Marktberichten. INGEZONDEN. Groentemarkten. Groenteveilingen. Predikbeurt Zondag 4 Augustus e n. 1907. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. De verordening op de heffing en invordering van het weegloon van kaas was maar voor beperkten tijd van kracht, tot 1 September a.s. De Raad stelt deze ver- ordening onverandei 1 vast. Van het bestuur van de Ambachtsschool te Alkmaar was het verzoek ingekomen om een subsidie voor die inrichting. B. en W. stellen voor f 20.— subsidie te geven. De heer Roggeveen kan zich met dit advies zeer goed vereenigen. Het is een genot ook voor de toekomstige am bachtslieden in onze gemeente, dat zij zich op een dergelijke inrichting kunnen bekwamen. Het leeren van een ambacht stelt steeds hooger eischen en het is noodig dat er dergelijke inrichtingen bestaan. Spr. vindt het dan ook goed, dat onze gemeente een blijk geeft van belangstelling. De heer Meurs is het maar tot op zekere hoogte met den heer Roggeveen eens. 't Is waar dat de ambachts school is een nuttige inrichting waarvan de jongelui voor de ontwikkeling van hun kennis kunnen gebruik maken. Maar daartegenover staat, dat onze gemeente heeft een Landbouwschool even nuttig. Die inrichting wordt ook bezocht door verschillende jongelui van bui ten. Deze inrichting kost de gemeente aardig wat en daarvoor ontvangen wij hier toch ook geen subsidie, maar worden de kosten alleen door ons gedragen. Wieringerwaard, Barsingerhorn en meer van d.e kleine plaatsen, die totaal geen uitgaven hebben voor dergelijke inrichtingen van onderwijs, dat die een school als te Alkmaar subsidiëeren, dat is uitstekend. Maar wij hebben hier al ons deel van de onkosten voor het algemeen onderwijs en behoeven dus nog niet bij te dragen aan een inrichting te Alkmaar, waar wij van onzen kant daar iets tegenover kunnen stellen, dat ook zonder dat Alkmaar er iets voor betaalt, door jongens uit die gemeente kan worden bezocht. De hoer Roggeveen gaat met dezo redoneering niet mee. Immers, onze Landbouwschool kan niet gelijk gesteld worden met de Ambachtsschool te Alkmaar. De Landbouwschool is een rijksinrichting, waarvan de onderwijskosten geheel en alleen door het Rijk worden betaald. Onze gemeente heeft alleen betaald het halve bedrag van de stichtingskosten. De ambachtsschool is een particuliere inrichting, die door het rjjk en de provin cie wordt gesubsidieerd en welke bovendien aan Alk maar een groot bedrag jaarlijks kost. Spr. meent dat dit nogal eenig verschil maakt. De heer Meurs is het weer van zijn kant niet eens met deze redeneering. Schagen is een kleine gemeente van nog geen 3000 zielen, Alkmaar met ongeveer 20000 zielen, nogal jeen groot verschil, en als een plaats als Schagen zich zulke groote uitgaven getroost voor zijn Landbouwschool, kortelings nog een bedrag van f5000, vroeger al reeds f3500, plus het jaarljjksch onderhoud, dan is dat voor een kleine gemeente als de onze een tamelijk bezwaar. Spr. vindt de Ambachts school ook een uitstekende inrichting, maar hij wijst alleen daaropwaar Alkmaar ons geen steun behoeft te geven voor het bezoek van de Landbouwschool, daar acht spr. het ook niet noodig dat Schagen wel zou steunen voor het bezoek aan de Ambachtsschool. De heer Bijpost meent, dat er vroeger nooit subsidie is gegeven aan de Ambachtsschool, en waarom nu dan wel? De heer Vader meent, dat de heer Bijpost zich vergis^ met de Huishoudschool. Spr. vindt f20 een betrekkelijke kleinigheid, een bewijs van belangstelling, waar de ge meente Alkmaar zelf f3000 per jaar geeft. De heer Bijpost noemt het van een stad als Alkmaar krenterig f20 van Schagen te vragen. De heer Vader wijst er op, dat het bestuur dei- Ambachtsschool geen f20 vraagt, alleen: wil je onze school steunen. De heer Meurs betoogt nogmaals dat Alkmaar en en Schagen wederkeerig iets aanbieden en Schagen vraagt toch immers ook geen subsidie. De heer Roggeveen wijst er eveneens nogmaals op, dat het eene een Rijksinrichting is, het andere een parti culiere instelling. Wij kunnen toch voor een rijksinrich ting als de Landbouwschool geen subsidie vragen. De heer Vader zegt, dat de Commissie die de Am bachtsschool bestuurt, niet goed kan rondkomen en daarom steun elders vraagt. Het is Spr.'s principe te vragenmoeten wij een dergelijke nuttige instelling niet met een klein bedrag steunen De heer Bijpost zegt, dat Schagen nog nooit aan Alkmaar om een bijdrage van f20 heeft gevraagd. De heer Roggeveen brengt in herinnering hoe men zich vroeger in Schagen heeft beijverd, de Landbouwschool te krijgen, en het is gelukt. Toen had men het oog op de voordeelen, die deze school voor Schagen zou afwerpen, wat ook gebeurt. Spr. acht daarom de opoffering van de gemeente niet zoo groot. Wat Schagen er van terug krijgt, is van dien aard, dat die opoffering niet te duur is. De heer Meurs onderschrijft volkomen, wat de heer Roggeveen daarvan zegt. Spr. noemt het ook een eer dat de Landbouwschool hier is, maar dat geldt met het oog op de Ambachtsschool ook wederkeerig voor Alkmaar. Na nog eenige discussies in denzelfden geest wordt het voorstel van B. en W., om f 20 subsidie te geven, aangenomen. Tegen de heéren Bjjpost en Meurs. Volgt het adres van M. Visser, e.a. tot verlaging van d-m gasprijs. Zooals bekend, vroegen adressanten ver laging op het motief, dat de gemaakte winst op een verbruik van 130800 kub. M. gas was f2537.37}, of 2ct. per kub. M. B. en W. hielden zich met betrekking tot dit adres geheel aan het advies van de Grascommissie. De Gascommissie was tegen verlaging, omdat in eenige andere gemeenten van gelijken omvang als Schagen (deze werden met name genoemd) het gas ongeveer denzelfden prijs bedroeg als hier, nl. 8} ct. en hier 8 ct. In die gemeenten was nog het nadeel, dat men 2 gasmeters moest gebruiken en hier alles over één meter loopt, dus wordt meterhuur uitgewonnen. De muntgasverbruikers waren in enkele dier genoemde gemeenten in een onvoordeeliger positie, daar zij aldaar 9, 10 en 11 cent moesten betalen. De gemeenten Zaandam en Groningen hadden het gas met een halven cent verhoogd, door de hooge kolen- prijzen, werd nog aangevoerd. De Commissie meent, dat de fabriek, met 8 cent als gasprijs, winst zal afwerpen, maar die behoort ten goede te komen aan de gansche gemeeute. De gemeente in haar geheel draagt de risico van het bedrijf en nu zou het voordeel bij gasverlaging alleen komen aan den kant der gasverbruikers, dat gaat niet, volgens de Commissie. De winst moet komen aan de gemeente, dus middellijk ook reeds aan de gasverbrui kers. Op bovenstaande gronden adviseert de gascom missie afwijzend op het adres te beschikken. De heer Asjes verklaart nog volkomen in te stemmen met de motieven van dit advies, waarop het voorstel afwijzend op het adres te beschikken, met alge- Het spijt Spr., dat het besluit genomen is en hij had liever gezjen, dat de adressanten vóór dien tijd met hun adres gekomen waren, dan had de Raad wellicht niet het besluit genomen dat nu is gevallen. Spr. zou den toestand willen laten zooals hjj is. De Gedempte Gracht is Donderdags vroolyk, het heeft daar een kermisachtig worden^ehandeld. aanzien en vreemdelingen die Schagen niet kennen, verbazen er zich over, dat deze kleine plaats op Donderdag zoo druk en gezellig is. Moeten we nu onze Gracht doodsch maken, de aantrekkelijkheid voor bezoekers van buiten wegnemen? De Gracht is een gedeelte van ons markt terrein en met al die beweging en dat leven, lijkt de markt in haar geheel groot en opgewekt. Moeten we nu onze markt afbreuk doen ter wille van een grilvan een paar winkeliers? Misschien druk ik mij nu wat te sterkuit, maar het is naar mijn bescheiden meening toch zoo, dat deze verandering geschiedt ter wille van een paar winkeliers, die de vrije concurrentie niet willen, of kunnen doorstaan. Ik stel daarom voor, het besluit tot verplaatsing in te trekken en ik hoop, dat dit voorstel by de andere hoeren steun zal vinden. De heer Vader moet beslist opkomen tegen de uit drukking van den heer Asjes, waar die spreekt over een gril van een paar winkeliers. Neen, mijnheer Asjes, hot is geen gril van een paar winkeliers, maar het is een strijd, die reeds 20, ja 25 jaar is gestreden en ik vind een uitdrukking als die u daar bezigt, vry kras. Ik heb het persoonlijk 22 jaar ondervonden, wat het zeggen wil, je flinken winkel ioderon Donderdag gebarri cadeerd te zien door een groot stalletje van elders. Als u dat zelf ook eens hadt ondervonden, zou u wel anders spreken dan over een gril. Ik ben het ook niet met u eens, waar u spreekt, dat dit kermisachtige aanzien onze markt zou bevor deren. Dat kermisachtige aanzien moogt u, wat my be treft, behouden, maar niet op onze Gracht, maar vlak daarnaast, op oen afstand van ongeveer 25 pas. Vorder wyst u op de Laan, op het plaatsen van de rijtuigen op het gedempte gedeelte. Maar het is niet over het plaalsen van de rijtuigen, maar over het uit- en inspan nen, dat B. en W. het hebben. Dat brengt daar de opstopping. De massa menschen die daar passeeren, vooral vrouwen en kinderen, kunnen er niet door. Voor de stalletjes heeft deze verplaatsing verbazend weinig beteekenis; de Laan is vlak by de oude plaats. Maar de Gedempte Gracht moet vry gehouden worden, daar hebben we ruimte noodig. Als ik u er alleen maar op wy's, dat de aanvoer van de varkens in het le half- Meurs en Bijpost worden benoemd tot leden van de commissie om deze rekening na te zien. Enkele reclames van do hondenbelasting worden in gewilligd. Reclames Hoofdelyken Omslag zullen in comité By de rondvraag vestigt de heer Asjes de aandacht op do klacht, door hem ontvangen, dat het 's avonds vooral op den Stationsweg zoo donker is. De heer vader zegt, dat gedurende de maanden Mei, Juni, Juli vroeger geen enkele lantaarn brandde, nu een 12-tal. Zaterdagavond zullen evenwel alle lantaarns weer branden. De Heer Asjes wil dan daarin verandering brengen. Het kan onder de boomen geducht donker zyn, vroeger op de Gedempte Gracht, door het snoeien is dat ver beterd, maar dan toch op den Stationsweg. De heer Vader beweert, dat de lantaarns op de Ge dempte Gracht alle hebben gebrand, behalve een paar, die men vergeten had aan te sluiten. De heer Vader doet het voorstel, de stalletjes van plaatsgonooten vooraan te plaatsen op de Laan. Dit voorstel wordt met algemoene stemmen aangenomen. De heer Bijpost heeft een onderwerp, dat hy in comité wil bespreken. De heer Roggeveen wijst op de pomp op de markt, die doorloopend defect is. Spr. doet het idee aan dé hand, de pomp voor den heer Schmalz staande, naai de markt te brengen. De gedachte wordt geuit, dat de put op do markt nog wel de oorzaak der stagnatie zou kunnen zyn. Enfin, onderzoek zal volgen. Hierna sluiting. Een (rouwe koe. Dat een koe ook hecht aan hare omgeving is reeds meermalen gebleken, ook nu is daarvan weereen aardig voorbeeld bekend. Do heer P. V. alhier verkocht een koe aan den heer G. B. te Gallantsoog. Dinsdag werd het dier daar geleverd, maar Woensdagmorgen stond het Bontje reeds weer voor het hek van haar oude wei. Gewestelijke Voorturnersles. Wy vernemen, dat Zondag a.s. alhier, in het lokaal „Cérès, eene voorturnersles gehouden zal worden, 's morgons te half elf. Geslaagd, De heer J. J. van der Meulon, onderwijzer aan de Roomsch-Katholioke school alhier, is te Amsterdam ge slaagd voor de hoofdacte. aar van 1906 was 646 stuks, nu in dit jaar 1151 stuks, T 4)0 bouw van eer} v'f'a naast het postkantoor op ten groot verschil dus. Dat zal zich in de toekomst nog ?e al] r' V00F rekenmg van den heer P. Meurs Pz., is opgedragen aan den heer J. R. Vlaming. een groot verscnu aus. uat zaï zien in ae toeKomst nog wel uitbreiden, omdat de Amsterdamsche groothandel hier komt, en dan hebben we toch meer plaats op de! Gedempte Gracht noodig. De heer Asjes had reeds gezegd, dat de uitdrukking van een gril van enkele winkeliers te kras was. Maar spr. vindt toch, dat het is in het algemeen belang, de gelegenheid tot koopen zoo groot mogelijk te stellen, de markt uit te breiden voor de bezoekers van buiten; dat mogen we toch niet achterwege laten. De menschen komen aan die stalletjes hun inkoopen doen, misschien wel goedkooper dan in de winkels, maar zy zullen toch ook in die winkels komen. Ik ben geen winkelier geweest, dus spreek niet by ondervinding, maar stel me dat zoo voor. Wat de uitspanning op de Laan betreft. Ja, als de stal houders nü hun rijtuigen plaatsen, doen zy dat vóór de boomen, als zy dat eens achter de boomen kunnen doen, zal dat de passage toch ten goede komen. De heer Vader wyst spr. nogmaals erop, dat het niet is het plaatsen van de rijtuigen, maar het in- en uitspan nen wat de opstopping veroorzaakt. Of men aan de stalletjes goedkooper zal koopen, dat betwijfelt spr. erg, maar laat ons maar eens aannemen, dat het zoo is, dan wordt nu dan toch aan die liefhebbers de gelegenheid om aan die stalletjes te koopen, niet ontnomen, 25 pas verder worden ze geplaatst, dat is alles. Het is geen wering van de stalletjes, geen ontgaan van concurrentie, die blijft bestaan. Spr. vreest geen concurrentie, door de concurrentie heeft spr. meer zaken gedaan, de concur rentie is heilzaam, die heeft spr. wakker gehouden. De heer Buis zegt, dat de kwestie er niet eene is van vandaag of gister, zy houdt reeds lang de gemoe deren bezig. Allen zullen wy het er wel over eens zyn, dat de Gedempte Gracht geen geschikte plaats is voor de stalletjes. Nergens, in geen enkele marktplaats, vindt men die stalletjes, waar zy by ons staan, op den toegangsweg, op de markt. Kijk naar Purmerend, naar Alkmaar, ook daar vindt men ze op een standplaats direct grenzende aan het marktterrein en daarom is de Laan als by uitstek er voor geschikt. En jarenlang is men niet tot verplaatsing overgegaan, omdat er geen terrein was, dat is er nu wel. Het is waar dat de stalletjes de winkels maskeeren. Als men zoo Zondags de Gedempte Gracht over wandelt, heeft men een ruim gezicht op onze mooie winkels, en kan men de uitstallingen bekijken; Donderdags is dat niet zoo, dan is het gezicht geheel belemmerd. De concurrentie, die den winkeliers door de stalletjes wordt aangedaan,is oneerlijk. We hebben hier één drukken dag en daar gaat nu een ander voor je deur staan, en het heeft mjj verwonderd, dat nog één neringdoende op de Gedempte gracht op het adres heeft geteekend, om die stalletjes daar te houden. En nu de winkeliers die op het Noord of Rensgas wonen en met een stalletje Donderdags op de markt staan. Ja, die menschen hebben kleiner zaken, hebben Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 33 stapels kaas, waarvan 33 stapels kleine kaas, hoogste prys f 28.50, 0 stapels commissie f 0 stapel middelbare f - Aan gewicht 10502 K.G. Alkmaar, 29 Juli 1907. 12 Koeien en ossen f 220.—a 290.—137 vette kalveren f 40.— a 117.50, per Ned. P. f 0.80 a 0.90 42 nuch- tère idem f 8.a 22.711 vette schapen f 20. - a 33.—, 350 vette, varkens f 0.40 a 0.48 per P., 30 magere idem f 15.— a f 18.—. Purinercnd, 30 Juli. Aangevoerd 474 runderen, waaronder 395 vette, 64 a 76 cent per kilo, prysh. stug, 79 melke-en gelde-f 150 a 260 per stuk, prh. st. 28 stieren, 263 vette kalveren 65 a 85 ct. per kilo, handel matig 319 nuchtere id. f 10.— a 25.— per stuk, handel stug, paarden, 2702 scha pen f 24.— a 32.—, 1. prys stug, 400 lammeren f 14.— a 19, prysh. stug, 420 vette varkens 43 a 47 cent per kilo, handel stug, 73 magere dito f 18.— a 25.— per stuk handel stug, 231 biggen f 6.— a 10.— per stuk, matig, ganzen f a zwanen f 0 a 0.—, 0 manden appelen f 0 a 0.—, 0 mand peren f 0.— a 0.—, beiden per mand. Kaas. 187 Kleine f 31.—, 2 middelb. f 0 com missie f a aangev. 187 stapels, handel matig. :2095 K.G. boter f 1.10 a 1.20, kipeieren f 3.50 a 4.— eendeieren f 0.a fO.— per 100. Geachte Redactie I Beleefd verzoek ik U plaatsing voor 't navolgende. Gezinsverpleging. Op de bovenzaal van den hoer P. Scheringa te Barsinger horn werd op Maandagavond, den 29 Juli, eone vorgadering gehouden van bestuursleden van verschillende corpora- tiën en vereenigingen uit Winkel, Kolhorn, Barsinger hom en Haringhuizen, daartoe uitgenoodigd door Ds- van Loon van Barsingerhorn, als Voorzitter van de Ge zinsverpleging in Kring V. Achttien porsonen waren aanwezig. De heer v. Loon opende de vergadering met eene uit- eenzetting van de geschiedenis der Gezinsverpleging in de laatste maanden, welke leidde tot het bijeenroepen dezer vergadering. De zaak is deze. Zooals bekend is, bestaat er sedert eenigen tyd gele- genheid om in ernstige ziektegevallen behandeld te worden door eene daartoe aangestelde wijkverpleegster en talrijk zyn de gevallen, waarin men de weldadige werking van deze instelling reeds heeft mogen onder vinden. Maar even bekend ook is het, dat de werkkring van die eene wijkverpleegster over de gemeenten Schagen Barsingerhorn, Wieringerwaard en Anna Paulowna, veel' te groot was. Daarom was er voorgesteld om dien kring te splitsen en over het gebied van genoemde vier gemeenten twee verpleegsters te verkrijgen. Intusschen heeft Schagen uit eigen middelen voor zich alleen de aanstelling van eene wijkverpleegster verkregen. Tengevolge daarvan zyn de gemeorten Anna Paulowna Wieringerwaard en Barsingerhorn al in niet veel gun stiger conditie gekomen, dan zy voorheen waren, want de afstanden van b.v. de Van Ewycksluis in den Anna Paulownapolder naar Kolhorn en Hooge Bieren by Haringhuizen, zyn nog altijd te groot voor het bezoek door eene en dezelfde verpleegster. Daarom worden er pogingen in het werk gesteld, om eene verpleegster te verkrijgen voor plaatsen in do ge meenten Anna Paulowna en Wieringerwaard en eene verpleegster voor plaatsen in de gemeenten Barsinuer! horn en Winkel. m Natuurlijk echter is ook het krachtigste betoog voor de wenschelijkheid van die zaan op zichzelf niet voldoende om haar tot stand te brengen; er is geldelijke steun noodig. Nu is het plan om te dien opzichte eene wijziging te brengen in den gewonen gang van zaken. Tot nog toe werd in de benoodigde geldmiddelen voor zien door bijdragen van kerkelijke collegiën, plaatselijke vereenigingen, collecten en particuliere bijdragen. Buiten en boven die bijdragen werd men, by voorkomende verple ging, in de gelegenheid gesteld eene vergoeding te geven in de kosten van die verpleging volgens een bepaald klassentarief. Thans stelt men zich voor, om, evenals b.v. by het „Witte Kruis", een lidmaatschap in te stellen, tegen eene contributie van minstens fl.— per jaar, waardoor men recht verkrijgt op verpleging; wie het ook zy. Dit is dus iets anders, dan de vrijwillige bijdrage, waartoe men zich vroeger verbond. Zal bet op die wijze kunnen gaan, dan zullen evenwel velen tot het lidmaatschap moeten toetreden en allerlei corporatiën en vereenigingen wat helpen dragen. Op de vergadering die nu gehouden werd, is eene „raming" van bijdragen opgemaakt en gebleken, dat de kosten voor wijkverpleging in een kring Barsingerhoru- Winkel by eenigen meerderen steun, vooral van de Kerkbesturen, zeer wel konden worden bestreden. Er werd verder besloten by circulaire den ingezetenen der beide genoemde gemeenten nadere inlichtingen te verschaffen en op te wekken tot deelneming aan de goede zaak. Broek op Langendijk. Maandag werd besteed voor: Aardappelen gladblaadjes f 0.60 a f 0.90 per 17} K G graafjes - 0.90 -1.00 ronde -0.60 -0.80 muizen - 0.35 - 0.70 kleine -0.30 -0.45 ^0rtel6n, i -3"40 3 "4"20 100 bos. Bloemkool, 1ste soort, flO.— a f 13.75 per 100 stuks 2de - 7.50 a f 10.50 8.— a 9.50 per 100 stuks. 0- 3.— per 50 K.G. 1.05 'per 1000. Roode kool Gele kool Zilveruien Slaboonen - 9.— a - 1.85 a - 1.— a Winkel, 29 Juli 1907. Roode aalbessen 7 a 8 cent, kruisbessen a - cent, zwarte aalbessen 8,5 a 9 cent per pond, aardbeien 4 cent per mandje, frambozen 15} a 20 cent per pd. slaboonen f 1.10 a f 1.50 per 1000, komkommers f 4.50 f 3.15 a f 3.50 per 100. Marktbericht van de Land- en Tuinbouw-vereeniging „De Kondracht" te Medcniblik. gehouden den 27 Juli 1907: Opperdoezer groote ronde fO.- a f0.—Opperdoezu kleine ronde fO.— a fO.—gioote muizen fl.— af 1.10, ailo uuiaug. "!T ™nTn fa40 a f0-60' blauwe f0.80 a f0.85 en daaronder versta ik de Gemeenten,p'*0ot ,™er 1500 manden of zakken. Polders van Winkel, Hoogwoud, Opmeer 1 ,7 29 Jul1 1907- Opperdoezer groote ronde fl.— a f 1.10, Opperdoozer Tot myne verwondering zag ik in de „Schager" van 28 Juli j.1. niets over het groote belang voor onze omstreken, dat thans toch aan de orde isl Dit groote belang is: de groentemarkten en de plaatsen, waar ze zullen per 100, eieren komen. Naar aanleiding van de daarover gehouden bespre kingen te Dirksnorn en te N.-Niedorp, waarvan de ver slagen voorkomen in de Schagers van 21 en 25 Juli j.1., dient myris inziens spoedig nader te worden gesproken. Het is myn doel, daartoe op te wekken alle belang hebbenden, en daaronder versta ik de Gemeenten, Bannen en Polders van Winkel, Hoogwoud, Opmeerj Spanbroek, Veenhuizen, Hugowaard, N.-Scharwoude, Oudcarspel, Harenkarspel, Oude en Nieuwe Niedorp en alsmede Oudcarspel, Koedijk, Warmenhuizen, Schoorï t> ,T Eenigenburg, Sint Maarten, Harenkarspel. Valkoog, hun zaken op Rensgas en Noord en nu gaat het toch o.-Niedorp (Zijdewind) en misschien nog meerderen I maar niet aan, die te plaatsen vlak voor die kostbare Het schijnt my, dat 't hoogst wenschelyk is, dat'alle r>Ar™n,on An Hq w" ™- belanghebbenden op nader te bepalen tyd én plaats bijeenkomen, om dan in gemeen overleg aan te wy'zen de plaatsen, het meest geëigend voor groentenmarkten. Dat daarvoor 't eerst in aanmerking komen die plaatsen welke door vele. en goede verkeerswegen zoo te water als te land, den aan- en afvoer van de producten zoo gemakkeiyk mogelijk maken, spreekt van zelve. Zouden zy, die bereid zyn zoo'n vergadering by te wonen, dat willen doen weten door inzending van een briefje aan I de Schager Courant aan het adres van Willem Praktijk? i om meene stemmen wordt aangenomen. Daarna kon de Raad zich bezighouden met het adres van J. Keesman Pz. e.a. en M. Visser e.a., om de stal letjes op Donderdag op de Gedempte Gracht te laten. B. en W. stellen voor, het eenmaal genomen besluit om de stalletjes naar de Laan te verplaatsen, te hand haven. Als motieven worden opgegeven: de passage op de Gedempte gracht moet vry blijven. Daarlangs heeft het vervoer van varkens, schapen en vee plaats. Er is meer ruimte noodig voor de varkensmarkt, die zich steeds uitbreidt. De Gedempte Gracht is de eenige toe gangsweg. Het gedempte gedeelte op de Laan is een uitstekend torrein. De passage op de Laan wordt nu ook belem merd en den stalhouders is aangezegd, dat zy na 1 Januari 1908 hun rijtuigen niet meer op de openbare straat mogen plaatsen en uitspannen. Aan de Laan liggen het postkantoor, Griffie, woning plaatselyken geneesheer enz., dus vrye passage wordt daar noodig geacht. De heer Asjes hoopt niet, dat B. en W. het hem euvel duiden, dat hij zich met hun advies niet kan vereenigen. Spr. gaat liever met het adres mede en hij zou heel graag het beslu:t om de stalletjes te verplaat sen, weer zien ingetrokken. Spr. kan zich niet vereenigen met de wijze, waarop B. en W. de passage op de Laan willen verruimen. Laat de stalletjes blyven waar ze zyn en zet do rytuigen op het gedempte gedeelte van de Laan en met dezen maatregel is de passage daar geholpen. perceelen op de Gedempte Gracht. Wy moeten die za ken daar hoog houden en beschermen. Wy mogen dien stalletjes niet geven de allerbeste plaats, waar zy een ander in den weg staan. Zy krijgen nu een uitstekend geschikt terrein. De heer Asjes is het niet eens, waar de heer Buis spreekt van de maskeering der étalages. De vrouwen toch, die Donderdags onze plaats bezoeken, loopen niet midden op de Gracht, maar eerst de Hoogzyde, dan de Laagzyde, en bezien zóó alle étalages. De heer Buis acht het motief van het verkeer ook zeer belangrijk. Het is soms voor de Cérès een on houdbare toestand. De Gedempte Gracht is onze toe gangsweg en ook met het oog daarop is vroeger tot de demping overgegaan. Straks als de Wieringer tram loopt, zal het bezoek aan onze plaats nog toenemen en nu kun- nen wy toch Donderdags den toegangsweg niet bezetten NCDERLAN-DSCH metstalletjes.Het mag in den beginne eenige teleurstelling geven, als die stalletjes worden verplaatst, maar dat zal gauw anders worden. En wat de Laan betreft, daar heeft de toestand voorziening noodig. Wy hebben die sloot daar toch niet laten dempen ten gerieve van een paar stalhouders; dat mag toQh niet het eenige profijt der dempingskosten zyn. De heer Asjes noemt het toch een harden maatregel tegen die stalhouders. De heer Buis betwijfelt dit. De heer v. d. Horst heeft terrein genoeg, en voor den heer Langenegger is de schade niet groot. Spr. meent te mogen beweren, dat deze mooie zaak er geen schade van zal ondervinden. Als daar wat ruimte komt, zal dat haar misschien nog wel ten goede komen, en bovendien, op de Laan moet ruimte zyn, daar is drukke passage, openbare gebouwen enz. De heer Roggeveen geeft te kennen, dat in het adres der Winkeliersvereniging de motieven stonden aange geven, waarop de verplaatsing werd aangevraagd. De Raad heeft deze motieven onderschreven en die motieven zyn ook van kracht. De Gedempte Gracht is onze eenige toegangsweg, die moet verruimd; dat is ook het motief geweest dat by de demping heeft voorgezeten. De plaats, die de stalletjes nu krygen, is van dien aard, dat er voor niemand schade aan verbonden is, dus is er geen enkele reden ze op de Gracht te houden. Zy komen op een terrein, dat vlak grenst aan den hoofdweg en daarom is er geen enkel bezwaar, ze daar te zetten: er is alleen het groote voordeel aan verbonden, dat de passago er zeer door wordt verbeterd. Spr. zal daarom ook vóór het advies van B. en W. stemmen. Met 5 stemmen voor, tegen die van den heer Asjos, blijft de verplaatsing gehandhaafd. I Wordt alsnu aangeboden een 3e suppletoire bearoo ting van f2000. Tevens te HEIIVOUMDE GEMEENTE Schagen, nam. 2 uur, Ds. Van Loon. Callantsoog, geen dienst, Wieringerwaard, geen dienst. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur. Ds. Van Loon. Kolhorn, geen dienst. Harenkarspol, geen dienst. Zuid-Zype, v.in. 9.30uur Ds. Engelkes, St. Maartensbrug. Noord-Zype, n.m. 6.30 uur, Ds. J. J. van Meurs van Koedyk te Schagerbrug. Winkel, geen dienst. Sint Maarten, Ds. Tinholt. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Dr. Toxopeüs. Oude Niedorp, nam. 1.30 uur, Ds. Haars van N. Niedorp. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Noord- en Zuid-Zype, voorm. 9.30 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Kreil. Wieringen, Ds. Onnes, Stroe. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN 's avonds 6 uur, de heer Duynker van Uitgeest. Gemeente />ype. Ingeschreven van 24 26 Juli 1907. Geboren: Pietertje, d. v. Pieter Del ver en Tryntjevan Egmond. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. kleine ronde fO.— a fÖ.~, groote muizen'fL05 af 1.10, kleine muizen f0.40 a f0.60, blauwe f0.90 a fl.- per H.L. Aanvoer 1550 manden of zakken. - 30 Juli 1907. Opperdoezer groote ronde fO.a fO.Opperdoezer kleine ronde fO.— a fO.—groote muizen fl.10 af 1.20, kleine muizen f0.45 a f0.55, blauwe f0.95 a fl.05 per H.L. Aanvoer 1680 manden of zakken. Anna Paulowna, 29 Juli. Aardappelen, groote, - zak, f 1.- a f 1.50, kleine f 1.— a f 0.— per zak. Bloemkool le soort 0 stuks ji a f 2de soort f 6.25 a f 13.per 100 rtuks. Tumboonen, 0 stuks, f 0.— a f 0.— per 100 stuks. tortelen bos, f2.50 a f3.50. Sla 0 kroppen, fO. i v Per 10°- Andyvie, 0 bos, f 0.- a f 0.- per 1100 bos. Bessen, 0 pond, per 100 pond f 0.— a f 0 Doppers 4 pond, per 100 pond f 4.-. Peulen, 0 pond a f6.50per 100 pond. 0 st. roode kool flO a f 11.50, Savoye kool - stuks f 0.- a f 0.- per 100. Slaboonen f 1.— a f 1.10 per 1000. t 7 Leven", station Noord-Scharwoiide, 27 Juli 1907. Aanvoer 609 zak aardappelen, 62 baal zilver- uien, 0 stuks roode kool. wordt aangeboden de rekening over 1906. De ontvangsten bedroegen f82278.98, de uitgaven f77831.41} dus is het batig saldo f4447.56}. De heeren AsjesJ Dé belangstelling voor den reciteerwedstryd te Oud- karspel, by gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Nutsdepartement Oudkarspel, is zeer groot. Er hebben zich reeds 29 deelnemers aangemeld. - - Zilvernep 1ste soort f 4.— a f 4.50, 2de soort f 3.40 af3.80, drielingen f3 a f 0.— per 50 K.G., roode kool f 0.— per 100 stuks 29 Juli. Aanvoer 387 zak aardappelen, 182 baal zilver uien, 0 stuks roode kool. Groote muizen fl.— a fl.15, drielingen f0.60a f0 80 kleine f 0.30 a f 0.40, ronde f 0.- a fO.—Eigenheimers fO.— a fO.— per 35 K.G. Zilvernep 1ste soort f 3 50 a f 3.90, 2de soort f 3.10 a f 3.40, drielingen f 3 - a f3-l°Pe[ 50 K.G., roode kool f 0.- per 100 stuks 30 Juli. Aangevoerd 600 zak aardappelen. 115 baal zil- veruien, 0 stuks roode kool. Groote muizen f0.90 a fl.05, drielingen f060a f0 75 f 0.90 a f 1°10 per 35 GT*» A f 0Zi'ver,neP lste sPort f 2.90 a f 3.30, 2de soort f 2.20 a f 2.60, drielingen f 1.60 a f 1.90 per 50 K.G., roode kool i 0.— per 100 stuks. Dorp Noord-Scliarwoude. 29 Juli. Bloemkool le srt. f 10 a f 12.50, 2e f5 af750 30 Juli. Bloemkool le srt. flO a f 13.50, 2e f6af8— 31 Juli. Bloemkool le srt. f 10.50 a f 13.50, 2e f7a'f9! Anna Paulowna. Aan de harddraverij, gehouden Maandagmiddag 29 Juli te Breezand, namen 9 paarden deel. De uitslag was le prys: een volledig jachtwagentuig, „Huntross" van H. Koster, rijder F. Koster. 2e prijseen volledig bakwagentnig, „Vos" van Joh. Nuy, ryder de eigenaar. 3e prys: een hoofdstel, „Corri" van D. ry'der de eigenaar. le troostprijs: „Marie" van J. A. Kaan naar. 2e troostprijs: naar. Langedyk, ryder deeige- „Anna van C. Minnes, ryder de eige-

Schager Courant | 1907 | | pagina 2