Donderdag 1 Augustus 1907. 5ie Jaargang. No. 4278. TWEEDE BLAD. Binnen]audsch Nieuws. Briefkaarten. Do nieuwe voorschriften aangaande de briefkaarten die met 1 Augustus in werking treden, geven een zeer te waardeeren verbetering. Vooreerst behoeft zij voortaan niet eens meer het opschrift „Briefkaart" te dragen. De kleui doet er ook niets meer toe. Verder is de beschrijfbare ruimte uitgebreid, doordat men behalve de rugzijde niet de linkerhelft, naar voor taan het linkergedeelte van de voorzijde daarvoor mag gebruiken. Photographieën, prentjes, plakzegels postzegels, mer ken en soortgelijke kleine papieren mogen op de brief kaart worden geplakt, zoowel aan de voor- als aan de achterzijde (van de voorzijde alleen de linkerhelft, het geen in de praktijk wel gelijk zal staan met het linker gedeelte). De eisch dat ze behoorlijk vastgehecht moe ten zijn en daarmede over hun geheele oppervlakte als 't ware een geheel dienen te vormen, is alleszins billijk. Kortom, aan het begrip briefkaart zal na 1 Augustus dank zij do nieuwe voorschriften kunnen voldoen ieder blaadje blanco karton, dat binnen de vastgestelde af metingen valt (14 X 9 cM. hoogstens en 10 X 7 cM. minstens). Aangereden. Zaterdagnamiddag had, naar aan het „Nbl. v. h. N." gemeld wordt, een nogal ernstig ongeluk nabij Zuid laren plaats. Terwijl de sneltrein uit Holland, die hier te 2.32 uur moet arriveeren, in aantocht was, passeerde een wagen waarop zich een man, vrouw en kind bevonden, den overweg, waarvan de boomen niet gesloten waren. De locomotief van den trein, die in volle vaart was, sloeg van het voortuig, dat juist achter het wachthuis te voorschijn kwam, het paard weg, dat een eind ver der tegen een paaltje werd geslingerd en met open- goscheurden buik in den onderwal terecht kwam. Do bestuurder werd eveneons weggesleurd en bleef met gewond hoofd liggen. De beide andere passagiers waren ongedeerd, terwijl do wagen slechts weinig beschadigd werd, doordat hy nog niet over de rails was gekomen. De trein stopte onmiddellijk, waarop personeel den man, die J. Koops uit Zuidlaren bleek te zijn, ter hulp snelde. De patiënt, die eerst bewusteloos was, werd zoo goed mogelijk geholpen. Ben fietser begaf zich daarop naar Yries, om genees kundige hulp te halen. Een jonge journalist. Op een morgen kregen wy bezoek van een dreumes, die even boven de tafel kon kijken en die ons met een gewichtig gezichtje vertelde, dat hy nieuws voor de krant had, meldt de „N. Gron. Crt." Hy had het zelf al opgeschreven ook. En toen kwam er uit een broekzakje een opgevouwen blad uit een cahier, waarop de jonge reporter die tien jaar oud was het volgende had opgeschreven „Groningen 21/7 '07. Zondag-avond 8£ uur. Heden avond kwamen hier langs twee vechtersbazen. Ze had den elkaar met messen op de Yischmarkt en in de straat gestoken. Het bloed liep in stroomen neer en op de riep van af Kollee kon men het bloed zien liggen. Op het Zuiderdiep gekomen begon het weer, maar in het Haddingestraatje kwamen er een paar sienes an en die sienes pakten die gewonde man beet. Het oor hing er slap an en de wond was boven de slaap. Intusschen waren er weer een paar oomes bij 't KL Pelsterstraalje en die hielden het volk tegen toen ging ik weg. Uw. dw. dn. nieuwe spelling. Het berichtgevertje was zoo vriendelijk, hierbij de toelichting te geven dat een „senies" of een „oome' een politieagent is en dat hy er „nieuwe spelling" onder geplaatst had, omdat er „misschien wel een fout in stond". Het bericht was door den steller geïllustreerd met een teekening, die een duidelijk beeld gaf van het bo venbeschreven bloedige drama. De elf steden per motorboot. Men schrijft uit Hindeloopen aap de L.Crt. Ze zyn bezocht op schaatsen, de elf steden van Fries land. Hy, die het bezoek kon brongen aan alle op één dag, gold voor een meester in de kunst van schaatsen rijden. Toen kwam de fiets meer en moer in gebruik en al spoedig werd per stalen ros nagevolgd, wat reeds van oudsher de gevleugelde voet had verricht. Met zyn motorbootje „Watersnip is thans de rond reis door Friesland op een derde wijze volbracht door den heer Avenhorn van Nauta, burgemeester der ge meente Hindeloopen. Van af de plaats zijner inwoning werden achtereen volgens al de Friesche steden bereikt. De reis werd gedaan voor genoegen en is geschied zondei eenige overhaasting. Ongeveer drie dagen werden er aan besteed. De motor hield zich prachtig. Hy heeft gedurende den tocht geen oogenblik gehaperd. De mooie waterwe gen in Friesland werden zeer geroemd. Als het dan ook dezen zomer nog eens echt zomer wordt, laten dan velen uitgaan om onze provincie te leeren kennen op het water. Ze zullen wélvoldaan huiswaarts koeren en spre ken van het schoone van eigen gewesthet schoone dat zoo dichtbij, zoo dikwijls versmaad wordt. Boekhouden. Voor het te Amsterdam gehouden examen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden slaagden mej. N. Zwaan en de heer P. Bakker, beiden te Alk maar, alsmede de heer J. Smit Az. te Dirkshorn, allen leerlingen van don heer I. Prins Az. te Alkmaar. Aan dit examen namen deel 317 candidaten, waarvan zyn geslaagd 109. Tussclien twee wagons. Zaterdagmiddag had aan het station te Holten aan de lijn Almelo—Deventer een droevig ongeluk plaats. De arbeider Bouwhuis, bezig bij het rangeoren, geraakte tusschen twee wagens, waardoor hy zóó ernstig werd gewond, dat hy in het rijtuig, waarin hy naar huis werd vervoerd, bezweek. De ongelukkige laat vrouw en drie kinderen achter. Kooper»." By een handelaar in jachtartikelen te Nijmegen kwam dezer dagen iemand, die zich voordeod als veekooper, en mededeelde, dat hem de vorming van een jacht gezelschap was opgedragen. Aan den bedoelden hande laar zoo zeide hy was de eer te beurt gevallen alle benoodigde artikelen te mogen leveren en zoo volgde een bestelling van een groot aantal geweren, weitasschen, enz., voor een bedrag van ruim f1000. Toen de afzending geschied was, kreeg de leverancier argwaan en daar het grootste gedeelte naar Amster dam was gezonden, informeerde hy aldaar bij de politie. Toen hy den naam van den kooper genoemd had, werd hem medegedeeld, dat hij hoogstwaarschijnlijk was opgelicht, want die naam was er een van iemand, die als berucht flesschentrekker gesignaleerd stond. De goederen waren afgezonden naar eon woning driehoog in de Langestraat, waar de „rijke" veekooper alleen verblijf hield als hij bestellingen verwachtte. Hy en een handlanger werden door de recherche opgespoord en aangehouden, waarna de te Amsterdam aanwezige ge weren enz. in beslag werden genomen. 'tls voor den Nijmeegschen handelaar te hopen, dat d^linf kinnvoWnZOOnani^ in °,rde is' dat een veroor" I terug kviicri n f ^an 13 er kans, dat hy zyn goed I lang niet alty^ hét' geval"8 de ^eldende ^stoepassing, AmlÜL? 200 .lan? Kleden, dat aan een bekend fwlu damsch pianohandelaar langs den weg van Toen T r^erij eo-n p'an0 afhandig werd gemaakt, ot i onmiddellijk na de levering bemerkte, stuurde hy een paar pootige kruiers naar het huis van den „kooper', die zonder veel omslag het prachtige stuk weer meenamen en aan den eigenaar terugbrach ten. Maar dat is dezen leelijk opgebroken, want de Flesschentrekker diende een aanklacht tegen hem in wegens diefstal, en 't had weinig gescheeld, of de pianohandelaar was de gevangenis ingegaan 1 Er was nog niet gebleken, zoo werd geoordeeld, dat de „kooper" niet betaald zou hebben en alleen tegen een zware schadevergoeding heeft de eigenaar van de piano zich den flesschentrekker verder van het lyf kunnen houden. (N. v. d. D.) Anna Paulowna. Zondagavond 28 Juli werd in de schouwburgtent van de Firma Bakker opgevoerd„De Kleine Lord", tooneel- spel in 3 bedrijven, naar het Engelsch, door Francis Hodger Barrett. De tent was stampvol, wel een bewijs dat het vorige jaar dit gezelschap hier een goeden naam heeft gemaakt. De inhoud van 't stuk is in hoofdzaak het volgendeJohn Molynaux Errol, Graaf Dourincourt, voorgesteld door den heer H. Kluizenaar, wil in den beginne zijne schoondochter Mevr. Errol, voorgesteld door Mevr. G. Bakker-Stoete, en kleinzoon Cedria Errol, „De jonge Lord", niet als familieleden erkennen, maar door het overlijden van de beide oudste zonen van den graaf, besluit deze, hoewel met tegenzin, „De jonge Lord" en zijne moeder in de familie op te nemen. Door de beminnelijke eigenschappen zijner nieuwe familie leden, vat de oude, knorrige graaf eene warme genegen heid voor hen op. Een minnares van den oudsten zoor van den graaf, tracht de rechten van „den jongen Lord" te betwisten, maar zy wordt ontmaskerd, doordat zy zich zelf tegenspreekt en door getuigen. Wat werd er goed spel geleverd door Mevr. Bakker- Stoete en „den jongen Lord", voorgesteld door Mej- Truida Bakker. Wat wist de eerste haar zieleleed tref fend weer te geven, terwijl zy hetvcor haar twaalfjarig zoontje toch verborg, om hem geen verdriet aan te doen. Mej. Truida Bakker speelde allerliefst. De voortreffelijke eigenschappen van „den jongen Lord", echte kinderlijk heid, goedheid in hooge mate, medelijden met het lot van ongelukkigen, deed zy voorbeeldig uitkomen zonder te overdrijven. Ook de heer Kluizenaar als oude, knor rige graaf, gekweld door de jicht, gaf mooi spel te zien. Eerst de ontevredenheid met alles en ieder, achterdochtig in hooge mate, doch later dit alles zich langzamerhand wijzigende door den omgang met „den kleinen Lord". Op waardige wijze werd de graaf terzijde gestaan dooi den heer Kattermole, als advocaat Havisham. Ook de overige personen, in 't bijzonder de heer Joh. Bakker als kruidenier, voldeden zeer goed. De kruidenier was een echt, leuk type. De Firma Bakker heeft dezen avond veel succes ge had. Het luide applaus na elk bedrijf was welverdiend Als nastukje werd gegeven„Wie brengt de pan terug?", blijspel met zang in 1 bedrijf. Dit werd vlug en tot genoegen der aanwezigen afgespeeld. Herhaalde lijk werd er hartelijk gelachen. Droevig ongeluk. Zondagavond te half 12 heeft te Sandpoort een ern stig ongeluk plaats gehad. Het rijtuig van den heer C. Planteydt, die vergezeld van een koetsier, van Haarlem naar IJmuiden vertrok, werd door de van Velsen komende stoomtram, vermoedelijk door een ver keerd uithalen, aangereden. Het paard sprong voor de stoomtram, werd ernstig gewond, het rijtuig vernield en de heer Planteydt overreden en gedood. De koetsier bekwam kneuzingen en werd bewusteloos opgenomen. Het paard is moeten worden afgemaakt. Het treurig ongeval veroorzaakte op IJmuiden, waai de heer Planteydt een der grootste reeders is, veel ontsteltenis. Anna Paulowna. Eenige landbouwers alhier hebben op de laadplaats aan de Kleine Sluis eene weegbrug laten maken, waarop tot een maximum van 5000 K.G. kan gewogen worden. Op oen kaartje wordt door het werktuig met duidelijke cijfers gedrukt met hoeveel gewicht de brug is belast. Ds. D. A. van Krevelen te Oosterhesselen, vroeger te Anna Paulowna, heeft voor het beroep voor Engelum (Herv. Gem.) bedankt. Anna Paulowna. Vrijdag 26 Juli, 's avonds 7 uur, had in „Veerburg" eene vergadering plaats ter bespreking van „Gezinsver pleging" te Anna Paulowna, Wieringerwaard en Oude- sluis. Van alle drie gemeenten waren vertegenwoor digers aanwezig. De vergadering droeg het karakter van eene voorloopige bespreking. Het bleek volstrekt niet zeker te zijn, of Oudesluis met de beide andere gemeenten samen kon werken. Ds. Groeneveld deelde althans mede, dat er pogingen zullen worden aange wend om voor de gemeente Zjjpe eene afzonderlijke wijkverpleegster te verkrijgen, zoodat in dit geval Oude sluis by het andere deel van de Zijpe getrokken zal worden. Anna Paulowna en Wieringerwaard zullen dan alleen moeten werken. De algemeene opinie der commissieleden was, dat in deze gemeenten krachtig moet gewerkt worden om de financiën voor gezinsver pleging te verhoogen, want geschiedt dit niet jaar lijks is er f 800 noodig dan bestaat de vrees dat deze gemeenten eerlang van Gezinsverpleging verstoken zullen blijven, en dat zou te betreuren zyn. Op de hulp van andere gemeenten behoeft niet gerekend te worden. De commissie voor Wieringerwaard, de heeren: Dr. Bax, C. Haringhuizen en De Carpentier, voor Anna Paulowna, de heeren Dr. Oostra, Toxopeüs en Creutzberg, hopen op krachtigen steun van de ingezetenen zij hopen, dat ieder die de gezegende werking van gezinsverple ging kent, dat ieder die veel voor deze schoone instel ling gevoelt en wie zou dat niet de beurs ruim zal" openen, wanneer er straks om financieelen steun wordt aangeklopt, opdat het mogelijk wordt voor Anna I Paulowna en Wieringerwaard eene afzonderlijke wyk- j verpleegster aan te stellen. Men meldt uit Anna Paulowna Zoodra we hier een postkantoor kregen, was er sprake van een telefoonverbinding. Daar is over beraadslaagd en geschreven, wel twee jaar lang bleef de zaak han gende, zonder veel voortgang. Naar we dezer dagen vernomen hebben, wordt er nu iets gedaan om de uit voering voor te bereiden. Plannen daarvoor zouden thans in bewerking zyn; by niet te groote vertraging zouden we het volgend voorjaar hier een telefoonverbinding hebben met Nieuwediep. Raadsvergadering te Zjjpe, op Dinsdag j.L, te half elf. Aanwezig alle leden. Na opening door den Voorzitter, den heer Hulst, leest de heer M. Bossen, Secretaris, de notulen, welke worden goedgekeurd. Hierna onderzoeken de heeren Francis, Bakker en Jimmink de geloofsbrieven der herkozen Raadsleden, de heeren Mann, Kater, G. de Wit en Hulst. Dit onder zoek levert geen bezwaron op, zoodat op advies der ge noemde Commissie, de Raad met algemeene stemmen tot toelating der heeren besluit. De Voorzitter richt hierbij eenige hartelijke woorden tot de herkozen raadsleden. Volgt nu aanbieding der Rekeningen over 1906 van de Gemeente, het Armbestuur en het Weeshuis. Tot Commissie van onderzoek worden benoemd, de heeren K. Francis, S. Groot en G. de Wit. Aan de Afdeeling Zjjpe van de Holl. Mjj. van Land bouw wordt vervolgens op hare aanvrage een subsidie toegekend van f 20.— voor hare tentoonstelling. Ingekomen is een adres van den heer Teeling, onder wijzer te St. Maartensbrug, Jmet verzoek om ontslag wegens gezondheidsredenen. Besloten wordt dit ontslag te verleenen tegen 15 Augustus en verlof te geven tot dien datum. Een reclame Hoofd. Omslag van de familie Schujjt zal in comité worden behandeld. B\j de rondvraag doet de heer Francis namens het Polderbestuur het verzoek, het verkeer een paar dagen te sluiten over eene brug te St. Maartensbrug wegens reparatie daaraan. Hieraan zal gevolg gegeven worden. Sluiting der vergadering volgt hierop. Onze handel met België. Onze handel in rundvee met Belgie was in de maand Juni weer van veel belang; ofschoon door het heer- schen van mond- en klauwzeer op enkele plaatsen in ons land, onzo buitenlandsche veehandel wel wat be lemmerd wordt. Daardoor was onze uitvoer wat geringer dan in dezelfde maand van het vorige jaar; maar overtreft toch die van 1905. Ingevoerd werden volgens de Belgische sta tistiek 4938 runderen, tegen 5297 in 1906 en 3500 in 1905. De veeprjjzen waren op de Belgische markten in de vorige maand buitengewoon hoog, zoo zelfs dat ver schillende afgevaardigden in de Kamer van volksver tegenwoordigers den minister van landbouw er over interpelleerden, wjjl zij meenden, dat die hooge veeprjjzen moesten worden toegeschreven aan de belemmerende bepalingen, waaronder Hollandsch vee slechts in België mag komen en de kostbare quarantaine. Spanjaarden en Italianen zei o. a. de heer Van Brussel in de Kamer kunnen ondanks het verre transport, goedkooper Nederlandsch vee in hun land voeren dan wjj, die aan de Hollandsche grens wonen. Van de 4938 ingevoerde runderen kwamen er, volgens opgaven van het Belgische ministerie van landbouw, 4047 uit ons land, 746 uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, 143 uit Frankrijk en 2 uit andere landen. Volgens de door onzen minister van financiën ver strekte gegevens bedroeg de uitvoer van slacht- en fokvee naar België in de maand Juni 4410 stuks, en wel 1934 stieren, ossen en koeien, bestemd voor de slachtbank, 1484 kalveren, 975 melk- en kalf koeien, 9 stieren, 4 stuks jongvee van een jaar en daarboven en 4 stuks jongvee beneden het jaar. Opmerkelijk is de groote invoer van vette kalveren uit ons land. Deze gingen hoofdzakelijk naar Antwerpen en Luik, werden daar geslacht en het vleesch werd verkocht tegen zeer hoogen prjjs. In de eerste helft van dit jaar werden in België inge voerd 34,180 runderen, tegen 30,619 in de eerste helft van 1906 en 25,119 in hetzelfde tijdvak van 1905. De invoer is dus tamelijk sterk stijgend en al de Belgische landbouw-maatschappjjen zyn thans overtuigd, dat België met zjjn steeds sterk aangroeiende bevolking, het Nederlandsche vee onmogelijk kan missen. De Hembrtig-. De wegruiming van de oude Hembrug vordert flink. De draai-pjjler is reeds door middel van dynamiet- ontploffingen tot op 6 M. water afgebroken. De dynamiet- patronen, die de steenklompen onder water moeten doen springen, worden gelegd door twee duikers als hoedanig twee van de bekende gebroeders Sperling dienst doen. Ook aan de verwijdering van de andere pjjlers en de landhoofden wordt krachtig de hand ge slagen, evenals aan het wegnemen van de remmingen. Een gedeelte van de oude spoorbaan is mede al reeds weggenomen, zoodat de kanaaldijk aan de noordzijde geheel vrij is gekomen. Lage loonen voor veldwachters. Men schrjjft uit Assen Na een ter zake ingesteld onderzoek is aan Ged. Staten van Drente gebleken, dat de bezoldiging der gemeente veldwachters in die provincie zeer laag was, in enkele gem. nog lager dan f 300, een som, naar hun meening niet voldoende, om de titularissen in staat te stellen te leven en hun onafhankelijkheid te waarborgen. Het kwam hun voor, dat die bezoldiging, in o\ ereensl emming met de werkzaamheden en de verantwoordelijkheid der veld wachters, minstens f 500 per jaar moest bedragen en dat bovendien de gemeente behoort te zorgen voor vrije bovenkleeding en bewapening, of een vergoeding voor eventueel gemis daarvan zal moeten toekennen. Ged. Staten gaven dit aan de gemeentebesturen te kennen, met verzoek zoo noodig een regeling in dien zin te be vorderen, terwjjl zjj daarbij opmerkten er op te rekenen, dat in elk geval op de begrooting van elke gemeente voor 1908 de salarissen der veldwachters niet lager dan aangegeven worden geraamd. Hier is reeds gebleken, dat deze pogingen aanvankelijk met een gunstigen uit slag worden bekroond. De inbraak in de Passage te 's-Gravenhage. (Zie vorig nommer.) Hoewel uit alles blijkt, dat de dieven zich vooraf van den toestand in den winkel van den heer Goudsmit ter dege op de hoogte hadden gesteld, vernamen wij toch een bijzonderheid, die zou doen vermoeden, dat zij met de inrichting der zaak niet bekend waren. In de toonbank bevindt zich een niet afgesloten lade die dus slechts opengetrokken behoefde te worden en ook nu, voor een waarde van een paar duizend gulden aan goudstukken bevatte. Deze lade heeft men onaange roerd gevonden, en dit is te opmerkelijker omdat de dieven blijkbaar behoefte hadden aan gereed geld (misschien reisgeld), daar zy de armenbusjes openbraken. Dat geen poging gedaan werd de brandkast te openen, zou voorts kracht geven aan de veronderstelling, dat men hier niet te doen heeft met professioneele inbrekers, van inbraakwerktuigen voorzien. Ook is het geen ordinair geboefte geweest, daar niets bevuild is. Alleen lagen vloer en tafels bezaaid met etui's waarvan de kleinoo- diën in der haast waren ontdaan. Nog vernemen wy, dat de schade waarschijnlijk f 32.000 zal bedragen. Het staat echter te vreezen dat de heer Goudsmit zelf een schade zal moeten dragen van ongeveer f 5000, daar wel de balans pas was opgemaakt, maar de gewone jaaiTjjksche verhooging der verzekering nog niet had plaats gehad. N. Crt. Aardbeien. Uit Beverwijk meldt men De aardbeienverzending is voor dit jaar zoo goed als geëindigd. Vermoedelijk zullen nog wel enkele partijen volgen, maar de groote zendingen per wagon zyn afgeloopen. Er werden bijna 300 wagons verzonden en voortdu rend werden hooge prijzen besteed, zelfs tot 20 cents per K.G. Door het weinig warme weder was de verzending gedurende" het geheele seizoen niet overloopend druk, doch alle partijen kwamen in uitstekenden staat op de plaats harer bestemming aan. Vogel moord op de Tevclsebe ree. J. te Helder schrijft aan „De Levende Natuur" Er is een Parysche firma, die te Kampen een filiaal heeft, welke de sterntjes en andere zeevogels van op- koopers uit zeeplaatsen gestuurd krygt. Niet alleen sterntjes, doch ook lieuwen en vleugels van zilver meeuwen worden in een circulaire aan jagers en poeliers gericht, gevraagd. Daar men voor de sterntjes 20 en voor de lieuwen 8 ets. betaald krygt, wordt er natuurlijk druk jacht op gemaakt met geweer en kanongeweer, hetgeen, vooral nu de broedtijd dezer dieren is aangebroken, een ge weldige slachting onder die diertjes aanricht. Reeds nu zyn de gevolgen merkbaar, loopt men langs den Helderschen dyk, geen enkele stern haast ziet men. De jagers schromen niet op het strand de dieren te schieten, wat mogelijk is met de weinige veldpolitie, die men hier heeft. Komt men aan de overzijde van het Marsdiep, den geheelen dag knallen de schoten der jagers. Zoo onge veer een kleine driehonderd vogels per dag worden er wel neergelegd. En wel juist van de mooiste, onschade lijkste zeevogels die we hebben, want heerlijk mooi zyn die diertjes, vooral nu in den paartyd. Ik ben een paar keer van deze maand op Onrust en het Texelsche strand geweest, af en toe vindt je doodo sterntjes of zie je ze lamgeschoten voortstrompelen. Zoo ziet u, het is meer dan erg en hoe spoediger er een eind aan komt, hoe beter; anders kon die nieuwe vogel wet die er nog moet komen, wel eens ton opzichte van de sterntjes, mosterd na den maaltijd zyn. Er zyn veel visscherslui, die er schande van spreken dat die beestjes by hoopon maar doodgeschoten worden' Weet u wat zy zeggen „Niet de jagers, die voor hun brood schieten, die moet men niets doen, maar de dames, die zich ten koste der arme diertjes mooi willen maken, moest men in de nor stoppen. Zij zyn de schu j ervan, dat zy uitgeroeid worden." i Maar is er nu wezenlijk voorloopig niets aan te doen? j Zou de Minister van Binnenlandsche Zaken geen verbod kunnen uitvaardigen, zoodat reeds nu terstond die I schandelijke vogelmoord ophoudt? Hoe was dat het geval ook weer met dien Engelschman, die een jaar of vyf geleden met kanongeweer in de Wadde jaagde? Want de eigenlijke tyd om de sternen te schieten, komt in Juli na den broeitijd aan, als honderden van die vogels zich voor het Marsdiep bevinden om de kleine vischjes te snappen. Ook aangaande de Kluiten, die mooie vogels, die op Texel voorkomen,is een meerdere bescherming gewenscht. Treurig. \rydag had te Koegras gem. Callantsoog een ongeval plaats dat zeer noodlottig is afgeloopen. Terwijl men bil den heer A. de Heer aldaar bezig was met het lossen van een hooiwagen, had de werkman Van Stipriaan, die zich daarop bevond, door het breken van de hooivork het ongeluk hierdoor het evenwicht te verliezen en achterover op den dissel van den wagen te vallon; hy werd kermende van pyn van den dorschvloer opgenomen. Geneeskundige hulp kon echter niet veel baten, daar het bleek dat de ruggegraat gebroken was, zoodat hy Zondagmorgen na een smartelijk lijden is overleden De ongelukkige laat een vrouw met 3 kinderen achter. Daar ging ie. Men schryft uit Tiel aan de Geld. Begin van het komisch-dramatisch voorval in het ge rechtsgebouw. Daar zitten de veldwachter V. en de ge - meente-veldwachter S. uit Buren, met zekeren v. D. De laatste was zoo juist by den rechter-commissaris in instructie gehoord wegens diefstal van lood van een pomp te Buren. Opeens springt v. D. van zijn stoel op, gooit de deur open en vóór een der bewakers het op merkte, was hy de wacht uit en in de gang. De rijksveldwachter hem naNog juist zag hy hem achter in de gang uit het geopende raam springen, dat zich ongeveer 5 meter boven de beganen grond bevindt. Hy vóór het gebouw omde jacht begon. Een fiets werd geleend van een voorbijganger, maar de vluchte ling sprong over een sloot. Weer hem na, nog eens een rijwiel geleend, totdat eindelyk beiden zich op den hooizolder bevonden aan de steenfabriek van mevr. wed. v. Manen, nabij Zennewijnen. Nu zou de dief niet meer ontsnappen, meende V. Doch deze was hem ook hier weer te vlug en sprong boven van den zolder. Beneden stonden echter eenige arbei ders van den steenoven, die hem vatten. Eindelijk was de jacht met succes bekroond. Nu met den arrestant naar Tiel. Dicht by de gevangenis trachtte een neef hem nog te ontzetten, doch een slag met de sabel verhinderde dat. Van D. heeft nu gelegenheid in voorarrest van den vermoeienden tocht uit te rusten. Een ongeluk. Uit Ravenstein meldt men aan de 's-Hert. Ct. Een vreeseljjk ongeluk had Vrijdagmiddag omstreeks half vier plaats aan den Overweg naar Neerlangel, by den ploegbaas M. De vijftienjarige zoon B. had een ge weer ter hand genomen, slechts enkele dagen in huis aanwezig om kraaien te verjagen, en, hoe dan ook, hy trof het 22-jarig meisje van A. Jansen uit Niftrik, dat daar dien dag als naaister werkte, zich even naar buiten had verwijderd en binnen trad. Morsdood viel zy in 't portaal neder, getroffen door het zwaar-geladen geweer, Oiinicnscliclijk. Tegen Gezina N., vrouw van Harm SI, wonende in een der armenkamers te Muntendam, is door de mare chaussees proces-verbaal opgemaakt wegens het opzet telijk dronkenmaken van haar 10-jarig dochtertje. Deze vrouw was zoo laag, om haar dochtertje een theekopje jenever op te laten drinken, tengevolge waarvan het arme meisje zoo dronken werd, dat het heel wat moeite heeft gekost om het kind weer by te maken en men in het begin voor het ergste vreesde. (N. Winsch. Ct.) Vleermuizenplaag. De bewoners der pastorie te Meteren, by Geldermalsen, hebben eene buitengewone bezoeking doorstaan. lederen avond vlogen er in de verschillende kamers vleermuizen rond, het meest in de bovenkamers. Weldra werd het zoo erg, dat zy, die hunne slaapkamer boven hadden, zich niet ter ruste durfden begeven. Nu is Vrijdagavond 1.1. de timmerman aan het werk gezet. Hy maakte boven op den zolder, achter-de lijst, die onder de goten aangebracht is, openingen in den muur en weldra vlogen er zwermen van vleermuizen, die in haar „dagrust" gestoord werden, rond. Met stokken zwaaiende, werden de diertjes doodgeslagen, terwijl een ander deel de vlucht wist te nemen. Niet minder dan honderdvy'ftig vleer muizen vielen in den slag; een kleine honderd ontkwa men. Als de ontvluchten nu haar oude schuilplaats maar niet weer opnieuw opzoeken, dan is de pastorie gezuiverd van een gedierte, dat, hoe nuttig ook een plaats bekleedende in het dierenrijk, in de woningen der jnenschen zeer ongewenscht is. RaïfFeisenbank te Nieuwe Niedorp. Zaterdag 27 Juli '07 werd by den heer C. Kooiman te Nieuwe Niedorp, door het voorloopig comité (gevormd ter oprichting eener afdeeling Nieuwe Niedorp der Coö peratieve Centrale RaïfFeisenbank, gevestigd te Utrecht) eene vergadering belegd. Deze had ten doel belangstellenden te doen opkomen om beteekenis, inrichting en wyze van werken van zulke banken te hooren uiteenzetten door den inspecteur, den heer Van der Hurk. En de belangstelling w&s groot, getuige het zeer tal rijke publiek. De heer J. Keuken als Voorzitter van het voorloopig comité, opende de bijeenkomst, waarna het woord aan genoemden heer gegeven werd. We hoorden van hem onder meer het volgende: „Raiffeisenbanken, ook wel genoemd boerenleen banken, zyn in Nederland in grooten getale opgericht geworden en dienen hoofdzakelijk voor het credietwezen van tuinders,bouwers, enz., kortom voorde plattelands bevolking. De Raiffeisenbank is eene eenigszins andere soort van bank dan hypotheekbank en houdt zich bezig met het geven van bedrijfscrediet. De geldvoorraad van den boer byv. kan voor aan schaffing van vee, betaling van volk enz. in sommige ty'den van het jaar te klein blyken en aanvulling noodig hebben. Dan is er behoefte aan crediet, bedrijfscrediet. Dit nu is anders dan grondcrediet en wordt voor korten tyd genomen. Het bedrijfscrediet is het, wat we bedoelen, als we 't hebben over landbouwcrediet. 't Is lastig te verkrijgen en meest op zulke onvoordeelige voorwaarden, dat het haast geen hulp meer kan wor den genoemd. Een tweede vorm, die kan voorkomen is dat de boer zijne benoodigdheden, b.v. kunstmeststoffen, etc., op crediet betrekt, hoewel contante betaling beter is èn om kwade posten voor den handelaar te ontwijken' èn om goede waar te ontvangen. Nog gebeurt het in dorpen, byv. by publieke verkoo- pingon, boelhuizen, etc., dat vee, producten en derge lijke op crediet worden verkocht en door den kooper met verlies weei van de hand worden gedaan a contant, om zóó een klein voorschot te bekomen! Ook helpen vrienden of bloedverwanten elkaar wei eens; doch veel is er te bereiken in dorpen door het stichten van onderlinge spaar- en voorschotbanken, ook wel Raiffeisenbanken genoemd. Nu is de vraag maar, of ze goed voldoen en daarop ,ja worden gezegd. Vier eigenschappen der Raiffeisenbank wil spr. even afzonderlijk bespreken. a. De kleine vereenigingskringb. hot kosteloos beheerc. dat er geene winstverdeeling is, maar ondeel- ,a,r? reserve wordt gevormd, d. onbeperkte aansprake- lykheid der leden. Eon kleinen kring nu kan men in eene afzonderlijke vore en i ging of zelfs in een deel van een dorp al vor men. Van de bestuursleden kan men dan gemakkelijk elks cred ietwaardigheid kennen, wat verliezen voorkomt. In t eind van 1906 bedroegen de voorschotten aan do Raiffeisenbanken, aangesloten aan de Centrale Bank te. Utrecht, meer dan 3 millioen gulden en, rekent men de loopende voorschotten er by, dan meer dan 4 millioen, En dan is dit alleen bij de Centrale Bank te Utrecht

Schager Courant | 1907 | | pagina 5