- gezelschap „Kühn en Verhagen" van Amsterdam met het drama in drie bedrijven „Miss Multon," gevolgd door het blijspel „Een kop thee." Aanwezig is ook de schouwburgtent van de Firma Bakker. Dit gezel schap heeft hier liet vorige jaar een' goeden indruk achtergelaten. Op zijne oude standplaats staat weder do kinematograaf electrie van den heer Schinkel. Wie gaarne eens wil „draaien" vindt daartoe gelegenheid in den Zecuwschen stoomcaroussel van Mej. de wed. Schildmeijer of in tien eenvoudiger draaimolen van den heer Rinner. Wil men liever door het luchtruim zweven, de Ame- rikaansche luchtschommel en de TurksChe schommel, noodigen u daartoe uit. Ook is aanwezig de electriseerma- chine van den heer Coppejans. De noodige koek- en wafelkramen ontbreken natuurlijk niet. De heeren Hart- land, Mul, Coppejans, Ponjée, Snaas en De Jager heb ben allen alhier hunne tenten opgeslagen om gele genheid te Reveil den inwendigen mensch (e verster ken. „De Friesche Kap" is dit jaar voor het eerst alhier aanwezig. In den West-Polder is Maandagmiddag harddraverij en Dinsdagmiddag ringrijderij, telkens om schoono prijzen of contanten. Wanneer het weder niet ongunstig is, kan (de kermis druk worden. - Winkel. Aan den milicien-verlofganger Albcrtus Portegijs is door den Minister van Oorlog, overeenkomstig zijn verzoek vergunning verleend, om 4 November a s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen. J

Schager Courant | 1907 | | pagina 1