De groote Hongaarsclie \alioiiale eeu Schaap, Best Rijtuigpaard Voor de Inmaak PERCAMEAT Mannes Josoplius de Pater, Gemengd Nieuws. van 3 tot en met 6 Augustus a.s. in SCHAGEÜ op het land van den Heer W. ROGGEVEEN Cz. aan de LAAN, met zijn Reuzentent* met nog nooit in Nederland geziene attracties op het gebied van paarden- dressuur en paardenrijderij. Alles nader bij programma's, biljetten en advertenties te omschrijven. RECLAMES. leis wat iedereen betreft en speciaal Uzelf. ADV ERTENTIÊN. ANNA MARIA, RENS DOORN en AAFJE BAAS. J. J DE PATER. Enkhuizen, j DE pATER_ v_ D- Vliet. (H.M.0 V ERTOOM-DkPateb 8. OVERTOOM. (L.J. DE PATER. Amsterdam, M A E-DE PATER-Schoon. Sehagen, 29 Juli 1907. P. van Stipriaan, C. Planteijdt Tzn. Gevraagd: 16 snees te veld staande HAVER. WEGGELOOPEN prima dik Wlerinfcei». De'verplichte Ryks-hengstenkeuring zal alhier gehou- ion worden op Donderdag 10 October a.s., des middags 4°uur, te Haukes. Wirringeii. nB iaarlijksche voulenmarkt zal worden gehouden op Woensdag 21 Augustus a.s., des voormiddags 011110 uur, te Hippolytushoef- Vieringen. De termijn tot het opgeven van inzendingen voor de '28 September a.s. te houden landbouwtentoonstelling, ui besteld tot 8 Sept. Belanghebbenden doen dus goed vóór dozen datum by de bestuursleden aangifte te doen. Winkel. Aan een door het Departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen uitte schrijven wedstrijd voor handwerkslieden, met een daaraan ver bonden tontoonstelling, zal wegens gebrek aan belang stelling, uit deze gemoente geen deel worden genomen. Stantspensionneering. Op initiatief der afdeeling Nieuw-Vennep, zal Donder dag 8 Augustus a.s., 's namiddags 12 uur, op de boven zaal van de Unie, Koorstraat Alkmaar, eene vergadering worden gehouden van afgevaardigden uit de afdeelingen van den Bond van Staatspensionneering in Noord-Hol land, om eene provinciale afdeeling op te richten. Geen bondsafdeeling mag op deze samenkomst, die grooten invloed kan hebben op de propaganda der Bonds- idee, ontbreken. Wietiiigen. De kermis, welke j.1. Donderdag aan ving en Maandagnacht eindigde, behoort al weer tot het verleden. Vijf dagen, het scheen of er geen einde aan komen zou, doch wat waren zij vlug voorbij. De kormis was begunstigd door mooi weer. Alhoewel er eenigszins minder kramen en tenten waren, doordat de laatste dagen ouzer kermis gelijk met die te Anna- Paulowna vielen, was er toch nog vrij wat komen opdagen. Op het land van den heer Dekker stond de groote schouwburgtent der firma Bakker. Dit gezelschap trad vier avonden op voor een volle tent, en heeft succes gehad. Verder waren de draaimolen van den heer Schoenmaker en de groote Amerikaansche luchtscheepvaart van den heer Kleyzer ook op 't appel, terwijl nog een 15 stuks kramen en stallen de kermis sierden. In de verschillende danslocalitoiten word druk gedanst. Ook traden in 'tlokaal van den heer Jb. Bruul nog twee avonden op de heor en mevr. Van Aalsum, duettisten, enz. enz. en in 't lokaal van den heer Koorn, de heer H. D. Nieuwenhuijzen met zyn gezelschap. Beide gezel schappen werden met een druk bezoek vereerd en vol deden goed. Mossels. Men meldt uit Zeeland Welke enorme uitgebreidheid in de laatste jaren de mosselteolt heeft gekregen, kan het best beoordeeld worden door hen, die in de gelegenheid zyn van uit de visschersplaatsen een bezoek te brengen aan de banken en te zien welke groote hoeveelheden daar gereed liggen 0111 naar het buitenland te worden verzonden. Er zyn bijna geen plaatsen meer te vinden in de Zeeuwsche stroomen, zoo zij maar eenige geschiktheid daarvoor toonen, of zo zijn voor de teelt in beslag genomen. Werden voorheen in de zomermaanden weinig mosselen verzon den en hield men zich streng aan het gebruik der mos selen alleen in die maanden, waarin de letter r niet ontbrak, ook dat is veranderdzoodra de weersgesteld heid het maar toelaat, begint de verzending en van fei telijken stilstand in het gebruik der mosselen is thans geen sprake meer, al moet erkend worden dat in de zoogenaamde „melk-periode", d. i. die van zaadloozing, de qualiteit der mossels minder geschikt is om aan de markt gebracht te worden. Sedert 1901 vertoont zich in meer of mindere mate gedurende een tijd van het jaar in de mossels een den zomer^oor^erschnlend^vWsThers 'ontónift6^^ Van 0ok de an(ler0 medespelenden hebben ons kunstgenot er uoor verscniuende visschere ontdekt dat mn»Bi« üoen smaken. Wy zullen niet ieder afzonderlijk gaan bespreken. Dit gezelschap bestaat uit krachten, die op elkander kunnen vertrouwen, die samen een schoon geheel vormen, wat Maandagavond is gebleken. Het nastukje „Een kop thee", blijspel in 1 bedrijf naar het Fransch door A. L. J. Landré, viel mede zeei in den visschers ontdekt, dat mossels, vorigen dag gevischt, den volgenden dag dood waren. Het bleek toen, dat men te doen had met een ziekte, die speciaal volwassen mossels aantastte, ten gevolge waarvan op sommige perceelen 50 dood en de rest het opvisschen niet waard was, waardoor voor sommige visschers als het ware de oogst mislukte en wat men ook deed, o.a. de aangetaste mossels verzaaien, het hielp niet. Gelukkig is in de laatste jaren hierin verbetering gekomen, 0. a. in 1906 kon geconstateerd worden, dat de ziekte van geene beteekenis meer was en tot heden hoort men er ook dit jaar in het geheel niet van. Gemeenteraadsverkiezing Sint Maarten. Dinsdag j.1. had de candidaatstelling plaats voor een Lid van den Raad, ter vervulling der vacature-K. Blom Dz. Er werden 3 lysten ingeleverd voor den heer D. Kuiper Wz. te Groenveld en 1 lyst voor den heer A. Wit te Valkkoog. De stemming zal plaats hebben Dinsdag 6 Augustus a.s. By de Gereformeerde Kerk te Dirkshorn is beroe pen ds. J. D. Wielenga te Leek en Midwolde. Desertie iiij de Marine. Het „Anker" meldt het volgende: „Onder voorbehoud, officiöele berichten ontbreken op heden nog, deelen wy mede, dat ongeveer 50 man van de equipage van de „Gelderland" te New-York zijn gedeserteerd. Onder de deserteurs zyn verscheidene gehuwden, die voor vrouw en kroost een beter bestaan in de nieuwe wereld hebben gezocht, dan hun dit by de marine te beurt viel. Wy vernemen van eene vrouw, wier man ook by de gedeserteerden behoorde, dat zy al reeds een brief had ontvangen, waarin haar werd geschreven, dat zjj binnen kort geld zou ontvangen om ook over te komen. Niet alleen matrozen, maar ook stokers en zelfs korporaals hebben de marine den rug toegekeerd. Als we de officieele cijfers hebben, zullen wy er meer van meedoelen. Thans volsta men hiermede." Anna Paulowna. Maandagavond 29 Juli gafdeHol- landsche Tooneelvereeniging „Kuhn en Verhagen" van Amsterdam, eene voorstelling in „Veerborg". De zaal was geheel bezet. Opgevoerd werd„Miss Multon", drama in 3 bedrijven naar het Fransch van Eug. Nuss en Billot. De hoofdinhoud van 't stuk is het volgende: Miss Multon, eene gouvernante, is eigenlijk de wettige echtgenoote van Maurice de la Tour. De echtgenoote en moeder heeft voor eenige jaren, in een oogenblik van zwakheid een misstap begaan en was toen genoodzaakt haar echtgenoot en 2 kinderen te ontvluchten. Later meende men, dat zij by een spoorwegongeluk was om- i gekomen, doch dat was zoo niet. Zy voorziet in haar onderhoud door als gouvernante dienst te doen en in deze betrekking komt zy tenslotte bij den heer De la Tour, die inmiddels weder was gehuwd. De oude profes sor Belin, die by den heer De la Tour inwoont, herkent haar dadelijk, dringt er sterk opaan, dat zy weder heen zal gaan, doch zij weigert beslist, daar zij de gelegen heid wil hebben, by hare kinderen te zyn en deze op te voeden. Zy waant zich sterk genoeg, zich niet als echtgenoote en moeder te verraden, doch dit gaat ten slotte hare krachten te boven. De ontknooping volgt en zy gaat in 't zuiden van Frankrijk wonen, waar zjj gedurig gelegenheid zal hebben hare lievelingen, die ook zielsveel van haar houden, te zien. Voorwaar eene I uiterst moeilijke taak, deze rol goed uit te beelden, weer te geven wat er moet omgaan in het moederhart, nu zii hare kinderen, die haar zoo dierbaar zyn, moet onder wijzen en vormen, terwijl zy voor alle huisgenooten de gouvernante, de dienstbare, moet zijn. Uitmuntend heeft Mevr. Truus Post, die deze rol vervulde, zich van hare taak gekweten. Zy heeft ons kunst doen zien, die diepen indruk maakte, die meesleepte en ontroerde smaak. Aan de ringrydery te Breezand namen Dinsdag 35 paren deel. Gewonnen zijn: le prijs, f 15, door Mej.A. Waiboer en den heer V. Kaan. 2e prijs, f 10, door mej. T. Keizer en den heer T. 'Jornelissen. 3e prijs, f5, door mej. M. Keizer en den heer Jb. Jonker. 4e prijs, f'2.50, door Mej. T. Blankman en den heer J. Cornelissen. Arroiidissenieiits-Rechtbaiik te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag. Klaas M., Jelte N. en Jacob M., Broekerhaven, weder- spannigheid, ieder 1 maand gevangenisstraf. Jan S., Ursem, mishandeling, f50 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Arie P., Schagen, wederspannigheid, f10 boete, sub sidiair 10 dagen hechtenis. Cornelis van der K., Hoorn, mishandeling, 2 maanden gevangenisstraf. Pieter P., Schagen, vernieling, vrijgesproken. Cornelis O., Wydenes, beleediging, f6 boete, subsi diair 6 dagen hechtenis. Cornelis S., Hoorn, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. Jan B., Broek op Langendyk, diefstal, 1 maand gevan genisstraf. Teunis E., Berkhout, mishandeling, f6 boete, subsi diair 6 dagen hechtenis. Petrus W. en Jan R., Heer-Hugowaard, mishandeling, ieder 5 dagen gevangenisstraf. Twee olifanten gestorven. Artis te Amsterdam heeft oen groot verlies te be treuren. Twee van de grootste olifanten zyn kort na elkander gestorven, 't Zyn Rosa, die 18, en Betsy, die 13 jaar oud was. Omstreeks Zondag vertoonden beiden teekenen van lusteloosheid, welke gepaard gingen met Stearinekaarsen voor f 21.50 de 100 pak en petroleum voor f 18.— per vat, alles aan den heer Holsmuller te Alkmaar. Voor den l.angedyk is een afdeeling opgericht van het Centraal Genootschap voor Kinderherstelling en Vacantiekolonies, waartoe op 't oogenblik 60 leden en 3 vereenigingen als lid zyn toegetreden. Het bestuur bestaat uitde heeren J. H. Keizer te Noord-Scharwoude, voorzitter, G. Eecen te Oudkarspel, secretaris, en Mej. N. Scaló te Oudkarspel, penningmeesteres. De gemeenteraad van Zuid-Scharwoude heeft in zyn Maandag gehouden vergadering besloten aan den heer Van der Zee te 'sGravenhage concessie te verlee- nen voor het bouwen en exploiteeren van een aörogeen- gasfabriek in deze gemeente. Zooals men weet, had de raad reeds vroeger besloten zelf de exploitatie ter hand te nemen, doch daarvoor moest een geldleening worden gesloten. De wyze van aflossing beviel echter niet aan Ged. Staten, zoodat dit college haar niet goedkeurde. In ieder geval krygen we nu in een gemeente aan den Langedyk „meer licht". "Wie volgt? Groote branden. In en vlak by New-York zyn gisteren en eergisteren drie formidabele branden voorgevallen. Wel de ergste, wat de verliezen aan menschenlevens betreft, was die in een woonkazerne ergens in het oostelyk deel der wereldstad. De bewoners werden in hun slaap over vallen en de meesten hunner konden er niet meer in slagen naar buiten te komen. Vermoedelijk zyn 15 a 20 personen verbrand of gestikt. De meesten waren Italiaansche immigranten. Bovendien zyn er 30 gekwet sten. Enkele ongelukkigen, die uit de bovenramen op straat sprongen, vielen te pletter. De tweede noodlottige brand brak uit in het Long Beach Hotel, op Long Island. Slechts van een of twee menschen wordt vermoed dat zy in de vlammen zyn omgekomen. Dit verschijnselen van gestoorde spijsvertering. Rosa stierf. gerusteel\ wonder worden ge- "en is Ret.sv bezweken Tfoze 1 natste noemd, óaar de biand s ochtends tegen 5 uur op de eerste verdieping ontstond en er toon 800 gasten in het Zondagnacht en heden is Betsy bezweken. Deze laatste was een geschenk van den Sultan van Siak. Artis heeft nu nog één grooten olifant, Tony, en drie kleinere over. De oorzaak van den vry plotselingen dood der dieren is tot heden niet op te geven. I Aan den I.aiigedijk zyn de uien in den laatsten tijd sterk achteruit gegaan. De z.g.n. schimmel richt groote verwoestingen aan. Bij deze ziekte worden de i wortelvezels en de bol aangetast, tengevolge waarvan de plant sterft. Op sommige akkers staan heele plekken geelmen is thans bezig ze te verwijderen. Het spreekt van zelf, dat de opbrengst, die eerst heel wat beloofde, j daardoor zeer zal verminderen. Het vorige jaar was de pry's zoo laag, dat de verbouw er van ook niet loonend was. Nu is het weer de ziekte. De bloemkool houdt zich tot nu toe vry goed. Draaihartigheid is op som mige akkers reeds opgetreden, doch over 't algemeen heeft men niet te klagen. Deskundigen verzekeren, dat deze betrekkelijk gunstige toestand moet worden toe geschreven aan het vrij koele weer van dezen zomer. Mocht de temperatuur hooger worden, dan wordt ge vreesd voor veel draaiharten. Met de wortelen gaat het dit jaar uitstekend. Behalve dat do opbrengst goed is, zyn de prijzen zeer goed. De vorige week werd nog f4.75 per 100 bos bedongen, het vorige jaar was fl.— een hooge pry's. Voeg hierbij Óen hoogen prys der bloem- on roode kool, dan is het duidelijk dat de Langedyker dit jaar „boft". Heer Hagowaard. Dijkgraaf en Heemraden hebben ten behoeve van den polder in 1907, by publieke aanbesteding, op den 30 Juli gehouden, de levering opgedragen van raapolie voor f 40.75 en geklopte reuzel voor f 67.— de 100 K.G., hotel sliepen. Maar de hotelbedienden renden met groote onverschrokkenheid de gangen van het brandende ge bouw door, overal de gasten wekkende en uit hun bed jagend. Dat, voor zoover men weet, bijna alle achthonderd er het leven hebben afgebracht, moet verwondering wekken, want het hotel was van hout gebouwd en enkele minuten na het ontdekken van den brand viel er aan blusschen niet meer te denken. De geredden hebben er trouwens enkel het leven afgebracht; al hun hebben en houden ging verloren, De vlammen sloegen over naar vier nabijgelegen villa's, die ook verbrand zyn. Maar veel reusachtiger dan een dezer beide branden, was die, welke Zondagmorgen heeft gewoed te Coney Island, het „Newyorksche Scheveningen" een soort van permanente zomerkermis, waar vooral veel houten kyk- tenten zyn bijeengebracht. Deze brand schy'nt te zyn ontstaan in een dansgelegenheid; en binnen de vyf mi nuten stonden alle gebouwen in het z.g. Steeplechase- park in vlam. Behalve de gebouwen in het Steeplechase-park zyn door het gretig om zich heen grijpende vuur nog ver nield een groot café-chantant, twee dansgelegenheden en vy'f zweminrichtingen. De helft van de Coney-Island-Bowery, waar ook heel wat spellen en zonderlinge gelegenheden waren opge- slagen, is vernield. Hoewel van het publiek bijna geen personen letsel kregen, kwamen de brandweermannen er minder goed af. In het geheel zyn 27 hunner gewond. Een inwoner van Hoogwoud geeft het onderstaande bericht ten nutte van anderen. Wij beschouwen de inwoners van deze plaats als onze buren en dit getuigechriit, gegeven door een aldiar wonend persoon, zal dus voor ons van belang zijn. Mej. J. Kooijman, wonende Zuideinde te Hoogwoud, meldt onsRuim zes maanden ben ik aangedaan geweest met een hevige pijn onder in den rug, onop houdelijk had ik hier veel last van on 's nachts had ik veelal snijdende steken in de zij. Mijn slaap was onrustig en 's morgens was ik nog meer vermoeid dan den avond te voren bij het naar bed gaan. Ook werd ik erg gekweld door duizelingen en flauwten en zonder aan- leiding moest ik transpireeren, wat dade lijk door koude rillingen gevolgd werd. De urine zag er onnatuurlijk rood uit en sedert geruimen tijd had ik mijn eet lust verloren. Ook had ik steeds veel last van hoofdpijn en ik gevoelde mgzeer neerslachtig en lusteloos. Een mijner konnissen vestigde mijn aandacht op Uw Foster's Rugpijn Nieren Pillen en of schoon ik er in het begin niet veel van verwachtte, liet ik toch dadelijk een doosje komen. Het resultaat hiervan was boven alle verwachting reeds den twee den dag gevoelde ik de goede werking hiervan en na zeven dagen was ik ge heel en al van mijne bedroevende ziekte bevrijd. Waar ik kan, wil ik dan ook gaarne dit probate geneesmiddel recom- mandeeren Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wijze, die U goeddunkt. De kritieke periode. Dit tijdperk in het leven eener vrouw brengt immer onaangename en dikwijls gecompliceerde omstandigheden met zich mede. De na tuurlijke krachten verminderen en de af scheiding geschiedt niet zoo goed als voorheen, daar een gedeelte der af te voeren stoffen thans in het lichaam blijft. Het is d n, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen eene bijzonder genezende waarde hebben en dat zij de natuur be hulpzaam zijn om de doorgangen schoon te houden, terwijl zij het geheele gestel verlichten van de onreinheden, welke zich daarin opgehoopt hadden Verzeker U, dat men U de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde die Mej. Kooijman gehad beeft. Wg waarschuwen tegen namaak en ma ken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekeuing van James Foster voor komt. Ze zijn te 8chagen verkrggbaar bg den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel k f 1.75 voor één, of f 10.—voor zes doozen. —o— Geboren: dochter van J. ROL en CATH. ROL-Zwaagk Kreil, Barsingerhorn, 29 Juli 1907. Ondertrouwd: Wieringerwaard, g0 JuU 190? Anna Paulowna, Heden overleed, na een korte on gesteldheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvadoi, de Heer na voorzien te zijn van de H. H. Sacra menten der Stervenden, in den ouderdom van ruim 91 jaren. Wed. J. J» DE PATER-geb. Hobbelman. D (C.J. DE PATER Rotterdam, j DE pateb_stolk- Mede namens Klein- en Achterkleinkinderen. Heden overleed tengevolge van een noodlottig toeval, na een kortstondig lijden, mijn geliefde Echtgenoot in den ouderdom van ruim 40 jaar, mij nalatende drie kinderen, nog te jong om hun smartelijk verlies te beseffen. Koegras, gem. Helder, 28 Juli 1907. Wed. P. VAN STIPRIAAN-Koole. De Heer en Mevrouw VAN DEN BERGH-Planteijdt geven kennis dat, tengevolge van een ongeluk op 28 Juli j.1 is overleden hunne broeder, de Heer te IJ muiden. Schagen, Juli 1907. Zoo spoedig mogelijk gevraagd: Hfj wien een wonder geschiedt, Bemerkt zelf dikwyls het wonder niet. Men denke hieraan bfj het eten van THOM- SON'S PUDDING 1 Schagen, bij J. DEKKER Jz., Den Burg, Texel. ■5 x 'M,J bij P. BOOD te Eenigenburg. Aan hetzelfde adres te koop: gemerkt: teerstip op het kruis. Inlich tingen verzocht door R. ZWAAN, Sint Maarten. gevraagd, voor alles mak bij dag en nacht, door J. L. T. GRONEMAN te Wieringerwaard.

Schager Courant | 1907 | | pagina 3